Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Emilly800 είπε:

Όχι βρε κορίτσι μου δεν το είπαν έτσι τα κορίτσια ..αφού τα πάμε...η επιθυμία για μωρό είναι ίδια κ επειδή εμείς έχουμε χάσει κιόλας μωράκια κ μείναμε με την όρεξη αυτό σε κάνει να το θες ακόμα περισσότερο..σου λέει όμως ότι κανονικά ( που άστο ασπρισαν τα μαλλιά μου τρία χρόνια) θα έπρεπε να είμασταν λιγότερο αγχωμενες επειδή η αλήθεια είναι ότι το κομμάτι μητρότητα το έχουμε ήδη..απλά η ρημαδα η επιθυμία για μωρό είναι μάλλον κ ορμονικό της γυναίκας κ λυσσαμε αν το θέλουμε..

Ναι ναι ..όχι κλομιφαινη σε αυτές τις ηλικίες...θα τα μαραζωσει κ αυτά τα ωαριακισ που έχουμε..φυσικούς κοριτσάκια ηηηη καλά φάρμακα.

Χρυσακι η κολλητή μου μετά από οχτώ χρόνια προσπάθειας έκανε στα 39 το πρώτο με τροποποιημένη διέγερση κ σπερματεγχυση ...θα το ξαναπώ ότι είχε μια γυναικολόγο τσακάλι όπου τις ενέσεις που έκανε δεν τις έκανε στα τυφλά....αυτή κάθε μέρα της έβαζε να κάνει αιματολογική οσό έκανε τις ορμόνες.αλλα κάθε μέρα...έπαιρνε τηλέφωνο έλεγε αποτελέσματα κ της έλεγε την δόση που πρέπει να βαράει..δηλαδή όχι στα τυφλά...γιατί δεν τα ξέρω ακριβώς αλλά καμιά φορά μπορεί η υπερδοσολογια ας πούμε να φέρει αντίθετα αποτελέσματα..όποτε έκανε 12 ωοθυλάκια τρελή εικόνα κ πέτυχε με την μια σπερματεγχυση.αν έχεις ακόμη φάρμακα που περίσσεψαν ρώτα τον γιατρό σου..γιατί στην φίλη μου που περίσσεψαν τα κράτησε για δεύτερο λέει..

Έχω κάποιες ενέσεις αλλά όχι αυτές τις διέγερσης. Ο γιατρός μου πρότεινε μόλις καθαρίσω από περίοδο αν θέλω να πάω να κάνουμε υπέρηχο μήπως πάρουμε το ωάριο του φυσικού κύκλου. Η αλήθεια είναι ότι όσο κ αν θέλω να κάνω το επόμενο βήμα άμεσα προτιμώ να ηρεμήσω αυτό το μήνα και να μην κάνω τίποτα. Βέβαια αύριο μπορεί να σου γράψω ότι θέλω να κάνω κάτι τώρα και να με περάσεις για τρελή. 

Η ψυχολογική κούραση είναι μεγάλη. Αλλά μεγαλύτερη είναι η λαχτάρα μου. Δεν ξέρω πως να διαχειριστώ το επόμενο βήμα. 

Θα εκμεταλλευτώ όσες ορμόνες είναι ακόμα μέσα μου με μαραθώνιους και τον άλλο μήνα θα κάνω ορμονολογικες και βλέπουμε.

Ο άντρας μου δεν θέλει να ταλαιπωρηθω άλλο. Μου μιλάει ήδη για δανεικά ωάρια. Κοινώς μου αφήνει εμένα να επιλέξω πως θα γίνουμε γονεις. 

Δεν ξέρω τι να κάνω τι θα είναι σωστότερο και καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έχω κάποιες ενέσεις αλλά όχι αυτές τις διέγερσης. Ο γιατρός μου πρότεινε μόλις καθαρίσω από περίοδο αν θέλω να πάω να κάνουμε υπέρηχο μήπως πάρουμε το ωάριο του φυσικού κύκλου. Η αλήθεια είναι ότι όσο κ αν θέλω να κάνω το επόμενο βήμα άμεσα προτιμώ να ηρεμήσω αυτό το μήνα και να μην κάνω τίποτα. Βέβαια αύριο μπορεί να σου γράψω ότι θέλω να κάνω κάτι τώρα και να με περάσεις για τρελή. 

Η ψυχολογική κούραση είναι μεγάλη. Αλλά μεγαλύτερη είναι η λαχτάρα μου. Δεν ξέρω πως να διαχειριστώ το επόμενο βήμα. 

Θα εκμεταλλευτώ όσες ορμόνες είναι ακόμα μέσα μου με μαραθώνιους και τον άλλο μήνα θα κάνω ορμονολογικες και βλέπουμε.

Ο άντρας μου δεν θέλει να ταλαιπωρηθω άλλο. Μου μιλάει ήδη για δανεικά ωάρια. Κοινώς μου αφήνει εμένα να επιλέξω πως θα γίνουμε γονεις. 

Δεν ξέρω τι να κάνω τι θα είναι σωστότερο και καλύτερο. 

Βρε τι δανεικά ωάρια λέτε;;;έχεις εντύπωση καλή μου ότι μαζεύοντας με φυσικούς κύκλους δεν θα βρεις το πολύ σε ενά εξάμηνο τρία ζουμερα ωάρια;;;όχι αγάπη μου...έχεις ωάρια.δανεικά είναι η τελευταία λύση...είναι για γυναίκες που μπήκαν σε φάση κλιμακτηριου κ δεν έχουν ούτε ένα..μάζεψε με φυσικούς μια χαρά ωαριακια έχεις .

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έχω κάποιες ενέσεις αλλά όχι αυτές τις διέγερσης. Ο γιατρός μου πρότεινε μόλις καθαρίσω από περίοδο αν θέλω να πάω να κάνουμε υπέρηχο μήπως πάρουμε το ωάριο του φυσικού κύκλου. Η αλήθεια είναι ότι όσο κ αν θέλω να κάνω το επόμενο βήμα άμεσα προτιμώ να ηρεμήσω αυτό το μήνα και να μην κάνω τίποτα. Βέβαια αύριο μπορεί να σου γράψω ότι θέλω να κάνω κάτι τώρα και να με περάσεις για τρελή. 

Η ψυχολογική κούραση είναι μεγάλη. Αλλά μεγαλύτερη είναι η λαχτάρα μου. Δεν ξέρω πως να διαχειριστώ το επόμενο βήμα. 

Θα εκμεταλλευτώ όσες ορμόνες είναι ακόμα μέσα μου με μαραθώνιους και τον άλλο μήνα θα κάνω ορμονολογικες και βλέπουμε.

Ο άντρας μου δεν θέλει να ταλαιπωρηθω άλλο. Μου μιλάει ήδη για δανεικά ωάρια. Κοινώς μου αφήνει εμένα να επιλέξω πως θα γίνουμε γονεις. 

Δεν ξέρω τι να κάνω τι θα είναι σωστότερο και καλύτερο. 

 Είναι και το κόστος πολύ υψηλό για τα δανεικά. Νομίζω ότι όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Αλλά το πώς νιώθεις το ξέρεις μόνο εσύ. Εγώ όποτε βιάστηκα, την πάτησα σε αυτή τη διαδικασία. Βιαστικές, σπασμωδικές κινήσεις που δεν με έβγαλαν πουθενά παρά μόνο μου αύξησαν το στρες! Συμμαθήτρια, νιώσε ότι είσαι νέος άνθρωπος και άφησε τον εαυτό σου λίγο να επανασυνδεθεί με το είναι του. Μέσα στην εμμονή μας σε αυτή τη διαδικασία, προσωπικά, υπήρξαν στιγμές που με έχασα. Λειτουργούσα σαν ρομποτάκι. Ε αυτό δεν βοηθά σε τίποτα. Σε καμιά έκφανση της ζωής μας. 

Η σκέψη να δείτε τι υπάρχει στον επόμενο κύκλο μου φαίνεται καλή πάντως. Χωρίς επιπλέον φάρμακα. Να δεις τι γίνεται εκεί μέσα. Και αν δεν, απόλαυσε το καλοκαίρι που έρχεται!!! Με γυμναστική, διατροφή, καλή διάθεση για τα ωάρια των 20 που λέγαμε. Σε παρακολουθώ να ξέρεις...όλα καλά θα πάνε!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Όταν παλεύεις για το πρώτο παιδί, το θες για εσένα. Για να νιώσεις εσύ την πληρότητα που συνήθως φέρνει η μητρότητα. Όταν πας για το 2ο, το θες για το παιδί σου πια. Δεν είναι για εσένα. Σίγουρα θα το χαρείς και θα το αγαπήσεις εξίσου με το πρώτο αλλά η λαχτάρα της μητρότητας, δεν υπάρχει πια.  Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Να μη μιλήσω για όταν έρθει η ώρα να φύγουμε εμείς από αυτό τον κόσμο. 

Συγγνώμη αν σε έκανα κι εγώ να νιώσεις άσχημα. Όταν με το καλό έρθει το μωρό σου, θα δεις, μέσα σε λίγο καιρό, θα θες να του χαρίσεις έναν σύμμαχο στις σκανταλιες, ένα συνοδοιπόρο στη ζωή. Κι εγώ που ο γιος μου κοντεύει τα 10 και 5 χρόνια τώρα μια τρύπα στο νερό κατάφερα, λέω πως αν έρθει τελικά, παρά τη διαφορά ο μεγάλος θα έχει ένα πιτσιρικάκι να αγαπάει και κάποτε οι δρόμοι τους θα συναντηθούν και το μικρό θα έχει ένα σούπερ ήρωα μεγάλο αδερφό. 

καλημερα 

μια μερα σε μια συζητηση το ειπα αυτο στον αντρα μου, οτι το 2ο το κάνω κυριως για να χει ενα αδερφακι και φυσικα τελικά μαζί να πορευτουνε και το ψιλοπηρε στραβά. ενοιωσα ασχημα ομολογω το οτι το σκεφτηκα και ποσο μαλλον το οτι το ειπα προς τα εξω (σε εκεινον δλδ). διαβάζοντας το μηνυμα σου ομολογώ οτι (κουφο μεν) ενοιωσα λιγο καλυτερα ! οτι δεν σκεφτηκα μονο εγώ ετσι και οτι δεν ειναι ΤΟΣΟ παραλογο. εννοειται οτι θα το αγαπησω θα κανω τα παντα οπως και για το 1ο αλλα ναι, η "αισθηση" και ο "λογος" ειναι λιγουλακι διαφορετικος, χωρις να σημαινει φυσικα οτι θα κανω κατι διαφορετικά ή οτι η αγαπη θα ειναι μικροτερη. ελπιζω τωρα να μην δινω καμια λάθος εντυπωση και με κράξετε δεν εννοω τιποτα με κακη προθεση ! φυσικα ειναι καλοδεχουμενο και απο εμας και χαρα τεραστια και ολα αυτα, αλλα η σκεψη να χει αδερφακι υπερισχυει των αλλων λογων. ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω μη με παρεξηγησετε μπορει να μην εκφραζω και σωστα αυτο που εννοω, εχει γινει λιγο το μυαλο φραπες τελευταια :wacko::-P

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Visit a vis είπε:

 Είναι και το κόστος πολύ υψηλό για τα δανεικά. Νομίζω ότι όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Αλλά το πώς νιώθεις το ξέρεις μόνο εσύ. Εγώ όποτε βιάστηκα, την πάτησα σε αυτή τη διαδικασία. Βιαστικές, σπασμωδικές κινήσεις που δεν με έβγαλαν πουθενά παρά μόνο μου αύξησαν το στρες! Συμμαθήτρια, νιώσε ότι είσαι νέος άνθρωπος και άφησε τον εαυτό σου λίγο να επανασυνδεθεί με το είναι του. Μέσα στην εμμονή μας σε αυτή τη διαδικασία, προσωπικά, υπήρξαν στιγμές που με έχασα. Λειτουργούσα σαν ρομποτάκι. Ε αυτό δεν βοηθά σε τίποτα. Σε καμιά έκφανση της ζωής μας. 

Η σκέψη να δείτε τι υπάρχει στον επόμενο κύκλο μου φαίνεται καλή πάντως. Χωρίς επιπλέον φάρμακα. Να δεις τι γίνεται εκεί μέσα. Και αν δεν, απόλαυσε το καλοκαίρι που έρχεται!!! Με γυμναστική, διατροφή, καλή διάθεση για τα ωάρια των 20 που λέγαμε. Σε παρακολουθώ να ξέρεις...όλα καλά θα πάνε!!

Μέσα στο μυαλό μου μπήκες!!! Πώς κατάλαβες ότι τα έχω μπερδεμένα;; Με τις ασυναρτησίες που έγραψα παραπάνω χαχαχαχα. Δεν θα βιαστώ κορίτσια μου. Απλά προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη τα πράγματα στο μυαλό μου να δω πως θα κινηθώ. Και επειδή τα έχω όλα τα ενδεχομενα σκεφτεί χαίρομαι που με βάζετε στη θέση μου πάντα καλοπροαίρετα και γλυκά.

@Visit a vis βιταμίνες βόλτες ποδαρατες για γυμναστική μα πάνω από όλα θα αφιερώσω χρόνο σε εμένα. Το σοκ ήταν μεγάλο και με αποδιοργανώσε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Μέσα στο μυαλό μου μπήκες!!! Πώς κατάλαβες ότι τα έχω μπερδεμένα;; Με τις ασυναρτησίες που έγραψα παραπάνω χαχαχαχα. Δεν θα βιαστώ κορίτσια μου. Απλά προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη τα πράγματα στο μυαλό μου να δω πως θα κινηθώ. Και επειδή τα έχω όλα τα ενδεχομενα σκεφτεί χαίρομαι που με βάζετε στη θέση μου πάντα καλοπροαίρετα και γλυκά.

@Visit a vis βιταμίνες βόλτες ποδαρατες για γυμναστική μα πάνω από όλα θα αφιερώσω χρόνο σε εμένα. Το σοκ ήταν μεγάλο και με αποδιοργανώσε.

καλοκαιρακι ερχεται ! θα προτεινα ταβερνακια στην αμμουδια με ψαρακι και ουζακι, μπανακια, γυμναστικη, κοκτειλ τα βραδακια, υστερα απο τοσο κλεισουρα κιολας λογω καραντινας θα ειναι απολαυση ! ενα διαλειμματακι οσο θες εσυ, μικρο, μετριο, μεγαλο και ..επανεκκινηση ! ολα καλα θα πανε !  

  • Μου αρέσει 2

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Έχω κάποιες ενέσεις αλλά όχι αυτές τις διέγερσης. Ο γιατρός μου πρότεινε μόλις καθαρίσω από περίοδο αν θέλω να πάω να κάνουμε υπέρηχο μήπως πάρουμε το ωάριο του φυσικού κύκλου. Η αλήθεια είναι ότι όσο κ αν θέλω να κάνω το επόμενο βήμα άμεσα προτιμώ να ηρεμήσω αυτό το μήνα και να μην κάνω τίποτα. Βέβαια αύριο μπορεί να σου γράψω ότι θέλω να κάνω κάτι τώρα και να με περάσεις για τρελή. 

Η ψυχολογική κούραση είναι μεγάλη. Αλλά μεγαλύτερη είναι η λαχτάρα μου. Δεν ξέρω πως να διαχειριστώ το επόμενο βήμα. 

Θα εκμεταλλευτώ όσες ορμόνες είναι ακόμα μέσα μου με μαραθώνιους και τον άλλο μήνα θα κάνω ορμονολογικες και βλέπουμε.

Ο άντρας μου δεν θέλει να ταλαιπωρηθω άλλο. Μου μιλάει ήδη για δανεικά ωάρια. Κοινώς μου αφήνει εμένα να επιλέξω πως θα γίνουμε γονεις. 

Δεν ξέρω τι να κάνω τι θα είναι σωστότερο και καλύτερο. 

Εγω για αυτο ρωτησα οταν λεγατε για ηπια διεγερση με ποιο φαρμακο..Θυμαμαι που επαιρνες μεγαλη δοση αρα λογικο να μην σου εμειναν φαρμακα διεγερσης. Και η κλομιφαινη ,που την προτεινουν πολλοι γιατροι, λογω τιμης, δεν ειναι καλη επιλογη.

Χαλαρωσε και ολα θα τα βρεις.Και μην χασεις τους επομενους 2 μηνες.Επαφες αρκετες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Βρε τι δανεικά ωάρια λέτε;;;έχεις εντύπωση καλή μου ότι μαζεύοντας με φυσικούς κύκλους δεν θα βρεις το πολύ σε ενά εξάμηνο τρία ζουμερα ωάρια;;;όχι αγάπη μου...έχεις ωάρια.δανεικά είναι η τελευταία λύση...είναι για γυναίκες που μπήκαν σε φάση κλιμακτηριου κ δεν έχουν ούτε ένα..μάζεψε με φυσικούς μια χαρά ωαριακια έχεις .

εδω θα σ πω οτι τα δανεικα δεν ειναι τελευταία λυση....κ δεν είναι  επισης για γυναίκες  που μπηκαν στην κλιμακτήριο.. ειναι κ για μας τις κλουβιες που για πολλα πολλα χρονια ειχαν αυγα αλλα δεν ηταν ποτε καλα η ηταν κενά μεσα.....κ γω είμαι  μια απο αυτες....οποτε θα διαφωνήσω με τον τρόπο  σκέψεις σ....

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

εδω θα σ πω οτι τα δανεικα δεν ειναι τελευταία λυση....κ δεν είναι  επισης για γυναίκες  που μπηκαν στην κλιμακτήριο.. ειναι κ για μας τις κλουβιες που για πολλα πολλα χρονια ειχαν αυγα αλλα δεν ηταν ποτε καλα η ηταν κενά μεσα.....κ γω είμαι  μια απο αυτες....οποτε θα διαφωνήσω με τον τρόπο  σκέψεις σ....

Ούτε καν αυτό που λες...δεν είναι ο τρόπος σκέψης μου είναι η λογική.δεν είμαι γιατρός εγώ για να βγάλω σχήμα αποκατάστασης ηηη αγωγή για την κάθε γυναίκα..αλλά για να μην προτείνει στην Χρύσα ο γιατρός της δανεικά μάλλον δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί..και δεν έχει προσπαθήσει δα και τόσα χρόνια που να καταφύγει σε δανεικό ωαριο..εσένα αν στο πρότεινε ο γιατρός σου εννοείται είναι η σωστή προσέγγιση.αλλα μην το γενικευεις..ούτε σημαίνει ότι οποίο κορίτσι αργήσει να πιάσει φυσιολογικά μωράκι έιναι κλουβιά τα αβγά της.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Βρε τι δανεικά ωάρια λέτε;;;έχεις εντύπωση καλή μου ότι μαζεύοντας με φυσικούς κύκλους δεν θα βρεις το πολύ σε ενά εξάμηνο τρία ζουμερα ωάρια;;;όχι αγάπη μου...έχεις ωάρια.δανεικά είναι η τελευταία λύση...είναι για γυναίκες που μπήκαν σε φάση κλιμακτηριου κ δεν έχουν ούτε ένα..μάζεψε με φυσικούς μια χαρά ωαριακια έχεις .

καλησπερα δεν γραφω πια αλλά εδω ενιωσα την αναγκη να το κανω. Εχωντας πολλες παλλινδρομες στο ενρημγητικο μου και μαλιστα κατω των 35 θα σουβοω ότι τα δανεικα δεν προτεινονται μονο όταν δεν εχεις ωάριο( κλίμα κτήριο) αλλά κι όταν η ποιότητα δεν είναι καλη. Κι επειδή το θεμα χρήζει συζήτησής με γενετιστές την οποία πολλες εδω εχουμε κανει θα σου πω ότι στατιστικα στα 40 ν στειλεις 3 βλαστοκυστες ( που δεν θές 6 μηνες να μαζέψει πίστεψε με) θα βρεθεισ στους τυχερούς αν οι 2 είναι υγιείς. Οι φυσικοί δεν είναι ευκολη υπόθεση και δεν σου εξασφαλίζουν υγιής κυηση. 

Για εμενα κοριτσια το θεμα στατιστικη είναι μεγαλη υπόθεση για ανω τα 40. Καλο θα ηταν λοιπόν να μην αρκεστει καποια στο τι λεει ο γυναικολόγος μονο. Δεν είναι δικη του ειδικότητα αυτό. Θα προτεινα να μιλησετε με εναν γενετιστη.

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , island1 είπε:

καλησπερα δεν γραφω πια αλλά εδω ενιωσα την αναγκη να το κανω. Εχωντας πολλες παλλινδρομες στο ενρημγητικο μου και μαλιστα κατω των 35 θα σουβοω ότι τα δανεικα δεν προτεινονται μονο όταν δεν εχεις ωάριο( κλίμα κτήριο) αλλά κι όταν η ποιότητα δεν είναι καλη. Κι επειδή το θεμα χρήζει συζήτησής με γενετιστές την οποία πολλες εδω εχουμε κανει θα σου πω ότι στατιστικα στα 40 ν στειλεις 3 βλαστοκυστες ( που δεν θές 6 μηνες να μαζέψει πίστεψε με) θα βρεθεισ στους τυχερούς αν οι 2 είναι υγιείς. Οι φυσικοί δεν είναι ευκολη υπόθεση και δεν σου εξασφαλίζουν υγιής κυηση. 

Για εμενα κοριτσια το θεμα στατιστικη είναι μεγαλη υπόθεση για ανω τα 40. Καλο θα ηταν λοιπόν να μην αρκεστει καποια στο τι λεει ο γυναικολόγος μονο. Δεν είναι δικη του ειδικότητα αυτό. Θα προτεινα να μιλησετε με εναν γενετιστη.

Βρε κορίτσια μου έχετε χίλια δίκια 

Και όλα σωστά τα λέτε 

Απλά κ εγώ σκέφτομαι 

Ότι πρώτα εξαντλείς όλες τις πιθανότητες που έχεις 

Και μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με τους σωστούς επιστήμονες καταφεύγεις σ' αυτή τη λύση 

Αλλά όταν μια κοπέλα ξεκινάει τώρα τις πιο στοχευμένες προσπάθειες δεν μπορείς να την παροτρύνεις ή να της λες ότι δεν έχει καλά ωάρια 

Και μέσα σ' αυτές ειμαι κ εγώ 

Που φυσικά αν εξαντλήσω τα πάντα σ ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τότε ναι 

Θα το κάνω φυσικά και θα φτιάξω την οικογένεια μου 

Αλλά πρώτα θα κλείσουν όλες οι πόρτες και μετά 

Κατάλαβες ,δε θα τρέξω να βάλω δανεικά επειδή δεν έπιασα μια φορά 

Χρειάζεται κάποια χρονοβόρα διερεύνηση για να φτάσεις σ' αυτη την λύση των δανεικων 

Όπως και να το κάνουμε και κακά τα ψέματα , πρέπει να το δουλέψεις αρκετά μέσα στο μυαλο σου 

Γνώμη μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , island1 είπε:

καλησπερα δεν γραφω πια αλλά εδω ενιωσα την αναγκη να το κανω. Εχωντας πολλες παλλινδρομες στο ενρημγητικο μου και μαλιστα κατω των 35 θα σουβοω ότι τα δανεικα δεν προτεινονται μονο όταν δεν εχεις ωάριο( κλίμα κτήριο) αλλά κι όταν η ποιότητα δεν είναι καλη. Κι επειδή το θεμα χρήζει συζήτησής με γενετιστές την οποία πολλες εδω εχουμε κανει θα σου πω ότι στατιστικα στα 40 ν στειλεις 3 βλαστοκυστες ( που δεν θές 6 μηνες να μαζέψει πίστεψε με) θα βρεθεισ στους τυχερούς αν οι 2 είναι υγιείς. Οι φυσικοί δεν είναι ευκολη υπόθεση και δεν σου εξασφαλίζουν υγιής κυηση. 

Για εμενα κοριτσια το θεμα στατιστικη είναι μεγαλη υπόθεση για ανω τα 40. Καλο θα ηταν λοιπόν να μην αρκεστει καποια στο τι λεει ο γυναικολόγος μονο. Δεν είναι δικη του ειδικότητα αυτό. Θα προτεινα να μιλησετε με εναν γενετιστη.

Αν το διαβάσει η Χρύσα θα ήταν πολύτιμη πληροφορία αυτό που λες για δεύτερη η τρίτη γνώμη..πιστεύω επειδή το κορίτσι μόλις άρχισε να προσπαθεί για υποβοηθούμενη θα ήταν καλύτερα να δει πως θα πάει αυτό σε πρώτη φάση..επίσης έχει ξαναμεινει έγκυος φυσιολογικά..και η εικόνα της γενικά είναι καλή..ας μιλήσει αυτή αν θέλει.....σε εμένα οι πληροφορίες που δίνετε δεν έχουν κάποιο νόημα.

πρίν από 2 λεπτά , Ellidr είπε:

Βρε κορίτσια μου έχετε χίλια δίκια 

Και όλα σωστά τα λέτε 

Απλά κ εγώ σκέφτομαι 

Ότι πρώτα εξαντλείς όλες τις πιθανότητες που έχεις 

Και μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με τους σωστούς επιστήμονες καταφεύγεις σ' αυτή τη λύση 

Αλλά όταν μια κοπέλα ξεκινάει τώρα τις πιο στοχευμένες προσπάθειες δεν μπορείς να την παροτρύνεις ή να της λες ότι δεν έχει καλά ωάρια 

Και μέσα σ' αυτές ειμαι κ εγώ 

Που φυσικά αν εξαντλήσω τα πάντα σ ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τότε ναι 

Θα το κάνω φυσικά και θα φτιάξω την οικογένεια μου 

Αλλά πρώτα θα κλείσουν όλες οι πόρτες και μετά 

Κατάλαβες ,δε θα τρέξω να βάλω δανεικά επειδή δεν έπιασα μια φορά 

Χρειάζεται κάποια χρονοβόρα διερεύνηση για να φτάσεις σ' αυτη την λύση των δανεικων 

Όπως και να το κάνουμε και κακά τα ψέματα , πρέπει να το δουλέψεις αρκετά μέσα στο μυαλο σου 

Γνώμη μου.

Εννοείται...δεν πας μετά την πρώτη σου αποτυχία για δανεικά..αυτό είπα κ εγώ στην Χρύσα με άλλο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Ellidr είπε:

Βρε κορίτσια μου έχετε χίλια δίκια 

Και όλα σωστά τα λέτε 

Απλά κ εγώ σκέφτομαι 

Ότι πρώτα εξαντλείς όλες τις πιθανότητες που έχεις 

Και μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με τους σωστούς επιστήμονες καταφεύγεις σ' αυτή τη λύση 

Αλλά όταν μια κοπέλα ξεκινάει τώρα τις πιο στοχευμένες προσπάθειες δεν μπορείς να την παροτρύνεις ή να της λες ότι δεν έχει καλά ωάρια 

Και μέσα σ' αυτές ειμαι κ εγώ 

Που φυσικά αν εξαντλήσω τα πάντα σ ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τότε ναι 

Θα το κάνω φυσικά και θα φτιάξω την οικογένεια μου 

Αλλά πρώτα θα κλείσουν όλες οι πόρτες και μετά 

Κατάλαβες ,δε θα τρέξω να βάλω δανεικά επειδή δεν έπιασα μια φορά 

Χρειάζεται κάποια χρονοβόρα διερεύνηση για να φτάσεις σ' αυτη την λύση των δανεικων 

Όπως και να το κάνουμε και κακά τα ψέματα , πρέπει να το δουλέψεις αρκετά μέσα στο μυαλο σου 

Γνώμη μου.

Νομιζω οτι η ενσταση πιο πολυ ητανε για οτι τα δανεικα ειναι για γυναικες στην κλιμακτηριο. Απο   εκει και περα ειναι προσωπικη αποφαση καθε κοπελας , αναλογα με τα ορια και τις αντοχες που εχει.ι

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γενικά γιατί να δημιουργηθεί ένταση...το κλιμακτηριος που είπα είναι χονδρικα μια κατάσταση που ανέφερα..αντί ας πούμε να αρχίσω να λέω περιεμηνοπαυση πωα δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο κ γιατροί δεν είμαστε.συγκεκριμενα σε αυτή την ομαδουλα παίζει να είναι η πρώτη φορά που δημιουργείται ένταση..έχουμε γενικά πολύ θετική ενέργεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια μου άσχετο αλλά να σας πω ένα περιστατικό. Μια γνωστή μου  ετών 40 με εμμηνόπαυση πια πρόλαβε και έκανε ένα παιδάκι μετά από 5 εξωσωματικές. Στην έκτη προσπάθεια και αφού έκανε prp ωοθηκών ήρθε η περιοδοσ Της, πήρε το ένα και μοναδικό και τελευταίο ωάριο το οποίο της χάρισε το μωρό της. Έκτοτε δεν κανα έχει περίοδο.

Να σημειώσω ότι είχαν ξεκινησει διαδικασία υιοθεσίας.

 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...