Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Διαβήτης τύπου 1 σε παιδάκι 2 ετών


Recommended Posts

Just now, P.L.L. είπε:

Ευχαριστώ μαριαννα μου. Εσυ την εχεις γνωρίσει κιολας! 

Μου το είπαν πως δικαιούμαι να ζητήσω σχολική νοσηλεύτρια. Θα το κάνω φυσικά γιατί έτσι θα είμαι ήσυχη, αλλά και μόνο στην ιδέα ότι θα υπάρχει μια νοσηλεύτρια μόνο για το παιδί μου με στεναχωρεί. Ακόμα και το να χρήζει ειδικης μεταχειρησης το ίδιο με κανει να νιώθω. Καταλαβαίνεις.. Όταν θα περάσει η φάση της πληρους αποδοχής από εμενα φαντάζομαι πως δεν θα με στεναχωρεί τίποτα πια. Θα τα βλέπω όλα φυσιολογικα. Όταν την βλέπω να γελάει και να παίζει δε μου φαίνεται τίποτα δύσκολο. Να είναι καλά και χαρούμενη θέλω!

Καλημέρα. Εγώ θέλω να σου πω ότι είναι  αρχή και είναι λογικό να σου φαίνονται ολα βουνό. Έχω ζήσει σε συγγενικο περιβάλλον με κοριτσάκι 11 χρόνων που εμφάνισε διαβήτη τύπου 1 και οδηγήθηκε εσπευσμένα σε τοπικό νοσοκομείο από χωριό της Φλώρινας. Πήγανε όλα καλά. Σκέψου ότι ήτανε σε ένα χωριό της Φλώρινας, με κόσμο πολύ  συντηρητικό που δεν είχαν ιδέα από όλα αυτά. Το παιδί μόνο του έμαθε και έκανε τα πάντα, δεν στερήθηκε απολύτως τίποτα το 2020 έδωσε πανελλήνιες ως ειδική κατηγορία, πέρασε στο Πανεπιστήμιο. Είναι μια κούκλα που ζει μια ζωή απολύτως φυσιολογική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , anoulious είπε:

Καλημέρα. Εγώ θέλω να σου πω ότι είναι  αρχή και είναι λογικό να σου φαίνονται ολα βουνό. Έχω ζήσει σε συγγενικο περιβάλλον με κοριτσάκι 11 χρόνων που εμφάνισε διαβήτη τύπου 1 και οδηγήθηκε εσπευσμένα σε τοπικό νοσοκομείο από χωριό της Φλώρινας. Πήγανε όλα καλά. Σκέψου ότι ήτανε σε ένα χωριό της Φλώρινας, με κόσμο πολύ  συντηρητικό που δεν είχαν ιδέα από όλα αυτά. Το παιδί μόνο του έμαθε και έκανε τα πάντα, δεν στερήθηκε απολύτως τίποτα το 2020 έδωσε πανελλήνιες ως ειδική κατηγορία, πέρασε στο Πανεπιστήμιο. Είναι μια κούκλα που ζει μια ζωή απολύτως φυσιολογική. 

Σ ευχαριστω πολύ... Ετσι κι εγώ θέλω το παιδάκι μου να ζήσει μια φυσιολογική ζωή! Δεν θέλω να νοιώσει διαφορετική με την μειονεκτική έννοια του όρου. 

Πριν λιγο έκανε την πρώτη της υπογλυκαιμία. Εκεί που έπαιζε έγινε υποτονική και ηρθε στην αγκαλια μου. Είναι πολύ μικρή ακόμα για να μου πει δεν νιώθω καλά. Ευτυχως την κατάλαβα. Τη μέτρησα και της έδωσα χυμό. Δε μου άρεσε καθόλου να την βλέπω να μην αισθάνεται καλά αλλά χαιρομαι που την κατάλαβα γιατί το είχα αγχος μην παθει υπογλυκαιμία και δεν την πάρω χαμπάρι. 

18 ώρες πρίν, VASSSO80 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή χρόνια να έχετε. Καταλαβαίνω ότι έχασες τον κόσμο κάτω από τα πόδια σου αλλά να είσαι σίγουρη ότι με την καθοδήγηση των γιατρών θα μάθετε να ζείτε με αυτό και θα έχετε μια απόλυτα φυσιολογική ζωη. Ο άντρας μου είναι διαβητικός τύπου 1 από την εφηβεία του και έχει μάθει να ζει με το διαβήτη. Τα τελευταία χρόνια η ιατρική έχει κάνει μεγάλη πρόοδο στη μέτρηση του διαβήτη ώστε πλέον δεν χρειάζεται να τρυπάει συνεχώς το δάκτυλο για να μετριέται αλλά υπάρχει το σύστημα με τον αισθητήρα το οποίο είναι ένας πολύ μικρός μετρητής ζαχαρου που τοποθετείται στο μπράτσο για 2 εβδομάδες και μπορείς να σκανάρεις συνεχώς είτε με το μετρητή του είτε με το κινητό και να βλέπεις τις μετρήσεις του ζαχαρου και την τάση δηλ αν θα πάει πάνω ή κάτω. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να προλάβεις τις υπογλυκαιμίες και τις υπεργλυκαιμιες. Όσον αφορά στη διατροφή και στην αντίδραση του οργανισμού θα μάθεις να υπολογίζεις τις μονάδες και θα σου γίνει συνήθεια. Εμένα ο άντρας μου πάντως λέει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στη ζωη του διαβητικού δεν είναι να υπολογίσει τι θα φάει και να κάνει τις ενέσεις της ινσουλίνης όσο το να σταματάει ότι κάνει για να μετρήσει το ζάχαρο. Πράγμα το οποίο ευτυχώς διορθώθηκε με το νέο αυτό σύστημα. Ειλικρινά μας έχει αλλάξει τόσο τη ζωη ώστε δεν θυμόμαστε πως ήταν η ζωη πριν τον αισθητήρα. Θα είναι λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά θα το ξεπεράσετε. Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου. Οι μανούλες έχουν μεγάλη δύναμη και είναι ο βράχος της οικογένειας. Αν θες δες και στο σάιτ sofeto.gr που είναι μια ΜΑΜΑ τύπου 1 με παιδάκι τύπου 1. Γράφει πληροφορίες για το διαβήτη τύπου 1 καθώς και συνταγές. Σου στέλνω τα φιλία μου και σου εύχομαι κουράγιο. 

Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση, επειδή δεν έχω προλάβει ακόμα να ανοίξω θέμα στο parents.org. Το μηχάνημα αυτό που είναι για τις μετρήσεις έχει αποκλίσεις μεγάλες; Γιατί έτσι μου είπε τώρα μια παιδίατρος. Δηλαδή και να της το βάλουμε λέει πάλι θα τη μετράω με το αλλο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, P.L.L. said:

Σ ευχαριστω πολύ... Ετσι κι εγώ θέλω το παιδάκι μου να ζήσει μια φυσιολογική ζωή! Δεν θέλω να νοιώσει διαφορετική με την μειονεκτική έννοια του όρου. 

Πριν λιγο έκανε την πρώτη της υπογλυκαιμία. Εκεί που έπαιζε έγινε υποτονική και ηρθε στην αγκαλια μου. Είναι πολύ μικρή ακόμα για να μου πει δεν νιώθω καλά. Ευτυχως την κατάλαβα. Τη μέτρησα και της έδωσα χυμό. Δε μου άρεσε καθόλου να την βλέπω να μην αισθάνεται καλά αλλά χαιρομαι που την κατάλαβα γιατί το είχα αγχος μην παθει υπογλυκαιμία και δεν την πάρω χαμπάρι. 

Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση, επειδή δεν έχω προλάβει ακόμα να ανοίξω θέμα στο parents.org. Το μηχάνημα αυτό που είναι για τις μετρήσεις έχει αποκλίσεις μεγάλες; Γιατί έτσι μου είπε τώρα μια παιδίατρος. Δηλαδή και να της το βάλουμε λέει πάλι θα τη μετράω με το αλλο. 

Απ ότι ξέρω στα παιδάκια βάζουν αντλία ώστε να μη χρειάζεται να κάνουν ενέσεις. Στην αρχή έχει κάποιες αποκλίσεις μέχρι να ρυθμιστεί σωστά και σίγουρα θα πρέπει να της τρύπας το δάκτυλο για να επιβεβαιώνεις ότι οι τιμές είναι σωστές. Τώρα ο αισθητήρας που έχει ο άντρας μου έχει τύχει κάποιες φορές να έχει μικρές αποκλίσεις από αισθητήρα σε αισθητήρα δηλαδή τις πρώτες 48 ώρες που τον φοράει κάποιες φορές διπλό τσεκάρει με το δάκτυλο. Έχει τύχει κάποιοι αισθητήρες να έχουν μεγάλη διαφορά όποτε σ αυτήν την περίπτωση μέσω μιας εφαρμογής που έχει στο κινητό καλιμπραρει τις τιμές δηλαδή κάνει διορθώσεις. Πχ ο αισθητήρας μπορεί να δείχνει 100 ενώ στο δάκτυλο να δείχνει 60 όποτε εκεί μπαίνει και διορθώνει τις τιμές. Αφού λοιπόν διορθωθούν μερικές φορές τότε μετά προσαρμόζεται και μετράει σωστά. Οι γιατροί έχουν δίκιο ότι μπορεί να χρειαστεί να μετράς με το δάκτυλο για σιγουριά  αλλά σκέψου ότι με το άλλο μπορείς να μετράς άπειρες φορές την ημέρα ενώ με το δάκτυλο πόσες φορές θα μετρήσεις ; 10- 20 φορές την ημέρα ; Επειδή σου καταγράφει όλες τις μετρήσεις θα σου πω ότι την πρώτη μέρα που το φόρεσε ο άντρας μου είχε μετρήσει πάνω από 100 φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, VASSSO80 είπε:

Απ ότι ξέρω στα παιδάκια βάζουν αντλία ώστε να μη χρειάζεται να κάνουν ενέσεις. Στην αρχή έχει κάποιες αποκλίσεις μέχρι να ρυθμιστεί σωστά και σίγουρα θα πρέπει να της τρύπας το δάκτυλο για να επιβεβαιώνεις ότι οι τιμές είναι σωστές. Τώρα ο αισθητήρας που έχει ο άντρας μου έχει τύχει κάποιες φορές να έχει μικρές αποκλίσεις από αισθητήρα σε αισθητήρα δηλαδή τις πρώτες 48 ώρες που τον φοράει κάποιες φορές διπλό τσεκάρει με το δάκτυλο. Έχει τύχει κάποιοι αισθητήρες να έχουν μεγάλη διαφορά όποτε σ αυτήν την περίπτωση μέσω μιας εφαρμογής που έχει στο κινητό καλιμπραρει τις τιμές δηλαδή κάνει διορθώσεις. Πχ ο αισθητήρας μπορεί να δείχνει 100 ενώ στο δάκτυλο να δείχνει 60 όποτε εκεί μπαίνει και διορθώνει τις τιμές. Αφού λοιπόν διορθωθούν μερικές φορές τότε μετά προσαρμόζεται και μετράει σωστά. Οι γιατροί έχουν δίκιο ότι μπορεί να χρειαστεί να μετράς με το δάκτυλο για σιγουριά  αλλά σκέψου ότι με το άλλο μπορείς να μετράς άπειρες φορές την ημέρα ενώ με το δάκτυλο πόσες φορές θα μετρήσεις ; 10- 20 φορές την ημέρα ; Επειδή σου καταγράφει όλες τις μετρήσεις θα σου πω ότι την πρώτη μέρα που το φόρεσε ο άντρας μου είχε μετρήσει πάνω από 100 φορές. 

Α οκ. Σ ευχαριστώ πολύ. Ακούγεται πολύ περίπλοκο για εμενα αυτή τη στιγμή αλλά ελπίζω πως θα το μάθω κι αυτό όπως με όλα τα αλλά που πρέπει να μάθω. Αύριο θα μας ενημερώσουν και για την αντλία. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...