Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

επαναληψη β επιπεδου κ ενδεχομενο διακοπης κυησης


dinaki23

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...

ειμαι στην 23η εβδομαδα κ ο γιατρος μου συνεστησε επαναληψη β επιπεδου γιατι εχει αμφιβολια για το μπροστινο μερος του εγκεφαλου...κατι επρεπε να εχει αναπτυχθει αλλα δεν εχει αναπτυχθει ακομα,ουτε κ απουσιαζει βεβαια(π θα ηταν χειροτερο)...αν δεν φανει ουτε στην επαναληπτικη πρεπει να κανω μαγνητικη εγκεφαλου εμβρυου κ αν βγει κακη πρεπει να διακοψω την κυηση...

ςχω ενα αγορακι 8 μηνων...το κοιταω κ κλαιω ολη μερα...

εχει καμμια καποια εμπειρια αναλογη;;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια...

ειμαι στην 23η εβδομαδα κ ο γιατρος μου συνεστησε επαναληψη β επιπεδου γιατι εχει αμφιβολια για το μπροστινο μερος του εγκεφαλου...κατι επρεπε να εχει αναπτυχθει αλλα δεν εχει αναπτυχθει ακομα,ουτε κ απουσιαζει βεβαια(π θα ηταν χειροτερο)...αν δεν φανει ουτε στην επαναληπτικη πρεπει να κανω μαγνητικη εγκεφαλου εμβρυου κ αν βγει κακη πρεπει να διακοψω την κυηση...

ςχω ενα αγορακι 8 μηνων...το κοιταω κ κλαιω ολη μερα...

εχει καμμια καποια εμπειρια αναλογη;;;

Κορίτσι μου ψυχραιμία όσο γίνεται, τα πράγματα μπορεί να μην είναι όπως φαίνονται! Εγώ είμαι άλλη περίπτωση αλλά μόλις είδα το θέμα δεν μπορούσα να μην σου γράψω.. στη β επιπέδου είχαν δει εύρημα στον εγκέφαλο της μπεμπας μας το οποίο βέβαια συνδέθηκε τελικά με χρωμοσωμικη ανωμαλία που υπήρχε αλλά μου είχαν πει αν βγει καθαρή η αμνιο να έκανα μαγνητική..βέβαια ήταν πρόβλημα στην κυκλοφορία του ΕΝΥ οπότε γι αυτό υποψιαστηκαν πρώτα σύνδρομο και μου είπαν για αμνιο..Σε σένα το θέμα από ότι καταλαβαίνω είναι ανατομικό οπότε πας κατευθείαν για MRI.. Να είσαι αισιόδοξη κοπέλα μου γιατί πολλές φορές η μαγνητική διαψεύδει τον υπέρηχο και τελικά είναι όλα καλά! 

Να την επαναλάβεις τι εννοούσε ο γιατρός σου; Σε άλλον εμβρυολόγο ή απλά λίγες μέρες μετά να δείτε αν έχει αναπτυχθεί το σημείο αυτό; Επίσης να σε ρωτήσω και αν θέλεις μου απαντάς, μιλάς για το μεσολοβιο;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dinaki23 said:

Γεια σας κοριτσια...

ειμαι στην 23η εβδομαδα κ ο γιατρος μου συνεστησε επαναληψη β επιπεδου γιατι εχει αμφιβολια για το μπροστινο μερος του εγκεφαλου...κατι επρεπε να εχει αναπτυχθει αλλα δεν εχει αναπτυχθει ακομα,ουτε κ απουσιαζει βεβαια(π θα ηταν χειροτερο)...αν δεν φανει ουτε στην επαναληπτικη πρεπει να κανω μαγνητικη εγκεφαλου εμβρυου κ αν βγει κακη πρεπει να διακοψω την κυηση...

ςχω ενα αγορακι 8 μηνων...το κοιταω κ κλαιω ολη μερα...

εχει καμμια καποια εμπειρια αναλογη;;;

Ντίνα μου καλησπέρα και ελπίζω να έχει κάνει λάθος ο γιατρός σου κ να είναι όλα καλά... Σου συστινω να πας στον Μαλιγιαννη για β επιπέδου... Εμβρυολογος ή γυναικολόγος σου την έκανε;

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου ψυχραιμία όσο γίνεται, τα πράγματα μπορεί να μην είναι όπως φαίνονται! Εγώ είμαι άλλη περίπτωση αλλά μόλις είδα το θέμα δεν μπορούσα να μην σου γράψω.. στη β επιπέδου είχαν δει εύρημα στον εγκέφαλο της μπεμπας μας το οποίο βέβαια συνδέθηκε τελικά με χρωμοσωμικη ανωμαλία που υπήρχε αλλά μου είχαν πει αν βγει καθαρή η αμνιο να έκανα μαγνητική..βέβαια ήταν πρόβλημα στην κυκλοφορία του ΕΝΥ οπότε γι αυτό υποψιαστηκαν πρώτα σύνδρομο και μου είπαν για αμνιο..Σε σένα το θέμα από ότι καταλαβαίνω είναι ανατομικό οπότε πας κατευθείαν για MRI.. Να είσαι αισιόδοξη κοπέλα μου γιατί πολλές φορές η μαγνητική διαψεύδει τον υπέρηχο και τελικά είναι όλα καλά! 

Να την επαναλάβεις τι εννοούσε ο γιατρός σου; Σε άλλον εμβρυολόγο ή απλά λίγες μέρες μετά να δείτε αν έχει αναπτυχθεί το σημείο αυτό; Επίσης να σε ρωτήσω και αν θέλεις μου απαντάς, μιλάς για το μεσολοβιο;; 

Ν την επαναλαβω μετα απο μερες..

δε ξερω πως λεγεται...στο μπροστινο τμημα τ εγκεφαλου κατι που ενωνει τα δυο ημισφαιρια...δεν μου εξηγησε ακρινως γιατι ακομα αυτα ειναι υποθεσεις...μετα την επανεξεταση αν συνεχιζει το προβλημα θαου πει συγκεκριμενα φανταζομαι...

Just now, Ntepaki22 είπε:

Ντίνα μου καλησπέρα και ελπίζω να έχει κάνει λάθος ο γιατρός σου κ να είναι όλα καλά... Σου συστινω να πας στον Μαλιγιαννη για β επιπέδου... Εμβρυολογος ή γυναικολόγος σου την έκανε;

Εμβρυολογος...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 said:

Ν την επαναλαβω μετα απο μερες..

δε ξερω πως λεγεται...στο μπροστινο τμημα τ εγκεφαλου κατι που ενωνει τα δυο ημισφαιρια...δεν μου εξηγησε ακρινως γιατι ακομα αυτα ειναι υποθεσεις...μετα την επανεξεταση αν συνεχιζει το προβλημα θαου πει συγκεκριμενα φανταζομαι...

Εμβρυολογος...

Μόνο και μόνο που σου είπε για υποθέσεις κ σε ανησύχησε έτσι καλύτερα να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη σε άλλο γιατρό... Η αυχενική σου ήταν εντάξει; Όλα θα ναι καλά, κοίτα να δεις..  μην χάνεις την πίστη σου, έχεις ήδη ένα αγγελάκι στα χέρια σου κ το άλλο θα έρθει σύντομα στην αγκαλιά σου..  

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ntepaki22 είπε:

Μόνο και μόνο που σου είπε για υποθέσεις κ σε ανησύχησε έτσι καλύτερα να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη σε άλλο γιατρό... Η αυχενική σου ήταν εντάξει; Όλα θα ναι καλά, κοίτα να δεις..  μην χάνεις την πίστη σου, έχεις ήδη ένα αγγελάκι στα χέρια σου κ το άλλο θα έρθει σύντομα στην αγκαλιά σου..  

Μια χαρα ηταν η αυχενικη μου...οπως μου εξηγησε ο γιατρος  μου δεν εχει σχεση αυτο με το ενδεχομενο που αντιμετωπιζουμε τωρα...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dinaki23 είπε:

Ν την επαναλαβω μετα απο μερες..

δε ξερω πως λεγεται...στο μπροστινο τμημα τ εγκεφαλου κατι που ενωνει τα δυο ημισφαιρια...δεν μου εξηγησε ακρινως γιατι ακομα αυτα ειναι υποθεσεις...μετα την επανεξεταση αν συνεχιζει το προβλημα θαου πει συγκεκριμενα φανταζομαι...

Εμβρυολογος...

Κατάλαβα Ντινα μου, πράγματι δεν έχει να κάνει με την αυχενική όπως σου ειπε γιατί πρόκειται για ανατομικό θέμα που αυτά φαίνονται στη β' 

Παρόλα αυτά είναι συχνό να φαίνεται κάτι τετοιο και όπως είπα και πριν να διαψεύδεται μετά στη μαγνητική που δίνει πιο καθαρή εικόνα του εγκεφάλου! Κάνε τον επαναληπτικό υπέρηχο (δεν θα είναι ξανά η Β επιπέδου από την αρχή αλλά ένα υπερηχογραφημα ανάπτυξης για να δει αν έχει μεγαλώσει όσο πρέπει αυτό το τμήμα) και θα το δείτε.. Ίσως να μη χρειαστεί και η μαγνητική αλλά ακόμα και αν χρειαστεί θα την κάνεις και θα ηρεμήσεις κοπέλα μου! Δεν είναι τίποτα και είναι απόλυτα ασφαλής για το μωρακι σου..

Θα συμφωνήσω και με την @Ntepaki22 να δεις ίσως και κάποιον άλλο εμβρυολόγο να κάνει τη συγκεκριμένη μέτρηση.. Και εγω είχα πάρει τηλέφωνο και άλλους γιατρούς αλλά όλοι μου έλεγαν για τον εμβρυολόγο μου ότι είναι από τους καλύτερους και ότι μου είπε αυτό είναι! Τελικά είχαν δίκιο στην περίπτωση μου αλλά γενικά μια δεύτερη γνώμη κακό δεν κάνει όπως και να χει.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...