Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, electra2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Επειδή βλέπω πολύ ανυπομονησία για την πολυπόθητη εγκυμοσύνη στο φόρουμ, την οποία καταλαβαίνω εννοείται καθώς πέρασα και περνάω κατά καιρούς όσο προσπαθώ για το δεύτερο παιδάκι, θα σας δώσω τη συμβουλή μου από δική μου εμπειρία : το άγχος και η ανυπομονησία δεν μειώνονται, αλλά συγχρόνως εκμεταλλευτειτε αυτό το διάστημα να αποχαιρέτησετε την "εργένικη" ζωή! Δείτε ταινίες, διαβάστε βιβλία, ξενυχτηστε, κοιμηθείτε, στείλτε μήνυμα στο 6 και πηγαίνετε βόλτες στη φύση, πικ νικ, ότι μπορείτε να φανταστείτε και επιθυμείτε! Αφενός βοηθάει στο άγχος και ξεχνιεστε, αφετέρου όταν γίνετε μανουλες θα σας πάρει καιρό να τα ξαναπολαυσετε αυτά, μέχρι να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά σας να τα ξανακάνετε όλα, αλλά διαφορετικά, μαζί τους :)

 

Ειμαστε μεγαλουτσικες   ειναι αληθεια για να μας   νοιαζει η "εργενικη" ζωη που θα αφησουμε! Ολες   εχουμε την ρουτινα μας    κ υποθετω αρκετα χρονια γαμου στην πλατη μας  . Αρα τωρα το μονο που μπορεις    να σκεφτεσαι ειναι αν θα τα καταφερεις   ή οχι.. γτ δυστυχως   δεν εχουμε κ πολυ περιθωριο πια. Και ειδικα οταν δεν εχεις   κ αλλο παιδι..! Οποτε.. το αγχος   κ η αγωνια πολλαπλασιαζονται κ δεν ειναι καθολου ευκολο να αποβληθουν!! Δυστυχωως  ....!!

Just now, konik είπε:

Ωοθυλάκια κάνω κάθε φορά ναι συνήθως μεγαλώνουν δύο και μια φορά μεγάλωσαν τέσσερα....ήταν δηλαδή στο σωστό μέγεθος όλα μαζί..... εννοείται τα παρακολουθείς με υπερήχους μέχρι να φτάσουν στο σωστό μέγεθος....εμείς είχαμε στην αρχή θέμα με την κινητικότητα του σπέρματος.....τώρα το σπέρμα είναι σε άριστη κατάσταση.....εγώ έχω κάνει σαλπιγγογραφια και ήταν όλα καλά.... αυτό τον μήνα βέβαια έκανα ΑΜΗ και είναι χαμηλή για την ηλικία μου ( ετών 33)....θα κάνω μέσα στον μήνα και άλλες ορμονολογικες να δω που βρίσκομαι.....

Ευχομαι να βγουν ολες  τελειες οι εξετασεις  σου! Και να εχεις συντομα το πολυποθητο! Ο γιατρος σου εξηγει γτ δεν μενεις ενω εχεις ωοθυλακια; ειναι ενταξει τα ωαρια,; εχει εντοπισει κατι ωστε να δικαιολογησει το γιατι δεν..; (εφοσον το σπερμα διορθωθηκε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Makelen είπε:

Ειμαστε μεγαλουτσικες   ειναι αληθεια για να μας   νοιαζει η "εργενικη" ζωη που θα αφησουμε! Ολες   εχουμε την ρουτινα μας    κ υποθετω αρκετα χρονια γαμου στην πλατη μας  . Αρα τωρα το μονο που μπορεις    να σκεφτεσαι ειναι αν θα τα καταφερεις   ή οχι.. γτ δυστυχως   δεν εχουμε κ πολυ περιθωριο πια. Και ειδικα οταν δεν εχεις   κ αλλο παιδι..! Οποτε.. το αγχος   κ η αγωνια πολλαπλασιαζονται κ δεν ειναι καθολου ευκολο να αποβληθουν!! Δυστυχωως  ....!!

Ευχομαι να βγουν ολες  τελειες οι εξετασεις  σου! Και να εχεις συντομα το πολυποθητο! Ο γιατρος σου εξηγει γτ δεν μενεις ενω εχεις ωοθυλακια; ειναι ενταξει τα ωαρια,; εχει εντοπισει κατι ωστε να δικαιολογησει το γιατι δεν..; (εφοσον το σπερμα διορθωθηκε)

Τα ωάρια πίστεψέ με δεν μπορεί να σου πει κανείς πως είναι, μόνο στην εξωσωματική τα βλέπουν....ένας δείκτης είναι και η FSH την οποία θα κάνω μέσα στον μήνα.... δυστυχώς μέχρι στιγμής είμαστε στην κατηγορία ανεξήγητης υπογονιμότητας......το ότι δεν έπιασε σε εμένα δεν σημαίνει ότι δεν θα πιάσει σε εσένα.....μην σκέφτεται αρνητικά....έχε μόνο θετικά συναισθήματα.....όσο για το άγχος που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα.... δεν μπορεί να αποβληθεί και σίγουρα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα....εγώ ηρεμώ όταν ξέρω ότι κάνω ότι είναι ανθρωπινως δυνατόν..... ελπίζω σύντομα να έχεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου....

Link to comment
Share on other sites

Just now, konik είπε:

Τα ωάρια πίστεψέ με δεν μπορεί να σου πει κανείς πως είναι, μόνο στην εξωσωματική τα βλέπουν....ένας δείκτης είναι και η FSH την οποία θα κάνω μέσα στον μήνα.... δυστυχώς μέχρι στιγμής είμαστε στην κατηγορία ανεξήγητης υπογονιμότητας......το ότι δεν έπιασε σε εμένα δεν σημαίνει ότι δεν θα πιάσει σε εσένα.....μην σκέφτεται αρνητικά....έχε μόνο θετικά συναισθήματα.....όσο για το άγχος που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα.... δεν μπορεί να αποβληθεί και σίγουρα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα....εγώ ηρεμώ όταν ξέρω ότι κάνω ότι είναι ανθρωπινως δυνατόν..... ελπίζω σύντομα να έχεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου....

Σ ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου! Ευχομαι τα καλυτερα και σε εσενα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Κορίτσι μου 

Νομίζω θα σε αγχωσουν τόσα τεστ 

Καλύτερα μόνο ωορρηξίας να κάνεις στοχευμένες επαφές .

Αφού το έκανες μια φορά και είναι οκ 

Κάνεις ωορρηξίες

 

Έλεγα μήπως να τα κάνω σε κάθε κύκλο για να ξέρω τουλάχιστον πως ο κάθε κύκλος είναι καλός. Όσο για το άγχος... Με έχει αφήσει πια. Καλό είναι αυτό εν μέρει. Θεωρώ ψιλοδεδομενο πως δεν παίζει να μείνω έγκυος αν δε δούμε σημαντική βελτίωση στο σπέρμα. Κι αυτό σύμφωνα με τις ηλικίες μας πια, δεν ξέρω ποσο εύκολο είναι. Κοινώς, έχω απελπιστεί, χαχαχ! Ούτως ή άλλως είπα πως θα προσπαθώ το πολύ μέχρι το τέλος αυτού του χρόνου. Το πάρα πολύ. Μετά είπε ο γιατρός αν πω πως θέλω παιδί οπωσδήποτε η μόνη λύση θα είναι η εξωσωματική και λόγω του δικού μου ορμονικου προφίλ μας δίνει μεγάλες πιθανότητες να πετύχουμε με την πρώτη. Πρότεινε δε να την κάνω πριν τα 40.Απλά την εξωσωματική, δεν την έχουμε στο μυαλό μας. Έχουμε ένα παιδάκι, γερό να είναι. Μακάρι να ήταν πιο εύκολη η διαδικασία της υιοθεσίας. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Agatte είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μου φαίνεται οι γυναίκες σε μια μόνιμη διαδικασία αναμονής είμαστε. Πάντα κάτι περιμενουμε.

@Makelen δεν ξέρω αν σε συνεχαρην για τα τρία σούπερ αυγουλάκια σου, με το καλό να γίνουν μωράκια! Να έχετε τις επαφές σας και διασκεδάστε το όσο μπορείτε. Ο σύντροφος σου είναι εντάξει ή τον έφαγε κι αυτόν το άγχος;

@Chrussa1982 αντε πλησιάζουν οι μέρες και για σένα. Μπορεί να το έχουμε ξανασυζητησει, δεν θυμάμαι, εσάς δεν θα σας βοηθούσε αυτό που κάνει η Μακελεν;

4ο και τελευταίο τεστ προγεστερόνης σήμερα και βγήκε θετικό κι αυτό. Το ερώτημα τώρα είναι, να τα παίρνω σε κάθε κύκλο τα τεστακια αυτά; να ξεκινάω με fsh, μετά ωορρηξιας και μετά προγεστερόνης ώστε να επιβεβαιώνω τους καλούς κύκλους; 

@Makelen, ο γιατρός τι ποσοστό επιτυχίας σας δίνει με αυτή τη μέθοδο; 

Πωπω λογοδιαρροια σας έπιασε και εγώ έκανα φασινα χαχαχαχα. Κορίτσι μου είναι τόσο κακό το ορμονικό μου προφίλ που η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο με την μακελεν αν ήθελα πριν μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία αλλα θεώρησα πως δεν θα λειτουργήσει οπότε δεν θέλω να αφήσω άλλο τον χρόνο να περνάει τα αποθέματα των αυγών μου είναι λίγα!!!

Just now, konik είπε:

Τα ωάρια πίστεψέ με δεν μπορεί να σου πει κανείς πως είναι, μόνο στην εξωσωματική τα βλέπουν....ένας δείκτης είναι και η FSH την οποία θα κάνω μέσα στον μήνα.... δυστυχώς μέχρι στιγμής είμαστε στην κατηγορία ανεξήγητης υπογονιμότητας......το ότι δεν έπιασε σε εμένα δεν σημαίνει ότι δεν θα πιάσει σε εσένα.....μην σκέφτεται αρνητικά....έχε μόνο θετικά συναισθήματα.....όσο για το άγχος που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα.... δεν μπορεί να αποβληθεί και σίγουρα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα....εγώ ηρεμώ όταν ξέρω ότι κάνω ότι είναι ανθρωπινως δυνατόν..... ελπίζω σύντομα να έχεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου....

Σε καλωσορίζω στην παρέα μας!!! Είμαστε γουρλουδες θα δεις!!! Θέλεις να μου πεις γιατί σας κατατάσσει στην ανεξήγητη υπογονιμότητα? Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Πόση είναι η ΑΜΗ σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrussa1982 είπε:

Πωπω λογοδιαρροια σας έπιασε και εγώ έκανα φασινα χαχαχαχα. Κορίτσι μου είναι τόσο κακό το ορμονικό μου προφίλ που η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο με την μακελεν αν ήθελα πριν μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία αλλα θεώρησα πως δεν θα λειτουργήσει οπότε δεν θέλω να αφήσω άλλο τον χρόνο να περνάει τα αποθέματα των αυγών μου είναι λίγα!!!

Σε καλωσορίζω στην παρέα μας!!! Είμαστε γουρλουδες θα δεις!!! Θέλεις να μου πεις γιατί σας κατατάσσει στην ανεξήγητη υπογονιμότητα? Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Πόση είναι η ΑΜΗ σου?

Το ξέρω ότι είστε γουρλουδες...σας διαβάζω τα πάτε υπέροχα....1,67 είναι η ΑΜΗ μου....όχι καλή για την ηλικία μου....με δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις στο ενεργητικό μου....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Makelen είπε:

Σ ευχαριστω πολυ! Δεν σκοπευω να αφησω καθυστερηση ιδιατερα.. μη νομιζεις  . 14η-15η μερα θα κανω απευθειας   χοριακη..

Εσένα κοριτσι αν γονιμοποιηθούνε και τα 3 (πρώτα ο Θεός) τα τεστ και η χοριακή θα σου δειξουν και πολυ πριν την καθυστέρηση!! 

Just now, Agatte είπε:

Κορίτσια... Μόλις μου ήρθε περίοδος. 23η μέρα. Ότι να 'ναι... 

Περίοδος τι περιοδος? Κανονική?


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Εσένα κοριτσι αν γονιμοποιηθούνε και τα 3 (πρώτα ο Θεός) τα τεστ και η χοριακή θα σου δειξουν και πολυ πριν την καθυστέρηση!! 

Περίοδος τι περιοδος? Κανονική?

Δεν κατέβηκε ακόμα το αίμα, στα ροζ είμαι αλλά έρχεται. Έχω και κράμπες, έντονες, οπότε στο επόμενο κατουρημα, θα έρθει κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Makelen είπε:

Ειχες τσεκαρει ωορηξια; δεν θυμαμαι αν ειχες γραψει..!

10η μέρα από την ωορρηξία είμαι. Συνήθως στις 12 μέρες από την ωορρηξία μου έρχεται. Κάποια ανωμαλία μάλλον... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Εσένα κοριτσι αν γονιμοποιηθούνε και τα 3 (πρώτα ο Θεός) τα τεστ και η χοριακή θα σου δειξουν και πολυ πριν την καθυστέρηση!! 

Περίοδος τι περιοδος? Κανονική?

Ναι οντως..! Ξερω οτι κανεις κ μεγαλες χοριακες αν εχεις 2-3 εμβρυα. Ας το παμε μερα μερα κι ας περιμενουμε προς το παρον. 13 μερες εμειναν μονο.. σιγα! Χαχαχ

Just now, Agatte είπε:

10η μέρα από την ωορρηξία είμαι. Συνήθως στις 12 μέρες από την ωορρηξία μου έρχεται. Κάποια ανωμαλία μάλλον... 

Δεν ειναι αφυσικο παντως. Εγω στους 9 μηνες που προσπαθουσα με τεστακια ωορηξιας.. τους 7 μηνες εκανα 13 μερες να αδιαθετησω.. τον εναν μηνα εκανα 14, και εναν μηνα εκανα 9 μονο μερες! Αφου νομιζα οτι ειχα μεινει εγκυος κι οτι ηταν αιμα εμφυτευσης!. Πηγα τοτε σε εναν γυναικολογο του Ικα.. και μου ειπε οτι τυχαινει μεσα στον χρονο 1-2 φορες κατι τετοιο. Οτι δεν ειναι αφυσικο. Και μου εγραψε κι εναν ορμονολογικο, ο οποιος βγηκε κ πολυ καλος. Οποτε.. μην ανησυχεις καθολου! Ευχομαι ο επομενος μηνας να ειναι πιο τυχεροοος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, konik said:

Το ξέρω ότι είστε γουρλουδες...σας διαβάζω τα πάτε υπέροχα....1,67 είναι η ΑΜΗ μου....όχι καλή για την ηλικία μου....με δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις στο ενεργητικό μου....

@konik κορίτσι μου και εγώ στο club ανεξήγητη υπογονιμότητα ειμαι! Απο τα 35 προσπαθώ τώρα ειμαι 38 ετών,  εσύ βέβαια αν διάβασα πιο πάνω είσαι μικρή 33 ετών,  κανονικά έπρεπε να κάνεις ορμονολογικες πριν προχωρήσεις σε σπερματενχυση να δεις πως είναι οι ορμόνες σου , εγώ όταν είχα κάνει ήταν  αυξημένη η fh που υποδεικνύει πολυκυστικοτητα ωοθηκών παρότι η περίοδος μου ήταν ρολόι. Βιταμίνες παίρνεις με τον σύντροφό? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Συγγνώμη 

Σήμερα δεν έκανες τεστ προγεστερόνης και βγήκε θετικό;;;

Ακριβώς... Σήμερα έκανα τεστ προγεστερόνης και βγήκε καραθετικο. Δεν ξέρω... Ίσως πέφτει αφού έρθει η περίοδος; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...