Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Troia είπε:

Εμάς όχι μόνο μας επέτρεπαν τις επαφές, αλλά μάλιστα μας είχαν πει να εκσπερματίζει συχνά κοντά στην ημέρα της ωοληψίας. Εγώ δε βλέπω λόγο γιατί να μην επιτρέπεται, κάποιοι εξωσωματιστές όμως υποστηρίζουν σθεναρά τη θεωρία περί "μόλυνσης" από το σπέρμα του άντρα...

Αυτή τη θεωρία δεν την καταλαβαίνω πάντως...εμείς τις έχουμε τις επαφουλες μας και ομολογώ ότι με βοηθάει ψυχολογικά μετά την πρώτη μου φρίκη με τις ενέσεις.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 13 λεπτά , Avocando35 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και από μένα.. Ομολογώ ότι παρακολουθώ καιρό τις αναρτήσεις σας κ μου έδιναν δύναμη όλο το διάστημα της αναμονής. Είμαστε στη δεύτερη μας προσπάθεια και 10 του μήνα είναι η χοριακή. Αυτό που έχω συνειδητοποιήσει όλο αυτό το διάστημα είναι ότι το πιο δύσκολο στάδιο είναι αυτό της αναμονής.. Ούτε οι ενέσεις, ούτε τα χάπια, ούτε οι εξετάσεις.. Αλλά αυτές οι έντεκα μέρες μέχρι το αποτέλεσμα της χοριακής. Δεν είμαι αισιόδοξη να πω την αλήθεια, ίσως σαν άμυνα γιατί την πρώτη φορά απογοητευτηκα πολύ. Οπότε λέω καλύτερα να περιμένω το χειρότερο. Υπομονή σε όλες και δύναμη ❤️

Αναμένουμε τα καλά σου νέα!!! Συμφωνώ, και για εμένα αυτό είναι το πιο δύσκολο στάδιο και το βλέμμα του φίλου μας μικροβιολόγου κάθε φορά που μου παίρνει αίμα για τη χοριακή... Α! Και οι λίγες ώρες μέχρι να βγει η χοριακή...επειδή εδώ μέσα η καθεμιά έχει περάσει από δύσκολα μέχρι πάρα πολύ δύσκολα στάδια, δεν χρειάζεται να λέμε πολλά. Καλή δύναμη!!!! Νιώσε όπως θέλεις και όπως σε βοηθάει. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , Avocando35 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και από μένα.. Ομολογώ ότι παρακολουθώ καιρό τις αναρτήσεις σας κ μου έδιναν δύναμη όλο το διάστημα της αναμονής. Είμαστε στη δεύτερη μας προσπάθεια και 10 του μήνα είναι η χοριακή. Αυτό που έχω συνειδητοποιήσει όλο αυτό το διάστημα είναι ότι το πιο δύσκολο στάδιο είναι αυτό της αναμονής.. Ούτε οι ενέσεις, ούτε τα χάπια, ούτε οι εξετάσεις.. Αλλά αυτές οι έντεκα μέρες μέχρι το αποτέλεσμα της χοριακής. Δεν είμαι αισιόδοξη να πω την αλήθεια, ίσως σαν άμυνα γιατί την πρώτη φορά απογοητευτηκα πολύ. Οπότε λέω καλύτερα να περιμένω το χειρότερο. Υπομονή σε όλες και δύναμη ❤️

Σε καταλαβαινω..παθουσα εδω..την Δευτερα παω κ εγω για χοριακη..πρωτη αποπειρα!! Μονο αγωνια..τπτ αλλο...κ ο χρόνος σταματημενος! Κουραγιο.λιγο μας έμεινε!! 

• Μου αρέσει 4

2 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

Κορίτσια δεν θυμάμαι, εδώ διάβασα πρόσφατα ότι η Ε2 πρέπει να είναι κάτω από 60-50 για να θεωρήσουμε ότι ο κύκλος είναι καλό; 

Έκανα σήμερα εξετάσεις 

Fsh 12 E2 110,πρώτη φορά μου είναι τόσο, συνήθως ήταν από 45 έως 52!!!!

Κ είμαι είπαμε ετών 43!!!!

ΑΜΗ 1,26

Πες τε μου αν υπάρχει άλλη τόσο μεγαλοκοπελα που ελπίζει κ προσπαθεί 

Και εγω λογω ηλικιας εχω υψηλη Ε2 μεχρι 80, 90 χωρις να εχω κυστη. Το 110 ειναι υψηλο και μπορει να υπαρχει κυστη  και ειδικα  αν σε εσενα η Ε2 ειναι συνηθως χαμηλοτερη. Ενας υπερηχος θα διελευκανει την κατασταση. Σου ευχομαι τα καλυτερα.

• Μου αρέσει 1

13 ώρες πρίν, Troia είπε:

Οι γυναικολόγοι δυστυχώς είναι εξαιρετικά ανεπαρκείς για το θέμα της υπογονιμότητας ή, για να το θέσω αλλιώς, βλέπουν ένα μόνο μέρος του προβλήματος, αυτό που αφορά στη δική τους ειδικότητα. Και σπάνια να σε παραπέμψουν σε άλλες ειδικότητες....Καταρχήν να ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι υπογόνιμη δεν είναι η γυναίκα, αλλά το ζευγάρι, οπότε και το σπέρμα παίζει μεγάλο ρόλο. Και όταν μιλάμε για σπέρμα, είναι πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που ενδιαφέρουν τους εξωσωματιστές για να κάνουν τη δουλειά τους π.χ. ο  κατακερματισμός. Για τη διερεύνηση του ανδρικού παράγοντα χρειάζεται ουρολόγος με εξειδίκευση στα ανδρολογικά.

Ο ενδοκρινολόγος επίσης είναι μία σχετική ειδικότητα, αλλά θα πρέπει να πάλι να είναι εξειδικευμένος στα αναπαραγωγικά. Τέλος, ο αιματολόγος εμπλέκεται με πολλούς τρόπους στο θέμα και όχι μόνο όταν υπάρχουν αποβολές, όπως εσφαλμένα πιστεύεται. Εδώ όμως όχι μόνο χρειάζεται εξειδικευμένος στα αναπαραγωγικά αιματολόγος, αλλά και κάποιος με την εξειδίκευση της ανοσολογίας. Εκτός από τη Λευκού στη Θεσσαλονίκη, δεν έχουμε ακούσει εδώ για άλλον ιδιώτη που να κάνει τέτοιον αναλυτικό έλεγχο. Γι' αυτό συστήνω τα τμήματα καθ' έξιν αποβολών των δημόσιων μαιευτηρίων και ειδικά το Έλενα από το οποίο έχουμε εμπειρία πολλές από εδώ.

Υ.Γ. Είχες όντως θέμα με την πρόλακτίνη; Για τι τιμή μιλάμε; Έκανες "ρυθμό προλακτίνης" να δεις μήπως σου ανέβαινε από άγχος;

Όχι δεν έχω κάνει Ρυθμό προλακτίνης!ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε dostinex και από 70 που ήταν έχει πέσει στο 2 (είναι λίγο πιο κάτω από το όριο αλλά μου είπε τι δεν υπάρχει πρόβλημα) που κάνω Ρυθμό προλακτίνης;

Έχω κάνει μια έμβρυομεταφορά με φυσικό και μια με διέγερση σε διαφορετικούς γιατρούς!ίσως επειδή ήταν η πρωτη φορά για αυτό ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω παραπάνω εξετάσεις.

Ο λόγος που κάνω είναι επειδή ο άντρας μου είχε κάνει ιώδιο λόγω αφαιρεσης θυροειδή!εγώ μόνο με την προλακτινη είχα θέμα!αυτό τουλάχιστον έχουν βρει η γιατροί

Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , anoulious είπε:

Και εγω λογω ηλικιας εχω υψηλη Ε2 μεχρι 80, 90 χωρις να εχω κυστη. Το 110 ειναι υψηλο και μπορει να υπαρχει κυστη  και ειδικα  αν σε εσενα η Ε2 ειναι συνηθως χαμηλοτερη. Ενας υπερηχος θα διελευκανει την κατασταση. Σου ευχομαι τα καλυτερα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, εσύ τι ηλικία έχεις; 

Κ όταν έχεις 80,90 είναι καλός ο κύκλος, παίρνεις ωάρια; 

Κορίτσια έχω μια χαζή απορία.. Κάθε πρωί βάζω τη vasclor.. Αύριο όμως το πρωί είναι να πάω για υπέρηχο.. Τι να κάνω; να βάλω την vasclor; να την αφήσω καμία ώρα κ μετά να κάνουν ντουζ για να πάω; ή να μην τη βάλω καθόλου; ξέχασα να το ρωτήσω κ το σκέφτηκα τώρα! 

1 hour ago, Chrussa1982 είπε:

Αυτή τη θεωρία δεν την καταλαβαίνω πάντως...εμείς τις έχουμε τις επαφουλες μας και ομολογώ ότι με βοηθάει ψυχολογικά μετά την πρώτη μου φρίκη με τις ενέσεις.

Και όμως τη συγκεκριμένη θεωρία την ασπάζονται πολύ κάποιοι συγκεκριμένοι γιατροί (ίσως και συγκεκριμένου κέντρου;). Γιατρος δεν είμαι να κρίνω, εμείς επιλέξαμε έναν γιατρό που μας ταίριαζε σε νοοτροπία και τον ακολουθήσαμε...

πρίν από 4 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Κορίτσια έχω μια χαζή απορία.. Κάθε πρωί βάζω τη vasclor.. Αύριο όμως το πρωί είναι να πάω για υπέρηχο.. Τι να κάνω; να βάλω την vasclor; να την αφήσω καμία ώρα κ μετά να κάνουν ντουζ για να πάω; ή να μην τη βάλω καθόλου; ξέχασα να το ρωτήσω κ το σκέφτηκα τώρα! 

Τι σε πειράζει η vasclor; Εδώ έκανες υπέρηχο στην αρχή της διέγερσης με περίοδο...

πρίν από 17 λεπτά , Vaou είπε:

Όχι δεν έχω κάνει Ρυθμό προλακτίνης!ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε dostinex και από 70 που ήταν έχει πέσει στο 2 (είναι λίγο πιο κάτω από το όριο αλλά μου είπε τι δεν υπάρχει πρόβλημα) που κάνω Ρυθμό προλακτίνης;

Έχω κάνει μια έμβρυομεταφορά με φυσικό και μια με διέγερση σε διαφορετικούς γιατρούς!ίσως επειδή ήταν η πρωτη φορά για αυτό ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω παραπάνω εξετάσεις.

Ο λόγος που κάνω είναι επειδή ο άντρας μου είχε κάνει ιώδιο λόγω αφαιρεσης θυροειδή!εγώ μόνο με την προλακτινη είχα θέμα!αυτό τουλάχιστον έχουν βρει η γιατροί

Αν ο ενδοκρινολόγος σου είναι εξειδικευμένος στα αναπαραγωγικά, ξέρει τι είναι ο "ρυθμός προλακτίνης". Ρώτα τον. Ουσιαστικά σου μετράνε την προλακτίνη κάθε 20᾽ και οι μετρήσεις θα πρέπει να μειώνονται κάθε φορά. Είναι μεγάλη η κουβέντα για την προλακτίνη...Ίσως παίρνεις dostinex χωρίς να το χρειάζεσαι...Τους κανόνες για τη μέτρηση της προλακτίνης σου τους εξήγησε; 

Καλά, μη νομίζεις, οι περισσότεροι εξωσωματιστές σε ξεκινάνε (ή σου επαναλαμβάνουν προσπάθειες) χωρίς περαιτέρω διερεύνηση. Εμένα ένας μου έτυχε μόνο με διάθεση να το ψάξει, αλλά δεν το έκανε καθόλου σωστά, γιατί μπλεκόταν σε αντικείμενα άλλων ειδικοτήτων. 

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

πρίν από 24 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Κοριτσάκι μου λογικα ο υπέρηχος ειναι κοιλιακος οπότε δε νομίζω οτι έχεις θεμα...

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 32 λεπτά , 7077maria είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, εσύ τι ηλικία έχεις; 

Κ όταν έχεις 80,90 είναι καλός ο κύκλος, παίρνεις ωάρια; 

Πλεον ειμαι σε προσπαθεια με δωρεα ωαριων. Ναι μεχρι αυτες τις τιμες εχω παρει ωαρια και ητανε ενταξει , οσο ενταξει μπορει να ειναι τα ωαρια  απο καποια ηλικια και πανω...Παντα ομως επιβεβαιωνα την μη υπαρξη κυστης.

Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , winspert είπε:

Κοριτσάκι μου λογικα ο υπέρηχος ειναι κοιλιακος οπότε δε νομίζω οτι έχεις θεμα...

Νομίζω πως ο πρώτος είναι διακολπικος.. Λάθος κάνω; 

@Troia δε με πειράζει, λέω μήπως δν κάνει.. Ή μήπως την σπρώξει πολύ μέσα κ δεν επιτρέπεται;; (μάλλον είναι λίγο χαζή αυτή η σκέψη μου ε;) 

πρίν από 20 λεπτά , winspert είπε:

Τοσο νωρις σε κυηση ο υπερηχος γινεται κοιλιακος?Δεν το ηξερα.

πρίν από 14 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Νομίζω πως ο πρώτος είναι διακολπικος.. Λάθος κάνω; 

@Troia δε με πειράζει, λέω μήπως δν κάνει.. Ή μήπως την σπρώξει πολύ μέσα κ δεν επιτρέπεται;; (μάλλον είναι λίγο χαζή αυτή η σκέψη μου ε;) 

Αφού θα πας πρωί για υπερηχο , νομίζω δεν πειράζει να βάλεις μετά τη vasclor. Με το ντους που θα κάνεις και με τον υπερηχο που θα είναι λογικά διακολπικος , μπορεί να «φύγει» λίγη ποσότητα . Νομίζω καλύτερα είναι να βάλεις τη vasclor αμέσως μετά τον υπερηχο

• Μου αρέσει 1

πρίν από 22 λεπτά , thalasa είπε:

Αφού θα πας πρωί για υπερηχο , νομίζω δεν πειράζει να βάλεις μετά τη vasclor. Με το ντους που θα κάνεις και με τον υπερηχο που θα είναι λογικά διακολπικος , μπορεί να «φύγει» λίγη ποσότητα . Νομίζω καλύτερα είναι να βάλεις τη vasclor αμέσως μετά τον υπερηχο

Η αλήθεια είναι πως επειδή θα πάω 100 χιλιόμετρα μακριά, προς το μεσημέρι θα μπορέσω να τη βάλω.. Κατά τις 12.30..αλλα λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα για λίγες ώρες διαφορά.. Ετσι δν είναι; 

πρίν από 23 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Η αλήθεια είναι πως επειδή θα πάω 100 χιλιόμετρα μακριά, προς το μεσημέρι θα μπορέσω να τη βάλω.. Κατά τις 12.30..αλλα λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα για λίγες ώρες διαφορά.. Ετσι δν είναι; 

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο το πρωί να ρωτήσεις για να είσαι ήσυχη 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα