Recommended Posts

3 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

εγω παω σήμερα για την 5η ετ με μια μέτρια βλαστοκύστη οποτε το ηθικό δεν είναι ακμαίο αλλα παω κ ο,τι γίνει.

η προσπάθεια (και η ζωή όμως) συνεχίζονται 

Κοριτσακι μου καλη επιτυχία... Ευχομαι συντομα ευχαριστα νεα...

2 ώρες πρίν, CATHRINE είπε:

Kαλημέρα Αγγελίνα και  καλή επιτυχία σου εύχομαι.. Δεν  έτυχε να ακούσω οτι βάζουν και έμβρυα  2ης ημέρας ,,,τώρα από σένα το μαθαίνω,  Ξέρω για 5ης και 3ης ,,  .  Για να καταλάβω 2ης ημέρας θεωρείται πως σήμερα αν κάνουμε ωοληψία  και αύριο μας ενημερώσουν ότι γονιμοποιήθηκε είναι 1 ημέρα , Την επόμενη αν προχωρήσει το έμβρυο θα είναι 2ης και τότε γίνεται και η  εμβρυομεταφορά  την ιδια ημέρα ?  Αλλά αν κάνουμε ωοληψία την 10η-11η  του κύκλου και μεταφέρουμε 12η-13η  νωρίς δεν είναι ?  

Ναι ,βαζουν 2ης μερας... Εμένα μου εβαλαν 2ης για να μη χασουν τα λεφτα της εμβρυομεταφορας...Δε συνηθίζεται βέβαια...

1 hour ago, Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα Cathrine.. Ναι βάζουν κ 2ης μέρας.. Ειμαι σε δημοσιο νοσοκομείο, γι αυτό έγινε αυτό! Η 3η μερα έπεφτε Σάββατο κ δε γινόταν.. Αλλά το έψαξα κ είδα πως συμβαίνει γενικά! Επειδή άργησα να ανταποκριθώ στη διέγερση, έκανα την ωοληψια την 15η μέρα κ την εμβρυομεταφορα την 17η.. Ενώ γενικά έχω κύκλο 28-29 ημέρες.. 13η μέρα θα μαι αύριο μετά την εμβρυομεταφορα(πρωι την είχα κανει).. Δλδ αν είχα μείνει έγκυος φυσικό τρόπο θα είχα καθυστέρηση 2 ημερών.. Εε.. Δε θα έδειχνε;; Δν ξέρω αλλά δν πάει πολύ μακριά μετά η επόμενη εργάσιμη που είναι η Τετάρτη.. Εγώ λέω να την κάνω αύριο.. Ισως βέβαια πάλι να μη σταματήσω τα χάπια που παίρνω (ακόμα δλδ κ να μην είναι ευχάριστα τα νέα) κ μες στο Σαβ. Κο θα κάνω κ ένα τεστ.. Το ιδανικό σενάριο βέβαια είναι να είναι ευχάριστα τα νέα κ να πάρω τη χαρά 2 μέρες νωρίτερα! :-o Σήμερα ξύπνησα με σφιγμενο στομαχακι βέβαια! 

Να την κανεις αυριο κ μέχρι να ξανακανεις την Τετάρτη του Πάσχα να μην κοψεις κανενα φαρμακο αν δε σου πει ο γιατρός σου...

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

1 minute ago, Katerinasam said:

Καλημέρα, εγώ δυστυχώς έκανα τον περασμένο Απρίλιο διακοπή κύησης λόγω αποτελέσματος αμνιοπαρακεντησης και μοριακό καρυοτυπο, η οποία έδειξε μικροελλειμα στο χρωμόσωμα 16 περιοχή 16p12.2. Αυτό ωστόσο όπως και όλα τα μικροελλειματα-μικροδιπλασιασμοι καθώς και άλλα συνδρομα, δεν μπορούν να φανούν στον προεμφυτευτικο έλεγχο γιατί χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα dna, δηλαδή αμνιακό υγρό ή χοριακες λαχνες. Ο προεμφυτευτικο έλεγχος κοστίζει πάρα πολύ και αφορά ζευγάρια που θέλουν να αποκλείσουν κληρονομικες ασθένειες, όπως π. χ. μεσογειακή αναιμία. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει μεγάλος αριθμός ωαρίων και τα υγιή έμβρυα  δε σημαίνει οτι θα εμφυτευθουν. Αυτά μου είπαν γιατί μετά την ατυχία που είχαμε ήθελα κι εγώ να κάνω προεμφυτευτικο σε επόμενη προσπάθεια.. Ελπίζω να βοήθησα.. 

Για το προεμφυτευτικο αυτή ακριβώς ήταν κ η άποψη του γιατρού μου. Μαζεύαμε κ με φυσικούς οπότε θα ήταν δύσκολο να μαζευτούν αρκετά για προεμφυτευτικο

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , olpapa είπε:

Για το προεμφυτευτικο αυτή ακριβώς ήταν κ η άποψη του γιατρού μου. Μαζεύαμε κ με φυσικούς οπότε θα ήταν δύσκολο να μαζευτούν αρκετά για προεμφυτευτικο

Μετά από ποσό διάστημα μετά από ετ με διέγερση μπορείς να ξεκινήσεις φυσικούς; Δλδ δεν παίρνεις καθόλου φάρμακα; 

6 minutes ago, Katerinasam said:

Καλημέρα, εγώ δυστυχώς έκανα τον περασμένο Απρίλιο διακοπή κύησης λόγω αποτελέσματος αμνιοπαρακεντησης και μοριακό καρυοτυπο, η οποία έδειξε μικροελλειμα στο χρωμόσωμα 16 περιοχή 16p12.2. Αυτό ωστόσο όπως και όλα τα μικροελλειματα-μικροδιπλασιασμοι καθώς και άλλα συνδρομα, δεν μπορούν να φανούν στον προεμφυτευτικο έλεγχο γιατί χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα dna, δηλαδή αμνιακό υγρό ή χοριακες λαχνες. Ο προεμφυτευτικο έλεγχος κοστίζει πάρα πολύ και αφορά ζευγάρια που θέλουν να αποκλείσουν κληρονομικες ασθένειες, όπως π. χ. μεσογειακή αναιμία. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει μεγάλος αριθμός ωαρίων και τα υγιή έμβρυα  δε σημαίνει οτι θα εμφυτευθουν. Αυτά μου είπαν γιατί μετά την ατυχία που είχαμε ήθελα κι εγώ να κάνω προεμφυτευτικο σε επόμενη προσπάθεια.. Ελπίζω να βοήθησα.. 

Λυπάμαι για την εμπειρία σου γιατί εσύ το πέρασες πολύ πιο άσχημα από μένα .. Διακοπή κυήσης είναι πολύ σκληρό .. Εμένα παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα και μου είπε ο γιατρός μου ότι είμαι πολύ τυχερή σε αυτό το κομμάτι γιατί μπορει να έφτανα 5 μηνών και να αναγκαζόμουν τότε να διακόψω .. Μου είπαν ότι δεν έγιναν σωστά οι διαιρέσεις και ότι μπορεί να έφταιγε η ηλικία ( είμαι 40 ) αλλά μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός. Το βλέπουν πολυ συχνά . Μου σύστησαν και ο γυναικολόγος μου και ο εξωσωματιστής να κάνουμε προεμφυτευτικό για να μην ταλαιπωρουμαι .Είχα και άλλη μια παλλίνδρομη στο παρελθόν . Ο προεμφυτευτικός μπορεί να πέσει έξω κάποιες φορές αλλά για μένα θεωρώ ότι είναι η μοναδική λύση γιατί εμφυτεύω εύκολα αλλά μετά παλινδρομουν.. :( Ίσως είμαι άτυχη και πέφτω στην περίπτωση .. Κάποια στιγμή δε θα πετύχω το καλό ? που θα παει.. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

17 minutes ago, olpapa said:

Καλημέρα, εγώ είχα παλινδρομη πριν ενάμιση χρόνο περίπου με τρισωμια 4.

Είχα και πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια οπότε αποδόθηκε είτε εκεί (κακή ποιότητα ωαρίων δηλαδή) είτε απλώς στη τύχη. Πάντως και τα ωάρια να έφταιγαν το ένα το καλό έμβρυο το πετύχαμε κ κοιμάται τώρα δίπλα μου ενός μηνός σήμερα.

Οπότε δεν έκανες προεμφυτευτικό ? Μάζευες με φυσικούς ?

πρίν από 14 λεπτά , winspert είπε:

Κοριτσακι μου καλη επιτυχία... Ευχομαι συντομα ευχαριστα νεα...

Ναι ,βαζουν 2ης μερας... Εμένα μου εβαλαν 2ης για να μη χασουν τα λεφτα της εμβρυομεταφορας...Δε συνηθίζεται βέβαια...

Να την κανεις αυριο κ μέχρι να ξανακανεις την Τετάρτη του Πάσχα να μην κοψεις κανενα φαρμακο αν δε σου πει ο γιατρός σου...

Ναι έτσι θα κάνω.. Αν κ αν δν ειναι καλή αύριο, με μισή καρδιά θα τα συνεχίσω.. Πάντως στο νοσοκομείο γενικά συνηθίζεται να βάζουν 2 ημερών.. Σήμερα νιώθω να με τραβάει πολύ η αριστερη ωοθήκη.. Δν πονάω αλλά νιώθω ότι κτ γίνεται.. Αφου κάθε φορά που πάω τουαλέτα, κοιτάω μήπως αδιαθετησα.. Αν κ με τα φάρμακα δύσκολα.. Κ η κοιλιά που όλο το βράδυ γουργουριζε.. Αν κ έφαγα πολύ! Πφφ.. Πόσο δύσκολη η στιγμή που θα έρθει το mail με το αποτέλεσμα αύριο! 

Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Ναι έτσι θα κάνω.. Αν κ αν δν ειναι καλή αύριο, με μισή καρδιά θα τα συνεχίσω.. Πάντως στο νοσοκομείο γενικά συνηθίζεται να βάζουν 2 ημερών.. Σήμερα νιώθω να με τραβάει πολύ η αριστερη ωοθήκη.. Δν πονάω αλλά νιώθω ότι κτ γίνεται.. Αφου κάθε φορά που πάω τουαλέτα, κοιτάω μήπως αδιαθετησα.. Αν κ με τα φάρμακα δύσκολα.. Κ η κοιλιά που όλο το βράδυ γουργουριζε.. Αν κ έφαγα πολύ! Πφφ.. Πόσο δύσκολη η στιγμή που θα έρθει το mail με το αποτέλεσμα αύριο! 

Σε καταλαβαινω απολυτα...Περασαν 5 τέτοια αρνητικα μειλ απο τα χερια μου μέχρι να βγει το 6ο θετικο...Σου ευχομαι να δεις ενα μεγαλο νούμερο κ ολα να πανε καλα...:wub:

• Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 17 λεπτά , winspert είπε:

Σε καταλαβαινω απολυτα...Περασαν 5 τέτοια αρνητικα μειλ απο τα χερια μου μέχρι να βγει το 6ο θετικο...Σου ευχομαι να δεις ενα μεγαλο νούμερο κ ολα να πανε καλα...:wub:

Έχω κ εγώ κπ αρνητικά στη συλλογή μου.. 3 από σπερματεγχυσεις κ 1 από εξωσωματικη.. Τεσπα.. Ας κάνω μόνο θετικές σκέψεις κ αύριο λογικά τέτοια ώρα θα ξέρω! Σε ευχαριστώ! 

46 minutes ago, Katerinasam said:

Μετά από ποσό διάστημα μετά από ετ με διέγερση μπορείς να ξεκινήσεις φυσικούς; Δλδ δεν παίρνεις καθόλου φάρμακα; 

Εγώ είχα κάνει μια διέγερση αποτυχημένη συνέχισα στον αμέσως επόμενο μήνα κάποιους μήνες με σαλοσπιρ και κάποιους χωρίς φάρμακα. 

41 minutes ago, FAITH** said:

Λυπάμαι για την εμπειρία σου γιατί εσύ το πέρασες πολύ πιο άσχημα από μένα .. Διακοπή κυήσης είναι πολύ σκληρό .. Εμένα παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα και μου είπε ο γιατρός μου ότι είμαι πολύ τυχερή σε αυτό το κομμάτι γιατί μπορει να έφτανα 5 μηνών και να αναγκαζόμουν τότε να διακόψω .. Μου είπαν ότι δεν έγιναν σωστά οι διαιρέσεις και ότι μπορεί να έφταιγε η ηλικία ( είμαι 40 ) αλλά μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός. Το βλέπουν πολυ συχνά . Μου σύστησαν και ο γυναικολόγος μου και ο εξωσωματιστής να κάνουμε προεμφυτευτικό για να μην ταλαιπωρουμαι .Είχα και άλλη μια παλλίνδρομη στο παρελθόν . Ο προεμφυτευτικός μπορεί να πέσει έξω κάποιες φορές αλλά για μένα θεωρώ ότι είναι η μοναδική λύση γιατί εμφυτεύω εύκολα αλλά μετά παλινδρομουν.. :( Ίσως είμαι άτυχη και πέφτω στην περίπτωση .. Κάποια στιγμή δε θα πετύχω το καλό ? που θα παει.. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε δεν έκανες προεμφυτευτικό ? Μάζευες με φυσικούς ?

Ναι μαζέψαμε σε 6 μήνες με φυσικούς 2 βλαστοκυστες αλλά η εξωσωματική απέτυχε κ έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη τον αμέσως επόμενο μήνα (πιστεύω ορμονικά με βοήθησαν σε αυτό και τα φάρμακα της εξωσωματικής στη μεταφορά δηλαδή στο προηγούμενο κύκλο αν κ ο γιατρός λέει έτυχε).

Πάντως κ εγώ το σκεφτόμουν πολύ για προεμφυτευτικό όπως το λες κ εσύ να απέκλεια εξαρχής καταδικασμένα έμβρυα να αποτύχουν κ να έχω και μια εικόνα. Συζητειστε το με το γιατρό σου, είναι άσχημη εμπειρία ρε γμτ μπορεί όμως όντως να ήσουν απλά άτυχη 

20 minutes ago, Αγγελίνα said:

Έχω κ εγώ κπ αρνητικά στη συλλογή μου.. 3 από σπερματεγχυσεις κ 1 από εξωσωματικη.. Τεσπα.. Ας κάνω μόνο θετικές σκέψεις κ αύριο λογικά τέτοια ώρα θα ξέρω! Σε ευχαριστώ! 

Καλά αποτελέσματα Αγγελίνα! Μόνο θετικές σκέψεις :wub:

• Ευχαριστώ 2

16 hours ago, Kiddo said:

Δεν γράφεται κοριτσάκι μου.. δυστυχώς! 

Δεν είναι έτσι! Στους άντρες τουλάχιστον δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα στα Sertoli cells τα οποία είναι υπεύθυνα για τη παραγωγή (πολλαπλασιασμό) των germ cells και ωρίμανση αυτών σε σπερματοζωάρια. Το ότι έχουμε αζωοσπερμία δεν σημαίνει αυτόματα και χαμηλά επίπεδα inhibin B αλλά το ότι είχαμε κρυψορχία προδιαθέτει για χαμηλά επίπεδα σε εμάς. Ο λόγος τώρα που θέλουμε να κάνουμε την εξέταση αυτή είναι γιατί κάνουμε θεραπεία γοναδοτροπινών. Βάση των ερευνών τουλάχιστον όσοι άντρες μετά τις 4 εβδομάδες από τη πρώτη δόση αγωνιστή ανέβασαν σε φυσιολογικά επίπεδα την inhibin B βρήκανε σπερματοζωάρια σε δείγμα, ουσιαστικά πρόκειται για δείκτη ως προς το αποτέλεσμα της θεραπείας..

Υ.Γ. ΑΜΗ μπορεί να γίνει και στον άντρα πάντως και μάλιστα υπάρχει και άλλη συγκεκριμένη εξέταση που ελέγχουν τα επίπεδα της ΑΜΗ στο σπερματικο υγρό.. 

Τι λες βρε παιδι μου... Κοίτα πόσα πράγματα εκεί.

Καταλαβαίνω οτι ειναι σημαντική εξέταση λοιπόν, οπότε κομμάτια να γίνει δώστε τα εκεί να βγάλετε μία άκρη... 

• Ευχαριστώ 1

6 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Καλημερα κοπέλα μου.Έχεις δίκιο...θα σου πω την άποψη μου.Δεν υπάρχει γιατί.δεν υπάρχει λόγος που το περνάμε  αυτό.δε μας τιμωρεί κανεις δεν είμαστε λιγότερο αξίες μανούλες (ας γελάσω με τόσα που περνάμε είμαστε ήδη έτοιμες)

οι ατυχίες μας είναι κομμάτι της ιστορίας μας.Ζήσε τη ζωή σου κάθε μέρα.κουβαλάμε πολύ μεγάλο βάρος αλλα υπάρχει χώρος εκεί μέσα στο μαύρο και για λίγο χαρά σιγά σιγά.

και εάν ερθει ήρθε.Κανε την προσπάθεια σου,θυμάμαι είπες έκανες προσπάθεια με φυσικούς και δεν είχες ωάριο.κ εμένα μου έχει συμβεί πολλες φορες λόγω πολυκυστικών και αυτό προσπαθώ να φτιάξω.εννοώ την αιτία. Βρες έναν τρόπο να συνεχίσεις που να ταιριάζει σε εσένα και τον άντρα σου.

επισκεψου ίσως την Κα Τσεκούρα στο τμήμα αποβολών του Έλενα να σου δώσει κατεύθυνση έναν καλό ενδοκρινολόγο για θυρεοειδή θυμάμαι κάποιο θέμα είχες και φτιάξε τη διατροφή σου γιατί αν έχεις αντίσταση όπως πχ εγώ εξηγείται το γιατί δεν έχεις ωορηξια

και στο κάτω κάτω να θυμόμαστε ότι τα παιδιά δεν έρχονται να μας κάνουν ευτυχισμένους τα παιδιά έρχονται και θα φύγουν είναι ξεχωριστές προσωπικότητες και θα κάνουν τη ζωή τους.

στο τέλος είμαστε εμείς με τον εαυτό μας και με όλα αυτά που περνάμε είναι σημαντικό να τον αγαπάμε να του λέμε μπραβο του για όλα όσα περνάει και θα περάσει να τον ευχαριστούμε που είναι τόσο υπέροχος και να του θυμίζουμε ότι υπάρχουν τόσα για τα οποία ήδη αξίζει να είναι ευτυχισμένος όπως η ύπαρξη ενός ανθρώπου που μας αγαπάει και θέλει να είμαστε ευτυχισμένες,του συντρόφου μας

που θα πάει ρε κοριτσια θα κάτσει κάποια στιγμη

εγω παω σήμερα για την 5η ετ με μια μέτρια βλαστοκύστη οποτε το ηθικό δεν είναι ακμαίο αλλα παω κ ο,τι γίνει.

5 ώρες πρίν, Catalina είπε:

Πολύ σωστά! Αυτή ακριβώς την κουβέντα είχα (και) με την Τσεκούρα τις προάλλες.

Η ζωή μας συνεχίζεται και, όσο δύσκολο κι αν είναι, οφείλουμε στον εαυτό μας και το σύντροφό μας, να φροντίσουμε το σώμα μας και την ψυχή μας... κι αν έρθει ένα παιδί, να είμαστε σε θέση να το μεγαλώσουμε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σήμερα!

4 ώρες πρίν, Catalina είπε:

Καλημέρα,

η @mominthemaking τα είπε όλα. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου, μη σκέφτεσαι το 'γιατί' αλλά το 'πώς', τον τρόπο δηλαδή με τον οποίο μπορείς να φροντίσεις τον εαυτό σου και το σύντροφό σου, πώς μπορείς να αντλήσεις λίγη χαρά και δύναμη, πώς θα συνεχίσεις όταν νιώσεις έτοιμη και δυνατή. Νομίζω όλες εδώ σε νιώθουμε, όλες έχουμε βρεθεί αντιμέτωπες με αποτυχία και απογοήτευση και ματαίωση αλλά μη μείνεις εκεί... γιατί στο τέλος - όποιο κι αν είναι το τέλος - η υγεία σου (σωματική και ψυχική όμως ) είναι πάνω απ' όλα.

Έχω και εγώ πολυκηστηκες, και έχω και θυροειδή. Είναι πολύ όμορφα τα λόγια σου, ευχαριστώ πάρα πολύ. Νιώθω ότι εδώ μπορώ να λέω αυτά που νιώθω και να με καταλαβενουν χωρίς να τους εξηγήσω πως νιώθω. Έχεις δίκιο σε όλα αυτά τα που λες, απλά τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ θετικά. Ο γιατρός μου σήμερα μου είπε να πάω σε αιματολογο για να δούμε τι γίνεται γιατί θεωριτικα είναι 3 αποβολές. Εύχομαι σήμερα να σου πάνε όλα καλά και να καταφέρεις να γεμίσει η κοιλίτσα σου...

Και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου.  

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

6 hours ago, mominthemaking said:

Καλημερα κοπέλα μου.Έχεις δίκιο...θα σου πω την άποψη μου.Δεν υπάρχει γιατί.δεν υπάρχει λόγος που το περνάμε  αυτό.δε μας τιμωρεί κανεις δεν είμαστε λιγότερο αξίες μανούλες (ας γελάσω με τόσα που περνάμε είμαστε ήδη έτοιμες)

οι ατυχίες μας είναι κομμάτι της ιστορίας μας.Ζήσε τη ζωή σου κάθε μέρα.κουβαλάμε πολύ μεγάλο βάρος αλλα υπάρχει χώρος εκεί μέσα στο μαύρο και για λίγο χαρά σιγά σιγά.

και εάν ερθει ήρθε.Κανε την προσπάθεια σου,θυμάμαι είπες έκανες προσπάθεια με φυσικούς και δεν είχες ωάριο.κ εμένα μου έχει συμβεί πολλες φορες λόγω πολυκυστικών και αυτό προσπαθώ να φτιάξω.εννοώ την αιτία. Βρες έναν τρόπο να συνεχίσεις που να ταιριάζει σε εσένα και τον άντρα σου.

επισκεψου ίσως την Κα Τσεκούρα στο τμήμα αποβολών του Έλενα να σου δώσει κατεύθυνση έναν καλό ενδοκρινολόγο για θυρεοειδή θυμάμαι κάποιο θέμα είχες και φτιάξε τη διατροφή σου γιατί αν έχεις αντίσταση όπως πχ εγώ εξηγείται το γιατί δεν έχεις ωορηξια

και στο κάτω κάτω να θυμόμαστε ότι τα παιδιά δεν έρχονται να μας κάνουν ευτυχισμένους τα παιδιά έρχονται και θα φύγουν είναι ξεχωριστές προσωπικότητες και θα κάνουν τη ζωή τους.

στο τέλος είμαστε εμείς με τον εαυτό μας και με όλα αυτά που περνάμε είναι σημαντικό να τον αγαπάμε να του λέμε μπραβο του για όλα όσα περνάει και θα περάσει να τον ευχαριστούμε που είναι τόσο υπέροχος και να του θυμίζουμε ότι υπάρχουν τόσα για τα οποία ήδη αξίζει να είναι ευτυχισμένος όπως η ύπαρξη ενός ανθρώπου που μας αγαπάει και θέλει να είμαστε ευτυχισμένες,του συντρόφου μας

Εχουμε δει πολλά εδω μεσα - ευχομαι αυτη να είναι τυχερή και να σε εκπληξει θετικα!! :wub:

• Μου αρέσει 2

sBP3p3.png

1 hour ago, Μαριααα είπε:

Έχω και εγώ πολυκηστηκες, και έχω και θυροειδή. Είναι πολύ όμορφα τα λόγια σου, ευχαριστώ πάρα πολύ. Νιώθω ότι εδώ μπορώ να λέω αυτά που νιώθω και να με καταλαβενουν χωρίς να τους εξηγήσω πως νιώθω. Έχεις δίκιο σε όλα αυτά τα που λες, απλά τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ θετικά. Ο γιατρός μου σήμερα μου είπε να πάω σε αιματολογο για να δούμε τι γίνεται γιατί θεωριτικα είναι 3 αποβολές. Εύχομαι σήμερα να σου πάνε όλα καλά και να καταφέρεις να γεμίσει η κοιλίτσα σου...

Και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου.  

Καλύτερα να πας σε τμήμα καθ' έξιν αποβολών δημοσίου μαιευτηρίου, θα σου κάνουν πιο ενδελεχή έλεγχο και θα σε παραπέμψουν και σε άλλα τμήματα αν χρειάζεται. Είσαι και τυχερή, γιατί σε λίγες μέρες ανοίγουν και τα ραντεβού στο Έλενα απ' όπου έχουμε εμπειρία πολλές από εδώ. Επειδή ανέφερες τις πολυκυστικές ωοθήκες, η Τσεκούρα θα σου κάνει και καμπύλες γλυκόζης και ινσουλίνης και θα σε παραπέμψει σίγουρα σε ενδοκρινολόγο, αλλά εκτός από αυτό η ίδια θα σου μιλήσει πολύ για διατροφή, αν της το ζητήσεις. Πάρε μόνο ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις ποια μέρα ακριβώς θα ανοίξουν τα ραντεβού, γιατί λόγω των αργιών δεν ξέρω τι γίνεται. Τη μέρα που θα σου πουν ότι θα ανοίξουν, συνήθως ανοίγουν κατά τις 12 το μεσημέρι, αλλά καλό είναι να μπεις από το πρωί στο 1535 και να ψάχνεις κάθε 5' με 10', γιατί θα εξαντληθούν πολύ γρήγορα. Και να έχεις ήδη φτιάξει λογαριασμό και να είσαι συνδεδεμένη όταν ψάχνεις για να κερδίσεις χρόνο.

3 ώρες πρίν, FAITH** είπε:

Καλημέρα κορίτσια . Καλό Πάσχα να έχουμε με υγεία .. Πήρα τα αποτελέσματα της βιοψίας και βρήκαν τρισωμία 7 . Επόμενη φορά σίγουρα με προεμφυτευτικό θα πάω . Μήπως είχε καμμία κοπέλα ανάλογη εμπειρία και τι της είπε ο γιατρός της ?

Καλησπέρα. Λυπάμαι για την έκβαση της εγκυμοσύνης σου. Έχω μέρες να μπω και δεν έχω παρακολουθήσει την ιστορία σου. Το 2018 έκανα διακοπή στην 15η εβδομάδα μετά άσχημη εικόνα στην αυχενική, τροφοβλάστη και μοριακό. Το εμβρυάκι είχε μικροέλλειψη και μικροδιπλασιασμό σε δύο χρωμοσώματα. Μας είπαν είναι τυχαίο, συνεχίστε. Η κύηση ήταν η πρώτη και ήρθε φυσιολογικά. Το ψάξαμε και βρήκαμε με δικό μας καρυότυπο ότι σχετίζεται με μία μετάθεση χρωμοσωμική δική μας. Προχωρήσαμε σε εξωσωματική με προεμφυτευτικό. 15 ωάρια, 10 γονιμοποιήσεις, 6 βλαστοκύστες...1 υγιής!!! Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να αποκλείσετε δική σας εμπλοκή στο υλικό που κληροδοτείτε. Η τακτική γενικώς είναι όχι χωρίς λόγο προεμφυτευτικό. Δεν είναι πανάκεια. Παίζει να κάνεις διέγερση και να μην βρεις υγιές, παίζει να μην ξεπαγώσει σωστά, παίζει να είναι υγιές και να μην εμφυτευτεί, αλλά παίζει να είναι και η μοναδική υγιής βλαστοκύστη και...να κοιμάται στο διπλανό δωμάτιο!!!:wub:

• Μου αρέσει 8

tvXOp2.png

7 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Μη σκεφτεσαι τη ποιοτητα, είδες εμάς τί έγινε η 4ΑΑ....Εύχομαι αυτό να είναι το τυχερό, το καλό, το μωράκι σου!!!

Έγραψες πολύ όμορφα λόγια, όμως τα παιδιά έρχονται για να μας κάνουν ευτυχισμένους, αυτό το πιστεύω.

3 ώρες πρίν, Katerinasam είπε:

Τί ατυχίες συμβαίνουν....όμως...κ γω έχω αρχίσει να σκέφτομαι τον προεμφυτευτικο αλλά κρατάω αυτό που έγραψες και βλέπουμε στο μέλλον τί θα κάνουμε.

Μήπως κάποια κοπέλα έχει ρέζους αρνητικό και σε εγκυμοσύνη είχε αίμα; Ο γιατρός μου ζήτησε να κάνω αυτή την ένεση για το ρέζους τώρα με την αποβολή. Να υποθέσω δεν παίζει ρόλο που τη πρώτη φορά είχα αυτόματη αποβολή; Να έπρεπε δηλαδή να κάνω τότε την ένεση; Ήταν πολύ νωρίς, τη πρώτη μερα της χοριακης ουσιαστικά.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

8 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Καλή σου επιτυχία κοπέλα μου!!! Σου εύχομαι αυτη να είναι και η τυχερή σου!!!

Καλή επιτυχία και σε όλα τα κορίτσια που είναι στην προσπάθεια!!!

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα