Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

      8 hours ago, Nima21 said:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι πολύ καλή  επιτυχία ! 

      18 minutes ago, Nima21 said:

      Πήρα και τον γιατρό και του ειπα πως νιωθω και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικά όλα, φουσκωμα,βαρος κλπ και να τρωω πολυ πρωτεΐνη.. μου απέκλεισε κ εκεινος την υπερδιεγερση. Ευτυχώς αύριο θα μάθω τη μέρα της ωοληψίας!

      Εύχομαι και σε σένα να επανέλθει ο οργανισμός σου στα φυσιολογικά του πολυ πολυ συντομα και με το καλο να κανεις την εμβρυομεταφορα σου!! Στελνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς για την καταπολέμηση του άγχους!!! Αχχ🙆😝

      Μην σκέφτεσαι την υπερδιέγερση … εγώ να δεις πως ήμουν … μια κοιλιά τριών μηνών … άστο … στο κέντρο στην αναμονή της ωοληψιας όλες ήταν οκ εγώ σαν μπόγος … μετά συνήλθα λίγο αλλά κ πάλι έχω πρήξιμο …. Όλα καλα Θα πάνε . Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά παρτο χαλαρά …0

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Emilly είπε:

Έχει ο Θεός φωτεινή μου..άρχισε η βαριά ανησυχία όπως καταλαβαίνω κ από την βραδινή μου αϋπνία...θα το παλέψω..αφού λέω ακόμα δεν έχω πει θα κάνω μωρό...κ έκανα εικόνα πριν να βγει κ η αυχενική κ μετά σαν την χαζή θα πω αχ....περιμένω μωρό..μην σου πω κ θα εκπλαγω...πωπω...που πάω με τέτοια ψυχολογία.

 

Εμιλυ και απο εμενα ευχη ολα να πανε καλα!!! Ο,τι και να πουμε η αληθεια ειναι οτι αν το εχεις σαν ανθρωπος το αγχος, δεν φευγει ποτε. Κρινω απο εμενα, πριν μεινω εγκυος ελεγα οτι δεν θα μπορεσω, μετα ελεγα οτι φοβαμαι μεχρι την 11η εβδομαδα μην παλινδρομησει, μετα φοβομουν μην παθω αιμορραγια (την επαθα!) και μετα ελεγα αντε να γινει η αυχενικη..ε, μετα ανησυχουσα για το ποτε θα νιωσω το μωρο. Το ενιωσα, και μετα ηρθε το αγχος της β επιπεδου.. και αν κατι εχει ξεφυγει στην αυχενικη; μεγαλωνει σωστα; μηπως τα υγρα που νιωθω ειναι αμνιακο υγρο; μηπως ξανααιμορραγησω απο τις αντιπηκτικες; μηπως.....μηπως...

Και μετα το μεγαλυτερο αγχος απο ολα για εμενα, γιατι ηταν και ησυχουλης...γιατι δεν τον νιωθω; μηπως επαθε κατι; και να οι σοκολατες και τα γλυκα για να κουνηθει...ειχα διαπιστωσει οτι οταν εβαζα οινοπνευμα στο σημειο που εκανα την ενεση, το μωρο κλωτσουσε, μαλλον απο την κρυαδα...ε, μεχρι και τεστακια με οινοπνευμα του εκανα του καημενου...3 φορες πηγα κλαιγοντας στο μαιευτηριο γιατι δεν τον ενιωθα. Τελικα αυτος απλα κοιμοταν ή χαλαρωνε και εγω ημουν η τρελη της υποθεσης. Αλλα τοσα διαβαζα....δεν μπορουσα να βγαλω απο το μυαλο μου τη στραβη. Και τωρα αν μεινω εγκυος αυτο ειναι το μεγαλυτερο στοιχημα, να διαχειριστω το αγχος μου που αυτη τη φορα λογω και μιας παλινδρομησης που μεσολαβησε και λογω μεγαλυτερης ηλικιας, θα ειναι και αυτο μεγαλυτερο. Αυτο που λες, πρεπει να απολαμβανουμε αυτα που εχουμε, δεν γινεται να αγχωνομαστε για κατι που δεν ελεγχουμε αλλωστε...Και η προθεση και ο σκοπος μας ειναι ιερος!!Θα τα καταφερουμε!Συγγνωμη για το σεντονι, πιστευω εσεις με καταλαβαινετε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mamanino είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Κι εγώ εδώ.. Αποφάσισα να συμμετέχω σε αυτό το θέματακι, γιατί όπως φαίνεται μου ταιριάζει περισσότερο.. 

Τριτη αποβολή για μένα. Εξετάσεις και αναλύσεις και τελικά ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ πιθανό να οφείλεται σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Επηρεάζει λέει και η ηλικία. 

Είμαι πολύ απογοητευμένη και θαυμάζω το κουράγιο σας να προσπαθείτε χωρίς να το βάζετε κατω! 

Όχι βρε κορίτσι μου... στα χναρια μου κι εσυ.. έγκυος ήσουν Γι αυτό χάθηκες; Σε σκεφτόμουν ... τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Όχι βρε κορίτσι μου... στα χναρια μου κι εσυ.. έγκυος ήσουν Γι αυτό χάθηκες; Σε σκεφτόμουν ... τι έγινε;

Ναι, έμεινα σχεδόν αμέσως μετά την προηγούμενη. Αλλά πάλι τα ίδια! Αυτή την φορά ξεκίνησα και αγωγή για θρομβοφιλια και έπαιρνα προγεστερονη. Αλλά τίποτα. 

Έχω αρχίσει να απογοητευομαι πλέον. 

Εσύ σε τι φάση είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ζωη83 είπε:
On 12/12/2020 at 7:40 ΜΜ, Agatte είπε:

@TATAKI

Καλημέρα. Άντρας μου είχε αζοοσπερμια και γιατρός μας έδωσε ίδιες βιταμίνες.

Πήγαμε εξωσωματική με βιοψία αλλά με 2 φορά καταφέραμε.

Ήμουν τότε 35 με πολύ καλές ορμόνες.

 

Συγνώμη κορίτσια λάθος έκανα με πρόσθεση σχόλιου.

On 12/12/2020 at 7:40 ΜΜ, Agatte είπε:

Ρε παιδί μου, πολύ ωραία νιώθω ξαφνικά! Λες και γκαστρωθηκα ένα πράμα, χάχαχα! 

@TATAKI πού είσαι; Έλα οι γριές κότες εδώ μαζευτήκαμε!

Δεν έχει να κάνει με το ποια θα κόψει πρώτη το νήμα γιατί οποία κι αν κάνει την αρχή, θα είναι χαρά μεγάλη για όλες μας! 

Κράτα με να σε κρατώ να ανέβουμε το βουνό!

Λοιπόν, εν τάχει στα νέα μου! Πήγα χθες στον καινούριο γιατρό, με είχε πάνω από μία ώρα μέσα και μιλούσαμε, χαλαρός, ευγενικός και πολύ εφησυχαστικος! Μου είπε πως παρόλο που το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου δεν είναι καλό, δεν το βλέπει καν γιατί έγινε σε αμιγώς μικροβιολογικο εργαστήριο και δεν το θεωρεί αξιόπιστο. Μας σύστησε κάποιο στην Αθήνα, αλλά τώρα με την καραντίνα, δύσκολη η μετακίνηση. Πρότεινε, όπως και ο ανδρολογος, πιο συχνές επαφές και είπε να μη δίνω πολύ βαρύτητα στα τεστ ωορρηξίας (είχα θετικό τεστ στη 16η και 17η μέρα και μου ήρθε περίοδος την 28η. Μου είπε πως για έναν εξωσωματικο θα ήμασταν το τέλειο ζευγάρι γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα τα καταφέρναμε με την πρώτη προσπάθεια, αλλά για κανένα λόγο δε μας θεωρεί ουσιαστικά υπογονιμους ώστε να συστήσει σπερματέγχυση η ετ(θυμάστε τι μου είπε ο προηγούμενος;) . Μου έκανε και υπέρηχο, 6η μέρα του κύκλου μου, 4 χιλιοστά ενδομήτριο όταν η μέση γυναίκα έχει 2,5 χιλιοστά. Το πόρισμα του ήταν πως κάνω νωρίς ωορρηξία. Στη δεξιά ωοθήκη 2 αυγά μεγαλύτερα και στην αριστερη ένα ακόμα πιο μεγάλο. Είπε πως λογικά θα κάνω ωορρηξία από την αριστερή. Γενικά για την ηλικία μου με βρήκε άριστα και πρότεινε ο άνδρας μου να κάνει ένα ακόμα σπερμοδιαγραμμα πιο εξειδικευμένο και όχι σε μικροβιολογικο. Σύστησε να συνεχίσουμε τις βιταμίνες, αν μας παίρνει, να πάρουμε και τα profertil και να έχουμε όσο πιο συχνά γίνεται επαφές με το που μου τελειώνει η περίοδος. Ρε κορίτσια, δεν ξέρω, αλλά πήρα ένα κουράγιο. Να πάει και η αγάπη για το νέο σπερμοδιαγραμμα και μακάρι οι βιταμίνες να έκαναν δουλειά! 

Του είπα και για σαλπιγγογραφια και μου είπε πως η σαλπιγγογραφια θα είναι η τελευταία εξέταση για να πω πως ολοκλήρωσα τον έλεγχο μου. Μου είπε πως προς το παρόν και σύμφωνα με την εικόνα μου, δεν υπάρχει λόγος να την κάνω. Είπα θα την αφήσω ακόμα ένα δύο μήνες και θα κοιτάξω να την κάνω μετα. Εντελώς βλακώδες αλλά νιώθω καλύτερα. Με ηρέμησε πολύ 

Καλημέρα. Άντρας μου είχε αζοοσπερμια και γιατρός μας έδωσε ίδιες βιταμίνες.

Πήγαμε εξωσωματική με βιοψία αλλά με 2 φορά καταφέραμε.

Ήμουν τότε 35 με πολύ καλές ορμόνες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Ναι, έμεινα σχεδόν αμέσως μετά την προηγούμενη. Αλλά πάλι τα ίδια! Αυτή την φορά ξεκίνησα και αγωγή για θρομβοφιλια και έπαιρνα προγεστερονη. Αλλά τίποτα. 

Έχω αρχίσει να απογοητευομαι πλέον. 

Εσύ σε τι φάση είσαι; 

Κρίμα... εγώ αν θυμάσαι τον Σεπτέμβριο απέβαλα 6 εβδομάδων περίπου και προσπαθώ ξανά... είχα άλλη μια βιοχημική τον Νοέμβριο του 2019 και μια παλινδρομη στις 11-12 εβδομαδες τον Οκτώβριο του 2018. Κι εμένα ο γιατρός σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες το αποδίδει. Να προσπαθούμε λέει κ θα το πετύχουμε... τώρα που σαρανταριζω όμως μου φαίνεται δύσκολο... εσυ είσαι μικρότερη θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marmelady είπε:

Εμιλυ και απο εμενα ευχη ολα να πανε καλα!!! Ο,τι και να πουμε η αληθεια ειναι οτι αν το εχεις σαν ανθρωπος το αγχος, δεν φευγει ποτε. Κρινω απο εμενα, πριν μεινω εγκυος ελεγα οτι δεν θα μπορεσω, μετα ελεγα οτι φοβαμαι μεχρι την 11η εβδομαδα μην παλινδρομησει, μετα φοβομουν μην παθω αιμορραγια (την επαθα!) και μετα ελεγα αντε να γινει η αυχενικη..ε, μετα ανησυχουσα για το ποτε θα νιωσω το μωρο. Το ενιωσα, και μετα ηρθε το αγχος της β επιπεδου.. και αν κατι εχει ξεφυγει στην αυχενικη; μεγαλωνει σωστα; μηπως τα υγρα που νιωθω ειναι αμνιακο υγρο; μηπως ξανααιμορραγησω απο τις αντιπηκτικες; μηπως.....μηπως...

Και μετα το μεγαλυτερο αγχος απο ολα για εμενα, γιατι ηταν και ησυχουλης...γιατι δεν τον νιωθω; μηπως επαθε κατι; και να οι σοκολατες και τα γλυκα για να κουνηθει...ειχα διαπιστωσει οτι οταν εβαζα οινοπνευμα στο σημειο που εκανα την ενεση, το μωρο κλωτσουσε, μαλλον απο την κρυαδα...ε, μεχρι και τεστακια με οινοπνευμα του εκανα του καημενου...3 φορες πηγα κλαιγοντας στο μαιευτηριο γιατι δεν τον ενιωθα. Τελικα αυτος απλα κοιμοταν ή χαλαρωνε και εγω ημουν η τρελη της υποθεσης. Αλλα τοσα διαβαζα....δεν μπορουσα να βγαλω απο το μυαλο μου τη στραβη. Και τωρα αν μεινω εγκυος αυτο ειναι το μεγαλυτερο στοιχημα, να διαχειριστω το αγχος μου που αυτη τη φορα λογω και μιας παλινδρομησης που μεσολαβησε και λογω μεγαλυτερης ηλικιας, θα ειναι και αυτο μεγαλυτερο. Αυτο που λες, πρεπει να απολαμβανουμε αυτα που εχουμε, δεν γινεται να αγχωνομαστε για κατι που δεν ελεγχουμε αλλωστε...Και η προθεση και ο σκοπος μας ειναι ιερος!!Θα τα καταφερουμε!Συγγνωμη για το σεντονι, πιστευω εσεις με καταλαβαινετε.

Αχ πες μου βρε κορίτσι μου αντιπηκτικες έκανες λόγω θρομβοφιλιας;;;εγώ επειδή ήμουν αμφίβολη διαγνωση  μετά την τελευταία παλινδρόμη ξεκιναμε  αντιπηκτικες κ τώρα που έκανα τον επανέλεγχο μαλλον ν δεν έχω...περιμένω πέμπτη τηλεφωνικό ραντεβού με την γιατρό να μου πει τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Κρίμα... εγώ αν θυμάσαι τον Σεπτέμβριο απέβαλα 6 εβδομάδων περίπου και προσπαθώ ξανά... είχα άλλη μια βιοχημική τον Νοέμβριο του 2019 και μια παλινδρομη στις 11-12 εβδομαδες τον Οκτώβριο του 2018. Κι εμένα ο γιατρός σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες το αποδίδει. Να προσπαθούμε λέει κ θα το πετύχουμε... τώρα που σαρανταριζω όμως μου φαίνεται δύσκολο... εσυ είσαι μικρότερη θυμάμαι. 

Εγώ και αν αποκτήσαμε μικρό ,θα ήθελα να κάνω 2 αλλά λόγω ηλικίας και λόγω ιστορικού θα πάμε εξωσωματική.

Γιατρός μου έχει προτείνει να κάνω μοριακό έλεγχο μικροβιωματος.

Λόγω ότι πολλές φορές εγκυμοσύνη δεν προχωράει η κάνει παλινδρόμηση γιατί έχει θέματα η μίτρα ( μικρωβιομα μίτρα) και επειδή κάθε προσπάθεια εξωσωματικής είναι πολύ κοστίζει και εκονομια και ψυχικά λέω να το κάνω αυτή εξέταση.

Απλά γράφω αυτο μήπως θα βοηθήσει αυτή πληροφορία σε κάποια από σας.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Ναι, έμεινα σχεδόν αμέσως μετά την προηγούμενη. Αλλά πάλι τα ίδια! Αυτή την φορά ξεκίνησα και αγωγή για θρομβοφιλια και έπαιρνα προγεστερονη. Αλλά τίποτα. 

Έχω αρχίσει να απογοητευομαι πλέον. 

Εσύ σε τι φάση είσαι; 

Και εσύ αντιπηκτικες;;;είχες θρομβοφιλια ηη στα δώσανε προληπτικά;;;πόσο έφτασες κορίτσι μου;;;τι εβδομάδα ήσουν;;κ εγώ είμαι τώρα εννατη κ είμαι έντρομη..κάνω αντιπηκτικες αν κ βγήκε ότι δεν έχω θρομβοφιλια..γενικά όμως λόγω ηλικίας καλό κάνουν κ ότι είναι να γίνει από κει κ πέρα θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Αχ πες μου βρε κορίτσι μου αντιπηκτικες έκανες λόγω θρομβοφιλιας;;;εγώ επειδή ήμουν αμφίβολη διαγνωση  μετά την τελευταία παλινδρόμη ξεκιναμε  αντιπηκτικες κ τώρα που έκανα τον επανέλεγχο μαλλον ν δεν έχω...περιμένω πέμπτη τηλεφωνικό ραντεβού με την γιατρό να μου πει τι να κάνω...

Ουτε εγω ξερω αν εχω οντως θρομβοφιλια. Ειχα κανει καποιες εξετασεις τυχαια πριν μεινω εγκυος και ηταν και σε εμενα αμφιβολη διαγνωση αλλοι ελεγαν να παρω αντιπηκτικα και αλλοι οχι...και εκ των υστερων εμαθα οτι δεν γινεται να ξερεις αν οντως εχεις θρομβοφιλια κυησης αν κανεις τις εξετασεις οταν δεν εισαι εγκυος. Ειχε πει ο γυναικολογος αν μεινω εγκυος να παρω σαλοσπιρ, οπως και εγινε. Επειδη ομως ειχα δυο αιμορραγιες μια μικρη την 8η εβδομαδα και μια μεγαλη στην 12η, μου το εκοψαν και ειπε η αιματολογος να αφησω ενα διαστημα χωρις αντιπηκτικα και μετα την 18η να αρχισω ενεσεις αντι για σαλοσπιρ. Ετσι εκανα μεχρι το τελος. Στην τελευταια παλινδρομη αρχισα παλι με σαλοσπιρ αλλα δεν προχωρησε.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τα αντιπηκτικα τα δινουν λιγο ελαφρα τη καρδια, τυπου παρε και εσυ, ειδικα αν εχεις αποβολες ή ηλικια μεγαλυτερη. Αυτα οι γυναικολογοι και οι αιματολογοι κυησης..σε ωρυλα που ειχα παει οταν ημουν εγκυος επειδη ανοιγε η μυτη μου και δεν εκλεινε, ασταψε και βροντηξε και μου ειχε πει οτι οι ενεσεις ευθυνονται και οτι θα πρεπει να τις σταματησω για λιγο οπως κανουν και οι καρδιοπαθεις που ακολουθουν τετοια αγωγη. Τυχαιο ηταν; αλλα οταν τις εκοψα για 3 μερες δεν ματωνε η μυτη μου....αυτο εγινε 3 φορες μεχρι να γεννησω. Αν με ρωτας αν θα ξαναεκανα αντιπηκτικη θεραπεια στην ουσια στα κουτουρου, ναι θα εκανα.. Παιδι μια φορα εκανα ενω ακολουθουσα αντιπηκτικη θεραπεια.Δεν ειναι ωφελιμο να αμφισβητουμε τον γυναικολογο που του εχουμε εμπιστευτει την εγκυμοσυνη, αλλιως θα τρελαθουμε και δεν μπορουμε ενω δεν ειμαστε γιατροι να παρουμε εμεις την ευθυνη, ετσι δεν ειναι; Ο θεος βοηθος...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ουτε εγω ξερω αν εχω οντως θρομβοφιλια. Ειχα κανει καποιες εξετασεις τυχαια πριν μεινω εγκυος και ηταν και σε εμενα αμφιβολη διαγνωση αλλοι ελεγαν να παρω αντιπηκτικα και αλλοι οχι...και εκ των υστερων εμαθα οτι δεν γινεται να ξερεις αν οντως εχεις θρομβοφιλια κυησης αν κανεις τις εξετασεις οταν δεν εισαι εγκυος. Ειχε πει ο γυναικολογος αν μεινω εγκυος να παρω σαλοσπιρ, οπως και εγινε. Επειδη ομως ειχα δυο αιμορραγιες μια μικρη την 8η εβδομαδα και μια μεγαλη στην 12η, μου το εκοψαν και ειπε η αιματολογος να αφησω ενα διαστημα χωρις αντιπηκτικα και μετα την 18η να αρχισω ενεσεις αντι για σαλοσπιρ. Ετσι εκανα μεχρι το τελος. Στην τελευταια παλινδρομη αρχισα παλι με σαλοσπιρ αλλα δεν προχωρησε.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τα αντιπηκτικα τα δινουν λιγο ελαφρα τη καρδια, τυπου παρε και εσυ, ειδικα αν εχεις αποβολες ή ηλικια μεγαλυτερη. Αυτα οι γυναικολογοι και οι αιματολογοι κυησης..σε ωρυλα που ειχα παει οταν ημουν εγκυος επειδη ανοιγε η μυτη μου και δεν εκλεινε, ασταψε και βροντηξε και μου ειχε πει οτι οι ενεσεις ευθυνονται και οτι θα πρεπει να τις σταματησω για λιγο οπως κανουν και οι καρδιοπαθεις που ακολουθουν τετοια αγωγη. Τυχαιο ηταν; αλλα οταν τις εκοψα για 3 μερες δεν ματωνε η μυτη μου....αυτο εγινε 3 φορες μεχρι να γεννησω. Αν με ρωτας αν θα ξαναεκανα αντιπηκτικη θεραπεια στην ουσια στα κουτουρου, ναι θα εκανα.. Παιδι μια φορα εκανα ενω ακολουθουσα αντιπηκτικη θεραπεια.Δεν ειναι ωφελιμο να αμφισβητουμε τον γυναικολογο που του εχουμε εμπιστευτει την εγκυμοσυνη, αλλιως θα τρελαθουμε και δεν μπορουμε ενω δεν ειμαστε γιατροι να παρουμε εμεις την ευθυνη, ετσι δεν ειναι; Ο θεος βοηθος...

Τι εβδομάδα ήσουν κορίτσι μου;;στην παλινδρόμη;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly είπε:

Τι εβδομάδα ήσουν κορίτσι μου;;στην παλινδρόμη;;

Ημουν 8η αλλα ειχε σταματησει να αναπτυσσεται απο την 6η, απλα του δωσαμε μια ευκαιρια να ακουστει η καρδουλα...

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Τι εβδομάδα ήσουν κορίτσι μου;;στην παλινδρόμη;;

Βρε συ, μην σκέφτεσαι τετοια... όλα καλά θα πάνε! Εσυ το πέτυχες!μην μου στεναχωριέσαι κι αγνωνεσαι... κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ..,

Just now, Ζωη83 είπε:

Εγώ και αν αποκτήσαμε μικρό ,θα ήθελα να κάνω 2 αλλά λόγω ηλικίας και λόγω ιστορικού θα πάμε εξωσωματική.

Γιατρός μου έχει προτείνει να κάνω μοριακό έλεγχο μικροβιωματος.

Λόγω ότι πολλές φορές εγκυμοσύνη δεν προχωράει η κάνει παλινδρόμηση γιατί έχει θέματα η μίτρα ( μικρωβιομα μίτρα) και επειδή κάθε προσπάθεια εξωσωματικής είναι πολύ κοστίζει και εκονομια και ψυχικά λέω να το κάνω αυτή εξέταση.

Απλά γράφω αυτο μήπως θα βοηθήσει αυτή πληροφορία σε κάποια από σας.

 

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Και εσύ αντιπηκτικες;;;είχες θρομβοφιλια ηη στα δώσανε προληπτικά;;;πόσο έφτασες κορίτσι μου;;;τι εβδομάδα ήσουν;;κ εγώ είμαι τώρα εννατη κ είμαι έντρομη..κάνω αντιπηκτικες αν κ βγήκε ότι δεν έχω θρομβοφιλια..γενικά όμως λόγω ηλικίας καλό κάνουν κ ότι είναι να γίνει από κει κ πέρα θα γίνει.

Βγήκε κάποιο ένζυμο οριακά θετικό στις εξετάσεις για θρομβοφιλια, δεν τα ξέρω και καλά και ξεκίνησα ινοχεπ από την πρώτη μέρα που το έμαθα. 

Τώρα είμαι στην 6+1, αλλά στον υπέρηχο είδαμε έναν άδειο σάκο που αντιστοιχεί σε 4 εβδομάδες. Αύριο σκέφτομαι να πάω για χοριακη να δούμε σε τι επίπεδα βρίσκεται. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μία εβδομάδα ακόμα και να με ξαναδεί. 

 

Just now, Mamanino είπε:

Βγήκε κάποιο ένζυμο οριακά θετικό στις εξετάσεις για θρομβοφιλια, δεν τα ξέρω και καλά και ξεκίνησα ινοχεπ από την πρώτη μέρα που το έμαθα. 

Τώρα είμαι στην 6+1, αλλά στον υπέρηχο είδαμε έναν άδειο σάκο που αντιστοιχεί σε 4 εβδομάδες. Αύριο σκέφτομαι να πάω για χοριακη να δούμε σε τι επίπεδα βρίσκεται. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μία εβδομάδα ακόμα και να με ξαναδεί. 

 

Να μην έχεις φόβο μέσα σου! Αυτή την φορά θα πάνε καλά τα πράγματα! Θα δεις! Ήδη ένατη εβδομάδα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Βγήκε κάποιο ένζυμο οριακά θετικό στις εξετάσεις για θρομβοφιλια, δεν τα ξέρω και καλά και ξεκίνησα ινοχεπ από την πρώτη μέρα που το έμαθα. 

Τώρα είμαι στην 6+1, αλλά στον υπέρηχο είδαμε έναν άδειο σάκο που αντιστοιχεί σε 4 εβδομάδες. Αύριο σκέφτομαι να πάω για χοριακη να δούμε σε τι επίπεδα βρίσκεται. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μία εβδομάδα ακόμα και να με ξαναδεί. 

 

Αχ μην βιάζεσαι να απογοητευτεις τότε..εγώ και στις τέσσερις προηγούμενες εγκυμοσύνες πάντα ήταν μια εβδομάδα μικρότερα..στον γιο μου έκανα χοριακη μια μέρα καθυστέρησης..βγήκε 2000.. πάω γυναικολόγο και δεν είχε ούτε σάκο..την επόμενη εβδομάδα είδαμε σάκο κ την μεθεπόμενη το έμβρυο κ μια εβδομάδα μετά πάλι καρδούλα..για αυτό κ στην τωρινή μου εγκυμοσύνη πήγα πριν δύο εβδομάδες κατευθείαν 6,4 εβδομάδων..και επίσης αυτή την φορά το έμβρυο είναι οδό πρέπει επειδή άλλαξε ο κύκλος μου από τα χρόνια κ πλέον κάνω ωορηξια 15 μέρα ενώ πάντα έκανα 21. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Flolipop είπε:

Κρίμα... εγώ αν θυμάσαι τον Σεπτέμβριο απέβαλα 6 εβδομάδων περίπου και προσπαθώ ξανά... είχα άλλη μια βιοχημική τον Νοέμβριο του 2019 και μια παλινδρομη στις 11-12 εβδομαδες τον Οκτώβριο του 2018. Κι εμένα ο γιατρός σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες το αποδίδει. Να προσπαθούμε λέει κ θα το πετύχουμε... τώρα που σαρανταριζω όμως μου φαίνεται δύσκολο... εσυ είσαι μικρότερη θυμάμαι. 

Να προσπαθήσετε και θα το πετύχετε! Μακάρι! 

Από ηλικία είμαι 37 και ο άντρας μου 47. Περίεργο όμως γιατί εμείς νιώθουμε πολύ νέοι και καθόλου δεν μπορώ να το χωνέψω ότι το σύστημα υπολειτουργει.. Βέβαια φαίνεται μέχρι τώρα ότι πιάνομαι εύκολα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...