Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , MaryH είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Διαβάζοντας την είδηση  για την ατυχη έγκυο που έχασε την ζωη της από θρόμβωση, θα ήθελα να επισημάνω κ παλι την μεγάλη σημασία του αιματολόγου κ των εξετάσεων για θρομβοφιλια στις προγεννητικες εξετάσεις. 

Η κοπέλα αυτή είχε στο ιστορικό της κ αποβολές. Κανεις γιατρός δεν έψαξε ίσως πως κ γιατί κ αν οφειλόταν σε θρομβοφιλια. Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν το ψάχνουν. Ούτε καποιο λίγοι εξωσωματικοι. Είναι όμως τόσο σημαντικό κ για την έκβαση της κύησης κ για την ίδια τη ζωη της εγκύου, αφού τα οιστρογόνα ανεβαίνουν στο Θεο. Ποσό μάλλον με τις ορμόνες. 

Κριμα...

Αυτό διάβαζα κι εγώ μόλις τώρα...Και ποιος ξέρει; Ίσως στη λαχτάρα της να μείνει έγκυος και να γεννήσει όσο πιο γρήγορα γίνεται, να μην έψαξε την αιτία των αποβολών, να έκανε εξωσωματική για να λύσει το πρόβλημα, να μην είχε επισκεφθεί αιματολόγο, να είχε πάρει εξωγενή οιστρογόνα (διάβασα ότι είναι προδιαθεσικός παράγοντας), να είχε θρομβοφιλία χωρίς να το ξέρει κτλ. κτλ. Και οδηγήθηκε εκεί που οδηγήθηκε, δυστυχώς...

• Μου αρέσει 2

πρίν από 1 λεπτό , Troia είπε:

Αυτό διάβαζα κι εγώ μόλις τώρα...Και ποιος ξέρει; Ίσως στη λαχτάρα της να μείνει έγκυος και να γεννήσει όσο πιο γρήγορα γίνεται, να μην έψαξε την αιτία των αποβολών, να έκανε εξωσωματική για να λύσει το πρόβλημα, να μην είχε επισκεφθεί αιματολόγο, να είχε πάρει εξωγενή οιστρογόνα (διάβασα ότι είναι προδιαθεσικός παράγοντας), να είχε θρομβοφιλία χωρίς να το ξέρει κτλ. κτλ. Και οδηγήθηκε εκεί που οδηγήθηκε, δυστυχώς...

Τώρα είπε  ο αντρας της ότι είχαν πάει σ έναν γυναικολόγο στο χωριό κ της έδωσε εξετάσεις για θρομβοφιλια κ δεν είχε. Τώρα πόσες γνώσεις ν είχε ο ντοκ του χωριού... Αιμαολογος κ παλι αιματολόγος  για να εισαι ήσυχη τελικά. Ακόμη κ ηπαρινες να πάρεις δεν ξέρεις σε τι δόση  πρέπει για να εισαι καλυμνενη

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης κ πήγε 1148!!!! Επόμενο βήμα ο πρώτος υπέρηχος!!! :x

Κοριτσαρα μου!!!!!! Συγχαρητήριααααααααα!!!!  Οπως μου ειχαν πει κ εμενα οταν ειχα πει την τιμη της χοριακης μου....Εισαι πολυ εγκυος!!!!!!! Χαχαχα....Ολα τελεια...Καλη συνέχεια κ με το καλο στον πρώτο υπερηχο!!!!

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 14 λεπτά , MaryH είπε:

Τώρα είπε  ο αντρας της ότι είχαν πάει σ έναν γυναικολόγο στο χωριό κ της έδωσε εξετάσεις για θρομβοφιλια κ δεν είχε. Τώρα πόσες γνώσεις ν είχε ο ντοκ του χωριού... Αιμαολογος κ παλι αιματολόγος  για να εισαι ήσυχη τελικά. Ακόμη κ ηπαρινες να πάρεις δεν ξέρεις σε τι δόση  πρέπει για να εισαι καλυμνενη

Εγώ για να πω την αλήθεια δεν επέτρεψα στο γυναικολόγο μου να ασχοληθεί καν με το θέμα. Του είπα: "έχω αιματολόγο, με το θέμα της θρομβοφιλίας θα ασχοληθεί εκείνη". Τώρα αν τον πρόσβαλλα, δεν ξέρω, αλλά εγώ έτσι αισθάνομαι καλύτερα...

Και ειδικά οι εξωσωματιστές τις ηπαρίνες τις δίνουν σε όλες σε στάνταρ δόσεις εκ του πρωτοκόλλου. Λίγα κέντρα συνεργάζονται με αιματολόγο. Το δικό σου νομίζω είναι ένα από αυτά...

• Μου αρέσει 1

πρίν από 17 λεπτά , MaryH είπε:

K na poume oti einai h deyteri egkyos se eparxia pou pethainei mesa se ena mina.?.  Einai k h eparxia mia pligi me tous giatrous k ta mixanimata toys k tis eksetaseis tous 

• Λυπημένη/-ος 3

Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Troia είπε:

Εγώ για να πω την αλήθεια δεν επέτρεψα στο γυναικολόγο μου να ασχοληθεί καν με το θέμα. Του είπα: "έχω αιματολόγο, με το θέμα της θρομβοφιλίας θα ασχοληθεί εκείνη". Τώρα αν τον πρόσβαλλα, δεν ξέρω, αλλά εγώ έτσι αισθάνομαι καλύτερα...

Και ειδικά οι εξωσωματιστές τις ηπαρίνες τις δίνουν σε όλες σε στάνταρ δόσεις εκ του πρωτοκόλλου. Λίγα κέντρα συνεργάζονται με αιματολόγο. Το δικό σου νομίζω είναι ένα από αυτά...

Ναι το δικό μου συνεργάζεται με τη Λευκού.

Οι ηπαρινες θέλουν συγκεκριμένη δόση κ μπορεί να χρειαστεί κ σαλοσπιρ

Επίσης, να τονιστεί ότι τις εξετάσεις θρομβιφιλίας καλό είναι να τις κάνουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως φύλου και εγκυμοσύνης! Θα έπρεπε να γράφονται όλες και το κόστος να είναι προσιτο σε όλους τους ανθρώπους! Πολλοί αιφνίδιοι θάνατοι θα είχαν αποτράπει! 

• Μου αρέσει 4

2 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης κ πήγε 1148!!!! Επόμενο βήμα ο πρώτος υπέρηχος!!! :x

μπραβο κοριτσι μου καλοσταριωτα τα μπεμπακια σου !!! ανεφελη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!!

• Ευχαριστώ 1

Γειά σας κορίτσια μου! Χριστός Ανέστη! Είναι κάποια από εσάς εγκυουλα και αναπληρώτρια εκπαιδευτικος; Ξέρω ότι ανήκουμε στις ευπαθείς ομάδες και δικαιούμαστε άδεια covid. Βέβαια προτρέχω λίγο καθώς αύριο θα κάνω τη 2η χοριακη αλλά τα σχολεία ανοίγουν τη Δευτέρα και αγχώνομαι. Είναι και η ειδικότητά μου κουραστική(γυμνάστρια) και δε θέλω να πάω για δουλειά αλλά και ο γιατρός δε θα μου το επιτρέψει προς το παρόν. Ευχαριστώ!

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Διαβάζοντας την είδηση  για την ατυχη έγκυο που έχασε την ζωη της από θρόμβωση, θα ήθελα να επισημάνω κ παλι την μεγάλη σημασία του αιματολόγου κ των εξετάσεων για θρομβοφιλια στις προγεννητικες εξετάσεις. 

Η κοπέλα αυτή είχε στο ιστορικό της κ αποβολές. Κανεις γιατρός δεν έψαξε ίσως πως κ γιατί κ αν οφειλόταν σε θρομβοφιλια. Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν το ψάχνουν. Ούτε καποιο λίγοι εξωσωματικοι. Είναι όμως τόσο σημαντικό κ για την έκβαση της κύησης κ για την ίδια τη ζωη της εγκύου, αφού τα οιστρογόνα ανεβαίνουν στο Θεο. Ποσό μάλλον με τις ορμόνες. 

Κριμα...

Καλησπέρα!έχω ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες αλλά εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω προγεννητικες  εξετάσεις!Δεν θ έπρεπε να έχω κάνει για να ξέρουμε τι μας γίνεται; Την επόμενη φορά που θ μιλήσω με τον γυναικολόγο μου θ του το πω. Εσας τι σας έχουν πει;

• Μπερδεμένη/-ος 1

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Μπράβο ρε κοριτσάρα!!! Πάμε δυνατά για τον πρώτο υπέρηχο !!!! 

Τα νέα της δικά μου δεν είναι τόσο αισιόδοξα. 6η μέρα διέγερσης με 450 μονάδες menopur και ο εξωσωματικος είδε ένα αυγό από δεξιά και ένα κουτσικο από αριστερά. Με βάση την ΑΜΗ μου δεν περίμενε πολλά λέει αλλά ήθελε 2 3 τουλάχιστον. Θα πάω να με ξαναδεί το Σάββατο και από αύριο ξεκινάω και orgalutran 

Πόση αμη έχεις, θύμισέ μου. Κι εγώ δεν έχω καλή ανταπόκριση...με αμη 0,93 περίπου. :-(

1 hour ago, Vaou είπε:

Καλησπέρα!έχω ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες αλλά εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω προγεννητικες  εξετάσεις!Δεν θ έπρεπε να έχω κάνει για να ξέρουμε τι μας γίνεται; Την επόμενη φορά που θ μιλήσω με τον γυναικολόγο μου θ του το πω. Εσας τι σας έχουν πει;

Καλησπέρα! Σου ευχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή!

Σ εμενα , μόλις είχα το πρώτο αρνητικό, οι εξωσωματικοι με στείλανε για αιματολογικές κ ανοσολογικες για θρομβοφιλια κλπ. Σε περίπτωση που καποιο δείκτες βγαίνανε ανεβασμένοι, θα με στέλνανε στη Λευκού. Τελικά όλα οκ. 

Εσυ τώρα, με δυο αρνητικά, καλό είναι να πας σε αιματολόγο . Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν τα ψάχνουν πολλές φορές.

Αυτα για τη θρομβοφιλια. Όμως είναι κ άλλες εξετάσεις. Και αιματολογικεσ και για μικρόβια στον κόλπο η στο ενδομήτριο. Όλες οι προγεννητικες πρέπει να γινουν.

2 ώρες πρίν, VasileiaT είπε:

Γειά σας κορίτσια μου! Χριστός Ανέστη! Είναι κάποια από εσάς εγκυουλα και αναπληρώτρια εκπαιδευτικος; Ξέρω ότι ανήκουμε στις ευπαθείς ομάδες και δικαιούμαστε άδεια covid. Βέβαια προτρέχω λίγο καθώς αύριο θα κάνω τη 2η χοριακη αλλά τα σχολεία ανοίγουν τη Δευτέρα και αγχώνομαι. Είναι και η ειδικότητά μου κουραστική(γυμνάστρια) και δε θέλω να πάω για δουλειά αλλά και ο γιατρός δε θα μου το επιτρέψει προς το παρόν. Ευχαριστώ!

Σου στέλνω πμ

Κοριτσια, ανω των 40 που ειστε σε φαση προσπαθειας για εξωσωματικη: Τι σας εχει πει ο γιατρος σας, το κανετε το εμβολιο;

πρίν από 26 λεπτά , happykar είπε:

Κοριτσια, ανω των 40 που ειστε σε φαση προσπαθειας για εξωσωματικη: Τι σας εχει πει ο γιατρος σας, το κανετε το εμβολιο;

Σε εμένα είπε το οκ, αλλά για φάιζερ. Έχω κάνει την 1η δόση. Και να σας πω ανακουφίστηκα...

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα