Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, elise είπε:

σ ευχαριστω καλως σας βρηκα και παλι !!
μακαρι να ερθει γρηγορα... μακαρι.... 
εκλεισα τα 39 το μαρτιο,... ο γιος μας κοντευει 2,5 κ εχω τρελο αγχος, λιγο η ηλικια μου αλλα και το γεγονος οτι οσο καθυστερει να ερθει το μωρακι τοσο μεγαλωνει και η διαφορα ηλικιας αναμεσα στα μωρα... ηδη αν μεινω εγκυος στην επομενη προσπαθεια η διαφορα αναμεσα τους θα ειναι 3 χρονια και 2 μηνες.... φφφ δε μπορω να διαχειριστω το αγχος μου πλεον δε ξερω τι να κανω

 

ευχαριστώ καλως σας βρηκα !
οι εξετασεις που καναμε ηταν λογω της αποβολης που ειχα το νοεβριο, αιματος κυριως και στους δυο και εγω εκανα και υπερηχο 2 μηνες μετα την αποβολη.. ο αντρας μου εκανε και τεστ στο σπιτι για το σπερμα και βγηκε καλο και υγιες. πρεπει να κανουμε κ καμια αλλη εξεταση?

 

επισης νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος και καποια κοπελα ξερει καλυτερα) οτι δεν παιζει ρολο ερθουμε δεν ερθουμε εμεις σε οργασμο...

αν καποια ξερει καλυτερα ας μας πει, εγω ξερω οτι δεν παιζει ρολο

Just now, Klelia81 είπε:

Τα καφέ χάπια έχουν και προγεστερονη η οποία χρειάζεται μονο αν θέλεις να σου ερθει περιοδος. Για αυτό οι γιατροί δινουν μόνο τα λευκά. Εμείς στην ουσία  ψάχνουμε οιστραδιολη για να μας παχύνει το ενδομητριο .

Κοριτσια εγώ σκέφτομαι πως αν δεν τα βρω δεν έχει νόημα να παίρνω τα σερπαφαρ. 

@Agatte τι γίνεται κοριτσι? Κατέβηκε κανονικά η ρημάδα?

Φιλενάδα και εγώ χτες το βράδυ σκεφτόμουν τι θα γίνει σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρω και εγώ τέτοια χάπια. Θα έχει ο γιατρός να προτείνει κάτι άλλο η θα με κάνει πειραματόζωο;

Έχεις και εσύ δίκιο σε αυτό που σκέφτεσαι ρώτα τον γιατρό καλύτερα (αν σου απαντήσει!!!) Θεωρώ είναι κρίμα να χαπακωνεσαι αν δεν κάνεις ολοκληρωμένο το πρόγραμμα. Αλήθεια με τα τηλ που σου στείλαμε έβγαλες άκρη η ούτε εκείνοι έχουν;

@Agatte μου τι εγινε κατέβηκε η σιχαμενη?? Άραγε κοιλοπονας από την περίοδο η δεν κατέβηκε και ονειρεύεσαι πιπίλες και μωρουδιακα;

Just now, elise είπε:

σ ευχαριστω καλως σας βρηκα και παλι !!
μακαρι να ερθει γρηγορα... μακαρι.... 
εκλεισα τα 39 το μαρτιο,... ο γιος μας κοντευει 2,5 κ εχω τρελο αγχος, λιγο η ηλικια μου αλλα και το γεγονος οτι οσο καθυστερει να ερθει το μωρακι τοσο μεγαλωνει και η διαφορα ηλικιας αναμεσα στα μωρα... ηδη αν μεινω εγκυος στην επομενη προσπαθεια η διαφορα αναμεσα τους θα ειναι 3 χρονια και 2 μηνες.... φφφ δε μπορω να διαχειριστω το αγχος μου πλεον δε ξερω τι να κανω

 

ευχαριστώ καλως σας βρηκα !
οι εξετασεις που καναμε ηταν λογω της αποβολης που ειχα το νοεβριο, αιματος κυριως και στους δυο και εγω εκανα και υπερηχο 2 μηνες μετα την αποβολη.. ο αντρας μου εκανε και τεστ στο σπιτι για το σπερμα και βγηκε καλο και υγιες. πρεπει να κανουμε κ καμια αλλη εξεταση?

 

επισης νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος και καποια κοπελα ξερει καλυτερα) οτι δεν παιζει ρολο ερθουμε δεν ερθουμε εμεις σε οργασμο...

αν καποια ξερει καλυτερα ας μας πει, εγω ξερω οτι δεν παιζει ρολο

Just now, Klelia81 είπε:

Τα καφέ χάπια έχουν και προγεστερονη η οποία χρειάζεται μονο αν θέλεις να σου ερθει περιοδος. Για αυτό οι γιατροί δινουν μόνο τα λευκά. Εμείς στην ουσία  ψάχνουμε οιστραδιολη για να μας παχύνει το ενδομητριο .

Κοριτσια εγώ σκέφτομαι πως αν δεν τα βρω δεν έχει νόημα να παίρνω τα σερπαφαρ. 

@Agatte τι γίνεται κοριτσι? Κατέβηκε κανονικά η ρημάδα?

Φιλενάδα και εγώ χτες το βράδυ σκεφτόμουν τι θα γίνει σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρω και εγώ τέτοια χάπια. Θα έχει ο γιατρός να προτείνει κάτι άλλο η θα με κάνει πειραματόζωο;

Έχεις και εσύ δίκιο σε αυτό που σκέφτεσαι ρώτα τον γιατρό καλύτερα (αν σου απαντήσει!!!) Θεωρώ είναι κρίμα να χαπακωνεσαι αν δεν κάνεις ολοκληρωμένο το πρόγραμμα. Αλήθεια με τα τηλ που σου στείλαμε έβγαλες άκρη η ούτε εκείνοι έχουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, elise είπε:

σ ευχαριστω καλως σας βρηκα και παλι !!
μακαρι να ερθει γρηγορα... μακαρι.... 
εκλεισα τα 39 το μαρτιο,... ο γιος μας κοντευει 2,5 κ εχω τρελο αγχος, λιγο η ηλικια μου αλλα και το γεγονος οτι οσο καθυστερει να ερθει το μωρακι τοσο μεγαλωνει και η διαφορα ηλικιας αναμεσα στα μωρα... ηδη αν μεινω εγκυος στην επομενη προσπαθεια η διαφορα αναμεσα τους θα ειναι 3 χρονια και 2 μηνες.... φφφ δε μπορω να διαχειριστω το αγχος μου πλεον δε ξερω τι να κανω

 

ευχαριστώ καλως σας βρηκα !
οι εξετασεις που καναμε ηταν λογω της αποβολης που ειχα το νοεβριο, αιματος κυριως και στους δυο και εγω εκανα και υπερηχο 2 μηνες μετα την αποβολη.. ο αντρας μου εκανε και τεστ στο σπιτι για το σπερμα και βγηκε καλο και υγιες. πρεπει να κανουμε κ καμια αλλη εξεταση?

 

επισης νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος και καποια κοπελα ξερει καλυτερα) οτι δεν παιζει ρολο ερθουμε δεν ερθουμε εμεις σε οργασμο...

αν καποια ξερει καλυτερα ας μας πει, εγω ξερω οτι δεν παιζει ρολο

Κοριτσάρα φαινεται οτι έχεις πολύ αγχος. Ολες εδώ ειμαστε στη ιδια ηλικία και οι περισσοτερες αν οχι όλες έχουν σοβαρά προβλήματα και δεν μπορουν να κάνουν παιδάκια. Το οτι στους 2 μήνες δεν ειχες πετυχημένη προσπάθεια δεν σημαίνει οτι δεν θα κάνεις αλλο παιδάκι. Χαλάρωσε μη το πολυσκέφτεσαι και βρες τροπους να απασχολείς το μυαλό σου. Πολλές γυναικες παλευουμε πάνω απο 2 χρόνια για να αποκτήσουμε το πρώτο, το δευτερο, ακομα και το τρίτο.  Και απο τη στιγμή που οι εξετάσεις σας ειναι καλές δεν έχεις λογους να εχεις άγχος ούτε να υπολογίζεις πια θα είναι η ηλικιακή διαφορά στα παιδάκια σου. Στα λέω με όλη μου τη καλή διάθεση γιατι το αγχος παίζει αρνητικό ρόλο σε όλο αυτό!! Λυπάμαι για την απώλεια σου ειλικρινά και ευχομαι καμία μανουλα να μη το περάσει. Συμμεριζομαι την αγωνία σου και ελπιζω συντομα να πετύχεις τον στόχο σου!!


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Klelia81 είπε:

Τα καφέ χάπια έχουν και προγεστερονη η οποία χρειάζεται μονο αν θέλεις να σου ερθει περιοδος. Για αυτό οι γιατροί δινουν μόνο τα λευκά. Εμείς στην ουσία  ψάχνουμε οιστραδιολη για να μας παχύνει το ενδομητριο .

Κοριτσια εγώ σκέφτομαι πως αν δεν τα βρω δεν έχει νόημα να παίρνω τα σερπαφαρ. 

@Agatte τι γίνεται κοριτσι? Κατέβηκε κανονικά η ρημάδα?

 

Just now, Chrussa1982 είπε:

@Agatte μου τι εγινε κατέβηκε η σιχαμενη?? Άραγε κοιλοπονας από την περίοδο η δεν κατέβηκε και ονειρεύεσαι πιπίλες και μωρουδιακα;

Ήρθε κανονικότατα. Έστειλα ένα μέιλ στην εταιρεία με τα τεστ, πιστεύω αύριο να απαντήσουν. Θα πάρω να κλείσω ραντεβου και στον ενδοκρινολογο μην άρχισαν τα της εμμηνοπαυσης, καθότι υπάρχει κληρονομικοτητα ισχυρή (3 ολακερες γενιές, η τέταρτη εγώ) κι αυτό για να προλάβω τις εκρήξεις που είχε η μάνα μου. Που φούντωνε και ιδρωκοπουσε και δεν τολμουσαμε να βγάλουμε κιχ. Όσο για τα άλλα περί μωρουδιακων... Καλά να είμαστε να χαζεύουμε του κόσμου τα μωρά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

 

Ήρθε κανονικότατα. Έστειλα ένα μέιλ στην εταιρεία με τα τεστ, πιστεύω αύριο να απαντήσουν. Θα πάρω να κλείσω ραντεβου και στον ενδοκρινολογο μην άρχισαν τα της εμμηνοπαυσης, καθότι υπάρχει κληρονομικοτητα ισχυρή (3 ολακερες γενιές, η τέταρτη εγώ) κι αυτό για να προλάβω τις εκρήξεις που είχε η μάνα μου. Που φούντωνε και ιδρωκοπουσε και δεν τολμουσαμε να βγάλουμε κιχ. Όσο για τα άλλα περί μωρουδιακων... Καλά να είμαστε να χαζεύουμε του κόσμου τα μωρά. 

Δεν πτοουμαστε καλή μου!!! Πάμε για τον άλλο μήνα!!! Τι εξετάσεις κάνεις στον ενδοκρινολόγο για την εμμηνόπαυση; Καλέ έκανες πολύ καλή περιγραφή η μάνα μου χειμωνιάτικα με το φανελάκι και το μάγουλο ροδαλο ροδαλο και όλο ουφ και ουφ!!! Όλα αυτά στα 41 της.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elise είπε:

σ ευχαριστω καλως σας βρηκα και παλι !!
μακαρι να ερθει γρηγορα... μακαρι.... 
εκλεισα τα 39 το μαρτιο,... ο γιος μας κοντευει 2,5 κ εχω τρελο αγχος, λιγο η ηλικια μου αλλα και το γεγονος οτι οσο καθυστερει να ερθει το μωρακι τοσο μεγαλωνει και η διαφορα ηλικιας αναμεσα στα μωρα... ηδη αν μεινω εγκυος στην επομενη προσπαθεια η διαφορα αναμεσα τους θα ειναι 3 χρονια και 2 μηνες.... φφφ δε μπορω να διαχειριστω το αγχος μου πλεον δε ξερω τι να κανω

 

ευχαριστώ καλως σας βρηκα !
οι εξετασεις που καναμε ηταν λογω της αποβολης που ειχα το νοεβριο, αιματος κυριως και στους δυο και εγω εκανα και υπερηχο 2 μηνες μετα την αποβολη.. ο αντρας μου εκανε και τεστ στο σπιτι για το σπερμα και βγηκε καλο και υγιες. πρεπει να κανουμε κ καμια αλλη εξεταση?

 

επισης νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος και καποια κοπελα ξερει καλυτερα) οτι δεν παιζει ρολο ερθουμε δεν ερθουμε εμεις σε οργασμο...

αν καποια ξερει καλυτερα ας μας πει, εγω ξερω οτι δεν παιζει ρολο

Καταρχάς καλώς ήρθες! 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα γονιμότητας. Θέμα διαχείρισης άγχους έχεις. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις. Και τι έγινε δηλαδή αν τα παιδιά σου έχουν διαφορά 3 χρόνια και 2, 3, 5 ή 10 μήνες; να σου πω πόσο είναι τα παιδιά όλων μας που προσπαθούμε εδώ; οι κοπέλες που δεν έχουν ακόμα; ηρέμησε, απόλαυσέ τον άντρα σου και το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν. Διάβασε λίγο αυτά που γράφεις. Μήπως χάνεις το δάσος και κολλάς στο δέντρο; 

Just now, Chrussa1982 είπε:

Δεν πτοουμαστε καλή μου!!! Πάμε για τον άλλο μήνα!!! Τι εξετάσεις κάνεις στον ενδοκρινολόγο για την εμμηνόπαυση; Καλέ έκανες πολύ καλή περιγραφή η μάνα μου χειμωνιάτικα με το φανελάκι και το μάγουλο ροδαλο ροδαλο και όλο ουφ και ουφ!!! Όλα αυτά στα 41 της.

Μωρέ Χρυσακι... Βαρέθηκα. Δεν αντέχω άλλο. Θα μείνω εδώ να περιμένω τα δικά σας τα μπουρμπουλακια, να χαρώ με τη χαρά σας. Εγώ το τερμάτισα. Ούτε για σαλπιγγογραφια θέλω να πάω, ούτε τίποτα. Απελπιστηκα επιτέλους. Και νιώθω και ανακούφιση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agatte είπε:

Καταρχάς καλώς ήρθες! 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα γονιμότητας. Θέμα διαχείρισης άγχους έχεις. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις. Και τι έγινε δηλαδή αν τα παιδιά σου έχουν διαφορά 3 χρόνια και 2, 3, 5 ή 10 μήνες; να σου πω πόσο είναι τα παιδιά όλων μας που προσπαθούμε εδώ; οι κοπέλες που δεν έχουν ακόμα; ηρέμησε, απόλαυσέ τον άντρα σου και το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν. Διάβασε λίγο αυτά που γράφεις. Μήπως χάνεις το δάσος και κολλάς στο δέντρο; 

Μωρέ Χρυσακι... Βαρέθηκα. Δεν αντέχω άλλο. Θα μείνω εδώ να περιμένω τα δικά σας τα μπουρμπουλακια, να χαρώ με τη χαρά σας. Εγώ το τερμάτισα. Ούτε για σαλπιγγογραφια θέλω να πάω, ούτε τίποτα. Απελπιστηκα επιτέλους. Και νιώθω και ανακούφιση. 

Κοριτσακι μου αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια... πως προχωρας  ;? Μπορει εκει να εντοπισεις  κατι.. κ με το υγρο να καθαρισουνε.. κι ετσι να πιασεις  αμεσως  που θα εισαι κ πιο γονιμη (εφοσον η σαλπιγγοφραφια λειτουργει κ ως "τουμποφλο"!! Ειναι μεγαλη ευκαιρια τωρα που αδιαθετησες! Γινεται στην 8η - 10η μερα περιοδου!! Μπορει να ειναι απλη η λυση.. κ να αγωνιας  καθε μηνα τσαμπα! Μην απελπιζεσαι μονο..! Βαλε ενα οριο αν θελεις.. κ ακολουθησε το ομως σωστα.. εχοντας  ξεμπερδεψει με ολες τις εξετασεις! Μην τα παρατας..!

Just now, Chrussa1982 είπε:

Δεν πτοουμαστε καλή μου!!! Πάμε για τον άλλο μήνα!!! Τι εξετάσεις κάνεις στον ενδοκρινολόγο για την εμμηνόπαυση; Καλέ έκανες πολύ καλή περιγραφή η μάνα μου χειμωνιάτικα με το φανελάκι και το μάγουλο ροδαλο ροδαλο και όλο ουφ και ουφ!!! Όλα αυτά στα 41 της.

Εσυ παιδι μου πως  εισαι τοσο χαλαρη;? Δεν αγωνιας για το πότε θα φτασει 19/4?? Δεν εχουμε καμια στο forum να ειναι στη δικη μου φαση;? Εμενα ποιος θα με καταλαβει επιτελουυς;?; Εχω αρχισει να σκεφτομαι.. αντι να μετραω σε μερες.. να μετραω σε ωρες. Μετα λεω.. ισως καλυτερα σε λεπτα! Δεν με βλεπω να αντεχω.. Και ηδη εχω αρχισει να σκεφτομαι και αρνητικα.. Κι αν δεν;? και αν.. και αν.. και αν..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Καταρχάς καλώς ήρθες! 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα γονιμότητας. Θέμα διαχείρισης άγχους έχεις. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις. Και τι έγινε δηλαδή αν τα παιδιά σου έχουν διαφορά 3 χρόνια και 2, 3, 5 ή 10 μήνες; να σου πω πόσο είναι τα παιδιά όλων μας που προσπαθούμε εδώ; οι κοπέλες που δεν έχουν ακόμα; ηρέμησε, απόλαυσέ τον άντρα σου και το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν. Διάβασε λίγο αυτά που γράφεις. Μήπως χάνεις το δάσος και κολλάς στο δέντρο; 

Μωρέ Χρυσακι... Βαρέθηκα. Δεν αντέχω άλλο. Θα μείνω εδώ να περιμένω τα δικά σας τα μπουρμπουλακια, να χαρώ με τη χαρά σας. Εγώ το τερμάτισα. Ούτε για σαλπιγγογραφια θέλω να πάω, ούτε τίποτα. Απελπιστηκα επιτέλους. Και νιώθω και ανακούφιση. 

Εεεεεεε μην απελπίζεσαι και μην τα παρατάς εδώ είμαστε να στηρίζουμε η μια την άλλη.θα κάνεις ότι εξετάσεις χρειάζεται κ όλα θα πάνε καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Κοριτσακι μου αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια... πως προχωρας  ;? Μπορει εκει να εντοπισεις  κατι.. κ με το υγρο να καθαρισουνε.. κι ετσι να πιασεις  αμεσως  που θα εισαι κ πιο γονιμη (εφοσον η σαλπιγγοφραφια λειτουργει κ ως "τουμποφλο"!! Ειναι μεγαλη ευκαιρια τωρα που αδιαθετησες! Γινεται στην 8η - 10η μερα περιοδου!! Μπορει να ειναι απλη η λυση.. κ να αγωνιας  καθε μηνα τσαμπα! Μην απελπιζεσαι μονο..! Βαλε ενα οριο αν θελεις.. κ ακολουθησε το ομως σωστα.. εχοντας  ξεμπερδεψει με ολες τις εξετασεις! Μην τα παρατας..!

Εσυ παιδι μου πως  εισαι τοσο χαλαρη;? Δεν αγωνιας για το πότε θα φτασει 19/4?? Δεν εχουμε καμια στο forum να ειναι στη δικη μου φαση;? Εμενα ποιος θα με καταλαβει επιτελουυς;?; Εχω αρχισει να σκεφτομαι.. αντι να μετραω σε μερες.. να μετραω σε ωρες. Μετα λεω.. ισως καλυτερα σε λεπτα! Δεν με βλεπω να αντεχω.. Και ηδη εχω αρχισει να σκεφτομαι και αρνητικα.. Κι αν δεν;? και αν.. και αν.. και αν..

Δώσε πόνο κούκλα μου!!! Εδώ είμαστε!!! Καταρχήν ψυχραιμία...όσο μετράς αντίστροφα με τέτοια αγωνία θα σε παραλάβει το Δαφνί πριν καν έρθει η πολυπόθητη μέρα χαχαχαχα!!! Βαθιές αναπνοές....όμορφες σκέψεις....και αν δεν πράγμα που δεν θέλω να το σκέφτομαι θα ξαναπάρεις χαπακια και θα έρθει..τώρα βρε που βρήκες τη λύση, κάνεις και πολλά αυγουλάκια θα έρθει και πολύ σύντομα.

Τώρα πάμε στην δική μου γαϊδούρια. Σκέφτομαι άντε και θα πάμε στον γιατρό. Μέχρι να αδισθετησω για να πάρω τα φάρμακα (είδες τι γίνεται με την έλλειψη ε;) μέχρι να δούμε τι θα βγάλω και πόσα θα γονιμοποιηθούν μου φαίνεται αιώνας πραγματικά. Δεν ξέρω πραγματικά τι έχω πάθει  τόσο καιρο αδυμονουσα τώρα έχω μια άρνηση να το πω ..μια φοβία να το πω.... δεν ξέρω!!! Οπότε μου δίνω λίγες μέρες περιθώριο να το παίξω άνετη γιατί μετά μόλις σας πω τι μας είπε ο γιατρός θα αρχίσω τα δικά μου!!! Τα αν τα μήπως τα αχ και βαχ μου γενικώς!!! Τώρα είναι η σειρά σου έχουμε εσένα στην αναμονή και καθόμαστε όλες σε αναμμένα κάρβουνα!!!

Just now, Agatte είπε:

Καταρχάς καλώς ήρθες! 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα γονιμότητας. Θέμα διαχείρισης άγχους έχεις. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις. Και τι έγινε δηλαδή αν τα παιδιά σου έχουν διαφορά 3 χρόνια και 2, 3, 5 ή 10 μήνες; να σου πω πόσο είναι τα παιδιά όλων μας που προσπαθούμε εδώ; οι κοπέλες που δεν έχουν ακόμα; ηρέμησε, απόλαυσέ τον άντρα σου και το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν. Διάβασε λίγο αυτά που γράφεις. Μήπως χάνεις το δάσος και κολλάς στο δέντρο; 

Μωρέ Χρυσακι... Βαρέθηκα. Δεν αντέχω άλλο. Θα μείνω εδώ να περιμένω τα δικά σας τα μπουρμπουλακια, να χαρώ με τη χαρά σας. Εγώ το τερμάτισα. Ούτε για σαλπιγγογραφια θέλω να πάω, ούτε τίποτα. Απελπιστηκα επιτέλους. Και νιώθω και ανακούφιση. 

Αν νιώθεις ότι ξεπέρασες το όριο που είχες βάλει στον εαυτό σου πάω πάσο. Κάθε μία ξέρει τις αντοχές της. Είναι τρομερά ψυχοφθόρο όλο αυτό που περνάμε που πολλές φορές αναρωτιέμαι για εμένα αν αξίζει τον κόπο όλο αυτό που περνάω. Φίλη μου ξέρεις νιώθω ότι χάνω στιγμές της ζωής μου που δεν θα ξαναγυρίσουν. Θα σου πρότεινα όμως μόλις είσαι έτοιμη να την κάνεις τη σαλπιγγογραφια. Και να κάνεις κουράγιο λίγο ακόμα ίσως λειτουργήσει σαν τουμποφλο όπως σε πολλά κορίτσια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Δώσε πόνο κούκλα μου!!! Εδώ είμαστε!!! Καταρχήν ψυχραιμία...όσο μετράς αντίστροφα με τέτοια αγωνία θα σε παραλάβει το Δαφνί πριν καν έρθει η πολυπόθητη μέρα χαχαχαχα!!! Βαθιές αναπνοές....όμορφες σκέψεις....και αν δεν πράγμα που δεν θέλω να το σκέφτομαι θα ξαναπάρεις χαπακια και θα έρθει..τώρα βρε που βρήκες τη λύση, κάνεις και πολλά αυγουλάκια θα έρθει και πολύ σύντομα.

Τώρα πάμε στην δική μου γαϊδούρια. Σκέφτομαι άντε και θα πάμε στον γιατρό. Μέχρι να αδισθετησω για να πάρω τα φάρμακα (είδες τι γίνεται με την έλλειψη ε;) μέχρι να δούμε τι θα βγάλω και πόσα θα γονιμοποιηθούν μου φαίνεται αιώνας πραγματικά. Δεν ξέρω πραγματικά τι έχω πάθει  τόσο καιρο αδυμονουσα τώρα έχω μια άρνηση να το πω ..μια φοβία να το πω.... δεν ξέρω!!! Οπότε μου δίνω λίγες μέρες περιθώριο να το παίξω άνετη γιατί μετά μόλις σας πω τι μας είπε ο γιατρός θα αρχίσω τα δικά μου!!! Τα αν τα μήπως τα αχ και βαχ μου γενικώς!!! Τώρα είναι η σειρά σου έχουμε εσένα στην αναμονή και καθόμαστε όλες σε αναμμένα κάρβουνα!!!

Εν τω μεταξυ εμψυχωνουμε η μια την αλλη.. κι οταν ερχεται η σειρα μας ερχομαστε λιγο πριν το εγκεφαλικο! Το εχω δει τοσο θετικα.. που ανησυχω γι αυτη τη διαισθηση. Νιωθω σαν να περιμενω απλως τις μερες για να δω το θετικο. Και ενδιαμεσα σκεφτομαι το "κι αν δεν.." και προσπαθω να το αποβαλλω αμεσως! Οταν ειχα απλες προγραμματισμενες επαφες.. κανεναν μηνα δεν αγχωθηκα. Κι οταν αδιαθετουσα ελεγα.. Οκ αδιαθετησα, πρωτοτυπο..! Τωρα ομως νιωθω λες κ εχω κανει εξωσωματικη. Λες και ολα εχουν συνομωτισει για να πιασω τωρα! Λιγο ο γιατρος.. λιγο κατι σημαδιακες ημερομηνιες.. λιγο το οτι ειναι 3 αρα πολλαπλασιαζονται οι πιθανοτητες.. λιγο το οτι εκανα σαλπογγογραφια πριν εναν μηνα κ ισως βοηθαει λιγο.. Ειναι η στιγμη μου ρε γαμωτο..!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Κοριτσακι μου αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια... πως προχωρας  ;? Μπορει εκει να εντοπισεις  κατι.. κ με το υγρο να καθαρισουνε.. κι ετσι να πιασεις  αμεσως  που θα εισαι κ πιο γονιμη (εφοσον η σαλπιγγοφραφια λειτουργει κ ως "τουμποφλο"!! Ειναι μεγαλη ευκαιρια τωρα που αδιαθετησες! Γινεται στην 8η - 10η μερα περιοδου!! Μπορει να ειναι απλη η λυση.. κ να αγωνιας  καθε μηνα τσαμπα! Μην απελπιζεσαι μονο..! Βαλε ενα οριο αν θελεις.. κ ακολουθησε το ομως σωστα.. εχοντας  ξεμπερδεψει με ολες τις εξετασεις! Μην τα παρατας..!

Εσυ παιδι μου πως  εισαι τοσο χαλαρη;? Δεν αγωνιας για το πότε θα φτασει 19/4?? Δεν εχουμε καμια στο forum να ειναι στη δικη μου φαση;? Εμενα ποιος θα με καταλαβει επιτελουυς;?; Εχω αρχισει να σκεφτομαι.. αντι να μετραω σε μερες.. να μετραω σε ωρες. Μετα λεω.. ισως καλυτερα σε λεπτα! Δεν με βλεπω να αντεχω.. Και ηδη εχω αρχισει να σκεφτομαι και αρνητικα.. Κι αν δεν;? και αν.. και αν.. και αν..

Έχω ήδη ένα παιδί και άλλες δύο εγκυμοσυνες μετά που δεν προχώρησαν. Ο γιατρός δεν πιστεύει πως έχω θέμα με τις σάλπιγγες και μου είπε να κάνω αν θέλω σαλπιγγογραφια απλά για να πω πως τα εξέτασα όλα. Το πρόβλημα σε εμάς είναι το σπέρμα. Οι ορμονες μου ήταν καλές, ΠΑΠ και υπέρηχος άριστα οπότε θεωρεί πως για το ότι δεν έχουμε καταφέρει ακόμα σύλληψη φταίει ο συνδυασμός της ηλικίας και των δυο μας και το ότι το σπερμα είναι κάπως αδύναμο. Τέλος πάντων... Άστα βραστα. 

Περιμένουμε εσένα τώρα, να είναι ο τυχερός σου μήνας αυτός! Αν τυχόν δεν προκύψει αυτό το μήνα, θα είναι σίγουρα ο επόμενος! Μέχρι τότε όμως, θα μετράμε παρεα αντίστροφα τις μέρες. 

Just now, vasiliki2020 είπε:

Εεεεεεε μην απελπίζεσαι και μην τα παρατάς εδώ είμαστε να στηρίζουμε η μια την άλλη.θα κάνεις ότι εξετάσεις χρειάζεται κ όλα θα πάνε καλά 

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Αλλά η αλήθεια είναι πως ήλπιζα κάποια στιγμή να απελπιστω! Είναι μεγάλη απελευθέρωση το να μην περιμένω τίποτα πια. Και το λέω χωρίς πικρία αυτό. 

Just now, Chrussa1982 είπε:

Δώσε πόνο κούκλα μου!!! Εδώ είμαστε!!! Καταρχήν ψυχραιμία...όσο μετράς αντίστροφα με τέτοια αγωνία θα σε παραλάβει το Δαφνί πριν καν έρθει η πολυπόθητη μέρα χαχαχαχα!!! Βαθιές αναπνοές....όμορφες σκέψεις....και αν δεν πράγμα που δεν θέλω να το σκέφτομαι θα ξαναπάρεις χαπακια και θα έρθει..τώρα βρε που βρήκες τη λύση, κάνεις και πολλά αυγουλάκια θα έρθει και πολύ σύντομα.

Τώρα πάμε στην δική μου γαϊδούρια. Σκέφτομαι άντε και θα πάμε στον γιατρό. Μέχρι να αδισθετησω για να πάρω τα φάρμακα (είδες τι γίνεται με την έλλειψη ε;) μέχρι να δούμε τι θα βγάλω και πόσα θα γονιμοποιηθούν μου φαίνεται αιώνας πραγματικά. Δεν ξέρω πραγματικά τι έχω πάθει  τόσο καιρο αδυμονουσα τώρα έχω μια άρνηση να το πω ..μια φοβία να το πω.... δεν ξέρω!!! Οπότε μου δίνω λίγες μέρες περιθώριο να το παίξω άνετη γιατί μετά μόλις σας πω τι μας είπε ο γιατρός θα αρχίσω τα δικά μου!!! Τα αν τα μήπως τα αχ και βαχ μου γενικώς!!! Τώρα είναι η σειρά σου έχουμε εσένα στην αναμονή και καθόμαστε όλες σε αναμμένα κάρβουνα!!!

Αν νιώθεις ότι ξεπέρασες το όριο που είχες βάλει στον εαυτό σου πάω πάσο. Κάθε μία ξέρει τις αντοχές της. Είναι τρομερά ψυχοφθόρο όλο αυτό που περνάμε που πολλές φορές αναρωτιέμαι για εμένα αν αξίζει τον κόπο όλο αυτό που περνάω. Φίλη μου ξέρεις νιώθω ότι χάνω στιγμές της ζωής μου που δεν θα ξαναγυρίσουν. Θα σου πρότεινα όμως μόλις είσαι έτοιμη να την κάνεις τη σαλπιγγογραφια. Και να κάνεις κουράγιο λίγο ακόμα ίσως λειτουργήσει σαν τουμποφλο όπως σε πολλά κορίτσια. 

Α ρε γλυκάκι...ωραία τα είπες! Το όριο το έχω ξεπεράσει προ πολλού. Θα δούμε τι θα γίνει μετά. 

Πρέπει κάπου εδώ να πω πως πολύ την ευχαριστιεμαι την αναισθησία που σε έπιασε. Είναι σα να το πήρες απόφαση πως θα τα γραπωσεις τα μικρακια σου και είναι μόνο θέμα χρόνου. 8 μερούλες έμειναν... Λίγο η δουλειά, λίγο η κουβεντούλα εδώ, νεράκι θα περάσουν και θα περιμένουμε τη νέα σεζόν παράνοιας! 

Κορίτσια, καρδούλα-καρδούλα-καρδούλα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agatte είπε:

Έχω ήδη ένα παιδί και άλλες δύο εγκυμοσυνες μετά που δεν προχώρησαν. Ο γιατρός δεν πιστεύει πως έχω θέμα με τις σάλπιγγες και μου είπε να κάνω αν θέλω σαλπιγγογραφια απλά για να πω πως τα εξέτασα όλα. Το πρόβλημα σε εμάς είναι το σπέρμα. Οι ορμονες μου ήταν καλές, ΠΑΠ και υπέρηχος άριστα οπότε θεωρεί πως για το ότι δεν έχουμε καταφέρει ακόμα σύλληψη φταίει ο συνδυασμός της ηλικίας και των δυο μας και το ότι το σπερμα είναι κάπως αδύναμο. Τέλος πάντων... Άστα βραστα. 

Περιμένουμε εσένα τώρα, να είναι ο τυχερός σου μήνας αυτός! Αν τυχόν δεν προκύψει αυτό το μήνα, θα είναι σίγουρα ο επόμενος! Μέχρι τότε όμως, θα μετράμε παρεα αντίστροφα τις μέρες. 

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Αλλά η αλήθεια είναι πως ήλπιζα κάποια στιγμή να απελπιστω! Είναι μεγάλη απελευθέρωση το να μην περιμένω τίποτα πια. Και το λέω χωρίς πικρία αυτό. 

Α ρε γλυκάκι...ωραία τα είπες! Το όριο το έχω ξεπεράσει προ πολλού. Θα δούμε τι θα γίνει μετά. 

Πρέπει κάπου εδώ να πω πως πολύ την ευχαριστιεμαι την αναισθησία που σε έπιασε. Είναι σα να το πήρες απόφαση πως θα τα γραπωσεις τα μικρακια σου και είναι μόνο θέμα χρόνου. 8 μερούλες έμειναν... Λίγο η δουλειά, λίγο η κουβεντούλα εδώ, νεράκι θα περάσουν και θα περιμένουμε τη νέα σεζόν παράνοιας! 

Κορίτσια, καρδούλα-καρδούλα-καρδούλα! 

Κοριτσακι αληθεια σκαλωσα οταν ειπες οτι εχεις παιδι.. Νομιζα πως προσπαθεις    για το πρωτο! Οποτε ακυρο το θεμα της   σαλπιγγογραφιας  ...! Οπως   και να χει προσπαθησε να το δεις   θετικα κ κανε υπομονη! Δεν ειναι κατι βεβαια που εγω κανω.. Ωραια συμβουλευουμε τους   αλλους   !! Αυτο με το καρδουλα καρδουλα καρδουλα, με πεθανε!! Χαχαχ

Επισης   θελω να πω σε ολες   σας  ... πρωτα ευχαριστω για την θετικη ενεργεια.. και δευτερον... Μη μου λετε οτι θα πιασω την επομενη φορααα... τωρα θα πιασω! Εχω γονιμοποιηθει.. γινεται η διαιρεση.. πλησιαζει η εμφυτευση της   βλαστοκυστης  .. θα πεταξει απλετη χοριακη.... και θα πολλαπλασιαζεται συνεχεια.. αφου θα ειναι τουλαχιστον 2 μωρααα! 

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Εν τω μεταξυ εμψυχωνουμε η μια την αλλη.. κι οταν ερχεται η σειρα μας ερχομαστε λιγο πριν το εγκεφαλικο! Το εχω δει τοσο θετικα.. που ανησυχω γι αυτη τη διαισθηση. Νιωθω σαν να περιμενω απλως τις μερες για να δω το θετικο. Και ενδιαμεσα σκεφτομαι το "κι αν δεν.." και προσπαθω να το αποβαλλω αμεσως! Οταν ειχα απλες προγραμματισμενες επαφες.. κανεναν μηνα δεν αγχωθηκα. Κι οταν αδιαθετουσα ελεγα.. Οκ αδιαθετησα, πρωτοτυπο..! Τωρα ομως νιωθω λες κ εχω κανει εξωσωματικη. Λες και ολα εχουν συνομωτισει για να πιασω τωρα! Λιγο ο γιατρος.. λιγο κατι σημαδιακες ημερομηνιες.. λιγο το οτι ειναι 3 αρα πολλαπλασιαζονται οι πιθανοτητες.. λιγο το οτι εκανα σαλπογγογραφια πριν εναν μηνα κ ισως βοηθαει λιγο.. Ειναι η στιγμη μου ρε γαμωτο..!

Αχ έτσι σε θέλω αισιόδοξη και χαρούμενη!!! Και γιατί να μην είναι η στιγμή σου; Τόσο κόπο κάνεις. Προσπάθησε όμως να κρατήσεις μαζί με την καλή σου διάθεση και την ψυχραιμία σου. Την σαλπιγγογραφια αστην στην άκρη εμένα δε με βοήθησε. Εστίασε μόνο στα αυγουλάκια σου χάιδεψε και την κοιλίτσα σου αν θέλεις και κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν. Μιλά μας εδώ και δεν θα καταλάβεις πως θα περάσουν οι μέρες.

Just now, Agatte είπε:

Έχω ήδη ένα παιδί και άλλες δύο εγκυμοσυνες μετά που δεν προχώρησαν. Ο γιατρός δεν πιστεύει πως έχω θέμα με τις σάλπιγγες και μου είπε να κάνω αν θέλω σαλπιγγογραφια απλά για να πω πως τα εξέτασα όλα. Το πρόβλημα σε εμάς είναι το σπέρμα. Οι ορμονες μου ήταν καλές, ΠΑΠ και υπέρηχος άριστα οπότε θεωρεί πως για το ότι δεν έχουμε καταφέρει ακόμα σύλληψη φταίει ο συνδυασμός της ηλικίας και των δυο μας και το ότι το σπερμα είναι κάπως αδύναμο. Τέλος πάντων... Άστα βραστα. 

Περιμένουμε εσένα τώρα, να είναι ο τυχερός σου μήνας αυτός! Αν τυχόν δεν προκύψει αυτό το μήνα, θα είναι σίγουρα ο επόμενος! Μέχρι τότε όμως, θα μετράμε παρεα αντίστροφα τις μέρες. 

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Αλλά η αλήθεια είναι πως ήλπιζα κάποια στιγμή να απελπιστω! Είναι μεγάλη απελευθέρωση το να μην περιμένω τίποτα πια. Και το λέω χωρίς πικρία αυτό. 

Α ρε γλυκάκι...ωραία τα είπες! Το όριο το έχω ξεπεράσει προ πολλού. Θα δούμε τι θα γίνει μετά. 

Πρέπει κάπου εδώ να πω πως πολύ την ευχαριστιεμαι την αναισθησία που σε έπιασε. Είναι σα να το πήρες απόφαση πως θα τα γραπωσεις τα μικρακια σου και είναι μόνο θέμα χρόνου. 8 μερούλες έμειναν... Λίγο η δουλειά, λίγο η κουβεντούλα εδώ, νεράκι θα περάσουν και θα περιμένουμε τη νέα σεζόν παράνοιας! 

Κορίτσια, καρδούλα-καρδούλα-καρδούλα! 

Μάλλον το πήρα απόφαση πως ότι είναι να γίνει θα γίνει. Έχουμε συζητήσει πάρα πολύ με τον άντρα μου όλο αυτό το διάστημα και δεν σου κρύβω ότι έχουμε και το plan b στο μυαλό μας σε περίπτωση που δεν τα καταφέρουμε. Κακα τα ψέματα δεν υπάρχουν τα χρήματα για 2η προσπάθεια. Μας ταρακούνησε λίγο η όλη ανωμαλία της περιόδου μου και μόλις αδιαθετησα είπαμε τέρμα το σεξ αναπαραγωγής χαχαχαχα. Χτες μου τριβόταν όλη μέρα δεν είχα καθόλου διάθεση δεν κάναμε τίποτα κ καθόλου δε μας ένοιαξε.

Είμαι όμως πολύ αισιόδοξη με το καλό μας σπέρμα και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε!!! Με στεναχωρεί κάπως το γεγονός ότι δεν πετάω στα σύννεφα και είμαι προσγειωμένη σκεπτόμενη και το θετικό και το αρνητικό γιατί όλο αυτό είναι κόντρα στον χαρακτήρα μου. Είμαι Υδροχόος πιο ονειροπόλος άνθρωπος από εμένα δεν υπάρχει!!!! 

Έχετε να φάτε πρήξιμο και φουλ ανάλυση εδώ που θα βλέπετε post μου και θα λέτε αμάν η τρελή χαχαχαχα.

Just now, Makelen είπε:

Κοριτσακι αληθεια σκαλωσα οταν ειπες οτι εχεις παιδι.. Νομιζα πως προσπαθεις    για το πρωτο! Οποτε ακυρο το θεμα της   σαλπιγγογραφιας  ...! Οπως   και να χει προσπαθησε να το δεις   θετικα κ κανε υπομονη! Δεν ειναι κατι βεβαια που εγω κανω.. Ωραια συμβουλευουμε τους   αλλους   !! Αυτο με το καρδουλα καρδουλα καρδουλα, με πεθανε!! Χαχαχ

Επισης   θελω να πω σε ολες   σας  ... πρωτα ευχαριστω για την θετικη ενεργεια.. και δευτερον... Μη μου λετε οτι θα πιασω την επομενη φορααα... τωρα θα πιασω! Εχω γονιμοποιηθει.. γινεται η διαιρεση.. πλησιαζει η εμφυτευση της   βλαστοκυστης  .. θα πεταξει απλετη χοριακη.... και θα πολλαπλασιαζεται συνεχεια.. αφου θα ειναι τουλαχιστον 2 μωρααα! 

 

Μακάρι φιλενάδα να είναι δύο!!! Και εμείς λέμε αν μας κάτσουν δίδυμα πόσο ωραία θα είναι!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Σ ευχαριστω πολυ! Η αληθεια ειναι οτι εχω ξεσηκωθει κ πιστευω οτι ειναι ο μηνας μου. Φοβαμαι το αρνητικο.. αλλα προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη. Τωρα οσον αφορα τις επαφες. Μετα την ωορηξια ειχαμε μια επαφη την επομενη μερα, δηλαδη εχθες. Και λεω να εχω ακομα μια σημερα και τελος. Ελπιζω να παει καλα.. 

Θυμασαι τι ωοθυλακια εκανες οταν δεν επιασες.. πόσα οταν επιασες.. τα χιλιοστα κτλ;? 

Εγώ ούτε καν είδα τι ωοθυλάκια είχα..δεν έχει να κάνει κορίτσι μου..ένα καλύτερο να έχεις αν είναι το τυχερό θα γονιμοποιηθεί..έχεις τόσο καλή εικόνα ορμονική που δεν υπάρχει λόγος να μην γονιμοποιηθούν..έχεις κάνει σαλπιγκογραφιας τα πάντα όπως είπε ο γιατρός σου περιμένεις όπου να ναι να μείνεις έγκυος...αν δεν μείνει κάποια έγκυος με πρόκληση με κλομιφαινη σε τρεις κύκλους άλλοι λένε έξι αλλά με τίποτα,,τότε ψάχνει άλλου το πρόβλημα γιατί σίγουρα δεν είναι η ωορηξια..όποτε εσύ θα σκέφτεσαι ότι αφού έψαξες όλα τα άλλα σαλπιγκογραφιας κλπ περιμένεις τώρα θετικά αποτελέσματα.

19 ώρες πρίν, elise είπε:

γεια σας και απο μενα κορίτσια. διαβασα λιγο τις πρωτες σελιδες αλλα μετα ειδα οτι ειναι στο συνολο 230 συνεπως ειναι αδυνατον να τις διαβασω ολες... 
μολις εκλεισα τα 39 εχουμε ηδη ενα αγορακι που σε 1 μηνα γινεται δυόμιση χρονων και προσπαθουμε για 2ο... 
τον αυγουστο του 2020 εμεινα εγκυος (τυχαιο εντελως ημασταν σε διακοπες, υπεροχη εκπληξη) και στη 12η εβδ σταματησε η καρδουλα.. χρωμοσωματικη ανωμαλια ειπανε... μπηκα νοσοκομειο το "γεννησα" κλαψαμε περασαμε σκατα τις γιορτες αλλα αποφασισαμε να το αφησουμε πισω μας και να παμε για νεα προσπαθεια. πηρα για 2 μηνες αντισυλληπτικα για πρωτη φορα στη ζωή μου γιατι η γυναικολογος ειδε μια μικρη αθωα κυστουλα και ειπε καλυτερα να φυγει πριν ξεκινησουμε προσπαθειες, οντως πηρα για 2 μηνες η κυστουλα εφυγε και καναμε τις πρωτες προσπαθεις το φεβρουαριο και μαρτιο χωρις αποτελεσμα με χρηση τεστ ωορρηξιας.... 
το μεγαλυτερο προβλημα με εμας ειναι οτι ο αντρας μου μπλοκαρει... δλδ αυτο το .... "προγραμματισμενο" τον σκοτωνει... και αυτο με αγχωνει παρα πολυ... τωρα 2 μηνες καναμε λιγα πραματα αλλα με μεγαλη προσπαθεια.. την επομενη κυριακη ξεκινανε λογικα οι γονιμες μερες μου παλι -γενικα εχω σταθεροτατο κυκλο απο παντα- κ εχω αγχωθει τρελα...

χαιρομαι που επεστρεψα στο φορουμ... και βοηθιεμαι ψυχολογικα πολυ που διαβαζω και εσας... 

 

τελικα το αγχος επηρεαζει την συλληψη ρε κοριτσια ή οχι ? γιατι εχω μπει σε φαση τρελου αγχους και εμμονης !
στο γιο μου εμεινα εγκυος κατευθειαν με χρηση τεστ ωορρηξιας, τον αυγουστο 2020 εγινε "καταλαθος" δλδ δεν προσπαθουσαμε. επισης με την αποβολη μου κανανε πολλες εξετασεις απο αιμα κυριως και υπερηχο και ειναι ολα καλα, εχω αγχωθει ομως τρελά επειδη τωρα με τις προσπαθειες 2 μηνων δεν επηλθε αποτελεσμα αλλα αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι ο αντρας μου μπλοκαρει με το ... προγραμματισμενο σεκσ και φοβαμαι μη χασω γονιμες μερες .. πφφφ χιλια συγνωμη για το σεντονι,

Γεια σου κ από μένα..εγώ γίνομαι σε δύο μήνες 41 και είμαι έγκυος πέντε μηνών,,έχω ένα αγοράκι που κ αυτό σε δύο μήνες γίνεται 10 χρονών κ εδώ κ τρία χρόνια έχω μείνει τέσσερις φορές έγκυος η μία είναι αυτή που δόξα τον Θεό πάει καλά κ είχα κ άλλες τρεις που δεν πήγαν καλά δύο παλινδρομες την 11 εβδομάδα κ εγώ κ μια τραγική διακοπή κύησης 12 και κάτι εβδομάδων γιατί είχε σοβαρό πρόβλημα το μωράκι...μην σκέφτεσαι καν τους δύο μήνες καταλαβαίνεις ότι είναι ο ελάχιστος χρόνος για μια εικοσαρα να μείνει έγκυος όχι για άνω των 35..εγώ έπιασα τον γιοου 30 τον δεύτερο μήνα επίσης το δεύτερο σε δύο μήνες ένα στους τρεις μήνες και δύο στους οχτώ μήνες..όποτε τύχει είναι κορίτσι μου..κ μιλάμε για φουλ επαφές έτσι;και μην σκέφτεσαι καθόλου την διαφορά ηλικίας των παιδιών..δες εμένα δέκα χρόνια...είναι αυτό που λένε ότι όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει..τρία χρόνια πριν ξεκίνησα κ ακόμα παλεύω..μην σκέφτεσαι τον χρόνο δεν έχει νόημα..να παρακαλάς αυτό που θα έρθει να έρθει για να μείνει..στο εύχομαι κ πιστεύω θα γίνει..

Και πάνω στο θέμα με τα σχέδια κ τις αγωνίες μας θα σας πω τι σκέφτηκα κάποια στιγμή..λέω όταν ξεκίνησα για δεύτερο έλεγα τον δικό μου ας μην ξεκινήσουμε τώρα αλλά σε δύο μήνες γιατί έχει γάμο η ξαδέρφη σου κ να μην είναι μπαλόνι να βάλω κανένα ωραίο φόρεμα..χαχαχααχα..λοιπόν τρία χρόνια μετά δες τε με ελέφαντας να ήμουν τρία παιδιά θα είχα κάνει...κ κάποια στιγμή σκέφτηκα αυτό το όταν κάνει ο άνθρωπος σχέδια ο Θεός γελάει..κ θα μου έλεγε ο υψηστος..τι μας λες κουκλίτσα μου εμένα με ρώτησες πριν ραφτεις;;χαχαχααχα..μου ήρθε να γελάσω με τα χαλιά μου κ με το πόσο ανατρεπτική είναι η ζωή ,,γελούσα για να μην κλαίω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ ούτε καν είδα τι ωοθυλάκια είχα..δεν έχει να κάνει κορίτσι μου..ένα καλύτερο να έχεις αν είναι το τυχερό θα γονιμοποιηθεί..έχεις τόσο καλή εικόνα ορμονική που δεν υπάρχει λόγος να μην γονιμοποιηθούν..έχεις κάνει σαλπιγκογραφιας τα πάντα όπως είπε ο γιατρός σου περιμένεις όπου να ναι να μείνεις έγκυος...αν δεν μείνει κάποια έγκυος με πρόκληση με κλομιφαινη σε τρεις κύκλους άλλοι λένε έξι αλλά με τίποτα,,τότε ψάχνει άλλου το πρόβλημα γιατί σίγουρα δεν είναι η ωορηξια..όποτε εσύ θα σκέφτεσαι ότι αφού έψαξες όλα τα άλλα σαλπιγκογραφιας κλπ περιμένεις τώρα θετικά αποτελέσματα.

Γεια σου κ από μένα..εγώ γίνομαι σε δύο μήνες 41 και είμαι έγκυος πέντε μηνών,,έχω ένα αγοράκι που κ αυτό σε δύο μήνες γίνεται 10 χρονών κ εδώ κ τρία χρόνια έχω μείνει τέσσερις φορές έγκυος η μία είναι αυτή που δόξα τον Θεό πάει καλά κ είχα κ άλλες τρεις που δεν πήγαν καλά δύο παλινδρομες την 11 εβδομάδα κ εγώ κ μια τραγική διακοπή κύησης 12 και κάτι εβδομάδων γιατί είχε σοβαρό πρόβλημα το μωράκι...μην σκέφτεσαι καν τους δύο μήνες καταλαβαίνεις ότι είναι ο ελάχιστος χρόνος για μια εικοσαρα να μείνει έγκυος όχι για άνω των 35..εγώ έπιασα τον γιοου 30 τον δεύτερο μήνα επίσης το δεύτερο σε δύο μήνες ένα στους τρεις μήνες και δύο στους οχτώ μήνες..όποτε τύχει είναι κορίτσι μου..κ μιλάμε για φουλ επαφές έτσι;και μην σκέφτεσαι καθόλου την διαφορά ηλικίας των παιδιών..δες εμένα δέκα χρόνια...είναι αυτό που λένε ότι όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει..τρία χρόνια πριν ξεκίνησα κ ακόμα παλεύω..μην σκέφτεσαι τον χρόνο δεν έχει νόημα..να παρακαλάς αυτό που θα έρθει να έρθει για να μείνει..στο εύχομαι κ πιστεύω θα γίνει..

Και πάνω στο θέμα με τα σχέδια κ τις αγωνίες μας θα σας πω τι σκέφτηκα κάποια στιγμή..λέω όταν ξεκίνησα για δεύτερο έλεγα τον δικό μου ας μην ξεκινήσουμε τώρα αλλά σε δύο μήνες γιατί έχει γάμο η ξαδέρφη σου κ να μην είναι μπαλόνι να βάλω κανένα ωραίο φόρεμα..χαχαχααχα..λοιπόν τρία χρόνια μετά δες τε με ελέφαντας να ήμουν τρία παιδιά θα είχα κάνει...κ κάποια στιγμή σκέφτηκα αυτό το όταν κάνει ο άνθρωπος σχέδια ο Θεός γελάει..κ θα μου έλεγε ο υψηστος..τι μας λες κουκλίτσα μου εμένα με ρώτησες πριν ραφτεις;;χαχαχααχα..μου ήρθε να γελάσω με τα χαλιά μου κ με το πόσο ανατρεπτική είναι η ζωή ,,γελούσα για να μην κλαίω...

καλησπερα Εμιλυ !! καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι οοοολα να πανε τελεια !!! που θα πανε δλδ !! Σ ευχαριστω για τα καλα σου λόγια... ειναι αληθεια οτι το χω στο χαρακτηρα μου να πανικοβαλλομαι με το τσικ... ισως .."κακομαθα" κιολας λιγο απο τον τροπο που εμεινα εγκυος τις προηγουμενες φορες, εν ολιγοις κατευθειαν ! τον αυγουστο του 2020 ηταν απρογραμματιστο, ακομα δε μπορω να καταλαβω πως εγινε γιατι πιστευα οτι δεν ημουν σε μερες ωορρηξιας, αλλα λιγες μερες πριν... το ξερω οτι δε θα πρεπε να παραπονιεμαι για 2 μηνες προσπαθειας χωρις αποτελεσμα, εχω θεμα διαχειρισης αγχους απ οτι φαινεται, ενω το μυαλο μου λεει οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας, εκει που καθομαι με καταβαλλει ο πανικος στα καλα καθουμενα... δε βοηθαει κ η κωλοκαραντινα στο να κανω πραματα να ξεχνιεμαι... αλλα δε θα τα παρατησω εννοειται, θα συνεχισω την προσπαθεια. Εσυ εμιλυ ειχες θέμα και δυσκολευτηκες τοσο πολύ ? ή απλα δεν τύχαινε ? (πως φαινεται οτι ειμαι ασχετη εντελως ε..)

4 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καταρχάς καλώς ήρθες! 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα γονιμότητας. Θέμα διαχείρισης άγχους έχεις. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις. Και τι έγινε δηλαδή αν τα παιδιά σου έχουν διαφορά 3 χρόνια και 2, 3, 5 ή 10 μήνες; να σου πω πόσο είναι τα παιδιά όλων μας που προσπαθούμε εδώ; οι κοπέλες που δεν έχουν ακόμα; ηρέμησε, απόλαυσέ τον άντρα σου και το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν. Διάβασε λίγο αυτά που γράφεις. Μήπως χάνεις το δάσος και κολλάς στο δέντρο; 

Μωρέ Χρυσακι... Βαρέθηκα. Δεν αντέχω άλλο. Θα μείνω εδώ να περιμένω τα δικά σας τα μπουρμπουλακια, να χαρώ με τη χαρά σας. Εγώ το τερμάτισα. Ούτε για σαλπιγγογραφια θέλω να πάω, ούτε τίποτα. Απελπιστηκα επιτέλους. Και νιώθω και ανακούφιση. 

δεν εχεις Αδικο ... ακριβως εχω θεμα διαχειρισης αγχους, ενω στο μυαλο μου ξερω οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας εκει που καθομαι ξαφνικα με καταβαλλει πανικος κ δε μπορω να το διαχειριστω... ναι χανω το δασος το ξερω.. προσπαθω να το διαχειριστω ομως.... φφφφφφ

αν δε γινομαι πολυ αδιακριτη τί ηλικιες ειστε με το συζυγο και ποσο το παιδακι σας ? ελπιζω να μη πειραζει που ρωταω αν δε θελεις μην απαντας

4 ώρες πρίν, Klelia81 είπε:

Κοριτσάρα φαινεται οτι έχεις πολύ αγχος. Ολες εδώ ειμαστε στη ιδια ηλικία και οι περισσοτερες αν οχι όλες έχουν σοβαρά προβλήματα και δεν μπορουν να κάνουν παιδάκια. Το οτι στους 2 μήνες δεν ειχες πετυχημένη προσπάθεια δεν σημαίνει οτι δεν θα κάνεις αλλο παιδάκι. Χαλάρωσε μη το πολυσκέφτεσαι και βρες τροπους να απασχολείς το μυαλό σου. Πολλές γυναικες παλευουμε πάνω απο 2 χρόνια για να αποκτήσουμε το πρώτο, το δευτερο, ακομα και το τρίτο.  Και απο τη στιγμή που οι εξετάσεις σας ειναι καλές δεν έχεις λογους να εχεις άγχος ούτε να υπολογίζεις πια θα είναι η ηλικιακή διαφορά στα παιδάκια σου. Στα λέω με όλη μου τη καλή διάθεση γιατι το αγχος παίζει αρνητικό ρόλο σε όλο αυτό!! Λυπάμαι για την απώλεια σου ειλικρινά και ευχομαι καμία μανουλα να μη το περάσει. Συμμεριζομαι την αγωνία σου και ελπιζω συντομα να πετύχεις τον στόχο σου!!

αααχχ κανω το παν !! προσπαθω  να διαχειριστω το αγχος μου, προσπαθω πολυ,... τακτοποιω το μυαλο μου και εκει που καθομαι με καταβαλλει πανικος !! ενω δεν συντρεχει προβλημα κανενα,... αυγουστο εμεινα "καταλαθος" εγκυος... χωρις προσπαθεια... και εγινε οτι εγινε μετα.. το γιο μου πηρα τεστ ωορρηξιας και τον επιασα κατευθειαν... υπαρχει περιπτωση να απεκτησα προβλημα τωρα τους τελευταιους μηνες ? η γυναικολογος ενα μηνα μετα την αποβολη μου εδωσε αντισυλληπτικα για 2 μηνες για να καθαρισω καλα μεσα γιατι ειχα κ μια μικρη αθωα κυστουλα, πηγα μετα απο 2 μηνες εκανε υπερηχο ολα καλα ειπε... και ετσι ξεκινησαμε φεβρουαριο και μαρτιο προσπαθεια


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Emilly800 είπε:

Εγώ ούτε καν είδα τι ωοθυλάκια είχα..δεν έχει να κάνει κορίτσι μου..ένα καλύτερο να έχεις αν είναι το τυχερό θα γονιμοποιηθεί..έχεις τόσο καλή εικόνα ορμονική που δεν υπάρχει λόγος να μην γονιμοποιηθούν..έχεις κάνει σαλπιγκογραφιας τα πάντα όπως είπε ο γιατρός σου περιμένεις όπου να ναι να μείνεις έγκυος...αν δεν μείνει κάποια έγκυος με πρόκληση με κλομιφαινη σε τρεις κύκλους άλλοι λένε έξι αλλά με τίποτα,,τότε ψάχνει άλλου το πρόβλημα γιατί σίγουρα δεν είναι η ωορηξια..όποτε εσύ θα σκέφτεσαι ότι αφού έψαξες όλα τα άλλα σαλπιγκογραφιας κλπ περιμένεις τώρα θετικά αποτελέσματα.

Γεια σου κ από μένα..εγώ γίνομαι σε δύο μήνες 41 και είμαι έγκυος πέντε μηνών,,έχω ένα αγοράκι που κ αυτό σε δύο μήνες γίνεται 10 χρονών κ εδώ κ τρία χρόνια έχω μείνει τέσσερις φορές έγκυος η μία είναι αυτή που δόξα τον Θεό πάει καλά κ είχα κ άλλες τρεις που δεν πήγαν καλά δύο παλινδρομες την 11 εβδομάδα κ εγώ κ μια τραγική διακοπή κύησης 12 και κάτι εβδομάδων γιατί είχε σοβαρό πρόβλημα το μωράκι...μην σκέφτεσαι καν τους δύο μήνες καταλαβαίνεις ότι είναι ο ελάχιστος χρόνος για μια εικοσαρα να μείνει έγκυος όχι για άνω των 35..εγώ έπιασα τον γιοου 30 τον δεύτερο μήνα επίσης το δεύτερο σε δύο μήνες ένα στους τρεις μήνες και δύο στους οχτώ μήνες..όποτε τύχει είναι κορίτσι μου..κ μιλάμε για φουλ επαφές έτσι;και μην σκέφτεσαι καθόλου την διαφορά ηλικίας των παιδιών..δες εμένα δέκα χρόνια...είναι αυτό που λένε ότι όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει..τρία χρόνια πριν ξεκίνησα κ ακόμα παλεύω..μην σκέφτεσαι τον χρόνο δεν έχει νόημα..να παρακαλάς αυτό που θα έρθει να έρθει για να μείνει..στο εύχομαι κ πιστεύω θα γίνει..

Και πάνω στο θέμα με τα σχέδια κ τις αγωνίες μας θα σας πω τι σκέφτηκα κάποια στιγμή..λέω όταν ξεκίνησα για δεύτερο έλεγα τον δικό μου ας μην ξεκινήσουμε τώρα αλλά σε δύο μήνες γιατί έχει γάμο η ξαδέρφη σου κ να μην είναι μπαλόνι να βάλω κανένα ωραίο φόρεμα..χαχαχααχα..λοιπόν τρία χρόνια μετά δες τε με ελέφαντας να ήμουν τρία παιδιά θα είχα κάνει...κ κάποια στιγμή σκέφτηκα αυτό το όταν κάνει ο άνθρωπος σχέδια ο Θεός γελάει..κ θα μου έλεγε ο υψηστος..τι μας λες κουκλίτσα μου εμένα με ρώτησες πριν ραφτεις;;χαχαχααχα..μου ήρθε να γελάσω με τα χαλιά μου κ με το πόσο ανατρεπτική είναι η ζωή ,,γελούσα για να μην κλαίω...

Τι μου θύμησες τώρα  Λίγο πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες πριν δύο χρόνια περίπου μια φορά ο δικός μου τελειώνει μέσα μου και εγώ έγινα μπαρούτι γιατί εκείνο το καλοκαίρι είχα παράσταση με την σχολή χορού μου και δεν ήθελα εγκυμοσύνη 

Τρομάρα μου ....

Που να ξερά και που το περίμενα ότι ακόμα παλεύω για ένα μωρό.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...