Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάρα μου καλώς μας ήρθες!!!εδω χαρίζουμε απλόχερα θετική ενέργεια και αισιοδοξία!!! Δεν έχουμε ξαναμιλησει αλλά χάρηκα πολύ με την εγκυμοσύνη σου!!!ένα βήμα τη φορά και όλα θα πάνε καλα. Τον άλλο μήνα θα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια και έχω μια γλυκιά προσμονή και ανυπομονώ κιόλας παρότι είναι δύσκολος ο δρόμος που βαδίζουμε για να γίνουμε μανουλες. Είδες τα εμβρυακια σου πόσο δυνατά είναι και έπιασαν!!!

Κορίτσι μου να μπαίνεις και να μας μιλάς και να ξεσπάς και ότι σε απασχολεί να το παίρναμε μαζί!!! Έτσι θα νιώθεις καλύτερα και εσύ αφού εδώ έχουμε αγάπη και κατανόηση για όλες. Να μας μιλάς ακούς??? Μην αφήνεις άσχημα πράγματα οι σκέψεις να σου χαλάνε την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου που με τόσο κόπο και πόνο απέκτησες. Έλα χαμόγελα μας λίγο!!!

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι...πραγματικά δεν είχα ψυχολογία ούτε να γελάσω με τα χαζά του γιου μου...δεν κουνιόταν το στόμα να γελάσει...είναι όλα ...τα βιώματα τα συμπτώματα οι ορμόνες η εξάντληση...αλλά ελπίζω να πάρω τα πάνω μου σιγά σιγά...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, popi40 said:

Καλησπέρα! Μετά από οκτώ μήνες αποχής από την τελευταία εξωσωματική τελικά κατάφερα να κάνω μια προσπάθεια ακόμη αυτό τον μήνα. 6/3 μεταφορά δύο εμβρύων τριών ημερών. Φυσικά δεν μπορούσα να κρατηθώ και έκανα τεστ μετά από εφτά ημέρες. Θετικό. Αναπτερωθηκε το ηθικό!!! Από την Δευτέρα καφέ και ροζ υγρά.... Απελπισία μιας και η  προηγούμενη προσπάθεια αποδείχθηκε βιομηχημικη με παρόμοια συμπτώματα. Τελικά σήμερα έκανα χοριακη ( 11 μέρα) και βγήκε 189. Επανάληψη Παρασκευή. Έχω τρομοκρατηθεί μιας και τα περιθώρια στενεύουν λόγω ηλικίας! Προσπαθώ να έχω θετική σκέψη αλλά δεν το πολυκαταφερνω...

Καλωσόρισες στην παρέα μας και με το καλό. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις όσο μπορείς. Τα ροζ καφέ και εγώ τα είχα στο πρώτο μου παιδί για μήνες και μια χαρά πήγαν όλα. Είχα και τις προάλλες, ξεκίνησα ουλτρατζεσταν και πέρασαν. Είμαι στις πρώτες μέρες, την Παρασκευή πάω και εγώ για την 2η χοριακή. Η αγωνία μας μεγάλη, θα τα λέμε εδώ όλες μαζί και θα ξεχνιόμαστε. Ολα καλά θα μας πάνε.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, popi40 είπε:

Καλησπέρα! Μετά από οκτώ μήνες αποχής από την τελευταία εξωσωματική τελικά κατάφερα να κάνω μια προσπάθεια ακόμη αυτό τον μήνα. 6/3 μεταφορά δύο εμβρύων τριών ημερών. Φυσικά δεν μπορούσα να κρατηθώ και έκανα τεστ μετά από εφτά ημέρες. Θετικό. Αναπτερωθηκε το ηθικό!!! Από την Δευτέρα καφέ και ροζ υγρά.... Απελπισία μιας και η  προηγούμενη προσπάθεια αποδείχθηκε βιομηχημικη με παρόμοια συμπτώματα. Τελικά σήμερα έκανα χοριακη ( 11 μέρα) και βγήκε 189. Επανάληψη Παρασκευή. Έχω τρομοκρατηθεί μιας και τα περιθώρια στενεύουν λόγω ηλικίας! Προσπαθώ να έχω θετική σκέψη αλλά δεν το πολυκαταφερνω...

Καλωςας ήρθες και με το καλό να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και 2 γερά μωράκια! Τα καφε δε λένε τίποτα, είχα στο γιο μου μέχρι και την 14η εβδομάδα. Μίλησες με το γιατρό σου; 

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ συμμαθήτριά πήγα για πρώτο υπέρηχο 6,3 εβδομάδων κ μετά 10,3...στην αρχή δηλαδή χαλαρά κ τώρα ξεκ,,,,λωθηκα....πάλι σήμερα πήγα γιατί είχα τρεις μέρες πετρώματα κ βλακείες κ νόμιζα θα το γεννήσω...δράμα...όλα καλά είναι ευτυχώς....είναι περιπέτεια αυτό το μαγικό ταξίδι.....εμένα με έχει ξετιναξει χαχαχαχα...σας τα λέω ελαφριά να μην σας δώσω πλήρη εικόνα της κατάθλιψης που βιώνω......ζοριζομαι πολύ..τα πονακια να μην σε πανικοβάλλουν να τα περιμένεις ...εγώ νόμιζα θα πάθω κακό αυτές τις μέρες κ πήγα τώρα κ ο τράχηλος ήταν θεοκλειστος κ 4,5 εκατοστά δηλαδή σούπερ...

Συγχαρητήρια κορίτσι μου υπέροχη χοριακη για 11 μέρα...τέλεια...να σου πω για τα καφέ ροζ η αδερφή μου τρία παιδιά έκανε κ τα έπιανε κ πολύ εύκολα κ ως τον τρίτο μήνα καφέ ροζ είχε...δεν μου λένε τίποτα...όλα καλά θα πάνε μην σκέφτεσαι την βιοχημική έχω τρεις χαμένες εγκυμοσυνες στην καμπούρα μου είμαι 41 κ μόλις μπήκα στον πεμπτο μήνα εγκυμοσύνης...εντάξει το άγχος περισσεύει...αλλά πρέπει να το ζήσουμε κ να μας αξιώσει ο Θεός να πάρουμε στο τέλος την ανταμοιβή μας...κ εγώ περιμένω τρία χρόνια στην ουρά για να κρατήσω αυτό το μωράκι..όλο με την χαρά εμενα..έχω κ ένα αγοράκι δέκα χρονών αλλά όταν χάνεις μωρουλια σου μένει η μωρουδιλα που δεν ξεπερνιέται ...θέλεις οπωσδήποτε να την αναπληρώσεις...όλα καλά θα πάνε για όλες.

Συμμαθητρια, δε μας τα λες καλά, ακόμα με τις πυτζάμες τις τρύπιες είσαι; Και γιατί είσαι στη μούγκα ρε παιδάκι μου; εμείς εδώ δηλαδή τι κάνουμε, μπρικια κολλάμε; ό,τι σε απασχολεί, να το μοιράζεσαι μαζί μας. Μόνο κατανόηση θα βρεις εδώ μέσα. Όπως τα είπε η Χρύσα! Και κανένα μπινελίκι για να έρχεσαι στα ίσα σου. Ο γιατρός σου τι λέει για να πετρώματα; σου έδωσε μαγνήσιο; μαγνήσιο αν θυμάμαι καλά δίνουν στις συσπάσεις. Πέρασαν και χρόνια, συμπαθα με...  Τέλος πάντων, πολλά γράφω και χάνω και τον ειρμό της σκέψης μου. Αυτό που ήθελα να πω, είναι πως οκ, ανησυχείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό αλλά, βλέπεις; όλα πάνε καλά! Το αγοράκι σου είναι εδώ και περιμένει να γνωρίσει το μεγάλο του αδερφό! Αντε... Πάρε λίγο τα πάνω σου!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, depifish είπε:

Καταρχην να σε ρωτησω αυτους τους 9 μηνες που λες προγραμματισμενες επαφες τι ακριβως εννοεις; παρακοκολουθουσες με σιγουρια τις ωορηξιες σου με τεστ ή καποιο αλλο τροπο; 

Εμεις προσπαθουσαμε για πανω απο 1,5 χρονο, κατα προσεγγιση, δηλαδη επειδη καταλαβαινα απο τον πονο ποτε ειχα οωρηξια κοιτουσα να εχουμε επαφες τοτε. Παρολαυτα δεν τα καταφεραμε και αποφασισαμε αρχες καλοκαιρου και μεις να ψαχτουμε. Εγω το καλοκαιρι ημουν 39. Ολα βγηκαν οκ, οποτε δεν υπηρχε καποιος λογος που δεν επιανα. Αποφασισα λοιπον να πηγαινω καθε μηνα στο γιατρο και να παρακολουθω την ωορηξια. Δηλαδη να βλεπω μεγεθος και ποτε σπαει. Αυτο ειπα θα το κανω μεχρι να κουραστω γιατι για εξωσωματικη δεν το ειχα. Στους 3-4 μηνες που ξεκινησα αυτη τη διασικασια ο γιατρος μου δωσε να παρω αυτα τα σερπαφαρ. Γενικα αυτη τη διαδικασια την ακολουθουν πολλοι. Στην ουσια σου κατεβαζει περισσοτερα ωαρια. Εσενα ηταν η μοναδικη φορα που ειχες κανει υπερηχο σε ωορηξια και ειδε οτι δεν αναπτυχθηκε;   Το λεω μηπως απλα ηταν τυχαιο, γιατι συμβαινει κι αυτο και μηπως να ξαναδοκιμαζες αλλο ενα μηνα να δεις την ωορηξια σου με υπερηχο να δεις πως θα παει. Εγω για να ειμαι ειλικρινης, ειχα μια αρνητικοτητα στο να τα παρω αλλα περισσοτερο γιατι εκανα κανονικα ωορηξια και παντα το ενα ωαριο μεγαλωνε κανονικα και εσπαγε. Και οντως, οταν τα πηρα το αποτελεσμα δεν ηταν αυτο που περιμεναμε. Ενω τους προηγουμενους μηνες που πηγαινα ηταν ολα καλα με την αναπτυξη των ωαριων, οταν πηρα τα σερπαφαρ, κατεβηκαν 3 ωαρια στη μια ωοθηκη και αλλα 4 στην αλλη, αλλα ηταν ολα τζουφια και παραζουβαλα! Το ενα που υπερτερισε, ηταν παραζουβαλο σαν πατατα και πηγε ακλαφτο. Και ειχα γενικα και πονους ωορηξιας για αρκετες μερες μεχρι να αδειασουν απο ολα τα τζουφια αυγα! Δεν ξερω γιατι σε μενα λειτουργησαν ετσι, ισως να ηταν τυχαιο γεγονος αλλα δεν τα ξαναπηρα. Συνεχισα να παρακολουθω καθε μηνα την ωορηξια και στους 6 μηνες εμεινα εγκυος! Βεβαια παλινδρομησε, αλλα 2 μηνες μετα καταφερα και ξαναμεινα και τωρα ειμαι στον 3ο μηνα. Αρα ολα παιζονται! 

Γενικα δεν ειμαι σιγουρη για τη χρηση τους. Εγω θα σου προτεινα, αν ηταν αυτος ο μονος υπερηχος που εκανες, ισως να δοκιμασεις αλλον εναν και αυτον τον μηνα να δεις αν θα κανεις και πως θα εξελιχθει και αναλογως. Θεωρω οτι αυτο που σου λεει οτι αν δεν τα καταφερεις σε 6 μηνες μετα δεν εχει νοημα οτι ειναι εντελως ατοπο! Αν ηταν ετσι τοτε κι εγω θα πρεπε να ειχα σταματησει και να παω για εξωσωματικη. Εφοσον οι ορμονικες σου ειναι μια χαρα τοτε το θεωρω ακυρο. Παρολαυτα, αν θες μπορεις να ψαχτεις και λιγο παραπανω ισως με καποιες πιο εξειδικευμενες εξετασεις απο καποιον αιματολογο ισως. 

Καλησπερα.. καλώς σας βρηκα! 9 προγραμματισμενες φορες.. 9 μηνες δηλαδη προσπαθησα με τεστ ωορηξιας αλλα τιποτα. Ειναι οντως   η πρωτη φορα που παρακολουθω τον κυκλο μου.. και δεν ξερω αν ετυχε.. ή αν γενικώς δεν αναπτυσσονται τα ωοθυκακια μου. Κι ισως ουτε θα το μαθω.. γιατι στον επομενο κυκλο ξεκιναω την αγωγη με τα serpafar. Σαλπιγγογραφια εκανα πριν λιγες μερες κ ηταν τελεια. Γενικως οι εξετασεις μας παρα πολυ καλες. Περιμενω με αγωνια να ξεκινησω την παρακολουθηση του επομενου κυκλου κ ελπιζω να ανταποκριθω στα φαρμακα! Με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.. μ ενα υγιες ομορφο κ τυχερο παιδακι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 said:

Εγώ συμμαθήτριά πήγα για πρώτο υπέρηχο 6,3 εβδομάδων κ μετά 10,3...στην αρχή δηλαδή χαλαρά κ τώρα ξεκ,,,,λωθηκα....πάλι σήμερα πήγα γιατί είχα τρεις μέρες πετρώματα κ βλακείες κ νόμιζα θα το γεννήσω...δράμα...όλα καλά είναι ευτυχώς....είναι περιπέτεια αυτό το μαγικό ταξίδι.....εμένα με έχει ξετιναξει χαχαχαχα...σας τα λέω ελαφριά να μην σας δώσω πλήρη εικόνα της κατάθλιψης που βιώνω......ζοριζομαι πολύ..τα πονακια να μην σε πανικοβάλλουν να τα περιμένεις ...εγώ νόμιζα θα πάθω κακό αυτές τις μέρες κ πήγα τώρα κ ο τράχηλος ήταν θεοκλειστος κ 4,5 εκατοστά δηλαδή σούπερ...

Συγχαρητήρια κορίτσι μου υπέροχη χοριακη για 11 μέρα...τέλεια...να σου πω για τα καφέ ροζ η αδερφή μου τρία παιδιά έκανε κ τα έπιανε κ πολύ εύκολα κ ως τον τρίτο μήνα καφέ ροζ είχε...δεν μου λένε τίποτα...όλα καλά θα πάνε μην σκέφτεσαι την βιοχημική έχω τρεις χαμένες εγκυμοσυνες στην καμπούρα μου είμαι 41 κ μόλις μπήκα στον πεμπτο μήνα εγκυμοσύνης...εντάξει το άγχος περισσεύει...αλλά πρέπει να το ζήσουμε κ να μας αξιώσει ο Θεός να πάρουμε στο τέλος την ανταμοιβή μας...κ εγώ περιμένω τρία χρόνια στην ουρά για να κρατήσω αυτό το μωράκι..όλο με την χαρά εμενα..έχω κ ένα αγοράκι δέκα χρονών αλλά όταν χάνεις μωρουλια σου μένει η μωρουδιλα που δεν ξεπερνιέται ...θέλεις οπωσδήποτε να την αναπληρώσεις...όλα καλά θα πάνε για όλες.

Σε καταλαβαίνω Εμιλίτσα μου. Σκέψου όμως πως πέρασαν 5 μήνες,ουσιαστικά οι πιο δύσκολοι. Όλα καλά θα πάνε, το μωράκι σου μεγαλώνει και σύντομα θα το έχεις αγκαλιά. Έχει δίκιο η @Chrussa1982 εδώ με εμας να τα λες να σου φεύγει το άγχος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα! Δεν ξέρω που μένεις και αν έχεις τη δυνατότητα δεύτερης γνώμης, πριν όμως πάρεις την οποιαδήποτε αγωγή, δες ακόμα ενα γιατρό και ίσως και έναν ενδοκρινολογο που να ειδικεύεται σε θέματα γονιμότητας. Κι αν θες, αυτό που είπε και η Λίνα, εξήγησε μας τι εννοείς στοχευμενες επαφές. Παρακολουθείς την ωορρηξία σου με τεστ ή υπέρηχο; έχετε επαφές όλο το μήνα και εντεινετε την προσπάθεια στο παράθυρο των γονιμων; έχετε επαφές μόνο στις γόνιμες; Αν σου πω τι έχουμε ακούσει από τους γιατρούς όλο αυτό το διάστημα που προσπαθουμε... 

Καλως σας βρηκα! Ευχαριστω για τις ευχες σου κ ανταποδιδω αν εισαι στην ιδια φαση! Κανω τεστ ωορηξιας και ερχομαι σε επαφη στις γονιμες. Στην ωορηξια.. την προηγουμενη μερα.. και οσες αλλες φορες μπορουμε. Ο γιατρος μου λεει οτι και 2-3 φορες μονο στις γονιμες μερες αρκουν. Σε διαβητολογο-ενδοκρινολογο πηγα προσφατα.. ανακαλυπτοντας οτι εχω υπογλυκαιμια. Τωρα περιμενω απαντησεις για γλυκοζυλιωμενη, ινσουλινη, θυροειδη.. και διαφορες αλλες που μου εγραψε. Μενω σε χωριο.. εχει γιατρους στο κεντρο αλλα δεν εχουμε παρεες ωστε να ξερω ποιος ειναι καλος κ ποιος οχι. Συν οτι τα οικονομικα μας ειναι δυστυχως περιορισμενα.. Αλλα δυστυχως δεν μπορω να περιμενω αλλο για να προσπαθησω για παιδι.. γτ μεγαλωσα. Οποτε ειπαμε.. οτι περναει απο το χερι μας.. κ μεχρι εκει που μπορουμε.. να το προσπαθησουμε.. Κι αν ειναι να γινει.. καλως να ερθει...

8 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλώς το κορίτσι μας!!! Δεν τα ξέρω τα συγκεκριμένα φάρμακα αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη τα δίνουν και σε περίπτωση σπερματεγχυσης (ας με διορθώσει οποίο κορίτσι γνωρίζει) προκειμένου να πετύχουμε πολλά αυγουλάκια. Αφού οι εξετάσεις σου είναι άψογες πράγμα που το θεωρώ ευλογία στην ηλικία μας μήπως να πας και σε έναν ενδοκρινολόγο για περαιτέρω διερεύνηση; Πόσο είναι η tsh;; Σε ρωτάω διότι από όσα ξέρω και έχω διαβάσει για την σύλληψη η tsh πρέπει να είναι κοντά 2 το πολύ 2.5 χωρίς όμως και πάλι και είναι απαραίτητος παράγοντας για τη σύλληψη.

Μεγάλο κοπέλα και εγώ ετών 39 παλεύω για το πρώτο που μας παιδεύει και δεν λέει να εμφανιστεί χαχαχαχα.

Καλως σας βρηκα.. ειστε ολες πολυ καλες κ τελικα χαιρομαι που πηρα την αποφαση να γραψω εδω. Την αλλη εβδομαδα θα βγουν οι απαντησεις για θυροειδη κ σακχαρο (εχω χαμηλο σακχαρο). Η tsh πριν ενα τριμηνο ηταν 1.1.  Καλη επιτυχια κ σε σενα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Chrussa1982 said:

Κοριτσάρα μου καλώς μας ήρθες!!!εδω χαρίζουμε απλόχερα θετική ενέργεια και αισιοδοξία!!! Δεν έχουμε ξαναμιλησει αλλά χάρηκα πολύ με την εγκυμοσύνη σου!!!ένα βήμα τη φορά και όλα θα πάνε καλα. Τον άλλο μήνα θα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια και έχω μια γλυκιά προσμονή και ανυπομονώ κιόλας παρότι είναι δύσκολος ο δρόμος που βαδίζουμε για να γίνουμε μανουλες. Είδες τα εμβρυακια σου πόσο δυνατά είναι και έπιασαν!!!

Κορίτσι μου να μπαίνεις και να μας μιλάς και να ξεσπάς και ότι σε απασχολεί να το παίρναμε μαζί!!! Έτσι θα νιώθεις καλύτερα και εσύ αφού εδώ έχουμε αγάπη και κατανόηση για όλες. Να μας μιλάς ακούς??? Μην αφήνεις άσχημα πράγματα οι σκέψεις να σου χαλάνε την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου που με τόσο κόπο και πόνο απέκτησες. Έλα χαμόγελα μας λίγο!!!

Κορίτσι μου τον επόμενο μήνα θα κάνεις την πρώτη σου προσπάθεια; καλά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Εγώ συμμαθήτριά πήγα για πρώτο υπέρηχο 6,3 εβδομάδων κ μετά 10,3...στην αρχή δηλαδή χαλαρά κ τώρα ξεκ,,,,λωθηκα....πάλι σήμερα πήγα γιατί είχα τρεις μέρες πετρώματα κ βλακείες κ νόμιζα θα το γεννήσω...δράμα...όλα καλά είναι ευτυχώς....είναι περιπέτεια αυτό το μαγικό ταξίδι.....εμένα με έχει ξετιναξει χαχαχαχα...σας τα λέω ελαφριά να μην σας δώσω πλήρη εικόνα της κατάθλιψης που βιώνω......ζοριζομαι πολύ..τα πονακια να μην σε πανικοβάλλουν να τα περιμένεις ...εγώ νόμιζα θα πάθω κακό αυτές τις μέρες κ πήγα τώρα κ ο τράχηλος ήταν θεοκλειστος κ 4,5 εκατοστά δηλαδή σούπερ...

Συγχαρητήρια κορίτσι μου υπέροχη χοριακη για 11 μέρα...τέλεια...να σου πω για τα καφέ ροζ η αδερφή μου τρία παιδιά έκανε κ τα έπιανε κ πολύ εύκολα κ ως τον τρίτο μήνα καφέ ροζ είχε...δεν μου λένε τίποτα...όλα καλά θα πάνε μην σκέφτεσαι την βιοχημική έχω τρεις χαμένες εγκυμοσυνες στην καμπούρα μου είμαι 41 κ μόλις μπήκα στον πεμπτο μήνα εγκυμοσύνης...εντάξει το άγχος περισσεύει...αλλά πρέπει να το ζήσουμε κ να μας αξιώσει ο Θεός να πάρουμε στο τέλος την ανταμοιβή μας...κ εγώ περιμένω τρία χρόνια στην ουρά για να κρατήσω αυτό το μωράκι..όλο με την χαρά εμενα..έχω κ ένα αγοράκι δέκα χρονών αλλά όταν χάνεις μωρουλια σου μένει η μωρουδιλα που δεν ξεπερνιέται ...θέλεις οπωσδήποτε να την αναπληρώσεις...όλα καλά θα πάνε για όλες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια! Εύχομαι μόνο τα καλύτερα !

Just now, TATAKI είπε:

Καλωσόρισες στην παρέα μας και με το καλό. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις όσο μπορείς. Τα ροζ καφέ και εγώ τα είχα στο πρώτο μου παιδί για μήνες και μια χαρά πήγαν όλα. Είχα και τις προάλλες, ξεκίνησα ουλτρατζεσταν και πέρασαν. Είμαι στις πρώτες μέρες, την Παρασκευή πάω και εγώ για την 2η χοριακή. Η αγωνία μας μεγάλη, θα τα λέμε εδώ όλες μαζί και θα ξεχνιόμαστε. Ολα καλά θα μας πάνε.

Με το καλό θετικά αποτελέσματα!!!! Στέλνω όλες τις ευχές μου.

Just now, Agatte είπε:

Καλωςας ήρθες και με το καλό να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και 2 γερά μωράκια! Τα καφε δε λένε τίποτα, είχα στο γιο μου μέχρι και την 14η εβδομάδα. Μίλησες με το γιατρό σου; 

Συμμαθητρια, δε μας τα λες καλά, ακόμα με τις πυτζάμες τις τρύπιες είσαι; Και γιατί είσαι στη μούγκα ρε παιδάκι μου; εμείς εδώ δηλαδή τι κάνουμε, μπρικια κολλάμε; ό,τι σε απασχολεί, να το μοιράζεσαι μαζί μας. Μόνο κατανόηση θα βρεις εδώ μέσα. Όπως τα είπε η Χρύσα! Και κανένα μπινελίκι για να έρχεσαι στα ίσα σου. Ο γιατρός σου τι λέει για να πετρώματα; σου έδωσε μαγνήσιο; μαγνήσιο αν θυμάμαι καλά δίνουν στις συσπάσεις. Πέρασαν και χρόνια, συμπαθα με...  Τέλος πάντων, πολλά γράφω και χάνω και τον ειρμό της σκέψης μου. Αυτό που ήθελα να πω, είναι πως οκ, ανησυχείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό αλλά, βλέπεις; όλα πάνε καλά! Το αγοράκι σου είναι εδώ και περιμένει να γνωρίσει το μεγάλο του αδερφό! Αντε... Πάρε λίγο τα πάνω σου!

Δυστυχώς ο γιατρός μου δεν είναι πολύ επικοινωνιακός. Μετά την εμβρυομεταφορα δεν ξανά ασχολείται μέχρι δύο εβδομάδες μετά την χοριακη. Έπρεπε να μιλήσω με άλλον γιατρό που σύστησε μια lentogest. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Κορίτσι μου τον επόμενο μήνα θα κάνεις την πρώτη σου προσπάθεια; καλά κατάλαβα;

Ναι φίλη μου είπαμε μόλις αδιαθετησω τώρα τον Μάρτιο να ξεκινήσουμε. Θα έχουν βγει μέχρι τότε και οι ενδοκρινολογικες μου εξετάσεις και θα είμαστε έτοιμοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, TATAKI είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. @Makelen μου καλωσόρισες στην παρεούλα μας. Αν έχεις καλές ορμόνες όλα γίνονται πάντως. Έχεις κάνει σαλπιγγογραφία ; εγώ έτοιμη είμαι να την κορνιζάρω παντως. @Bellas μου σε ευχαριστώ πολύ και να σου πω στην τελευταία επαφή που εγώ θεωρώ πως πέτυχε το γλυκό με την μέθοδο σφίξε ξεσφίξε ήμουν. @Chrussa1982 έρχεται μάνα μου, έρχεται αργεί γιατί τα ωραία πάντα μας παιδεύουν. @Mommy39 μια χαρά είναι η ηλικία σου, μην ακούμε στις στατιστικές. Εγώ είχα πει στην γιατρό μου ξέρω πως πάω κόντρα αλλά θα πάω και θα το παλέψω. @7077maria σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Όλες σας ευχαριστώ και ξέρω πως θα τις ανταποδώσω σύντομα σε όλες σας. Εγώ ξεκίνησα ουλτατζεσταν, έφυγαν τα πονάκια και τα καφέ. Η πίεση που ένιωθα υπάρχει μεν αλλά οχι τόσο έντονα. Φυσικά τώρα αρχισαν του ζουρλού οι σκέψεις...οταν ποναω λεω γιατί πονάω; δεν είναι καλό, δεν πονάω λέω γιατί δεν πονάω; δεν είναι καλό. Αρχισα να κοιμάμαι απο τις 9 ξερή αλλά το πρωί με το χάραμα το μάτι γαρίδα. Την Παρασκευή η 2η χοριακή και εκεί θα δούμε τι γίνεται.

Καλησπερα κ ευχαριστω για το καλωσορισμα! Οι ορμονες ειναι πολυ καλες ναι.. Και σαλπιγγογραφια εκανα κι ηταν τελεια. Περασε αμεσως το υγρο κ δεν ειχε τιποτα να καθαρισει. Δεν ξερω ομως αν τα ωαρια ετυχε να ειναι χαλια αυτο τον μηνα.. ή αν γενικως εχω θεμα! Ειναι ο πρωτος μηνας που παρακολουθω κυκλο. Τον επομενο παω κατευθειαν για serpafar. Ο γιατρος μου ειπε οτι θα μεινω εγκυος το αργοτερο σε ενα εξαμηνο. Αλλα αγχωνομαι.. γιατι με ολα αυτα που διαβαζω.. δεν ξερω πως θα ανταποκριθω στα φαρμακα! Ωστοσο σημερα πηγα να τα παρω.. και υπαρχει παντου ελλειψη οιστρογονων cyclacur και πρεπει να δω τι θα κανω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Καλως σας βρηκα! Ευχαριστω για τις ευχες σου κ ανταποδιδω αν εισαι στην ιδια φαση! Κανω τεστ ωορηξιας και ερχομαι σε επαφη στις γονιμες. Στην ωορηξια.. την προηγουμενη μερα.. και οσες αλλες φορες μπορουμε. Ο γιατρος μου λεει οτι και 2-3 φορες μονο στις γονιμες μερες αρκουν. Σε διαβητολογο-ενδοκρινολογο πηγα προσφατα.. ανακαλυπτοντας οτι εχω υπογλυκαιμια. Τωρα περιμενω απαντησεις για γλυκοζυλιωμενη, ινσουλινη, θυροειδη.. και διαφορες αλλες που μου εγραψε. Μενω σε χωριο.. εχει γιατρους στο κεντρο αλλα δεν εχουμε παρεες ωστε να ξερω ποιος ειναι καλος κ ποιος οχι. Συν οτι τα οικονομικα μας ειναι δυστυχως περιορισμενα.. Αλλα δυστυχως δεν μπορω να περιμενω αλλο για να προσπαθησω για παιδι.. γτ μεγαλωσα. Οποτε ειπαμε.. οτι περναει απο το χερι μας.. κ μεχρι εκει που μπορουμε.. να το προσπαθησουμε.. Κι αν ειναι να γινει.. καλως να ερθει...

Καλως σας βρηκα.. ειστε ολες πολυ καλες κ τελικα χαιρομαι που πηρα την αποφαση να γραψω εδω. Την αλλη εβδομαδα θα βγουν οι απαντησεις για θυροειδη κ σακχαρο (εχω χαμηλο σακχαρο). Η tsh πριν ενα τριμηνο ηταν 1.1.  Καλη επιτυχια κ σε σενα!!

Να μας μιλάς όλες εδώ τραβάμε το ίδιο κουπί. Όπως όμως θα διαπιστώσεις και εσύ η ίδια είναι γουρλιδικη η παρέα μας καθώς έχουμε εγκυουλες που μας περιμένουν απέναντι και μας γεμίζουν ελπίδα και μπεμπεδοσκονη!! 

Η tsh σου είναι σούπερ!!! Η δική μου 2.80 με προβλημάτισε λίγο αλλά το ερευνών χαχαχα.

Just now, Makelen είπε:

Καλησπερα κ ευχαριστω για το καλωσορισμα! Οι ορμονες ειναι πολυ καλες ναι.. Και σαλπιγγογραφια εκανα κι ηταν τελεια. Περασε αμεσως το υγρο κ δεν ειχε τιποτα να καθαρισει. Δεν ξερω ομως αν τα ωαρια ετυχε να ειναι χαλια αυτο τον μηνα.. ή αν γενικως εχω θεμα! Ειναι ο πρωτος μηνας που παρακολουθω κυκλο. Τον επομενο παω κατευθειαν για serpafar. Ο γιατρος μου ειπε οτι θα μεινω εγκυος το αργοτερο σε ενα εξαμηνο. Αλλα αγχωνομαι.. γιατι με ολα αυτα που διαβαζω.. δεν ξερω πως θα ανταποκριθω στα φαρμακα! Ωστοσο σημερα πηγα να τα παρω.. και υπαρχει παντου ελλειψη οιστρογονων cyclacur και πρεπει να δω τι θα κανω! 

Αν θέλεις μπες δίπλα στα κορίτσια της εξωσωματικής και ρώτα τες μήπως τους περισσεύει κανένα κουτί. Κάποια κορίτσια που τελείωσαν τις προσπάθειες τους χαρίζουν φάρμακα. Να είσαι αισιόδοξη αφού και η ορμονικές σου είναι καλές έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις!!!

Just now, popi40 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια! Εύχομαι μόνο τα καλύτερα !

Με το καλό θετικά αποτελέσματα!!!! Στέλνω όλες τις ευχές μου.

Δυστυχώς ο γιατρός μου δεν είναι πολύ επικοινωνιακός. Μετά την εμβρυομεταφορα δεν ξανά ασχολείται μέχρι δύο εβδομάδες μετά την χοριακη. Έπρεπε να μιλήσω με άλλον γιατρό που σύστησε μια lentogest. 

Θέλεις να μου πεις σε πιο κέντρο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Να μας μιλάς όλες εδώ τραβάμε το ίδιο κουπί. Όπως όμως θα διαπιστώσεις και εσύ η ίδια είναι γουρλιδικη η παρέα μας καθώς έχουμε εγκυουλες που μας περιμένουν απέναντι και μας γεμίζουν ελπίδα και μπεμπεδοσκονη!! 

Η tsh σου είναι σούπερ!!! Η δική μου 2.80 με προβλημάτισε λίγο αλλά το ερευνών χαχαχα.

Μακαρι για ολες μας τι να πω.. ! Πάντως οσον αφορά τον θυροειδή.. έμαθα προσφατα απο μια γνωστη.. οτι ενω ο ενδοκρινολογος της ειπε οτι εχει μεγαλο θεμα.. να παρει χαπι.. και να περιμενει τουλαχιστον εναν χρονο για προσπαθειες μεχρι να τον ρυθμισει.. τον αψηφισε.. και εμεινε εγκυος στον 3ο μηνα προσπαθειων.. κ προσφατα γεννησε! (Στα 37 της)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Κορίτσια το παπάκι μας που είναι;  @Flolipop κορίτσι μου, όλα καλά;

Γεια σου @TATAKI μου. Σ’ ευχαριστώ που με σκέφτεσαι... είμαι χαλια από τις αναγούλες και τους εμετούς... πηγα στον γιατρό όμως σήμερα κι ακούσαμε καρδούλα. Εσυ είσαι καλά;

3 ώρες πρίν, popi40 είπε:

Καλησπέρα! Μετά από οκτώ μήνες αποχής από την τελευταία εξωσωματική τελικά κατάφερα να κάνω μια προσπάθεια ακόμη αυτό τον μήνα. 6/3 μεταφορά δύο εμβρύων τριών ημερών. Φυσικά δεν μπορούσα να κρατηθώ και έκανα τεστ μετά από εφτά ημέρες. Θετικό. Αναπτερωθηκε το ηθικό!!! Από την Δευτέρα καφέ και ροζ υγρά.... Απελπισία μιας και η  προηγούμενη προσπάθεια αποδείχθηκε βιομηχημικη με παρόμοια συμπτώματα. Τελικά σήμερα έκανα χοριακη ( 11 μέρα) και βγήκε 189. Επανάληψη Παρασκευή. Έχω τρομοκρατηθεί μιας και τα περιθώρια στενεύουν λόγω ηλικίας! Προσπαθώ να έχω θετική σκέψη αλλά δεν το πολυκαταφερνω...

Καλησπέρα κορίτσι μου και να πάνε όλα καλά σου εύχομαι ! Είμαι 6 εβδομάδων και δυο ημερών και είχα κι εγώ καφέ και ροζ υγρά στην 4η και 5η εβδομάδα και όλα είναι καλά... είναι από την εμφύτευση μου είπε ο γιατρός. Να μην ανησυχώ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Μακαρι για ολες μας τι να πω.. ! Πάντως οσον αφορά τον θυροειδή.. έμαθα προσφατα απο μια γνωστη.. οτι ενω ο ενδοκρινολογος της ειπε οτι εχει μεγαλο θεμα.. να παρει χαπι.. και να περιμενει τουλαχιστον εναν χρονο για προσπαθειες μεχρι να τον ρυθμισει.. τον αψηφισε.. και εμεινε εγκυος στον 3ο μηνα προσπαθειων.. κ προσφατα γεννησε! (Στα 37 της)

Ευτυχώς που έχουμε τέτοια παραδείγματα και περνούμε τα πάνω μας !!! Κορίτσια όλα είναι πιθανά και όλα τα μπορούμε τελικά!!!

Just now, Flolipop είπε:

Γεια σου @TATAKI μου. Σ’ ευχαριστώ που με σκέφτεσαι... είμαι χαλια από τις αναγούλες και τους εμετούς... πηγα στον γιατρό όμως σήμερα κι ακούσαμε καρδούλα. Εσυ είσαι καλά;

Καλησπέρα κορίτσι μου και να πάνε όλα καλά σου εύχομαι ! Είμαι 6 εβδομάδων και δυο ημερών και είχα κι εγώ καφέ και ροζ υγρά στην 4η και 5η εβδομάδα και όλα είναι καλά... είναι από την εμφύτευση μου είπε ο γιατρός. Να μην ανησυχώ.

Μα τι γλυκά νέα είναι αυτά???τι όμορφος ήχος η καρδούλα!!!φαντάζομαι είσαι ευτυχισμένη κορίτσι μου και χαίρομαι τόσο πολύ!!! Όσο για τους εμετούς να πω υπομονή και ψυχραιμία!! Τους θέλουμε τους εμετούς δείχνουν ότι η κύηση προχωράει ομαλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...