Recommended Posts

Just now, Troia είπε:

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, αλλά ίσως έχει κάποια λογική από την άποψη ότι το κάπνισμα διαστέλλει τα αγγεία...

Όχι. Το κάπνισμα μπορεί να λεπταινει το ενδομήτριο, αυτό είναι γνωστό. Η μήτρα μεγαλώνει λόγω της κυησης

Just now, Andri M είπε:

Τα δικά μου εξωμήτρια σχετίζονταν με μόλυνση της πυελικής περιοχής, από αποβολή χωρίς καθαρισμό.... Γενικώς, δεν είναι τόσο σύνηθες! 

Στο πρώτο εξωμήτριο ήμουν στο εξωτερικό.Είχα καθυστέρηση, είχαμε καταλάβει ότι είμαι έγκυος, αλλά στη χώρα που ήμουν απλά περιμένεις, οι ιδιώτες έχουν τόσο κόσμο που οι περισσότεροι δεν δέχονται καινούριους και ουσιαστικά κλείνεις ραντεβού στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο, αλλά όχι πριν τις 8-9 εβδομάδες. Θυμάμαι ότι είχα νιώσει πολύ δυσάρεστα αβάσταχτο πόνο και είχα πάει στα επείγοντα. Μου έκαναν χοριακή και ήταν 1500. Βρήκαν υπερηχογραφικά με πολύ δυσκολία το έμβρυο στη δεξιά σάλπιγγα. Τις επόμενες ημέρες μου ζητούσαν να κάνω χοριακή κάθε 2 ημέρες και κάναμε 3 δόσεις μεθοτρεξάτης, οι οποίες δεν έδρασαν όπως περίμεναν, δηλαδή η χοριακή δεν μειωνόταν δραστικά. Με είχαν προειδοποιήσει να μην κάνω τίποτα από γυμναστική, να μην φύγω από την πόλη και στον παραμικρό πόνο να τρέξω στα επείγοντα πάλι. Τελικώς, έτσι έγινε, πόνεσα πολύ και έτρεξα στα επείγοντα. Είδαν υπερηχογραφικά ότι είχε φύγει ιστός από τη σάλπιγγα και είχε πάει στην κοιλιακή χώρα, για αυτό και ο πόνος. Δεν υπήρχε ρήξη της σάλπιγγας. Με έβαλαν στο χειρουργείο και δεν την αφαίρεσαν, αλλά την "άρμεξαν" για να φύγει όλος ο ιστός από τη σάλπιγγα.

Τον επόμενο χρόνο είχα γυρίσει στην Αθήνα και πάλι έμεινα έγκυος. Πάλι εξωμήτριο στην αριστερή σάλπιγγα. Αυτή τη φορά το πιάσαμε νωρίς, μπήκα χειρουργείο και έγινε αφαίρεση της σάλπιγγας. Δεν θυμάμαι πόσο ήταν η χοριακή μου τότε.

Το εξήγησαν γιατί εξωμητριο κ στην άλλη σαλπιγγα; Λόγω λοίμωξης του ενδομητριου; 

Εγω είχα στη αριστερή αλλά μόλις την αφαίρεσα δεν ξανά είχα.,Η εξωσωματική από μόνη της είναι αιτια εξωμητριου λόγω ορμονων κ συσπασεων  της μήτρας

10 hours ago, popi40 said:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ψιλοαπογοητευμενη... Πρώτος υπέρηχος 6+3 μέρες και κάτι είδαμε αλλά όχι και πολύ καθαρά ( είπε ο γιατρός) . Επανάληψη σε 15 μέρες. Δεν νομίζω να έχω τόση υπομονή και θα επισκεφθώ και κάποιον άλλο τέλος εβδομάδας. Με αγχωσε γιατί είναι μεγάλη η μήτρα μου λέει λόγω καπνίσματος ( το οποίο ορκιστηκα ότι κόβω από σήμερα) χωρίς να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό. Τέλος έχω φάει τον κόσμο και στην πόλη δεν υπάρχει cyclacur ή κάποιο υποκατάστατο ούτε για δείγμα. 

Πόσα χρειάζεσαι? Κάποια φαρμακεία τώρα λένε ότι θα έχουν από Μάιο, για να δούμε..

Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , winspert είπε:

Καλημέρα κοπελα μου...Θα συνεχισεις με το γιατρουλη μας ή εχεις αλλο γυναικολογο; Εγω μιλησα μαζι του εχθες... Σκεφτόμαστε στον κυκλο του Μαϊου να κάνουμε προσπαθεια για το δεύτερο:wub:

Α ωραια :wub: δεν ξέρω τελικά πότε θα φύγει από εκεί, δεν μας έχει πει κάτι. Θα συνεχίσουμε μαζί του μάλλον γιατί είχα αποφασίσει να φύγω από τον προηγούμενο γυναικολόγο και μέχρι να καταλήξω σε καινούργιο προέκυψε η εξωσωματική.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Α ωραια :wub: δεν ξέρω τελικά πότε θα φύγει από εκεί, δεν μας έχει πει κάτι. Θα συνεχίσουμε μαζί του μάλλον γιατί είχα αποφασίσει να φύγω από τον προηγούμενο γυναικολόγο και μέχρι να καταλήξω σε καινούργιο προέκυψε η εξωσωματική.

Καλημέρα! Τι εννοείς να φύγει από εκεί;

Διαφημίσεις

Just now, Moomin είπε:

Τον Μάιο που του ειπα οτι θα κάνουμε τη νεα προσπάθεια θα είναι στον καινούργιο χώρο μου ειπε...Αλλα θα μιλησω πρωτα μαζι του οταν έρθει η ωρα για σιγουριά...Ευτυχως θα εχει μαζί του την Ελένη τη γραμματέα του... Καλα θα κανεις κ θα συνεχισεις μαχι του... Μακαρι να το ειχα κάνει κ εγω...Ισως ειχα αποφύγει την αναίτια καισαρική:(

Just now, Kalaleme είπε:

Καλημέρα! Τι εννοείς να φύγει από εκεί;

Θα παει σε νεο χώρο ο γιατρουλης μας...Παιρνει προαγωγη;)

• Μπερδεμένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Just now, winspert είπε:

Τον Μάιο που του ειπα οτι θα κάνουμε τη νεα προσπάθεια θα είναι στον καινούργιο χώρο μου ειπε...Αλλα θα μιλησω πρωτα μαζι του οταν έρθει η ωρα για σιγουριά...Ευτυχως θα εχει μαζί του την Ελένη τη γραμματέα του... Καλα θα κανεις κ θα συνεχισεις μαχι του... Μακαρι να το ειχα κάνει κ εγω...Ισως ειχα αποφύγει την αναίτια καισαρική:(

Ναι @Kalaleme είχαμε γράψει παλιότερα ότι διαβάσαμε πως θα ηγηθεί σε νέο χώρο. Σε μας δεν έχει πει κάτι ακόμη. Η winspert θα μας πει εντυπώσεις όταν έρθει η ώρα. Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένη από το κέντρο που ειμαστε και τις διαδικασίες του. Ελπίζω το καινούριο να είναι εξίσου καλό.

Winspert δεν είχες καλή εμπειρία με τη γέννα :( Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι καλύτερη.

T4Rzp2.png

Just now, mominthemaking είπε:

Μπορώ λίγο να ξαναπώ πόσες σπουδαίες είναι όλες οι γυναίκες που περνάμε αυτά που περνάμε για να γίνουμε μανούλες;;;;;

Δεν περίμενα ποτέ ότι θα ήταν αυτός ο δρόμος μας για τη μητρότητα....Πολλές φορές σκέφτομαι πότε θα πεις φτάνει και θα σταματήσεις;;

Και μετά παίρνω παράδειγμα από όλες εσάς και συνεχίζω και προσπαθώ και λέω κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις. Στον απόηχο μιας αποτυχημένης προσπάθειας πάντα κάπως έτσι νιώθουμε αλλά μετά με κάποιο τρόπο ανακάμπτουμε και συνεχίζουμε δυνατά.

Μπράβο μας κορίτσια. 

Το φτάνει ως εδώ θα το πουμε όταν τελειώσουν τα αυγά ή τα λεφτα(οποίο έρθει πρωτο) όσο υπάρχει απόθεμα από αυτά τα δύο είναι δύσκολο να το πουμε.

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

Just now, Moomin είπε:

Ναι @Kalaleme

Winspert δεν είχες καλή εμπειρία με τη γέννα :( Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι καλύτερη.

Δυστυχώς δεν ηταν οτι δεν ειχα καλη απλα... είναι μια ασχημη αναμνηση...Καταφεραν να μου κανουν την πιο ομορφη μερα της ζωης μου που θα κραταγα το παιδακι μου αγκαλιτσα,να τη σκεφτομαι ως μια πολυ ασχημη μερα...Με οδηγησαν σε αναιτια καισαρική μετα απο πολλη μαιευτική βια κ ασχημες συμπεριφορες κ ακολουθησε μεγαλη αδιαφορία οσο βρισκόμουν στο νοσοκομείο...  Κ η πλακα είναι οτι ειχα παει ετοιμη κ διαβασμενη...Κ τελικα την πατησα...Περιττό να σου πω οτι εκλαιγα τα επομενα βραδια κ καθομουν κ σκεφτομουν τι εγινε κ γιατί; Κ δεν ήταν απο τις ορμόνες...Ειναι κατι που με ενοχλει πολυ ακομα κ πρεπει να το δουλεψω ειτε μονη μου ειτε με βοήθεια...Στο επομενο αν οι συνθηκες μου το επιτρεψουν θελω να δοκιμάσω vbac...Ελπιζω να τα καταφέρω...

• Λυπημένη/-ος 5

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Just now, giota1 είπε:

Το φτάνει ως εδώ θα το πουμε όταν τελειώσουν τα αυγά ή τα λεφτα(οποίο έρθει πρωτο) όσο υπάρχει απόθεμα από αυτά τα δύο είναι δύσκολο να το πουμε.

Μπααα...! Ακόμα και τότε πολύ αμφιβάλλω! :roll:

Πάντως χωρίς τη στήριξη σας και εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα τώρα.. ειδικά ορισμένων κοριτσιών που μου έχουν σταθεί τόσο..! Σας ευχαριστώ μέσα από τη καρδιά μου όλες! 

@mominthemaking τα είπες πολύ όμορφα.. :wub:

Keep on fighting κορίτσια μου! Όλες θα τα καταφέρουμε στο τέλος! Το πιστεύω!!

• Μου αρέσει 6

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Irida Mundo είπε:

Πόσα χρειάζεσαι? Κάποια φαρμακεία τώρα λένε ότι θα έχουν από Μάιο, για να δούμε..

Σε ευχαριστώ πολύ! Βρήκα σήμερα ντιβινα που μου είπανε ότι είναι ίδια με το λευκό σικλακουρ. Παίρνω ένα την ημέρα και θα με βγάλουν μέχρι να δούμε τι θα γίνει.

• Μου αρέσει 1

Just now, winspert είπε:

Δυστυχώς δεν ηταν οτι δεν ειχα καλη απλα... είναι μια ασχημη αναμνηση...Καταφεραν να μου κανουν την πιο ομορφη μερα της ζωης μου που θα κραταγα το παιδακι μου αγκαλιτσα,να τη σκεφτομαι ως μια πολυ ασχημη μερα...Με οδηγησαν σε αναιτια καισαρική μετα απο πολλη μαιευτική βια κ ασχημες συμπεριφορες κ ακολουθησε μεγαλη αδιαφορία οσο βρισκόμουν στο νοσοκομείο...  Κ η πλακα είναι οτι ειχα παει ετοιμη κ διαβασμενη...Κ τελικα την πατησα...Περιττό να σου πω οτι εκλαιγα τα επομενα βραδια κ καθομουν κ σκεφτομουν τι εγινε κ γιατί; Κ δεν ήταν απο τις ορμόνες...Ειναι κατι που με ενοχλει πολυ ακομα κ πρεπει να το δουλεψω ειτε μονη μου ειτε με βοήθεια...Στο επομενο αν οι συνθηκες μου το επιτρεψουν θελω να δοκιμάσω vbac...Ελπιζω να τα καταφέρω...

Κ μια φίλη ειχε παρόμοια εμπειρία. Προσπάθησε να το δουλέψεις με τον εαυτό σου και να είσαι σίγουρη πως η επόμενη φορά θα είναι καλύτερη. Να σκεφτεσαι την επόμενη προσπάθεια και ότι ξέρεις πώς θα κινηθείς.

• Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

Just now, giota1 είπε:

Και τα αυγά να τελειώσουν παλι τέρμα δεν λεμε. 

Μονο όταν τελειώσουν τα λεφτα

• Μου αρέσει 6

Just now, winspert είπε:

Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι όπως τη φαντάζεσαι και χωρίς απρόοπτα...

Έχουμε ιδέα σε ποια περιοχή θα πάει; 

πρίν από 7 λεπτά , Moomin είπε:

Ναι @Kalaleme είχαμε γράψει παλιότερα ότι διαβάσαμε πως θα ηγηθεί σε νέο χώρο. Σε μας δεν έχει πει κάτι ακόμη. Η winspert θα μας πει εντυπώσεις όταν έρθει η ώρα. Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένη από το κέντρο που ειμαστε και τις διαδικασίες του. Ελπίζω το καινούριο να είναι εξίσου καλό.

Κι εγώ ευχαριστημένη ήμουν ρε γμτ, είχα μάθει τα κατατόπια και μου κακοφανηκε τώρα που το άκουσα..

• Ευχαριστώ 1

Θέλω την γνώμη σας κορίτσια 

Ποσοστό σπερματοζωαρίων με απόπτωση 41 τοις εκατό 

Στον κατακερματισμό dna 

Πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρετε πόσο σοβαρό είναι;

Πελάγωσα.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα