Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Δόση Gonal σε σύντομο πρωτόκολλο ανταγωνιστή


Recommended Posts

On 2/1/2021 at 6:31 PM, Kiddo said:

 

Αυτό που γνωρίζω εγώ για το κόκκινο κρέας και τη γαλοπούλα είναι ότι είναι πηγές πλούσιες σε ψευδάργυρο, σελήνιο και βιταμίνη Β6 μη ξεχνάμε και το σίδηρο φυσικά! Τα αυγά επίσης είναι πολύ σημαντικά, πλούσια σε σελήνιο και βιταμίνη Β12! Μιλάμε πάντα για νωπό κρέας και όχι επεξεργασμένο!

Γενικότερα μια ισορροπημένη διατροφή και αποδεδειγμένα η μεσογειακή διατροφή είναι περισσότερο ωφέλιμη την οποία μάλιστα προωθούν και στο εξωτερικό για βελτίωση της γονιμότητας! 

Όσο για το κρέας πάντως θυμάμαι μια έρευνα η οποία έγινε, νομίζω στην Μασαχουσέτη, σχετικά με τη κατανάλωση του και τα ποσοστά επιτυχίας σε εξωσωματική η οποία έδειξε αύξηση 13% περίπου σε σχέση με όσους δεν έτρωγαν.. 

@troufaki7 μη περιμένεις πάντως οι εξωσωματικοι να σε κατευθύνουν και με διατροφή/ποιότητα ωαρίων! Οι περισσότεροι δεν ασχολούνται κάν με αυτά... Φυσικά εσύ θα κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ καλύτερο για τον εαυτό σου..!

 

Just now, Troia said:

Και κόκκινο κρέας χρειαζόμαστε...Ειδικά το αρνί κάνει και καλό στην πάχυνση του ενδομητρίου. Σιγά σιγά μόλις συνηθίσεις κοτόπουλο και ψάρι, ξεκίνα δειλά δειλά και με το κόκκινο κρέας...Αν πας σε αιματολόγο, θα κοιτάξει τι σου λείπει και θα σου πει τι χρειάζεσαι διατροφικά. Σήμερα άνοιξαν τα ραντεβού στην Τσεκούρα, αλλά εξαντλήθηκαν πολύ γρήγορα, δυστυχώς...Άλλη εξαιρετική επιλογή είναι η Λευκού στη Θεσ/νίκη, η οποία όμως κάνει και τηλεφωνικά ραντεβού.

Τη δεύτερη φορά έκανα τον πλήρη έλεγχο με αιματολόγο και έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, για το οποίο έκανα αντιπηκτικές ενέσεις και ξεκίνησα salospir. Αλλά δυστυχώς δεν φτάσαμε καν στην εμφύτευση...Όταν έλεγα οτι έχω έλλειψη B12 και σιδήρου πάντως δεν μου δίνανε σημασία. Με βαρυα καρδιά θα ξεκινήσω τα κρεατικά να μην λέω οτι δεν το βελτίωσα και αυτό. Μια και απο γυμναστική και υγιεινό τρόπο ζωής είμαστε φουλ καρε με το σύζυγο και το καημένο σκυλάκι μας που ακολουθεί υποχρεωτικά το μαραθώνιο περπάτημα και τις αθλοπαιδιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, troufaki7 είπε:

 

Τη δεύτερη φορά έκανα τον πλήρη έλεγχο με αιματολόγο και έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, για το οποίο έκανα αντιπηκτικές ενέσεις και ξεκίνησα salospir. Αλλά δυστυχώς δεν φτάσαμε καν στην εμφύτευση...Όταν έλεγα οτι έχω έλλειψη B12 και σιδήρου πάντως δεν μου δίνανε σημασία. Με βαρυα καρδιά θα ξεκινήσω τα κρεατικά να μην λέω οτι δεν το βελτίωσα και αυτό. Μια και απο γυμναστική και υγιεινό τρόπο ζωής είμαστε φουλ καρε με το σύζυγο και το καημένο σκυλάκι μας που ακολουθεί υποχρεωτικά το μαραθώνιο περπάτημα και τις αθλοπαιδιες.

O αιματολόγος σου δεν σου μίλησε καθόλου για διατροφή, τη στιγμή μάλιστα που έχεις έλλειψη βιτ. B12; Κάτι μου είπε για τη B12 η Τσεκούρα, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ τι...Πάντως τόσο εκείνη, όσο και η Λευκού απ' ό,τι έχουν πει κοπέλες που την έχουν γιατρό, μιλάνε αρκετά για τη διατροφή...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia said:

O αιματολόγος σου δεν σου μίλησε καθόλου για διατροφή, τη στιγμή μάλιστα που έχεις έλλειψη βιτ. B12; Κάτι μου είπε για τη B12 η Τσεκούρα, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ τι...Πάντως τόσο εκείνη, όσο και η Λευκού απ' ό,τι έχουν πει κοπέλες που την έχουν γιατρό, μιλάνε αρκετά για τη διατροφή...

Όχι δεν μίλησε για διατροφή. Μου είπε οτι μάλλον έχω χαμηλή απορροφητικότητα και τελικά πήρα μόνη μου πόσιμο συμπλήρωμα B12 γιατί είπε κακό δεν κάνει...Επίσης με έχει τεντώσει ο σύζυξ καθημερινά στις φρέσκες πορτοκαλάδες και τα μήλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, troufaki7 είπε:

Όχι δεν μίλησε για διατροφή. Μου είπε οτι μάλλον έχω χαμηλή απορροφητικότητα και τελικά πήρα μόνη μου πόσιμο συμπλήρωμα B12 γιατί είπε κακό δεν κάνει...Επίσης με έχει τεντώσει ο σύζυξ καθημερινά στις φρέσκες πορτοκαλάδες και τα μήλα.

Όταν μιλήσω με την Τσεκούρα, θα την ξαναρωτήσω τι μου είχε πει για τη B12...

Το μήλο έχει B12; Δεν το ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia said:

Όταν μιλήσω με την Τσεκούρα, θα την ξαναρωτήσω τι μου είχε πει για τη B12...

Το μήλο έχει B12; Δεν το ήξερα...

Οχι καλέ δεν έχει. Απλά τώρα που κάναμε focus στη διατροφή πάει το στύψιμο σύννεφο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, troufaki7 είπε:

Οχι καλέ δεν έχει. Απλά τώρα που κάναμε focus στη διατροφή πάει το στύψιμο σύννεφο.

Θα σε βοηθήσει ίσως κι ένας διατροφολόγος. Στο cafe εξωσωματικής κάποιες κοπέλες πάνε σε διατροφολόγους που γνωρίζουν και τα περί γονιμότητας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, troufaki7 είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια. Τα διάβασα όλα και ευχαριστώ πολύ. Ναι έχω αρχίσει να τρώω ψάρι και λιγάκι κοτόπουλο γιατί μετά απο 15 χρόνια αποχής, όλο και κάτι θα μου λείπει, αφου έχω  σίγουραέλλειψη b12 και σιδήρου. Απλά μου έκανε εντύπωση που 5 γυναικολόγους ρωτήσαμε και όλοι απάντησαν ότι δεν έχει αποδειχτεί κάποια συσχέτιση ή οτι δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Εγώ θα το κάνω ούτως ή άλλως και βλεπουμε.

Καλησπέρα φίλη μου. Όχι στη πρώτη προσπάθεια έκανα μακρύ πρωτόκολλο με menopur και στη δεύτερη προσπάθεια το σύντομο πρωτόκολλο με gonal σταθερή δόση 225!

Καλησπερα! Επειδη κ μενα η 1η φορα με το μενοπουρ δεν εξελιχθηκε καλα κ τωρα θα κανω gonal με 300 μοναδες συντομο πρωτοκολλο με ανταγωνιστες...συγκριτικα ποια η γνωμη σου για τα 2 αυτα φαρμακα; 

πρίν από 49 λεπτά , troufaki7 είπε:

Όχι δεν μίλησε για διατροφή. Μου είπε οτι μάλλον έχω χαμηλή απορροφητικότητα και τελικά πήρα μόνη μου πόσιμο συμπλήρωμα B12 γιατί είπε κακό δεν κάνει...Επίσης με έχει τεντώσει ο σύζυξ καθημερινά στις φρέσκες πορτοκαλάδες και τα μήλα.

Διαβασα οτι αυξημενη Β12 δεν ειναι οτι καλυτερο κ τη σταματησα αλλα αν ειπε η Τσεκουρα ετσι ισως κακως εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Freida είπε:

Διαβασα οτι αυξημενη Β12 δεν ειναι οτι καλυτερο κ τη σταματησα αλλα αν ειπε η Τσεκουρα ετσι ισως κακως εκανα...

Η Τσεκούρα κάτι μου είπε σε σχέση με το φυλλικό και τη βιτ. Β12, αλλά δε θυμάμαι...όταν θα ξαναμιλήσουμε, θα την ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Freida said:

Καλησπερα! Επειδη κ μενα η 1η φορα με το μενοπουρ δεν εξελιχθηκε καλα κ τωρα θα κανω gonal με 300 μοναδες συντομο πρωτοκολλο με ανταγωνιστες...συγκριτικα ποια η γνωμη σου για τα 2 αυτα φαρμακα; 

Διαβασα οτι αυξημενη Β12 δεν ειναι οτι καλυτερο κ τη σταματησα αλλα αν ειπε η Τσεκουρα ετσι ισως κακως εκανα...

Εγώ πήρα συμπλήρωμα γιατί η δικη μου B12 είναι στα πατώματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Η Τσεκούρα κάτι μου είπε σε σχέση με το φυλλικό και τη βιτ. Β12, αλλά δε θυμάμαι...όταν θα ξαναμιλήσουμε, θα την ρωτήσω. 

Οκ ναι αν θυμηθεις τη ρωτας κ μ ενημερωνεις, σ ευχαριστω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...