Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Βρε κορίτσια μου έχετε χίλια δίκια 

Και όλα σωστά τα λέτε 

Απλά κ εγώ σκέφτομαι 

Ότι πρώτα εξαντλείς όλες τις πιθανότητες που έχεις 

Και μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με τους σωστούς επιστήμονες καταφεύγεις σ' αυτή τη λύση 

Αλλά όταν μια κοπέλα ξεκινάει τώρα τις πιο στοχευμένες προσπάθειες δεν μπορείς να την παροτρύνεις ή να της λες ότι δεν έχει καλά ωάρια 

Και μέσα σ' αυτές ειμαι κ εγώ 

Που φυσικά αν εξαντλήσω τα πάντα σ ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τότε ναι 

Θα το κάνω φυσικά και θα φτιάξω την οικογένεια μου 

Αλλά πρώτα θα κλείσουν όλες οι πόρτες και μετά 

Κατάλαβες ,δε θα τρέξω να βάλω δανεικά επειδή δεν έπιασα μια φορά 

Χρειάζεται κάποια χρονοβόρα διερεύνηση για να φτάσεις σ' αυτη την λύση των δανεικων 

Όπως και να το κάνουμε και κακά τα ψέματα , πρέπει να το δουλέψεις αρκετά μέσα στο μυαλο σου 

Γνώμη μου.

σε καμια περίπτωση δεν ειπα πως θα τρέξεις..μαλιστα σε κοπελα εδω που είναι και προσωπικη φιλη μου ημουν αυτη που της ελεγα ότι πρέπει να προσπαθησεις με τα δικα σου πρώτα. Ριναι αν θές και ψυχολογικο. Ωστοσο αυτό που εγω ηθελα να λω ( κι ελπιζω να μην εχει παρερμηνευθεί σε ο,τι αφορά την προσπαθεια των κοριτσιων) είναι ότι οπως πριν από λιγα χρόνια λεγαμε ααα η εξωσωματική είναι για μεγάλες γυναίκες ( μη σου πω ότι κι εμενα ακομα με κοιτάμε περιεργα όταν λεω ιτι εκανα στα 30-34)και είναι μυθος γιατί μπορει να χρειαστει και στα 30,ετσι και στα δανεικα δεν ι αι θεμα ηλικιας αλλά ωαριων.Αυτό ηθελα να πω. Το ποσο τελικά προσπαθεις με δικα σου ει αι επισης μεγαλη κουβεντα. Για μενα το ερώτημά είναι τι ωάρια εχω κι ΟΧΙ αν εχω ωάρια. Αυτό τουλαχιστον αποκόμισα εγω από τις συνομιλιες με τους γενετιστες.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Λοιπόν κορίτσια μου άσχετο αλλά να σας πω ένα περιστατικό. Μια γνωστή μου  ετών 40 με εμμηνόπαυση πια πρόλαβε και έκανε ένα παιδάκι μετά από 5 εξωσωματικές. Στην έκτη προσπάθεια και αφού έκανε prp ωοθηκών ήρθε η περιοδοσ Της, πήρε το ένα και μοναδικό και τελευταίο ωάριο το οποίο της χάρισε το μωρό της. Έκτοτε δεν κανα έχει περίοδο.

Να σημειώσω ότι είχαν ξεκινησει διαδικασία υιοθεσίας.

 

Πως ξέρεις ότι δεν ήταν με δωρεά? Οι περισσότερες δεν το λένε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Chrussa1982 said:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια μου!!! Χαρείτε τον ήλιο και το καλοκαιράκι που έρχεται γιατί του χρόνου τέτοια εποχή θα ήμαστε με το μωράκι μας αγκαλιά!!!

Διάβασα την κουβέντα. Να σου πω ότι εγώ σε νιώθω απόλυτα!!! 

38 ετών, 1 χρόνο προσπαθώ με φυσικους κύκλους. Τους μισους μήνες είχα κύστες τους άλλους μισους είχα αποτυχημένες ωοληψιες και δύο φορές το ωοθηλακιο ήταν άδειο. Οι ορμόνες είναι οριακές. Άλλοι γιατροί λένε ότι μπαινω σε εμμηνόπαυση, άλλοι λένε όχι. 

Ο εξωσωματιστης αναφέρει συνεχεια να πάω με δωρεα. Εγώ στην αρχή έλεγα όχι, όμως τώρα είμαι τόσο μα τόσο πολύ κουρασμένη που αυτή η λύση μου φαίνεται καλή. Πραγματικά βγάζω το καπέλο σε όσες προσπαθούν χρόνια εγώ όμως δεν έχω αυτό το κουράγιο. 1 χρόνο μόνο, αλλά κάθε μήνα να μετρας ορμόνες, να παίρνεις χαπια, να μπαίνεις χειρουργειο.. Κούραση! 

Οποτε, άκου το ένστικτο και το σώμα σου και προχώρα. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια μου!!! Χαρείτε τον ήλιο και το καλοκαιράκι που έρχεται γιατί του χρόνου τέτοια εποχή θα ήμαστε με το μωράκι μας αγκαλιά!!!

Χρυσά μου όμορφη 

Σου γράφω με πολλη αγάπη και ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω και σε στηρίζω 

Θα σου τα πω λίγο έξω από τα δόντια και δε θέλω σε καμία περίπτωση να με παρεξηγήσεις . 

Λοιπόν ,βιάζεσαι πάρα πολύ ,υπερβολικά πολύ και έκανες λάθος κίνηση και θα συνεχίσεις να κάνεις λάθος πράγματα επειδη ΒΙΑΖΕΣΑΙ 

τα δανεικά ωάρια δεν είναι πανάκεια 

Οι κοπέλες που επέλεξαν αυτό το τρόπο προσπάθησαν αρκετά και ήρθαν σ ένα αδιέξοδο απ' τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ και όχι από ένα φόρουμ στήριξης και θετικής συμπαράστασης. Το 70% δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για τα δανεικά 

Πρώτον άλλαξε γιατρό 

Δεύτερον θα σου κοστίσει λιγότερο το να κάνεις για κάποιο καιρό ωοληψιες να μαζέψεις κάμποσα δικά σου ωάρια είτε με φυσικό είτε τροποποιημένο φυσικό 

Ας σου πάρει και 6 μήνες δεν τρέχει κάτι 

Κανε μια σωστή εξωσωματική με δικά σου που θα έχεις μαζέψει 

Και αν αποτύχει και αυτή τότε προχωράς με δανεικά. 

Και σου το λέω εγώ που έχω το ίδιο άγχος και είμαι στην ίδια θέση μαζί σου. 

Και συγγνώμη που θα σου το πω αλλά είναι εγωιστικό από μέρους του άντρα σου να σου πει πάμε με δανεικά έτσι απλά μετά από ΜΙΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Φυσικά το έκανε εν άγνοια του. 

Αλλά ηρέμησε και ζύγισε τα πράγματα. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικότερα για την δωρεά κορίτσια μου καλά προσωπική άποψη μου φαίνεται αδιανόητο να μην προσπαθήσει γυναίκα πρώτα με τα δικά της..μου φαίνεται αδιανόητο να προβεί σε κάτι τέτοιο ενώ δεν της το έχει προτείνει γιατρός..δεν ξέρω ποια είναι η γυναίκα που ξεκίνησε για υποβοηθούμενη κ είπε ααα οκ πάω να δανειστώ ωάριο γιατί τα δικά μου μάλλον δεν.ολες που διαβάζω έχουν κ κάποιο χρόνο προσπαθειών με το δικό τους υλικό.εκτος αν συντρέχουν άλλοι λόγοι ιατρικοί που το γεννετικο υλικό της γυναίκας φέρει κανένα γονίδιο δεν ξέρω κ εγώ τι κ δώσει 100% παιδί με σοβαρά προβλήματα...διαφορετικά το να μην το παλέψεις στο δικό μου μυαλό δεν χωράει.πρωτα προσπαθείς με δικά σου κ μετά πας σε δανεικό..

 

πρίν από 7 λεπτά , Ellidr είπε:

Χρυσά μου όμορφη 

Σου γράφω με πολλη αγάπη και ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω και σε στηρίζω 

Θα σου τα πω λίγο έξω από τα δόντια και δε θέλω σε καμία περίπτωση να με παρεξηγήσεις . 

Λοιπόν ,βιάζεσαι πάρα πολύ ,υπερβολικά πολύ και έκανες λάθος κίνηση και θα συνεχίσεις να κάνεις λάθος πράγματα επειδη ΒΙΑΖΕΣΑΙ 

τα δανεικά ωάρια δεν είναι πανάκεια 

Οι κοπέλες που επέλεξαν αυτό το τρόπο προσπάθησαν αρκετά και ήρθαν σ ένα αδιέξοδο απ' τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ και όχι από ένα φόρουμ στήριξης και θετικής συμπαράστασης. Το 70% δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για τα δανεικά 

Πρώτον άλλαξε γιατρό 

Δεύτερον θα σου κοστίσει λιγότερο το να κάνεις για κάποιο καιρό ωοληψιες να μαζέψεις κάμποσα δικά σου ωάρια είτε με φυσικό είτε τροποποιημένο φυσικό 

Ας σου πάρει και 6 μήνες δεν τρέχει κάτι 

Κανε μια σωστή εξωσωματική με δικά σου που θα έχεις μαζέψει 

Και αν αποτύχει και αυτή τότε προχωράς με δανεικά. 

Και σου το λέω εγώ που έχω το ίδιο άγχος και είμαι στην ίδια θέση μαζί σου. 

Και συγγνώμη που θα σου το πω αλλά είναι εγωιστικό από μέρους του άντρα σου να σου πει πάμε με δανεικά έτσι απλά μετά από ΜΙΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Φυσικά το έκανε εν άγνοια του. 

Αλλά ηρέμησε και ζύγισε τα πράγματα. 

 

Το κακό είναι ότι αυτά που γράφονται είναι σαν να λένε...μην χάνετε χρόνο εγώ μπορεί να έκανα την προσπάθεια μου αλλά εσύ μην χαλάς τον χρόνο σου..δεν γίνεται αυτό πραγματικά είμαστε όλες διαφορετικές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου!!! Υπάρχουν κορίτσια που προσπαθουν ξανά και ξανά και ξανά να βρουν το ωάριο που θα τις κάνει μητέρες. Υπάρχουν και κορίτσια που μετά από αποβολές και παλινδρομες κυήσεις συνεχίζουν τον αγώνα και δεν το βάζουν κάτω. Υπάρχουν κορίτσια που μεγαλώνουν ολομόναχες ένα παιδί. Όλα αυτά τα κορίτσια έχουν τον σεβασμό μου διότι δεν τις φτάνω ούτε στο μικρό τους δαχτυλακι. Τα ψυχολογικά όρια και οι αντοχές της κάθε μίας είναι μοναδικά. Μπορεί πχ αν αποφάσιζα να κάνω προσπάθεια με δικό μου υλικό να τα κατάφερνα (κανείς δεν γνωρίζει τα μελλούμενα εξάλλου). 

Ίσως να θεωρηθω αφελής η λιγοψυχη αλλά εμένα μέχρι τόσο φτάνει η ψυχολογική μου αντοχή. Στην μια έστω και βιαστική εξωσωματική αν θέλεις που με την άγνοια μας ίσως βιαστηκαμε να βάλουμε το εμβρυακι που άργησε να πάρει μπρος. 

Είναι για εμένα ζήτημα οπτικής και αντοχής. Δεν θεωρώ ότι είμαι ηλίθια και με έπεισαν κάποιες κοπέλες που πέτυχαν με τη δωρεά εδώ μέσα ανταλλάσσουμε άγχη και προσωπικές εμπειρίες πάντα με καλοπροαίρετο τρόπο και αγάπη. Είδα όμως ότι υπάρχει και αυτός ο τρόπος να γίνω μητέρα. Δεν είμαι ματαιόδοξη να θέλω σώνει και ντε ένα παιδάκι να μου μοιάζει εμφανισιακά. Η δωρεά είναι για εμένα όχι η πιο εύκολη λύση αλλά αν θέλεις η πιο ασφαλής. 

 

 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!!! Υπάρχουν κορίτσια που προσπαθουν ξανά και ξανά και ξανά να βρουν το ωάριο που θα τις κάνει μητέρες. Υπάρχουν και κορίτσια που μετά από αποβολές και παλινδρομες κυήσεις συνεχίζουν τον αγώνα και δεν το βάζουν κάτω. Υπάρχουν κορίτσια που μεγαλώνουν ολομόναχες ένα παιδί. Όλα αυτά τα κορίτσια έχουν τον σεβασμό μου διότι δεν τις φτάνω ούτε στο μικρό τους δαχτυλακι. Τα ψυχολογικά όρια και οι αντοχές της κάθε μίας είναι μοναδικά. Μπορεί πχ αν αποφάσιζα να κάνω προσπάθεια με δικό μου υλικό να τα κατάφερνα (κανείς δεν γνωρίζει τα μελλούμενα εξάλλου). 

Ίσως να θεωρηθω αφελής η λιγοψυχη αλλά εμένα μέχρι τόσο φτάνει η ψυχολογική μου αντοχή. Στην μια έστω και βιαστική εξωσωματική αν θέλεις που με την άγνοια μας ίσως βιαστηκαμε να βάλουμε το εμβρυακι που άργησε να πάρει μπρος. 

Είναι για εμένα ζήτημα οπτικής και αντοχής. Δεν θεωρώ ότι είμαι ηλίθια και με έπεισαν κάποιες κοπέλες που πέτυχαν με τη δωρεά εδώ μέσα ανταλλάσσουμε άγχη και προσωπικές εμπειρίες πάντα με καλοπροαίρετο τρόπο και αγάπη. Είδα όμως ότι υπάρχει και αυτός ο τρόπος να γίνω μητέρα. Δεν είμαι ματαιόδοξη να θέλω σώνει και ντε ένα παιδάκι να μου μοιάζει εμφανισιακά. Η δωρεά είναι για εμένα όχι η πιο εύκολη λύση αλλά αν θέλεις η πιο ασφαλής. 

 

 

Καλημερα κοριτσακι μου γλυκό σε καταλαβαίνω απόλυτα ότι η ψυχολογία σου δεν είναι καλά.εγω θα σου πω να ηρεμήσεις όσο μπορείς και να πάρεις οποία απόφαση θεωρείς εσυ σωστή για εσένα.ολοι οι άνθρωποι έχουμε γνώμη και θα στην πούμε η τελική απόφαση είναι δικιά σου.οποτε μην ανησυχεις για τιποτα.:x

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Διάβασα την κουβέντα. Να σου πω ότι εγώ σε νιώθω απόλυτα!!! 

38 ετών, 1 χρόνο προσπαθώ με φυσικους κύκλους. Τους μισους μήνες είχα κύστες τους άλλους μισους είχα αποτυχημένες ωοληψιες και δύο φορές το ωοθηλακιο ήταν άδειο. Οι ορμόνες είναι οριακές. Άλλοι γιατροί λένε ότι μπαινω σε εμμηνόπαυση, άλλοι λένε όχι. 

Ο εξωσωματιστης αναφέρει συνεχεια να πάω με δωρεα. Εγώ στην αρχή έλεγα όχι, όμως τώρα είμαι τόσο μα τόσο πολύ κουρασμένη που αυτή η λύση μου φαίνεται καλή. Πραγματικά βγάζω το καπέλο σε όσες προσπαθούν χρόνια εγώ όμως δεν έχω αυτό το κουράγιο. 1 χρόνο μόνο, αλλά κάθε μήνα να μετρας ορμόνες, να παίρνεις χαπια, να μπαίνεις χειρουργειο.. Κούραση! 

Οποτε, άκου το ένστικτο και το σώμα σου και προχώρα. 

Έναν ολόκληρο χρόνο φυσικούς? Τι να πω για εσένα κορίτσι μου. Τι ψυχική δύναμη δείχνεις!! Και εμένα οριακά μου λένε ότι είμαι από θέμα ορμονών. 

Θα ξεκουραστώ τώρα το καλοκαίρι θα απολαύσω τον άντρα μου χωρίς άγχος και θα προχωρήσω.

Καλή συνέχεια στον αγώνα κορίτσι. Ότι και αν αποφασίσεις.

10 ώρες πρίν, vasiliki2020 είπε:

Καλημερα κοριτσακι μου γλυκό σε καταλαβαίνω απόλυτα ότι η ψυχολογία σου δεν είναι καλά.εγω θα σου πω να ηρεμήσεις όσο μπορείς και να πάρεις οποία απόφαση θεωρείς εσυ σωστή για εσένα.ολοι οι άνθρωποι έχουμε γνώμη και θα στην πούμε η τελική απόφαση είναι δικιά σου.οποτε μην ανησυχεις για τιποτα.:x

Κορίτσι μου!!! Λογικό να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες και καλό είναι να  λέμε τα πιστεύω μας! Αλίμονο αν καθόμασταν να παρεξηγουμαστε αν μια άποψη δεν μας είναι αρεστή. 

Για την ώρα ανυπομονώ να τελειώσω από περίοδο να αρχίσω τις αγάπες με τον άντρα μου σε λίγο θα ξεχάσω πως γίνεται!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrussa1982 said:

Έναν ολόκληρο χρόνο φυσικούς? Τι να πω για εσένα κορίτσι μου. Τι ψυχική δύναμη δείχνεις!! Και εμένα οριακά μου λένε ότι είμαι από θέμα ορμονών. 

Θα ξεκουραστώ τώρα το καλοκαίρι θα απολαύσω τον άντρα μου χωρίς άγχος και θα προχωρήσω.

Καλή συνέχεια στον αγώνα κορίτσι. Ότι και αν αποφασίσεις.

Κορίτσι μου!!! Λογικό να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες και καλό είναι να  λέμε τα πιστεύω μας! Αλίμονο αν καθόμασταν να παρεξηγουμαστε αν μια άποψη δεν μας είναι αρεστή. 

Για την ώρα ανυπομονώ να τελειώσω από περίοδο να αρχίσω τις αγάπες με τον άντρα μου σε λίγο θα ξεχάσω πως γίνεται!!!

Αυτό όπως το λες, ξεκούρασου και η απόφαση θα έρθει από μόνη της. Και σημαντικό η επανασύνδεση με τον άντρα σου γιστι κι εμείς έχουμε απομακρυνθεί με όλα αυτά. 

Σίγουρα όλα θα πάνε καλά!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/5/2021 at 9:22 ΠΜ, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια μου!!! Χαρείτε τον ήλιο και το καλοκαιράκι που έρχεται γιατί του χρόνου τέτοια εποχή θα ήμαστε με το μωράκι μας αγκαλιά!!!

καλημερα Χρύσα μου ! του χρονου που θα έχετε το μωράκι ακόμα απλα θα ειναι τα πραματα, θα το βαζεις στο καροτσι και θα γυρνοβολάτε ΠΑΝΤΟΥ, το "ζόρι" (με την καλή εννοια φυσικα) θα ξεκινησει οταν θα αρχισει να ...γυρνοβολάει μονο του και τοτε θα πρεπει να τρέχετε απο πισω του χεχεχε συνεπως και του χρονου με το μπεμπάκι προλαβαίνετε να καθεστε και οι δύο στο τραπεζι να τρώτε/πινετε ή να το χετε στη σκιά και εναλλαξ να μπαινετε στη θάλασσα με τον αντρα σου χιχιχιχι :P

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα... διάβασα τις συζητήσεις για τα δανεικά και σκέφτομαι αν ειναι να το κάνεις γιατί να μην εξαντλήσεις πρώτα τι πιθανότητα με τα δικά σου; Αφου δανεικό είναι δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει θεσμοθετημένο νομικό πλαίσιο π.χ. για τον ανώτερο επιτρεπόμενο αριθμό εξωσωματικών με αποτέλεσμα οι δεκάδες προσπάθειες και η συνεχομενη λήψη ορμονών να σχετίζονται με κινδύνους για την υγεία (και ας μη το λένε ) .. Άρα εξωσωματικές με ενα μετρο για την ασφάλεια της μητέρας..

Προσωπικά δανεικά δε θα έβαζα..Επειδη εχω γεννήσει και το εχω βιώσει τρεις φορες δε θα με ενδιέφερε καθόλου να κανω ενεσεισ Για να ειναι μισο παιδι του συζύγου ..η υιοθεσία αν γίνεται σύντομα και μπορείς να πάρεις το παιδί μικρό για μένα θα ήταν ποιο ταιριαστη επιλογή..το ταξίδι της μητρότητας είναι συνεχόμενο και επειδή έχω δύο παιδιά δε μπορώ να πω οτι η περίοδος της κύησης είναι αυτο που με δένει με το παιδιά μου.. ειδικά στο τρίτο που γέννησα με ολική νάρκωση δε θυμαμαι τιποτα.. παρα μονο οτι απο μια καταςταςη εγκυμοσυνης πήγα σπίτι μετα απο μια βδομάδα με ενα νεογέννητο..σαν να ηρθε απο τον πελαργό..αντιθέτως οςο μεγαλώνουν και αλληλεπιδρούν και μιλάνε και πλάθετε μαζι τον χαρακτήρα Τους και τα φροντιζεισ Και τα συμβουλεύεις αυτο ειναι το ωραίο που σε κανει μαμα και όχι η κυοφορεια.. φανταστειτε τις γυναίκες που κανουν παιδια με παρένθετες δεν ειναι μάνες; Ολα μια ιδέα ειναι .. σημασία εχει να μεγαλώνεις ευτυχισμένα και χαρούμενα παιδια και ειναι τοσο αγνή η καρδιά τους που η αγάπη που  παιρνεις απο αυτα ειναι πολλαπλάσια.. 

 

 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mommy39 είπε:

Κορίτσια καλημερα... διάβασα τις συζητήσεις για τα δανεικά και σκέφτομαι αν ειναι να το κάνεις γιατί να μην εξαντλήσεις πρώτα τι πιθανότητα με τα δικά σου; Αφου δανεικό είναι δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει θεσμοθετημένο νομικό πλαίσιο π.χ. για τον ανώτερο επιτρεπόμενο αριθμό εξωσωματικών με αποτέλεσμα οι δεκάδες προσπάθειες και η συνεχομενη λήψη ορμονών να σχετίζονται με κινδύνους για την υγεία (και ας μη το λένε ) .. Άρα εξωσωματικές με ενα μετρο για την ασφάλεια της μητέρας..

Προσωπικά δανεικά δε θα έβαζα..Επειδη εχω γεννήσει και το εχω βιώσει τρεις φορες δε θα με ενδιέφερε καθόλου να κανω ενεσεισ Για να ειναι μισο παιδι του συζύγου ..η υιοθεσία αν γίνεται σύντομα και μπορείς να πάρεις το παιδί μικρό για μένα θα ήταν ποιο ταιριαστη επιλογή..το ταξίδι της μητρότητας είναι συνεχόμενο και επειδή έχω δύο παιδιά δε μπορώ να πω οτι η περίοδος της κύησης είναι αυτο που με δένει με το παιδιά μου.. ειδικά στο τρίτο που γέννησα με ολική νάρκωση δε θυμαμαι τιποτα.. παρα μονο οτι απο μια καταςταςη εγκυμοσυνης πήγα σπίτι μετα απο μια βδομάδα με ενα νεογέννητο..σαν να ηρθε απο τον πελαργό..αντιθέτως οςο μεγαλώνουν και αλληλεπιδρούν και μιλάνε και πλάθετε μαζι τον χαρακτήρα Τους και τα φροντιζεισ Και τα συμβουλεύεις αυτο ειναι το ωραίο που σε κανει μαμα και όχι η κυοφορεια.. φανταστειτε τις γυναίκες που κανουν παιδια με παρένθετες δεν ειναι μάνες; Ολα μια ιδέα ειναι .. σημασία εχει να μεγαλώνεις ευτυχισμένα και χαρούμενα παιδια και ειναι τοσο αγνή η καρδιά τους που η αγάπη που  παιρνεις απο αυτα ειναι πολλαπλάσια.. 

 

 

Καλημέρα από μένα..συμφωνώ μαζί σου ότι εγκυμοσύνες δεν ευχαριστήθηκα..πέντε στον αριθμό οι τρεις ατυχές μια γέννα στον γιο μου κ τώρα με την ψυχή στο στόμα να γεννήσω το δεύτερο..μες στην γκρινια είμαι κ προχθές ο άντρας μου λέει έμεινε λίγο κοίτα να το ευχαριστηθεις γιατί μπορεί να μην το ξαναζήσεις..λέω με δουλεύεις ;;;εγώ θέλω άρον άρον να τελειώνω με το μαιευτικο θέμα να μην το ξαναπιάσω στην ζωή μου..αλλά η αλήθεια είναι ότι οι γυναίκες έχουν την ανάγκη κ βιολογικά να την ζήσουν αυτή την εμπειρία..μετά τα συμπεράσματα δικά τους χαχαχα..θα μας λένε αυτες το πώς το βιώνουν..είναι μανίκι ιδίως το άγχος να πάνε όλα καλά οι κατασυρροην εξετάσεις να μην παίρνεις ανάσα...τέλος πάντων..συμφωνώ επίσης στο να παλέψει μια γυναίκα να κάνει το δικό της μωράκι,,,η επιστήμη μπορεί να βοηθήσει ας κάνουμε κ εμείς τις σωστές επιλογές γιατρών πολύ βασικό κ όλα θα γίνουν..παίρνουμε γνώμες κ δεν εφησυχαζομαστε με βλακείες που θα μας πουν..αν ήταν εγώ να ακούσω τον κάθε βλάκα γιατρό....έχω την λογική μου κ πάτω...μετά την πρώτη αποτυχημένη εγκυμοσύνη έκανα έξι μήνες που δεν έπιασα κ μου λέει η παλιά μου γυναικολόγος πάμε για εξωσωματική...δεν είχα κάνει ποτέ ούτε ορμόνες...δύο μήνες μετά έπιασα  φυσιολογικά πσλινδρομησε τρεις μήνες μετά ξαναεπιασα ξανά πσλινδρομησε κ αφού πάνω στην επέμβαση ένας εαλλος γιατροςς με έψηνε να πάω για εξωσωματική με προεμφυτευτικο γιατί μάλλον τα ωάρια μου έχουν θέμα ,,πάω σε έναν γέρο γιατρό από τους παλιούς καλούς στα μέρη κ μου λέει κορίτσι μου θρομβοφιλια έχεις πήγαινε στην λευκού κ όλα θα γίνουν...του λέω να πάω στην αιματολογο της πόλης;;;κ μου βάζει τις φωνές κορίτσι μου λέει είναι σοβαρο θα πάς σε αυτήν αλλιώς θα συνεχίσεις να χάνεις μωρα..απλά θέλω να πω σωστή προσέγγιση σωστό timing να βρει η κάθε γυναίκα έναν καλό επιστήμονα να της το βγάλει εις πέρας κ όλα γινοντσι.ουαν έγινε η διάγνωση μου λέει η λευκού χαίρομαι που το βρήκαμε..σωστοί επιστήμονες να θέλουν να σου βρουν την λύση σου..

1 ώρα πρίν, Mommy39 είπε:

Κορίτσια καλημερα... διάβασα τις συζητήσεις για τα δανεικά και σκέφτομαι αν ειναι να το κάνεις γιατί να μην εξαντλήσεις πρώτα τι πιθανότητα με τα δικά σου; Αφου δανεικό είναι δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει θεσμοθετημένο νομικό πλαίσιο π.χ. για τον ανώτερο επιτρεπόμενο αριθμό εξωσωματικών με αποτέλεσμα οι δεκάδες προσπάθειες και η συνεχομενη λήψη ορμονών να σχετίζονται με κινδύνους για την υγεία (και ας μη το λένε ) .. Άρα εξωσωματικές με ενα μετρο για την ασφάλεια της μητέρας..

Προσωπικά δανεικά δε θα έβαζα..Επειδη εχω γεννήσει και το εχω βιώσει τρεις φορες δε θα με ενδιέφερε καθόλου να κανω ενεσεισ Για να ειναι μισο παιδι του συζύγου ..η υιοθεσία αν γίνεται σύντομα και μπορείς να πάρεις το παιδί μικρό για μένα θα ήταν ποιο ταιριαστη επιλογή..το ταξίδι της μητρότητας είναι συνεχόμενο και επειδή έχω δύο παιδιά δε μπορώ να πω οτι η περίοδος της κύησης είναι αυτο που με δένει με το παιδιά μου.. ειδικά στο τρίτο που γέννησα με ολική νάρκωση δε θυμαμαι τιποτα.. παρα μονο οτι απο μια καταςταςη εγκυμοσυνης πήγα σπίτι μετα απο μια βδομάδα με ενα νεογέννητο..σαν να ηρθε απο τον πελαργό..αντιθέτως οςο μεγαλώνουν και αλληλεπιδρούν και μιλάνε και πλάθετε μαζι τον χαρακτήρα Τους και τα φροντιζεισ Και τα συμβουλεύεις αυτο ειναι το ωραίο που σε κανει μαμα και όχι η κυοφορεια.. φανταστειτε τις γυναίκες που κανουν παιδια με παρένθετες δεν ειναι μάνες; Ολα μια ιδέα ειναι .. σημασία εχει να μεγαλώνεις ευτυχισμένα και χαρούμενα παιδια και ειναι τοσο αγνή η καρδιά τους που η αγάπη που  παιρνεις απο αυτα ειναι πολλαπλάσια.. 

 

 

Πόσα έγραψα;;χαχαχα συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...