Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Ναι έτσι μου τα είχαν πει κι εμένα στην 1η γέννα και πήγα αποφασισμένη να μην κάνω,αλλά μετά από κανένα 12ωρο που η διαστολή δεν ανέβαινε μου είπαν ότι πρέπει να κάνω για να χαλαρώσει το σώμα γιατί σφιγγομουν να αντέξω τους πόνους και δεν βοηθούσε.οποτε τελικά έκανα μισή δόση και για 1,5 ώρα δεν πονούσα.η διαστολή βέβαια πάλι ανέβαινε πολύ αργά,δεν βοηθησε η επισκληριδιος καθολου και τώρα που άλλαξα γιατρό έμαθα πως κακώς μου έκαναν επισκληριδιο με διαστολή 2 γιατί τόσο νωρίς δεν κάνει,καθυστερεί τον τοκετό.αυτη τη φορά δεν θέλω να κάνω και ελπίζω να αντέξω τον πόνο.ελπιζω να μην κρατήσει πολλές ώρες η γέννα γιατί η 1η κράτησε 21 ώρες.στην κλινική μου είπαν ότι είναι 150 ευρώ ο αναισθησιολογος.στη δική σου είναι 450;;τόσα πολλά;

Κάτι επίσης που με φοβίζει με την επισκληριδιο είναι ότι αν στις εξωθήσει είσαι υπό την επήρεια δεν θα νιώθεις την σύσπαση κ δεν θα ξέρεις πότε να σπρώξεις,θα σου λέει ο γιατρός πότε βλεποντας τον καρδιοτοκογραφο.επειδη λοιπόν δεν θα γίνεται αυτόματα την στιγμή ακριβώς που πρέπει η εξώθηση, είναι σίγουρο πως ο γιατρός θα κόψει το περίνεο καλού κακού.αυτο λοιπόν δεν θέλω να μου το κάνει γιατί στην 1η γέννα με καταεκοψε και είχα πάρα πολλά ράμματα και εσωτερικά και εξωτερικά που με ταλαιπώρησαν για μήνες μέχρι να πάψω να έχω τραβήγματα και να μπορώ να καθίσω κανονικα.και οι συνεπειες δεν ήταν μόνο αυτές αλλά και ψυχικες και κάναμε και πολλούς μήνες να ξαναεχουμε επαφή και από φόβο και από πόνο....όλα αυτά δεν θέλω να τα ξαναζήσω,γι αυτό θα προτιμούσα να μην μου κάνει περινεοτομη και αν είναι να τραυματιστεί το περίνεο από μόνο του ας τραυματιστει.θα επουλωθεί μόνο του η άντε να χρειαστεί 1-2 ραμματακια και όχι γύρω στα 50 που είχα εγώ!!

Κορίτσια,θέμα κετόνες στα ούρα!!Ποια είχε την ίδια εμπειρία; Ξέρω ότι σχετίζονται με διαβήτη αλλά οι 2 καμπύλες που είχα κάνει ήταν πολύ καλές και μάλιστα το σάκχαρο νηστείας ήταν κάτω απ' το φυσιολογικό όριο.σε 2 μέρες έχω γιατρό και θα τον ρωτήσω.

Ωχ ταλαιπωρηθηκες πολύ με την περινεοτομη. Ελπίζω να μην χρειαστεί αυτή την φορά. Η επισκληριδιος μπαίνει μετά τα 3 εκατοστά. Εγω είμαι στην Κύπρο, είναι 450€ αλλά αν σκεφτείς ότι όλα τα άλλα είναι δωρεάν και σε καλή κλινική, μια χαρά. Δεν ξεκινησε φυσιολογικά ο τοκετός σου ε; φαντάζομαι ότι μπήκες με πρόκληση για να ήταν τόση ώρα χωρίς εξέλιξη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , ΕιρήνηΣ είπε:

Ωχ ταλαιπωρηθηκες πολύ με την περινεοτομη. Ελπίζω να μην χρειαστεί αυτή την φορά. Η επισκληριδιος μπαίνει μετά τα 3 εκατοστά. Εγω είμαι στην Κύπρο, είναι 450€ αλλά αν σκεφτείς ότι όλα τα άλλα είναι δωρεάν και σε καλή κλινική, μια χαρά. Δεν ξεκινησε φυσιολογικά ο τοκετός σου ε; φαντάζομαι ότι μπήκες με πρόκληση για να ήταν τόση ώρα χωρίς εξέλιξη. 

Νομίζω μου είχε πει ο γιατρός οτι από διαστολη 4 και πάνω κάνουμε επισκληριδιο;δεν θυμάμαι καλά.σιγουρα όμως όχι με διαστολή 2.

ναι ταλαιπωρήθηκα επειδή το μωρό είχε οπίσθια θέση και δεν κατέβαινε καλά κάτω ώστε να γίνει διαστολή.είχε κολλήσει λόγω της θέσης του και περιμέναμε μήπως γυρίσει και μεγαλώσει η διαστολή.το 4% των μωρών γεννιούνται έτσι και αυτή η θέση του μωρού δυσκολεύει πολύ τον τοκετό,παρατεινει το 2ο μέρος του,αυξάνει τις πιθανότητες για βεντούζα(όπως συνέβη στην περίπτωση μου) και σε γεμιζει και με ραμματα...αυτόματη έναρξη είχα,με σπάσιμο νερών ξεκίνησε ο τοκετός στις 40+3 αλλά τελικά δεν αρκεί αυτό για μια καλή έκβαση.η 2η γέννα πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερη.ποσο άτυχη να είμαι να ξαναπεσω στο 4% των πιο δύσκολων τοκετών; Εσύ είχες καλή γέννα; Έτσι εξηγείται το 450ευρο,είσαι Κύπρο.εκει δεν έχω ιδέα τι παίζει από τιμές.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Νομίζω μου είχε πει ο γιατρός οτι από διαστολη 4 και πάνω κάνουμε επισκληριδιο;δεν θυμάμαι καλά.σιγουρα όμως όχι με διαστολή 2.

ναι ταλαιπωρήθηκα επειδή το μωρό είχε οπίσθια θέση και δεν κατέβαινε καλά κάτω ώστε να γίνει διαστολή.είχε κολλήσει λόγω της θέσης του και περιμέναμε μήπως γυρίσει και μεγαλώσει η διαστολή.το 4% των μωρών γεννιούνται έτσι και αυτή η θέση του μωρού δυσκολεύει πολύ τον τοκετό,παρατεινει το 2ο μέρος του,αυξάνει τις πιθανότητες για βεντούζα(όπως συνέβη στην περίπτωση μου) και σε γεμιζει και με ραμματα...αυτόματη έναρξη είχα,με σπάσιμο νερών ξεκίνησε ο τοκετός στις 40+3 αλλά τελικά δεν αρκεί αυτό για μια καλή έκβαση.η 2η γέννα πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερη.ποσο άτυχη να είμαι να ξαναπεσω στο 4% των πιο δύσκολων τοκετών; Εσύ είχες καλή γέννα; Έτσι εξηγείται το 450ευρο,είσαι Κύπρο.εκει δεν έχω ιδέα τι παίζει από τιμές.

Ε ναι δε νόμιζω να σου ξανάσυμβεί το ίδιο. Κάθε τοκετός είναι διαφορετικος. Περίεργο και σε άφησε κιόλας και δεν σε πηγε καισαρική πιο νωρίς. 

Εμενα το πρώτο ήταν μετωπική προβολή και δεν κατέβαινε με τίποτα. Αλλά με έβαλε με πρόκληση μια εβδομάδα πριν την Πητ μου, δεν ήταν έτοιμο το μωρό, ήταν πολύ ψηλά και μετά από ένα 12 ωρο και 8 εκατ. διαστολή μου είπε ότι πέφτουν οι παλμοί και με έβαλε καισαρική. 

Στο 2ο πέρασα 10 μέρες την πητ, έσπασαν τα νερα και σε 4 ώρες είχα γεννησει. Με βεντούζα και γω, επειδη τότε (12 χρόνια πριν) ήταν στάνταρ διαδικασία να σε γεννούν με βεντούζα αν είχες κάνει προηγούμενη καισαρικη. Αλλά δεν είχα κανένα θέμα με τα ράμματα και τον πόνο από κάτω. Ούτε που ξέρω πόσα μου είχαν κάνει, το μόνο που θυμάμαι είναι λίγο τσούξιμο στην αρχή αλλά όχι πόνο. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Ε ναι δε νόμιζω να σου ξανάσυμβεί το ίδιο. Κάθε τοκετός είναι διαφορετικος. Περίεργο και σε άφησε κιόλας και δεν σε πηγε καισαρική πιο νωρίς. 

Εμενα το πρώτο ήταν μετωπική προβολή και δεν κατέβαινε με τίποτα. Αλλά με έβαλε με πρόκληση μια εβδομάδα πριν την Πητ μου, δεν ήταν έτοιμο το μωρό, ήταν πολύ ψηλά και μετά από ένα 12 ωρο και 8 εκατ. διαστολή μου είπε ότι πέφτουν οι παλμοί και με έβαλε καισαρική. 

Στο 2ο πέρασα 10 μέρες την πητ, έσπασαν τα νερα και σε 4 ώρες είχα γεννησει. Με βεντούζα και γω, επειδη τότε (12 χρόνια πριν) ήταν στάνταρ διαδικασία να σε γεννούν με βεντούζα αν είχες κάνει προηγούμενη καισαρικη. Αλλά δεν είχα κανένα θέμα με τα ράμματα και τον πόνο από κάτω. Ούτε που ξέρω πόσα μου είχαν κάνει, το μόνο που θυμάμαι είναι λίγο τσούξιμο στην αρχή αλλά όχι πόνο. 

Ο γιατρός ήταν της άποψης να προσπαθήσουμε όσο μπορώ εφόσον το μωρό δεν κινδυνεύει και αν δεν τα καταφέρουμε σε μερικές ώρες πάμε χειρουργείο και συμφωνούσα κι εγώ,ήθελα να αποφύγουμε την καισαρική αφού δεν κινδύνευε το μωρό. Στο 1ο μωρό δηλ έφαγες ένα σωρο πόνους μέχρι 8 διαστολή και δεν γλίτωσες και την καισαρική...τόσα χρόνια πριν και ειχες φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική;μπραβοοο νόμιζα οτι τωρα τελευταία το επιχειρούν και μάλιστα πολλοί λίγοι γιατροί.καλα η βεντούζα τελικά είναι πολύ συνηθισμένη μέθοδος γενικά.μετα τη γέννα το έμαθα,πιο πριν δεν ήξερα τίποτα για αυτή τη μέθοδο.οποτε πηγαίνεις για 2ο φυσιολογικό τοκετό τώρα στο 3ο παιδάκι,με το καλό.ποτε έχεις Πητ;έχεις τον ίδιο γιατρό που είχες στο 2ο;θα σε περιμένεις δηλ τουλάχιστον 10 μέρες αν ξεπεράσεις Πητ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Ο γιατρός ήταν της άποψης να προσπαθήσουμε όσο μπορώ εφόσον το μωρό δεν κινδυνεύει και αν δεν τα καταφέρουμε σε μερικές ώρες πάμε χειρουργείο και συμφωνούσα κι εγώ,ήθελα να αποφύγουμε την καισαρική αφού δεν κινδύνευε το μωρό. Στο 1ο μωρό δηλ έφαγες ένα σωρο πόνους μέχρι 8 διαστολή και δεν γλίτωσες και την καισαρική...τόσα χρόνια πριν και ειχες φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική;μπραβοοο νόμιζα οτι τωρα τελευταία το επιχειρούν και μάλιστα πολλοί λίγοι γιατροί.καλα η βεντούζα τελικά είναι πολύ συνηθισμένη μέθοδος γενικά.μετα τη γέννα το έμαθα,πιο πριν δεν ήξερα τίποτα για αυτή τη μέθοδο.οποτε πηγαίνεις για 2ο φυσιολογικό τοκετό τώρα στο 3ο παιδάκι,με το καλό.ποτε έχεις Πητ;έχεις τον ίδιο γιατρό που είχες στο 2ο;θα σε περιμένεις δηλ τουλάχιστον 10 μέρες αν ξεπεράσεις Πητ;

Στο 1ο δεν ένιωσα καθόλου πόνο. Ήταν όσο ψηλά το μωρό που δεν πονούσα καθόλου. Και μη νομίζεις ότι στο 2ο είχα υποστηρικτικο γιατρό. Σε δημόσιο νοσοκομείο, χωρίς συγκεκριμένο γιατρό και με έβαλε ο διευθυντής να υπογράψω ότι αναλαμβάνω την ευθύνη. Και εννοείται ότι ήθελαν να με βάλουν μέσα μερες πιο νωρίς και έστησα πόδι ότι θα περιμένω να έρθει φυσικά. Τώρα ευτυχώς βρήκα μια πολύ καλή γιατρό υπέρ του φυσιολογικου και μου είπε ότι θα του δώσουμε τις μέρες του. 6 Σεπτεμβρίου έχω Πητ και μου είπε ότι σίγουρα θα τις περάσω πάλι επειδή έχω μακρυ τράχηλο. Εσυ πότε έχεις Πητ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , ΕιρήνηΣ είπε:

Στο 1ο δεν ένιωσα καθόλου πόνο. Ήταν όσο ψηλά το μωρό που δεν πονούσα καθόλου. Και μη νομίζεις ότι στο 2ο είχα υποστηρικτικο γιατρό. Σε δημόσιο νοσοκομείο, χωρίς συγκεκριμένο γιατρό και με έβαλε ο διευθυντής να υπογράψω ότι αναλαμβάνω την ευθύνη. Και εννοείται ότι ήθελαν να με βάλουν μέσα μερες πιο νωρίς και έστησα πόδι ότι θα περιμένω να έρθει φυσικά. Τώρα ευτυχώς βρήκα μια πολύ καλή γιατρό υπέρ του φυσιολογικου και μου είπε ότι θα του δώσουμε τις μέρες του. 6 Σεπτεμβρίου έχω Πητ και μου είπε ότι σίγουρα θα τις περάσω πάλι επειδή έχω μακρυ τράχηλο. Εσυ πότε έχεις Πητ? 

Με 8 εκ διαστολή και δεν ένιωσες πόνο;;;;;;πως γίνεται αυτό;;Μπράβο που περιμενες να έρθει μόνο του το 2ο στην ώρα του. Πόσα εκ τράχηλο έχεις;εγώ 3 εκ.τράχηλο και Πητ 14 Σεπτέμβρη.και κάτι μου λέει ότι μέχρι αρχές σεπτεμβρη θα πάω.

Εγώ θυμάμαι στην 1η γέννα είχα 2 εκ διαστολή κ μου έλεγαν πως αυτός ειναι ο πόνος,δεν θα αυξηθεί.το μηχανημα έγραφε 100αρες συσπασεις κι εγώ απορούσα,πίστευα πως όσο ανεβαίνει η διαστολή θα πονάω και περισσότερο.

Και άλλες κοπέλες ακούω πως χωρίς καθόλου πόνο πάνε στο γιατρό και τους λέει πως έχουν 2 εκ διαστολή!! Εγώ τότε τον άντεχα τον πόνο αλλά ήταν μεγάλος.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Με 8 εκ διαστολή και δεν ένιωσες πόνο;;;;;;πως γίνεται αυτό;;Μπράβο που περιμενες να έρθει μόνο του το 2ο στην ώρα του. Πόσα εκ τράχηλο έχεις;εγώ 3 εκ.τράχηλο και Πητ 14 Σεπτέμβρη.και κάτι μου λέει ότι μέχρι αρχές σεπτεμβρη θα πάω.

Εγώ θυμάμαι στην 1η γέννα είχα 2 εκ διαστολή κ μου έλεγαν πως αυτός ειναι ο πόνος,δεν θα αυξηθεί.το μηχανημα έγραφε 100αρες συσπασεις κι εγώ απορούσα,πίστευα πως όσο ανεβαίνει η διαστολή θα πονάω και περισσότερο.

Και άλλες κοπέλες ακούω πως χωρίς καθόλου πόνο πάνε στο γιατρό και τους λέει πως έχουν 2 εκ διαστολή!! Εγώ τότε τον άντεχα τον πόνο αλλά ήταν μεγάλος.

 

Όμως αυξήθηκε ο πόνος σου, ε; δηλαδή δεν ήταν ο ίδιος πόνος όταν πήγες και λίγο πριν γεννήσεις; Νομίζω μετά τα 6 εκατοστά γίνεται πολύ έντονος και πιο συχνός. 

Εμένα μου είπε η γιατρός πριν 10 μέρες που πήγα ότι ήταν 3 και κάτι ο τράχηλος. Και είδε ότι η μικρή ήταν λίγο πιο χαμηλά επειδή συνήθως ήταν πάρα πολύ ψηλά. 

Μου είπε και η μαία μετά τις 37 εβδομάδες να κάνω μασαζ στις ρωγες και στο στήθος, σεξ και να κατεβαίνω σκάλες. (ανέβασμα με ασανσέρ και να τις κατεβαίνω) και πολύ περπάτημα φυσικά μπας και έρθει λίγο πιο νωρίς και δεν περάσω τις μέρες μου πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Όμως αυξήθηκε ο πόνος σου, ε; δηλαδή δεν ήταν ο ίδιος πόνος όταν πήγες και λίγο πριν γεννήσεις; Νομίζω μετά τα 6 εκατοστά γίνεται πολύ έντονος και πιο συχνός. 

Εμένα μου είπε η γιατρός πριν 10 μέρες που πήγα ότι ήταν 3 και κάτι ο τράχηλος. Και είδε ότι η μικρή ήταν λίγο πιο χαμηλά επειδή συνήθως ήταν πάρα πολύ ψηλά. 

Μου είπε και η μαία μετά τις 37 εβδομάδες να κάνω μασαζ στις ρωγες και στο στήθος, σεξ και να κατεβαίνω σκάλες. (ανέβασμα με ασανσέρ και να τις κατεβαίνω) και πολύ περπάτημα φυσικά μπας και έρθει λίγο πιο νωρίς και δεν περάσω τις μέρες μου πάλι. 

Νομίζω ο πόνος ήταν ίδιος από 2 και πάνω αλλά δεν θυμάμαι τώρα γιατί προσπάθησα να ξεχάσω ότι είχε να κάνει με πόνο...δεν τα κατάφερα βέβαια αλλά έστω μερικά τα ξέχασα.το μόνο που θυμάμαι είναι πως για 1,5 ώρα δεν πονούσαν και ήμουν άνετη με την επισκληριδιο.εγω σήμερα πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι ο τράχηλος είναι 3 εκ.ο πλακούντας σιγά σιγά ωριμάζει και το μωρό είναι ψηλά.δεν φοβάται για πρόωρο τοκετό και θέλουμε να φτάσω σίγουρα τον 15αυγουστο.να συμπληρώσω δηλαδή τις 36 εβδομάδες.απο εδώ και πέρα θα με βλέπει μια φορά την εβδομάδα και σε 2 εβδομάδες θα μου κάνει κολπική εξέταση!!!δεν θέλω με τίποτα να μου κάνει γιατί θυμάμαι τον πόνο και επίσης απ' όσο ξέρω δεν είναι απαραίτητη.εμενα μου έχει μείνει ο πόνος απ' την κολπική εξέταση που μου έκαναν κάθε τέταρτο στη γέννα γιατί κάθε φορά προσπαθούσαν να μου ανοίξουν τον τράχηλο με τα δάχτυλα!!!!και μάλιστα μου έλεγαν ότι με βοηθούν να γλιτώσω την καισαρική!!!αλλά δεν ήξερα τότε....

 

 

11 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Όμως αυξήθηκε ο πόνος σου, ε; δηλαδή δεν ήταν ο ίδιος πόνος όταν πήγες και λίγο πριν γεννήσεις; Νομίζω μετά τα 6 εκατοστά γίνεται πολύ έντονος και πιο συχνός. 

Εμένα μου είπε η γιατρός πριν 10 μέρες που πήγα ότι ήταν 3 και κάτι ο τράχηλος. Και είδε ότι η μικρή ήταν λίγο πιο χαμηλά επειδή συνήθως ήταν πάρα πολύ ψηλά. 

Μου είπε και η μαία μετά τις 37 εβδομάδες να κάνω μασαζ στις ρωγες και στο στήθος, σεξ και να κατεβαίνω σκάλες. (ανέβασμα με ασανσέρ και να τις κατεβαίνω) και πολύ περπάτημα φυσικά μπας και έρθει λίγο πιο νωρίς και δεν περάσω τις μέρες μου πάλι. 

Οι επαφές είναι ένα θέμα με την κοιλιά τούρλα...εμείς δεν έχουμε κ ως το τέλος δεν θα έχουμε σίγουρα ενώ ξέρω ότι κάνουν καλό τις τελευταίες μέρες 

Μασάζ στο στήθος κάνουμε για να ερεθιστεί και να γίνουν συσπάσεις;σου έχει πει για μασάζ στο περίνεο καθόλου;που να βοηθάει να γίνει πιο ελαστικό την κρίσιμη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Αχ, είχα μέρες να μπω και τα διάβασα μαζεμένα!

Και εγώ για φυσιολογικό τοκετό πάω εκτός απροόπτου φυσικά, γιατί είναι και ο διαβήτης κύησης στην μέση. Προς το παρόν τον ρυθμίζω με διατροφή και δεν έχει χρειαστεί ινσουλίνη και ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Όσο για την επισκληρίδιο, μπορείτε να κάνετε μικρή δόση. Εγώ στην πρώτη γέννα είχα μπει με πρόκληση και έκανα επισκληρίδιο, αλλά η γιατρός μου είχε πει ότι θέλει να έχω πλήρη επίγνωση και να συνεργάζομαι. Ένιωθα απόλυτα τα πόδια μου, ούτε μούδιασμα ούτε τίποτα, ένιωθα ότι μπορώ να περπατήσω (δεν σηκώθηκα γιατί ήμουν στον καρδιοτοκογράφο, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να περπατήσω, αν σηκωνόμουν), στις εξωθήσεις σήκωνα από μόνη μου τα πόδια ψηλά....μην περιγράφω άλλο, καταλάβατε :razz:

Νομίζω ότι με βοήθησε πολύ στον πόνο στην μέση που είχα, δηλαδή δεν θυμάμαι να πονάω παρ'όλο που ήμουν τόσες ώρες στο κρεβάτι (12ωρο). Και λογικά θα μετρίασε και τους πόνους της γέννας, αλλά όχι ότι δεν πονούσα ή δεν καταλάβαινα πότε έπρεπε να σπρώξω.

Οπότε συζητήστε το θέμα της δόσης, αν την θέλετε αλλά φοβάστε ότι δεν θα έχετε τον έλεγχο. :)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Αχ, είχα μέρες να μπω και τα διάβασα μαζεμένα!

Και εγώ για φυσιολογικό τοκετό πάω εκτός απροόπτου φυσικά, γιατί είναι και ο διαβήτης κύησης στην μέση. Προς το παρόν τον ρυθμίζω με διατροφή και δεν έχει χρειαστεί ινσουλίνη και ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Όσο για την επισκληρίδιο, μπορείτε να κάνετε μικρή δόση. Εγώ στην πρώτη γέννα είχα μπει με πρόκληση και έκανα επισκληρίδιο, αλλά η γιατρός μου είχε πει ότι θέλει να έχω πλήρη επίγνωση και να συνεργάζομαι. Ένιωθα απόλυτα τα πόδια μου, ούτε μούδιασμα ούτε τίποτα, ένιωθα ότι μπορώ να περπατήσω (δεν σηκώθηκα γιατί ήμουν στον καρδιοτοκογράφο, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να περπατήσω, αν σηκωνόμουν), στις εξωθήσεις σήκωνα από μόνη μου τα πόδια ψηλά....μην περιγράφω άλλο, καταλάβατε :razz:

Νομίζω ότι με βοήθησε πολύ στον πόνο στην μέση που είχα, δηλαδή δεν θυμάμαι να πονάω παρ'όλο που ήμουν τόσες ώρες στο κρεβάτι (12ωρο). Και λογικά θα μετρίασε και τους πόνους της γέννας, αλλά όχι ότι δεν πονούσα ή δεν καταλάβαινα πότε έπρεπε να σπρώξω.

Οπότε συζητήστε το θέμα της δόσης, αν την θέλετε αλλά φοβάστε ότι δεν θα έχετε τον έλεγχο. :)

Καλημέρα,καλό μήνα.αν κάνεις μισή δόση, έτσι ακριβώς νιώθεις.απλα ανακουφίζεται για 1.5 ώρα από τους έντονους πόνους αλλά νιώθεις τα πάντα.κι εγώ με μισή δόση που είχα κανει πιστεύω θα μπορούσα να περπατήσω αλλά κι εγώ δεν σηκώθηκα.στις εξωθήσεις δεν ήμουν υπό την επήρεια οπότε δεν ξέρω αν και η μισή δόση είναι αρκετή για να σε κάνει να μην νιώθεις πότε πρέπει να σπρώξεις.η ολόκληρη δόση σίγουρα μου έχουν πει άλλες που έκαναν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Tatateo είπε:

Κορίτσια τι κάνετε??? 34 και 3 σήμερα κ το μωρό το βγαζει 3200 ο γιατρός.. Πάω για μεγάλο μωρό. Δε με βλέπω να μπαίνω Σεπτεμβρη. Εσείς που βρίσκεστε???? 

Είναι το 1ο σου;πηγαίνεις για φυσιολογικα;όντως πρέπει να είναι μεγάλο...εμένα 33+3 ήταν 2050 γρ. Και μου είπε ότι είναι στα φυσιολογικα όρια.γι;τι υπολογίζεις να γεννήσεις τόσο νωρίτερα απ' την Πητ;σου είπε κάτι ο γιατρός πέρα απ' το βάρος;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Tatateo είπε:

Κορίτσια τι κάνετε??? 34 και 3 σήμερα κ το μωρό το βγαζει 3200 ο γιατρός.. Πάω για μεγάλο μωρό. Δε με βλέπω να μπαίνω Σεπτεμβρη. Εσείς που βρίσκεστε???? 

Καλημεραα... 32+4 ο μικρος μ ηταν 2 κιλακια...σε ενα μηνα δλδ πηρε 850 γρ..τωρα ειμαι 33+5 κ.εχω ραντεβου στ 17 για να δουμε ❤

γτ να μην μπεις σεπτεμβρη??? Εχει να κανει με τα κιλα του μωρου??? Σου ειπε κατι ο γιατρος σου??? 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιαααα.... Μια ερωτηση... Πηγαινωγια κατουρημα κ αισθανομαι ακριβως κατω στ ευαισθητη περιοχη εναν πονο αποτομο ο οποιος ερχεται κ φευγει μεχρι να τελειωσω... Ωρες ωρες νομιζω θα τν γεννησω στ χεστρα τοσο περιεργο... Το εχει νιωσει καμια? 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sadri09 είπε:

Κοριτσιαααα.... Μια ερωτηση... Πηγαινωγια κατουρημα κ αισθανομαι ακριβως κατω στ ευαισθητη περιοχη εναν πονο αποτομο ο οποιος ερχεται κ φευγει μεχρι να τελειωσω... Ωρες ωρες νομιζω θα τν γεννησω στ χεστρα τοσο περιεργο... Το εχει νιωσει καμια? 

Το έχω πάθει και μάλιστα νιώθω πως έχω ανοίξει από κάτω αλλά δεν έχω ανοίξει καθόλου.ετσι νιώθω όμως.ειναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...