Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Despoina1988 είπε:

      Δεν δίνουν τα ουτροτζεσταν για τις συσπάσεις κυρίως τα δίνουν σαν υποστήριξη προγεστερόνης για να βοηθήσει την μήτρα να υποστηρίξει το αρχομενο έμβρυο . επίσης και η βιοχημική αποβολή λέγεται .

      Ναι προγεστερονη ειναι αλλα τη δινουν σωρηδον και για συσπασεις οπως το μαγνησιο, ειτε στοματικα ειτε κολπικα, προληπτικα. Με την ιδια ευκολια που δινουν πχ φολικο που οντως ειναι απολυτως απαραιτητο. 

      Ναι βιοχημικη αποβολη. Απλα δεν υπαρχει εμβρυο. 

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Makelen said:

Καλημέρα! 9 μερες απομένουν για μενα.. Περιμενω εστω να ερθει η νεα εβδομαδα γιατι 5 εχουν περασει.. και νιωθω οτι ηταν 5 μηνες. Ωστοσο θα περασουν  θελουμε δε θελουμε.Ελπιζω να ειναι για καλο. Μετα την ωορηξια εχω κραμπες χαμηλα καθε μερα  .. εχθες ειχα λιγο πιο εντονες .. κ χαμηλα κ στην κοιλια. Επισης.. μεχρι εχθες ενιωθα κ μια πιεση στην αριστερη ωοθηκη. Πιστευω οτι ειναι λογω ορμονων ολα αυτα.. επειδη παιρνω την προγεστερονη. Οσο για την ωοθηκη.. αν θυμαστε ειχα 4 ωοθυλακια κι εκει.. οποτε δεν ξερω γτ με τραβουσε.. εννοω τι εγιναν αυτα δεν ξερω. Παντως υγρα δεν εχω.. ουτε το στηθος μου ποναει. Ξερω οτι οποιδηποτε συμπτωμα θα ειναι της προγεστερονης που παιρνω. Αλλα τα υγρα.. ή τα καφε υγρα... ισως να ειναι πιο χειροπιαστα σημαδια. Προς το παρον ομως.  . δεν εχω  τίποτα απολυτως. Αυτα...

Τα τραβηγματα και οι κραμπες ειναι λογω των πολλων ωοθηλακιων. Εγω παντα στην οωρηξια εχω πολυ ελαφρια ψιλοτραβηγματακια με αρκετα πιο πολλα τη μερα της ωορηξιας οπου ετσι την καταλαβαινω κιολας. Οταν ειχα παρει τα σερπαφαρ, ειχα πονους για μερες ακομα και μετα την ωορηξια και ειχα απελπιστει! Βεβαια η απελπισια μου ηταν και σε συναρτηση με το γεγονος οτι ηξερα οτι δεν ειχα κανει καποιο καλο αυγο και ελεγα και αποτυχια και πονοι! Εσυ ομως εχεις μπολικα αφρατα ζουμπουρλουδικα αυγουλακια οποτε λιγο υπομονη ακομα και θα πανε ολα τελεια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, depifish είπε:

Τα τραβηγματα και οι κραμπες ειναι λογω των πολλων ωοθηλακιων. Εγω παντα στην οωρηξια εχω πολυ ελαφρια ψιλοτραβηγματακια με αρκετα πιο πολλα τη μερα της ωορηξιας οπου ετσι την καταλαβαινω κιολας. Οταν ειχα παρει τα σερπαφαρ, ειχα πονους για μερες ακομα και μετα την ωορηξια και ειχα απελπιστει! Βεβαια η απελπισια μου ηταν και σε συναρτηση με το γεγονος οτι ηξερα οτι δεν ειχα κανει καποιο καλο αυγο και ελεγα και αποτυχια και πονοι! Εσυ ομως εχεις μπολικα αφρατα ζουμπουρλουδικα αυγουλακια οποτε λιγο υπομονη ακομα και θα πανε ολα τελεια! 

Σ ευχαριστω κοριτσι μου.. Ας    πανε ολα καλα για ολες   μας. . Και μακαρι να μπορεσουμε καποια στιγμη να γνωριστουμε ολες   απο αυτο το forum.. εχοντας    αγκαλια τα μωρα μας  ...!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Σ ευχαριστω κοριτσι μου.. Ας    πανε ολα καλα για ολες   μας. . Και μακαρι να μπορεσουμε καποια στιγμη να γνωριστουμε ολες   απο αυτο το forum.. εχοντας    αγκαλια τα μωρα μας  ...!

Καλημέρα!!! Η πιο όμορφη σκέψη που άκουσα σήμερα!!!! Έλα πιο ακόμα έμεινε για τα δικά σου!!! Μην ψάχνεις συμπτώματα ίσως είναι από τα φάρμακα ίσως από τα πολλά αυγουλάκια. Ότι είναι να γίνει θα γίνει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lilly28 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Περιμένω από μέρα σε μέρα και λέω να πάω να με δει εκεί κοντά στην ωορρηξια να κάνω ένα τεστ Παπ και να μου γράψει κ εξετάσεις.  Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το θέμα είναι ότι ενώ παλαιότερα πριν 1 χρόνο δλδ καταλάβαινα ωορρηξια τώρα τελευταία δεν. Πήρα να κάνω και από hometest  κάτι προγεστερονες αλλά νομίζω θα με αγχωσουν. Κ τεστ ωορρηξίας πήρα. Ότι να ναι δλδ. Εύχομαι κ σε εσένα ότι καλυτερο.κ σε όλες 

Κράτα κατά νου πως τα τεστ προγεστερόνης γίνονται με πρωινά ούρα και δείχνουν τα επίπεδα της ορμονης της προηγούμενης ημέρας. Στο λέω αυτό γιατί εμένα το πρωί ήταν θετικό και λίγο μετά αδιαθετησα. Από την εταιρεία μου είπαν πως είχα μικρή ωχρινικη φαση και αυτό ήταν μάλλον τυχαίο από τη στιγμή που έχω εγκυμοσυνες με φυσική σύλληψη αλλά να παρακολουθήσω και τον επόμενο κύκλο και να απευθυνθώ και σε ενδοκρινολογο. 

3 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Η πιο όμορφη σκέψη που άκουσα σήμερα!!!! Έλα πιο ακόμα έμεινε για τα δικά σου!!! Μην ψάχνεις συμπτώματα ίσως είναι από τα φάρμακα ίσως από τα πολλά αυγουλάκια. Ότι είναι να γίνει θα γίνει!!!

Στο γιο μου πάντως, οι μαμάδες του φόρουμ είχαμε γνωριστεί. Είχαμε μαζευτεί από όλη την Ελλάδα. Ήταν πραγματικά πολύ ωραία εμπειρία! Πώς είσαι εσύ; κοντεύουν οι μέρες! Τι ακριβώς θα γίνει στο ραντεβού; γνωρίζεις; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agatte είπε:

Κράτα κατά νου πως τα τεστ προγεστερόνης γίνονται με πρωινά ούρα και δείχνουν τα επίπεδα της ορμονης της προηγούμενης ημέρας. Στο λέω αυτό γιατί εμένα το πρωί ήταν θετικό και λίγο μετά αδιαθετησα. Από την εταιρεία μου είπαν πως είχα μικρή ωχρινικη φαση και αυτό ήταν μάλλον τυχαίο από τη στιγμή που έχω εγκυμοσυνες με φυσική σύλληψη αλλά να παρακολουθήσω και τον επόμενο κύκλο και να απευθυνθώ και σε ενδοκρινολογο. 

Στο γιο μου πάντως, οι μαμάδες του φόρουμ είχαμε γνωριστεί. Είχαμε μαζευτεί από όλη την Ελλάδα. Ήταν πραγματικά πολύ ωραία εμπειρία! Πώς είσαι εσύ; κοντεύουν οι μέρες! Τι ακριβώς θα γίνει στο ραντεβού; γνωρίζεις; 

Προσπαθώ να είμαι τέρας ψυχραιμίας χαχαχα. Λοιπόν απο όσο μας είπε η γραμματέας του δοκτωρα θα κάνουμε μια πρώτη συνάντηση όπου θα καταγράψει το ιστορικό μας θα του δώσω και όλες μας τις εξετάσεις , θα μου κάνει και έναν υπέρηχο και θέλω να πιστεύω ότι θα μας εξηγήσει το πρωτόκολλο και τα φάρμακα και το βασικότερο για εμένα πότε επιτέλους θα ξεκινήσουμε.

Τι όμορφο που συναντηθήκατε. Πρέπει όντως να ήταν απίστευτη εμπειρία.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Προσπαθώ να είμαι τέρας ψυχραιμίας χαχαχα. Λοιπόν απο όσο μας είπε η γραμματέας του δοκτωρα θα κάνουμε μια πρώτη συνάντηση όπου θα καταγράψει το ιστορικό μας θα του δώσω και όλες μας τις εξετάσεις , θα μου κάνει και έναν υπέρηχο και θέλω να πιστεύω ότι θα μας εξηγήσει το πρωτόκολλο και τα φάρμακα και το βασικότερο για εμένα πότε επιτέλους θα ξεκινήσουμε.

Τι όμορφο που συναντηθήκατε. Πρέπει όντως να ήταν απίστευτη εμπειρία.

Ποτε περιμενεις περιοδο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Ποτε περιμενεις περιοδο;

Επειδή ο κύκλος μου είναι πλέον 32 ημερών με βάση τις περιόδους Ιανουαρίου Φεβρουαρίου περιμένω 3 Μαϊου. Εκτός αν έρθει πάλι με το πάσο της η κυρία η νωριτερα χαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Επειδή ο κύκλος μου είναι πλέον 32 ημερών με βάση τις περιόδους Ιανουαρίου Φεβρουαρίου περιμένω 3 Μαϊου. Εκτός αν έρθει πάλι με το πάσο της η κυρία η νωριτερα χαχαχαχα 

Ε αρα τοτε θα ξεκινησεις τα πρωτα φαρμακα. Ενέσεις  λογικα οχι χαπια. Το καλο ειναι οτι θα εχεις χρονο σε περιπτωση που σου ζητησει καποια επιπλεον εξεταση. Και φυσικα.. θα πρεπει να κανεις   κ την εξεταση για το τοξοπλασμα! Υποθετω οτι δεν εχεις   γατα..! Θα μπουνε ολα σε σειρα.. κ θα παρουν τον δρομο τους  . Το χειροτερο σιγουρα ειναι οι αναμονες  . Δεν ξερω αν ειναι θεμα χαρακτηρα.. αλλα προσωπικα εχω γινει κουρελι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Makelen είπε:

Ε αρα τοτε θα ξεκινησεις τα πρωτα φαρμακα. Ενέσεις  λογικα οχι χαπια. Το καλο ειναι οτι θα εχεις χρονο σε περιπτωση που σου ζητησει καποια επιπλεον εξεταση. Και φυσικα.. θα πρεπει να κανεις   κ την εξεταση για το τοξοπλασμα! Υποθετω οτι δεν εχεις   γατα..! Θα μπουνε ολα σε σειρα.. κ θα παρουν τον δρομο τους  . Το χειροτερο σιγουρα ειναι οι αναμονες  . Δεν ξερω αν ειναι θεμα χαρακτηρα.. αλλα προσωπικα εχω γινει κουρελι..

Αυτή η αναμονή εμένα με τσακίζει. Για αυτό και το έχω ρίξει στην αναισθησία.

Τοξόπλασμα δεν έχω κάνει δε μου ζητήθηκε αλλά δεν έχω κιόλας γάτα!!! 

Προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί όσο περνάνε οι μέρες θα αποτρελαθεις. Και μη ψάχνεις εννοείται για συμπτώματα. Προσωπικά πιστεύω ότι όλα θα σου πάνε περίφημα και ένα πασχαλινό σπορακι θα γραπωθει μέσα σου!!!

πρίν από 6 λεπτά , vasiliki2020 είπε:

Γειά σας κορίτσια ελπίζω να είσαστε ολες καλα.  @TATAKI σε σκέφτομαι πολύ να ξερεις :x

Εσύ κορίτσι μου τι κάνεις;; Πες μας τα νέα σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; ο γιατρός μου έγραψε να κανω ορμονικές εξετάσεις κ μου είπε να τις κανω μετά την περίοδο. Διαβάζοντας διαφορα κατάλαβα ότι κάθε εξέταση πρεπει να γίνεται συγκεκριμένη μέρα του κύκλου. Τι ισχύει τελικά; τον εμπιστεύομαι βέβαια αλλά θέλω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lilly28 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; ο γιατρός μου έγραψε να κανω ορμονικές εξετάσεις κ μου είπε να τις κανω μετά την περίοδο. Διαβάζοντας διαφορα κατάλαβα ότι κάθε εξέταση πρεπει να γίνεται συγκεκριμένη μέρα του κύκλου. Τι ισχύει τελικά; τον εμπιστεύομαι βέβαια αλλά θέλω τη γνώμη σας.

Ρωτα στο μικροβιολογικο που θα πας να τις κανεις. Θα σου πουν ακριβως ποια ειναι η σωστη μερα για την καθεμια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lilly28 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; ο γιατρός μου έγραψε να κανω ορμονικές εξετάσεις κ μου είπε να τις κανω μετά την περίοδο. Διαβάζοντας διαφορα κατάλαβα ότι κάθε εξέταση πρεπει να γίνεται συγκεκριμένη μέρα του κύκλου. Τι ισχύει τελικά; τον εμπιστεύομαι βέβαια αλλά θέλω τη γνώμη σας.

Για μετά τη περίοδο δεν γνωριζω να σου πω. Εγώ έκανα μία φορά μετα την περίοδο επειδή ειχα πάει σε ενδοκρινολογο και μου τις εγραψε. Οι ορμονολογικες γινονται απο τη 2η έως 3η αντε και 4η μερα. Μηπως θέλει να δει τις τιμές για να βγάλει κάποιο συμπέρασμα? 

  • Ευχαριστώ 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...