Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Flolipop είπε:

Ποσών ετών είσαι; Μα πως να είσαι σε προεμμηνοπαυση με fsh 6? Οι άλλες τιμές σου πως ήταν ? Μικρό απόθεμα δεν νομίζω να έχεις. 

Ειμαι 38 αλλα η αμη ηταν πολυ χαμηλη για την ηλικια μου (τοτε 34+). Ειχα κανει την εξεταση αυτη, που τοτε ουτε ηξερα τί ειναι, στα πλαισια προγεννητικου ελεγχου σε ενα κεντρο εξωσωματικης απλα γιατι το ειχε ενας συνεργατης του συζυγου μου και επεμενε ο συζυγος να εχω αυτον για γυναικολογο επειδη και καλα ηταν καλος και ξακουστος..εγω μεχρι τοτε δεν ειχα καν προσπαθησει για παιδι. Με εκανε χωμα...μου ειχε πει οτι ειναι χαλια τα πραγματα και οταν οταν μου εκανε υπερηχο λεει οχι εντελως χαλια, καπως καλυτερα... τον επομενο μηνα ειχα μια βιοχημικη και τη χαρακτηρισε τυχαιο γεγονος αλλα απο την αποψη οτι "εμεινες κι εσυ η κακομοιρα εγκυος". Εννοειται οτι εφυγα και ουτε να τον ξανακουσω δεν θελω τον γρουσουζη αλλα μου εχουν αφησει ενα "τραυματακι" αυτα που μου ειπε και καποιες φορες τα σκεφτομαι.Με ειχε χαρακτηρισει και φτωχη ανταποκριτρια λογω αμη...Φαντασου ψυχολογια που μου εφτιαξε με το καλημερα σας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, marmelady είπε:

Η αμη βεβαια 1,30 απο το 2017 τελευταια μετρηση.Τωρα μπορει να ειναι χαμηλοτερη. Ξερετε μηπως αν λογω μικρου αποθεματος μπορει να μη γινεται ωορρηξια καθε μηνα; Ή θα ειχαν επηρεαστει και οι αλλες ορμονες αν υπηρχε προεμμηνοπαυση;

Αντε καλε δεν έχει μπει σε τετοια φαση με τετοιες εξετάσεις. Εγώ εχω ΑΜΗ 0.02 και περνάω τη συγκεκριμένη φάση. Μια χαρά είσαι.

Just now, marmelady είπε:

Ειμαι 38 αλλα η αμη ηταν πολυ χαμηλη για την ηλικια μου (τοτε 34+). Ειχα κανει την εξεταση αυτη, που τοτε ουτε ηξερα τί ειναι, στα πλαισια προγεννητικου ελεγχου σε ενα κεντρο εξωσωματικης απλα γιατι το ειχε ενας συνεργατης του συζυγου μου και επεμενε ο συζυγος να εχω αυτον για γυναικολογο επειδη και καλα ηταν καλος και ξακουστος..εγω μεχρι τοτε δεν ειχα καν προσπαθησει για παιδι. Με εκανε χωμα...μου ειχε πει οτι ειναι χαλια τα πραγματα και οταν οταν μου εκανε υπερηχο λεει οχι εντελως χαλια, καπως καλυτερα... τον επομενο μηνα ειχα μια βιοχημικη και τη χαρακτηρισε τυχαιο γεγονος αλλα απο την αποψη οτι "εμεινες κι εσυ η κακομοιρα εγκυος". Εννοειται οτι εφυγα και ουτε να τον ξανακουσω δεν θελω τον γρουσουζη αλλα μου εχουν αφησει ενα "τραυματακι" αυτα που μου ειπε και καποιες φορες τα σκεφτομαι.Με ειχε χαρακτηρισει και φτωχη ανταποκριτρια λογω αμη...Φαντασου ψυχολογια που μου εφτιαξε με το καλημερα σας. 

Α να χαθείς γρουσούζη!!! Συγχυστηκα!! Μα υπαρχουν τετοιοι άνθρωποι σήμερον ημέρα? Έλεος!!

  • Μου αρέσει 2

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ειμαι 38 αλλα η αμη ηταν πολυ χαμηλη για την ηλικια μου (τοτε 34+). Ειχα κανει την εξεταση αυτη, που τοτε ουτε ηξερα τί ειναι, στα πλαισια προγεννητικου ελεγχου σε ενα κεντρο εξωσωματικης απλα γιατι το ειχε ενας συνεργατης του συζυγου μου και επεμενε ο συζυγος να εχω αυτον για γυναικολογο επειδη και καλα ηταν καλος και ξακουστος..εγω μεχρι τοτε δεν ειχα καν προσπαθησει για παιδι. Με εκανε χωμα...μου ειχε πει οτι ειναι χαλια τα πραγματα και οταν οταν μου εκανε υπερηχο λεει οχι εντελως χαλια, καπως καλυτερα... τον επομενο μηνα ειχα μια βιοχημικη και τη χαρακτηρισε τυχαιο γεγονος αλλα απο την αποψη οτι "εμεινες κι εσυ η κακομοιρα εγκυος". Εννοειται οτι εφυγα και ουτε να τον ξανακουσω δεν θελω τον γρουσουζη αλλα μου εχουν αφησει ενα "τραυματακι" αυτα που μου ειπε και καποιες φορες τα σκεφτομαι.Με ειχε χαρακτηρισει και φτωχη ανταποκριτρια λογω αμη...Φαντασου ψυχολογια που μου εφτιαξε με το καλημερα σας. 

Ρε... Τι γελοίος είναι αυτός; εμένα πάντως η ΑΜΗ σου μια χαρά μου φαίνεται με αυτά που ακούω. Και θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε πως στην τελική, όλα είναι απλώς αριθμοί. Δεν μπορούμε να τα αφήνουμε να ορίζουν τη ζωή μας. Βρες έναν γιατρό που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Που με ορθά και επιστημονικά τεκμηριωμένα επιχειρήματα, θα μπορέσει να σου δώσει όλες τις πιθανές λύσεις. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Θετική στάση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady said:

Ειμαι 38 αλλα η αμη ηταν πολυ χαμηλη για την ηλικια μου (τοτε 34+). Ειχα κανει την εξεταση αυτη, που τοτε ουτε ηξερα τί ειναι, στα πλαισια προγεννητικου ελεγχου σε ενα κεντρο εξωσωματικης απλα γιατι το ειχε ενας συνεργατης του συζυγου μου και επεμενε ο συζυγος να εχω αυτον για γυναικολογο επειδη και καλα ηταν καλος και ξακουστος..εγω μεχρι τοτε δεν ειχα καν προσπαθησει για παιδι. Με εκανε χωμα...μου ειχε πει οτι ειναι χαλια τα πραγματα και οταν οταν μου εκανε υπερηχο λεει οχι εντελως χαλια, καπως καλυτερα... τον επομενο μηνα ειχα μια βιοχημικη και τη χαρακτηρισε τυχαιο γεγονος αλλα απο την αποψη οτι "εμεινες κι εσυ η κακομοιρα εγκυος". Εννοειται οτι εφυγα και ουτε να τον ξανακουσω δεν θελω τον γρουσουζη αλλα μου εχουν αφησει ενα "τραυματακι" αυτα που μου ειπε και καποιες φορες τα σκεφτομαι.Με ειχε χαρακτηρισει και φτωχη ανταποκριτρια λογω αμη...Φαντασου ψυχολογια που μου εφτιαξε με το καλημερα σας. 

Κορίτσι μου η ΑΜΗ σίγουρα μειώνεται με τα χρόνια Και μας δείχνει το απόθεμα των ωαρίων και την ανταπόκριση που θα είχες σε περίπτωση που έπαιρνες φάρμακα διέγερσης για να προχωρήσεις σε εξωσωματικη, γι αυτό σε χαρακτήρισε φτωχή ανταποκριτρια. Εμένα πάντως στα 38 η ΑΜΗ ήταν 1,64 και στα 39 πήγε 0,89. Απ´ ότι κατάλαβα προσπαθείς φυσικά πάντως χωρίς εξωσωματικη, σωστά ; Πάντως για την ιστορία υπάρχουν κορίτσια με πολύ χαμηλή ΑΜΗ 0,03 που είχαν τέλειο μήνες εγκυμοσύνες,απλά θέλει υπομονή και τύχη. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ και γρήγορα να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Ρε... Τι γελοίος είναι αυτός; εμένα πάντως η ΑΜΗ σου μια χαρά μου φαίνεται με αυτά που ακούω. Και θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε πως στην τελική, όλα είναι απλώς αριθμοί. Δεν μπορούμε να τα αφήνουμε να ορίζουν τη ζωή μας. Βρες έναν γιατρό που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Που με ορθά και επιστημονικά τεκμηριωμένα επιχειρήματα, θα μπορέσει να σου δώσει όλες τις πιθανές λύσεις. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Θετική στάση. 

Να εισαι καλα!Ευχομαι και σε εσενα ο,τι καλυτερο!Εχω βρει γιατρο ευτυχως, ο οποιος εκτιμα συνολικα την κατασταση και ειναι πολυ θετικος. Ο προηγουμενος ομως ηταν ενα σοκ στο ξεκινημα της προσπαθειας μου...

Just now, VASSSO80 είπε:

Κορίτσι μου η ΑΜΗ σίγουρα μειώνεται με τα χρόνια Και μας δείχνει το απόθεμα των ωαρίων και την ανταπόκριση που θα είχες σε περίπτωση που έπαιρνες φάρμακα διέγερσης για να προχωρήσεις σε εξωσωματικη, γι αυτό σε χαρακτήρισε φτωχή ανταποκριτρια. Εμένα πάντως στα 38 η ΑΜΗ ήταν 1,64 και στα 39 πήγε 0,89. Απ´ ότι κατάλαβα προσπαθείς φυσικά πάντως χωρίς εξωσωματικη, σωστά ; Πάντως για την ιστορία υπάρχουν κορίτσια με πολύ χαμηλή ΑΜΗ 0,03 που είχαν τέλειο μήνες εγκυμοσύνες,απλά θέλει υπομονή και τύχη. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ και γρήγορα να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. 

Εκ των υστερων εψαξα κι εγω και ειδα τί σημαινουν αυτα που μου ειπε. Τα εγραψα ολα αυτα οχι γιατι ειχε αδικο ως προς την τιμη της αμη, αλλα γιατι οφειλε να αξιολογησει συνολικα την κατασταση (fsh, lh κτλ), αμη, υπερηχογραφημα και να μην ειναι τρομολαγνος και καταστροφολογος μαλλον με απωτερο σκοπο να γινω πελατισσα του αμεσα. Αυτο το κομματι της ιατρικης νομίζω θελει ατομα με ενσυναισθηση, εκτος των αλλων γνωσεων και ικανοτητων. Στην ιατρικη καποιες φορες δεν ειναι ολα αριθμοι. Αντιμετωπιζω θεμα υγειας που αν δει καποιος μονο τις εξετασεις μου αμφιβαλλει για το οτι ζω.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, VASSSO80 είπε:

Κορίτσι μου η ΑΜΗ σίγουρα μειώνεται με τα χρόνια Και μας δείχνει το απόθεμα των ωαρίων και την ανταπόκριση που θα είχες σε περίπτωση που έπαιρνες φάρμακα διέγερσης για να προχωρήσεις σε εξωσωματικη, γι αυτό σε χαρακτήρισε φτωχή ανταποκριτρια. Εμένα πάντως στα 38 η ΑΜΗ ήταν 1,64 και στα 39 πήγε 0,89. Απ´ ότι κατάλαβα προσπαθείς φυσικά πάντως χωρίς εξωσωματικη, σωστά ; Πάντως για την ιστορία υπάρχουν κορίτσια με πολύ χαμηλή ΑΜΗ 0,03 που είχαν τέλειο μήνες εγκυμοσύνες,απλά θέλει υπομονή και τύχη. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ και γρήγορα να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. 

Πέφτει τόσο πολύ μέσα σε ένα χρόνο; άρα κατά τον Ιούνιο που κλείνω 12 μήνες να επαναλάβω την εξέταση; κι εγώ για φυσιολογική σύλληψη παλεύω. Ο ένας ο γιατρός με κατευθυνε για εξωσωματική και ο άλλος μαζί με τον ανδρολογο, είπαν πως μπορούμε να πετύχουμε φυσική σύλληψη. Δεν ξέρω... Κάτι τόσο απλό, έχει γίνει τόσο πολύπλοκο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Πέφτει τόσο πολύ μέσα σε ένα χρόνο; άρα κατά τον Ιούνιο που κλείνω 12 μήνες να επαναλάβω την εξέταση; κι εγώ για φυσιολογική σύλληψη παλεύω. Ο ένας ο γιατρός με κατευθυνε για εξωσωματική και ο άλλος μαζί με τον ανδρολογο, είπαν πως μπορούμε να πετύχουμε φυσική σύλληψη. Δεν ξέρω... Κάτι τόσο απλό, έχει γίνει τόσο πολύπλοκο. 

Συγγνωμη που πεταγομαι..Ισα ισα με χαμηλη αμη οπως μου ειπε και ο πρωην γιατρος και λεει σωστα και η κοπελα πιο πανω, υπαρχει χαμηλη ανταποκριση σε φαρμακα εξωσωματικης. Αρα δεν θα "κατεβουν" ωαρια για ωοληψια. Αρα πιο πιθανο ειναι να πετυχει καποια με χαμηλη αμη ενα και καλο αυγουλακι με λιγη τυχη με φυσικη συλληψη. Ο πρωην με πηγαινε για εξωσωματικη με δωρεα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Συγγνωμη που πεταγομαι..Ισα ισα με χαμηλη αμη οπως μου ειπε και ο πρωην γιατρος και λεει σωστα και η κοπελα πιο πανω, υπαρχει χαμηλη ανταποκριση σε φαρμακα εξωσωματικης. Αρα δεν θα "κατεβουν" ωαρια για ωοληψια. Αρα πιο πιθανο ειναι να πετυχει καποια με χαμηλη αμη ενα και καλο αυγουλακι με λιγη τυχη με φυσικη συλληψη. Ο πρωην με πηγαινε για εξωσωματικη με δωρεα.

Καλέ δεν πετάγεσαι, κουβέντα κάνουμε. Εγώ από αυτά δε σκαμπάζω. Έκανα πρώτη φορά αμη το καλοκαίρι σχεδόν 38 και ήταν 2,κάτι, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μηδενίσει τσακ μπαμ; γιατί ο ένας βλακας γιατρός που με είδε μου είπε πως με τη συγκεκριμένη τιμή της ΑΜΗ, κάνω 2 το πολύ 3 καλές ωορρηξίες τον χρόνο. Κι εγώ ακούω για κοπέλες που τα καταφέρνουν μια χαρά με πολύ χαμηλότερες τιμές. Πως κρίνετε δηλαδή το απόθεμα των ωαριων αποτην αμη σε ωορρηξίες ανά έτος; καθόλου δεν το καταλαβαίνω. Και επίσης, δεν είναι το αυγό της κάθε ωορρηξίας κατάλληλο για γονιμοποίηση; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Καλέ δεν πετάγεσαι, κουβέντα κάνουμε. Εγώ από αυτά δε σκαμπάζω. Έκανα πρώτη φορά αμη το καλοκαίρι σχεδόν 38 και ήταν 2,κάτι, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μηδενίσει τσακ μπαμ; γιατί ο ένας βλακας γιατρός που με είδε μου είπε πως με τη συγκεκριμένη τιμή της ΑΜΗ, κάνω 2 το πολύ 3 καλές ωορρηξίες τον χρόνο. Κι εγώ ακούω για κοπέλες που τα καταφέρνουν μια χαρά με πολύ χαμηλότερες τιμές. Πως κρίνετε δηλαδή το απόθεμα των ωαριων αποτην αμη σε ωορρηξίες ανά έτος; καθόλου δεν το καταλαβαίνω. Και επίσης, δεν είναι το αυγό της κάθε ωορρηξίας κατάλληλο για γονιμοποίηση; 

Απο οσα εχω διαβασει, χωρις να ειμαι γιατρος, η amh δειχνει το αποθεμα των ωοθηκων. Σε συνδυασμο με την ποιοτητα των ωαριων που υποδηλωνεται και απο την τιμη της fsh σε πανω απο εναν κυκλους, και συνδυαστικα με την υπερηχογραφικη εικονα των ωοθηκων, συνθετουν μια εικονα για το ποσο καλα και αποδοτικα λειτουργει το συστημα. Πχ χαμηλη amh, υψηλη fsh, κακο υπερηχογραφημα και διαταραχες κυκλου προφανως δειχνουν οτι παει για εμμηνοπαυση. Αρκετες φορες κακη amh παει πακετο με κακη ποιοτητα ωαριων, καθως προκειται για τα τελευταια στις ωαρια στις αποθηκες και οσο να ναι δεν προκειται για πρωτο πραμα!χαχαχ! Το ποσο γρηγορα πεφτει η amh προφανως εχει να κανει με καθε γυναικα υποκειμενικα. Εγω δεν την εχω επαναλαβει για ψυχολογικους λογους, ουτε ο γιατρος μου μου εχει πει να την κανω. Του αρκει η καλη fsh και οτι στον υπερηχο βλεπει για την ηλικια μου ωοθηλακια.

Απο τις 3 φορες που εμεινα εγκυος η μια ηταν βιοχημικη και η αλλη παλινδρομη. Δεν μπορω να μη σκεφτω οτι μαλλον τα ωαρια δεν ηταν καλης ποιοτητας και για αυτο δεν προχωρησε η κυηση. Πετυχα βεβαια και το καμαρι μου!!! Και αυτον τον εκανα ενω ειχα βρει οτι εχω χαμηλη amh.Αχ, ενα ακομα καλο ωαριακι δεν θα μου εχει μεινει, να το "χτυπησω"; Ε, σιγουρα!!Το ιδιο και σε εσενα, ειμαι βεβαιη! Το μονο που σκεφτομαι φιλη ειναι τον σεξομαραθωνιο, γιατι εχω βαρεθει το ιδιο εργο καθε μηνα, να κατουραω τεστ και να το κανω με το ζορι ενω πχ νυσταζω ή απλα δεν εχω κεφι.

Αμαν, σεντονι βγηκε!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Απο οσα εχω διαβασει, χωρις να ειμαι γιατρος, η amh δειχνει το αποθεμα των ωοθηκων. Σε συνδυασμο με την ποιοτητα των ωαριων που υποδηλωνεται και απο την τιμη της fsh σε πανω απο εναν κυκλους, και συνδυαστικα με την υπερηχογραφικη εικονα των ωοθηκων, συνθετουν μια εικονα για το ποσο καλα και αποδοτικα λειτουργει το συστημα. Πχ χαμηλη amh, υψηλη fsh, κακο υπερηχογραφημα και διαταραχες κυκλου προφανως δειχνουν οτι παει για εμμηνοπαυση. Αρκετες φορες κακη amh παει πακετο με κακη ποιοτητα ωαριων, καθως προκειται για τα τελευταια στις ωαρια στις αποθηκες και οσο να ναι δεν προκειται για πρωτο πραμα!χαχαχ! Το ποσο γρηγορα πεφτει η amh προφανως εχει να κανει με καθε γυναικα υποκειμενικα. Εγω δεν την εχω επαναλαβει για ψυχολογικους λογους, ουτε ο γιατρος μου μου εχει πει να την κανω. Του αρκει η καλη fsh και οτι στον υπερηχο βλεπει για την ηλικια μου ωοθηλακια.

Απο τις 3 φορες που εμεινα εγκυος η μια ηταν βιοχημικη και η αλλη παλινδρομη. Δεν μπορω να μη σκεφτω οτι μαλλον τα ωαρια δεν ηταν καλης ποιοτητας και για αυτο δεν προχωρησε η κυηση. Πετυχα βεβαια και το καμαρι μου!!! Και αυτον τον εκανα ενω ειχα βρει οτι εχω χαμηλη amh.Αχ, ενα ακομα καλο ωαριακι δεν θα μου εχει μεινει, να το "χτυπησω"; Ε, σιγουρα!!Το ιδιο και σε εσενα, ειμαι βεβαιη! Το μονο που σκεφτομαι φιλη ειναι τον σεξομαραθωνιο, γιατι εχω βαρεθει το ιδιο εργο καθε μηνα, να κατουραω τεστ και να το κανω με το ζορι ενω πχ νυσταζω ή απλα δεν εχω κεφι.

Αμαν, σεντονι βγηκε!!

Σίγουρα θα έχεις ακόμη ωάρια ποιοτικά! Θέλει υπομονή κ θέληση το πράγμα..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα πω κι αλλα! Βαστατε με! Δεν ειναι ολα τα ωαρια καταλληλα για γονιμοποιηση. Το καθε ωαριο "κουβαλαει" ενα γενετικο υλικο, οπως και το σπερματοζωαριο, που πρεπει να ειναι καλο. Σε σχετικο αρθρο ειχα διαβασει οτι πολλες φορες ενω εχει γινει η συλληψη, εκρινονται ουσιες που αποτρεπουν την εμφυτευση στη μητρα επειδη αναγνωριζεται οτι το υλικο ειναι κακο. Γινεται απο τη φυση ενα ξεσκαρταρισμα και αναλογα με τη βλαβη του υλικου, προχωρα και η εγκυμοσυνη. Μακαρι η κυρια φυση να εκανε τη δουλεια της ολη σε αυτο το σταδιο, θα γλιτωναμε απο παμπολλες παλινδρομησεις.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Agatte said:

Καλέ δεν πετάγεσαι, κουβέντα κάνουμε. Εγώ από αυτά δε σκαμπάζω. Έκανα πρώτη φορά αμη το καλοκαίρι σχεδόν 38 και ήταν 2,κάτι, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μηδενίσει τσακ μπαμ; γιατί ο ένας βλακας γιατρός που με είδε μου είπε πως με τη συγκεκριμένη τιμή της ΑΜΗ, κάνω 2 το πολύ 3 καλές ωορρηξίες τον χρόνο. Κι εγώ ακούω για κοπέλες που τα καταφέρνουν μια χαρά με πολύ χαμηλότερες τιμές. Πως κρίνετε δηλαδή το απόθεμα των ωαριων αποτην αμη σε ωορρηξίες ανά έτος; καθόλου δεν το καταλαβαίνω. Και επίσης, δεν είναι το αυγό της κάθε ωορρηξίας κατάλληλο για γονιμοποίηση; 

Μακάρι να ήταν το ωάριο της κάθε ωορρηξία κατάλληλο για γονιμοποίηση. Στην ηλικία 20 με 30 ένα 40% είναι κατάλληλο και αυτό μειώνεται με τα χρόνια. Στα 38 με 40 κι εμένα μου είπε ο γιατρός μου ότι μόνο 3 ωάρια το χρόνο είναι τα υγιή καθώς η ποιότητα πέφτει. Μακάρι όλες να είμαστε τυχερές και να καταφέρουμε να βρούμε αυτό το ένα και καλό ωάριο. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

@Emilly πως εισαι? Τι εγινε με τους κωδικους !! ??

Καλά είναι! Ακόμα δεν της έχουν στείλει τους κωδικούς ...

Just now, marmelady είπε:

Απο οσα εχω διαβασει, χωρις να ειμαι γιατρος, η amh δειχνει το αποθεμα των ωοθηκων. Σε συνδυασμο με την ποιοτητα των ωαριων που υποδηλωνεται και απο την τιμη της fsh σε πανω απο εναν κυκλους, και συνδυαστικα με την υπερηχογραφικη εικονα των ωοθηκων, συνθετουν μια εικονα για το ποσο καλα και αποδοτικα λειτουργει το συστημα. Πχ χαμηλη amh, υψηλη fsh, κακο υπερηχογραφημα και διαταραχες κυκλου προφανως δειχνουν οτι παει για εμμηνοπαυση. Αρκετες φορες κακη amh παει πακετο με κακη ποιοτητα ωαριων, καθως προκειται για τα τελευταια στις ωαρια στις αποθηκες και οσο να ναι δεν προκειται για πρωτο πραμα!χαχαχ! Το ποσο γρηγορα πεφτει η amh προφανως εχει να κανει με καθε γυναικα υποκειμενικα. Εγω δεν την εχω επαναλαβει για ψυχολογικους λογους, ουτε ο γιατρος μου μου εχει πει να την κανω. Του αρκει η καλη fsh και οτι στον υπερηχο βλεπει για την ηλικια μου ωοθηλακια.

Απο τις 3 φορες που εμεινα εγκυος η μια ηταν βιοχημικη και η αλλη παλινδρομη. Δεν μπορω να μη σκεφτω οτι μαλλον τα ωαρια δεν ηταν καλης ποιοτητας και για αυτο δεν προχωρησε η κυηση. Πετυχα βεβαια και το καμαρι μου!!! Και αυτον τον εκανα ενω ειχα βρει οτι εχω χαμηλη amh.Αχ, ενα ακομα καλο ωαριακι δεν θα μου εχει μεινει, να το "χτυπησω"; Ε, σιγουρα!!Το ιδιο και σε εσενα, ειμαι βεβαιη! Το μονο που σκεφτομαι φιλη ειναι τον σεξομαραθωνιο, γιατι εχω βαρεθει το ιδιο εργο καθε μηνα, να κατουραω τεστ και να το κανω με το ζορι ενω πχ νυσταζω ή απλα δεν εχω κεφι.

Αμαν, σεντονι βγηκε!!

Αυτός ο μαραθώνιος είναι πράγματι κουραστικός πλέον ... αφού λέω για αλλαγή να προπονηθώ για τον κανονικό μαραθώνιο, γιατί ο άλλος δεν αποδίδει ...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marmelady είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

Τζιφος, αρνητικο το τεστ.

Κατι εχει παιξει με την ωορρηξια μαλλον, ισως εγινε πιο αργα και δεν την πηρα χαμπαρι. Ή δεν εγινε καθολου. Θα παρω τον γυναικολογο τηλεφωνο μηπως κοψω και το ουτροτζεσταν. Εν τω μεταξυ κανενα συμπτωμα δεν εχω....

Γεια σου κοριτσι μου δεν πειράζει τον άλλο μήνα δυναμικα:x

Just now, Flolipop είπε:

Καλά είναι! Ακόμα δεν της έχουν στείλει τους κωδικούς ...

Αυτός ο μαραθώνιος είναι πράγματι κουραστικός πλέον ... αφού λέω για αλλαγή να προπονηθώ για τον κανονικό μαραθώνιο, γιατί ο άλλος δεν αποδίδει ...

Και ούτε πρόκειται να στείλουν εγω οταν ειχα ξεχασει τους κωδικούς μου 2 βδομάδες περιμενα και δεν έστειλαν ποτε .καλύτερα να φτιάξει αλλο λογαριασμό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...