Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Mamanino είπε:

Κορίτσια μου μακάρι! Το ονειρεύομαι και το επιθυμούμε τόσο πολύ! 

Σας ευχαριστώ για την στήριξη! 

Αλλά είμαστε και ρεαλιστές. Δυστυχώς τα δεδομένα είναι αυτά και δεν μας αφήνουν πολλά περιθώρια. 

Ξέρω ότι και ο γιατρός μας είπε να πάμε σε 10 μέρες για να του δώσει μία ευκαιρία. Απλά είναι η τρίτη φορά που ζούμε το ίδιο σενάριο. 

Επίσης τις τελευταίες μέρες δεν έχω καθόλου συμπτώματα. 

Αίμα καθόλου ακόμα, η τελευταία χοριακη ήταν όταν ήμουν 4+6

Μην κοιτάς κορίτσι μου τα συμπτώματα. Τι δικό μου είχε παλινδρομησει και μέχρι να πάω για την πρόκληση είχα συμπτώματα, τα πάντα όλα. Εμένα η αύξηση μου φάνηκε καλή, αλλά δεν ξέρω και πολλά. Θετικό ωορρηξιας είχες στις 22 του μήνα; ειλικρινά σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

17 ώρες πρίν, Klelia81 είπε:

Αν το παρακολουθουσες πιο στενα? Με υπερηχους ας πουμε. Εγω να φανταστεις χρησιμοποιουσα τεστ οωρρηξιας. Και ημουνα και ησυχη να φανταστείς οτι κανω οωρρηξίες. Δε γυρισε λοιπον ο τότε γιατρός μου να μου πει  καλα βρε χαιβάνι τι κανεις τα τεστ αφου οι ορμονες σου τα έχουν παιξει. Εμένα μου βγαινανε θετικά και νομιζα οτι κανω οωρρηξια αλλα στην πραγματικοτητα μια τρυπα στο νερο. Και προσεξε.. ειχα αρκετα συμπτωματα. Τελος παντων αυτο που θέλω να πω ειναι μηπως πας πιο στοχευμένα. Μια φορα τον μηνα μετά τη περιοδο κανε εναν υπέρηχο. Ο γιατρός δεν μπορει να βοηθήσει κάπως?

Έκανα στον προηγούμενο κύκλο υπέρηχο και ο γιατρός μου είπε πως κανω κανονικά ωορρηξίες. Ειλικρινά δεν ξέρω... Θα περιμένω τώρα να μου έρθει πάλι και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Οφείλω να ομολογήσω πάντως πως έχω κάτι σαν προαίσθημα πως η μητρότητα για εμένα ολοκληρώνεται με το παλικάρι μου. Γερό να είναι το παιδάκι μου! 

1 ώρα πρίν, Ζωη83 είπε:

Συγνώμη κορίτσια λάθος έκανα με πρόσθεση σχόλιου.

Καλημέρα. Άντρας μου είχε αζοοσπερμια και γιατρός μας έδωσε ίδιες βιταμίνες.

Πήγαμε εξωσωματική με βιοψία αλλά με 2 φορά καταφέραμε.

Ήμουν τότε 35 με πολύ καλές ορμόνες

Ο δικός μου έχει χαμηλό ποσοστό ζωηρης κινητικότητας. Έχει σπερμα αλλά δεν είναι τούρμπο. Εξωσωματική δεν θα κάνουμε, είναι πολύ αρνητικός μιας και έχουμε ήδη ένα παιδί. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agatte είπε:

Μην κοιτάς κορίτσι μου τα συμπτώματα. Τι δικό μου είχε παλινδρομησει και μέχρι να πάω για την πρόκληση είχα συμπτώματα, τα πάντα όλα. Εμένα η αύξηση μου φάνηκε καλή, αλλά δεν ξέρω και πολλά. Θετικό ωορρηξιας είχες στις 22 του μήνα; ειλικρινά σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

Έκανα στον προηγούμενο κύκλο υπέρηχο και ο γιατρός μου είπε πως κανω κανονικά ωορρηξίες. Ειλικρινά δεν ξέρω... Θα περιμένω τώρα να μου έρθει πάλι και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Οφείλω να ομολογήσω πάντως πως έχω κάτι σαν προαίσθημα πως η μητρότητα για εμένα ολοκληρώνεται με το παλικάρι μου. Γερό να είναι το παιδάκι μου! 

Ο δικός μου έχει χαμηλό ποσοστό ζωηρης κινητικότητας. Έχει σπερμα αλλά δεν είναι τούρμπο. Εξωσωματική δεν θα κάνουμε, είναι πολύ αρνητικός μιας και έχουμε ήδη ένα παιδί. 

Σώπα κάλε που έχεις προαίσθημα... η απογοήτευση σου είναι. Με πιάνει κι εμένα. Κανεις δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες και βλέπουμε τι θα γίνει. Αφού ο γιατρός σου είναι θετικός. Θέλει υπομονή κι επιμονή το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Το ξέρω ότι έχετε βιώσει κι εσείς τα ίδια! Νιώθω ότι με καταλαβαίνετε και αυτό είναι σπουδαίο γιατί με ανακουφίζει! Δεν ξέρω με ποιον να τα μοιραστώ όλα αυτά αλλιώς! Ούτε οι πιο δικοί μου άνθρωποι δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει! 

Σας ευχαριστώ και πάλι! Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή την φορά και να αποκτήσεις ένα υπέροχο και γερό μωράκι γιατί σου αξίζει! 

Ευχαριστώ κορίτσι μου κ σε σένα τα καλύτερα εύχομαι..δεν το συζητώ ότι ούτε οι δικοί μας άνθρωποι απόλυτα δεν μπορούν να καταλάβουν τι περνάμε..αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς ούτε κατά διάνοια ..κ εγώ για αυτόν ακριβώς τον λόγο μπήκα στο φόρουμ..δεν το έχω καθόλου με την τεχνολογία κ έμπαινα τυχαία σε φόρουμ με αποβολές κ σου βγάζει κάποιους διαλόγους κ ήθελα τόσο πολύ να μοιραστώ με κορίτσια που το πέρασαν..κ μια μέρα κάθισα έβαλα τα δυνατά μου κ γράφτηκα..βοηθηθηκα πάρα πολύ..ένιωσα ξαφνικά ότι δεν ήμουν μόνη μου σε αυτό και είμασταν μια ολόκληρη ομάδα γυναικών που είχαμε το ίδιο θέμα..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Όχι επαφές είχαμε μέχρι την εβδομάδα που έγινε η ωορρηξία. Με τεστακι την είχα βρει. 

Γενικά είχα πολλές κράμπες και πονακια, υπνηλία και κούραση. Τώρα απλά δεν νιώθω κάτι. Σταμάτησαν όλα απότομα. 

Ναι έχω ένα υπέροχο αγοράκι 1μιση χρόνων. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι το θαύμα μου αυτός! 

Ποσο ιδια ιστορια με εμενα!!Ετσι κι εμεις περιμεναμε μηπως αναπτυχθει το εμβρυακι και ειχε πει ο γιατρος να με δει σε 10 μερες αλλα μεσα μου ηξερα οτι δεν παει καλα...γιατι καθυστερημενη συλληψη δεν επαιζε γιατι δεν ειχα επαφες στο τελευταιο 15νθημερο του κυκλου. Το ειχα δει και στην εκφραση του γιατρου οτι δεν ειναι αισιοδοξος αν και προσπαθουσε για να δειξει το αντιθετο. Ευχομαι σε εσενα να γινει το θαυμα!!!

Επισης ξερεις ποσες φορες εχω σκεφτει οτι ο γιος μου ειναι το δικο μου θαυμα; Εχω και πολυ χαμηλη amh εγω..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ποσο ιδια ιστορια με εμενα!!Ετσι κι εμεις περιμεναμε μηπως αναπτυχθει το εμβρυακι και ειχε πει ο γιατρος να με δει σε 10 μερες αλλα μεσα μου ηξερα οτι δεν παει καλα...γιατι καθυστερημενη συλληψη δεν επαιζε γιατι δεν ειχα επαφες στο τελευταιο 15νθημερο του κυκλου. Το ειχα δει και στην εκφραση του γιατρου οτι δεν ειναι αισιοδοξος αν και προσπαθουσε για να δειξει το αντιθετο. Ευχομαι σε εσενα να γινει το θαυμα!!!

Επισης ξερεις ποσες φορες εχω σκεφτει οτι ο γιος μου ειναι το δικο μου θαυμα; Εχω και πολυ χαμηλη amh εγω..

Πάντως η χαμηλή αμη δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις συμμαθήτριες. Τωρα γυρισα απο την δουλειά και διαβασα γρηγορα τα νέα σας. Εν ταχει τα δικα μου...ειμαι 22η μερα. Ωορρηξια ειχα νωρις πιστευω μαλλον 12η μερα. 10η και 11η ειχα θετικο . Απο την ημερα της ωορρηξιας εχω ενα στηθος πετρα με απιστευτο πονο. Δεν θα ελεγα τοσο πως ειναι και τρελα πρησμενο οσο ποναει και ειναι πετρα, σαν να ειναι ολο κυστες ενα πραμα. Μαστογραφια ειχα κανει πριν απο 2 μηνες..διαβασα πως τα αντισταμινικα που παιρνω μπορει να ανεβασουν την προλακτινη. Λετε να με ποναει απο αυτο; γιατι αν εχει ανεβει η προλακτινη απο τα αντισταμινικα παει τζουφιος ο μηνας...ουφ...τι λετε; ξερει καμια οταν ανεβαινει η προλακτινη αν πρηζεται και ποναει το στηθος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ποσο ιδια ιστορια με εμενα!!Ετσι κι εμεις περιμεναμε μηπως αναπτυχθει το εμβρυακι και ειχε πει ο γιατρος να με δει σε 10 μερες αλλα μεσα μου ηξερα οτι δεν παει καλα...γιατι καθυστερημενη συλληψη δεν επαιζε γιατι δεν ειχα επαφες στο τελευταιο 15νθημερο του κυκλου. Το ειχα δει και στην εκφραση του γιατρου οτι δεν ειναι αισιοδοξος αν και προσπαθουσε για να δειξει το αντιθετο. Ευχομαι σε εσενα να γινει το θαυμα!!!

Επισης ξερεις ποσες φορες εχω σκεφτει οτι ο γιος μου ειναι το δικο μου θαυμα; Εχω και πολυ χαμηλη amh εγω..

Στις πόσες εβδομάδες ήσουν; πώς εξελίχθηκε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις συμμαθήτριες. Τωρα γυρισα απο την δουλειά και διαβασα γρηγορα τα νέα σας. Εν ταχει τα δικα μου...ειμαι 22η μερα. Ωορρηξια ειχα νωρις πιστευω μαλλον 12η μερα. 10η και 11η ειχα θετικο . Απο την ημερα της ωορρηξιας εχω ενα στηθος πετρα με απιστευτο πονο. Δεν θα ελεγα τοσο πως ειναι και τρελα πρησμενο οσο ποναει και ειναι πετρα, σαν να ειναι ολο κυστες ενα πραμα. Μαστογραφια ειχα κανει πριν απο 2 μηνες..διαβασα πως τα αντισταμινικα που παιρνω μπορει να ανεβασουν την προλακτινη. Λετε να με ποναει απο αυτο; γιατι αν εχει ανεβει η προλακτινη απο τα αντισταμινικα παει τζουφιος ο μηνας...ουφ...τι λετε; ξερει καμια οταν ανεβαινει η προλακτινη αν πρηζεται και ποναει το στηθος;

Η @Emilly νομίζω ένιωθε έτσι μετά την ωορρηξία του τυχερού της κυκλου! Λες να ήρθε η σειρά σου; Ίδια μέρα το ένιωθε κι αυτή έτσι το στήθος της.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω τις δυσκολιες που εχετε περασει και πραγματικα σας θαυμαζω γι αυτη την δυναμη ψυχης που εχετε. Πραγματικα ειστε αξιοθαυμαστες, ειστε μαχητριες και ευχομαι ο Θεος σύντομα να σας δωσει το ποθουμενο, οπως και σε ολες μας που προσπαθουμε και δεν εγκαταλειπουμε. Εμεις οι γυναικες μπορουμε να εχουμε πολλους ρολους στη ζωη μας, συζυγοι, επαγγελματιες κτλ αλλα το πιο σημαντικο για μενα ειναι να ειμαστε μανουλες. 

Just now, Flolipop said:

Η @Emilly νομίζω ένιωθε έτσι μετά την ωορρηξία του τυχερού της κυκλου! Λες να ήρθε η σειρά σου; Ίδια μέρα το ένιωθε κι αυτή έτσι το στήθος της.

Δεν ειμαι τοσο αισιοδοξη γιατι ξεκινησε απο την ωορρηξια να ποναει πολυ. Πιο πιθανο θεωρω αυτο που διαβασα για τα αντισταμινικα και την προλακτινη αλλα δεν ξερω αν η αυξημενη προλακτινη πρηζει ετσι το στηθος. Μιλαμε για σκληρο, πετρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Σώπα κάλε που έχεις προαίσθημα... η απογοήτευση σου είναι. Με πιάνει κι εμένα. Κανεις δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες και βλέπουμε τι θα γίνει. Αφού ο γιατρός σου είναι θετικός. Θέλει υπομονή κι επιμονή το πράγμα.

Που ξέρω μωρέ... Μακάρι να είναι η απογοήτευση μου κι όχι πραγματικό ένστικτο. Έχω απογοητευτεί τόσο που πραγματικά, αν έρθει ένα μωρό, θα πρέπει να το πάρω στα χέρια μου για να το πιστέψω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agatte said:

Που ξέρω μωρέ... Μακάρι να είναι η απογοήτευση μου κι όχι πραγματικό ένστικτο. Έχω απογοητευτεί τόσο που πραγματικά, αν έρθει ένα μωρό, θα πρέπει να το πάρω στα χέρια μου για να το πιστέψω. 

Και εγω ετσι νιωθω η αληθεια ειναι. Νομιζω πως η μητροτητα για μενα εχει μαλλον κλεισει με το κοριτσι μου. Κανουμε προσπαθειες φυσικα αλλα κατι μεσα μου λεει πως αργησα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Στις πόσες εβδομάδες ήσουν; πώς εξελίχθηκε; 

Στον πρωτο υπερηχο φανηκε οτι ηταν ενδομητριο. Μετα απο 15 μερες θα επρεπε να ακουσουμε καρδια, αλλα υπηρχε εμβρυο πιο μικρο απ'ο,τι περιμεναμε και η καρδια παλλοταν αλλα δεν ακουγοταν. Απο εκει φανηκε οτι παει στραβα αλλα ο γλυκουλης ο γιατρος το επαιζε οτι δεν τρεχει κατι, καθυστερημενη συλληψη και να δωσουμε αλλες 10 μερες... εγω ηξερα οτι δεν γινεται αυτο λογω απουσιας επαφων αλλα τί να του ελεγα; Παμε για αποξεση αυριο; Τελικα μετα απο 10 μερες ειχε συρρικνωθει και αυτο που υπηρχε και μπηκα για αποξεση περιπου 8 εβδομαδων.

Just now, TATAKI είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις συμμαθήτριες. Τωρα γυρισα απο την δουλειά και διαβασα γρηγορα τα νέα σας. Εν ταχει τα δικα μου...ειμαι 22η μερα. Ωορρηξια ειχα νωρις πιστευω μαλλον 12η μερα. 10η και 11η ειχα θετικο . Απο την ημερα της ωορρηξιας εχω ενα στηθος πετρα με απιστευτο πονο. Δεν θα ελεγα τοσο πως ειναι και τρελα πρησμενο οσο ποναει και ειναι πετρα, σαν να ειναι ολο κυστες ενα πραμα. Μαστογραφια ειχα κανει πριν απο 2 μηνες..διαβασα πως τα αντισταμινικα που παιρνω μπορει να ανεβασουν την προλακτινη. Λετε να με ποναει απο αυτο; γιατι αν εχει ανεβει η προλακτινη απο τα αντισταμινικα παει τζουφιος ο μηνας...ουφ...τι λετε; ξερει καμια οταν ανεβαινει η προλακτινη αν πρηζεται και ποναει το στηθος;

Συμμαθητρια δεν ξερω να σου πω για το στηθος, αλλα παμε μαζι..23η μερα του κυκλου σημερα και εν τω μεταξυ εχω πονοκεφαλο και πονους περιοδου στη μεση ηδη. Πολυ φοβαμαι οτι θα ερθει νωριτερα η σιχαμενη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady said:

Στον πρωτο υπερηχο φανηκε οτι ηταν ενδομητριο. Μετα απο 15 μερες θα επρεπε να ακουσουμε καρδια, αλλα υπηρχε εμβρυο πιο μικρο απ'ο,τι περιμεναμε και η καρδια παλλοταν αλλα δεν ακουγοταν. Απο εκει φανηκε οτι παει στραβα αλλα ο γλυκουλης ο γιατρος το επαιζε οτι δεν τρεχει κατι, καθυστερημενη συλληψη και να δωσουμε αλλες 10 μερες... εγω ηξερα οτι δεν γινεται αυτο λογω απουσιας επαφων αλλα τί να του ελεγα; Παμε για αποξεση αυριο; Τελικα μετα απο 10 μερες ειχε συρρικνωθει και αυτο που υπηρχε και μπηκα για αποξεση περιπου 8 εβδομαδων.

Συμμαθητρια δεν ξερω να σου πω για το στηθος, αλλα παμε μαζι..23η μερα του κυκλου σημερα και εν τω μεταξυ εχω πονοκεφαλο και πονους περιοδου στη μεση ηδη. Πολυ φοβαμαι οτι θα ερθει νωριτερα η σιχαμενη.

Και εγω για νωριτερα το βλεπω αν και εχω σταθερα 27 ή 28 κυκλο. Νιωθω με την ωορρηξια που εκανα παω ισως για 26..θα δειξει...αντε παρεουλα..μακαρι να γελασουμε μαζι και να μην το κλαιμε τον μακαριτη παλι...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας εξομολογηθω και κατι....Ενω θελω πολυ ενα δευτερο παιδακι, ειδικα τωρα που μεγαλωνει ο μικρος δεν θα ηθελα να μεινει μονος του χωρις αδερφακι...ενω το προσπαθω και το ευχομαι καθε μηνα, οταν ερχεται η περιοδος, ενα alter ego περιμενει στη γωνια για να "χαρει" ή μαλλον να ανακουφιστει και να "ξεκουραστει" για τις επομενες μερες τουλαχιστον... οπως σας εγραψα και παραπανω δεν ξερω πώς θα ξανααντεξω την αγωνια των υπερηχων, των εξετασεων, πιθανης αποξεσης αν δεν παει καλα, της αμνιοπαρακεντησης λογω ηλικιας, κτλ..

Μεχρι να το παρω στα χερια μου, δεν θα ησυχασω!!!(οχι οτι μετα ησυχαζουμε,αλλα αναφερομαι στην πορεια της εγκυμοσυνης)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Να σας εξομολογηθω και κατι....Ενω θελω πολυ ενα δευτερο παιδακι, ειδικα τωρα που μεγαλωνει ο μικρος δεν θα ηθελα να μεινει μονος του χωρις αδερφακι...ενω το προσπαθω και το ευχομαι καθε μηνα, οταν ερχεται η περιοδος, ενα alter ego περιμενει στη γωνια για να "χαρει" ή μαλλον να ανακουφιστει και να "ξεκουραστει" για τις επομενες μερες τουλαχιστον... οπως σας εγραψα και παραπανω δεν ξερω πώς θα ξανααντεξω την αγωνια των υπερηχων, των εξετασεων, πιθανης αποξεσης αν δεν παει καλα, της αμνιοπαρακεντησης λογω ηλικιας, κτλ..

Μεχρι να το παρω στα χερια μου, δεν θα ησυχασω!!!(οχι οτι μετα ησυχαζουμε,αλλα αναφερομαι στην πορεια της εγκυμοσυνης)

Εγω παντως σας θαυμαζω που μετα απο χρονια θελετε να μπειτε σε αυτη την διαδικασια εγω αν ειχα μεγαλητερο παιδακι δεν ξερω αν θα ξαναεμπαινα σε ολο αυτο(πανω που λες μεγαλωσε το ενα ειμαι χαλαρη ) .. Αντε απτην αρχη ανχος μεχρι να ξεπεταχτει το μωρο ... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...