Recommended Posts

1 hour ago, MaryH είπε:

Καλησπέρα! Σου ευχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή!

Σ εμενα , μόλις είχα το πρώτο αρνητικό, οι εξωσωματικοι με στείλανε για αιματολογικές κ ανοσολογικες για θρομβοφιλια κλπ. Σε περίπτωση που καποιο δείκτες βγαίνανε ανεβασμένοι, θα με στέλνανε στη Λευκού. Τελικά όλα οκ. 

Εσυ τώρα, με δυο αρνητικά, καλό είναι να πας σε αιματολόγο . Δυστυχώς οι γυναικολόγοι δεν τα ψάχνουν πολλές φορές.

Αυτα για τη θρομβοφιλια. Όμως είναι κ άλλες εξετάσεις. Και αιματολογικεσ και για μικρόβια στον κόλπο η στο ενδομήτριο. Όλες οι προγεννητικες πρέπει να γινουν.

Δηλαδή αν κάποιοι δείκτες είναι ανεβασμένοι υπάρχουν τρόποι για να προλάβεις κάποιο δυσάρεστο;;

2 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Καλησπέρα!έχω ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες αλλά εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω προγεννητικες  εξετάσεις!Δεν θ έπρεπε να έχω κάνει για να ξέρουμε τι μας γίνεται; Την επόμενη φορά που θ μιλήσω με τον γυναικολόγο μου θ του το πω. Εσας τι σας έχουν πει;

Αν είσαι κοντά στην Αθήνα, δεν πας στην Τσεκούρα να σε ψάξει; Σήμερα άνοιξαν τα ραντεβού...Ο έλεγχος που θα σου κάνει είναι πολύ ενδελεχής.

πρίν από 12 λεπτά , Vaou είπε:

Δηλαδή αν κάποιοι δείκτες είναι ανεβασμένοι υπάρχουν τρόποι για να προλάβεις κάποιο δυσάρεστο;;

Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι κυριολεκτικά που μπορεί να αναστελλουν την προσπάθειά σου. Ανάλογα με την αιτία, είναι και η αντιμετώπιση και πολλές φορές εμπλέκονται και άλλες ειδικότητες. Γι' αυτό συστήνω την Τσεκούρα στο Έλενα που μπορεί να σε παραπέμψει και σε άλλες ειδικότητες μέσα στο νοσοκομείο.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Πόση αμη έχεις, θύμισέ μου. Κι εγώ δεν έχω καλή ανταπόκριση...με αμη 0,93 περίπου. :-(

2.2 είναι η ΑΜΗ μου. Τώρα συνέρχομαι λίγο και θα πορευτώ με αυτό το ένα ίσως είναι το τυχερό που ξέρεις..

• Μου αρέσει 1

πρίν από 15 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

2.2 είναι η ΑΜΗ μου. Τώρα συνέρχομαι λίγο και θα πορευτώ με αυτό το ένα ίσως είναι το τυχερό που ξέρεις..

2.2 ng;;;; Μια χαρά δν είναι αυτό;;;; εγώ στο ξαναλέω.. Μετα την 10η μέρα διέγερσης άρχισα να παιρνω μπρος..ολα ήταν τόσο μικρά που ούτε καν το σημείωναν! 

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης κ πήγε 1148!!!! Επόμενο βήμα ο πρώτος υπέρηχος!!! :x

Συγχαρητηρια κοπέλα μου με το καλό και ολα να πανε κατ ευχην. Ο επιμένων νικά

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Νομίζω ότι έχουν δίκιο οι κοπέλες...χρειάζεται λίγο ακόμη χρόνο. Πάρα πολύ καλή αμη!!! Ούτε στα νιάτα μου δεν την είχα! Με το καλό!!! Και ναι, ένα καλό καλό θέλουμε. Να τελειώνει αυτή η ταλαιπωρία για όλες μας εύχομαι...με τον καλύτερο τρόπο: υγιέστατα μωράκια!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 19 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

2.2 ng;;;; Μια χαρά δν είναι αυτό;;;; εγώ στο ξαναλέω.. Μετα την 10η μέρα διέγερσης άρχισα να παιρνω μπρος..ολα ήταν τόσο μικρά που ούτε καν το σημείωναν! 

Λες να είναι καλή?? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είμαι υπογονιμη. Κορίτσι μου κάνω υπομονή και έχω πίστη στα αυγά μου και στο σπέρμα του αντρουλη μου που είναι σπέρμα εφήβου. Ο γιατρός μου είπε να πάρω άλλο ένα πακέτο menopur 1200 επειδή τελειώνω την Παρασκευή από τις ενέσεις αυτές μήπως το Σάββατο που ξανακάνουμε υπέρηχο συνεχισω την διέγερση μέχρι την Δευτέρα. Εν τω μεταξύ αύριο το πρωί μου είπε να αρχίσω τις orgalutran.

πρίν από 5 λεπτά , Visit a vis είπε:

Νομίζω ότι έχουν δίκιο οι κοπέλες...χρειάζεται λίγο ακόμη χρόνο. Πάρα πολύ καλή αμη!!! Ούτε στα νιάτα μου δεν την είχα! Με το καλό!!! Και ναι, ένα καλό καλό θέλουμε. Να τελειώνει αυτή η ταλαιπωρία για όλες μας εύχομαι...με τον καλύτερο τρόπο: υγιέστατα μωράκια!

Έρχονται έρχονται τα μωράκια για όλες μας!!!

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, Chrussa1982 είπε:

Λες να είναι καλή?? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είμαι υπογονιμη. Κορίτσι μου κάνω υπομονή και έχω πίστη στα αυγά μου και στο σπέρμα του αντρουλη μου που είναι σπέρμα εφήβου. Ο γιατρός μου είπε να πάρω άλλο ένα πακέτο menopur 1200 επειδή τελειώνω την Παρασκευή από τις ενέσεις αυτές μήπως το Σάββατο που ξανακάνουμε υπέρηχο συνεχισω την διέγερση μέχρι την Δευτέρα. Εν τω μεταξύ αύριο το πρωί μου είπε να αρχίσω τις orgalutran.

Έρχονται έρχονται τα μωράκια για όλες μας!!!

Κ εγώ βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστές έκανα.. Απλά για διέγερση έκανα gonal κ bemfola.. Κ ανταγωνιστές είχα τις cetrotide αλλά ξέρω πως είναι ίδιες με τις orgalutran.. Κοίτα εγώ έχω 1,6ng amh κ δε μου είπαν ότι είναι προβληματική.. Οκ.. Εκ του αποτελέσματος είδαμε ότι δν πιάνω κ παιδιά στον αέρα αλλά κανείς δε μου ειπε ότι αυτή η τιμή αποτελεί προβλημα.. H fsh πόσο είναι; Ας πούν τη γνώμη τους κ άλλες κοπελες,που είναι περισσότερο γνωστριες επί του θέματος αλλά πραγματικά το 2,2 μου φαίνεται μια χαρά ρε συ, προς καλό κιόλας! Όχι μια χαρά σκέτο! 

πρίν από 16 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Κ εγώ βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστές έκανα.. Απλά για διέγερση έκανα gonal κ bemfola.. Κ ανταγωνιστές είχα τις cetrotide αλλά ξέρω πως είναι ίδιες με τις orgalutran.. Κοίτα εγώ έχω 1,6ng amh κ δε μου είπαν ότι είναι προβληματική.. Οκ.. Εκ του αποτελέσματος είδαμε ότι δν πιάνω κ παιδιά στον αέρα αλλά κανείς δε μου ειπε ότι αυτή η τιμή αποτελεί προβλημα.. H fsh πόσο είναι; Ας πούν τη γνώμη τους κ άλλες κοπελες,που είναι περισσότερο γνωστριες επί του θέματος αλλά πραγματικά το 2,2 μου φαίνεται μια χαρά ρε συ, προς καλό κιόλας! Όχι μια χαρά σκέτο! 

Η fsh τελευταία φορά που την μέτρησα φέτος ήταν 14.2. με πίστη και υπομονή βήμα βήμα τη φορά θα τα καταφέρουμε όλες. Παίρνουμε κουράγιο και θετική ενέργεια από εσάς κορίτσια !!!

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Σε εμένα είπε το οκ, αλλά για φάιζερ. Έχω κάνει την 1η δόση. Και να σας πω ανακουφίστηκα...

Σε ευχαριστω πολύ! Πω ειλικρινά έχω μπερδευτει παρά πολύ. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Ναι βέβαια. Ο αιματολόγος θα σου δώσει ένα πακέτο εξετάσεων κ μετά θα εισαι καλυμμένη. Αν υπάρχει θρομβοφιλια μπορεί να κάνει από αποβολές μέχρι αποτυχία εμφυτευσης

πρίν από 51 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Η fsh τελευταία φορά που την μέτρησα φέτος ήταν 14.2. με πίστη και υπομονή βήμα βήμα τη φορά θα τα καταφέρουμε όλες. Παίρνουμε κουράγιο και θετική ενέργεια από εσάς κορίτσια !!!

Υπάρχει μια σύγχυση με την amh γιατί υπάρχουν δύο μονάδες μέτρησης - pmol/l και ng/ml. Μπορείς να δεις ποια μονάδα έχει χρησιμοποιηθεί στα αποτελέσματα, δίπλα στην τιμή.

Εδώ να πω ότι γνωστή αλυσίδα διαγνωστικών κέντρων είχε κάνει λάθος στη μέτρησή μου και το ανακαλύψαμε ένα χρόνο αργότερα με τριπλή μέτρηση σε άλλο εργαστήριο, οπότε προσοχή!

• Μου αρέσει 3

πρίν από 36 λεπτά , MaryH είπε:

Ναι βέβαια. Ο αιματολόγος θα σου δώσει ένα πακέτο εξετάσεων κ μετά θα εισαι καλυμμένη. Αν υπάρχει θρομβοφιλια μπορεί να κάνει από αποβολές μέχρι αποτυχία εμφυτευσης

Ο γυναικολόγος μου όμως γιατί δεν μου τα έχει πει αυτά;;

Ειδικός για αυτές τις εξετάσεις είναι ο αιματολογος;

Σε ποιους γιατρούς πρέπει να πάει μια γυναίκα πριν μείνει έγκυος; Εγώ έχω πάει μόνο σε ενδοκρινολόγο γιατί είχα θέμα με την προλακτινη

12 hours ago, Αγγελίνα said:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης κ πήγε 1148!!!! Επόμενο βήμα ο πρώτος υπέρηχος!!! :x

Αγγελίνα μου, συγχαρητήρια!!! Σου εύχομαι μία ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!!!

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Ο γυναικολόγος μου όμως γιατί δεν μου τα έχει πει αυτά;;

Ειδικός για αυτές τις εξετάσεις είναι ο αιματολογος;

Σε ποιους γιατρούς πρέπει να πάει μια γυναίκα πριν μείνει έγκυος; Εγώ έχω πάει μόνο σε ενδοκρινολόγο γιατί είχα θέμα με την προλακτινη

Καλημέρα! Ούτε σε μένα ο γυναικολόγος δεν μου τα είχε προτείνει. Ο εξωσωματικος μου τα ζήτησε. 

Η πρέπει να πας σε ειδικό γυναικολόγο που εξειδικεύεται σε υπογονιμότητα η σε εξωσωματικο αν προχωρήσεις σε ivf.

Μπορείς κ μόνη σου ν απευθυνθείς σε αιματολόγο αναπαραγωγής.. Όπως σου έχουν πει κ τα κορίτσια, υπάρχουν επίσης τμήματα σε δημόσια νοσοκομεία που θα σε ξεσκονίσουν σε εξετάσεις πχ στο Έλενα. Γι αυτά θα σε κατευθύνουν τα κορίτσια εδώ που έχουν γνώσεις σ αυτό το κομμάτι.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα