Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια μου..! 11 μερες απομενουν...

1 ώρα πρίν, Mommy39 είπε:

Καλησπερα σας, 

κορίτσια τη βοηθεια σας η υστεροσαλπιγγογραφια ειναι ιδια με τη σαλπιγγογραφια;!! . εχω μπερδευτεί..

Καλημερα! Ναι ιδια ειναι..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ellidr said:

Τι μου θύμησες τώρα  Λίγο πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες πριν δύο χρόνια περίπου μια φορά ο δικός μου τελειώνει μέσα μου και εγώ έγινα μπαρούτι γιατί εκείνο το καλοκαίρι είχα παράσταση με την σχολή χορού μου και δεν ήθελα εγκυμοσύνη 

Τρομάρα μου ....

Που να ξερά και που το περίμενα ότι ακόμα παλεύω για ένα μωρό.

Αχ τωρα που θυμαστε τετοιες ιστοριες να σας πω και μια αρκετα παλια και αστεια δικια μου... Ειμαι γυρω στα 22-23, ηλικια που για μενα η εγκυμοσυνη τοτε ηταν ενας εφιαλτης!! Ετυχε λοιπον και ειχα μια μικρη καθυστερηση καποια στιγμη και με ειχα ζωσει τα φιδια! Ο πανικος σε ολο του το μεγαλειο! Και προφανως και απο τον ολο πανικο δεν ερχοταν και η ρημαδα τοτε! Ειχα ενα προπολεμικο τεστ εγκυμοσυνης που ειχα παρει κατι χρονια πριν, και παιρνω και μια φιλη τηλεφωνο να ρθει να το κανω γιατι θα λιποθυμουσα απο την αγωνια μου! Ερχεται, το κανω με τρεμαμενα χερια, αρνητικο. Ενοιωσα μια απεραντη ανακουφιση, ηρεμησα, και πηρα τη φιλη και κατεβηκαμε βολτα στο λιμανι. Εκει που περπαταγαμε λοιπον, μας πετυχαινει μια τσιγγανα γρια που μουρμουραγε να μας πει τη μοιρα μας και καλα. Εμεις αδιαφορησαμε και πριν προλαβουμε να φυγουμε, με αρπαζει απο το χερι και με ματι που γυαλιζε μου λεει "εσυ! Το πρωτο σου παιδι σε περιμενει!". Ιιιιιιιι τι ηταν αυτο που ακουσα! Τρεχω σπιτι, ξανακοιταζω το τεστ, αρνητικο, κοιταζω την ημερομηνια ληξης... ειχε ληξει κανα 6μηνο!!! Ιιιιιιι πανικος!!! Εφυγα σφαιρα στο φαρμακειο και πηρα καινουργιο, διπλο κι αυτο, οπου το πρωτο απο το τρεμουλο και τον πανικο το αχρηστευσα! Τελικα εκανα το δευτερο και πριν λιποθυμισω ειδα οτι ηταν αρνητικο. Πως αλλαζουν ομως οι εποχες και οι πρωτεραιοτητες!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Αχ τωρα που θυμαστε τετοιες ιστοριες να σας πω και μια αρκετα παλια και αστεια δικια μου... Ειμαι γυρω στα 22-23, ηλικια που για μενα η εγκυμοσυνη τοτε ηταν ενας εφιαλτης!! Ετυχε λοιπον και ειχα μια μικρη καθυστερηση καποια στιγμη και με ειχα ζωσει τα φιδια! Ο πανικος σε ολο του το μεγαλειο! Και προφανως και απο τον ολο πανικο δεν ερχοταν και η ρημαδα τοτε! Ειχα ενα προπολεμικο τεστ εγκυμοσυνης που ειχα παρει κατι χρονια πριν, και παιρνω και μια φιλη τηλεφωνο να ρθει να το κανω γιατι θα λιποθυμουσα απο την αγωνια μου! Ερχεται, το κανω με τρεμαμενα χερια, αρνητικο. Ενοιωσα μια απεραντη ανακουφιση, ηρεμησα, και πηρα τη φιλη και κατεβηκαμε βολτα στο λιμανι. Εκει που περπαταγαμε λοιπον, μας πετυχαινει μια τσιγγανα γρια που μουρμουραγε να μας πει τη μοιρα μας και καλα. Εμεις αδιαφορησαμε και πριν προλαβουμε να φυγουμε, με αρπαζει απο το χερι και με ματι που γυαλιζε μου λεει "εσυ! Το πρωτο σου παιδι σε περιμενει!". Ιιιιιιιι τι ηταν αυτο που ακουσα! Τρεχω σπιτι, ξανακοιταζω το τεστ, αρνητικο, κοιταζω την ημερομηνια ληξης... ειχε ληξει κανα 6μηνο!!! Ιιιιιιι πανικος!!! Εφυγα σφαιρα στο φαρμακειο και πηρα καινουργιο, διπλο κι αυτο, οπου το πρωτο απο το τρεμουλο και τον πανικο το αχρηστευσα! Τελικα εκανα το δευτερο και πριν λιποθυμισω ειδα οτι ηταν αρνητικο. Πως αλλαζουν ομως οι εποχες και οι πρωτεραιοτητες!! 

Πωπω.. ακου τωρα ιστορια.. Περνανε ομως   τα χρονια κ τα σκεφτεσαι συνειδητοποιωντας   ποσα εχουν αλλαξει. Εγω αφου εκανα σχεση στα 17.5 μου με τον παιδικο μου φιλο κ γειτονα.. στα 22 μου τον παντρευτηκα..! Τρεχαμε κ για εξετασειςς   γιατι εχω στιγμα.. μηπως    ειχε κ εκεινος  . Δεν ειχε τελικα.. Μπλεξαμε με εναν απατεωνα γιατρο που η πεθερα μου ηθελε να του κανει μηνυση... μετα απεκτησα χρεη απο το πουθενα.. μετα ακομα μεγαλυτερη οικονομικη καταστροφη.. μετα ασθενειες   σοβαρες  ... Δεν εμεινα ποτε εγκυος... δεν ηξερα κ τον λογο παλια.. δεν εκανα κ συχνα σεξ κιολας  .. ημουν κ παχυσαρκη.. επινα κ καπνιζα χωρις   τελειωμο.. και τωρα στα γεραματα.. εκανα την ουσιωδη προσπαθεια μου. Κι αν ειμαι ηδη εγκυος  .. θα ολοκληρωθει η ευτυχια μου... η οποια ηρθε στη ζωη μου εδω και 2-3 χρονια.. μακρυα απο ολους   κ απ ολα.. σε μια πανεμορφη νοικιασμενη μονοκατοικια.. σε ενα απομονωμενο χωριο χωρις   γειτονες  ... με 5 σκυλους   πανω στα κρεβατια μας.... με τον ιδιο ανθρωπο απο τοτε.. και με πολυ αγαπη μεταξυ μας  . Γι αυτο αισιοδοξω.. και νιωθω πιο ετοιμη απο ποτε.... Αυτη ειναι η δικη μου ιστορια..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα! @silvy22 @Ευαγγελιαα @chrysa1982
Ευχαριστω οσες με παροτρυναν να κλεισω απο τωρα ραντεβου με την επιτροπη εξωσωματικης.
Μου κλεισαν σε δυο μηνες.
Εγω σκεφτομαι να μπω στη διαδικασια τον Σεπτεμβρη.Δε θα χουν ληξει τα φαρμακα,ετσι?
Το ποσα δινουν απο τι εξαρταται?Τα δινουν και τα 3?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, despina. είπε:

Κοριτσια μου καλημερα! @silvy22 @Ευαγγελιαα @chrysa1982
Ευχαριστω οσες με παροτρυναν να κλεισω απο τωρα ραντεβου με την επιτροπη εξωσωματικης.
Μου κλεισαν σε δυο μηνες.
Εγω σκεφτομαι να μπω στη διαδικασια τον Σεπτεμβρη.Δε θα χουν ληξει τα φαρμακα,ετσι?
Το ποσα δινουν απο τι εξαρταται?Τα δινουν και τα 3?

Μπράβο καλά έκανες , πριν περάσεις επιτροπή θα πρέπει το κέντρο να σου φτιάξει το χαρτί, το κέντρο σε συνεργασία με γιατρό ορίζουν τισ μονάδεσ που θα χρειαστείς,χρειάζεται κ υπέρηχο από γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ, αν έχετε θέμα με το σπέρμα θέλει γνωμάτευση από ανδρολόγο, όταν με το καλό πάρεις έγκριση, ο γιατρός σου γράφει τη συνταγογράφηση, κ πας στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ με την εγκριση και τη συνταγογράφηση αν είσαι Αθήνα είναι στο μαρούσι , τα φάρμακα θέλουν ψυγειο να έχεισ μαζι σου παγοκύστες, εγω τα πήρα τώρα κ λήγουν σ ένα χρόνο, τα έχω στο ψυγείο, αν δεν θες να τα πάρεις αμέσως σου γράφειο ο γιατρό σου τη συνταγογράφηση πιο μετά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή εβδομαδα!!! Οι ιστορίες σας απίστευτες πραγματικά!!! Μακάρι να είχα να σας πω κ εγώ κάτι!!! @Makelen μέλλουσα μανούλα πως νιώθεις??? Μετράς τα δευτερόλεπτα η είσαι πιο ήρεμη;; @despina. Πρώτα εγκρίνει η επιτροπή και μετά παίρνεις τα φάρμακα. Πωπω δίμηνο έφτασε η αναμονή ε;; Κάτσε ξεκουρασου μέχρι τον Σεπτέμβρη που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις!!! Θα τα μαθαίνεις από εμένα που θα έχω ήδη ξεκινήσει (γιατρού θέλοντος).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή εβδομαδα!!! Οι ιστορίες σας απίστευτες πραγματικά!!! Μακάρι να είχα να σας πω κ εγώ κάτι!!! @Makelen μέλλουσα μανούλα πως νιώθεις??? Μετράς τα δευτερόλεπτα η είσαι πιο ήρεμη;; @despina. Πρώτα εγκρίνει η επιτροπή και μετά παίρνεις τα φάρμακα. Πωπω δίμηνο έφτασε η αναμονή ε;; Κάτσε ξεκουρασου μέχρι τον Σεπτέμβρη που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις!!! Θα τα μαθαίνεις από εμένα που θα έχω ήδη ξεκινήσει (γιατρού θέλοντος).

Χειροτερα ειμαι σημερα δυστυχως.. Περισσοτερο στην τσιτα! Μετραω μονο.. δεν κανω κ τπτ αλλο. Δεν εχω ορεξη για τπτ.. ολα τα κανω με το ζορι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, silvy22 είπε:

Μπράβο καλά έκανες , πριν περάσεις επιτροπή θα πρέπει το κέντρο να σου φτιάξει το χαρτί, το κέντρο σε συνεργασία με γιατρό ορίζουν τισ μονάδεσ που θα χρειαστείς,χρειάζεται κ υπέρηχο από γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ, αν έχετε θέμα με το σπέρμα θέλει γνωμάτευση από ανδρολόγο, όταν με το καλό πάρεις έγκριση, ο γιατρός σου γράφει τη συνταγογράφηση, κ πας στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ με την εγκριση και τη συνταγογράφηση αν είσαι Αθήνα είναι στο μαρούσι , τα φάρμακα θέλουν ψυγειο να έχεισ μαζι σου παγοκύστες, εγω τα πήρα τώρα κ λήγουν σ ένα χρόνο, τα έχω στο ψυγείο, αν δεν θες να τα πάρεις αμέσως σου γράφειο ο γιατρό σου τη συνταγογράφηση πιο μετά.

Να ρωτησω κατι?Ζηταει Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα.Πηγαινουμε κατι?Γιατι βιβλιαρια υγειας δεν υπαρχουν πια.Απλα το ΑΜΚΑ δινω στο γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Να ρωτησω κατι?Ζηταει Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα.Πηγαινουμε κατι?Γιατι βιβλιαρια υγειας δεν υπαρχουν πια.Απλα το ΑΜΚΑ δινω στο γιατρο

Αν δε κάνω λάθος ας με διορθώσει οποίο κορίτσι γνωρίζει σίγουρα μήπως θέλει εκτυπωμένα κάποια ένσημα? Η με κάποιο τρόπο να φαίνεται ότι είσαι ασφαλισμένη; Ρώτα και τον γιατρό να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Makelen said:

Χειροτερα ειμαι σημερα δυστυχως.. Περισσοτερο στην τσιτα! Μετραω μονο.. δεν κανω κ τπτ αλλο. Δεν εχω ορεξη για τπτ.. ολα τα κανω με το ζορι!

Αχ κοριτσι μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου, το αγχος δηλητηριαζει τον οργανισμο μας! Και εσυ δεν εχει κανενα μα κανενα λογο να αγχωθεις! Εχεις πααααααρα πολλες πιθανοτητες να εχεις πιασει ηδη αρα προσπαθησε να απολαυσεις ολη αυτη την αισιοδοξια και απεβαλε καθε ειδους ανησυχια! Ξερω παρα πολυ καλα πως νοιωθεις μια κι εγω ειμαι πολυ αγχωδης και ανυπομονος ανθρωπος αλλα σκεψου οτι ολο αυτο το αγχος κανει κακο στα εμβρυακια σου! Προσπαθησε να περνας τον χρονο που απομενει οσο πιο ομορφα μπορεις! Πηγαινε μια βολτα στον ηλιο για καθαρο αερα (αν ειναι εφικτο στα μερη σου), δες μια ομορφη αστεια ταινια, διαβασε ενα βιβλιο, οτι σε ευχαριστει! Μην αφηνεις τον εαυτο σου να μαραζωνει στον βωμο της ανυπομονισιας! ❤❤❤(βρηκα πως βαζουν καρδουλες! Γεεεα!!! Ελπιζω να φαινονται!) 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Να ρωτησω κατι?Ζηταει Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα.Πηγαινουμε κατι?Γιατι βιβλιαρια υγειας δεν υπαρχουν πια.Απλα το ΑΜΚΑ δινω στο γιατρο

Η επιτροπή ζητάει ασφαλιστική ικανότητα μέσω ΑΤΛΑΣ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Αχ κοριτσι μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου, το αγχος δηλητηριαζει τον οργανισμο μας! Και εσυ δεν εχει κανενα μα κανενα λογο να αγχωθεις! Εχεις πααααααρα πολλες πιθανοτητες να εχεις πιασει ηδη αρα προσπαθησε να απολαυσεις ολη αυτη την αισιοδοξια και απεβαλε καθε ειδους ανησυχια! Ξερω παρα πολυ καλα πως νοιωθεις μια κι εγω ειμαι πολυ αγχωδης και ανυπομονος ανθρωπος αλλα σκεψου οτι ολο αυτο το αγχος κανει κακο στα εμβρυακια σου! Προσπαθησε να περνας τον χρονο που απομενει οσο πιο ομορφα μπορεις! Πηγαινε μια βολτα στον ηλιο για καθαρο αερα (αν ειναι εφικτο στα μερη σου), δες μια ομορφη αστεια ταινια, διαβασε ενα βιβλιο, οτι σε ευχαριστει! Μην αφηνεις τον εαυτο σου να μαραζωνει στον βωμο της ανυπομονισιας! ❤❤❤(βρηκα πως βαζουν καρδουλες! Γεεεα!!! Ελπιζω να φαινονται!) 

Μπραβο για τις   καρδουλες   !! Χαχαχ  Τωρα οσο για το αγχος   .. εχεις   απολυτο δικιο.. φοβαμαι πως    εχω χασει τον ελεγχο..! Θα προσπσθησω να ηρεμησω γτ δεν θα το αντεξω... πραγματικα..! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, silvy22 είπε:

Η επιτροπή ζητάει ασφαλιστική ικανότητα μέσω ΑΤΛΑΣ

Ναι,μολις μιλησα με την κυρια που κλεινει τα ραντεβου και μου το ειπε.Ευγενεστατη και επεξηγηματικη.
Απλα μου ειπε να παω μια μερα πριν να αφησω τα χαρτια και την ημερα του ραντεβου  να παω να παρω το πορισμα.Ετσι εγινε και σε εσενα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Ναι,μολις μιλησα με την κυρια που κλεινει τα ραντεβου και μου το ειπε.Ευγενεστατη και επεξηγηματικη.
Απλα μου ειπε να παω μια μερα πριν να αφησω τα χαρτια και την ημερα του ραντεβου  να παω να παρω το πορισμα.Ετσι εγινε και σε εσενα?

Εγώ ήμουν στην επιτροπή του Αιγάλεω, πήγα το πρωι στις 8 είχε ουρά άφησα το φάκελο αφου τον είδε πρώτα, και ξανα πήγα στις 12 για το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...