Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

1 hour ago, anoulious είπε:

Αλλη συμβουλη: Αν ξερεις οτι εχεις θυρεοειδη που επηρεαζεται ευκολα η tsh  , αλλα και γενικα γιατι με τα φαρμακα ανεβαινει καλο ειναι για μια ωρα τουλαχιστον να μην παιρνεις το χαπι του θυρεοειδη μαζι με την προγεστερονη. Εαν επαιρνες απο το στομα ουτρο θα ημουν απολυτη να απεχει η ληψη τους.Τωρα η αληθεια που ειναι ενδοκολπικη η ληψη μονο δεν ξερω σιγουρα...

Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά επειδή στην προηγουμένη εγκυμοσύνη (που δυστυχώς ήταν παλινδρομη), η tsh ανέβηκε στο 4+ με το που πηρα θετική χοριακη κι ενώ ανέβασα δόση μετά από 10 μέρες πηγε στο 6+ (σημειωτέον ξεκίνησα με 0,95 στην έμβρυο μεταφορά) τι λέει η εμπειρία σου; Εννοείται ότι θα ακολουθήσω τον ντοκ, αλλά κάθε συμβουλή είναι πολυτιμη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 53 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά επειδή στην προηγουμένη εγκυμοσύνη (που δυστυχώς ήταν παλινδρομη), η tsh ανέβηκε στο 4+ με το που πηρα θετική χοριακη κι ενώ ανέβασα δόση μετά από 10 μέρες πηγε στο 6+ (σημειωτέον ξεκίνησα με 0,95 στην έμβρυο μεταφορά) τι λέει η εμπειρία σου; Εννοείται ότι θα ακολουθήσω τον ντοκ, αλλά κάθε συμβουλή είναι πολυτιμη! 

Σε γυναικες που δεν εχουν θυρεοειδη ειναι συνηθισμενα αυτα. Στις υπολοιπες δεν ειναι τοσο.Απο τη στιγμη που εχεις αυτην την ιδιαιτεροτητα θα πρεπει να ανεβαζεις δοση προκαταβολικα, προ ετ.Δεν εχεις αλλη επιλογη. Και εγω με την tsh εχω παθει πλακα.Η αλλαγη στη δοσολογια για να φανει θελει κανενα 20ημερο για να αποδωσει.Μου το ειπε προσφατα ο Σουβ.Αν δεν ητανε οι ορμονες της εγκυμοσυνης θα φαινοτανε μια μικρη πτωση και νωριτερα.Τωρα ομως η αυξηση  του χαπιου μαλλον ητανε μικρη και δεν μπορεσε να "σταματησει"την αυξηση απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης..Λυπαμαι πολυ για την ατυχια σου. Πιστευεις οτι μπορει να επαιξε ρολο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , anoulious είπε:

Σε γυναικες που δεν εχουν θυρεοειδη ειναι συνηθισμενα αυτα. Στις υπολοιπες δεν ειναι τοσο.Απο τη στιγμη που εχεις αυτην την ιδιαιτεροτητα θα πρεπει να ανεβαζεις δοση προκαταβολικα, προ ετ.Δεν εχεις αλλη επιλογη. Και εγω με την tsh εχω παθει πλακα.Η αλλαγη στη δοσολογια για να φανει θελει κανενα 20ημερο για να αποδωσει.Μου το ειπε προσφατα ο Σουβ.Αν δεν ητανε οι ορμονες της εγκυμοσυνης θα φαινοτανε μια μικρη πτωση και νωριτερα.Τωρα ομως η αυξηση  του χαπιου μαλλον ητανε μικρη και δεν μπορεσε να "σταματησει"την αυξηση απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης..Λυπαμαι πολυ για την ατυχια σου. Πιστευεις οτι μπορει να επαιξε ρολο?

Δυστυχώς δεν μπορώ να το ξερω με σιγουριά! Όλες οι μέχρι στιγμής εξετάσεις είναι καλές κι περιμένουμε κι άλλες μπας και βγάλουμε συμπέρασμα! Εχω Hasimoto πανω απο 10+ χρόνια και παίρνω αγωγή τα τελευταία 3-4 χρόνια! Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφοριες! Ειλικρινά σου ευχομαι τα καλυτερα μέσα από την καρδιά μου και συντομα με ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σου :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου τα νέα μας. Το πρωί είχε προχωρήσει το εμβρυακι μας έφτασε τα  6 κύτταρα και αποφασίσαμε να το βάλουμε. Ο εμβρυολογος μας είπε ότι επειδή είναι ένα δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα γίνει βλαστοκυστη και θεωρήσαμε σωστό να το μεταφέρουμε στη μήτρα. 

Τώρα ενέσεις φουλ και χαλαρές κινήσεις. Μου είπε να κάνω χοριακη 26/5 και να μη βιαστώ με τεστ ούρων.

Για την ώρα κάνω την κλωσσα στον καναπέ αγκαλιά με το σκυλί και πίνω την καφεδαρα μου αγνοοντας την ανάγκη για τσιγάρο!!! 

Χρυσαααα...κάτσε και κλωσα το αβγουλακι και μην μασάς τίποτα..εγώ μια εβδομάδα πριν την καθυστέρηση μου άρχισα να τρυπιεμαι ενέσεις αντιπηκτικες...και κορτιζόνη κ ουτροτζεσταν..με μια σακούλα φάρμακα ήμουν..όλα θα γίνουν...τώρα επειδή αυτό θα προσπαθήσει να γραπωθει είναι σημαντικό να ξαπλώνεις να χαλαρώνεις να πίνεις πολυυυυ νερό φέρνει ορμονική ισορροπία και αβγά μου είχε πει μια ψυχή για επιτυχία εμφύτευσης ..ούτως η άλλως είναι καλά λόγω των πρωτεϊνών.εδω θα είμαι κ εγώ σαν την κλωσα με τον παλιοτραχηλο μου να τα καταφέρουμε όλες...πολύ χάρηκα...να παίρνουν σειρά όλα τα κορίτσια τέτοια ευχάριστα πάντα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

@Chrussa1982 Τωρα διαβασα τα vεα σου!! αvτε vα εισαι η επιτυχια του μηvα κ vα ξεμπερδευεις!! μηv πας στηv δουλεια εvvοειτε δεv χαθηκε καμια δουλεια αμα λειψεις για λιγες μερες .

Ευχαριστώ κοριτσάρα μου!!! Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρει το εμβρυακι μου έχω μεγάλη αισιοδοξια και ψυχική ηρεμία. Η στήριξη σας είναι πολύτιμη για εμένα την πρωτάρα!!!

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Χρυσαααα...κάτσε και κλωσα το αβγουλακι και μην μασάς τίποτα..εγώ μια εβδομάδα πριν την καθυστέρηση μου άρχισα να τρυπιεμαι ενέσεις αντιπηκτικες...και κορτιζόνη κ ουτροτζεσταν..με μια σακούλα φάρμακα ήμουν..όλα θα γίνουν...τώρα επειδή αυτό θα προσπαθήσει να γραπωθει είναι σημαντικό να ξαπλώνεις να χαλαρώνεις να πίνεις πολυυυυ νερό φέρνει ορμονική ισορροπία και αβγά μου είχε πει μια ψυχή για επιτυχία εμφύτευσης ..ούτως η άλλως είναι καλά λόγω των πρωτεϊνών.εδω θα είμαι κ εγώ σαν την κλωσα με τον παλιοτραχηλο μου να τα καταφέρουμε όλες...πολύ χάρηκα...να παίρνουν σειρά όλα τα κορίτσια τέτοια ευχάριστα πάντα.

Θα πάθω εθισμό με τις ενέσεις μου φαίνεται αλλά είναι για καλό μη σου πω έχω συνηθίσει κιόλας πως πας πχ να βάλεις ένα ποτήρι νερό? Τσουπ έτσι κ εγώ πάω στα ενεσακια μου. Βέβαια η ivor με πεθαίνει μπορώ να πω αλλά ας οψεται η θεία της μέλλουσας μαμάς!!!

Νερό πίνω πολύ θα εντάξω και το καθημερινό αυγουλάκι στη διατροφή μου και όλα καλά θα μας πάνε γιατί το αξίζουμε!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Ευχαριστώ κοριτσάρα μου!!! Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρει το εμβρυακι μου έχω μεγάλη αισιοδοξια και ψυχική ηρεμία. Η στήριξη σας είναι πολύτιμη για εμένα την πρωτάρα!!!

Θα πάθω εθισμό με τις ενέσεις μου φαίνεται αλλά είναι για καλό μη σου πω έχω συνηθίσει κιόλας πως πας πχ να βάλεις ένα ποτήρι νερό? Τσουπ έτσι κ εγώ πάω στα ενεσακια μου. Βέβαια η ivor με πεθαίνει μπορώ να πω αλλά ας οψεται η θεία της μέλλουσας μαμάς!!!

Νερό πίνω πολύ θα εντάξω και το καθημερινό αυγουλάκι στη διατροφή μου και όλα καλά θα μας πάνε γιατί το αξίζουμε!!!

Αγαπη μου τώρα διάβασα τα νέα σου!! Πολλά πολλά μπράβο!!! Χαιρομαι πάρα πολύ με τα νέα σου!! Ευχομαι όλα να πάνε ακόμα καλύτερα να είσαι ήρεμη και να σκέφτεσαι θετικά γιατί το αξίζεις!!! Ολες το αξίζουμε!!!

Εγώ κόρες τρέχω σαν τον Βέγγο. Δεν προλαβαίνω να κάνω κιχ. Οταν προλαβαινω σας διαβάζω  βράδυ κυριως και εκεί που διαβαζω απλα γυρνάω κεφάλι και κοιμάμαι. Ανοιξε η σεζον και καταλαβαινετε!! Καθαρισα απο περιοδο αλλα επαφες γιοκ. Η κολωνα λείπει απο το σπίτι οπότε.. φιλιά σε όλες και αντε σιγα σιγά να διαβάζουμε για θετικα τεστάκια και μεγαλες χοριακές!!! 

Σας φιλώ!!!

  • Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Χρυσαααα...κάτσε και κλωσα το αβγουλακι και μην μασάς τίποτα..εγώ μια εβδομάδα πριν την καθυστέρηση μου άρχισα να τρυπιεμαι ενέσεις αντιπηκτικες...και κορτιζόνη κ ουτροτζεσταν..με μια σακούλα φάρμακα ήμουν..όλα θα γίνουν...τώρα επειδή αυτό θα προσπαθήσει να γραπωθει είναι σημαντικό να ξαπλώνεις να χαλαρώνεις να πίνεις πολυυυυ νερό φέρνει ορμονική ισορροπία και αβγά μου είχε πει μια ψυχή για επιτυχία εμφύτευσης ..ούτως η άλλως είναι καλά λόγω των πρωτεϊνών.εδω θα είμαι κ εγώ σαν την κλωσα με τον παλιοτραχηλο μου να τα καταφέρουμε όλες...πολύ χάρηκα...να παίρνουν σειρά όλα τα κορίτσια τέτοια ευχάριστα πάντα.

Tο αβγο οπως μου εχει πει ο ενδοκρινολογος βοηθαει και στο σακχαρο μεταξυ αλλων.Δηλαδη το πρωι πρωτα αβγο και μετα ψωμακι κλπ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Klelia81 είπε:

Αγαπη μου τώρα διάβασα τα νέα σου!! Πολλά πολλά μπράβο!!! Χαιρομαι πάρα πολύ με τα νέα σου!! Ευχομαι όλα να πάνε ακόμα καλύτερα να είσαι ήρεμη και να σκέφτεσαι θετικά γιατί το αξίζεις!!! Ολες το αξίζουμε!!!

Εγώ κόρες τρέχω σαν τον Βέγγο. Δεν προλαβαίνω να κάνω κιχ. Οταν προλαβαινω σας διαβάζω  βράδυ κυριως και εκεί που διαβαζω απλα γυρνάω κεφάλι και κοιμάμαι. Ανοιξε η σεζον και καταλαβαινετε!! Καθαρισα απο περιοδο αλλα επαφες γιοκ. Η κολωνα λείπει απο το σπίτι οπότε.. φιλιά σε όλες και αντε σιγα σιγά να διαβάζουμε για θετικα τεστάκια και μεγαλες χοριακές!!! 

Σας φιλώ!!!

Κοριτσάκι μου χαίρομαι που διάβασα νέα σου!!!να είσαι καλά να δουλεύεις τώρα για να περάσει γρήγορα ο καιρός που θα γυρίσει σπίτι ο αντρουλης σου!!! 

Συνεχίζεις τα χάπια για να σου ξαναέρθει περίοδος πάλι η το άφησες???

Τα φιλιά μου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάκι μου χαίρομαι που διάβασα νέα σου!!!να είσαι καλά να δουλεύεις τώρα για να περάσει γρήγορα ο καιρός που θα γυρίσει σπίτι ο αντρουλης σου!!! 

Συνεχίζεις τα χάπια για να σου ξαναέρθει περίοδος πάλι η το άφησες???

Τα φιλιά μου 

Όχι τα έχω αφήσει!! Όποτε έρθει δεν με αγχόνει αυτο το διάστημα. Κανονικά θα επρεπε βεβαια αλλα να σου πω και την αλήθεια μου δεν έχω και διάθεση. Μετα το φιασκο των τεστ εχω ξενερώσει λιγο. 


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Klelia81 είπε:

Όχι τα έχω αφήσει!! Όποτε έρθει δεν με αγχόνει αυτο το διάστημα. Κανονικά θα επρεπε βεβαια αλλα να σου πω και την αλήθεια μου δεν έχω και διάθεση. Μετα το φιασκο των τεστ εχω ξενερώσει λιγο. 

Λογικό μου φαίνεται η ξενερα που νιώθεις.

Άσε να περάσει το καλοκαιράκι που λείπει και ο άντρας σου και πέρνα καλά να ηρεμήσεις και εσύ λίγο και το βλέπεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2021 at 7:47 PM, *Μυρτώ said:

Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά επειδή στην προηγουμένη εγκυμοσύνη (που δυστυχώς ήταν παλινδρομη), η tsh ανέβηκε στο 4+ με το που πηρα θετική χοριακη κι ενώ ανέβασα δόση μετά από 10 μέρες πηγε στο 6+ (σημειωτέον ξεκίνησα με 0,95 στην έμβρυο μεταφορά) τι λέει η εμπειρία σου; Εννοείται ότι θα ακολουθήσω τον ντοκ, αλλά κάθε συμβουλή είναι πολυτιμη! 

Ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση με το θυρωειδη στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ημουν γενικα χαμηλα, 0.90 περιπου προ εγκυμοσυνης. Στην αρχη πηγαινα σε εναν αλλο γυναικολογο που με καθυστερησε με τις εξετασεις και εκανα εξεταση θυρωειδη στην 5η βδομαδα και ειχε ανεβει στο 4+. Ο ενδοκρινολογος τοτε μου αυξησε τη δοση και μετα απο καμια 15αρια-20 μερες που ξανακανα ειχε ξανανεβει στο 6++. Επαθα πανικο, αλλα ο γιατρος με καθησυχασε, μου πε οτι πλεον δεν ειναι τοσο απολυτο αυτο που λενε οτι πρεπει να ειναι μεχρι 2 και οτι του εχει τυχει και εγκυμοσυνη με 40 (!!!) τιμη που πηγε μια χαρα. Μου ξαναυξησε τη δοση και επεσε στο 1 και κατι. Λυπαμαι γι αυτο που σου ετυχε, αλλα δεν νομιζω οτι ειχε να κανει με τον θυρωειδη. Συνηθως οι παλινδρομες ειναι απο εμβρυα με χρωμοσομικες ανωμαλιες και η φυση προνοει να τα αποβαλει για να μη γεννηθουν, μου χει τυχει και μενα. Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να τα καταφερεις και παλι! Και αφου τα καταφερες ηδη μια φορα, θα τα ξανακαταφερεις γιατι το σωμα θυμαται πλεον!! 

Χρυσακι μου χεστους ολους να το πω κομψα! Αμαν πια με αυτες τις δουλειες μας εχουν φαει τη ψυχη! Ντροπη στις κυριες που συμπεριφερονται ετσι, το κομπλεξ και η αδιαφορια που υπαρχει εκει εξω ειναι αλλο πραμα... Αλλα οι προτεραιοτητες σου τωρα ειναι αλλες! 

Ειχα κι εγω το ιδιο θεμα με τη δουλεια, φοβομουν παρα πολυ πως θα το πως στις συναδελφισες γιατι ξερω οτι θα λειψω ενα τετραμηνο και θα φανε τρελο αγγουρι και θα μου ριχνανε καταρες. Και χτες τσακωθηκα με τον αντρα μου γιατι τωρα δουλευω απο το σπιτι και με ειδε χτες σε αθλια κατασταση, παρα πολυ πιεσμενη με τα νευρα τσιτα να προσπαθω να προλαβω να βγαλω τη δουλεια στην ωρα της (δουλευω στη σελιδοποιηση εφημεριδας και ο χρονος ειναι μονιμως ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας) και μου βαλε χερι και εχει δικιο γιατι δεν κανει καθολου καλο ολο αυτο το στρες στο μικρουλι! Αλλα δυστυχως δεν μπορω να το ελενξω εκεινη τη στιγμη. Αλλα αντικειμενικα δεν αξιζει, να πανε να *μπιπ* ολοι τους!!! 

Εσυ κατσε να κλωσισεις, χαλαρα και ζεν! Ωωωωωωωωωμμμμμ!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , depifish είπε:

Ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση με το θυρωειδη στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ημουν γενικα χαμηλα, 0.90 περιπου προ εγκυμοσυνης. Στην αρχη πηγαινα σε εναν αλλο γυναικολογο που με καθυστερησε με τις εξετασεις και εκανα εξεταση θυρωειδη στην 5η βδομαδα και ειχε ανεβει στο 4+. Ο ενδοκρινολογος τοτε μου αυξησε τη δοση και μετα απο καμια 15αρια-20 μερες που ξανακανα ειχε ξανανεβει στο 6++. Επαθα πανικο, αλλα ο γιατρος με καθησυχασε, μου πε οτι πλεον δεν ειναι τοσο απολυτο αυτο που λενε οτι πρεπει να ειναι μεχρι 2 και οτι του εχει τυχει και εγκυμοσυνη με 40 (!!!) τιμη που πηγε μια χαρα. Μου ξαναυξησε τη δοση και επεσε στο 1 και κατι. Λυπαμαι γι αυτο που σου ετυχε, αλλα δεν νομιζω οτι ειχε να κανει με τον θυρωειδη. Συνηθως οι παλινδρομες ειναι απο εμβρυα με χρωμοσομικες ανωμαλιες και η φυση προνοει να τα αποβαλει για να μη γεννηθουν, μου χει τυχει και μενα. Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να τα καταφερεις και παλι! Και αφου τα καταφερες ηδη μια φορα, θα τα ξανακαταφερεις γιατι το σωμα θυμαται πλεον!! 

Χρυσακι μου χεστους ολους να το πω κομψα! Αμαν πια με αυτες τις δουλειες μας εχουν φαει τη ψυχη! Ντροπη στις κυριες που συμπεριφερονται ετσι, το κομπλεξ και η αδιαφορια που υπαρχει εκει εξω ειναι αλλο πραμα... Αλλα οι προτεραιοτητες σου τωρα ειναι αλλες! 

Ειχα κι εγω το ιδιο θεμα με τη δουλεια, φοβομουν παρα πολυ πως θα το πως στις συναδελφισες γιατι ξερω οτι θα λειψω ενα τετραμηνο και θα φανε τρελο αγγουρι και θα μου ριχνανε καταρες. Και χτες τσακωθηκα με τον αντρα μου γιατι τωρα δουλευω απο το σπιτι και με ειδε χτες σε αθλια κατασταση, παρα πολυ πιεσμενη με τα νευρα τσιτα να προσπαθω να προλαβω να βγαλω τη δουλεια στην ωρα της (δουλευω στη σελιδοποιηση εφημεριδας και ο χρονος ειναι μονιμως ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας) και μου βαλε χερι και εχει δικιο γιατι δεν κανει καθολου καλο ολο αυτο το στρες στο μικρουλι! Αλλα δυστυχως δεν μπορω να το ελενξω εκεινη τη στιγμη. Αλλα αντικειμενικα δεν αξιζει, να πανε να *μπιπ* ολοι τους!!! 

Εσυ κατσε να κλωσισεις, χαλαρα και ζεν! Ωωωωωωωωωμμμμμ!!!! 

Σε ευχαριστώ πολυ και με τον καλό το μωράκι σας! Νομίζω είχαμε ξαναμιλήσει, παλαιότερα προτου παλινδρομησει το έμβρυο μου!  Για να είμαι απολυτα ειλικρινής, κι εγώ δεν πιστευω οτι οφείλεται εκεί η αποβολή, γιατί η τιμή δεν ήταν εξαιρετικά ψηλή! Χώρια που κατευθείαν άλλαξα δόση! Το έμβρυο, συμφωνα με την ιστολογική, δεν είχε κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία! Μάλλον βρήκαμε κάποια άκρη  μετά από τόσες εξετάσεις! 

Να σαι καλά κορίτσι μου κι όλα να πάνε καλά! Έχουμε ένα παιδάκι και γι αυτό είμαστε αισιόδοξοι ότι θα έρθει κάποια στιγμή και το δευτερο, αργά ή γρήγορα! Σε ευχαριστώ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση με το θυρωειδη στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ημουν γενικα χαμηλα, 0.90 περιπου προ εγκυμοσυνης. Στην αρχη πηγαινα σε εναν αλλο γυναικολογο που με καθυστερησε με τις εξετασεις και εκανα εξεταση θυρωειδη στην 5η βδομαδα και ειχε ανεβει στο 4+. Ο ενδοκρινολογος τοτε μου αυξησε τη δοση και μετα απο καμια 15αρια-20 μερες που ξανακανα ειχε ξανανεβει στο 6++. Επαθα πανικο, αλλα ο γιατρος με καθησυχασε, μου πε οτι πλεον δεν ειναι τοσο απολυτο αυτο που λενε οτι πρεπει να ειναι μεχρι 2 και οτι του εχει τυχει και εγκυμοσυνη με 40 (!!!) τιμη που πηγε μια χαρα. Μου ξαναυξησε τη δοση και επεσε στο 1 και κατι. Λυπαμαι γι αυτο που σου ετυχε, αλλα δεν νομιζω οτι ειχε να κανει με τον θυρωειδη. Συνηθως οι παλινδρομες ειναι απο εμβρυα με χρωμοσομικες ανωμαλιες και η φυση προνοει να τα αποβαλει για να μη γεννηθουν, μου χει τυχει και μενα. Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να τα καταφερεις και παλι! Και αφου τα καταφερες ηδη μια φορα, θα τα ξανακαταφερεις γιατι το σωμα θυμαται πλεον!! 

Χρυσακι μου χεστους ολους να το πω κομψα! Αμαν πια με αυτες τις δουλειες μας εχουν φαει τη ψυχη! Ντροπη στις κυριες που συμπεριφερονται ετσι, το κομπλεξ και η αδιαφορια που υπαρχει εκει εξω ειναι αλλο πραμα... Αλλα οι προτεραιοτητες σου τωρα ειναι αλλες! 

Ειχα κι εγω το ιδιο θεμα με τη δουλεια, φοβομουν παρα πολυ πως θα το πως στις συναδελφισες γιατι ξερω οτι θα λειψω ενα τετραμηνο και θα φανε τρελο αγγουρι και θα μου ριχνανε καταρες. Και χτες τσακωθηκα με τον αντρα μου γιατι τωρα δουλευω απο το σπιτι και με ειδε χτες σε αθλια κατασταση, παρα πολυ πιεσμενη με τα νευρα τσιτα να προσπαθω να προλαβω να βγαλω τη δουλεια στην ωρα της (δουλευω στη σελιδοποιηση εφημεριδας και ο χρονος ειναι μονιμως ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας) και μου βαλε χερι και εχει δικιο γιατι δεν κανει καθολου καλο ολο αυτο το στρες στο μικρουλι! Αλλα δυστυχως δεν μπορω να το ελενξω εκεινη τη στιγμη. Αλλα αντικειμενικα δεν αξιζει, να πανε να *μπιπ* ολοι τους!!! 

Εσυ κατσε να κλωσισεις, χαλαρα και ζεν! Ωωωωωωωωωμμμμμ!!!! 

Αγάπη μου γλυκιά αγχωδης κ εσύ όπως και εγώ..πραγματικά όμως τώρα που πέρασαν οι μέρες κατάλαβα ότι δεν αξίζει τον κόπο. Πάντα η δουλειά θα μας δημιουργεί πρόβλημα σε άλλες λίγο σε άλλες πολύ αλλά όταν πρόκειται για τη ζωή μας η τα παιδιά μας οι προτεραιότητες αλλάζουν . Έβαλα προτεραιότητα τον εαυτό μου δίνω χρόνο στο εμβρυακι μου του μιλάω γλυκά και ελπίζω!!! 

Έχω πάθει αστραπιαία μετάλλαξη σαν τον Βούδα ειμαι να φανταστείς.ζεννννννννν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Chrussa1982 κορίτσι μου, έχω πάθει σοκ με την ταχύτητα των εξελίξεων. Έγινε κιόλας η μεταφορά;;; με το καλό να ριζώσει το εμβρυακι σου και να γίνει ένα ωραίο και ζουμπουρλουδικο μωρό! Να είσαι χαλαρή και ζεν όπως λένεκαι τα κορίτσια. Δεν χάθηκε η δουλειά αν λείψεις δύο τρεις μέρες! 

Και πάλι με το καλό! 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...