Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Chrussa1982 said:

Κορίτσια γύρισα. Καταρχήν συζητήσαμε αρκετά τα της εξωσωματικής ήθελα ακόμα μια γνώμη. Θεώρησε σωστό τι γεγονός ότι έκανα ενδοκρινολογικες εξετάσεις από μόνη μου. Μου είπε ότι σίγουρα η ενδοκρινολόγος (έχω ραντεβού τη Δευτέρα ) θα μου δώσει χάπι για να ρίξει τον θυροειδή στο 2.5. τώρα για την τιμή της fsh μου είπε ότι δείχνει προ εμμηνόπαυση. Κάναμε υπέρηχο ωοθηκών βρέθηκε ωχρό σωμάτιο στην αριστερη άρα έκανα ωορρηξία.στην δεξιά βρήκε μια κύστη 3.8 χιλιοστά και υπόλειμμα ωχρού σωματίου επίσης. Και το ενδομήτριο φίλες μου 11.5 χιλιοστά!!!! Μου είπε ότι δεν μπορεί να καταλάβει αν έχει γίνει σύλληψη ωστόσο με βάση την τιμή του ενδομητρίου δεν είναι και απίθανο. Ε ρε γλέντια!!! Ε ρε φωτιά που μου άναψε!!!αν δεν αδισθετησω μου είπε μέχρι τις 26 να πάω 27 να κάνω καλού κακου μια χοριακη. Ε άντε να ηρεμήσω τώρα.

Έχει δίκιο η @Klelia81 κανε ένα τεστάκι. Συνήθως πριν την περίοδο το ενδομήτριο αρχίζει να λεπταίνει, οταν δεν υπάρχει σύλληψη για να αποβληθεί με την περίοδο. Έσενα όμως δεν έχει λεπτύνει αρα.... αφου περιμένεις αυριο μεθαυριο περίοδο, αν κάνεις αύριο με πρωινά θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Klelia81 είπε:

Εγώ φίλη στη θέση σου θα έκανα τώρα ένα τεστάκι!! Απορω πώς κρατιέσαι!!!! Η fsh σου πόσο είναι βρε κορίτσι και σου ειπε για προεμμυνόπαυση?

Κρατιέται γιατί πάντα βλέπω αρνητικά χαχαχαχαχα..η fsh είναι 15. Δεν με στεναχώρησε ιδιαίτερα αυτό αφού κάνω ωορρηξία κανονικά.

Just now, TATAKI είπε:

Έχει δίκιο η @Klelia81 κανε ένα τεστάκι. Συνήθως πριν την περίοδο το ενδομήτριο αρχίζει να λεπταίνει, οταν δεν υπάρχει σύλληψη για να αποβληθεί με την περίοδο. Έσενα όμως δεν έχει λεπτύνει αρα.... αφου περιμένεις αυριο μεθαυριο περίοδο, αν κάνεις αύριο με πρωινά θα δείξει. 

Θα κρατηθώ κορίτσι μου για να μην φάω σφαλιάρα πάλι. Παραξενεύτηκα πάντως που ήταν έτσι μπαμπατσικο και αφράτο. Θα κρατήθω μέχρι το Σάββατο και θα κάνω ένα τεστακι τότε αν δεν έρθει περίοδος. Πάντως κανένα μα κανένα σύμπτωμα ούτε στήθος ούτε πονάκια.

Link to comment
Share on other sites

@Chrussa1982 εχω 4 τεστ που δε πρόκειται να χρησιμοποιήσω.. τα θες να στα στείλω; 
Στις εγκυμοσύνες δεν ειχα κανένα συμπτωμα .. και υπερηχο που ειχα κανει 2/3 μερες μετα απο καθυστέρηση με θετικό τεστ εγκυμοσυνης η Γυναικολογος μου έλεγε κατι βλέπω αλλα δεν ειμαι και σίγουρη..

 

ολα καλα ειναι πιςτευω θα εχεις υπεροχα νεα να μοιραστείς..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mommy39 είπε:

@Chrussa1982 εχω 4 τεστ που δε πρόκειται να χρησιμοποιήσω.. τα θες να στα στείλω; 
Στις εγκυμοσύνες δεν ειχα κανένα συμπτωμα .. και υπερηχο που ειχα κανει 2/3 μερες μετα απο καθυστέρηση με θετικό τεστ εγκυμοσυνης η Γυναικολογος μου έλεγε κατι βλέπω αλλα δεν ειμαι και σίγουρη..

 

ολα καλα ειναι πιςτευω θα εχεις υπεροχα νεα να μοιραστείς..

Καλημέρα κορίτσι μου όσο και να θέλω να κάνω τεστ θα περιμένω πρώτα την καθυστέρηση. Περίοδο περιμενω σήμερα το πολύ αύριο. Προσπαθώ να κρατήσω τα μυαλά στο κεφάλι μου και να περιμένω την περίοδο κανονικά. Αν δεν έρθει θα κάνουμε πάρτυ!!!αν πάλι αδισθετησω δε θα στεναχωρηθω διότι το ραντεβού με τον εξωσωματικο πλησιάζει. Αυτή η απουσία του οποιουδήποτε συμπτώματος με ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου όσο και να θέλω να κάνω τεστ θα περιμένω πρώτα την καθυστέρηση. Περίοδο περιμενω σήμερα το πολύ αύριο. Προσπαθώ να κρατήσω τα μυαλά στο κεφάλι μου και να περιμένω την περίοδο κανονικά. Αν δεν έρθει θα κάνουμε πάρτυ!!!αν πάλι αδισθετησω δε θα στεναχωρηθω διότι το ραντεβού με τον εξωσωματικο πλησιάζει. Αυτή η απουσία του οποιουδήποτε συμπτώματος με ανησυχεί.

Καλή επιτυχία κορίτσι μου 

Μακάρι να μη χρειαστεί η εξωσωματική 

Όσο για το σπίτι δυστυχώς δεν έχει ξενοικιαστο ...

Just now, Ellidr είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου 

Μακάρι να μη χρειαστεί η εξωσωματική 

Όσο για το σπίτι δυστυχώς δεν έχει ξενοικιαστο ...

Εγώ για την ιστορία έχω πρωινή θερμοκρασία όλες τις μέρες 36.9 

Εχθές 36.6 και σήμερα πάλι 36.9 και περιμένω σε μια δυο μέρες 

Η Παναγία μαζί μας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε λες να κάνουμε μαζί την έκπληξη; Σου εύχομαι ολόψυχα να είσαι εγκυουλα κορίτσι μου. Σήμερα γιορτάζει και η Παναγία μας και ελπίζω να βοηθήσει η χάρη της να φουσκώσουν οι κοιλιτσες όλων μας.

Σε ευχαριστώ πολύ και για το σπίτι. Κάτι θα βρεθεί που θα πάει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Άντε λες να κάνουμε μαζί την έκπληξη; Σου εύχομαι ολόψυχα να είσαι εγκυουλα κορίτσι μου. Σήμερα γιορτάζει και η Παναγία μας και ελπίζω να βοηθήσει η χάρη της να φουσκώσουν οι κοιλιτσες όλων μας.

Σε ευχαριστώ πολύ και για το σπίτι. Κάτι θα βρεθεί που θα πάει..

Μακάρι κοριτσι μου 

Σου το εύχομαι ολόψυχα ,μια ,μια να προχωράμε .

Και εγώ μετά την περίοδο  πάω νοσοκομείο για υστεροσκοπηση εντάξει δε λέω πάμε βήματα μπροστά 

Αλλά ας γίνει το θαύμα της Παναγίας να μην ταλαιπωρηθουμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσι μου δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω με τα serpafar.,τώρα σχετικς με τα παυσίπονα μπορείς να πάρεις άφοβα ντεπον. Εμένα τα nurofen δε μου έκαναν τίποτα για τον πόνο είμαι fan του mesulid τΟ  έπαιρνα χρόνια μέχρι που μου έβαλε χέρι ο γιατρός ότι κάνουν μεγάλη ζημιά σε νεφρά κλπ. Από τότε ντεπον 1000. Με το καλό να ξεκινήσεις και να είσαι αισιόδοξη ότι θα πετύχεις!!!! Εμείς πάντως σόου στέλνουμε θετική ενέργεια!!!

Να ρωτήσω μια βλακεία;; Είμαι τώρα γυναικολόγο για Παπ και υπέρηχο ωοθηκών. Αν....λέω αν.....έχει γίνει σύλληψη παίζει να δει κάτι στον υπέρηχο;;

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Δυστυχως το nurofen μονο με πιανει. Το depon με τιποτα. Παλια επαιρνα mesulit αλλα μου χειροτερευει ενα προβλημα που εχω με το αναπνευστικο. Αυριο τελικα θα μιλησω με τον γιατρο να τον ρωτησω..! 

14 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Θα σου απαντήσω εγώ που έχω κάνει πρόκληση 4 φορές 

Πρώτον .φυσικά μπορείς να πάρεις παυσίπονο δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο και δεύτερον αν σου έρθει βράδυ η περίοδος θα μετράς σαν πρώτη μέρα την επόμενη ,ελπίζω να σε κάλυψα.

Καλή επιτυχία να έχεις κορίτσι μου 

 

Εγώ πάντα παίρνω ντεπον αναβραζον χιλιαρι 

Όσο πόνο και να έχω όσο έντονος κ αν είναι μου περνάει και τα θεωρώ τα πιο αθώα σε εισαγωγικά 

Με καλυψες απολυτα.. σ ευχαριστω!! Χρονια πολλα κι ολας για σημερα!

14 ώρες πρίν, TATAKI είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά θα ήθελα να σου πω να προσέχεις  με τα nurofen. Εγώ τα έπαιρνα χρόνια γιατί είχα ημικρανίες στην περίοδο και πρόσφατα είχα πάθει ένα αρκετά σοβαρό αλλεργικό επεισόδιο με αυτά. Επειδή το έψαξα δυστυχώς εκ των υστέρων και αλλεργίες κάνουν και επηρεάζουν και την γονιμότητα. Αν δεις στο google εχει πάρα πολλά άρθρα πως ευθύνονται για την κακή ποιότητα των ωαρίων. 

Καλημερα! Το ξερω οτι δεν ειναι καλα για τη φονιμοτητα.. ομως δεν περιμενα να ξεκινησω προσπαθειες για παιδι ποτε. Ετσι τα ξεκινησα! Τα παιρνω μονο τις 2 πρωτες μερες περιοδου..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά κορίτσια για την σημερινή ημέρα. Υγεία και κάθε ευτυχία σε εσάς και τις οικογένειές σας. Εύχομαι η Μεγαλόχαρη που γιορτάζει σήμερα να χαρίσει σε κάθε μέλλουσα μανούλα που τόσο λαχταρά, το μωράκι της. 

@Chrussa1982 & @Ellidr μακάρι να είστε οι επόμενες. Περιμένουμε νέα σας.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrussa1982 said:

Καλημέρα κορίτσι μου όσο και να θέλω να κάνω τεστ θα περιμένω πρώτα την καθυστέρηση. Περίοδο περιμενω σήμερα το πολύ αύριο. Προσπαθώ να κρατήσω τα μυαλά στο κεφάλι μου και να περιμένω την περίοδο κανονικά. Αν δεν έρθει θα κάνουμε πάρτυ!!!αν πάλι αδισθετησω δε θα στεναχωρηθω διότι το ραντεβού με τον εξωσωματικο πλησιάζει. Αυτή η απουσία του οποιουδήποτε συμπτώματος με ανησυχεί.

Αχ μακαρι να εχει γινει το θαυμα! Το ευχομαι ολοψυχα! Και μην σκεφτεσαι τα συμπτωματα! Ειπαμε εγω και τις δυο φορες που ειχα μεινει δεν το πηρα χαμπαρι καν! Δεν ενοιωθα τιποτα απολυτως! 

Παντως εχω φιλη, με σχεδον κλειστες σαλπιγγες, στην οποια μια ηταν ελαχιστα ανοιχτη οσο μια τριχα, ο γιατρος της εδινε μια στο εκατομμυριο. Ετσι αποφασισε για εξωσωματικη, και με το που το πηρε αποφαση οτι παει για εκει (θα πηγαινε μετα απο ενα μηνα), χαλαρωσε, σταματησε να εχει την εμμονη του ειμαι-δεν ειμαι καθε μηνα, και τελικα δεν χρειαστηκε να κανει ποτε εξωσωματικη γιατι στο διαστημα αυτου του μηνα που χαλαρωσε εμεινε εγκυος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια γύρισα. Καταρχήν συζητήσαμε αρκετά τα της εξωσωματικής ήθελα ακόμα μια γνώμη. Θεώρησε σωστό τι γεγονός ότι έκανα ενδοκρινολογικες εξετάσεις από μόνη μου. Μου είπε ότι σίγουρα η ενδοκρινολόγος (έχω ραντεβού τη Δευτέρα ) θα μου δώσει χάπι για να ρίξει τον θυροειδή στο 2.5. τώρα για την τιμή της fsh μου είπε ότι δείχνει προ εμμηνόπαυση. Κάναμε υπέρηχο ωοθηκών βρέθηκε ωχρό σωμάτιο στην αριστερη άρα έκανα ωορρηξία.στην δεξιά βρήκε μια κύστη 3.8 χιλιοστά και υπόλειμμα ωχρού σωματίου επίσης. Και το ενδομήτριο φίλες μου 11.5 χιλιοστά!!!! Μου είπε ότι δεν μπορεί να καταλάβει αν έχει γίνει σύλληψη ωστόσο με βάση την τιμή του ενδομητρίου δεν είναι και απίθανο. Ε ρε γλέντια!!! Ε ρε φωτιά που μου άναψε!!!αν δεν αδισθετησω μου είπε μέχρι τις 26 να πάω 27 να κάνω καλού κακου μια χοριακη. Ε άντε να ηρεμήσω τώρα.

Συμβουλή: Συγκρατημένη αισιοδοξια!! Ευχομαι μια τεραστια χοριακή.. είτε αυτο τον μηνα ειτε τον επομενο! Και μια απορια: ποιο ειναι τα φυσιολογικο μεγεθος του ενδομητριου; πότε δηλαδή θεωρειται λεπτο.. κανονικο .. ή παχυ;?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Συμβουλή: Συγκρατημένη αισιοδοξια!! Ευχομαι μια τεραστια χοριακή.. είτε αυτο τον μηνα ειτε τον επομενο! Και μια απορια: ποιο ειναι τα φυσιολογικο μεγεθος του ενδομητριου; πότε δηλαδή θεωρειται λεπτο.. κανονικο .. ή παχυ;?

Την ημέρα της ωορρηξίας πρέπει να είναι τουλάχιστον από 7 και πάνω 

Τότε σου δίνουν τις περισσότερες πιθανότητες για σύλληψη 

Αν είναι κάτω από 7 με 7.5 θεωρείται ανεπαρκές 

Έχουν βέβαια κατάγραφει εγκυμοσύνες με κάτω του 7 αλλά δεν είναι κανόνας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Την ημέρα της ωορρηξίας πρέπει να είναι τουλάχιστον από 7 και πάνω 

Τότε σου δίνουν τις περισσότερες πιθανότητες για σύλληψη 

Αν είναι κάτω από 7 με 7.5 θεωρείται ανεπαρκές 

Έχουν βέβαια κατάγραφει εγκυμοσύνες με κάτω του 7 αλλά δεν είναι κανόνας

Ειδα τον υπερηχο που μου ειχε δωσει.. στην 16η μερα του κυκλου. Μου ειχε πει οτι δεν ωριμασε το ωαριο κ ετσι απο τον επομενο μηνα τα χαπια. Εγραφε: 12 το ωοθυλακιο κ 8 το ενδομητριο. Πρωτη φορα εκανα παρακολουθηση κυκλου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Ειδα τον υπερηχο που μου ειχε δωσει.. στην 16η μερα του κυκλου. Μου ειχε πει οτι δεν ωριμασε το ωαριο κ ετσι απο τον επομενο μηνα τα χαπια. Εγραφε: 12 το ωοθυλακιο κ 8 το ενδομητριο. Πρωτη φορα εκανα παρακολουθηση κυκλου. 

Το ενδομήτριο ήταν καλό 

Αλλά όντως το ωοθυλάκιο 12 ήταν λίγο μικρό 

Φαντασου το ωοθυλάκιο σπάει από τα 18 με 19 χιλιοστά και πάνω και μεγαλώνει περίπου ένα χιλιοστό την ημέρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Το ενδομήτριο ήταν καλό 

Αλλά όντως το ωοθυλάκιο 12 ήταν λίγο μικρό 

Φαντασου το ωοθυλάκιο σπάει από τα 18 με 19 χιλιοστά και πάνω και μεγαλώνει περίπου ένα χιλιοστό την ημέρα 

Ελπιζω το cyclacur να βοηθησει κ να μην το αφησει να μικρυνει. Μου ειπε να παρω απο 2η - 9η μερα serpafar, 1 πρωι 1 βραδυ, και απο 10η cyclacur παλι πρωι βραδυ. 10η θα ξεκινησει κ την παρακολουθηση. Δεν εχω ρωτησει ακομα ποτε πρεπει να εχω επαφες!! (Αν φυσικα κανω ωοθυλακια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...