Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Kiddo είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις αντιπηκτικες να σου πω σίγουρα κάτι γιατί δεν έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου μια για να ξέρω.. αλλά πχ οι βελονιτσες στη gonal που υπάρχουν είναι ίδιες και με αυτές που μπαίνουν στην ovitrelle ή στη Bemfola.. τώρα για άλλα φάρμακα δεν ξέρω..!

Και εγω της ζητουσα βελονες ινσουλινης και μου εδιναν αυτες τις μικρες μυτουλες που μπαινουν στις συριγγες. Βλεπω το κουτι που εχω σπιτι. Γραφει βελονες για πενες.Και εχουν συνηθως 100. Εγω τις γραφω λογω σακχαρου αλλα νομιζω κατω απο 15  ευρω εχουν.

• Ευχαριστώ 1

8 ώρες πρίν, Troia είπε:

Σε εμένα οι 3 πρώτοι ήταν διακολπικοι (ναι, είμαι έγκυος στη 12η εβδομάδα, το έγραψα χθες δημόσια και στο αντίστοιχο τόπικ, εμείς τα έχουμε πει και ιδιωτικά, αλλά το γράφω και εδώ). Πρώτη φορά κοιλιακό έκανα χθες στην αυχενική.

Με τη vasclor έχουν γράψει κάποιες κοπέλες ότι επειδή δημιουργεί ίζημα στον κόλπο, αυτό μαζεύεται και ίσως δυσκολεύεσαι στην ούρηση κτλ. Εγώ έβαζα κάποια υπόθετα προγεστερόνης, τα cyclogest, είναι νέο φάρμακο και ακόμα δεν συνταγογραφείται. Μου στοίχισε κάτι παραπάνω, αλλά δεν είχα θέματα όπως αυτά που περιγράφουν οι κοπέλες...

Όχι βρε ο α' υπέρηχος κοιλιακός...Τι να δει από την κοιλιά...Εκτός κι αν τον κάνει πιο αργά να ακούσει μια και καλή καρδιά. Αυτός που κάνουμε για να αποκλείσουμε το εξωμήτριο, γίνεται διακολπικά απ' όσο γνωρίζω...

Όχι, όχι, διακολπικά γίνεται. Ουσιαστικά μόνο σάκο βλέπεις, άντε και να δεις κάποια εμβρυικά στοιχεία, οπότε δεν θα φαινόταν κάτι από την κοιλιά...

Εγώ πάντως έβαζα τα cyclogest που σου είπα πρωί και βράδυ και έτυχε να κάνω υπέρηχο κολπικό και πρωί και απόγευμα. Μα και όταν τη βάζεις πρωί, δεν σηκώνεσαι όρθια μετά από λίγη ώρα; Δε μπορείς να μείνεις ξάπλα όλη μέρα. Οπότε κάποια ποσότητα θα φύγει, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο το έχουν προβλέψει..

Συγχαρητήρια κορίτσι!!!! Με το καλό το μπεμπέ!!! Κάτι έγραφες χθες για τη διατροφή αλλά ξέχασα να ρωτήσω. Τη ζάχαρη γιατί δεν τη θέλουμε;

tvXOp2.png

Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Tinkerbelly είπε:

@Troia, @Αγγελίνα Πολλά συγχαρητήρια! Καλές εγκυμοσύνες να έχετε και με το καλό να τα κρατήσετε αγκαλίτσα!

@mominthemaking Κι εγώ νομίζω κοπέλα μου ότι δεν πρέπει να προδικάζεις. Δεν έχω εμπειρία από χοριακές, αλλά είναι νωρίς και πιθανόν να πάρει την ανηφόρα τις επόμενες ημέρες. Εύχομαι να μας ανακοινώσεις τα δικά σου ευχάριστα προσεχώς! 

Ερώτηση, γιατί είδα πως έγινε σχετική συζήτηση @Kiddo: Τις βελονίτσες από τις Gonal μπορούμε πχ να τις εφαρμόσουμε και σε άλλη ένεση; Πρόκειται να ξεκινήσω κι εγώ δεύτερη προσπάθεια και από τώρα με λούζει κρύος ιδρώτας για τις αντιπηκτικές και τις Prolutex. Οι Gonal δε με ενοχλούν τόσο, όσο αυτές. Και δεν ξέρω αν είναι η βελόνα που ενοχλεί τελικά ή το φάρμακο. Το είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες πώς θα μπορούσα να το κάνω λίγο πιο ανώδυνο, τσουπ είδα που το γράψατε και είπα να ρωτήσω.

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Καλή αρχή να έχεις κ εσύ!! Για τις αντιπηκτικες (εγώ κάνω τις ivor) σου έχω tip.. Την πρώτη φορά που την έκανα, έπαθα σοκ.. Μετα έψαξα κ ακολουθώ τα εξής : Πρώτα από όλα δν τρώω 2 ώρες πρίν, δεύτερον βάζω την ενεση με κλιση 45 μοιρών κ πολύ αργά.. Τρίτον έχω μια παγοκυστη μέσα σε μια νωπή πετσέτα κ τη βάζω πάνω στο σημείο που έκανα την ενεση για 3 λεπτακια (πάνω από το φανελάκι μου) κ απλά νιώθω ίσα ίσα μια ενόχληση.. Κπς φορές τπτ, κπς φορές λίγο παραπάνω.. Αλλα υποφερτό 100%..Νομίζω πως κ στις 2 έχει να κάνει με το φάρμακο.. Όχι με την ενεση.. Γτ έχω ξανακάνει τέτοιες ενέσεις πέρσι (arvekap) κ δεν πονουσα.. Δοκίμασε αυτό κ θα με θυμηθείς!!! Αυτό με το φαγητο δν ξέρω αν όντως βοηθάει, αλλά κάπου το είχα διαβάσει κ αυτό κ έτσι τα συνδυαζω όλα.. 

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

ενα αγαπη μου ναι αλλα τι ελπιδα εχω με το 50..

Kale mia xara ine ! An itan 20 ok alla ise enati!!

• Ευχαριστώ 1

ZAeBp3.png

2 minutes ago, Nephele78 said:

Kale mia xara ine ! An itan 20 ok alla ise enati!!

Ευχαριστω αγαπη μου. ειναι χαμηλο νεφελακι πολυ.και απο χθες ξεπρηστηκαν ολα. Καπως εχω κουραστει νομιζω. Θα κανω μερικες εγχυσεις μερικες ωοληψιες μπας και μαζεψουμε τιποτα και αργοτερα ετ.

το χειροτερο ειναι οτι τα ενιωθα ολα οπως στην εγκυμοσυνη! τραβηγματα/συνεχομενος πονος σαν πιεση αυπνιες κοπωση.Αχ αυτη η προγεστερονη τι κανει.

Ειπαμε.Συνεχιζουμε και ελπιζουμε. 

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Troia είπε:

Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Εύχομαι και στα δικά σου σύντομα!

Η ιστορία μου: Είμαι 40 ετών και ξεκινήσαμε φυσικές προσπάθειες πριν από 4,5 χρόνια. Πάνω στο χρόνο που δεν είχαμε αποτέλεσμα σκέφτηκα ότι η αποτυχία μπορεί να οφείλεται είτε στον γυναικείο, είτε στον ανδρικό παράγοντα, οπότε ξεκίνησα διερεύνηση εγώ με την τότε γυναικολόγο μου και ο σύζυγος σε ουρολόγο. Κανένας από τους 2 γιατρούς όμως δεν ήταν εξειδικευμένος στα θέματα υπογονιμότητας και έτσι ξεκινήσαμε μία έρευνα για ειδικούς που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω ότι αν ήξερα εξ' αρχής για το forum, θα είχαμε κερδίσει άπειρο χρόνο και χρήματα, αλλά και ψυχική ταλαιπωρία, διότι πολλοί από τους γιατρούς που είδαμε ήταν από άσχετοι έως επικίνδυνοι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο γνωστός από εδώ παθολογοανατόμος/ανοσολόγος Β.Τ. ο οποίος με τρομοκράτησε για τα nk και μου πρότεινε να κάνω τα λεγόμενα "αντιπατρικά εμβόλια". Χάρη σε αυτόν όμως και επειδή ήθελα να ψάξω λίγο περισσότερο το θέμα, γνώρισα την Τσεκούρα στο Έλενα, η οποία με έψαξε ενδελεχώς και με βοήθησε να εντοπίσω τα δυνατά και τα αδύνατά μας σημεία και να εστιάσω στα σημεία που χρειάζονται βελτίωση. Το πρόβλημά μας ήταν μάλλον ο ανδρικός παράγοντας. Ο σύζυγος διαγνώστηκε με κιρσοκήλη που του είχε προκαλέσει ολιγοασθενοσπερμία και αποφασίσαμε, παρόλο που ήδη ήταν 40, να τη χειρουργήσουμε. Παρόλο που η ηλικία ήταν εναντίον του, χαίρομαι που το κάναμε, γιατί το σπέρμα του βελτιώθηκε σημαντικά, βέβαια λόγω ηλικίας αυτό πήρε χρόνο. Και πάλι όμως ο γιατρός που τον χειρούργησε δεν ήταν επαρκής για να μας καθοδηγήσει μετά το χειρουργείο στα θέματα γονιμότητας. Και θεωρώ ότι αν ο σύζυγος ήταν πιο δεκτικός σε αλλαγές του lifestyle, μπορεί να τα είχαμε καταφέρει και φυσικά, αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ...Κάπου εδώ ο ενδοκρινολόγος μου, ο οποίος είναι στο χώρο των εξωσωματικών και της υπογονιμότητας, μας συνέστησε τον ουρολόγο που μας βοήθησε, ο οποίος κέρδισε την εμπιστοσύνη μας και του ζητήσαμε σύσταση για εξωσωματιστή, με τον οποίο συνεχίζουμε μέχρι και τώρα στην εγκυμοσύνη. Μαζί κάναμε 4 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μία διέγερση που πήγε πολύ καλά. Η πρώτη εμβρυομεταφορά έγινε στον ίδιο κύκλο με τη διέγερση και κατέληξε σε βιοχημική και η 2η έφερε το αποτέλεσμα που σας ανακοίνωσα σήμερα. Εδώ θα πρέπει να πω ότι το Νοέμβριο του 2019 μέσα από τον εξωσωματιστή μου γνώρισα την κυρία που μου κάνει βελονισμό, η οποία μου εξήγησε τα πάντα περί διατροφής ώστε να βοηθήσω τη γονιμότητά μου και χάρη σε αυτήν άλλαξα εντελώς την κοσμοθεωρία μου σε σχέση με τον τρόπο ζωής. Όσα μου είπε μου τα επιβεβαίωσε αργότερα και η Τσεκούρα. Επίσης από το καλοκαίρι του 2020 έκανα ομοιοπαθητική με σκοπό να πετύχω μεγαλύτερη σωματική και ψυχική ισορροπία. Πράγματι, είδα για πρώτη φορά αρνητικά αντισώματα θυρεοειδούς (έχω θυρεοειδίτιδα hashimoto), είδα φυσιολογική προλακτίνη στο 0' που πάντα έκανα "ρυθμό προλακτίνης" για να πέσει και πέρασα τη διέγερση ανώδυνα και χωρίς ψυχολογικές μεταπτώσεις. Δεν ξέρω τι από τα παραπάνω βοήθησε, μπορεί όλα μαζί, μπορεί κάτι απ' όλα, μπορεί και τίποτα. Και να τα καταφέρναμε αμέσως χωρίς τίποτα από όλα αυτά, χωρίς καν χειρουργείο κιρσοκήλης, όπως μας έλεγαν κάποιοι εξωσωματιστές. Εγώ όμως ήμουν καλά με τον εαυτό μου μόνο αν έκανα τα πάντα για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση και να προσπαθήσω, αν είναι δυνατό, να τα καταφέρω με λίγες προσπάθειες και χωρίς να επιβαρυνθώ με πολλά φάρμακα. Ελπίζω η ιστορία μου να βοηθάει. Είμαι στη διάθεσή όλων για ό,τι χρειαστείτε. Σαν συμπέρασμα θα ήθελα να τονίσω ότι το θέμα της υπογονιμότητας είναι πολυπαραγοντικό και σύνθετο, εμπλέκει διάφορες ειδικότητες εκτός από αυτή του γυναικολόγου (ενδοκρινολόγος, αιματολόγος και ουρολόγος, πάντα εξειδικευμένοι) και καλό είναι πριν να ξεκινήσουμε την προσπάθεια να έχουμε ολοκληρώσει τη διερεύνησή μας από όλους αυτούς.

@mominthemakingΟύτε κι εγώ είμαι σίγουρη ότι είναι αρνητική 9η μέρα. Εγώ 13η μέρα είχα 281, κάνε τους υπολογισμούς για να δεις πόσο περίπου θα είχα την 9η...Θα έλεγα να ενημερώσεις το γιατρό σου, να μην σταματήσεις τα φάρμακα και να επαναλάβεις τη Δευτέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ, Ραφαέλα μου! Μόλις βεβαιωθούμε για το φύλο, θα σου πω να μου στείλεις site για κορδέλες! Να χαίρεσαι τη μπουμπόυ σου!

Αχ μπράβο κοριτσάκι μου!!!

πολλα πολλλα συγχαρητήρια!!!

Ημουν πολυ σιγουρη οτι σύντομα θα εισαι εγκυουλα :wub:

wRSzp2.pngm2gGp2.png

πρίν από 20 λεπτά , mominthemaking είπε:

Ευχαριστω αγαπη μου. ειναι χαμηλο νεφελακι πολυ.και απο χθες ξεπρηστηκαν ολα. Καπως εχω κουραστει νομιζω. Θα κανω μερικες εγχυσεις μερικες ωοληψιες μπας και μαζεψουμε τιποτα και αργοτερα ετ.

το χειροτερο ειναι οτι τα ενιωθα ολα οπως στην εγκυμοσυνη! τραβηγματα/συνεχομενος πονος σαν πιεση αυπνιες κοπωση.Αχ αυτη η προγεστερονη τι κανει.

Ποσες κοπελες εχουν πει οτι το στηθος πρηζεται,ξεπρηζεται..Ειναι το λιγοτερο ασφαλες κριτηριο.Να μας πει η Νεφελη που ειχε διδυμακια πως ητανε το στηθος της..Ειναι λογικο να σκεφτεσαι ετσι μετα απο  οσα εχεις περασει αλλα ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινεις αυτο που λεμε ολες.Οτι υπαρχουν αρκετες ελπιδες γιατι ειναι νωρις.Τη Δευτερα θα δουμε.

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

2 minutes ago, anoulious said:

Ποσες κοπελες εχουν πει οτι το στηθος πρηζεται,ξεπρηζεται..Ειναι το λιγοτερο ασφαλες κριτηριο.Να μας πει η Νεφελη που ειχε διδυμακια πως ητανε το στηθος της..Ειναι λογικο να σκεφτεσαι ετσι μετα απο  οσα εχεις περασει αλλα ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινεις αυτο που λεμε ολες.Οτι υπαρχουν αρκετες ελπιδες γιατι ειναι νωρις.Τη Δευτερα θα δουμε.

Σε ευχαριστώ πολυ κοπελα μου για τη στηριξη. Σημερα νιωθω οτι δεν εχω αλλες αντοχες. Νιωθω οτι χρειαζομαι ενα διαλειμμα. Αυριο θα ειμαι καλυτερα. 

• Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

πρίν από 48 λεπτά , anoulious είπε:

Και εγω της ζητουσα βελονες ινσουλινης και μου εδιναν αυτες τις μικρες μυτουλες που μπαινουν στις συριγγες. Βλεπω το κουτι που εχω σπιτι. Γραφει βελονες για πενες.Και εχουν συνηθως 100. Εγω τις γραφω λογω σακχαρου αλλα νομιζω κατω απο 15  ευρω εχουν.

Αχ! Τέλεια!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι Θεά!!:wub:

• Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

πρίν από 54 λεπτά , [email protected] είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι!!!! Με το καλό το μπεμπέ!!! Κάτι έγραφες χθες για τη διατροφή αλλά ξέχασα να ρωτήσω. Τη ζάχαρη γιατί δεν τη θέλουμε;

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Η ζάχαρη ανήκει στις φλεγμονώδεις τροφές μαζί με κάποιες ακόμα (επεξεργασμένοι υδατάνθρακες, αλκοόλ, γλουτένη, τρανς λιπαρά) και θέλουμε περίπου για 3 μήνες πριν από την ωοληψία να μην έχουμε φλεγμονές στον οργανισμό μας για να έχουμε καλή ποιότητα ωαρίων. Για τον ίδιο λόγο (και για διάφορους άλλους) θα πρέπει να κρατάμε το ζάχαρό μας σταθερό κατά τη διάρκεια της ημέρας και τα γλυκά δεν ενδείκνυνται για διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη.

πρίν από 39 λεπτά , mominthemaking είπε:

Μάλλον η ψυχολογία σου δεν είναι καλή και τα βλέπεις όλα μαύρα, γιατί εμείς όλες μια χαρά τη βλέπουμε τη χοριακή σου. Μίλησες με το γιατρό σου; Τι σου είπε;

Εγχύσεις θα κάνεις; Είσαι σίγουρη; Έχεις ξανακάνει;

πρίν από 27 λεπτά , Καντι είπε:

Αχ μπράβο κοριτσάκι μου!!!

πολλα πολλλα συγχαρητήρια!!!

Ημουν πολυ σιγουρη οτι σύντομα θα εισαι εγκυουλα :wub:

Σε ευχαριστώ πολύ, Κάντι μου!

1 ώρα πρίν, Kalaleme είπε:

@Troia Συγχαρητήρια!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ!

1 ώρα πρίν, Αγγελίνα είπε:

@Troia συγχαρητήρια κ από εδώ λοιπόν! Πιο επίσημα! :) Με εσένα συνοδοιπόρο μου, θα έχω όλες τις απορίες μου λυμένες!!! Πραγματικά έχεις σκεφτεί να γίνεις blogger για θεματα γονιμότητας ;;; Χρυσές δουλειές θα κάνεις, στο λέω! 

Εγω κορίτσια έκανα σήμερα τον πρώτο μου υπέρηχο κ είδαμε ένα σακο..Κπ στιγμή λέει η γιατρός αχ.. Τι είναι κ αυτό που αχνοφαίνεται; αλλά μάλλον δεν ήταν ο δεύτερος! Φυσικά είμαστε υπερευχαριστημενοι κ με τον έναν ο οποίος ήταν στο σωστό σημείο, καλός στις μετρήσεις κτλ.. Οπότε θα ξαναπάμε σε μια βδομαδα για να ακούσουμε καρδούλα!

Σε ευχαριστώ, Αγγελίνα μου! Καλή συνέχεια και στη δική σου εγκυμοσύνη!

Το έχουμε πει με την @Arriel_83Μόλις θα βγει στη σύνταξη η Τσεκούρα σε λίγα χρόνια, θα κάνουμε fertility coaching και θα την πάρουμε για επιστημονική σύμβουλο! Στην Αμερική υπάρχει όντως σαν ειδικότητα...Ή θα φτιάξουμε ΜΚΟ για την προστασία των γυναικών απέναντι στους απατεώνες/επικίνδυνους γιατρούς του χώρου.

1 hour ago, Tinkerbelly είπε:

@Troia, @Αγγελίνα Πολλά συγχαρητήρια! Καλές εγκυμοσύνες να έχετε και με το καλό να τα κρατήσετε αγκαλίτσα!

Σε ευχαριστούμε πολύ!

• Μου αρέσει 6
  • Χαχα 1

Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , mominthemaking είπε:

Η προγεστερόνη και η ψυχολογία που ελπίζουμε μας κάνει να τα νιώθουμε όλα.. Σε τόσες λίγες μέρες δεν υπάρχουν συμπτώματα, εμείς θέλουμε να τα βλέπουμε όλα για να ελπίζουμε. Δε τα παρατάμε κι εγώ Δευτέρα έχω τη χοριακη μου αλλά δεν ελπίζω πολλά.. Αν δεν τα καταφέρουμε κ τωρα, διάλειμμα κ πάλι από Σεπτέμβρη. Ξεκούραση, ανασυγκρότηση κ όλα καλά θα πάνε. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 21 λεπτά , mominthemaking είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ κοπελα μου για τη στηριξη. Σημερα νιωθω οτι δεν εχω αλλες αντοχες. Νιωθω οτι χρειαζομαι ενα διαλειμμα. Αυριο θα ειμαι καλυτερα. 

Ο γιατρός σου τι είπε για το νούμερο χοριακης; Γιατί ότι κ να πουμε εμείς αυτός ξέρει καλυτερα

1 minute ago, MaryH said:

Ο γιατρός σου τι είπε για το νούμερο χοριακης; Γιατί ότι κ να πουμε εμείς αυτός ξέρει καλυτερα

Να περιμένω. Αλλά εγώ είμαι σίγουρη πλέον. Η ερωτηση μου ειναι γιατι. Χρωμοσωμικες; να συνεχισω ετσι; να μεταφερω δυο οταν και εφοσον μαζεψω; τι αλλο να ψαξω πλεον...γυναικολογοι ενδοκρινολογοι ρευματολογοι τσεκουρα διατροφολογοι ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα.  ειμαι απλα ατυχη λενε. 

• Λυπημένη/-ος 1

xu6xp2.png

πρίν από 5 λεπτά , mominthemaking είπε:

Να περιμένω. Αλλά εγώ είμαι σίγουρη πλέον. Η ερωτηση μου ειναι γιατι. Χρωμοσωμικες; να συνεχισω ετσι; να μεταφερω δυο οταν και εφοσον μαζεψω; τι αλλο να ψαξω πλεον...γυναικολογοι ενδοκρινολογοι ρευματολογοι τσεκουρα διατροφολογοι ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα.  ειμαι απλα ατυχη λενε. 

παιδι μου μια χαρα ειvαι η χοριακη σου. ξερω κοπελα εκαvε δυο εξωσωματικες με βλαστοκυστες πρωτο παιδι χοριακη 70 δευτερο παιδι χοριακη 55. 

Εσυ μου θυμιζεις τηv αλλη τηv τρελη εδω που ηταv εγγυος κ καvοvιζε εξετασεις για τοv αvτρα της γιατι δεv ειχε καλο σπερμα απλα μοvο απτα συμπτωματα...

• Χαχα 3

πρίν από 11 λεπτά , mominthemaking είπε:

Σ εμενα μου είχανε πει στο κέντρο ότι έχουν δει χαμηλές χοριακες κ εκτοξεύονται κ ψηλές να πέφτουν. Κάτι θα ξέρουν αυτοι έχουν δει πολλά. 

Τωρα επικεντρωσου στο μωράκι που αγωνίζεται μέσα σου κ δώστου δύναμη να συνεχίσει. Πρέπει να δίνει τον αγώνα μαζί μια ομάδα με την μαμα του. Δες πως θα πάει. Εγω έχω καλό προαίσθημα. Αν πάει καλά εδώ είμαστε να το γιορτάσουμε.Αν μετά δεν προχωρήσει εδώ είμαστε όλες να σε στηρίξουμε κ να βρεθεί λύση.

• Μου αρέσει 5

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα