Recommended Posts

Just now, Melina80 είπε:

Ευχαριστω! Κι αν ειναι πιο πανω παιζει να ακυρωθει ο κυκλος δλδ?

Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη η τιμη της οιστραδιολης σου για αρχη κυκλου

Troia μου μηπως θυμασαι με ποσες καταβολες ξεκινησες εσυ υπερηχογραφικα κι αν με διεγερση 'εδωσαν' παραπανω οι ωοθηκες?

Νομίζω πως αν Είναι οριακά πάνω όχι αλλά αυτό θα το κρίνει ο γιατρός. Αυτός ξέρει καλύτερα

• Ευχαριστώ 1

Just now, Melina80 είπε:

Ευχαριστω! Κι αν ειναι πιο πανω παιζει να ακυρωθει ο κυκλος δλδ?

Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη η τιμη της οιστραδιολης σου για αρχη κυκλου

Troia μου μηπως θυμασαι με ποσες καταβολες ξεκινησες εσυ υπερηχογραφικα κι αν με διεγερση 'εδωσαν' παραπανω οι ωοθηκες?

Αναλόγως πόσο πάνω είναι. Δεν μου έχει τύχει.

• Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Καλα κανετε! Σωστα..  ποτέ δε ξερεις.ε ναι τι να τα κανεις να κατεβάσεις  10 κ να ειναι μονο καλα τα 2; εγω τουλαχιστον με φυσικους ένα ενα κ  μια χαρα εμβρυα γινόντουσαν ..βεβαια βοηθησε το καλό σπερμα του αντρα μου..κ η καταλαβα..Ευχαριστωω!!κ σε σενα ευχομαι να ειναι αυτα τα μωρα σου..

Εγώ εχω fsh 17,5 συνηθως(γιατι την εχω μετρησει πολλες φορες) αλλα μια φορα μονο σε ενα κυκλο ειχα 15,5 που μαζευα κ αμη 0,3 μου ειχε πει ο γιατρος περυσι φεβρουαριο που ξεκινησα οτι ειναι να κανω να το κανω αμεσα οποτε μαζευα καθε μηνα κατεψυχα κ μετεφερα κιολας..τα καταφερα στη 3 ετ ιουνιο οπου βαλαμε 3 εμβρυα κ πιαστηκανε τα 2.ολα πηγανε καλα και ειναι 2 μηνων τα μωρα μου..

Καλησπέρα! 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, να είναι γερά κ καλοτυχα!!! 

Και εσείς γεροί κ δυνατοί να τα καμαρωνετε! 

Η δική σου περίπτωση μου έχει δώσει δύναμη κ αισιοδοξία! 

Είμαι 43 κ σήμερα ξανά έκανα ορμόνες 

Fsh 15,lh 9.8 Οιστραδιολη 48, αυτές είναι περίπου κάθε μήνα, αμη 1,42 

Έχω κάνει τις προσπάθειες μου με εξωσωματικη, 

1)πριν 2 χρόνια με φουλ φάρμακα πήραμε 3 αλλά κακής ποιότητας 

2)Ιουνίου μόνο με σερπαφαρ κ πήραμε 4 γονιμοποίηση το ένα κ κατάψυξη 

3) Φεβρουαρίου με μικρή ποσότητα 150 μονάδες πήραμε 4 γονιμοποίηση τα 2 όπου τα βάλουμε κ τα 3 αλλά δεν είχαμε ευτυχία. 

Τώρα λέω να πάω σφ.... Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλός στους φυσικούς, νομίζω κ εσύ εκει δεν είσαι; 

Πες μου την γνώμη σου για τις ορμόνες μου κ πως να συνεχίσω!!! 

Δεκτή κάθε πρόταση, γνώμη από οποιαδήποτε κοπέλα! 

• Μου αρέσει 2

@Mommy39 σου εστειλα μηνυμα @Melina80ο κυκλος παιζει να ακυρωθει πανω απο 80 αλλα αν εχεις 160 δε το συζητω..εινσι ακυρο! εγώ ειχα 25 κ μια αλλη φορα 48 μιλαω για 2η μερα κυκλου αν αυτο ρωτας γιστι δε πολυκαταλαβα.διαβαζω βιαστικα..

@7077maria ευχαριστώ πολυ κ στα δικα σου συντομα!! σορυ αλλα μια χαρα ειναι οι τιμες σου!! Εγω στον παντο ειμαι.1η κ εγώ (φεβρουαριο περυσι) πήρα 300 κάθε μερα μπενφολα για 9 μερεσ κ εβγαλα 3 κ ακαταλληλα.απο τοτε μου ειπε κατευθειαν παμε με φυσικους..οποτε καθε μηνα μαζευα κ αφου εβαζα καταψυξη,παραλληλα μετεφερα  χωρις αποτελεσμα. εκανα 2 ετ και στο τελος δηλ ιουνιο δηλ εκανα ενα τροποποιημενο φυσικο (150 περγκοβερισ Για 6 μερες ) για να βγαλω 2 ωαρια κ οντως κ το δευτερο με το ζορι βγηκε αλλα προχωρησανε σε βλαστοκυστες ,μετεφερα 3 (2 φρεσκιες Συν μια καταψυξη)κ πετυχα..χαπια δε μου εδινε με τιποτα ενω ειχα ζητησει μου ειχε πει μονο περγκοβερις για τη περιπτωση μου κ μονο φυσικους !

• Μου αρέσει 1

ZAeBp3.png

Just now, Nephele78 είπε:

@Mommy39 σου εστειλα μηνυμα @Melina80ο κυκλος παιζει να ακυρωθει πανω απο 80 αλλα αν εχεις 160 δε το συζητω..εινσι ακυρο! εγώ ειχα 25 κ μια αλλη φορα 48 μιλαω για 2η μερα κυκλου αν αυτο ρωτας γιστι δε πολυκαταλαβα.διαβαζω βιαστικα..

@7077maria ευχαριστώ πολυ κ στα δικα σου συντομα!! σορυ αλλα μια χαρα ειναι οι τιμες σου!! Εγω στον παντο ειμαι.1η κ εγώ (φεβρουαριο περυσι) πήρα 300 κάθε μερα μπενφολα για 9 μερεσ κ εβγαλα 3 κ ακαταλληλα.απο τοτε μου ειπε κατευθειαν παμε με φυσικους..οποτε καθε μηνα μαζευα κ αφου εβαζα καταψυξη,παραλληλα μετεφερα  χωρις αποτελεσμα. εκανα 2 ετ και στο τελος δηλ ιουνιο δηλ εκανα ενα τροποποιημενο φυσικο (150 περγκοβερισ Για 6 μερες ) για να βγαλω 2 ωαρια κ οντως κ το δευτερο με το ζορι βγηκε αλλα προχωρησανε σε βλαστοκυστες ,μετεφερα 3 (2 φρεσκιες Συν μια καταψυξη)κ πετυχα..χαπια δε μου εδινε με τιποτα ενω ειχα ζητησει μου ειχε πει μονο περγκοβερις για τη περιπτωση μου κ μονο φυσικους !

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

για τον σφακ.... Τι γνώμη έχεις; 

Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια και καλη κυριακη σε ολες!

@Nephele78 λοιπον εβλεπα τις εξετασεις μου  τωρα ενα χρονο κι αλλες φορες εχω 48 οιστραδιολη 2η μερα κυκλου κι αλλες 62 πχ. Απλα καποιες φορες μετραγα την 3η ημερα περιοδου ορμονες και μπορει να εβγαινε για αυτο ισως πιο αυξημενη? Εχω θεμα μωρε με πολυ μικρο κυκλο, ειχα παντα κυκλο 25 ημερων και τα τελευταια χρονια καποιες φορες εχω και 23 ημερες αν ειμαι κουρασμενη. Παντως καλο ειναι απο οτι καταλαβα να μετραω 1η με 2η μερα του κυκλου. Τι γινεται ομως αν υπαρχει και μικρη ροη? Πιστευετε οτι επηρεαζει? Απο εκει που διαρκουσε 4-5 ημερες εχει φτασει στις 2 -με το ζορι 3, η διαρκεια της περιοδου. Σιγουρα ειναι και θεμα γενικοτερα ορμονικο κι υποπτευομαι οτι επηρεαζει κι ο θυρεοειδης που λειπει. Το Τ4 που παιρνω πρεπει να ειναι μεγαλη δοση λογω θεματος με καρκινωμα που ειχε βρεθει, με αποτελεσμα η Tsh να ειναι πολυ πολυ χαμηλη, στο 0,05. Απο την αλλη στα 41 δεν περιμενω και κατι διαφορετικο με περιοδο αν και αυτο διαφερει απο γυναικα σε γυναικα, αλλα φοβαμαι οτι σε εμενα εχει αρχισει η 'κατω' βολτα σιγα σιγα με το θεμα περιοδου.

@Melina80 μη σε ανησυχεί η ποσοτητα του αιματος.. εγω οτιν μείνω εγκυος ειχα μεγαλη ροη ( Για 3 ημερες γέμιζα μια σερβιέτα 3/4 ωρες) εχω Χασιμότο η tsh ειχε φτάσει και στο 0,25 και μια χαρα εγκυος έμεινα και παίρνω και εγω τ4.  Μετα τη πρώτη εγκυμοσυνη η περιοδος διαρκούσε 3 ημερες και ζήτημα να γέμιζα 1 σερβιέτα ανα ημερα .. νόμιζα οτι κατι έπαθα οτι εχω συμφυσεις οτι κατι συμβαίνει το έψαξα παρα πολυ μεχρι και σε γιατρο στην Αμερική ειδικό για τέτοιο θέμα έφτασα. Η απάντηση που έλαβα ηταν απο τι στιγμή που υπαρχει ροη ειςαι μια χαρα, η προγενέστερη καταςταςη δε σημαινει οτι ηταν φυσιολογική.. με αυτη λοιπόν τη μειωμένη ροή έμειναν εγκυος 4 φορές και εχω 2 παιδια. όλες η κυήσεις ειναι πανω απο 36 χρονων με τελευταία στα 39,5. Ο γιατρος απο την Αμερική μου ειχε ζητήσει υστεροσαλπιγγογραφια Η οποία ήτανε μια χαρα όπως και όλες οι ορμονικές εξεταςεις.. πιστευω οτι ολα καλα ειναι κανε εξεταςεις να σου φυγει β υποψία..

• Ευχαριστώ 1

Just now, Mommy39 said:

@Melina80 μη σε ανησυχεί η ποσοτητα του αιματος.. εγω οτιν μείνω εγκυος ειχα μεγαλη ροη ( Για 3 ημερες γέμιζα μια σερβιέτα 3/4 ωρες) εχω Χασιμότο η tsh ειχε φτάσει και στο 0,25 και μια χαρα εγκυος έμεινα και παίρνω και εγω τ4.  Μετα τη πρώτη εγκυμοσυνη η περιοδος διαρκούσε 3 ημερες και ζήτημα να γέμιζα 1 σερβιέτα ανα ημερα .. νόμιζα οτι κατι έπαθα οτι εχω συμφυσεις οτι κατι συμβαίνει το έψαξα παρα πολυ μεχρι και σε γιατρο στην Αμερική ειδικό για τέτοιο θέμα έφτασα. Η απάντηση που έλαβα ηταν απο τι στιγμή που υπαρχει ροη ειςαι μια χαρα, η προγενέστερη καταςταςη δε σημαινει οτι ηταν φυσιολογική.. με αυτη λοιπόν τη μειωμένη ροή έμειναν εγκυος 4 φορές και εχω 2 παιδια. όλες η κυήσεις ειναι πανω απο 36 χρονων με τελευταία στα 39,5. Ο γιατρος απο την Αμερική μου ειχε ζητήσει υστεροσαλπιγγογραφια Η οποία ήτανε μια χαρα όπως και όλες οι ορμονικές εξεταςεις.. πιστευω οτι ολα καλα ειναι κανε εξεταςεις να σου φυγει β υποψία..

Ευχαριστω για την απαντηση! Μακαρι να μην ειναι ανησυχητικο....υστεροσαλπιγγογραφια ειχα κανει πριν 8 μηνες περιπου οπου δεν ειχε φανει κατι σχετικα με συμφυσεις, στη διαγνωση τουλαχιστον δεν ανεφερε τιποτα, ελπιζω αυτο να σημαινει οτι δεν ειδαν κατι. Εγω παρατηρησα μια μειωση στη ροη μετα την αφαιρεση του θυρρεοειδους και απο τοτε που ξεκινησα να προσπαθω να ρυθμιστω με το Τ4. Μπορει να ειναι και λογω ηλικιας βεβαια.  Να σου ζησουν και τα παιδακια σου κοριτσι μου!

1 hour ago, Melina80 είπε:

Καλημερα κοριτσια και καλη κυριακη σε ολες!

@Nephele78 λοιπον εβλεπα τις εξετασεις μου  τωρα ενα χρονο κι αλλες φορες εχω 48 οιστραδιολη 2η μερα κυκλου κι αλλες 62 πχ. Απλα καποιες φορες μετραγα την 3η ημερα περιοδου ορμονες και μπορει να εβγαινε για αυτο ισως πιο αυξημενη? Εχω θεμα μωρε με πολυ μικρο κυκλο, ειχα παντα κυκλο 25 ημερων και τα τελευταια χρονια καποιες φορες εχω και 23 ημερες αν ειμαι κουρασμενη. Παντως καλο ειναι απο οτι καταλαβα να μετραω 1η με 2η μερα του κυκλου. Τι γινεται ομως αν υπαρχει και μικρη ροη? Πιστευετε οτι επηρεαζει? Απο εκει που διαρκουσε 4-5 ημερες εχει φτασει στις 2 -με το ζορι 3, η διαρκεια της περιοδου. Σιγουρα ειναι και θεμα γενικοτερα ορμονικο κι υποπτευομαι οτι επηρεαζει κι ο θυρεοειδης που λειπει. Το Τ4 που παιρνω πρεπει να ειναι μεγαλη δοση λογω θεματος με καρκινωμα που ειχε βρεθει, με αποτελεσμα η Tsh να ειναι πολυ πολυ χαμηλη, στο 0,05. Απο την αλλη στα 41 δεν περιμενω και κατι διαφορετικο με περιοδο αν και αυτο διαφερει απο γυναικα σε γυναικα, αλλα φοβαμαι οτι σε εμενα εχει αρχισει η 'κατω' βολτα σιγα σιγα με το θεμα περιοδου.

Υποτίθεται ότι οι ενδοκρινολόγοι θεωρούν φυσιολογικό έναν κύκλο που διαρκεί από 28 έως 32 μέρες, αλλά γνωρίζω γυναίκες που έμειναν έγκυος φυσιολογικά με πολύ μικρότερους κύκλους. 

Τώρα, για τη μικρή ροή, κι εμένα πριν κάποια χρόνια η περίοδός μου άλλαξε: από 5 με 6 μέρες που κράταγε και είχε σταδιακά μειούμενη ροή, πλέον κρατούσε 2 μέρες και το αίμα κοβόταν απότομα. Εμένα προσωπικά αυτό με είχε ανησυχήσει, παρόλα αυτά κανένας γυναικολόγος δεν μου το είχε σχολιάσει αρνητικά και όλοι μου έλεγαν ότι το αντίθετο θα ήταν ανησυχητικό. Η κατάσταση όμως άλλαξε με το βελονισμό και την ομοιοπαθητική και η περίοδός μου έγινε όπως πριν. Ενδεχομένως να έπαιξε ρόλο και η διατροφή, γιατι η κυρία που μου κάνει βελονισμό μου είχε πει ότι αυτό στην κινέζικη ιατρική λέγεται "blood deficiency" (να μην συγχέεται με την αναιμία) και ότι θα πρέπει να χτίσω το αίμα μου. Και πάλι όμως, όπως σου είπαν οι κοπέλες παραπάνω, ένα σωρό γυναίκες μένουν έγκυος φυσικά με μικρή ροή. Όπως έλεγα στην κοπέλα χθες, πιστεύω πολύ στην ομοιοπαθητική γι᾽αυτά τα θέματα, ακόμα και για το ψυχολογικό κομμάτι, που είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη διαδικσία. 

• Μου αρέσει 3

Just now, Melina80 είπε:

Ευχαριστω για την απαντηση! Μακαρι να μην ειναι ανησυχητικο....υστεροσαλπιγγογραφια ειχα κανει πριν 8 μηνες περιπου οπου δεν ειχε φανει κατι σχετικα με συμφυσεις, στη διαγνωση τουλαχιστον δεν ανεφερε τιποτα, ελπιζω αυτο να σημαινει οτι δεν ειδαν κατι. Εγω παρατηρησα μια μειωση στη ροη μετα την αφαιρεση του θυρρεοειδους και απο τοτε που ξεκινησα να προσπαθω να ρυθμιστω με το Τ4. Μπορει να ειναι και λογω ηλικιας βεβαια.  Να σου ζησουν και τα παιδακια σου κοριτσι μου!

Επειδη έχω κάνει και εγώ ολική θυρεοειδεκτομη είναι γνωστό ότι η πολύ  χαμηλή tsh επηρεάζει τη ροή της περιόδου. 

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, μόλις με πήραν από το έμβρυολογικό του εμβρυογεννεσις.. Από τα 10 ωαρια που πήραν εχθές γονιμοποιηθηκαν τα 5.καλο είναι αυτό? Απογοητευτηκα λίγο. Χάρηκα εχθές ότι πήραν 10 ωαρια, αλλά γονιμοποίηση μόνο 5,και δεν ξέρουμε και πόσα θα φτάσουν βλαστοκυστη.. :-(

• Μου αρέσει 1

1 ώρα πρίν, Melina80 είπε:

1 μέρα εχω περιοδο Αντε 1,5 καποιες φορεσ .δεν εχει να κανει.μη σε νοιαζει αυτο καθολου..η ε2 καποιες φορές αν ειναι αυξημενη τοτε η fsh ειναι πιο χαμηλη..παει αναλογα..Τρίτη μερα κυκλου είναι ιδανικη για εξετασεις ορμονικες μου εχει πει γιατρος 

Just now, Zzeezze είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μόλις με πήραν από το έμβρυολογικό του εμβρυογεννεσις.. Από τα 10 ωαρια που πήραν εχθές γονιμοποιηθηκαν τα 5.καλο είναι αυτό? Απογοητευτηκα λίγο. Χάρηκα εχθές ότι πήραν 10 ωαρια, αλλά γονιμοποίηση μόνο 5,και δεν ξέρουμε και πόσα θα φτάσουν βλαστοκυστη.. :-(

Καλημέρα κοριτσι ανάλογα με το προφιλ σου αναλογα με το σπερμα πολλά ειναι αναλογα.μια χαρα ειναι τα 5 ομως και αν κανεις κ 4 βλαστοκυστες ειναι αψογα!!

• Ευχαριστώ 1

ZAeBp3.png

Just now, Zzeezze είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Στα 41 πόσες βλαστοκυστες σου βάζουν και πόσα έμβρυα 3 ημερών? 

Στα 41 ο νόμος σου επιτρέπει να μεταφέρεις έως 3 έμβρυα. 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα