Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , thalasa είπε:

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο το πρωί να ρωτήσεις για να είσαι ήσυχη 

Θα ξεκινήσω πριν ανοίξουν.. Τεσπα.. Θα δω! Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 

πρίν από 4 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Meta ton yperixo baltin paidi mou den ginete tipota an tin baleis kapoies ores meta. Des k stis odigies xrisis se periptisi ksexasmenis dosis 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Βαλτην μετά τότε, λίγες ώρες διαφορά δε πειράζει

On 5/5/2021 at 5:56 ΜΜ, happykar είπε:

Κοριτσια, ανω των 40 που ειστε σε φαση προσπαθειας για εξωσωματικη: Τι σας εχει πει ο γιατρος σας, το κανετε το εμβολιο;

Εσενα τι σου είπε ο γιατρος σου ; Σε πόσο καιρό θα κάνεις την ετ ; Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα αυτό 

• Μου αρέσει 2

9 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Κορίτσια έχω μια χαζή απορία.. Κάθε πρωί βάζω τη vasclor.. Αύριο όμως το πρωί είναι να πάω για υπέρηχο.. Τι να κάνω; να βάλω την vasclor; να την αφήσω καμία ώρα κ μετά να κάνουν ντουζ για να πάω; ή να μην τη βάλω καθόλου; ξέχασα να το ρωτήσω κ το σκέφτηκα τώρα! 

Καλημέρα! Εγω την έβαζα κανονικά το πρωί κ πηγαινα

8 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Βαλτην μετά τότε, λίγες ώρες διαφορά δε πειράζει

Εσενα τι σου είπε ο γιατρος σου ; Σε πόσο καιρό θα κάνεις την ετ ; Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα αυτό 

Κορίτσια καλημέρα! Ρωτήστε τον γιατρό σας για το εμβόλιο. Όμως επειδή βίωσα πρόσφατα κύηση κ φοβόμουν ακόμη κ ντεπον να παρω( πηρα τρία τέσσερα κ αυτά με το ζόρι) , σκεφτείτε πολύ καλα τις συνέπειες στο έμβρυο. Κάθε φάρμακο είναι επισφαλεσ κ έχει κινδύνους. Μπορεί το παιδι να βγει αρτιμελες , αυχενικες κλπ ολα καλά, αλλά δεν ξέρουμε τι μπορεί να παρουσιάσει το παιδι αργότερα. Μπορεί δεππυ, μπορεί αυτισμό, μπορεί διαταραχές λόγου μπορεί και τιποτα βεβαια.Ξερουμε ομως; Ποιος θα το εγγυηθεί; Είναι  κάτι νεο που δεν έχει μελετηθεί όπως σε αλλά εμβόλια. 

Σκεφτείτε κ ζυγίσετε τα όλα αυτά κ μετά αποφασίζετε

9 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσάκι μου λογικα ο υπέρηχος ειναι κοιλιακος οπότε δε νομίζω οτι έχεις θεμα...

Οι πρώτοι υπέρηχοι είναι κολπικοι

• Μου αρέσει 1

πρίν από 30 λεπτά , MaryH είπε:

Καλημέρα! Εγω την έβαζα κανονικά το πρωί κ πηγαινα

Κορίτσια καλημέρα! Ρωτήστε τον γιατρό σας για το εμβόλιο. Όμως επειδή βίωσα πρόσφατα κύηση κ φοβόμουν ακόμη κ ντεπον να παρω( πηρα τρία τέσσερα κ αυτά με το ζόρι) , σκεφτείτε πολύ καλα τις συνέπειες στο έμβρυο. Κάθε φάρμακο είναι επισφαλεσ κ έχει κινδύνους. Μπορεί το παιδι να βγει αρτιμελες , αυχενικες κλπ ολα καλά, αλλά δεν ξέρουμε τι μπορεί να παρουσιάσει το παιδι αργότερα. Μπορεί δεππυ, μπορεί αυτισμό, μπορεί διαταραχές λόγου μπορεί και τιποτα βεβαια.Ξερουμε ομως; Ποιος θα το εγγυηθεί; Είναι  κάτι νεο που δεν έχει μελετηθεί όπως σε αλλά εμβόλια. 

Σκεφτείτε κ ζυγίσετε τα όλα αυτά κ μετά αποφασίζετε

Οι πρώτοι υπέρηχοι είναι κολπικοι

Δεν περνά στο κύημα. Αλλά για τέτοιες ανησυχίες ρωτάμε αποκλειστικά τον γιατρό μας. Όσο για τον αυτισμό, ξέρετε ότι στις ηλικίες μας οι πιθανότητες για αυτιστικό παιδάκι είναι πολύ αυξημένες. Δεν θα φταίνε τα εμβόλια. 

Αρκετές έγνοιες έχουμε. Εμπιστευόμαστε τους ειδικούς και ησυχάζουμε. 

• Μου αρέσει 8

Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Visit a vis είπε:

Δεν περνά στο κύημα. Αλλά για τέτοιες ανησυχίες ρωτάμε αποκλειστικά τον γιατρό μας. Όσο για τον αυτισμό, ξέρετε ότι στις ηλικίες μας οι πιθανότητες για αυτιστικό παιδάκι είναι πολύ αυξημένες. Δεν θα φταίνε τα εμβόλια. 

Απόλυτα σωστή!!!!!

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

9 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Νομίζω πως ο πρώτος είναι διακολπικος.. Λάθος κάνω; 

@Troia δε με πειράζει, λέω μήπως δν κάνει.. Ή μήπως την σπρώξει πολύ μέσα κ δεν επιτρέπεται;; (μάλλον είναι λίγο χαζή αυτή η σκέψη μου ε;) 

9 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Τοσο νωρις σε κυηση ο υπερηχος γινεται κοιλιακος?Δεν το ηξερα.

Καλημέρα... Κοριτσια εχουν περάσει κ καποιοι μηνες κ δεν θυμάμαι καλα...Απλα εχω την εντύπωση οτι ο γιατρός μου απ οταν εμεινα εγκυος δεν με "πειραζε" απο κάτω .. μπορεί κ να κανω λαθος...

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 4 λεπτά , winspert είπε:

Καλημέρα... Κοριτσια εχουν περάσει κ καποιοι μηνες κ δεν θυμάμαι καλα...Απλα εχω την εντύπωση οτι ο γιατρός μου απ οταν εμεινα εγκυος δεν με "πειραζε" απο κάτω .. μπορεί κ να κανω λαθος...

Σα να θυμάμαι κι εγω το ίδιο 

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Καλημέρα κορίτσια!! Ξέρω ότι η καθεμία έχει διαφορετικά άγχη αυτή την περίοδο, αλλά είναι καμιά που να περιμένει να κάνει χοριακή αυτές τις μερες? Εγώ ειμαι σε στάδιο που το παίζω κουλ όλη μέρα κ τη νύχτα βλέπω εφιάλτες.. Εν τω μεταξύ η κοιλιά μου είναι λες κ έχει πετσωσει κ δεν μπαίνουν εύκολα οι ενέσεις, εχω γίνει μπλε. 

1 ώρα πρίν, Visit a vis είπε:

Αρχικά εγω ειμαι υπερ των εμβολίων κ θα κανωΚαι αν διαβάσεις το ποστ μου πιο πάνω γράφω ότι ρωτάμε τον γιατρό μας πρωτα. . Ναι αν ο γιατρός μας μας πει ότι δεν περνα στο κυημα στα σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα.Τωρα που εισαι στη φαση αυτή λογικό να μην σ απασχολούν αυτά κι εμενα δε μ απασχολούσαν γιατί είχα αλλά στο κεφάλι μου. Μόλις όμως μεινεις έγκυος θα δεις ότι αρχίζεις να τα σκεφτεσαι. Και όλες οι χημικές ουσίες σου λένε ότι απαγορευονται. Όχι μόνο φάρμακα. Ότι φας η πιεις η περάσει στο σώμα σου επιδρά. 

Ο δικός μου ο εξωσωματικος πάντως που είναι ειδικος κι αυτος δεν το επιτρέπει απ ότι έμαθα.,Οι γνώμες δυιστανται  κ αυτό αντι να εφησυχάζει μπερδεύει. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Νομίζω πως ο πρώτος είναι διακολπικος.. Λάθος κάνω; 

@Troia δε με πειράζει, λέω μήπως δν κάνει.. Ή μήπως την σπρώξει πολύ μέσα κ δεν επιτρέπεται;; (μάλλον είναι λίγο χαζή αυτή η σκέψη μου ε;) 

Σε εμένα οι 3 πρώτοι ήταν διακολπικοι (ναι, είμαι έγκυος στη 12η εβδομάδα, το έγραψα χθες δημόσια και στο αντίστοιχο τόπικ, εμείς τα έχουμε πει και ιδιωτικά, αλλά το γράφω και εδώ). Πρώτη φορά κοιλιακό έκανα χθες στην αυχενική.

Με τη vasclor έχουν γράψει κάποιες κοπέλες ότι επειδή δημιουργεί ίζημα στον κόλπο, αυτό μαζεύεται και ίσως δυσκολεύεσαι στην ούρηση κτλ. Εγώ έβαζα κάποια υπόθετα προγεστερόνης, τα cyclogest, είναι νέο φάρμακο και ακόμα δεν συνταγογραφείται. Μου στοίχισε κάτι παραπάνω, αλλά δεν είχα θέματα όπως αυτά που περιγράφουν οι κοπέλες...

11 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσάκι μου λογικα ο υπέρηχος ειναι κοιλιακος οπότε δε νομίζω οτι έχεις θεμα...

Όχι βρε ο α' υπέρηχος κοιλιακός...Τι να δει από την κοιλιά...Εκτός κι αν τον κάνει πιο αργά να ακούσει μια και καλή καρδιά. Αυτός που κάνουμε για να αποκλείσουμε το εξωμήτριο, γίνεται διακολπικά απ' όσο γνωρίζω...

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Τοσο νωρις σε κυηση ο υπερηχος γινεται κοιλιακος?Δεν το ηξερα.

Όχι, όχι, διακολπικά γίνεται. Ουσιαστικά μόνο σάκο βλέπεις, άντε και να δεις κάποια εμβρυικά στοιχεία, οπότε δεν θα φαινόταν κάτι από την κοιλιά...

10 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Η αλήθεια είναι πως επειδή θα πάω 100 χιλιόμετρα μακριά, προς το μεσημέρι θα μπορέσω να τη βάλω.. Κατά τις 12.30..αλλα λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα για λίγες ώρες διαφορά.. Ετσι δν είναι; 

Εγώ πάντως έβαζα τα cyclogest που σου είπα πρωί και βράδυ και έτυχε να κάνω υπέρηχο κολπικό και πρωί και απόγευμα. Μα και όταν τη βάζεις πρωί, δεν σηκώνεσαι όρθια μετά από λίγη ώρα; Δε μπορείς να μείνεις ξάπλα όλη μέρα. Οπότε κάποια ποσότητα θα φύγει, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο το έχουν προβλέψει..

• Μου αρέσει 14

πρίν από 12 λεπτά , Troia είπε:

Σε εμένα οι 3 πρώτοι ήταν διακολπικοι (ναι, είμαι έγκυος στη 12η εβδομάδα, το έγραψα χθες δημόσια και στο αντίστοιχο τόπικ, εμείς τα έχουμε πει και ιδιωτικά, αλλά το γράφω και εδώ). Πρώτη φορά κοιλιακό έκανα χθες στην αυχενική.

Με τη vasclor έχουν γράψει κάποιες κοπέλες ότι επειδή δημιουργεί ίζημα στον κόλπο, αυτό μαζεύεται και ίσως δυσκολεύεσαι στην ούρηση κτλ. Εγώ έβαζα κάποια υπόθετα προγεστερόνης, τα cyclogest, είναι νέο φάρμακο και ακόμα δεν συνταγογραφείται. Μου στοίχισε κάτι παραπάνω, αλλά δεν είχα θέματα όπως αυτά που περιγράφουν οι κοπέλες...

Όχι βρε ο α' υπέρηχος κοιλιακός...Τι να δει από την κοιλιά...Εκτός κι αν τον κάνει πιο αργά να ακούσει μια και καλή καρδιά. Αυτός που κάνουμε για να αποκλείσουμε το εξωμήτριο, γίνεται διακολπικά απ' όσο γνωρίζω...

Όχι, όχι, διακολπικά γίνεται. Ουσιαστικά μόνο σάκο βλέπεις, άντε και να δεις κάποια εμβρυικά στοιχεία, οπότε δεν θα φαινόταν κάτι από την κοιλιά...

Εγώ πάντως έβαζα τα cyclogest που σου είπα πρωί και βράδυ και έτυχε να κάνω υπέρηχο κολπικό και πρωί και απόγευμα. Μα και όταν τη βάζεις πρωί, δεν σηκώνεσαι όρθια μετά από λίγη ώρα; Δε μπορείς να μείνεις ξάπλα όλη μέρα. Οπότε κάποια ποσότητα θα φύγει, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο το έχουν προβλέψει..

Με το καλό να κρατήσεις το μπεμπακι σου αγκαλιά κορίτσι μου!!! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!

πρίν από 33 λεπτά , MaryH είπε:

Αρχικά εγω ειμαι υπερ των εμβολίων κ θα κανωΚαι αν διαβάσεις το ποστ μου πιο πάνω γράφω ότι ρωτάμε τον γιατρό μας πρωτα. . Ναι αν ο γιατρός μας μας πει ότι δεν περνα στο κυημα στα σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα.Τωρα που εισαι στη φαση αυτή λογικό να μην σ απασχολούν αυτά κι εμενα δε μ απασχολούσαν γιατί είχα αλλά στο κεφάλι μου. Μόλις όμως μεινεις έγκυος θα δεις ότι αρχίζεις να τα σκεφτεσαι. Και όλες οι χημικές ουσίες σου λένε ότι απαγορευονται. Όχι μόνο φάρμακα. Ότι φας η πιεις η περάσει στο σώμα σου επιδρά. 

Ο δικός μου ο εξωσωματικος πάντως που είναι ειδικος κι αυτος δεν το επιτρέπει απ ότι έμαθα.,Οι γνώμες δυιστανται  κ αυτό αντι να εφησυχάζει μπερδεύει. 

Καταρχήν να εξηγήσω λίγο την ερώτηση μου, μιας και άρχισα εγώ το θέμα . Εγώ δεν είμαι σε φάση προετοιμασίας ετ, και θα μου πάρει λίγο καιρό μέχρι να είμαι έτοιμη οικονομικά , να βρω κέντρο , δότρια κλπ. Πάλι όμως είμαι μπερδεμένη αν πρέπει να το κάνω γιατί ( μη γελιόμαστε) έρευνες ακόμη δεν υπάρχουν για την εγκυμοσυνη . Αν ήμουν σε φάση άμεσης προετοιμασίας για ετ δεν θα το έκανα . Ο εοδυ στη σελίδα του γράφει ότι αν μια γυναίκα θέλει να μείνει εγκυος , να περιμένει 2 μήνες μετά τη 2η δόση ( για το pfizer συγκεκριμένα )... Σκέφτομαι δλδ μήπως να το κάνω τώρα και να προχωρήσω σε ετ μετά από 2-3 μήνες . Είναι τραγικό να έχουμε τέτοια διλήμματα και να μην υπάρχει μια υπεύθυνη ενημέρωση . 

πρίν από 18 λεπτά , Troia είπε:

Συγχαρητήρια !! Με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά !!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 6 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Μπράβο βρε @Troia μου!!! Προσπαθούσα να σου στείλω πμ αλλά μάταιο κόπος!!! Με το καλό το μπεμπέ κι επίσημα πλέον :wub:

Ναι, είχε γεμίσει το inbox, αλλά τώρα έσβησα μερικά και μπορείς, αν θέλεις...

πρίν από 7 λεπτά , thalasa είπε:

Καταρχήν να εξηγήσω λίγο την ερώτηση μου, μιας και άρχισα εγώ το θέμα . Εγώ δεν είμαι σε φάση προετοιμασίας ετ, και θα μου πάρει λίγο καιρό μέχρι να είμαι έτοιμη οικονομικά , να βρω κέντρο , δότρια κλπ. Πάλι όμως είμαι μπερδεμένη αν πρέπει να το κάνω γιατί ( μη γελιόμαστε) έρευνες ακόμη δεν υπάρχουν για την εγκυμοσυνη . Αν ήμουν σε φάση άμεσης προετοιμασίας για ετ δεν θα το έκανα . Ο εοδυ στη σελίδα του γράφει ότι αν μια γυναίκα θέλει να μείνει εγκυος , να περιμένει 2 μήνες μετά τη 2η δόση ( για το pfizer συγκεκριμένα )... Σκέφτομαι δλδ μήπως να το κάνω τώρα και να προχωρήσω σε ετ μετά από 2-3 μήνες . Είναι τραγικό να έχουμε τέτοια διλήμματα και να μην υπάρχει μια υπεύθυνη ενημέρωση . 

Συγχαρητήρια !! Με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά !!

Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και στα δικά σου σύντομα!

Ρώτα και την Τσεκούρα όταν θα ξαναπάς, γιατί λογικά θα σου έκανε εξετάσεις θρομβοφιλίας και θα σου πει τη γνώμη της και επ' αυτού, ειδικά για το astrazeneca που έχουν παρατηρηθεί κάποια κρούσματα με θρομβώσεις. Εμείς αν μη τι άλλο, με τόσες εξετάσεις, είμαστε ελεγμένοι και σε αυτό, δεν πάμε στα τυφλά...

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα