Recommended Posts

Just now, mominthemaking είπε:

Ευχαριστω πολύ πολύ για την απάντηση.

Ερώτηση τώρα.Ο γιατρός μου λέει να συνεχίσω τα φάρμακα.Εάν είναι εξωμητριο θα επιβαρυνθεί η κατάσταση;εκανα την Παρασκευή ορμόνες και είχα προγεστερονη 42 και οιστραδιολη 480

Όχι. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Εγω έπαιρνα φάρμακα μέχρι πριν μια βδομάδα απ το χειρουργείο.Δεν αλλάζει κατι

• Ευχαριστώ 1

2 ώρες πρίν, Troia είπε:

Τώρα κάνει και παρακάνει (θα σου πουν να τρως πολλά γαλακτοκομικά για να παίρνεις ασβέστιο), αρκεί να είναι από παστεριωμένο γάλα.

Μια χαρά ο διπλασιασμός σου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Αυτά όμως δεν είναι παστεριωμένα ή κάνω λάθος; Γιατί είχα πει στην αδελφη μου να πάρει κ μετά μου λέει δεν κάνει, επειδή είναι εγκυος. Τα κατσικίσια, πρόβεια γιαούρτια.

Να σαι καλά κ εσύ κ τα υπόλοιπα κορίτσια 

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Moomin είπε:

Αυτά όμως δεν είναι παστεριωμένα ή κάνω λάθος; Γιατί είχα πει στην αδελφη μου να πάρει κ μετά μου λέει δεν κάνει, επειδή είναι εγκυος. Τα κατσικίσια, πρόβεια γιαούρτια.

Να σαι καλά κ εσύ κ τα υπόλοιπα κορίτσια :x

Μα είναι παστεριωμένα εννοείται.

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Μα είναι παστεριωμένα εννοείται.

Ααα τότε έκανε λάθος. Ε μα δε ρωτάει το γιατρός της να ξέρει :mrgreen:  

T4Rzp2.png

Just now, happykar είπε:

Οχι δε θα κανω αυτον αλλα τον επομενο μηνα. Φοβαμαι μηπως εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Και το 11αρι μου το προγουμενου κυκλου εγινε 4ΑΑ. Αλλα δε  μου λεει κατι, γιατι και στην προηγουμενη ετ μου, τον Δεκεμβρη, οι βλαστοκυστες μου ηταν αριστες και ειχαν προελθει απο εμβρυα 10 κυτταρων. Και ειχα βιοχημικη. Και γενικα οπου διαβαζω βλεπω οτι πανω απο 9 και πανω κυτταρα θεωρουνται πως μεγαλωνουν ανωμαλα, παρα το οτι φτανουν σε βλαστοκυστες, αυτες δεν ειναι υγιεις :(. Ελεγα μηπως εχει καποια κοπελα κυηση απο τετοια εμβρυα.

Εγώ απο έμβρυο 3ης μερας 10 κυτταρων που το αποψυξαμε κ το αφησαμε για βλαστοκυστη εγινε ΑΑ κ ειναι σιγουρα το ενα μωρο μου..

• Μου αρέσει 2

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Nephele78 είπε:

Εγώ απο έμβρυο 3ης μερας 10 κυτταρων που το αποψυξαμε κ το αφησαμε για βλαστοκυστη εγινε ΑΑ κ ειναι σιγουρα το ενα μωρο μου..

Τι κανουν τα μωρακια Νεφελη;;; Ποτε ηταν 10 κυτταρα και ποτε ολοκληρα μωρακια, ε;;; Αχ να δω ποτε θα το ζησω κι εγω αυτο! Οκ, το καταλαβαινω εστω για το 10αρι, αλλα 11αρι; 12αρι;;;;Δεν ειναι too much; 

Just now, Moomin είπε:

Να σαι καλά κ εσύ κ τα υπόλοιπα κορίτσια :x

Όχι, γιατί δεν είναι; Εγώ να φανταστείς παίρνω από το γιαουρτά που περνάει από το βανάκι του, τον ρώτησα αν είναι και μου είπε ναι και μάλιστα ότι γίνεται και βρασμός. Και αν παίρνεις από κάποια μεγάλη εταιρία που πουλιούνται στο σουπερμάρκετ, το θεωρώ σίγουρο ότι θα είναι. Καλό είναι να ρωτήσεις, αν και όντως, σε αυτή τη φάση δεν ξέρω αν έχουν κάποια αξία τα προβιοτικά που βρίσκονται στην πέτσα...

Just now, Moomin είπε:

Ααα τότε έκανε λάθος. Ε μα δε ρωτάει το γιατρός της να ξέρει :mrgreen:  

Ναι, σιγά μην ξέρουν αυτοί...Ο δικός μου δεν ήξερε...Μου είπε να προτιμώ από τις μεγάλες εταιρίες και ας είναι υποδεέστερα σε ποιότητα. Ρώτα κατευθείαν τον παραγωγό.

Just now, Troia είπε:

Όχι, γιατί δεν είναι; Εγώ να φανταστείς παίρνω από το γιαουρτά που περνάει από το βανάκι του, τον ρώτησα αν είναι και μου είπε ναι και μάλιστα ότι γίνεται και βρασμός. Και αν παίρνεις από κάποια μεγάλη εταιρία που πουλιούνται στο σουπερμάρκετ, το θεωρώ σίγουρο ότι θα είναι. Καλό είναι να ρωτήσεις, αν και όντως, σε αυτή τη φάση δεν ξέρω αν έχουν κάποια αξία τα προβιοτικά που βρίσκονται στην πέτσα...

Μα δε γίνεται να μην τα βράσουν . Αλλιώς δεν διατηρούνται. Κ απαγορεύεται να πουληθούν έτσι αλίμονο.

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Μα δε γίνεται να μην τα βράσουν . Αλλιώς δεν διατηρούνται. Κ απαγορεύεται να πουληθούν έτσι αλίμονο.

Εδώ εγώ θυμάμαι τον παππού μου στο χωριό που το έβραζε πάντα το γάλα μόλις άρμεγε...

Διαφημίσεις

κορίτσια έχω μια ερωτησούλα, ετοιμάζομαι για μακρύ πρωτόκολλο και ξεκίνησα με yasmin αντισυλληπτικά, είμαι 13η μέρα και έχω καφέ κυρίως στο σκούπισμα , μετά την περίοδο μου έμεινε αυτό το καφέ, έχει τύχει σ άλλο κορίτσι? 'έχω και πονάκια, θα κάνω και υστεροσκόπηση αύριο, ίσως δει κάτι ο γιατρός άλλα μου φαίνεται περίεργο...

Just now, Troia είπε:

Ναι, σιγά μην ξέρουν αυτοί...Ο δικός μου δεν ήξερε...Μου είπε να προτιμώ από τις μεγάλες εταιρίες και ας είναι υποδεέστερα σε ποιότητα. Ρώτα κατευθείαν τον παραγωγό.

Θα ρωτήσω από περιέργεια. Για να συνεχίσω να τρώω, μου αρέσουν...με τη πέτσα :)

T4Rzp2.png

Just now, happykar είπε:

Τι κανουν τα μωρακια Νεφελη;;; Ποτε ηταν 10 κυτταρα και ποτε ολοκληρα μωρακια, ε;;; Αχ να δω ποτε θα το ζησω κι εγω αυτο! Οκ, το καταλαβαινω εστω για το 10αρι, αλλα 11αρι; 12αρι;;;;Δεν ειναι too much; 

Κολικους τωρα χαμος ..ναι...Περασε ο καιρος..οντως για 12 δεν εχω ξανακουσει αλλα για να διαιρείται λογικα καλό θα ειναι..ο γιατρος τι λεει;εγω παντως ειχα μεταφερει κ ενα μοριδιο 4ης μερας 12 κυτταρων...Την 2η ημέρα ολοκληρώνεται η δεύτερη μιτωτική διαίρεση και παράγονται τέσσερα ισομεγέθη βλαστομερίδια. Την 3η ημέρα το έμβρυο αποτελείται από 6-12, την 4η ημέρα από 16-32 κύτταρα και ονομάζεται μορίδιο. Τα κύτταρα του μοριδίου είναι πολυδύναμα και έχουν ισότιμες αναπτυξιακές δυνατότητες.

• Μου αρέσει 3

ZAeBp3.png

On 4/3/2021 at 5:13 PM, Moomin said:

Κορίτσια καλησπέρα καλό σκ!

Είμαι πάρα πολύ ανακουφισμένη και χαρούμενη, πετύχαμε με το κατεψυγμένο μας! Εχθές έκανα ένα τεστ, δεν κρατήθηκα κ βγήκε αμέσως θετικό! Σήμερα, 12 μερες μετά τη μεταφορα κ πήρα μια χοριακη 223! Τη πρώτη φορά ειχα βιοχημική κ τη δεύτερη αρνητική χοριακη. Δεν ξέρω τι βοήθησε από όλα ίσως όλα μαζί! Απώλεια κιλών, καλυτερος θυροειδης, βιταμίνη D, σκρατσινγκ, κορτιζόνη συνέχεια λόγω αντισωμάτων...δεν ξέρω. Πάντως ανακουφιστικα γτ αν θυμάστε είχαμε χάσει την ωοληψια πάλι ενώ είχα πάρει λίγη μπεμφολα κ πήραμε την απόφαση να βάλουμε αυτό το ένα από τη πρωτη διεγερση. Εύχομαι να πάει καλά...τη Δευτέρα έχω επαναληπτική χοριακη. Αισθανομουν κ αισθάνομαι διαφορετικά από ενοχλήσεις κ έχω κ παραπάνω υγρά. Όχι πως δεν φοβόμουν το αρνητικό αλλά ήμουν πολύ αισιόδοξη αυτή τη φορά. Με βοηθήσαν τόσο πολύ κορίτσια από εδώ, να είστε καλά όλες! Εύχομαι όσες περιμένετε ή θα περιμένετε να έχετε καλά αποτελέσματα, δύναμη κ πίστη ότι όλα θα πάνε καλά, ότι μπορούμε κ μεις να γίνουμε μανουλες!

Πολλά συγχαρητήρια!!! Να έχεις μία εύκολη εγκυομοσύνη σου εύχομαι!!!!

19 minutes ago, mominthemaking said:

Ευχαριστω πολύ πολύ για την απάντηση.

Ερώτηση τώρα.Ο γιατρός μου λέει να συνεχίσω τα φάρμακα.Εάν είναι εξωμητριο θα επιβαρυνθεί η κατάσταση;εκανα την Παρασκευή ορμόνες και είχα προγεστερονη 42 και οιστραδιολη 480

Κοριστάρα μου γλυκιά, μην σκέφτεσαι το εξωμήτριο, είναι πολύ νωρίς ακόμη. Αν ήμουν στη θέση σου, θα συνέχιζα την αγωγή κανονικά και θα επαναλάμβανα τη χοριακή μετά από 48 ώρες. Δεν έχει χαθεί το παιχνίδι. Θετική χοριακή είναι > 5. 

Και εγώ έχω 2 εξωμήτρια στο ιστορικό μου, από φυσική σύλληψη. Οι χοριακές μου είχαν φτάσει πολύ ψηλά. Γύρω στο 1800. Για αυτό σου λέω, δεν μπορείς να ξέρεις αν το 35 σημαίνει εξωμήτριο.  Ακόμη και να έχεις αυτό το φόβο, θα πρέπει να είσαι πολύ υπομονετική, να παρακολουθείς τη χοριακή, και να ακούς το σώμα σου για περίεργους έντονους πόνους. Πάντα σε συνεργασία με το γιατρό σου. 

• Ευχαριστώ 1

Just now, Andri M said:

Πολλά συγχαρητήρια!!! Να έχεις μία εύκολη εγκυομοσύνη σου εύχομαι!!!!

Κοριστάρα μου γλυκιά, μην σκέφτεσαι το εξωμήτριο, είναι πολύ νωρίς ακόμη. Αν ήμουν στη θέση σου, θα συνέχιζα την αγωγή κανονικά και θα επαναλάμβανα τη χοριακή μετά από 48 ώρες. Δεν έχει χαθεί το παιχνίδι. Θετική χοριακή είναι > 5. 

Και εγώ έχω 2 εξωμήτρια στο ιστορικό μου, από φυσική σύλληψη. Οι χοριακές μου είχαν φτάσει πολύ ψηλά. Γύρω στο 1800. Για αυτό σου λέω, δεν μπορείς να ξέρεις αν το 35 σημαίνει εξωμήτριο.  Ακόμη και να έχεις αυτό το φόβο, θα πρέπει να είσαι πολύ υπομονετική, να παρακολουθείς τη χοριακή, και να ακούς το σώμα σου για περίεργους έντονους πόνους. Πάντα σε συνεργασία με το γιατρό σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ πολυ. Έχω ήπια πονάκια τραβήγματα δεξιά μονόπαντα απο το πρωί και ένιωθα όλη την προηγούμενη εβδομάδα πονάκια χαμηλά στη μέση και τραβήγματα αλλά έτσι είχα και στην εγκυμοσύνη οπότε δεν έδωσα σημασία. Ο γιατρός λέει είναι θετική ξανακάνε την Παρασκευή και βλέπουμε. Με τα εξωμήτρια σου είχαν ξεκινήσει απο χαμηλά; Και εαν επιτρεπεται τι εκανες στα εξωμητρια; επεμβαση η ενεση; 

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα