Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

On 29/10/2021 at 10:05 ΠΜ, Polly1 είπε:

Καλημερα!! Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα λοιπόν; εύχομαι να μην έρθει!! Εγώ δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω την ωορρηξια μου. Και αυτό το μέρα παρά μέρα δε θα το αντεχε κάνεις από τους 2 μας! Χαχαχα!! Γι αυτό λέω να πάω πιο στοχευμενα. Να ξέρω ότι δε θα χάσω τις γονιμες, γιατί και ο κύκλος δεν είναι πια σταθερός. 

ΥΓ έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να υπάρχουν καθημερινά επαφές γιατί αδυνατίζει το σπέρμα.  Δεν ξέρω αν ευσταθεί 

Συγνώμη που πετάγομαι. Ναι κορίτσι μου έχεις δίκιο. Δεν κάνει κάθε μέρα γιατί δεν προλάβαινει να δυναμώσει το σπέρμα. Θέλει αν 2 μέρες ή ανά μια στις γόνιμες. Μου το είπε γιατρός και έτσι έμεινα και τις 2 φορές έγκυος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Katerina96 said:

Συγνώμη που πετάγομαι. Ναι κορίτσι μου έχεις δίκιο. Δεν κάνει κάθε μέρα γιατί δεν προλάβαινει να δυναμώσει το σπέρμα. Θέλει αν 2 μέρες ή ανά μια στις γόνιμες. Μου το είπε γιατρός και έτσι έμεινα και τις 2 φορές έγκυος. 

και μενα η γιατρος μου ειπε μερα παρα μερα και στις γονιμες καθε μερα.. οπως και να εχει ενα θελουμε.. ελπιζω να βρει τον δρομο αυτο το μηνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Nandia83- είπε:

και μενα η γιατρος μου ειπε μερα παρα μερα και στις γονιμες καθε μερα.. οπως και να εχει ενα θελουμε.. ελπιζω να βρει τον δρομο αυτο το μηνα

Σου το εύχομαι ολόψυχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/10/2021 at 4:01 ΜΜ, Nandia83- είπε:

Εγω είμαι 38 και θέλω 3ο.. είχα μια αποβολή τον Μάιο και τώρα είμαι στον 2ο μηνα προσπαθειών.. την ερχόμενη Παρασκευή (δεν) περιμένω την περίοδο.. αν έρθει πάμε για τον επόμενο μήνα.. μικρή είσαι ακόμα γιατί να το σκέφτεσαι αυτο;

καλησπέρα Νάντια και καλως ήρθες !
νομιζω οτι εσυ απλά -οπως και εγω- δεν εχεις ιδιαιτερα προβληματα γονιμοτητας αλλα προβλημα διαχειρισης αγχους. για να μην σε "αναγκαζω" να ψαχνεις το δικο μου ιστορικό στο συγκεκριμενο θέμα θα στα πω με λιγα λογια,
σε λιγους μηνες γινομαι 40. εχουμε ενα αγορακι 3 χρονων. τον αυγουστο του 2020 εμεινα εγκυος -καταλαθος δλδ αλλα φυσικα ηταν καλοδεχουμενο- και στις 12 εβδ το χασαμε.για 2 μηνες ξεκουραστηκα λιγο και φεβρουαριο ημουν ετοιμη με σκοπιμοτητα πλεον να προσπαθησουμε. εγω ως control freak και τρελά αγχωδης "μπλόκαρα" τον αντρα μου με αποτελεσμα να χουμε θέμα να ερθουμε σε επαφη. με τα χίλια ζόρια κατι εγινε φεβρουαριο και μαρτιο -οχι στις ακριβης στιγμες που ηθελα-  χωρις αποτελεσμα. εκει με επιασε ο πανικος ! μπηκα στο γκρουπ εδω, καποια κοριτσια με κραξανε και ΚΑΛΑ ΜΕ ΚΑΝΑΝΕ ΔΛΔ. ειχανε απολυτο δικιο. με βοηθησαν ομως και παρα πολυ παραλληλα στο να χαλαρωσω να κοψω τις εμμονες κλπ, τον απριλιο ηρθαμε σε επαφη τη σωστη στιγμή κ εμεινα εγκυος. μολις μπηκα 8ο μηνα με πητ πρωτες μερες ιανουαριου. συνεπως προσωπικα πιστευω οτι δεν εχεις καποιο προβλημα σωματικα, αλλα σαν εμενα.. αγχος πολυ ! εγω οπως και εσυ ετσι πανικοβληθηκα μολις ειδα οτι δεν εμεινα εγκυος κατευθειαν και αρχισα να ρωταω τί εξετασεις να κανω και που να παω... σκεψου λιγο.. μηπως το αγχος σε κυριεψε κυριως... ? φυσικα ειναι η γνωμη μου και δεν ειμαι και κανενας ειδικος ! δεν αποτρεπω ουτε εσενα ουτε κανεναν να κοιταξει παραπερα αν ολα ειναι καλα ! 

χιλια συγνωμη για το σεντονι


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια θέλω λίγο να σας αναφέρω το πρόβλημα μου.πηγα σήμερα στο γιατρό 9η μέρα του κύκλου! Είναι τρίτος μήνας που παίρνω κλομιφενι για ωορρηξία.τον πρώτο έμεινα έγκυος αμέσως αλλά είχα βιοχημική.τον 2ο μου ήρθε περίοδος και τώρα τρίτος μήνας! Αυτή τη φορά μου βρήκε κύστη λίγο μεγαλουτσικια λέει από τα χάπια μάλλον, μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα κύστες.αλλα είχα κ ένα ωοθυλάκιο 15 χιλιοστά.λεει ίσως αυτό σκάσει αλλά μου έδωσε και ovitrelle θα την κάνω όταν κάνω ωορρηξία που θα την παρακολουθώ με τεστ αλλά πρέπει πρώτα να φύγει η κύστη λέει ίσως η ένεση την βοηθήσει να σκάσει.εχει συμβεί σε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο απογοητεύτηκα λίγο αυτή την φορά γιατί μπορεί κ να μην κάνω κιόλας ωορρηξία λόγω της κύστης.μπορειτε να με βοηθήσετε? Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...μολις εκλεισα τα 39..εχω ενα γιο 8 ετων και μια παλινδρομη πριν 3 μηνες...και τις 2 φορες που εμεινα εγκυος μου ρθε πολυ ευκολα...απο τον πρωτο μηνα...τωρα ειναι ο δευτερος μηνας προσπαθειων και μου χει γινει εμμονη...προσπαθω να το διαχειριστω...σκεφτομαι οτι αφησα τα χρονια να περασουν διοτι θεωρουσα ευκολη και τη συλληψη και την εγκυμοσυνη...και η παλινδρομη που ειχα μ εχει καταβαλει ψυχολογικα..οτι δεν θα τα καταφερω...οτι θα πανε ολα στραβα...ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ανθη 39 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...μολις εκλεισα τα 39..εχω ενα γιο 8 ετων και μια παλινδρομη πριν 3 μηνες...και τις 2 φορες που εμεινα εγκυος μου ρθε πολυ ευκολα...απο τον πρωτο μηνα...τωρα ειναι ο δευτερος μηνας προσπαθειων και μου χει γινει εμμονη...προσπαθω να το διαχειριστω...σκεφτομαι οτι αφησα τα χρονια να περασουν διοτι θεωρουσα ευκολη και τη συλληψη και την εγκυμοσυνη...και η παλινδρομη που ειχα μ εχει καταβαλει ψυχολογικα..οτι δεν θα τα καταφερω...οτι θα πανε ολα στραβα...ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?

Φυσικα καθε δυσταρεστο γεγονος μας ακολουθεί... Δυστυχώς.... και μας γεμίζει φόβο.... Δεν ειμαι ειδική στο πως να το διαχειριστείς!! Ομως θέλω να δώσω ελπίδες ότι φιλη μου 40ετων συνέλαβε το πρωτο της φυσικα και γέννησε φυσιολογικά ένα υγιέστατο παιδί στα 41! προσπαθουσε καπου απο 38-39 αλλά της παλλινδρομησαν 2-3κυησεις (λογω θρομβοφιλιας δεν ηξερε) και η επόμενη ήρθε για να μείνει!!! ( ξεκίνησε προσπάθειες τότε γτ τότε ένοιωσε έτοιμη να προχωρήσει με τον σύντροφό της)... Φυσικά δεν εύχομαι να ζήσεις παλλινδρομες... απλά θέλω να δώσω ελπίδες ότι σε οποιαδήποτε ηλικία μπορεί να ερθει ένα παιδί... Δεν είμαστε όλες έτοιμες στα 20 ούτε στα 30... πλέον έχει ανέβει ο μέσος όρος των γιαγιάδων μας που έκαναν στα 18!! Γλυκούλες!!! Και βλεπεις οτι πολλα κοριτσια ξεκιναν απο τα 35 συν που είναι κατασταλαγμενος ψυχικά επαγγελματικά κ κ κ....

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 38 μου γέννησα το προτο παιδι μου ....τώρα έχω πέραση τα 40 και ενώ έκανα υπέρηχο σάλπιγγες και γυναικολογικά με βρήκε πολύ καλά .δεν μπορώ να πιάσω εύκολα. Εδώ και 6 μήνες ακόμα προσπαθούμε ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Μαρία Κώστας είπε:

Στα 38 μου γέννησα το προτο παιδι μου ....τώρα έχω πέραση τα 40 και ενώ έκανα υπέρηχο σάλπιγγες και γυναικολογικά με βρήκε πολύ καλά .δεν μπορώ να πιάσω εύκολα. Εδώ και 6 μήνες ακόμα προσπαθούμε ..

Μηπως δεν εντοπιζεις σωστα την ωορεξια και προσπαθεις λαθος μερες?εφοσον ηδη ειχες μια επιτυχημενη εγκυμοσυνη και μαλιστα σχετικα προσφατα ..λογικα ολα καλα θα ειναι...εχεις δοκιμασει να παρεις τεστ ωορεξιας...εγω πηρα αυτο το μηνα και δεν ηταν κατι δυσκολο..οποτε ειμαι σιγουρη οτι οι επαφες μου εγιναν στο σωστο timing..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ανθη 39 είπε:

Μηπως δεν εντοπιζεις σωστα την ωορεξια και προσπαθεις λαθος μερες?εφοσον ηδη ειχες μια επιτυχημενη εγκυμοσυνη και μαλιστα σχετικα προσφατα ..λογικα ολα καλα θα ειναι...εχεις δοκιμασει να παρεις τεστ ωορεξιας...εγω πηρα αυτο το μηνα και δεν ηταν κατι δυσκολο..οποτε ειμαι σιγουρη οτι οι επαφες μου εγιναν στο σωστο timing..

Και εγώ πήρα τεστ και ξεκίνησα από την Πέμπτη να το κάνω και μέχρι στιγμής μου βγαίνει αρνητικό! Σήμερα είμαι 13η μέρα του κύκλου! Λέτε να μην κάνω ωορρηξία γιατί μου βρήκε μια μεγάλη κύστη λόγω της κλομιφενι που παίρνω! Απογοητεύτηκα λίγο.την πρώτη φορά έμεινα με το πρώτο έγκυος αλλά ήταν βιοχημική και τώρα είναι η τρίτη φορά που κάνω την θεραπεία. Ο γιατρός είπε κατά την Δευτέρα μάλλον θα κάνω ωορρηξία γιατί το ωοθυλάκιο την Τετάρτη που πήγα ήταν 15 χιλιοστά! Ελπίζω να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Να το παρακολουθησεις να δεις..για να μην αγχωνεσαι και με αυτο...και γω ειχα αγχωθει και μαλιστα εκανα 2 φορες την ημερα μην τυχων και τη χασω...απλα ηθελα να βεβαιωθω οτι απ αυτη τη πλευρα ειμαι οκ...τωρα για τη θεραπεια που ακολουθεις δεν ξερω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Ανθη 39 είπε:

Να το παρακολουθησεις να δεις..για να μην αγχωνεσαι και με αυτο...και γω ειχα αγχωθει και μαλιστα εκανα 2 φορες την ημερα μην τυχων και τη χασω...απλα ηθελα να βεβαιωθω οτι απ αυτη τη πλευρα ειμαι οκ...τωρα για τη θεραπεια που ακολουθεις δεν ξερω να σου πω...

Και εγώ το σκέφτηκα να κάνω 2 φορές την μέρα.ο γιατρός μου είπε λογικά την Δευτέρα θα κάνω.παντως το πρωί ήμουν λίγο υγρή.ελπιζω αν όχι αύριο τουλάχιστον την Δευτέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Και εγώ το σκέφτηκα να κάνω 2 φορές την μέρα.ο γιατρός μου είπε λογικά την Δευτέρα θα κάνω.παντως το πρωί ήμουν λίγο υγρή.ελπιζω αν όχι αύριο τουλάχιστον την Δευτέρα!!!

Ναι την μερα που νομιζεις οτι λογικα θα εχεις και την προηγουμενη κανε 2 φορες..εγω πηρα κατι ταινιες οικονονικες και ετσι εκανα..και το μεσημερι, ενω ηταν καραμπαμ θετικο, το βραδυ η γραμμη ηταν λιγο πιο αχνη...οποτε αν δεν ειχα κανει το μεσημερι θα θεωρουσα οτι δεν εκανα αυτο το μηνα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...