Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια,

      Επειδή στις προηγούμενες εμβρυομεταφορες έκανα μόνο εξέταση χοριακης,αυτή τη φορά σκέφτομαι να κάνω και  κάποιο τεστ από το φαρμακείο.Ποιο προτείνετε? Λέγατε κάτι για κάποια early,αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Να πω ότι βάλαμε βλαστοκυστες πέντε ημερών χθες και μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακη την άλλη Παρασκευή 

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , Agatte είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά 

Καλά τα λες αλλα... Τα έχουμε ελέγξει όλα και έχουμε λίγο αδύναμο σπέρμα. Βέβαια εγώ είμαι πεπεισμένη πως κι εγώ έχω κάποιο θέμα και όλο τρέχω σε γυναικολογους και ενδοκρινολογους αλλά δε μου βρίσκουν τιποτα. Όλα καλά τα έχω, λένε. Είχα μια παλινδρομη αρχές του 18 κι από τότε μέχρι να μπούμε σε εντατικούς ρυθμούς τίποτα. Ακόμα και η παλινδρομη, έμμεσα αποδόθηκε στο σπερμα. Αλλά με τρώει πως κάποια ορμονική ανωμαλία, θα την έχω κι εγώ. Το σπερμα είναι αδύναμο, όχι ανίκανο. Οπότε ναι μεν υπογονιμοι αλλά με προοπτική να έρθει κάποια στιγμη. Άρνηση στην εξωσωματική  έχει ο άντρας μου κυρίως, επειδη έχουμε ενα παιδάκι. Το οτι σε λίγο θα πάει φαντάρος, είναι κι αυτό μια άλλη ιστορία. Και ναι ο χρόνος είναι υπερπολύτιμος.Τικ τακ τικ τακ...

Άστο μην το ψάχνεις... Για μένα η διατροφηκαι καλαγια γονιμότητα, ειναιαποκλειστικαμια καληκαι καθαρή διατροφή ώστε να είναι ο οργανισμός όσο το δυνατόν πιο απαλλαγμένος από τοξινες. Κατά τ' άλλα κι έτσι πιστευω. Αν ειναινα ερθειθα ερθει. Αλλιώς με τη βοήθεια της επιστήμης για όσους το επιλέξουν. Προσωπικά είμαι πολύ ανοιχτή στην υιοθεσια αλλά δεν θέλει να ακούει ο μικρός. Δεν ξέρω από που πηγάζει τέτοια αρνηση. Κι από την άλλη ακόμα κι αν ήταν εντάξει, στην Ελλάδα η κατάσταση είναι δραμα. Θα έπρεπε να ψαχτουμε προς Αφρική ίσως. 

Εγώ προσωπικά προς το παρόν δεν σκέφτομαι για υιοθεσία θα προσπαθήσω ακόμα όσο μπορώ και με εξωσωματική στο τέλος και αν δω ότι δεν γίνεται τπτ θα το σκεφτώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 36 λεπτά , Agatte είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά 

Καλά τα λες αλλα... Τα έχουμε ελέγξει όλα και έχουμε λίγο αδύναμο σπέρμα. Βέβαια εγώ είμαι πεπεισμένη πως κι εγώ έχω κάποιο θέμα και όλο τρέχω σε γυναικολογους και ενδοκρινολογους αλλά δε μου βρίσκουν τιποτα. Όλα καλά τα έχω, λένε. Είχα μια παλινδρομη αρχές του 18 κι από τότε μέχρι να μπούμε σε εντατικούς ρυθμούς τίποτα. Ακόμα και η παλινδρομη, έμμεσα αποδόθηκε στο σπερμα. Αλλά με τρώει πως κάποια ορμονική ανωμαλία, θα την έχω κι εγώ. Το σπερμα είναι αδύναμο, όχι ανίκανο. Οπότε ναι μεν υπογονιμοι αλλά με προοπτική να έρθει κάποια στιγμη. Άρνηση στην εξωσωματική  έχει ο άντρας μου κυρίως, επειδη έχουμε ενα παιδάκι. Το οτι σε λίγο θα πάει φαντάρος, είναι κι αυτό μια άλλη ιστορία. Και ναι ο χρόνος είναι υπερπολύτιμος.Τικ τακ τικ τακ...

Άστο μην το ψάχνεις... Για μένα η διατροφηκαι καλαγια γονιμότητα, ειναιαποκλειστικαμια καληκαι καθαρή διατροφή ώστε να είναι ο οργανισμός όσο το δυνατόν πιο απαλλαγμένος από τοξινες. Κατά τ' άλλα κι έτσι πιστευω. Αν ειναινα ερθειθα ερθει. Αλλιώς με τη βοήθεια της επιστήμης για όσους το επιλέξουν. Προσωπικά είμαι πολύ ανοιχτή στην υιοθεσια αλλά δεν θέλει να ακούει ο μικρός. Δεν ξέρω από που πηγάζει τέτοια αρνηση. Κι από την άλλη ακόμα κι αν ήταν εντάξει, στην Ελλάδα η κατάσταση είναι δραμα. Θα έπρεπε να ψαχτουμε προς Αφρική ίσως. 

Καλημέρα φιλενάδες μου!! Χρόνια πολλά για την σημερινή ημέρα!!!

@Agatte μου γιατί τέτοια πεποίθηση ότι φταις εσύ;; Αφού ορμονικά είσαι οκ. Θα σου πω και εγώ που είμαστε και συνομιλικες ότι μετά από τόσο ψάξιμο γυναικολόγος κ εξωσωματικος μου έχουν πει ότι στον ένα χρόνο περίπου μπορεί να έχω 2 με 3 καλά ωάρια. Και με το σπέρμα που έχουμε δεν αποκελειει φυσιολογική σύλληψη. Άλλο που δεν έρχεται...ίσως αν είχαμε κ εμείς παιδάκι το παλεύαμε λίγο ακόμα από μόνοι μας.ωστοσο εμένα μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι φταίει κ το σπέρμα. Έχει μόνο 2% ομαλές μορφές και από κινητικότητα είναι τούρμπο. Ε πάντα στο ανώμαλο 98% πέφτω;; 

Όσο για τη διατροφή όπως έγραψα και δίπλα όταν έτρωγα σαβουρες ήρθε η σύλληψη άλλο που πσλινδρομησε. Τώρα με προσεγμένη διατροφή και τίποτα. Ίσως είναι η τύχη ίσως κάτι δεν έχουμε ψάξει καλά τι να πω...κάναμε αίτηση για ανάδοχη γιατί η υιοθεσία είναι δράμα. Όσο για την υιοθεσία από Αφρική πχ λίγο που το έψαξα απαιτεί να περάσεις κάποιο χρόνο στη χώρα που θα επιλέξεις παιδάκι. Για εμάς αυτό είναι αδύνατον θα προϋποθέτει να παραιτηθούμε από τις δουλειές μας.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια και χρόνια πολλά!!! Τι κανετε;; Τα τεστ ωορρηξιας δε μου χουν έρθει ακόμη οπότε θα πρέπει να ξεκινήσουμε χωρίς αυτά. Με κύκλο 27-32 μέρες,αν έρθω σε επαφή 13-16η μέρα είναι καλα;; 

Για υιοθεσία από φιλικά ζευγάρια ξέρω ότι είναι δύσκολα ειδικά αν πρόκειται για βρέφος. Φτάνει και 4 χρόνια η αναμονη. Για μεγαλύτερο παιδάκι πχ 5 ετών τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν ξέρω αν όλα αυτά ισχύουν για ιδιωτική υιοθεσια  η από κρατικό ιδρυμα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polly1 είπε:

Γειά σας κοριτσια και χρόνια πολλά!!! Τι κανετε;; Τα τεστ ωορρηξιας δε μου χουν έρθει ακόμη οπότε θα πρέπει να ξεκινήσουμε χωρίς αυτά. Με κύκλο 27-32 μέρες,αν έρθω σε επαφή 13-16η μέρα είναι καλα;; 

Για υιοθεσία από φιλικά ζευγάρια ξέρω ότι είναι δύσκολα ειδικά αν πρόκειται για βρέφος. Φτάνει και 4 χρόνια η αναμονη. Για μεγαλύτερο παιδάκι πχ 5 ετών τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν ξέρω αν όλα αυτά ισχύουν για ιδιωτική υιοθεσια  η από κρατικό ιδρυμα

Γεια σου κορίτσι μου και χρόνια πολλά!!! Ποια τεστ παρήγγειλε? Εγώ παρήγγειλα τα clear blue και περιμένω μέχρι την Δευτέρα να μου έρθουν!!! Εγώ πάντως θα τα ξεκινησω πιο νωρίς για να είμαι σίγουρη!!! Κάπου καλά θα είναι να τα ξεκινήσεις!!! Άντε καλή μας επιτυχία....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Γεια σου κορίτσι μου και χρόνια πολλά!!! Ποια τεστ παρήγγειλε? Εγώ παρήγγειλα τα clear blue και περιμένω μέχρι την Δευτέρα να μου έρθουν!!! Εγώ πάντως θα τα ξεκινησω πιο νωρίς για να είμαι σίγουρη!!! Κάπου καλά θα είναι να τα ξεκινήσεις!!! Άντε καλή μας επιτυχία....

Tης hometest παρήγγειλα! Την προηγούμενη φορά είχα κύκλο 32 ημερών,οπότε η ωορρηξια έγινε στις 16; Στα μισά δε γίνεται παντα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, Polly1 said:

Tης hometest παρήγγειλα! Την προηγούμενη φορά είχα κύκλο 32 ημερών,οπότε η ωορρηξια έγινε στις 16; Στα μισά δε γίνεται παντα;;

Kαλημερα.. εγω την ωορρηξια την καταλαμβαινω παντα απο τα υγρα και τον ελαφρυ πονο.. εγω θα σας πω μην μπητε σε αυτη την διαδικασια.. κανετε αυτο που κανω εγω και μου το ειπε και η γιατρος μου.. με το που τελειωσει η περιοδος αν οχι καθε μερα μερα παρα μερα να περνατε καλα με τον αντρα σας.. στις γονιμες μερες καντε καθε μερα.. εγω ετσι εμεινα και τις 4ς φορες και ετσι το προσπαθω και τωρα ασχετο αν αυτο το μηνα ειδα την ωορρηξια στον υπερηχο.. ηξερα ομως οτι ειχα ωορρηξια λογο συμπτωματων.. τωρα αν καταφερα κατι θα δειξει.. περιμενω σημερα κανονικα περιοδο..εχω πολλα πονακια νοιωθω οτι ερχεται τρεχω τουαλετα αλλα ακομα τιποτα..βεβαια πρωι ειναι ακομα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Nandia83- είπε:

Kαλημερα.. εγω την ωορρηξια την καταλαμβαινω παντα απο τα υγρα και τον ελαφρυ πονο.. εγω θα σας πω μην μπητε σε αυτη την διαδικασια.. κανετε αυτο που κανω εγω και μου το ειπε και η γιατρος μου.. με το που τελειωσει η περιοδος αν οχι καθε μερα μερα παρα μερα να περνατε καλα με τον αντρα σας.. στις γονιμες μερες καντε καθε μερα.. εγω ετσι εμεινα και τις 4ς φορες και ετσι το προσπαθω και τωρα ασχετο αν αυτο το μηνα ειδα την ωορρηξια στον υπερηχο.. ηξερα ομως οτι ειχα ωορρηξια λογο συμπτωματων.. τωρα αν καταφερα κατι θα δειξει.. περιμενω σημερα κανονικα περιοδο..εχω πολλα πονακια νοιωθω οτι ερχεται τρεχω τουαλετα αλλα ακομα τιποτα..βεβαια πρωι ειναι ακομα

Καλημέρα!!! Αυτό είναι το δικό μου σύστημα..κάθε μέρα χαχαχαχα. Εδώ και 2.5 χρόνια δεν έχει αποδώσει καρπούς βέβαια αλλά τουλάχιστον είναι φορές που το ευχαριστιεμαι!!! Γιατί κάποιες φορές γίνεται κ λίγο μηχανικά λίγο βεβιασμένα λίγο που είμαστε μισοκοιμησμενοι έτσι να μη πάνε στραφι οι γόνιμες!!!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Chrussa1982 said:

Καλημέρα!!! Αυτό είναι το δικό μου σύστημα..κάθε μέρα χαχαχαχα. Εδώ και 2.5 χρόνια δεν έχει αποδώσει καρπούς βέβαια αλλά τουλάχιστον είναι φορές που το ευχαριστιεμαι!!! Γιατί κάποιες φορές γίνεται κ λίγο μηχανικά λίγο βεβιασμένα λίγο που είμαστε μισοκοιμησμενοι έτσι να μη πάνε στραφι οι γόνιμες!!!

Αρα βασικα οτι και να κανεις ειναι το να βρεις την καταλληλη στιγμη.. σε καποιες φασεις λογικο να γινεται μηχανικα.. ποση διασκεδαση πια χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Nandia83- είπε:

Αρα βασικα οτι και να κανεις ειναι το να βρεις την καταλληλη στιγμη.. σε καποιες φασεις λογικο να γινεται μηχανικα.. ποση διασκεδαση πια χαχαχα

Λίγο η τύχη λίγο η κατάλληλη στιγμη λίγο να μην είναι ανάδρομος κανένας πλανήτης..ε είναι πολλά τα ανοιχτά μέτωπα χαχαχαχα. Θα τα καταφέρουμε όλες με όποιο τρόπο κ αν προσπαθούμε θα το δείτε κορίτσιαου όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Tης hometest παρήγγειλα! Την προηγούμενη φορά είχα κύκλο 32 ημερών,οπότε η ωορρηξια έγινε στις 16; Στα μισά δε γίνεται παντα;;

Ανάλογα με την γυναίκα νομίζω είναι! Δεν είναι απόλυτο? Βγήκε θετικό? Επειδή εγώ παίρνω κλομιφενι για ωορρηξία δεν ξέρω πότε ακριβώς είναι! Και θα ξεκινήσω λίγο πιο νωρίς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Nandia83- είπε:

Kαλημερα.. εγω την ωορρηξια την καταλαμβαινω παντα απο τα υγρα και τον ελαφρυ πονο.. εγω θα σας πω μην μπητε σε αυτη την διαδικασια.. κανετε αυτο που κανω εγω και μου το ειπε και η γιατρος μου.. με το που τελειωσει η περιοδος αν οχι καθε μερα μερα παρα μερα να περνατε καλα με τον αντρα σας.. στις γονιμες μερες καντε καθε μερα.. εγω ετσι εμεινα και τις 4ς φορες και ετσι το προσπαθω και τωρα ασχετο αν αυτο το μηνα ειδα την ωορρηξια στον υπερηχο.. ηξερα ομως οτι ειχα ωορρηξια λογο συμπτωματων.. τωρα αν καταφερα κατι θα δειξει.. περιμενω σημερα κανονικα περιοδο..εχω πολλα πονακια νοιωθω οτι ερχεται τρεχω τουαλετα αλλα ακομα τιποτα..βεβαια πρωι ειναι ακομα

Καλημερα!! Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα λοιπόν; εύχομαι να μην έρθει!! Εγώ δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω την ωορρηξια μου. Και αυτό το μέρα παρά μέρα δε θα το αντεχε κάνεις από τους 2 μας! Χαχαχα!! Γι αυτό λέω να πάω πιο στοχευμενα. Να ξέρω ότι δε θα χάσω τις γονιμες, γιατί και ο κύκλος δεν είναι πια σταθερός. 

ΥΓ έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να υπάρχουν καθημερινά επαφές γιατί αδυνατίζει το σπέρμα.  Δεν ξέρω αν ευσταθεί 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Γειά σας κοριτσια και χρόνια πολλά!!! Τι κανετε;; Τα τεστ ωορρηξιας δε μου χουν έρθει ακόμη οπότε θα πρέπει να ξεκινήσουμε χωρίς αυτά. Με κύκλο 27-32 μέρες,αν έρθω σε επαφή 13-16η μέρα είναι καλα;; 

Για υιοθεσία από φιλικά ζευγάρια ξέρω ότι είναι δύσκολα ειδικά αν πρόκειται για βρέφος. Φτάνει και 4 χρόνια η αναμονη. Για μεγαλύτερο παιδάκι πχ 5 ετών τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν ξέρω αν όλα αυτά ισχύουν για ιδιωτική υιοθεσια  η από κρατικό ιδρυμα

Αν εχεις κυκλο 27 μερες η 13η ειναι λιγο οριακα.Εγω θα ελεγα και 12η να εισαι σιγουρη.Και καλυτερα μερα παρα μερα ωστε να δυναμωνει λιγο και το σπερμα.

Καλημερα σε ολες!Ευχομαι συντομα ολες να ειστε εγκυουλες!

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Ανάλογα με την γυναίκα νομίζω είναι! Δεν είναι απόλυτο? Βγήκε θετικό? Επειδή εγώ παίρνω κλομιφενι για ωορρηξία δεν ξέρω πότε ακριβώς είναι! Και θα ξεκινήσω λίγο πιο νωρίς!

Καλημερα! Δε μου έχουν έρθει ακόμη! Από Δευτέρα και βλέπουμε! Άργησα να τα παραγγείλω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλύτερο είναι το μέρα παρά μέρα για το σπέρμα έχετε δίκιο. Εγώ προσωπικά με κύκλο 27 με 32 ημερών κ επειδή τα τεστ ωορρηξίας με μπερδεύουν καιε αγχωνουν όσο μπορώ βαράω στο ψαχνό καθημερινώς!!! Βέβαια εμείς πάμε με εξωσωματική αλλά όσο ζούμε ελπίζουμε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Polly1 said:

Καλημερα!! Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα λοιπόν; εύχομαι να μην έρθει!! Εγώ δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω την ωορρηξια μου. Και αυτό το μέρα παρά μέρα δε θα το αντεχε κάνεις από τους 2 μας! Χαχαχα!! Γι αυτό λέω να πάω πιο στοχευμενα. Να ξέρω ότι δε θα χάσω τις γονιμες, γιατί και ο κύκλος δεν είναι πια σταθερός. 

ΥΓ έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να υπάρχουν καθημερινά επαφές γιατί αδυνατίζει το σπέρμα.  Δεν ξέρω αν ευσταθεί 

η γιατρος μου μου ειπε αρχικα μερα παρα μερα και στις γονιμες φουλ τα γκαζια (οκ με πιο σοβαρο τροπο χαχααχα)... ειναι η μεγαλη μερα σημερα και εχω κανει την διαδρομη γραφειο τουαλετα 200 φορες μεχρι τωρα.. ειναι και στην αλλη ακρη του οροφου και θα νομιζουν οι συναδελφοι οτι κατι εχω παθει.. ωρες ωρες με πιανουν δυνατα πονακια και μετα με αφηνουν.. παντως ακομα δεν ηρθε η ακατονομαστη.. βεβαια τωρα ξημερωσε που λεει ο λογος

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...