Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , mominthemaking είπε:

ενα αγαπη μου ναι αλλα τι ελπιδα εχω με το 50..

Κάτσε βρε φιλενάδα, εγώ δηλαδή που είχα 13η μέρα 281, πόσο λες να είχα την 9η; Γύρω στα 50 κι εγώ θα είχα...Για διαίρεσε και ξαναδιαίρεσε το 281...Μην μας τρελαίνεις τώρα...Για 9η μέρα δεν είναι και άσχημα. Θα σου πουν και οι κοπέλες που έκαναν νωρίς χοριακή, γιατί ο δικός μου γιατρός με έστελνε πάντα 13η μέρα...Με τέτοιο νούμερο εγώ θα είχα αισιοδοξία, συγκρατημένη βέβαια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα απογοητευόμουν.

• Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

1 hour ago, mominthemaking είπε:

Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς εγω παλι αρνητικα νεα σας εχω. Σημερα 9η μερα απο ετ χοριακη 47.

Παλι βιοχημικη στην καλυτερη.

Συνεχιζουμε τον αγωνα μας....

Συγχαρητήρια και απο εδώ κοπέλα μου!!!

Με το καλό το παιδάκι σας!!!

Ουτε εγώ κοριτσι μου θεωρώ ότι είναι αρνητική,  έχεις βάλει αν θυμάμαι καλά ένα έμβρυο σωστα; 

Δώσε χρόνο να γατζωθει και να μεγαλώσει η χοριακη σου!

Και εγω έχω ακούσει που θελουν γύρω στο 50 για 9η μέρα που ούτως ή άλλως είναι νωρίς 

Χαϊδέψε κοιλίτσα και πίστεψε το εμβρυακι σου , εύχομαι να πάρει τον διπλασιασμό και παραπάνω :x

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, mominthemaking είπε:

Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς εγω παλι αρνητικα νεα σας εχω. Σημερα 9η μερα απο ετ χοριακη 47.

Παλι βιοχημικη στην καλυτερη.

Συνεχιζουμε τον αγωνα μας....

Συγχαρητήρια και απο εδώ κοπέλα μου!!!

Με το καλό το παιδάκι σας!!!

Η Dream on ξεκινησε ακριβως απο 47.Και τωρα κλεινει τον 4 μηνα.Μη "τυχον "και σταματησεις  φαρμακα..Περιμενουμε διπλασιασμο.Και για να σε προλαβω ειχε και αυτη στο παρελθον βιοχημικη αλλα το τελευταιο 47 ειναι το νινακι της.

• Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

πρίν από 32 λεπτά , Troia είπε:

Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Εύχομαι και στα δικά σου σύντομα!

Η ιστορία μου: Είμαι 40 ετών και ξεκινήσαμε φυσικές προσπάθειες πριν από 4,5 χρόνια. Πάνω στο χρόνο που δεν είχαμε αποτέλεσμα σκέφτηκα ότι η αποτυχία μπορεί να οφείλεται είτε στον γυναικείο, είτε στον ανδρικό παράγοντα, οπότε ξεκίνησα διερεύνηση εγώ με την τότε γυναικολόγο μου και ο σύζυγος σε ουρολόγο. Κανένας από τους 2 γιατρούς όμως δεν ήταν εξειδικευμένος στα θέματα υπογονιμότητας και έτσι ξεκινήσαμε μία έρευνα για ειδικούς που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω ότι αν ήξερα εξ' αρχής για το forum, θα είχαμε κερδίσει άπειρο χρόνο και χρήματα, αλλά και ψυχική ταλαιπωρία, διότι πολλοί από τους γιατρούς που είδαμε ήταν από άσχετοι έως επικίνδυνοι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο γνωστός από εδώ παθολογοανατόμος/ανοσολόγος Β.Τ. ο οποίος με τρομοκράτησε για τα nk και μου πρότεινε να κάνω τα λεγόμενα "αντιπατρικά εμβόλια". Χάρη σε αυτόν όμως και επειδή ήθελα να ψάξω λίγο περισσότερο το θέμα, γνώρισα την Τσεκούρα στο Έλενα, η οποία με έψαξε ενδελεχώς και με βοήθησε να εντοπίσω τα δυνατά και τα αδύνατά μας σημεία και να εστιάσω στα σημεία που χρειάζονται βελτίωση. Το πρόβλημά μας ήταν μάλλον ο ανδρικός παράγοντας. Ο σύζυγος διαγνώστηκε με κιρσοκήλη που του είχε προκαλέσει ολιγοασθενοσπερμία και αποφασίσαμε, παρόλο που ήδη ήταν 40, να τη χειρουργήσουμε. Παρόλο που η ηλικία ήταν εναντίον του, χαίρομαι που το κάναμε, γιατί το σπέρμα του βελτιώθηκε σημαντικά, βέβαια λόγω ηλικίας αυτό πήρε χρόνο. Και πάλι όμως ο γιατρός που τον χειρούργησε δεν ήταν επαρκής για να μας καθοδηγήσει μετά το χειρουργείο στα θέματα γονιμότητας. Και θεωρώ ότι αν ο σύζυγος ήταν πιο δεκτικός σε αλλαγές του lifestyle, μπορεί να τα είχαμε καταφέρει και φυσικά, αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ...Κάπου εδώ ο ενδοκρινολόγος μου, ο οποίος είναι στο χώρο των εξωσωματικών και της υπογονιμότητας, μας συνέστησε τον ουρολόγο που μας βοήθησε, ο οποίος κέρδισε την εμπιστοσύνη μας και του ζητήσαμε σύσταση για εξωσωματιστή, με τον οποίο συνεχίζουμε μέχρι και τώρα στην εγκυμοσύνη. Μαζί κάναμε 4 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μία διέγερση που πήγε πολύ καλά. Η πρώτη εμβρυομεταφορά έγινε στον ίδιο κύκλο με τη διέγερση και κατέληξε σε βιοχημική και η 2η έφερε το αποτέλεσμα που σας ανακοίνωσα σήμερα. Εδώ θα πρέπει να πω ότι το Νοέμβριο του 2019 μέσα από τον εξωσωματιστή μου γνώρισα την κυρία που μου κάνει βελονισμό, η οποία μου εξήγησε τα πάντα περί διατροφής ώστε να βοηθήσω τη γονιμότητά μου και χάρη σε αυτήν άλλαξα εντελώς την κοσμοθεωρία μου σε σχέση με τον τρόπο ζωής. Όσα μου είπε μου τα επιβεβαίωσε αργότερα και η Τσεκούρα. Επίσης από το καλοκαίρι του 2020 έκανα ομοιοπαθητική με σκοπό να πετύχω μεγαλύτερη σωματική και ψυχική ισορροπία. Πράγματι, είδα για πρώτη φορά αρνητικά αντισώματα θυρεοειδούς (έχω θυρεοειδίτιδα hashimoto), είδα φυσιολογική προλακτίνη στο 0' που πάντα έκανα "ρυθμό προλακτίνης" για να πέσει και πέρασα τη διέγερση ανώδυνα και χωρίς ψυχολογικές μεταπτώσεις. Δεν ξέρω τι από τα παραπάνω βοήθησε, μπορεί όλα μαζί, μπορεί κάτι απ' όλα, μπορεί και τίποτα. Και να τα καταφέρναμε αμέσως χωρίς τίποτα από όλα αυτά, χωρίς καν χειρουργείο κιρσοκήλης, όπως μας έλεγαν κάποιοι εξωσωματιστές. Εγώ όμως ήμουν καλά με τον εαυτό μου μόνο αν έκανα τα πάντα για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση και να προσπαθήσω, αν είναι δυνατό, να τα καταφέρω με λίγες προσπάθειες και χωρίς να επιβαρυνθώ με πολλά φάρμακα. Ελπίζω η ιστορία μου να βοηθάει. Είμαι στη διάθεσή όλων για ό,τι χρειαστείτε. Σαν συμπέρασμα θα ήθελα να τονίσω ότι το θέμα της υπογονιμότητας είναι πολυπαραγοντικό και σύνθετο, εμπλέκει διάφορες ειδικότητες εκτός από αυτή του γυναικολόγου (ενδοκρινολόγος, αιματολόγος και ουρολόγος, πάντα εξειδικευμένοι) και καλό είναι πριν να ξεκινήσουμε την προσπάθεια να έχουμε ολοκληρώσει τη διερεύνησή μας από όλους αυτούς.

@mominthemakingΟύτε κι εγώ είμαι σίγουρη ότι είναι αρνητική 9η μέρα. Εγώ 13η μέρα είχα 281, κάνε τους υπολογισμούς για να δεις πόσο περίπου θα είχα την 9η...Θα έλεγα να ενημερώσεις το γιατρό σου, να μην σταματήσεις τα φάρμακα και να επαναλάβεις τη Δευτέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ, Ραφαέλα μου! Μόλις βεβαιωθούμε για το φύλο, θα σου πω να μου στείλεις site για κορδέλες! Να χαίρεσαι τη μπουμπόυ σου!

Μπράβο κορίτσι μου! Να πάνε όλα καλά σου εύχομαι! Με το καλό το μωράκι στην αγκαλια σου!

πρίν από 15 λεπτά , anoulious είπε:

Η Dream on ξεκινησε ακριβως απο 47.Και τωρα κλεινει τον 4 μηνα.Μη "τυχον "και σταματησεις  φαρμακα..Περιμενουμε διπλασιασμο.Και για να σε προλαβω ειχε και αυτη στο παρελθον βιοχημικη αλλα το τελευταιο 47 ειναι το νινακι της.

Αυτό το παράδειγμα έψαχνα να της γραψω δεν θυμόμουν ποιο κορίτσι ξεκίνησε με 47. Αλλά εδώ το κορίτσι μας με το τεφτέρι έχει σούπερ μνήμη :D

Κι εγω συμφωνω ότι θα πάει καλά  η χοριακη της. Άντε κ στα δικά σου με το καλό εγκυουλα συντομα:wub:

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

23 minutes ago, Troia said:

Ξέχασες τον ενδοκρινολόγο -->check

και τη διατροφή ---> check

Ίσως κοριτσάκι, γιατί δεν είδαμε φύλο χθες. Δεν είμαστε ακόμα σίγουροι...

Α ναι, κι αυτά check!! 

Αχ ας ειναι οτι θέλει να είναι. Αρκεί να είναι υγιες!!! 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 38 λεπτά , mominthemaking είπε:

Πολλές ελπίδες να έχεις με το 50! Σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι αρνητικό ούτε προδικάζει βιοχημική! Συνεχίζεις κανονικά και οι ευχές μας είναι μαζί σου!!!:wub:

• Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

πρίν από 45 λεπτά , mominthemaking είπε:

Καταρχάς, συγχαρητήρια γιατί είσαι έγκυος!

Εγώ καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά αυτή τη στιγμή μόνο θετικά πρέπει να σκέφτεσαι! Μην σκέφτεσαι εξωμήτρια και βιοχημικές! Ένα βήματα τη φορά! 

Σου εύχομαι ολόψυχα να υπερδιπλασιαστεί η τιμή και όλα να πανε κατ ευχήν! Μακάρι αυτή η βλαστοκύστη να είναι το μωράκι σας :wub:

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

3 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Μέσα σε όλη αυτή τη χαρούμενη ατμόσφαιρα.. (Troia μου :wub:) ..

Να κάνω εγώ μια άσχετη ερώτηση; Τις βελονιτσες αυτές, τις μικρές, που βάζουμε στη gonal ή στη Bemfola ή και στην ovitrelle.. ίδιες είναι από ότι φαίνεται.. μπορούμε να τις βρούμε ξεχωριστά στο φαρμακείο; Μπορούμε δηλαδή να πάμε να τις ζητήσουμε; Ξέρετε;

Ναι βρε ειναι αυτες που βαζουμε και στις πενες της ινσουλινης.Δεν ειναι ακριβες. Πως φαινεται οτι εχεις μια χαρα σακχαρο..Χι!χι!

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Εγω θυμάμαι ειχα αγοράσει ενα κουτακι που ειχε μεσα μονο βελονες...

Εγω που κανω ινσουλινη στις προσπαθειες παιρνω πχ το κουτακι 32 g ,4mm(η βελονα).Παει αναλογα με τα κιλα που εχεις.

• Χαχα 1

Διαφημίσεις

@Troia συγχαρητήρια κ από εδώ λοιπόν! Πιο επίσημα! :) Με εσένα συνοδοιπόρο μου, θα έχω όλες τις απορίες μου λυμένες!!! Πραγματικά έχεις σκεφτεί να γίνεις blogger για θεματα γονιμότητας ;;; Χρυσές δουλειές θα κάνεις, στο λέω! 

Εγω κορίτσια έκανα σήμερα τον πρώτο μου υπέρηχο κ είδαμε ένα σακο..Κπ στιγμή λέει η γιατρός αχ.. Τι είναι κ αυτό που αχνοφαίνεται; αλλά μάλλον δεν ήταν ο δεύτερος! Φυσικά είμαστε υπερευχαριστημενοι κ με τον έναν ο οποίος ήταν στο σωστό σημείο, καλός στις μετρήσεις κτλ.. Οπότε θα ξαναπάμε σε μια βδομαδα για να ακούσουμε καρδούλα! 

@mominthemaking κορίτσι μου γτ αγχώνεσαι; η 9η μέρα δν είναι πολύ νωρίς;;;; Εγώ πήγα την 13η(με 2 ημερών) κ πήρα 57. Κ μετά από 5 μέρες έφτασε στο 1148. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

• Μου αρέσει 11

Κοριτσια μια ερωτηση.Η αδεια υποβοηθουμενης αναπαραγωγης των 7 εργασιμων ημερων χορηγειται απαξ ετησιως ή μπορει να χορηγηθει και δευτερη φορα;Εγω νομιζω οτι δεν προβλεπεται απαξ αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

πρίν από 16 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

@Troia συγχαρητήρια κ από εδώ λοιπόν! Πιο επίσημα! :) Με εσένα συνοδοιπόρο μου, θα έχω όλες τις απορίες μου λυμένες!!! Πραγματικά έχεις σκεφτεί να γίνεις blogger για θεματα γονιμότητας ;;; Χρυσές δουλειές θα κάνεις, στο λέω! 

Εγω κορίτσια έκανα σήμερα τον πρώτο μου υπέρηχο κ είδαμε ένα σακο..Κπ στιγμή λέει η γιατρός αχ.. Τι είναι κ αυτό που αχνοφαίνεται; αλλά μάλλον δεν ήταν ο δεύτερος! Φυσικά είμαστε υπερευχαριστημενοι κ με τον έναν ο οποίος ήταν στο σωστό σημείο, καλός στις μετρήσεις κτλ.. Οπότε θα ξαναπάμε σε μια βδομαδα για να ακούσουμε καρδούλα! 

@mominthemaking κορίτσι μου γτ αγχώνεσαι; η 9η μέρα δν είναι πολύ νωρίς;;;; Εγώ πήγα την 13η(με 2 ημερών) κ πήρα 57. Κ μετά από 5 μέρες έφτασε στο 1148. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Πηγες λιγο νωρις για υπερηχο.Μην αποκλειεις την επομενη φορα να δειτε και δευτερο σακο. Και βεβαια εξαρταται και απο το ποσο συγχρονο ειναι και το μηχανημα της γιατρου. Καλη συνεχεια τωρα.

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 23 λεπτά , anoulious είπε:

Ναι βρε ειναι αυτες που βαζουμε και στις πενες της ινσουλινης.Δεν ειναι ακριβες. Πως φαινεται οτι εχεις μια χαρα σακχαρο..Χι!χι!

Εγω που κανω ινσουλινη στις προσπαθειες παιρνω πχ το κουτακι 32 g ,4mm(η βελονα).Παει αναλογα με τα κιλα που εχεις.

Ναι μωρέ.. δεν ξέρω και εγώ.. :oops:

Θα μας χρειαστούν σίγουρα σύντομα.. για παράδειγμα η ovitrelle έχει μόνο μια μέσα και εμείς από μια πένα ovitrelle πρέπει να κάνουμε 8 ενέσεις..! Για την ώρα χρησιμοποιούμε βελονιτσες από φάρμακα που μας δώρισαν.. αλλά θα τελειώσουν και αυτές κάποια στιγμή!

Και αλήθεια.. πως τα ζητάμε; Βελονιτσες ινσουλίνης; Ή κάπως αλλιώς;

OiAXp2.pngbfhkp3.png

@Troia, @Αγγελίνα Πολλά συγχαρητήρια! Καλές εγκυμοσύνες να έχετε και με το καλό να τα κρατήσετε αγκαλίτσα!

@mominthemaking Κι εγώ νομίζω κοπέλα μου ότι δεν πρέπει να προδικάζεις. Δεν έχω εμπειρία από χοριακές, αλλά είναι νωρίς και πιθανόν να πάρει την ανηφόρα τις επόμενες ημέρες. Εύχομαι να μας ανακοινώσεις τα δικά σου ευχάριστα προσεχώς! 

Ερώτηση, γιατί είδα πως έγινε σχετική συζήτηση @Kiddo: Τις βελονίτσες από τις Gonal μπορούμε πχ να τις εφαρμόσουμε και σε άλλη ένεση; Πρόκειται να ξεκινήσω κι εγώ δεύτερη προσπάθεια και από τώρα με λούζει κρύος ιδρώτας για τις αντιπηκτικές και τις Prolutex. Οι Gonal δε με ενοχλούν τόσο, όσο αυτές. Και δεν ξέρω αν είναι η βελόνα που ενοχλεί τελικά ή το φάρμακο. Το είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες πώς θα μπορούσα να το κάνω λίγο πιο ανώδυνο, τσουπ είδα που το γράψατε και είπα να ρωτήσω.

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 3 λεπτά , Tinkerbelly είπε:

@Troia, @Αγγελίνα Πολλά συγχαρητήρια! Καλές εγκυμοσύνες να έχετε και με το καλό να τα κρατήσετε αγκαλίτσα!

@mominthemaking Κι εγώ νομίζω κοπέλα μου ότι δεν πρέπει να προδικάζεις. Δεν έχω εμπειρία από χοριακές, αλλά είναι νωρίς και πιθανόν να πάρει την ανηφόρα τις επόμενες ημέρες. Εύχομαι να μας ανακοινώσεις τα δικά σου ευχάριστα προσεχώς! 

Ερώτηση, γιατί είδα πως έγινε σχετική συζήτηση @Kiddo: Τις βελονίτσες από τις Gonal μπορούμε πχ να τις εφαρμόσουμε και σε άλλη ένεση; Πρόκειται να ξεκινήσω κι εγώ δεύτερη διέγερση και από τώρα με λούζει κρύος ιδρώτας για τις αντιπηκτικές και τις Prolutex. Οι Gonal δε με ενοχλούν τόσο, όσο αυτές. Και δεν ξέρω αν είναι η βελόνα που ενοχλεί τελικά ή το φάρμακο. Το είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες πώς θα μπορούσα να το κάνω λίγο πιο ανώδυνο, τσουπ είδα που το γράψατε και είπα να ρωτήσω.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις αντιπηκτικες να σου πω σίγουρα κάτι γιατί δεν έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου μια για να ξέρω.. αλλά πχ οι βελονιτσες στη gonal που υπάρχουν είναι ίδιες και με αυτές που μπαίνουν στην ovitrelle ή στη Bemfola.. τώρα για άλλα φάρμακα δεν ξέρω..!

• Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα