Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Lilly28 είπε:

Λοιπον...ειμαι 42 . Περιμένω την όμορφη στις 16/4 Δεν ξέρω πότε είχα ωορρηξια αλλά κύκλος σταθερός 27 ημερών. Έκανα κάθε μέρα σχεδόν ελεύθερα τις γόνιμες μέρες και περιμένω. Θα ήθελα να μάθω πόσο νωρίς μπορώ Να κάνω τεστ και τι άλλες εξετάσεις γονιμότητας μπορούν να γίνουν στην πολύ φυσιολογική περίπτωση που δεν. Αυτά...ευχαριστώ κοριτσια

Το πιο ανώδυνο κορίτσι μου που μπορείς να κάνεις 

Είναι να πεις του γιατρού σου να σου γράψει ορμονικές εξετάσεις να τις κάνεις την δεύτερη μέρα του κύκλου 

Έτσι εκείνος πάνω κάτω θα καταλάβει πόσο γόνιμη είσαι.

Όπως επίσης να κάνεις κ ένα υπέρηχο κοντά στην ωορρηξία για να ελέγξει ενδομήτριο και ωοθηλακια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lilly28 είπε:

Λοιπον...ειμαι 42 . Περιμένω την όμορφη στις 16/4 Δεν ξέρω πότε είχα ωορρηξια αλλά κύκλος σταθερός 27 ημερών. Έκανα κάθε μέρα σχεδόν ελεύθερα τις γόνιμες μέρες και περιμένω. Θα ήθελα να μάθω πόσο νωρίς μπορώ Να κάνω τεστ και τι άλλες εξετάσεις γονιμότητας μπορούν να γίνουν στην πολύ φυσιολογική περίπτωση που δεν. Αυτά...ευχαριστώ κοριτσια

Δεσποινίς ετών 39 και κάτι ψιλά η αφεντια μου που παλεύει ακόμα για το πρώτο..λοιπόν αν ο κύκλος σου είναι σταθερός θαρρώ 2 μέρες πριν την έλευση της περιόδου θα δείξει αν και κατά τη γνώμη μου προτιμότερη είναι η χοριακη.

Έχεις κάνει εξετάσεις πρόσφατα; Εννοώ κυρίως ορμονολογικες για να δεις που κυμαίνονται οι ορμόνες της γονιμότητας σου.; Προσπαθώ 2 χρόνια με άριστο σπέρμα συζύγου καθαρή σαλπιγγογραφια κανένα θέμα με θυροειδή (έχω 2.80 φυσιολογικοτατη τιμή απλά οι εξωσωματικοι την θέλουν κοντά στο 2 οπότε έχω ξεκινήσει χάπι) και με άσχημο ορμονικό προφίλ (ΑΜΗ 2 και fsh 14+). 

Και κάτι πολύ σημαντικό 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Κι εγω θα ξεκινησω serpafar μαλλον στον επομενο κυκλο.Τα cyclacur γιατι τα παιρνεις?Δε μου πε κατι γι'αυτα.
Μια φιλη μου μου ειπε οτι δεν πρεπει να παρει καποια γυναικα πανω απο 6 φορες στη ζωη της αυτα τα χαπια γιατι ειναι υποπτα για καρκινο των ωοθηκων.Εσας σας εχει πει τιποτα ο γυναικολογος?

Ολες   οι ορμονεςς   ειναι επικινδυνες   για την υγεια. Γι αυτο χρειαζεται μετρο. Εμενα μου τις    εδωσε για 3 κυκλους  .. μηνα παρα μηνα. Τωρα οσον αφορα τα cyclacur.. δεν γινεται να παρεις   serpafar χωρις   μετα να παρεις   cyclacur.. γτ λεπταινει το ενδομητριο με τα χαπια για την αυξηση των ωοθυλακιων.. και ετσι τα χρειαζεσαι για να το ξαναμεγαλωσουν. Χρειαζεσαι πανω απο 7 χιλιοστα για να κρατηθει εγκυμοσυνη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Μικρότερος φαινόταν κι ο γιος μου στους υπέρηχους των πρώτων μηνών. Τίποτα δεν μπορεί να προδικασει πως θα εξελιχθεί μια εγκυμοσύνη. Έχουμε ακούσει πραγματικά τόσα πολλά. 

Μία καλή χοριακη και σήμερα @TATAKI μου και μετά ο υπέρηχος.

@Klelia81 το έκανες το τεστ παιδί μου;

Καλημέρα σε όλες! Δεύτερη μέρα θετικό τεστ προγεστερόνης για μένα! Τα δυσμοιρα τα αυγά μου, κλουβια τα ανεβάζω, τζουφια τα κατεβάζω αλλά αυτά τα κακόμοιρα, συνεχίζουν να κάνουν τη δουλίτσα τους. 

Θεωρείς ότι το να φαίνεται μικρότερο το έμβρυο, αλλά τελικά να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη, είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση? 

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω μια το πρωι και ξαναμπαινω τωρα το βραδυ... 5 σελιδες εχετε γραψει! Δεν σας προλαβαινω!!! Χαχαχαχαχα! 

@Makelen κοριτσι πολυ χαιρομαι που λειτουργησαν τοσο εξαιρετικα τα σερπαφαρ! Μετα τα δικα μου πατατοειδη αυγα που εκανε τα χει φοβηθει το ματι μου! Οσο για τις επαφες, καμια φορα λενε μερα παρα μερα αντι για καθε μερα για να δυναμωνει το σπερμα περισσοτερο. Αλλα μην αγχωνεσαι γενικα γιατι τα σπερματοζωαρια ζουν μεχρι και 72 ωρες! Αρα εισαι καλυμενη και μερα παρα μερα να κανεις! Απολαυσε το!!!!!

@Lilly28 καλωσηρθες στην ομορφη παρεα μας! Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να εχεις θετικο τεστακι! Εγω να σου πω οτι το καλοκαιρι που αποφασισαμε να ψαχτουμε γιατι ειχαν περασει κατι χρονια και δεν τα καταφερναμε, οι εξετασεις που καναμε ηταν οι εξης: αρχικα ενα σπερμοδιαγραμμα και εγω ορμονικες (προγεστερονες, προλακτινες, fsh κτλ κτλ καθως και ΑΜΥ την οποια εγω δεν εκανα γιατι θα με αγχωνε. (Ειναι αυτη που δειχνει τι αποθεμα αυγων εχει μεινει). Επισης εκανα σαλπιγγογραφια για να ελενξουμε οτι ειναι ολα οκ στη μητρα και οχι φραγμενες οι σαλπιγγες. Αυτα αρχικα απο οσο ξερω, αλλα αχρειαστα να σου ειναι! Παρολαυτα, αν θες να εχεις μια εικονα που βρισκεσαι, πες του γιατρου σου να σου γραψει εναν ορμονικο ελεγχο. 

@Zzeezze δεν γνωριζω αν ειναι κανονας ή εξαιρεση, αλλα θεωρω οτι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορει να φερει ενα τετοιο αποτελεσμα οπως π.χ. να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη, να ειναι παλιος ο υπερηχος (ειχα παει 5+4 εβδομαδων για υπερηχο και εβλεπε αδειο σακο και σε αλλον γιατρο στο καπακι ειδα και εμβρυο και λεκιθικο και καρδια ακουσα...) ή απλα να ειναι ετσι το σκαρι του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Klelia81 είπε:

Μέχρι να τα επιλεξει θα μας σκασει πια!!! 

Μαραθώνιος έχει καταντήσει!! 

Κοριτσια εμένα δεν μου έχει απαντήσει ο γιατρός. Πήρα τηλεφωνο δεν μπορεσα να μιλησω μαζι του και εχω πελαγωσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Και αυτός ο κυκλος χαμένος θα πάει.

Θα σκάσω με το γιατρό σου... Αύριο πρωί πρωί να τον ξαναπάρεις. Και να τον ρωτήσεις για τα χάπια που παίρνει η @Makelen, αν θα βοηθούσαν στην περίπτωση σου. 

πρίν από 19 λεπτά , despina. είπε:

Τελικα με τους γιατρους δε βρισκεις ακρη!Εμενα μου χει πει καθε 12 ωρες κι εχουμε ξεζουμιστει :roll:

Ο καθένας έχει τη θεωρία του νομιζω. Ο δικός μας μας είπε κάθε μέρα κι αν αντέχουμε και 2 φορές τη μέρα. Το ίδιο δηλαδή με εσάς.. Εμείς βέβαια έχουμε θέμα με το σπερμα και ενώ οι πολύ συχνές επαφές αποδυναμωνουν λίγο το σπερμα, στην περίπτωση. Ας είπε θα βοηθήσουν περισσότερο. 

Just now, Zzeezze είπε:

Θεωρείς ότι το να φαίνεται μικρότερο το έμβρυο, αλλά τελικά να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη, είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση? 

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Θα σου πω λοιπόν πως δεν το θεωρώ ούτε κανόνα, ούτε εξαίρεση. Είναι πολλές οι παράμετροι που μπορεί να οδηγήσουν σε μια τέτοια κατάσταση. Εμένα πχ έβγαινε 10 μέρες περίπου μικρότερο. Εν τέλει ήταν μια χαρά. Το δεύτερο φαινόταν επίσης μικρότερο, μεγάλωσε, είδαμε καρδιά και στον επόμενο υπέρηχο ήταν νεκρό. Εγώ ας πούμε έχω 2 στα 2. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω πως η δική μου εμπειρία είτε η μία είτε η άλλη, θα είναι ο κανόνας. Το μόνο που μπορώ να πω, ειναι ψυχραιμία, ηρεμία και θετική στάση στο ξεκίνημα της κάθε εγκυμοσυνης. Ξέρουμε όλες μας τι έχουμε να περιμένουμε. Δεν έχουμε καμία εδώ μέσα που να της ήρθαν ευκολα τα πράγματα. Δεν ξέρω την ιστορία σου, φαντάζομαι για να είσαι εδώ μέσα, πέρασες και ίσως περνάς κι εσύ τις δυσκολίες σου. Θα σου ευχηθώ να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

. Εμείς βέβαια έχουμε θέμα με το σπερμα και ενώ οι πολύ συχνές επαφές αποδυναμωνουν λίγο το σπερμα, στην περίπτωση. Ας είπε θα βοηθήσουν περισσότερο.

κι εμεις εχουμε θεμα με το σπερμα,γι αυτο και φοβαμαι οτι οι πολυ συχνες επαφες μπορει να το αποδυναμωνουν κι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

κι εμεις εχουμε θεμα με το σπερμα,γι αυτο και φοβαμαι οτι οι πολυ συχνες επαφες μπορει να το αποδυναμωνουν κι αλλο

Αυτό σου λέω, σε εμάς είπε πως ναι μεν το αποδυναμώνει αλλά όσο περισσότερο έχουμε διαθέσιμο εντός μου, τόσο το καλύτερο. Δηλαδή στις περιπτώσεις που το σπερμα έχει τα θέματα του, είναι καλύτερα να το ανανεώνει συχνότερα. Ότι αυτή η αποδυνάμωση, λειτουργεί αντίστροφα για εμάς. Δεν ξέρω αν το λέω κατανοητά. 

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το σπερμα κ τις   επαφες  .. ο ιδανικοτερος   για να μαθουμε ειναι ο ανδρολογος  . Εμας  , βλεποντας   το σπερμοδιαγραμμα, επειδη εχει 102εκ., μας   ειπε καθημερινες   επαφες  . Οτι συνηθως   πρεπει μερα παρα μερα.. αλλα οταν το σπερμοδιαγραμμα ειναι πολυ καλο δεν υπαρχει προβλημα με τη συχνοτητα. Βεβαια σε αυτη την ηλικια.. ποσο συχνα να το κανεις   πιααααα;?;?;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Αυτό σου λέω, σε εμάς είπε πως ναι μεν το αποδυναμώνει αλλά όσο περισσότερο έχουμε διαθέσιμο εντός μου, τόσο το καλύτερο. Δηλαδή στις περιπτώσεις που το σπερμα έχει τα θέματα του, είναι καλύτερα να το ανανεώνει συχνότερα. Ότι αυτή η αποδυνάμωση, λειτουργεί αντίστροφα για εμάς. Δεν ξέρω αν το λέω κατανοητά. 

Ναι,καταλαβα,εννοεις οτι εφοσον δεν ειναι καλο ποιοτικα,να ειναι πολυ ποσοτικα.Κατι τετοιο μας ειπε κι εμας ο γυναικολογος,αλλα ειπε οτι το λεει σε ολα τα ζευγαρια.Οτι απο το να μη συναντηθει ποτε το σπερμα με το ωαριο,καλυτερα να γινει εστω κι ετσι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, depifish είπε:

Μπαινω μια το πρωι και ξαναμπαινω τωρα το βραδυ... 5 σελιδες εχετε γραψει! Δεν σας προλαβαινω!!! Χαχαχαχαχα! 

@Makelen κοριτσι πολυ χαιρομαι που λειτουργησαν τοσο εξαιρετικα τα σερπαφαρ! Μετα τα δικα μου πατατοειδη αυγα που εκανε τα χει φοβηθει το ματι μου! Οσο για τις επαφες, καμια φορα λενε μερα παρα μερα αντι για καθε μερα για να δυναμωνει το σπερμα περισσοτερο. Αλλα μην αγχωνεσαι γενικα γιατι τα σπερματοζωαρια ζουν μεχρι και 72 ωρες! Αρα εισαι καλυμενη και μερα παρα μερα να κανεις! Απολαυσε το!!!!!

@Lilly28 καλωσηρθες στην ομορφη παρεα μας! Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να εχεις θετικο τεστακι! Εγω να σου πω οτι το καλοκαιρι που αποφασισαμε να ψαχτουμε γιατι ειχαν περασει κατι χρονια και δεν τα καταφερναμε, οι εξετασεις που καναμε ηταν οι εξης: αρχικα ενα σπερμοδιαγραμμα και εγω ορμονικες (προγεστερονες, προλακτινες, fsh κτλ κτλ καθως και ΑΜΥ την οποια εγω δεν εκανα γιατι θα με αγχωνε. (Ειναι αυτη που δειχνει τι αποθεμα αυγων εχει μεινει). Επισης εκανα σαλπιγγογραφια για να ελενξουμε οτι ειναι ολα οκ στη μητρα και οχι φραγμενες οι σαλπιγγες. Αυτα αρχικα απο οσο ξερω, αλλα αχρειαστα να σου ειναι! Παρολαυτα, αν θες να εχεις μια εικονα που βρισκεσαι, πες του γιατρου σου να σου γραψει εναν ορμονικο ελεγχο. 

@Zzeezze δεν γνωριζω αν ειναι κανονας ή εξαιρεση, αλλα θεωρω οτι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορει να φερει ενα τετοιο αποτελεσμα οπως π.χ. να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη, να ειναι παλιος ο υπερηχος (ειχα παει 5+4 εβδομαδων για υπερηχο και εβλεπε αδειο σακο και σε αλλον γιατρο στο καπακι ειδα και εμβρυο και λεκιθικο και καρδια ακουσα...) ή απλα να ειναι ετσι το σκαρι του.

Μας    εχει πιασει γλωσσοδιαρροια σημερα ολες  !! Χαχ Οσο για μενα.. αλλη μια αγωνια μεχρι αυριο στις   19.00 που θα παω παλι για υπερηχο! Απογοητευτηκα που ειδα θετικο τεστ ωορηξιας   σημερα. Περιμενα 1-2 μερες   αργοτερα.. να μεγαλωσουν κι αλλο. Αν κ μου ειπε οτι ειναι οκ.. δεν ειμαι πολυ σιγουρη.. γι αυτο ζητησα ραντεβου. Ειδωμεν! Και ελπιζουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Οσον αφορα το σπερμα κ τις   επαφες  .. ο ιδανικοτερος   για να μαθουμε ειναι ο ανδρολογος  . Εμας  , βλεποντας   το σπερμοδιαγραμμα, επειδη εχει 102εκ., μας   ειπε καθημερινες   επαφες  . Οτι συνηθως   πρεπει μερα παρα μερα.. αλλα οταν το σπερμοδιαγραμμα ειναι πολυ καλο δεν υπαρχει προβλημα με τη συχνοτητα. Βεβαια σε αυτη την ηλικια.. ποσο συχνα να το κανεις   πιααααα;?;?;

Άσε με... Ούτε στη νιότη μας τέτοια κατάσταση! Ο ανδρολογος του είπε όσο συχνότερα, τόσο καλύτερα. 102 εκ;; πετάτε καλέ! Πού πάμε εμείς με τα 12,5; το παρήγορο στην περίπτωση μας μας είναι πως πάνω από τα μισά είναι φυσιολογικά. Αλλά από αριθμό και κινητικότητα... 

@despina. ναι, αυτό ακριβώς. Εσείς τι θέμα έχετε; δεν θυμάμαι καθόλου αν έχεις ξαναγράψει σχετικά με αυτό. Αν θες απαντάς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η ποσοτητα που αναφερετε ειναι η συνολικη,σωστα?Οχι ανα ml.
Εμας ειναι 65εκ και εχει πολυ χαμηλη κινητικοτητα και πολλες ατυπες μορφες.Κανουμε θεραπεια με βιταμινες και σωστη διατροφη και τον αλλο μηνα θα επαναλαβουμε το σπερμοδιαγραμμα κι ας ελπισουμε να ηταν τυχαιο γεγονος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Μας    εχει πιασει γλωσσοδιαρροια σημερα ολες  !! Χαχ Οσο για μενα.. αλλη μια αγωνια μεχρι αυριο στις   19.00 που θα παω παλι για υπερηχο! Απογοητευτηκα που ειδα θετικο τεστ ωορηξιας   σημερα. Περιμενα 1-2 μερες   αργοτερα.. να μεγαλωσουν κι αλλο. Αν κ μου ειπε οτι ειναι οκ.. δεν ειμαι πολυ σιγουρη.. γι αυτο ζητησα ραντεβου. Ειδωμεν! Και ελπιζουμε!

Κακώς απογοητευτηκες βρε... Το ότι είδες σήμερα θετικό, δε σημαίνει πως θα γίνει τώρα και η ωορρηξία, αύριο μεθαύριο θα σκάσει το αυγό. Θα πας και για τον υπέρηχο και θα δεις. 

Όσο για μένα... Κορίτσια, άρχισα ήδη να έχω κράμπες και πέταξα και το σπυρί της περιόδου. Δεν παρεκκλίνει ούτε για αστείο. Πάει κι αυτός ο κύκλος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Εσείς τι θέμα έχετε; δεν θυμάμαι καθόλου αν έχεις ξαναγράψει σχετικά με αυτό. Αν θες απαντάς.  

Κοριτσια η ποσοτητα που αναφερετε ειναι η συνολικη,σωστα?Οχι ανα ml.
Εμας ειναι 65εκ και εχει πολυ χαμηλη κινητικοτητα και πολλες ατυπες μορφες.Κανουμε θεραπεια με βιταμινες και σωστη διατροφη και τον αλλο μηνα θα επαναλαβουμε το σπερμοδιαγραμμα κι ας ελπισουμε να ηταν τυχαιο γεγονος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...