Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Εμφάνιση ενός ή παραπάνω δεικτών στην Β επιπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

όλα κυλούσαν τέλεια με την εγκυμοσύνη μου και από την Τετάρτη που έκανα την Β επιπέδου έχει μετατραπεί σε εφιάλτη. Ο υπερηχογραφιστής εντόπισε στην αριστερή κοιλία του εγκεφάλου του μπέμπη κοιλιομεγαλία 10,2 mm με όριο το 10 και ήπια υδρονέφρωση 5,3 mmμε όριο το 5, όπως με ενημέρωσε. Μου έριξε τις πιθανότητες για σύνδρομο ή άλλες ανωμαλίες στο 1/230 από εκεί που ήμουν στο 1/6068 στην αυχενική. Πάμε να τρελαθούμε οικογενειακώς!!! Προτείνουν αμνιοπαρακέντηση, στενή παρακολούθηση, επισκέψεις σε παιδονευρολόγο και μαγνητική τομογραφία την 32 εβδομάδα. Δεν θέλω να κάνω τίποτα πέρα από παρακολούθηση. Την αμνιοπαρακέντηση την φοβάμαι, επίσης σε καμία περίπτωση δε θα περνούσα σε διακοπή κύησης στον 6ο μήνα σχεδόν που βρίσκομαι, γι' αυτό βρίσκω να μην έχει κανένα νόημα η εξέταση.

Έχω κλείσει ραντεβού να επαναλάβω την Β επιπέδου σε άλλο υπερηχογραφιστή, με την ελπίδα να έχει γίνει κάποιο λάθος μιας και που οι τιμές είναι τόσο οριακές.

Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία με τους ίδιους δείκτες ή και διαφορετικούς με αίσιο τέλος;;;;;;;;  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσι μου το θεμα ειναι αααααν ω μη γεννειτω το παιδι εχει οντως κοιλιομεγαλια. τι σημαινει γι αυτο;; ειναι κατι αντιμετωπισμο; κατι που δεν επηρεαχει τη ζωη του; η κατι που μπορει να του προξενησει προβληματα; σε εχουν ενημερωσει...ισως αυτο να αλλαξει την οπτικη σου και ως προς την αμνιο κι ως προς οτιδηποτε αλλο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Maria Z. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

όλα κυλούσαν τέλεια με την εγκυμοσύνη μου και από την Τετάρτη που έκανα την Β επιπέδου έχει μετατραπεί σε εφιάλτη. Ο υπερηχογραφιστής εντόπισε στην αριστερή κοιλία του εγκεφάλου του μπέμπη κοιλιομεγαλία 10,2 mm με όριο το 10 και ήπια υδρονέφρωση 5,3 mmμε όριο το 5, όπως με ενημέρωσε. Μου έριξε τις πιθανότητες για σύνδρομο ή άλλες ανωμαλίες στο 1/230 από εκεί που ήμουν στο 1/6068 στην αυχενική. Πάμε να τρελαθούμε οικογενειακώς!!! Προτείνουν αμνιοπαρακέντηση, στενή παρακολούθηση, επισκέψεις σε παιδονευρολόγο και μαγνητική τομογραφία την 32 εβδομάδα. Δεν θέλω να κάνω τίποτα πέρα από παρακολούθηση. Την αμνιοπαρακέντηση την φοβάμαι, επίσης σε καμία περίπτωση δε θα περνούσα σε διακοπή κύησης στον 6ο μήνα σχεδόν που βρίσκομαι, γι' αυτό βρίσκω να μην έχει κανένα νόημα η εξέταση.

Έχω κλείσει ραντεβού να επαναλάβω την Β επιπέδου σε άλλο υπερηχογραφιστή, με την ελπίδα να έχει γίνει κάποιο λάθος μιας και που οι τιμές είναι τόσο οριακές.

Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία με τους ίδιους δείκτες ή και διαφορετικούς με αίσιο τέλος;;;;;;;;  

Μαρία μου καλησπέρα! Αρχικά πολύ καλά έκανες που αναζητησες δεύτερη γνώμη και θα πας να κάνει και κάποιος άλλος τις μετρήσεις. Η υδρονεφρωση είναι ένα πολύ συχνό εύρημα στα αγοράκια και η κοιλιομεγαλια του μωρού σου είναι πολύ οριακή.. Αλήθεια ή πλειοψηφία των περιπτώσεων με τέτοια ευρήματα έχουν αίσιο τέλος.

Η αμνιοπαρακέντηση από την άλλη είναι μια πολύ ασφαλής εξέταση πλέον και πολλές φορές σωτήρια. Θα σου πρότεινα να την κάνεις, όχι με το σκεπτικό να βρεθεί κάτι αλλά με το να αποκλειστούν όλα και να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου ήρεμη χωρίς δεύτερες σκέψεις.. Η κοιλιομεγαλια θέλει παρακολούθηση για το πως εξελίσσεται αλλά και μαγνητική για να υπάρξει πιο καθαρή εικόνα του εγκεφάλου. Πάνω από όλα σημασία έχει να κάνετε ότι είναι δυνατό ώστε να επιβεβαιώσετε πως το μωρό σας είναι υγιές και δεν θα έχει προβλήματα..

Η Β επιπέδου είναι ο υπέρηχος ανατομίας και πολλές φορές φαίνονται πράγματα που δεν είχαν φανεί μέχρι τότε. Είμαι παθουσα δυστυχώς χωρίς αίσιο τέλος αλλά με άλλα ευρήματα και από τις σπάνιες περιπτώσεις που όντως υπήρχε τελικά κάτι. Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά με το μωρακι σας και όλα να ειναι περαστικά! Καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι την αγωνία σου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου 

πραγματικά όλα στο μπορεί είναι. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση δείχνει τι και πως και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. 

Η κοιλιομεγαλία μπορεί να μην έχει καμία επίπτωση στο μωρό και να είναι απλά η φυσιολογική εξέλιξη του εγκεφάλου του μέχρι να πάρει την τελική του μορφή, αλλά μπορεί από την άλλη να εξελιχθεί σε υδροκεφαλία . Η ύπαρξη αυτής βάζει υπόνοιες για σύνδρομα ακόμα και για νοητική καθυστέρηση και γενικά νευρολογικής φύσεως προβλήματα, μέσα στα αποία εντάσσεται και η διασπάση προσοχής φαντάσου. Δεν ξέρω αν τα λέω απόλυτα καλά, δεν είμαι και γιατρός. Θέλει παρακολούθηση όμως να δεις τι κάνει. Μένει σταθερή η αρχική μέτρηση; Μικραίνει ; Μεγαλώνει; 

Φραουλίνο πραγματικά σοκάρομαι με τέτοια θέματα, ούτε καν μπορώ να φανταστώ πως είναι να βιώνεις τέτοιο πράγμα. Μακριά απ'όλους μας. . . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Κορίτσια μου 

πραγματικά όλα στο μπορεί είναι. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση δείχνει τι και πως και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. 

Η κοιλιομεγαλία μπορεί να μην έχει καμία επίπτωση στο μωρό και να είναι απλά η φυσιολογική εξέλιξη του εγκεφάλου του μέχρι να πάρει την τελική του μορφή, αλλά μπορεί από την άλλη να εξελιχθεί σε υδροκεφαλία . Η ύπαρξη αυτής βάζει υπόνοιες για σύνδρομα ακόμα και για νοητική καθυστέρηση και γενικά νευρολογικής φύσεως προβλήματα, μέσα στα αποία εντάσσεται και η διασπάση προσοχής φαντάσου. Δεν ξέρω αν τα λέω απόλυτα καλά, δεν είμαι και γιατρός. Θέλει παρακολούθηση όμως να δεις τι κάνει. Μένει σταθερή η αρχική μέτρηση; Μικραίνει ; Μεγαλώνει; 

Φραουλίνο πραγματικά σοκάρομαι με τέτοια θέματα, ούτε καν μπορώ να φανταστώ πως είναι να βιώνεις τέτοιο πράγμα. Μακριά απ'όλους μας. . . 

Έχεις δίκιο ότι είναι όλα στο μπορεί αλλά αυτά τα μπορεί έχεις τη δυνατότητα να τα ελαχιστοποιησεις.. Αν κάνεις αμνιο με μοριακό καρυότυπο και βγει καθαρή ξεμπερδέυεις τουλάχιστον από ένα μεγάλο "μπορεί" που είναι τα σύνδρομα και ηρεμείς κατά πολύ.. Μετά παρακολουθείς την κοιλία και εφόσον μένει σταθερή η μικραίνει ξέρεις ότι το μωρό σου θα είναι μια χαρά! Κανείς και τη μαγνητική και το επιβεβαιώνεις.. Βήμα βήμα όμως.. Πρώτα πας σε άλλο εμβρυολόγο και αν δει τα ίδια προχωράς. Μη σκεφτείς τις εξετάσεις κοπέλα μου και μη διστάζεις όλα γίνονται για καλό όχι για να σε βάλουν σε περιπέτειες.. Η αμνιο δεν είναι τίποτα πραγματικά σου το λέω, τόσες γυναίκες κάνουν κάθε μέρα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίνο είπε:

Έχεις δίκιο ότι είναι όλα στο μπορεί αλλά αυτά τα μπορεί έχεις τη δυνατότητα να τα ελαχιστοποιησεις.. Αν κάνεις αμνιο με μοριακό καρυότυπο και βγει καθαρή ξεμπερδέυεις τουλάχιστον από ένα μεγάλο "μπορεί" που είναι τα σύνδρομα και ηρεμείς κατά πολύ.. Μετά παρακολουθείς την κοιλία και εφόσον μένει σταθερή η μικραίνει ξέρεις ότι το μωρό σου θα είναι μια χαρά! Κανείς και τη μαγνητική και το επιβεβαιώνεις.. Βήμα βήμα όμως.. Πρώτα πας σε άλλο εμβρυολόγο και αν δει τα ίδια προχωράς. Μη σκεφτείς τις εξετάσεις κοπέλα μου και μη διστάζεις όλα γίνονται για καλό όχι για να σε βάλουν σε περιπέτειες.. Η αμνιο δεν είναι τίποτα πραγματικά σου το λέω, τόσες γυναίκες κάνουν κάθε μέρα! 

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου!

Να ξέρει τι την περιμένει τουλάχιστον.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο said:

Έχεις δίκιο ότι είναι όλα στο μπορεί αλλά αυτά τα μπορεί έχεις τη δυνατότητα να τα ελαχιστοποιησεις.. Αν κάνεις αμνιο με μοριακό καρυότυπο και βγει καθαρή ξεμπερδέυεις τουλάχιστον από ένα μεγάλο "μπορεί" που είναι τα σύνδρομα και ηρεμείς κατά πολύ.. Μετά παρακολουθείς την κοιλία και εφόσον μένει σταθερή η μικραίνει ξέρεις ότι το μωρό σου θα είναι μια χαρά! Κανείς και τη μαγνητική και το επιβεβαιώνεις.. Βήμα βήμα όμως.. Πρώτα πας σε άλλο εμβρυολόγο και αν δει τα ίδια προχωράς. Μη σκεφτείς τις εξετάσεις κοπέλα μου και μη διστάζεις όλα γίνονται για καλό όχι για να σε βάλουν σε περιπέτειες.. Η αμνιο δεν είναι τίποτα πραγματικά σου το λέω, τόσες γυναίκες κάνουν κάθε μέρα! 

Έλα όμως που ο σύζυγος είναι κάθετος και αυτό ενισχύει τον φόβο μου!!!Για φαντάσου να πάθει κάτι το παιδί από την αμνιο και μετά να βγουν και τα αποτελέσματα και να είναι όλα καλά. Δεν ξέρω ! Μακάρι η δεύτερη μέτρηση να μην δείξει τίποτα και να τελειώσει εκεί το θέμα.... Ξέρετε μήπως για την κοιλιομεγαλία τι είναι ο λόγος Vp/H ; Διαιρείς την τιμή που σου βγάλανε με το ημισφαίριο του κεφαλιού του μωρού;;; και το όριο του λόγου Vp/H ποιό είναι;;; Γιατί εμάς σαν μωρό έχει και μεγάλη ανάπτυξη , πιο πάνω από το μέσο όρο !!!Ευελπιστώ σε κάποιο λάθς όπως βλέπεις αλλά από την άλλη ξέρω ότι έχουμε πάει σε έναν πολύ καλό υπερηχογραφιστή με βάση τις κριτικές!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Έλα όμως που ο σύζυγος είναι κάθετος και αυτό ενισχύει τον φόβο μου!!!Για φαντάσου να πάθει κάτι το παιδί από την αμνιο και μετά να βγουν και τα αποτελέσματα και να είναι όλα καλά. Δεν ξέρω ! Μακάρι η δεύτερη μέτρηση να μην δείξει τίποτα και να τελειώσει εκεί το θέμα.... Ξέρετε μήπως για την κοιλιομεγαλία τι είναι ο λόγος Vp/H ; Διαιρείς την τιμή που σου βγάλανε με το ημισφαίριο του κεφαλιού του μωρού;;; και το όριο του λόγου Vp/H ποιό είναι;;; Γιατί εμάς σαν μωρό έχει και μεγάλη ανάπτυξη , πιο πάνω από το μέσο όρο !!!Ευελπιστώ σε κάποιο λάθς όπως βλέπεις αλλά από την άλλη ξέρω ότι έχουμε πάει σε έναν πολύ καλό υπερηχογραφιστή με βάση τις κριτικές!!!

Κι αν δηλ αν λέμε βγει και η 2η εξέταση όπως η πρώτη τι θα κάνετε; 

Κακως φοβάστε την αμνιο. Δεν θα πάθει τίποτα το μωρό. Οι γιατροί είναι πολλοί έμπειροι πλέον σε αυτήν την εξέταση κ η περίπτωση θανάτου του εμβρύου σχεδόν μηδαμινή. 

Δεν συμφωνω καθόλου με το σκεπτικό του συζύγου σου με όλο το θάρρος. 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Έλα όμως που ο σύζυγος είναι κάθετος και αυτό ενισχύει τον φόβο μου!!!Για φαντάσου να πάθει κάτι το παιδί από την αμνιο και μετά να βγουν και τα αποτελέσματα και να είναι όλα καλά. Δεν ξέρω ! Μακάρι η δεύτερη μέτρηση να μην δείξει τίποτα και να τελειώσει εκεί το θέμα.... Ξέρετε μήπως για την κοιλιομεγαλία τι είναι ο λόγος Vp/H ; Διαιρείς την τιμή που σου βγάλανε με το ημισφαίριο του κεφαλιού του μωρού;;; και το όριο του λόγου Vp/H ποιό είναι;;; Γιατί εμάς σαν μωρό έχει και μεγάλη ανάπτυξη , πιο πάνω από το μέσο όρο !!!Ευελπιστώ σε κάποιο λάθς όπως βλέπεις αλλά από την άλλη ξέρω ότι έχουμε πάει σε έναν πολύ καλό υπερηχογραφιστή με βάση τις κριτικές!!!

Κορίτσι μου εγω οταν έκανα την αμνιο ήμουν 27 εβδομάδων και οπως καταλαβαίνεις η ιδέα και μόνο να έχανα ένα υγιές μωρό με τρελαινε και εμένα..Έφτασα τόσο γιατί και εγώ έκανα επανεξετάσεις από τη Β επιπέδου και μετά ανά εβδομάδα γιατί είχαμε μόνο ένα εύρημα..

Μου πρότειναν επειδή φοβόμουν να περιμένω να την κάνω όταν θα είμαι 32 εβδομαδων ώστε αν ήμουν το 1 στα 1000 που η αμνιο θα προκαλούσε αποβολή τουλάχιστον το μωρό να ήταν οκ και απλά να έμπαινε για λίγο θερμοκοιτίδα.. Ποιος αντέχει να κάνει κάτι τέτοιο αναρωτιέμαι, την επόμενη μέρα ημουν στο κέντρο για την αμνιο. Να ξέρεις ότι η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά πλέον είναι ελάχιστη και αν γίνει από έμπειρο εμβρυομητρικό μηδαμινή.. Πάνω από όλα όμως κοπέλα μου εμείς σαν ζευγάρι ήμασταν αποφασισμένοι ότι δεν θα φέρναμε στον κόσμο ένα παιδι γνωρίζοντας ότι θα είναι άρρωστο και αυτό ήταν η απόφαση που έκανε τη διαδικασία μονόδρομο! Κάποιοι άνθρωποι που ξέρουν εξ αρχής ότι δεν θα διεκοπταν ποτέ εγκυμοσύνη δεν κάνουν και καθόλου εξετάσεις ούτε καν αυχενική.. Οπότε εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτό είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και οι συμβουλές μου πηγάζουν από την εμπειρία μου αλλά και από τις πεποιθήσεις μου, εσύ θα κρίνεις τι είναι αυτό που θεωρείς σωστό για εσένα και την οικογένεια σου! 

Για τις τιμές που περιγράφεις δεν θυμάμαι καλά και δεν θέλω να ανατρέξω στους υπερηχους της μπεμπας μου, μπορείς να το ψάξεις στο ίντερνετ.. Θα βρεις τα πάντα σε ξένα άρθρα! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου εγω οταν έκανα την αμνιο ήμουν 27 εβδομάδων και οπως καταλαβαίνεις η ιδέα και μόνο να έχανα ένα υγιές μωρό με τρελαινε και εμένα..Έφτασα τόσο γιατί και εγώ έκανα επανεξετάσεις από τη Β επιπέδου και μετά ανά εβδομάδα γιατί είχαμε μόνο ένα εύρημα..

Μου πρότειναν επειδή φοβόμουν να περιμένω να την κάνω όταν θα είμαι 32 εβδομαδων ώστε αν ήμουν το 1 στα 1000 που η αμνιο θα προκαλούσε αποβολή τουλάχιστον το μωρό να ήταν οκ και απλά να έμπαινε για λίγο θερμοκοιτίδα.. Ποιος αντέχει να κάνει κάτι τέτοιο αναρωτιέμαι, την επόμενη μέρα ημουν στο κέντρο για την αμνιο. Να ξέρεις ότι η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά πλέον είναι ελάχιστη και αν γίνει από έμπειρο εμβρυομητρικό μηδαμινή.. Πάνω από όλα όμως κοπέλα μου εμείς σαν ζευγάρι ήμασταν αποφασισμένοι ότι δεν θα φέρναμε στον κόσμο ένα παιδι γνωρίζοντας ότι θα είναι άρρωστο και αυτό ήταν η απόφαση που έκανε τη διαδικασία μονόδρομο! Κάποιοι άνθρωποι που ξέρουν εξ αρχής ότι δεν θα διεκοπταν ποτέ εγκυμοσύνη δεν κάνουν και καθόλου εξετάσεις ούτε καν αυχενική.. Οπότε εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτό είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και οι συμβουλές μου πηγάζουν από την εμπειρία μου αλλά και από τις πεποιθήσεις μου, εσύ θα κρίνεις τι είναι αυτό που θεωρείς σωστό για εσένα και την οικογένεια σου! 

Για τις τιμές που περιγράφεις δεν θυμάμαι καλά και δεν θέλω να ανατρέξω στους υπερηχους της μπεμπας μου, μπορείς να το ψάξεις στο ίντερνετ.. Θα βρεις τα πάντα σε ξένα άρθρα! 

Ποσό δίκιο εχεις 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου και εσύ θυμάμαι πολύ καλά και τη δική σου ιστορία..❤️ Σε ευχαριστώ! 

Αλήθεια θυμάσαι; :sad:Μωρε μπράβο μνήμη!!!!!!

Με συγκινεις!!!!:sad:


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Αλήθεια θυμάσαι; :sad:Μωρε μπράβο μνήμη!!!!!!

Με συγκινεις!!!!:sad:

Τα πάντα θυμάμαι ναι, είχαμε μιλήσει σε ένα θέμα σχετικό πριν λίγους μήνες.. Τότε που περνούσα και εγώ το γολγοθά μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 said:

Κι αν δηλ αν λέμε βγει και η 2η εξέταση όπως η πρώτη τι θα κάνετε; 

Κακως φοβάστε την αμνιο. Δεν θα πάθει τίποτα το μωρό. Οι γιατροί είναι πολλοί έμπειροι πλέον σε αυτήν την εξέταση κ η περίπτωση θανάτου του εμβρύου σχεδόν μηδαμινή. 

Δεν συμφωνω καθόλου με το σκεπτικό του συζύγου σου με όλο το θάρρος. 

Φλερτάρω πολύ με την ιδέα πιο πολύ για να βρω την ηρεμία μου, αλλά αν δεν πει και αυτός το ναι φοβάμαι να πάρω την ευθύνη μόνη μου. Επίσης μου την έχουν σπάσει και ο γιατρός μου...σκέφτομαι να τον αλλάξω...και εκεί είναι που νιώθω εντελώς στον αέρα.

Είχα αρχίσει από πριν να δυσαρεστούμαι γιατί στην αυχενική μου βρήκαν λίγο ανεβασμένη πίεση και με θεώρησαν επίφοβη για προεκλαμψία, μου δίνουν salospir των 160 και όταν ρώτησα αργότερα τον γιατρό πότε θα το κόψω μου έδωσε κάρτα από αιματολόγο για να πάω....Πηγαίνω 80 ευρώ επίσκεψη για πέντε λεπτά να μου γράψει σε προχειρο χαρτί να πάω να κάνω πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας ( 300 ευρω περίπου η εξέταση χωρίς να γράφεται). Τώρα στην Β επιπέδου καμία αναφορά για την προεκλαμψία ενώ την κοιτάνε και αυτήν. και διάφορα αλλά μικροπραγματάκια με παραπέμπει συνέχεια αλλού. Η μέση μου να του πω οτί πονάει θα με στείλει σε ορθοπεδικό. Με έπιασε ένας πόνος στο κόκκυγγα με έστελνε σε χειρουργο , δεν το είχε ξανα ακούσει να σύμβαίνει σε εγκυο. 

Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι να πρωτοελέγξω και αν ακολουθήσω πιστά αυτά που λένε οι γιατροί μου χρειάζομαι 

300 ευρώ θρομβοφιλία συν 80 άρια για κάθε επίσκεψη στην αιματολόγο

850 για αμνιοπαρακέντηση συν 150 αρια για κάθε παρακολούθηση στον εμβρυολόγο

500 περίπου για την μαγνητική 

δεν ξέρω πόσα για να κάνω συναντήσεις με την παιδονευρολόγο

εεεεε εντάξει.....

Το ξέρω η κοινή λογική λέει αφου σου βρήκαν κάτι κάνε την αντίστοιχη εξέταση να μάθεις και να ηρεμήσεις... ή να φας την κρυάδα και να δεις τι θα κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Z. είπε:

Έλα όμως που ο σύζυγος είναι κάθετος και αυτό ενισχύει τον φόβο μου!!!Για φαντάσου να πάθει κάτι το παιδί από την αμνιο και μετά να βγουν και τα αποτελέσματα και να είναι όλα καλά. Δεν ξέρω ! Μακάρι η δεύτερη μέτρηση να μην δείξει τίποτα και να τελειώσει εκεί το θέμα.... Ξέρετε μήπως για την κοιλιομεγαλία τι είναι ο λόγος Vp/H ; Διαιρείς την τιμή που σου βγάλανε με το ημισφαίριο του κεφαλιού του μωρού;;; και το όριο του λόγου Vp/H ποιό είναι;;; Γιατί εμάς σαν μωρό έχει και μεγάλη ανάπτυξη , πιο πάνω από το μέσο όρο !!!Ευελπιστώ σε κάποιο λάθς όπως βλέπεις αλλά από την άλλη ξέρω ότι έχουμε πάει σε έναν πολύ καλό υπερηχογραφιστή με βάση τις κριτικές!!!

αρχικα ευχομαι τελικα οι εξετασεις του μωρου να ειναι καλες,κ να ειναι απλα μια περιπετεια

δευτερον να πω οτι δ εχω πρισωπικη εμπειρια,κ με εκφραζει απολυτα η φραουλινο

δ μπορουμε να σου πουμε εμεις τι θα κανεις.μια κοπελα που το εχει περασει θα σου πει τι εκανε εκεινη.η πχ εγω που μπορω μονο να το φανταστω,εχω μια αλλη οπτικη.οτι αν υπηρχε καποιο προβλημα με το μωρο,προσωπικα θα εκανα τις εξετασεις,οχι τοσο για να οδηγηθω σε διακοπη,αλλα για να ξερω κ να προετοιμαστω.να το παρακολουθω,να μιλησω με ειδικους.να ξερω τι με περιμενει.η διακοπη,η πχ ενα κωρο με καποια προβληματα που μπορει να χρεθαστει χειρουργια κλπ

αυτην την στιγμη πρεπει να εισαι οσο πιο ηρεμη γινεται.ηρεμια θα νιωσεις μιλωντας με ειδικους,να λυσεις αποριες.να νιωσεις εμπιστοσυνη στους γιατρους που σε παρακολουθουν,ακομη κ σε αυτον που θα σου κανει αμνιο,αν τελικα κανεις.δ θελω να ριξω τον ρολο του πατερα,γτ κ αυτος γονιος ειναι,αλλα με ποια βαση μπορει ο αντρας σου η εσυ να κρινετε αν ειναι απαραιτητο;ακομη κ η αποφαση να μην κανετε,θα εχει καποια αποτελεσματα,οποτε θα πρεπει να ειστε προετοιμασμενοι να τα αντιμετωπισετε

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...