Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Όχι δν είμαι στην Αθήνα.. Δν έχει καν νοσοκομείο στην πόλη που είμαι..Έχει βέβαια μερικά χιλιόμετρα μακριά μας.. Αλλά θα κάνουν λέτε χοριακη σε δημοσιο νοσοκομείο έτσι όπως είναι η κατάσταση κ με covid;; Θα πάρω ένα τηλ κ εκεί να ρωτήσω.. Ευχαριστώ για την απάντηση! 

κανουν!! ειχα κανει και εγω το 15αυγουστο!! και σε 1,5 ωρα βγαινει!

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 19 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Όχι δν είμαι στην Αθήνα.. Δν έχει καν νοσοκομείο στην πόλη που είμαι..Έχει βέβαια μερικά χιλιόμετρα μακριά μας.. Αλλά θα κάνουν λέτε χοριακη σε δημοσιο νοσοκομείο έτσι όπως είναι η κατάσταση κ με covid;; Θα πάρω ένα τηλ κ εκεί να ρωτήσω.. Ευχαριστώ για την απάντηση! 

Καταλαβα ναι έτσι όπως τα λες είναι δύσκολα.... Και θα σε φάει η αγωνία.. μπορείς όμως να πάρεις και ένα τεστ εγκυμοσύνης και να το κάνεις την ημέρα που είναι να κάνεις τη χοριακή για να μην έχεις τόσο άγχος.

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είναι να κάνω χοριακη το Μ. Σάββατο αλλά δυστυχώς όλα τα μικροβιολογικα κλείνουν τη Μ.Πέμπτη. Εγώ έκανα την εμβρυομεταφορα στις 16/04 με εμβρυα 2 ημερών.. Από το νοσοκομείο μου λένε να πάω την Τεταρτη (την 1η εργάσιμη μετά το Πάσχα) αλλά κ θα δυσκολευτώ να περιμένω ως τότε κ σε περίπτωση αρνητικού (χτυπα ξύλο) δε θέλω να κάνω για τόσες ακόμα μέρες ενέσεις κ να παιρνω τόσα χάπια.. Λέτε τη Μ. Πέμπτη να μην είναι αληθές το αποτέλεσμα; Σε περίπτωση αρνητικού δλδ.. Σε περίπτωση θετικού, λογικά θα ναι χαμηλό αλλά θα προμηνύει κτ.. 

Αν ειναι κάτω απο 5 πολυ δύσκολο να θετικοποιηθει σε δυο μερες. Αν ειναι πχ 20 -30 θα ξέρεις οτι εισαι ολίγον εγκυος. Μπορείς να κανεις τηνΜ. πεμπτη και ξανά απο βδομάδα.

Σου ευχομαι να να ειναι θετικο κι ας μην φας φέτος γαρδουμπακια!

• Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

πρίν από 52 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Καταλαβα ναι έτσι όπως τα λες είναι δύσκολα.... Και θα σε φάει η αγωνία.. μπορείς όμως να πάρεις και ένα τεστ εγκυμοσύνης και να το κάνεις την ημέρα που είναι να κάνεις τη χοριακή για να μην έχεις τόσο άγχος.

πρίν από 11 λεπτά , Καντι είπε:

Αν ειναι κάτω απο 5 πολυ δύσκολο να θετικοποιηθει σε δυο μερες. Αν ειναι πχ 20 -30 θα ξέρεις οτι εισαι ολίγον εγκυος. Μπορείς να κανεις τηνΜ. πεμπτη και ξανά απο βδομάδα.

Σου ευχομαι να να ειναι θετικο κι ας μην φας φέτος γαρδουμπακια!

Έτσι το σκέφτηκα κ εγώ! Ότι δεν μπορεί.. Κτ θα δείξει κ την Μ. Πέμπτη.. Δλδ αν πχ βγει 1 ή 2,ποσο να αυξηθεί πια; ενώ αν είναι πχ πάνω από 15 μάλλον θα είμαστε στην αρχή.. Τεσπα.. Βέβαια η γιατρός δεν ήθελε Μ. Πέμπτη..αλλα μάλλον θα κάνω ένα την Μ. Πέμπτη κ ένα την Τετάρτη.. Για σιγουριά! Μα απο όλο τον χρόνο, δε νομίζω να είχαμε άλλη φορά 5 μέρες συνεχόμενες αργία.. Κ εγώ τσουπ.. Κ πάλι εκεί πάνω έπεσα! Με την ψυχή στο στόμα όλα ρε κορίτσια!!! 

@Καντι δεν τα τρώω έτσι κ αλλιώς τα γαρδουμπακια!! Αρκούμαι στο αρνίσιο μπουτακι!! :)

• Χαχα 1

2 hours ago, Kiddo said:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Να κάνω μια ερώτηση.. Υπάρχει κάποια που να έχει κάνει την εξέταση inhibin-B ή αλλιώς ανασταλτίνη-β; Και αν μπορεί να μου πει πού την έκανε και πόσο; Για Αθήνα..

Γιατί στην έδωσαν να την κάνεις αυτή καλέ; Κάπου στο Internet είδα 30-40e κόστος.. 

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Ωχ αυτό είναι ένα θέμα. Για το πφαιζερ βλεπω ότι επιτρέπουν. Ότι σου πει ο ντοκ

Ξέρω γω δεν μου είπε η αιματολογος για συγκεκριμένο αλλά γενικά για αυτά τα εμβόλια. Μας έχουν τρελάνει..ευελπιστώ με τη ζέστη να οπισθοχωρήσει ο ιός.

@νικηαντωνια81 εσένα το αιματακι ποτε σταμάτησε τότε τη πρώτη φορά, θυμάσαι;

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

πρίν από 10 λεπτά , Moomin είπε:

Ξέρω γω δεν μου είπε η αιματολογος για συγκεκριμένο αλλά γενικά για αυτά τα εμβόλια. Μας έχουν τρελάνει..ευελπιστώ με τη ζέστη να οπισθοχωρήσει ο ιός.

@νικηαντωνια81 εσένα το αιματακι ποτε σταμάτησε τότε τη πρώτη φορά, θυμάσαι;

Δεν θυμάμαι καθόλου. Νομίζω όμως ότι συνεχίστηκε 

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 48 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Γιατί στην έδωσαν να την κάνεις αυτή καλέ; Κάπου στο Internet είδα 30-40e κόστος.. 

Όχι, δεν είναι για εμένα! Ο σύζυγος είναι να τη κάνει.. κάτω από 45€ δεν την έχω βρει ως τώρα.. λέω μήπως έχει κάποια που την έκανε σχετικά φθηνότερα να πάμε.. 

Είδα και εγώ στο ίντερνετ έχει και με 10€ στη Κρήτη και 30€ Κοζάνη.. :P:lol: έλεγα μήπως υπάρχει και στην Αττική κάπου τέτοια τιμή που να μου διέφυγε.. 

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Just now, Αγγελίνα είπε:

Έτσι το σκέφτηκα κ εγώ! Ότι δεν μπορεί.. Κτ θα δείξει κ την Μ. Πέμπτη.. Δλδ αν πχ βγει 1 ή 2,ποσο να αυξηθεί πια; ενώ αν είναι πχ πάνω από 15 μάλλον θα είμαστε στην αρχή.. Τεσπα.. Βέβαια η γιατρός δεν ήθελε Μ. Πέμπτη..αλλα μάλλον θα κάνω ένα την Μ. Πέμπτη κ ένα την Τετάρτη.. Για σιγουριά! Μα απο όλο τον χρόνο, δε νομίζω να είχαμε άλλη φορά 5 μέρες συνεχόμενες αργία.. Κ εγώ τσουπ.. Κ πάλι εκεί πάνω έπεσα! Με την ψυχή στο στόμα όλα ρε κορίτσια!!! 

@Καντι δεν τα τρώω έτσι κ αλλιώς τα γαρδουμπακια!! Αρκούμαι στο αρνίσιο μπουτακι!! :)

Κοιτα στις 13 ημερες(χωρις να μετραμε την ημερα της ετ) ακομη και για εμβρυα 2 ημερας δεν ειναι πολυ λιγες.Θα εινσι σχετικα ενδεικτικη.Τι λενε τα υπολοιπα κοριτσια ?

πρίν από 37 λεπτά , anoulious είπε:

Κοιτα στις 13 ημερες(χωρις να μετραμε την ημερα της ετ) ακομη και για εμβρυα 2 ημερας δεν ειναι πολυ λιγες.Θα εινσι σχετικα ενδεικτικη.Τι λενε τα υπολοιπα κοριτσια ?

Έτσι μου λένε κ κπ αλλά κορίτσια.. Κ μένα αυτό μου λέει η λογική να κάνω.. Βέβαια η γιατρός επιμένει πως τόσο νωρίς δε θα έχουμε σωστό αποτέλεσμα.. Δν μπορώ να καταλάβω γτ! Τεσπα.. Πάμε για Μ. Πέμπτη κ ο Θεός βοηθός!!! 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Δεν θυμάμαι καθόλου. Νομίζω όμως ότι συνεχίστηκε 

Δεν πειράζει, λογικά θα μου κρατήσει κάποιες μέρες.

T4Rzp2.png

3 hours ago, Kiddo said:

Όχι, δεν είναι για εμένα! Ο σύζυγος είναι να τη κάνει.. κάτω από 45€ δεν την έχω βρει ως τώρα.. λέω μήπως έχει κάποια που την έκανε σχετικά φθηνότερα να πάμε.. 

Είδα και εγώ στο ίντερνετ έχει και με 10€ στη Κρήτη και 30€ Κοζάνη.. :P:lol: έλεγα μήπως υπάρχει και στην Αττική κάπου τέτοια τιμή που να μου διέφυγε.. 

Α καλά το φαντάστηκα.. Ε και γιστι δεν σας την γράφουν?

Δεν λέει πολλά σαν εξεταση πάντως νομίζω. Απλά επιβεβαιώνει τις άλλες ορμόνες. Πχ για την γυναίκα, αν η ΑΜΗ είναι χαμηλή, την κάνεις και αυτή για να δεις την δυναμική των ωαρίων. 

πρίν από 6 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Α καλά το φαντάστηκα.. Ε και γιστι δεν σας την γράφουν?

Δεν λέει πολλά σαν εξεταση πάντως νομίζω. Απλά επιβεβαιώνει τις άλλες ορμόνες. Πχ για την γυναίκα, αν η ΑΜΗ είναι χαμηλή, την κάνεις και αυτή για να δεις την δυναμική των ωαρίων. 

Δεν γράφεται κοριτσάκι μου.. δυστυχώς! 

Δεν είναι έτσι! Στους άντρες τουλάχιστον δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα στα Sertoli cells τα οποία είναι υπεύθυνα για τη παραγωγή (πολλαπλασιασμό) των germ cells και ωρίμανση αυτών σε σπερματοζωάρια. Το ότι έχουμε αζωοσπερμία δεν σημαίνει αυτόματα και χαμηλά επίπεδα inhibin B αλλά το ότι είχαμε κρυψορχία προδιαθέτει για χαμηλά επίπεδα σε εμάς. Ο λόγος τώρα που θέλουμε να κάνουμε την εξέταση αυτή είναι γιατί κάνουμε θεραπεία γοναδοτροπινών. Βάση των ερευνών τουλάχιστον όσοι άντρες μετά τις 4 εβδομάδες από τη πρώτη δόση αγωνιστή ανέβασαν σε φυσιολογικά επίπεδα την inhibin B βρήκανε σπερματοζωάρια σε δείγμα, ουσιαστικά πρόκειται για δείκτη ως προς το αποτέλεσμα της θεραπείας..

Υ.Γ. ΑΜΗ μπορεί να γίνει και στον άντρα πάντως και μάλιστα υπάρχει και άλλη συγκεκριμένη εξέταση που ελέγχουν τα επίπεδα της ΑΜΗ στο σπερματικο υγρό.. 

• Μου αρέσει 6

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Κορίτσια καλησπέρα! Έχει καμία εύκαιρο το τηλεφωνο από τ φαρμακείο π φτιάχνουν τ χάπια σαν τ cyclacur?

Το φαρμακείο στο avenue φτιάχνει χάπια που είναι ίδια ουσία με το cyclacur. Είναι σε συσκευασία των 100 και κοστίζουν 45 ευρώ. Εγώ τα αγόρασα γιατί δεν έβρισκα ούτε cyclacur, ούτε divina. 

• Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα