Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Ο γυναικολόγος μου όμως γιατί δεν μου τα έχει πει αυτά;;

Ειδικός για αυτές τις εξετάσεις είναι ο αιματολογος;

Σε ποιους γιατρούς πρέπει να πάει μια γυναίκα πριν μείνει έγκυος; Εγώ έχω πάει μόνο σε ενδοκρινολόγο γιατί είχα θέμα με την προλακτινη

Οι γυναικολόγοι δυστυχώς είναι εξαιρετικά ανεπαρκείς για το θέμα της υπογονιμότητας ή, για να το θέσω αλλιώς, βλέπουν ένα μόνο μέρος του προβλήματος, αυτό που αφορά στη δική τους ειδικότητα. Και σπάνια να σε παραπέμψουν σε άλλες ειδικότητες....Καταρχήν να ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι υπογόνιμη δεν είναι η γυναίκα, αλλά το ζευγάρι, οπότε και το σπέρμα παίζει μεγάλο ρόλο. Και όταν μιλάμε για σπέρμα, είναι πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που ενδιαφέρουν τους εξωσωματιστές για να κάνουν τη δουλειά τους π.χ. ο  κατακερματισμός. Για τη διερεύνηση του ανδρικού παράγοντα χρειάζεται ουρολόγος με εξειδίκευση στα ανδρολογικά.

Ο ενδοκρινολόγος επίσης είναι μία σχετική ειδικότητα, αλλά θα πρέπει να πάλι να είναι εξειδικευμένος στα αναπαραγωγικά. Τέλος, ο αιματολόγος εμπλέκεται με πολλούς τρόπους στο θέμα και όχι μόνο όταν υπάρχουν αποβολές, όπως εσφαλμένα πιστεύεται. Εδώ όμως όχι μόνο χρειάζεται εξειδικευμένος στα αναπαραγωγικά αιματολόγος, αλλά και κάποιος με την εξειδίκευση της ανοσολογίας. Εκτός από τη Λευκού στη Θεσσαλονίκη, δεν έχουμε ακούσει εδώ για άλλον ιδιώτη που να κάνει τέτοιον αναλυτικό έλεγχο. Γι' αυτό συστήνω τα τμήματα καθ' έξιν αποβολών των δημόσιων μαιευτηρίων και ειδικά το Έλενα από το οποίο έχουμε εμπειρία πολλές από εδώ.

Υ.Γ. Είχες όντως θέμα με την πρόλακτίνη; Για τι τιμή μιλάμε; Έκανες "ρυθμό προλακτίνης" να δεις μήπως σου ανέβαινε από άγχος;

• Μου αρέσει 7

21 hours ago, Αγγελίνα said:

Καλημέρα κορίτσια!!! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης κ πήγε 1148!!!! Επόμενο βήμα ο πρώτος υπέρηχος!!! :x

Συγχαρητηρια κοριτσι μου!! Με το καλο κι ο υπέρηχος τωρα!!

Κοριτσια ξερει καμια ποσες ωρες πρεπει να εχουν περασει απο το βραδυνο γευμα για να μετρησουμε σωστα σακχαρο νηστειας? Εδω και εικοσι ημερες μου βγαινει κοντα στο 100 και σπανια στο 95, 91. Ενω τον προηγουμενο μηνα ηταν πιο χαμηλα. Και το βραδυ τρωω συνηθως μονο ενα γιαουρτι με λιγα φρουτα, απλα λιγο αργουτσικα λογω δουλειας. Εν τω μεταξυ τα μεταγευματικα μου δεν ανεβαινουν πολυ, μονο το νηστειας. Δε ξερω αν παιζει ρολο και το αγχος γιατι ειμαι σε φαση διεγερσης τωρα κι οσο να ναι, ενα στρες υπαρχει.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Melina80 είπε:

Κοριτσια ξερει καμια ποσες ωρες πρεπει να εχουν περασει απο το βραδυνο γευμα για να μετρησουμε σωστα σακχαρο νηστειας? Εδω και εικοσι ημερες μου βγαινει κοντα στο 100 και σπανια στο 95, 91. Ενω τον προηγουμενο μηνα ηταν πιο χαμηλα. Και το βραδυ τρωω συνηθως μονο ενα γιαουρτι με λιγα φρουτα, απλα λιγο αργουτσικα λογω δουλειας. Εν τω μεταξυ τα μεταγευματικα μου δεν ανεβαινουν πολυ, μονο το νηστειας. Δε ξερω αν παιζει ρολο και το αγχος γιατι ειμαι σε φαση διεγερσης τωρα κι οσο να ναι, ενα στρες υπαρχει.

Να ξέρεις ότι τα φάρμακα που περιέχουν ορμόνες, όπως αυτά της διέγερσης, ανεβάζουν το ζάχαρο. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δε γνωρίζω, θα σε βοηθήσουν οι κοπέλες με περισσότερες γνώσεις.

• Ευχαριστώ 1

4 minutes ago, Troia said:

Να ξέρεις ότι τα φάρμακα που περιέχουν ορμόνες, όπως αυτά της διέγερσης, ανεβάζουν το ζάχαρο. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δε γνωρίζω, θα σε βοηθήσουν οι κοπέλες με περισσότερες γνώσεις.

Νομιζα μονο η προγεστερονη και τα σικλακουρ παιζει να ανεβασουν σακχαρο. Αρα και οι λοιπες ορμονες ε? Ωραια!

On 29/4/2021 at 8:02 ΜΜ, Αγγελίνα είπε:

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όλες σας!! Καλή αρχή σε αυτές που ξεκινάν τώρα τη διέγερση τους.. Να το πιστέψετε, όσα ωάρια κ να κάνετε κ όσων ημερών κ να τα βαλετε!! Αν είναι να γίνει, θα γίνει!!! 1 ή 2 τυχερά θέλουμε άλλωστε!! Καλή υπομονή κ δύναμη σε αυτές που είναι στην αναμονή για την επόμενη προσπάθεια! Πέρσι τη μέρα της Ανάστασης έκλαιγα.. Φέτος είμαι ακόμα σαστισμενη για να μαι ειλικρινής.. Κουβαλάω κ σχεδόν 5 χρόνια προσπαθειών κ δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα! Να πάνε όλα καλά για όλες μας κ για όσες κοπέλες το θέλουν κ προσπαθούν να γίνουν μανούλες! 

Δύναμη, αισιοδοξία κ καλή Ανάσταση!!! 

Καλημέρα χρόνια πολλά! 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου αυτό το θαύμα! 

Τι ηλικία έχεις, κ ποιο ήταν το πρόβλημα σου; 

Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Troia είπε:

Καλά που μας το λες...κομμένη λοιπόν η ζάχαρη. Αν και εγώ τείνω προς την υπογλυκαιμία παρά προς το ζάχαρο, καλό είναι να προσέχω. 

Έχουν και οιστρογόνα ως φαίνεται. Για πρώτη φορά το ενδομήτριο είναι στο 8 με τα φάρμακα της διέγερσης και μόνο. Αν υπάρξουν έμβρυα στο εμβρυολογικό, υπάρχει πλέον έδαφος...

• Μου αρέσει 1

πρίν από 58 λεπτά , Visit a vis είπε:

Καλά που μας το λες...κομμένη λοιπόν η ζάχαρη. Αν και εγώ τείνω προς την υπογλυκαιμία παρά προς το ζάχαρο, καλό είναι να προσέχω. 

Έχουν και οιστρογόνα ως φαίνεται. Για πρώτη φορά το ενδομήτριο είναι στο 8 με τα φάρμακα της διέγερσης και μόνο. Αν υπάρξουν έμβρυα στο εμβρυολογικό, υπάρχει πλέον έδαφος...

Καλημέρα!!! Εγώ έκοψα ζάχαρη και αλάτι από την πρώτη μέρα διέγερσης και επειδή έχω υπόταση δυσκολεύομαι κάπως...

Το ενδομήτριο σου μου φαίνεται καλό πάντως αν και δεν έχω πολύ γνώση επί του θέματος!! Εύχομαι να έχετε εμβρυακια και όλα να πάνε καλά!!!

Ρε κορίτσια ερώτηση σοβαρή. Ο γιατρός μου είπε να κάνω σήμερα την orgalutran το πρωί. Διάβασα όμως ότι πρέπει να γίνεται περίπου ίδια ώρα με την menopur (αυτή μου έχει πει να την κάνω στις 6το απόγευμα). Την έκανα λοιπόν το πρωί αλλά μήπως να τον πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν πρέπει να την κάνω απόγευμα ???

1 hour ago, Melina80 said:

Καλημέρα, ειχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κ η ενδοκρινολόγος μου συνέστησε ενα μικρο γευμα προ ύπνου. Αφού εχεις φαει το βραδυνό σου, λιγο πριν κοιμηθείς να φας ενα πολυσπορο κριτσινι με λιγο τυρι, ενα ή μισο γιαουρτι-κάτι λίγο για να μη μεινει το στομάχι σου άδειο παρα πολλές ώρες μέχρι το πρωινό.  

πρίν από 28 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Εγώ έκοψα ζάχαρη και αλάτι από την πρώτη μέρα διέγερσης και επειδή έχω υπόταση δυσκολεύομαι κάπως...

Το ενδομήτριο σου μου φαίνεται καλό πάντως αν και δεν έχω πολύ γνώση επί του θέματος!! Εύχομαι να έχετε εμβρυακια και όλα να πάνε καλά!!!

Ρε κορίτσια ερώτηση σοβαρή. Ο γιατρός μου είπε να κάνω σήμερα την orgalutran το πρωί. Διάβασα όμως ότι πρέπει να γίνεται περίπου ίδια ώρα με την menopur (αυτή μου έχει πει να την κάνω στις 6το απόγευμα). Την έκανα λοιπόν το πρωί αλλά μήπως να τον πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν πρέπει να την κάνω απόγευμα ???

Σωστά την έκανες. Κι εγω πάντα πρωί άσχετα με τα φάρμακα διέγερσης 

• Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

1 ώρα πρίν, 7077maria είπε:

Καλημέρα χρόνια πολλά! 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου αυτό το θαύμα! 

Τι ηλικία έχεις, κ ποιο ήταν το πρόβλημα σου; 

Καλημέρα! Χρόνια πολλά!! 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!! 

Είμαι 36 ετών (τα κλείνω σε λίγους μήνες) κ το θέμα μας ήταν η ανεξήγητη υπογονιμοτητα.. Περίπου 4,5 χρόνια προσπαθουσαμε αλλά ποτέ δν ήρθε.. Τα τελευταία 2 χρόνια κάναμε κ 3 σπερματεγχυσεις κ  ακόμα μια εξωσωματικη.. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα! Χρόνια πολλά!! 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!! 

Είμαι 36 ετών (τα κλείνω σε λίγους μήνες) κ το θέμα μας ήταν η ανεξήγητη υπογονιμοτητα.. Περίπου 4,5 χρόνια προσπαθουσαμε αλλά ποτέ δν ήρθε.. Τα τελευταία 2 χρόνια κάναμε κ 3 σπερματεγχυσεις κ  ακόμα μια εξωσωματικη.. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!! 

Κ χάρηκα πολύ για σένα, όπως κ για κάθε κορίτσι που τα καταφέρνει!!!!! 

Είναι καμιά 43αρα συμμαθήτρια εδώ που να προσπαθεί; 

ΜΕ έχει πάρει λίγο, πολύ από κάτω!!!!!! 

Χρόνια πόλλα σε όλες ! Εύχομαι και η δική μας Ανάσταση να έρθει γρήγορα και να τελειώσει ο δικός μας Γολγοθάς !

@Αγγελίνα Συγχαρητήρια κορίτσι. Με το καλό να κάνεις και τον υπέρηχο ! Πέρυσι μπορεί να έκλαιγες αλλά φέτος ο Θεός έκανε το θαύμα του .. Θεωρώ και πιστεύω ότι όλα είναι θέμα timming .. Όταν έρθει η σωστή ώρα τότε όλα θα γίνουν !

Όσες κάνατε απόξεση πότε αδιαθετήσατε μετά πρώτη φορά ? Εγω είμαι στις 40 μέρες και ακόμα τίποτα .. Θα πάω στο γιατρό μου μεθαύριο να με δει ..

• Μου αρέσει 2

πρίν από 35 λεπτά , 7077maria είπε:

Καλημέρα!Χρόνια πολλά!! 

Γιατί κούκλα μου σε έχει πάρει από κάτω;Η ψυχολογία Καλώς ή κακώς είναι το παν όταν μπαίνουμε σ αυτή τη διαδικασία..θέλει υπομονή, επιμονή, δύναμη κ πίστη!!χωρις να ξέρω το ιστορικό σου,θα τα καταφέρεις, θα το δεις!!πίστεψε το!

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Σωστά την έκανες. Κι εγω πάντα πρωί άσχετα με τα φάρμακα διέγερσης 

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!! Ξέρεις αν πρέπει πχ αν κάνω την πρωινή δεξιά της διέγερσης πρέπει να την κάνω από αριστερά?? 

Ξέρω έχω γίνει φορτική αλλά πάω στα τυφλά χαχαχαχα

1 hour ago, 7077maria είπε:

Με το καλό να τα καταφέρουμε όλες να έχουμε στα χέρια μας το μωράκι ή τα μωράκια μας! Όπως έχω πει κ σε μια φίλη πρόκειται για αγώνα αντοχής κ όχι ταχύτητας.. Θέλει υπομονή, επιμονή κ γερό στομάχι!! Τα έλεγα κάθε φορά για να τα ακούω κ εγώ κ τα ξαναλέω κ τώρα!! Σου εύχομαι τα καλύτερα! 

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα