Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάκι μου όταν εγώ προσωπικά μπήκα στην ομάδα σας με καλοδεχτηκατε και μαζί λέγαμε κάθε μέρα τα άγχη μας. Όλες μαζί τα λέγαμε και τότε που αποφάσισα να κάνω την προσπάθεια μου. Δεν είχα καταλάβει ότι απευθύνονταν μονο για φυσική σύλληψη. Αν θυμάμαι καλά και για σπερματεγχυση έχουμε πει κ αυτός τρόπος παρέμβασης είναι. Επειδή λοιπόν μοιράστηκα εδώ μέσα την απόφαση μου να προχωρησω με δανεικά και καλώς η κακώς το φόρουμ είναι ένα μέσο να μοιραζόμαστε πράγματα και είναι και δημόσιο τοποθετήθηκαν κοπέλες και διαβάστηκαν πολλές απόψεις.

Επειδή λοιπόν εγώ το ξεκίνησα εγώ και το τελειώνω. Γιατί αν με μια αντιπαράθεση λίγο διαφορετικού θέματος από αυτά που συζητούσαμε ρίχνω την ψυχολογία των κοριτσιών που παλεύουν ακόμα για φυσιολογική σύλληψη σκέψου πως γ@@@@ται η δική μου ψυχολογία που δεν έχω ούτε καν αυτή την επιλογή.

Εδώ γύρω θα είμαι διακριτικά θα σας παρακολουθώ γιατί με στηρίξατε πολύ στην αρχή και νιώθω ευγνωμοσύνη αλλά δεν ξανά επεμβαίνω. Για να γινει και η ομαδουλα όπως ήταν.

Χρυσακι δεν μίλησα για σένα καθόλου..μα καθόλου..απλά οι υπόλοιπες παρεμβάσεις ήταν αποκαρδιωτικες..ναι κατακριτέα η άποψη όχι στα δανεικά ( ποτέ εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο...άλλο είπα) ναι γέμισε ξαφνικά η συζήτηση γυναίκες με τρελή εμπειρία στη. Υποβοηθούμενη να βάλουν στην "θέση τους" άλλες από την άλλη εγώ σκέφτομαι κ κορίτσια που ακούγοντας σχόλια του τύπου έφαγα τα χρόνια μου σε προσπάθειες κ αν το ξερά θα πήγαινα κατευθείαν για δανεικά λίγο θα πέσουν..δεν μίλησα για σένα κ τι ξέρεις..εδώ εννοείται μιλούσαμε για τις προσπάθειες τις επεμβάσεις μας τις εξετάσεις μας και δεν σου λέω εγώ ότι δεν είπαμε ακόμα κ εγώ ότι θα τραβιομουν αν δεν επιανα να χτυπήσω μια σπερματεγχυση..άλλο είπα κ δεν το κατάλαβες..εσύ έχεις ήδη μπει στον χορό κ δεν σε επηρεάζουν τέτοια σχόλια ..δεν είναι όμως όλες εκεί..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάκι μου όταν εγώ προσωπικά μπήκα στην ομάδα σας με καλοδεχτηκατε και μαζί λέγαμε κάθε μέρα τα άγχη μας. Όλες μαζί τα λέγαμε και τότε που αποφάσισα να κάνω την προσπάθεια μου. Δεν είχα καταλάβει ότι απευθύνονταν μονο για φυσική σύλληψη. Αν θυμάμαι καλά και για σπερματεγχυση έχουμε πει κ αυτός τρόπος παρέμβασης είναι. Επειδή λοιπόν μοιράστηκα εδώ μέσα την απόφαση μου να προχωρησω με δανεικά και καλώς η κακώς το φόρουμ είναι ένα μέσο να μοιραζόμαστε πράγματα και είναι και δημόσιο τοποθετήθηκαν κοπέλες και διαβάστηκαν πολλές απόψεις.

Επειδή λοιπόν εγώ το ξεκίνησα εγώ και το τελειώνω. Γιατί αν με μια αντιπαράθεση λίγο διαφορετικού θέματος από αυτά που συζητούσαμε ρίχνω την ψυχολογία των κοριτσιών που παλεύουν ακόμα για φυσιολογική σύλληψη σκέψου πως γ@@@@ται η δική μου ψυχολογία που δεν έχω ούτε καν αυτή την επιλογή.

Εδώ γύρω θα είμαι διακριτικά θα σας παρακολουθώ γιατί με στηρίξατε πολύ στην αρχή και νιώθω ευγνωμοσύνη αλλά δεν ξανά επεμβαίνω. Για να γινει και η ομαδουλα όπως ήταν.

Γραφαμε μαζι την ιδια στιγμη και δεν ειχα διαβασει τιποτα απο οσα εγραψες.Εγω πιστευω οτι εισαι παντου ευπροσδεκτη

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα προσωπικά αυτό το φόρουμ, όπως είπε η @Chrussa1982,  πάνω απ όλα είναι για να μας ενώνει στο κοινό μας στόχο άσχετα με το μέσο που η κάθε μια απο εμάς, μπορεί ή διαθέτει ή επιλέγει για να το πετύχει. Ανταλλάσουμε εμπειρίες, συναισθήματα, μαθαίνουμε από παρόμοιες καταστάσεις και παίρνουμε αγάπη, ένα χέρι να μας σηκώσει, είτε μια αγκαλιά και παίρνουμε χαρά απο τις χαρές των άλλων. Έχω δακρύσει με φίλους που έγιναν γονείς με δωρεά, με υιοθεσίες, με φυσική σύλληψη. Ο στόχος είναι η μητρότητα και ποτέ δεν σκέφτηκα και δεν έκρινα τις επιλογές τους. Δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω. Κάθε επιλογή είναι άξια και σεβαστή και για κάποιο λόγο έγινε. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική, γιατί όλοι μας είμαστε άλλωστε. @Chrussa1982 μου, χάρηκες με την χαρά μου, στεναχωρήθηκες με την ατυχία μου και ήσουν εκεί οταν συνήλθα να με στηρίξεις. Είμαι δίπλα σου κορίτσι μου σε οτι με χρειαστείς και οφείλω να σε στηρίξω, να σου σταθώ στον αγώνα σου και να χαρώ για σένα οταν θα γίνεις μανούλα με οποιοδήποτε τρόπο. 

 

Σκεφτείτε όλες τι μας ενώνει και θα δείτε πως δεν υπάρχει τίποτα τελικά να μας χωρίζει. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάκι μου όταν εγώ προσωπικά μπήκα στην ομάδα σας με καλοδεχτηκατε και μαζί λέγαμε κάθε μέρα τα άγχη μας. Όλες μαζί τα λέγαμε και τότε που αποφάσισα να κάνω την προσπάθεια μου. Δεν είχα καταλάβει ότι απευθύνονταν μονο για φυσική σύλληψη. Αν θυμάμαι καλά και για σπερματεγχυση έχουμε πει κ αυτός τρόπος παρέμβασης είναι. Επειδή λοιπόν μοιράστηκα εδώ μέσα την απόφαση μου να προχωρησω με δανεικά και καλώς η κακώς το φόρουμ είναι ένα μέσο να μοιραζόμαστε πράγματα και είναι και δημόσιο τοποθετήθηκαν κοπέλες και διαβάστηκαν πολλές απόψεις.

Επειδή λοιπόν εγώ το ξεκίνησα εγώ και το τελειώνω. Γιατί αν με μια αντιπαράθεση λίγο διαφορετικού θέματος από αυτά που συζητούσαμε ρίχνω την ψυχολογία των κοριτσιών που παλεύουν ακόμα για φυσιολογική σύλληψη σκέψου πως γ@@@@ται η δική μου ψυχολογία που δεν έχω ούτε καν αυτή την επιλογή.

Εδώ γύρω θα είμαι διακριτικά θα σας παρακολουθώ γιατί με στηρίξατε πολύ στην αρχή και νιώθω ευγνωμοσύνη αλλά δεν ξανά επεμβαίνω. Για να γινει και η ομαδουλα όπως ήταν.

Κοριτσι μου γλυκό μην τολμήσεις να χαθείς και να μην μιλάς σε παρακαλώ.το πως και με ποιον τρόπο θα καταφέρει να γίνει μάνα είναι θέμα της καθεμίας εδώ μέσα.δεν θα κρίνω καμια κοπέλα εδώ μέσα για το τι επιλέγει για την ζωή της και καλό είναι να μην κρίνει κανρις εδώ μέσα γιατί είναι άσχημο. Όλες μας προσπαθούμε και είμαστε μαζί σε αυτό τον αγώνα.και εγω χάθηκα λίγο γιατί λίγο κάποια προβλήματα λίγο η ψυχολογία έπρεπε να τα βρω με τον εαυτό μου.χρυσα μου γλυκιά και σε όλα τα κοριτσια ολες θα τα καταφέρουμε είτε προσπαθούμε για πρώτο είτε για δεύτερο. Θα ζήσουμε την μητρότητα με ακους;εδώ θα μοιραζόμαστε τις προσπάθειες μας για να περνούμε γνώμες. Σας φιλώ ολες πολύ 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου κ εγώ μαζί σας. Με ότι αποφασίσει η κάθε μία. Θα σας πω την εμπειρία μου από το forum. Ξεκίνησα να το παρακολουθώ πριν 4 μήνες περίπου. Ήμουν πολύ αγχωμένη. Ένιωθα ότι με αγχωνε πιο πολύ η παρακολούθηση.  Τώρα όμως σας παρακολουθώ κ χαίρομαι με τις χαρές σας και στεναχωριέμαι με τις λύπες μας. Θλίβομαι που διαβάζω τις έντονες διαφωνίες αλλά κι αυτές αναπόφευκτες. Ας συνεχίσουμε την εποικοδομητική συζήτηση και ας λείψουν οι ακραίες απόψεις. Νομίζω δεν μας αξίζει. Κάθε προσπάθεια κάθε περίπτωση μοναδική. Εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ ότι επιθυμεί και ΌΠΩΣ επιθυμεί η κάθε μία από εμάς να το βρει στην αγκαλιά της. Να προσέχετε τους εαυτούς σας γιατί είστε ούτως ή άλλως πολυτιμες!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , tina79 είπε:

Κοριτσια καλημερα,

Τον τελευταιο καιρο προτιμουσα να ειμαι ενας απλος παρατηρητης, να διαβαζω τα περισσοτερα θεματα, να χαιρομαι με τις χαρες σας, να αγωνιω με τις αγωνιες σας, να θλιβομαι με τις στενοχωριες σας. Παλαιοτερα ημουν ενεργο μελος. Μετα κουραστηκα, δεν ηθελα να μπαινω ουτε να διαβαζω, επηρεαστηκα αρνητικα, ηθελα να ζησω τη ζωη μου, χωρις γονιμες μερες, θερμοκρασιες, τεστ, κτλ.. 3 χρονια ειμαι μελος σε αυτο το φορουμ, 3 χρονια προσπαθω για παιδι..3 ΧΡΟΝΙΑ!
11 Μαιου αναμενομενη μερα περιοδου, 9 μερες πριν κλεισω τα 42 μου χρονια...κανω τεστ για χαβαλε το απογευμα..θετικο...σοκ..κανω χοριακη την επομενη μερα 509..ξανακανω μετα απο 2 μερες 1309.. Εχθες εκανα τον 2ο υπερηχο κ ακουσαμε καρδια..κοιταζα την οθονη με γουρλωμενα ματια, σαν ενα παιδακι που βλεπει για πρωτη φορα..το οτιδηποτε.. Τρεμω,χαιρομαι, φοβαμαι ..φοβαμαι,τρεμω,χαιρομαι..Ευελπιστω για την καλυτερη εξελιξη..βλεπω το σημερα κ μονο, δεν τολμω να κανω ονειρα για το αυριο,το μεθαυριο,την επομενη εβδομαδα,τον επομενο μηνα.. Επιτελεστηκε ενα θαυμα, ακουσε η Παναγια τις προσευχες μου, ειμαι σιγουρη οτι Εκεινη μου εδωσε αυτο το δωρο! Δεν ξερω αν ακουγομαι πολυ πεζη, αλλα ειναι η αληθεια μου! 
Σ αυτον τον κυκλο μου ειχε γραψει η ενδοκρινολογος ορμονολογικες..δεν ημουν ψυχολογικα ετοιμη να τις κανω..τελευταιες ορμονολογικες fsh 27!!!!  Η περιοδος μου εκανε κολπα ως προς τη ροη, το χρωμα, τις μερες.. Ημουν τελειωμενη υποθεση..Αντιλαμβανεστε για ποιο λογο δεν ηθελα να ασχοληθω αλλο  για αποκτηση παιδιου.. 1 χρονο τωρα προσπαθουσα να μαζεψω θαρρος να κανω το επομενο βημα, να παω σε ενα κεντρο να αρχισω να μαζευω με φυσικους...ποτε μου δεν το βρηκα αυτο το θαρρος γτ ειμαι δειλη κ φοβιτσιαρα! Ισως οταν θα μου κοβοταν η περιοδος τοτε να ετρεχα!!

Θαυμαζω κ σεβομαι ολα εκεινα τα κοριτσια που ανεβαινουν αυτη την ανηφορα της εξωσωματικης..ειλικρινα, 3 χρονια τωρα εχω μαθει τοοοοσα πολλα πραγματα που αφορουν αυτο το θεμα κ σας ευχαριστω πολυ γ αυτο!!

Συγχωρεστε με, αλλα θαυμαζω κ σεβομαι λιιιγο παραπανω κ ολα αυτα τα κοριτσια που πανε με δωρεα ωαριων - σπερματος..φανταζομαι αντιλαμβανεστε το γιατι..

Συγχαρητήρια να πάνε ολα καλά, μια τελειομηνη εγκυμοσυνη εύχομαι, αυτά τα θετικά βλέπουμε και μας δίνετε κουράγιο να συνεχίσουμε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , tina79 είπε:

Κοριτσια καλημερα,

Τον τελευταιο καιρο προτιμουσα να ειμαι ενας απλος παρατηρητης, να διαβαζω τα περισσοτερα θεματα, να χαιρομαι με τις χαρες σας, να αγωνιω με τις αγωνιες σας, να θλιβομαι με τις στενοχωριες σας. Παλαιοτερα ημουν ενεργο μελος. Μετα κουραστηκα, δεν ηθελα να μπαινω ουτε να διαβαζω, επηρεαστηκα αρνητικα, ηθελα να ζησω τη ζωη μου, χωρις γονιμες μερες, θερμοκρασιες, τεστ, κτλ.. 3 χρονια ειμαι μελος σε αυτο το φορουμ, 3 χρονια προσπαθω για παιδι..3 ΧΡΟΝΙΑ!
11 Μαιου αναμενομενη μερα περιοδου, 9 μερες πριν κλεισω τα 42 μου χρονια...κανω τεστ για χαβαλε το απογευμα..θετικο...σοκ..κανω χοριακη την επομενη μερα 509..ξανακανω μετα απο 2 μερες 1309.. Εχθες εκανα τον 2ο υπερηχο κ ακουσαμε καρδια..κοιταζα την οθονη με γουρλωμενα ματια, σαν ενα παιδακι που βλεπει για πρωτη φορα..το οτιδηποτε.. Τρεμω,χαιρομαι, φοβαμαι ..φοβαμαι,τρεμω,χαιρομαι..Ευελπιστω για την καλυτερη εξελιξη..βλεπω το σημερα κ μονο, δεν τολμω να κανω ονειρα για το αυριο,το μεθαυριο,την επομενη εβδομαδα,τον επομενο μηνα.. Επιτελεστηκε ενα θαυμα, ακουσε η Παναγια τις προσευχες μου, ειμαι σιγουρη οτι Εκεινη μου εδωσε αυτο το δωρο! Δεν ξερω αν ακουγομαι πολυ πεζη, αλλα ειναι η αληθεια μου! 
Σ αυτον τον κυκλο μου ειχε γραψει η ενδοκρινολογος ορμονολογικες..δεν ημουν ψυχολογικα ετοιμη να τις κανω..τελευταιες ορμονολογικες fsh 27!!!!  Η περιοδος μου εκανε κολπα ως προς τη ροη, το χρωμα, τις μερες.. Ημουν τελειωμενη υποθεση..Αντιλαμβανεστε για ποιο λογο δεν ηθελα να ασχοληθω αλλο  για αποκτηση παιδιου.. 1 χρονο τωρα προσπαθουσα να μαζεψω θαρρος να κανω το επομενο βημα, να παω σε ενα κεντρο να αρχισω να μαζευω με φυσικους...ποτε μου δεν το βρηκα αυτο το θαρρος γτ ειμαι δειλη κ φοβιτσιαρα! Ισως οταν θα μου κοβοταν η περιοδος τοτε να ετρεχα!!

Θαυμαζω κ σεβομαι ολα εκεινα τα κοριτσια που ανεβαινουν αυτη την ανηφορα της εξωσωματικης..ειλικρινα, 3 χρονια τωρα εχω μαθει τοοοοσα πολλα πραγματα που αφορουν αυτο το θεμα κ σας ευχαριστω πολυ γ αυτο!!

Συγχωρεστε με, αλλα θαυμαζω κ σεβομαι λιιιγο παραπανω κ ολα αυτα τα κοριτσια που πανε με δωρεα ωαριων - σπερματος..φανταζομαι αντιλαμβανεστε το γιατι..

Υπάρχουν τελικά συμπτώματα 

Ένιωσες κάτι το διαφορετικό ; Πριν κάνεις το τέστ; 

Ειλικρινά είσαι ένα φως στο σκοτάδι 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να χαρείς την κάθε μέρα της εγκυμοσύνης σου.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , silvy22 είπε:

Συγχαρητήρια να πάνε ολα καλά, μια τελειομηνη εγκυμοσυνη εύχομαι, αυτά τα θετικά βλέπουμε και μας δίνετε κουράγιο να συνεχίσουμε! 

Σε ευχαριστω πολυ! Εννοειτε να παιρνετε ολα τα κοριτσια κουραγιο κ θαρρος! Η ελπιδα υπαρχει κ παντα πρεπει να υπαρχει..πιστη, ελπιδα κ θετικη ενεργεια σε καλε κυκλο, σε καθε ωοληψια..

πρίν από 48 λεπτά , Ellidr είπε:

Υπάρχουν τελικά συμπτώματα 

Ένιωσες κάτι το διαφορετικό ; Πριν κάνεις το τέστ; 

Ειλικρινά είσαι ένα φως στο σκοτάδι 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να χαρείς την κάθε μέρα της εγκυμοσύνης σου.

Σ ευχαριστω πολυ! Σου ευχομαι να εισαι η επομενη, εχεις περασει κ συ πολλα, οπως πολλα κοριτσια απο δω!

Κοιτα να δεις, επειδη κανω θερμομετρηση κυκλου εδω κ 5 μηνες με βοηθησε παρα πολυ κ ειχα ενα μπουσουλα. Παρατηρησα 3 μερες μετα τηω ωορρηξια οτι η θερμοκρασια επεσα απο 36,8 σε 36,7 κ την αμεσως επομενη μερα επεσε κ αλλο, 36,6. Οποτε εικαζω οτι τοτε εγινε η εμφυτευση. Εγω μια πτωση δυο βαθμων ειχα σχεδον παντα πιο αργα στον κυκλο, γυρω  στις 9-11 μερες μετα την ωορρηξια. Αυτο μου εκανε μια πρωτη εντυπωση.

Την ημερα της περιοδου θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα θερμοκρασια 37(!!!} κ τιγκα βουλωμενη μυτη που φυσωντας την, εσπασα κ ενα αγγειο γτ ματωσε..Κ λεω ρε γμτ ειναι δυνατον? Ξυπνησα αρρωστη κ τωρα με το 37 δεν ξερω ποση θερμομρασια θα ειχα σημερα που περιμενω περιοδο!! Εννοειτε οτι τεστ λεω δε παιζει να κανω κ περναγανε οι ωρες κ κατα τις 7 το απογευμα, λεω στον αντρα μου θες να γελασουμε να κανω ενα τεστ??? 
Εν τω μεταξυ σ αυτον τον κυκλο τα ειχα κανει ολα απο δουλειες..σηκωσα χαλια, σηκωνα τραπεζια, επλυνα δυο μοκετες στην αυλη, ρουχα απο χειμερινα σε καλοκαιρινα, εβαλα νυχαρες, εκανα ανταυγιες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, tina79 είπε:

Κοριτσια καλημερα,

Τον τελευταιο καιρο προτιμουσα να ειμαι ενας απλος παρατηρητης, να διαβαζω τα περισσοτερα θεματα, να χαιρομαι με τις χαρες σας, να αγωνιω με τις αγωνιες σας, να θλιβομαι με τις στενοχωριες σας. Παλαιοτερα ημουν ενεργο μελος. Μετα κουραστηκα, δεν ηθελα να μπαινω ουτε να διαβαζω, επηρεαστηκα αρνητικα, ηθελα να ζησω τη ζωη μου, χωρις γονιμες μερες, θερμοκρασιες, τεστ, κτλ.. 3 χρονια ειμαι μελος σε αυτο το φορουμ, 3 χρονια προσπαθω για παιδι..3 ΧΡΟΝΙΑ!
11 Μαιου αναμενομενη μερα περιοδου, 9 μερες πριν κλεισω τα 42 μου χρονια...κανω τεστ για χαβαλε το απογευμα..θετικο...σοκ..κανω χοριακη την επομενη μερα 509..ξανακανω μετα απο 2 μερες 1309.. Εχθες εκανα τον 2ο υπερηχο κ ακουσαμε καρδια..κοιταζα την οθονη με γουρλωμενα ματια, σαν ενα παιδακι που βλεπει για πρωτη φορα..το οτιδηποτε.. Τρεμω,χαιρομαι, φοβαμαι ..φοβαμαι,τρεμω,χαιρομαι..Ευελπιστω για την καλυτερη εξελιξη..βλεπω το σημερα κ μονο, δεν τολμω να κανω ονειρα για το αυριο,το μεθαυριο,την επομενη εβδομαδα,τον επομενο μηνα.. Επιτελεστηκε ενα θαυμα, ακουσε η Παναγια τις προσευχες μου, ειμαι σιγουρη οτι Εκεινη μου εδωσε αυτο το δωρο! Δεν ξερω αν ακουγομαι πολυ πεζη, αλλα ειναι η αληθεια μου! 
Σ αυτον τον κυκλο μου ειχε γραψει η ενδοκρινολογος ορμονολογικες..δεν ημουν ψυχολογικα ετοιμη να τις κανω..τελευταιες ορμονολογικες fsh 27!!!!  Η περιοδος μου εκανε κολπα ως προς τη ροη, το χρωμα, τις μερες.. Ημουν τελειωμενη υποθεση..Αντιλαμβανεστε για ποιο λογο δεν ηθελα να ασχοληθω αλλο  για αποκτηση παιδιου.. 1 χρονο τωρα προσπαθουσα να μαζεψω θαρρος να κανω το επομενο βημα, να παω σε ενα κεντρο να αρχισω να μαζευω με φυσικους...ποτε μου δεν το βρηκα αυτο το θαρρος γτ ειμαι δειλη κ φοβιτσιαρα! Ισως οταν θα μου κοβοταν η περιοδος τοτε να ετρεχα!!

Θαυμαζω κ σεβομαι ολα εκεινα τα κοριτσια που ανεβαινουν αυτη την ανηφορα της εξωσωματικης..ειλικρινα, 3 χρονια τωρα εχω μαθει τοοοοσα πολλα πραγματα που αφορουν αυτο το θεμα κ σας ευχαριστω πολυ γ αυτο!!

Συγχωρεστε με, αλλα θαυμαζω κ σεβομαι λιιιγο παραπανω κ ολα αυτα τα κοριτσια που πανε με δωρεα ωαριων - σπερματος..φανταζομαι αντιλαμβανεστε το γιατι..

Με το καλοοοοο! Υπεροχα νέα!!!! Μπράβο!

13 ώρες πρίν, TATAKI είπε:

@Klelia81, @Flolipop, που είστε κορίτσια; ειστε καλά; η απουσία σας είναι αισθητή. 

Όλα καλά @TATAKI μου. Περιμένω να κάνω την αμνιοπαρακέντηση σε δυο βδομάδες  να ηρεμήσω κι απο αυτήν την αγωνια. 
καλη δύναμη σε εσένα και σε όλα τα κορίτσια που συνεχίζουν τον αγώνα .

On 1/6/2021 at 9:37 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάκι μου όταν εγώ προσωπικά μπήκα στην ομάδα σας με καλοδεχτηκατε και μαζί λέγαμε κάθε μέρα τα άγχη μας. Όλες μαζί τα λέγαμε και τότε που αποφάσισα να κάνω την προσπάθεια μου. Δεν είχα καταλάβει ότι απευθύνονταν μονο για φυσική σύλληψη. Αν θυμάμαι καλά και για σπερματεγχυση έχουμε πει κ αυτός τρόπος παρέμβασης είναι. Επειδή λοιπόν μοιράστηκα εδώ μέσα την απόφαση μου να προχωρησω με δανεικά και καλώς η κακώς το φόρουμ είναι ένα μέσο να μοιραζόμαστε πράγματα και είναι και δημόσιο τοποθετήθηκαν κοπέλες και διαβάστηκαν πολλές απόψεις.

Επειδή λοιπόν εγώ το ξεκίνησα εγώ και το τελειώνω. Γιατί αν με μια αντιπαράθεση λίγο διαφορετικού θέματος από αυτά που συζητούσαμε ρίχνω την ψυχολογία των κοριτσιών που παλεύουν ακόμα για φυσιολογική σύλληψη σκέψου πως γ@@@@ται η δική μου ψυχολογία που δεν έχω ούτε καν αυτή την επιλογή.

Εδώ γύρω θα είμαι διακριτικά θα σας παρακολουθώ γιατί με στηρίξατε πολύ στην αρχή και νιώθω ευγνωμοσύνη αλλά δεν ξανά επεμβαίνω. Για να γινει και η ομαδουλα όπως ήταν.

Χρυσά μου γλυκιά στο χω ξαναπεί και στο ξαναλέω.. τα ωάρια σου δεν είναι χαλια... έχεις κουράστει το ξέρω και το σέβομαι και ο αγώνας σου είναι δύσκολος... η fsh σου όμως δεν είναι απογοητευτική. Είδες ότι όλα γίνονται ακόμα και μεfsh 27. Καμία φορά όλα αυτά είναι απλά αριθμοί... εννοείται ότι μπορείς να διαλέξεις όποιον δρόμο επιθυμείς για να γίνεις μανούλα αλλά προς Θεού μην κατηγορείς τα ωάρια σου. Είσαι 39 ετών και θα τα καταφέρετε με τον άντρα σου. Σας εύχομαι υγεία και ψυχική ηρεμία 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Flolipop είπε:

 

Όλα καλά @TATAKI μου. Περιμένω να κάνω την αμνιοπαρακέντηση σε δυο βδομάδες  να ηρεμήσω κι απο αυτήν την αγωνια. 
καλη δύναμη σε εσένα και σε όλα τα κορίτσια που συνεχίζουν τον αγώνα .

 

καλησπερα,

αν επιτρεπεται αμνιοπαρακεντηση γιατί κάνεις ? εκανες αιματολογική εξεταση για χρωμοσωματικες ανωμαλιες και εδειξε περιεργα νουμερα ? 

@Chrussa1982 ο σκοπός ειναι να γινεις μητέρα, ο τροπος δεν εχει τοσο σημασία, να ακολουθησεις οποιοδηποτε τροπο σηκώνει η καρδιά σου η ψυχή σου η ψυχολογια σου και η τσέπη σου.το αποτελεσμα ζητάς πανω απ ολα οπως και ολες σας πιστευω, γερά μωρά ! το "πώς" για εμενα προσωπικα δεν εχει τοσο σημασια, γνωμη μου φυσικα δε σημαινει οτι πρεπει καποια να συμφωνησει μαζι μου

  • Μου αρέσει 2

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , elise είπε:

καλησπερα,

αν επιτρεπεται αμνιοπαρακεντηση γιατί κάνεις ? εκανες αιματολογική εξεταση για χρωμοσωματικες ανωμαλιες και εδειξε περιεργα νουμερα ? 

Καλησπέρα! Έχω κλείσει τα 40 κι ενώ ο υπέρηχος -αυχενική διαφάνεια βγήκε πολλή καλή , η Papp a (αιματολογική εξέταση) μου έριξε λίγο τις πιθανότητες για σύνδρομο down στις 1/260 όποτε ο γιατρός μου θεωρεί καλύτερο να την κάνω . Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Πιστεύω θα είναι μια χαρά το μωρό μου. 

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 22 λεπτά , Flolipop είπε:

Καλησπέρα! Έχω κλείσει τα 40 κι ενώ ο υπέρηχος -αυχενική διαφάνεια βγήκε πολλή καλή , η Papp a (αιματολογική εξέταση) μου έριξε λίγο τις πιθανότητες για σύνδρομο down στις 1/260 όποτε ο γιατρός μου θεωρεί καλύτερο να την κάνω . Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Πιστεύω θα είναι μια χαρά το μωρό μου. 

εννοειται οτι ολα καλα θα ειναι ! αλλα ξερεις οτι η αμνιοπαρακεντηση ενεχει καποιον συγκεκριμενο κινδυνο ε ? βεβαια εφοσον το προτεινε ο γιατρος καλως να την κανεις.

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, tina79 είπε:

Κοριτσια καλημερα,

Τον τελευταιο καιρο προτιμουσα να ειμαι ενας απλος παρατηρητης, να διαβαζω τα περισσοτερα θεματα, να χαιρομαι με τις χαρες σας, να αγωνιω με τις αγωνιες σας, να θλιβομαι με τις στενοχωριες σας. Παλαιοτερα ημουν ενεργο μελος. Μετα κουραστηκα, δεν ηθελα να μπαινω ουτε να διαβαζω, επηρεαστηκα αρνητικα, ηθελα να ζησω τη ζωη μου, χωρις γονιμες μερες, θερμοκρασιες, τεστ, κτλ.. 3 χρονια ειμαι μελος σε αυτο το φορουμ, 3 χρονια προσπαθω για παιδι..3 ΧΡΟΝΙΑ!
11 Μαιου αναμενομενη μερα περιοδου, 9 μερες πριν κλεισω τα 42 μου χρονια...κανω τεστ για χαβαλε το απογευμα..θετικο...σοκ..κανω χοριακη την επομενη μερα 509..ξανακανω μετα απο 2 μερες 1309.. Εχθες εκανα τον 2ο υπερηχο κ ακουσαμε καρδια..κοιταζα την οθονη με γουρλωμενα ματια, σαν ενα παιδακι που βλεπει για πρωτη φορα..το οτιδηποτε.. Τρεμω,χαιρομαι, φοβαμαι ..φοβαμαι,τρεμω,χαιρομαι..Ευελπιστω για την καλυτερη εξελιξη..βλεπω το σημερα κ μονο, δεν τολμω να κανω ονειρα για το αυριο,το μεθαυριο,την επομενη εβδομαδα,τον επομενο μηνα.. Επιτελεστηκε ενα θαυμα, ακουσε η Παναγια τις προσευχες μου, ειμαι σιγουρη οτι Εκεινη μου εδωσε αυτο το δωρο! Δεν ξερω αν ακουγομαι πολυ πεζη, αλλα ειναι η αληθεια μου! 
Σ αυτον τον κυκλο μου ειχε γραψει η ενδοκρινολογος ορμονολογικες..δεν ημουν ψυχολογικα ετοιμη να τις κανω..τελευταιες ορμονολογικες fsh 27!!!!  Η περιοδος μου εκανε κολπα ως προς τη ροη, το χρωμα, τις μερες.. Ημουν τελειωμενη υποθεση..Αντιλαμβανεστε για ποιο λογο δεν ηθελα να ασχοληθω αλλο  για αποκτηση παιδιου.. 1 χρονο τωρα προσπαθουσα να μαζεψω θαρρος να κανω το επομενο βημα, να παω σε ενα κεντρο να αρχισω να μαζευω με φυσικους...ποτε μου δεν το βρηκα αυτο το θαρρος γτ ειμαι δειλη κ φοβιτσιαρα! Ισως οταν θα μου κοβοταν η περιοδος τοτε να ετρεχα!!

Θαυμαζω κ σεβομαι ολα εκεινα τα κοριτσια που ανεβαινουν αυτη την ανηφορα της εξωσωματικης..ειλικρινα, 3 χρονια τωρα εχω μαθει τοοοοσα πολλα πραγματα που αφορουν αυτο το θεμα κ σας ευχαριστω πολυ γ αυτο!!

Συγχωρεστε με, αλλα θαυμαζω κ σεβομαι λιιιγο παραπανω κ ολα αυτα τα κοριτσια που πανε με δωρεα ωαριων - σπερματος..φανταζομαι αντιλαμβανεστε το γιατι..

Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Μια καλή ανέφελη και τελειομηνη εγκυμοσύνη μέσα από την καρδιά μου!!! Και εμείς πάντως κανένα χρόνο συζητούσαμε για εξωσωματική μέχρι να το πάρουμε απόφαση να πάμε !!! Κακα τα ψέματα θέλει θάρρος υπομονή επιμονή και φιυσκωμενη τσέπη!!!

Να λοιπόν που γίνονται και θαύματα και η ζωή είναι απρόβλεπτη!!! Χαίρομαι τόσο πολύ όταν πιπινια άνω των 40 τα καταφέρνουν με οποιονδήποτε τρόπο!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...