Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Heidelberg είπε:

Χαχαχα! Το πίστευα και για τον δικό μου αυτό, αλλά με εξέπληξε ευχάριστα τελικά!:rolleyes:

Πάντως, πριν από 3 χρόνια είχε υπογράψει θυμάμαι ένα χαρτί ότι αν του συμβεί ο,τιδήποτε κατά την διάρκεια του τοκετού, το μαιευτήριο δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη (αν τυχόν πχ λιποθυμήσει και δεν ασχοληθεί κανείς μαζί του ξέρω γω), χαχαχα! Τώρα δεν ξέρω αν το υπέγραψε πάλι, παίζει και να μην πρόλαβε!

Οντως????? Αααα δν τα ηξερα αυτα.... Εμενα δν θα ηθελε με τπτ να μπει παντως... Εδω λεμε μηπως ερθει κ κατευθειαν μετα στ δωματιο αφου λειπει εκτος με την δουλεια.... Ερχεται σημερα τριτη φευγει κανουμε το σταυρο μας να γεννησω μεχρι δευτερα για να μεινει :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Δεν πόνεσα με το σπάσιμο, ενώ θυμόμουν ότι στο πρώτο μωρό είχα πονέσει! Αλλά μου είπε η γιατρός (και συμφώνησε και η μαία) ότι όταν είναι ήδη μεγάλη η διαστολή και σπάσουν τα νερά, τότε κατεβαίνει το μωρό κατευθείαν και αυτό είναι που πονάει και αυτό θυμόμουν. Όχι το σπάσιμο αυτό καθ' εαυτό δηλαδή.

Ο άντρας μου ναι ήταν μέσα και στο πρώτο μας από την αρχή και τώρα μόλις κατάφερε να μπει. Στο πρώτο μας είχε συγκλονιστεί, γιατί ο γιος μας γεννήθηκε en caul (με ανέπαφο τον αμνιακό σάκο) αφ' ενός και αφ' ετέρου γιατί δεν περίμενε τον πλακούντα μετά και τρόμαξε :lol:

Τώρα ήταν πιο ψύχραιμος, μάλλον γιατί δεν προλάβαινε και να αντιδράσει διαφορετικά :lol: Ήθελε όμως να είναι όντως, και του είχε εξηγήσει και η γιατρός ότι έτσι και μπει και αναλάβει ρόλο ενεργό, μετά δεν πρόκειται να τον αφήσει να βγει :lol:

 

Έχω ακούσει ότι τα σπάνε με μια τεράστια βελόνι κ με τρομάζει αυτό. Εγώ νομίζω δεν θα ήθελα να είναι μέσα την στιγμή που βγαίνει το μωρό.βασικα δεν θέλω να την δει αυτή την εικόνα γιατί πιστεύω θα επιρεαστει,δεν ξέρω.θελω όμως να είναι μέχρι να ξεκινήσω τις εξωθήσεις για συμπαράσταση.

1 ώρα πρίν, Sadri09 είπε:

Οντως????? Αααα δν τα ηξερα αυτα.... Εμενα δν θα ηθελε με τπτ να μπει παντως... Εδω λεμε μηπως ερθει κ κατευθειαν μετα στ δωματιο αφου λειπει εκτος με την δουλεια.... Ερχεται σημερα τριτη φευγει κανουμε το σταυρο μας να γεννησω μεχρι δευτερα για να μεινει :(

Ε τι στο καλό,δεν θα γεννήσεις μέχρι Δευτέρα;θα γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ασία είπε:

Έχω ακούσει ότι τα σπάνε με μια τεράστια βελόνι κ με τρομάζει αυτό. Εγώ νομίζω δεν θα ήθελα να είναι μέσα την στιγμή που βγαίνει το μωρό.βασικα δεν θέλω να την δει αυτή την εικόνα γιατί πιστεύω θα επιρεαστει,δεν ξέρω.θελω όμως να είναι μέχρι να ξεκινήσω τις εξωθήσεις για συμπαράσταση.

Ε τι στο καλό,δεν θα γεννήσεις μέχρι Δευτέρα;θα γεννήσεις.

Δεν ειν βελονα... Μ εφερε η μαια κ μ το εδωσε ειν ενα μακρυ λεπτο πλαστικο πραγματακι λιγο αγκαθωτο στ ακρη για να σκισει στ ουσια τν σακο... Μ το εδειξε για να καταλαβω αν εχουν σκοπο να μ σπασουν τα νερα! Λες να επιρρεαστει??? Δν νομιζω βρε το παιδακι του θα δει θα συγκινηθει πιστευω.. Αντε πες τα να γεννησω να μεινει κ αυτος πφφφ.... Εγω θελω 12 κυριακη να ερθει... Χθεςκ σημερα γενεθλια οι δυο θειες μ... 13 ο ξαδερφος μ.... 9 ειχε ο παππους μ... Ε να μη γεμισουμε το κενο?! :lol: χαχαχαχαχαχα λεμε τωρα ας ερθει κ δευτερα μωρε αρκει να ερθει :( κ το δικο σ κ το δικο μ παρεουλα ❤

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sadri09 είπε:

Δεν ειν βελονα... Μ εφερε η μαια κ μ το εδωσε ειν ενα μακρυ λεπτο πλαστικο πραγματακι λιγο αγκαθωτο στ ακρη για να σκισει στ ουσια τν σακο... Μ το εδειξε για να καταλαβω αν εχουν σκοπο να μ σπασουν τα νερα! Λες να επιρρεαστει??? Δν νομιζω βρε το παιδακι του θα δει θα συγκινηθει πιστευω.. Αντε πες τα να γεννησω να μεινει κ αυτος πφφφ.... Εγω θελω 12 κυριακη να ερθει... Χθεςκ σημερα γενεθλια οι δυο θειες μ... 13 ο ξαδερφος μ.... 9 ειχε ο παππους μ... Ε να μη γεμισουμε το κενο?! :lol: χαχαχαχαχαχα λεμε τωρα ας ερθει κ δευτερα μωρε αρκει να ερθει :( κ το δικο σ κ το δικο μ παρεουλα ❤

Πάει σήμερα η μέρα,δεν είχαμε καμία γέννα.για να δούμε αύριο....όλο το σόι παρθένοι είναι; Πωπω δεν θέλω να μου σπάσουν τα νερά γιατρός η μαία,ελπίζω να γίνει μόνο του και σύντομα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ασία είπε:

Πάει σήμερα η μέρα,δεν είχαμε καμία γέννα.για να δούμε αύριο....όλο το σόι παρθένοι είναι; Πωπω δεν θέλω να μου σπάσουν τα νερά γιατρός η μαία,ελπίζω να γίνει μόνο του και σύντομα παρακαλώ.

Καλησπέρα και με το καλό σας,είμαι στις μανουλες Οκτωβρίου!!!Περιμένω το 4ο παιδάκι μου.Μην φοβάσαι ίσα ίσα όταν θα σου σπάσουν τα νερά ο γιατρός αν δεν έχει γίνει από μόνο τους θα νιώσεις τέτοια ανακούφιση και ο τοκετός θα προχώρησει πολύ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό σας,είμαι στις μανουλες Οκτωβρίου!!!Περιμένω το 4ο παιδάκι μου.Μην φοβάσαι ίσα ίσα όταν θα σου σπάσουν τα νερά ο γιατρός αν δεν έχει γίνει από μόνο τους θα νιώσεις τέτοια ανακούφιση και ο τοκετός θα προχώρησει πολύ πιο γρήγορα.

Με το καλό το μωράκι σου,εσύ με 3 γέννες έχεις εμπειρία.για φυσιολογικό τοκετό πηγαίνεις;

Νιώθω συνέχεια πίεση χαμηλά και σουβλιες από κάτω στιγμιαίες αλλά δε λένε να σπάσουν τα νερά να αρχίσουν τα όργανα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ασία είπε:

Με το καλό το μωράκι σου,εσύ με 3 γέννες έχεις εμπειρία.για φυσιολογικό τοκετό πηγαίνεις;

Νιώθω συνέχεια πίεση χαμηλά και σουβλιες από κάτω στιγμιαίες αλλά δε λένε να σπάσουν τα νερά να αρχίσουν τα όργανα.

Φυσιολογικά και τα 3 μου κορίτσια δεν σπάσανε ποτέ τα νερά μόνα τους ,γέννησα με ραντεβού και τα 3 γιατί δεν έλεγαν να βγουν ,από την ώρα που μου έβαλαν τον όρο σε 3,4 ώρες γεννούσα χωρίς να το καταλάβω κ χωρίς επισκληριδιο.Τωρα μετά από 12 χρόνια περιμένω τον μπέμπη ,δεν σου κρύβω πως έχω ανχωθει γιατί δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο με τα άλλα μου παιδιά η γέννα κ δεν θα ήθελα να κάνω επισκληριδιο φοβάμαι.Αυτο που θα έλεγα είναι πολύ περπάτημα και σεξ πραγματικά βοηθάνε πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Πάει σήμερα η μέρα,δεν είχαμε καμία γέννα.για να δούμε αύριο....όλο το σόι παρθένοι είναι; Πωπω δεν θέλω να μου σπάσουν τα νερά γιατρός η μαία,ελπίζω να γίνει μόνο του και σύντομα παρακαλώ.

Οντως αυτο ελεγα κ γω παει κ αυτη η μερα... Σουβλιες κ γω νιωθω αλλα τπτ το τρομερο... Ειχαμε κ επαφη σημερα... Αυριο θα βγω να περπατησω κιολας τι στ καλο... Κ γω ευχομαι να ερθει μονο του αλλα οτι θελει το σωμα μας κ τα μωρακια δν μπορουμε να κανουμε κ πολλα :(

ναι ολοι παρθενοι χαχαχα

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό σας,είμαι στις μανουλες Οκτωβρίου!!!Περιμένω το 4ο παιδάκι μου.Μην φοβάσαι ίσα ίσα όταν θα σου σπάσουν τα νερά ο γιατρός αν δεν έχει γίνει από μόνο τους θα νιώσεις τέτοια ανακούφιση και ο τοκετός θα προχώρησει πολύ πιο γρήγορα.

Καλησπερα επισκληριδιο ουτε γω θελω κ οσο μπορω θα το αποφυγω... Το θεμα ειν οτι θελω να γινουν ολα φυσιολογικα κ μ φαινεται οτι το αντιθετο θα συμβει!!!! Πφφφ με το καλο κ εσυ το αγορακι σ... ❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sadri09 είπε:

Οντως αυτο ελεγα κ γω παει κ αυτη η μερα... Σουβλιες κ γω νιωθω αλλα τπτ το τρομερο... Ειχαμε κ επαφη σημερα... Αυριο θα βγω να περπατησω κιολας τι στ καλο... Κ γω ευχομαι να ερθει μονο του αλλα οτι θελει το σωμα μας κ τα μωρακια δν μπορουμε να κανουμε κ πολλα :(

ναι ολοι παρθενοι χαχαχα

Καλησπερα επισκληριδιο ουτε γω θελω κ οσο μπορω θα το αποφυγω... Το θεμα ειν οτι θελω να γινουν ολα φυσιολογικα κ μ φαινεται οτι το αντιθετο θα συμβει!!!! Πφφφ με το καλο κ εσυ το αγορακι σ... ❤

Καλημέρα σε κανένα μου παιδί δεν είχα ένδειξη για τοκετό ότι και να έκανα ,εκτός από την πρώτη μου κόρη που είδα λίγο αίμα στις 40 +2 μια μέρα πριν το ραντεβού μου να μπω να γεννήσω ,μεγάλο καημό το είχα μια φορά να σπάσουν νερά να με πιάσουν δυνατή πόνοι.Τωρα ευελπιστώ να έρθει μόνο του που δεν νομίζω .Με το καλό κ σε σενα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλημέρα σε κανένα μου παιδί δεν είχα ένδειξη για τοκετό ότι και να έκανα ,εκτός από την πρώτη μου κόρη που είδα λίγο αίμα στις 40 +2 μια μέρα πριν το ραντεβού μου να μπω να γεννήσω ,μεγάλο καημό το είχα μια φορά να σπάσουν νερά να με πιάσουν δυνατή πόνοι.Τωρα ευελπιστώ να έρθει μόνο του που δεν νομίζω .Με το καλό κ σε σενα

Καλημέρα.στις 3 προκλήσεις που έκανες ως τώρα έχουν γίνει πολλές παρεμβάσεις;επισκληρηδιος είπες όχι και γεννησες κ αρκετά γρήγορα.πως εγινε αυτό;περινεοτομη έγινε;βεντούζα;έχω συνδυάσει την πρόκληση με άλλες παρεμβάσεις για αυτό ρωτάω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Καλημέρα σε κανένα μου παιδί δεν είχα ένδειξη για τοκετό ότι και να έκανα ,εκτός από την πρώτη μου κόρη που είδα λίγο αίμα στις 40 +2 μια μέρα πριν το ραντεβού μου να μπω να γεννήσω ,μεγάλο καημό το είχα μια φορά να σπάσουν νερά να με πιάσουν δυνατή πόνοι.Τωρα ευελπιστώ να έρθει μόνο του που δεν νομίζω .Με το καλό κ σε σενα

Ααααααχ θα τρελαθω δν θελω να φτασω τοσο... Χαχαχαχα αιμα ειχα την πεμπτη εγω... ❤

1 ώρα πρίν, Ασία είπε:

Καλημέρα.στις 3 προκλήσεις που έκανες ως τώρα έχουν γίνει πολλές παρεμβάσεις;επισκληρηδιος είπες όχι και γεννησες κ αρκετά γρήγορα.πως εγινε αυτό;περινεοτομη έγινε;βεντούζα;έχω συνδυάσει την πρόκληση με άλλες παρεμβάσεις για αυτό ρωτάω.

Περινεοτομη μ το εχουν περασει σαν κατι στανταρ εμενα.... Οτι γινεται παντα ως κατι απαραιτειτο... Καλημερα...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Καλημέρα.στις 3 προκλήσεις που έκανες ως τώρα έχουν γίνει πολλές παρεμβάσεις;επισκληρηδιος είπες όχι και γεννησες κ αρκετά γρήγορα.πως εγινε αυτό;περινεοτομη έγινε;βεντούζα;έχω συνδυάσει την πρόκληση με άλλες παρεμβάσεις για αυτό ρωτάω.

Εκτός από την πρόκληση και την περινεοτιμη στην πρώτη μου κόρη και στην τρίτη και ο λόγος ήταν ότι το μωρό δεν έβγαινε σωστά δεν είχα άλλη παρέμβαση και μεγάλα σχετικά τα παιδιά μου τα 2 3350 και η τρίτη 3560  Η δεύτερη μάλιστα θυμάμαι 9 το πρωί πήγα στο μαιευτήριο και 11+45 γεννήθηκε .Όλα είναι σχετικά ,ο κάθε τοκετός διαφορετικός.

Αυτό που ξέρω από την μαία μου(είναι και κουνιάδα μου)πως η επισκληριδιος παρόλο που είναι σωτηρια αν δεν γίνει στην σωστή στιγμή μπορεί να καθυστερήσει τον τοκετό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εκτός από την πρόκληση και την περινεοτιμη στην πρώτη μου κόρη και στην τρίτη και ο λόγος ήταν ότι το μωρό δεν έβγαινε σωστά δεν είχα άλλη παρέμβαση και μεγάλα σχετικά τα παιδιά μου τα 2 3350 και η τρίτη 3560  Η δεύτερη μάλιστα θυμάμαι 9 το πρωί πήγα στο μαιευτήριο και 11+45 γεννήθηκε .Όλα είναι σχετικά ,ο κάθε τοκετός διαφορετικός.

Αυτό που ξέρω από την μαία μου(είναι και κουνιάδα μου)πως η επισκληριδιος παρόλο που είναι σωτηρια αν δεν γίνει στην σωστή στιγμή μπορεί να καθυστερήσει τον τοκετό.

Πολύ τυχερή είσαι,πολύ καλές γεννες είχες.ναι το έχω ακούσει αυτό για την επισκληριδιο.

1 hour ago, Sadri09 είπε:

Ααααααχ θα τρελαθω δν θελω να φτασω τοσο... Χαχαχαχα αιμα ειχα την πεμπτη εγω... ❤

Περινεοτομη μ το εχουν περασει σαν κατι στανταρ εμενα.... Οτι γινεται παντα ως κατι απαραιτειτο... Καλημερα...

 

 

Δυστυχώς έτσι το έχουν όλοι,παρέμβαση ρουτίνας...ενώ δεν θα έπρεπε να γίνεται πάντα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sadri09 είπε:

Ααααααχ θα τρελαθω δν θελω να φτασω τοσο... Χαχαχαχα αιμα ειχα την πεμπτη εγω... ❤

Περινεοτομη μ το εχουν περασει σαν κατι στανταρ εμενα.... Οτι γινεται παντα ως κατι απαραιτειτο... Καλημερα...

 

 

Εμένα στο ιδιωτικό με το αίμα με κράτησαν γιατί είχα και 2 εκατοστά διαστολή και λέω τι να φύγω και να έρθω το πρωί αφού έτσι κ αλλιώς είχα ραντεβού το πρωί να γεννήσω . Περινεοτιμη δεν ν είναι στάνταρ ότι θα γίνει ,και δεν καταλαβαίνεις κιόλας ποτέ στο κάνουν γιατί κάνουν τοπική αναισθησία αν δεν έχεις επισκληριδιο και όταν έχεις πόνους,στην δεύτερη μου κόρη δεν μου έκαναν ,και στην τρίτη ήταν 2,3 τα ράμματα.Στην πρώτη μου κόρη είχα πολλά ράμματα ζοριστικα γιατί δεν έβγαινε σωστα αλλά καλύτερα από το να την βγάζανε με βεντούζα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Πολύ τυχερή είσαι,πολύ καλές γεννες είχες.ναι το έχω ακούσει αυτό για την επισκληριδιο.

Δυστυχώς έτσι το έχουν όλοι,παρέμβαση ρουτίνας...ενώ δεν θα έπρεπε να γίνεται πάντα.

Α δν ηξερα αυτο για τν επισκληριδιο... Ηξερε η μαια μ οτι δν θελω κ δν μ ειπε κατι γτ κ αυτη δν ειν υπερ αυτου... Οσο για το κοψιμο ναι δν θα επρεπε να ειν αλλα δυστυχως δν θα μας ακουγαν πιστευω κ να λεγαμε δν θελουμε... Κανα συμπτωματακι σημερα εχεις? 

@βιολετα3 εδω στ πολη μ εστω το εχουν σαν στανταρ παντως το κοψιμο γι αυτο το λεω... Επιασε βροχη κ δν μπορω να περπατησω ρε παιδια αν ειν δυνατον ποσο σεξ πια χαχαχαχαχαχα  θα φυγει κ θα με παρατησει στ τελος χαχαχαχ 39+1 σημερα πφφφφ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...