Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , anoulious είπε:

Καλησπερα.Κατ αρχην πρεπει οπωσδηποτε να δωσεις μια ευκαιρια στα εμβρυακια στην κοιλιτσα σου. Επειδη εχω παθει και εχω χουνερι με θυρεοειδη να σε ρωτησω εχεις θυρεοειδη;Δεν εισαι με ολικη θυρεοειδεκτομη ετσι? Δεν εκανες καποια αλλαγη του χαπιου λιγο πριν ξεκινησει ο κυκλος γιατι ητανε πολυ χαμηλη η tsh?Απο αυριο περα απο το χαπι που δυναμωνεις ,να αφηνεις ενα διωρο αναμεσα στο χαπι του θυρεοειδη και τα υπολοιπα χαπια πχ προγεστερονη.Σηκω και παρτο αρκετα πιο νωρις. Και να εισαι αισιοδοξη. Οπως μου ειπε καποια στιγμη ενας ενδοκρινολογος που επισκεφτηκα ενα σωρο γυναικες μενουν εγκυες με tsh 10.Δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν μεινατε εγκυος. Και μαλλον ειχε δικιο..Καλα αποτελεσματα.

Εισαι πολυ γλυκια. Ευχαριστω μου δινεις δυναμη!

ναι εχω υποθυροειδησμο και Χασιμοτο το ανακαλυψα τον Οκτωβρη. Οχι θυρεοειδεκτομη δεν εχω κανει. Επαιρνα το χάπι των 50 και η μετρηση στον τελευταιο υπερηχο ηταν πολυ καλη στο 1. Γι αυτο και συνεχισα με το ιδιο. Που να φανταστω οτι 10 μερες μετα θα παει στο 8! Τι να πω. 
εσυ τι προβλημα ειχες με το θυρεοειδη; 
το ελυσες τελικα;

σου ευχομαι ολα τα καλα! 

πρίν από 10 λεπτά , Ermionara είπε:

ναι εχω υποθυροειδησμο και Χασιμοτο το ανακαλυψα τον Οκτωβρη. Οχι θυρεοειδεκτομη δεν εχω κανει. Επαιρνα το χάπι των 50 και η μετρηση στον τελευταιο υπερηχο ηταν πολυ καλη στο 1. Γι αυτο και συνεχισα με το ιδιο. Που να φανταστω οτι 10 μερες μετα θα παει στο 8! Τι να πω. 
το ελυσες τελικα;

σου ευχομαι ολα τα καλα! 

Εγω εχω κανει ολικη θυρεοειδεκτομη. Και η tsh μου ανεβαινει με το παραμικρο. Ξεκιναω με tsh κατω απο 0,50 και πλεον δυναμωνω το χαπι προκαταβολικα σε κυκλο ετ και συχνες μετρησεις. Σιγουρα σε κυκλο ετ μια φορα την εβδομαδα και 3-4 ημερες προ ετ ενα τελικο τσεκαρισμα και λιγες μερες μετα την ετ..Ολα καλα θα πανε.Τωρα δινεις μια μαχη. Αυτος ειναι ο στοχος σου. Και μακρυα οπως ειπαμε το χαπι του θυρεοειδη απο αλλα χαπια! Καλη επιτυχια

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, Ermionara είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια. 
Σας διαβαζω πολυ καιρο αλλα σημερα ενιωσα την αναγκη να γραψω. Ειμαι απελπισμενη και πολυ απογοητευμενη.

Ειμαι 30 ετων, με χασιμοτο, πολυ χαμηλη ΑΜΗ. Αυτα τα εμαθα τον Οκτωβριο. Απο τοτε εχω κανει δυο αποτυχημενες εξωσωματικες. Η τριτη εξωσωματικη ειναι σε εξελιξη αφου σημερα εκανα εμβρυομεταφορα δυο βλαστοκυστεων αλλα δεν μπορω να σταματησω να κλαιω. Ενω η tsh πριν 10 μερες ακριβως ηταν στο 1, Σημερα που την ξαναμετρησαμε μετα τη μεταφορα εχει ανεβει στο 8! Ενω επαιρνα κανονικα το χαπακι των 50. Δεν ξερω πως εγινε αυτο, ισως επηρεαστηκε απο την ovitrelle. Ισως επρεπε να την μετρησω τη μερα της ωοληψιας. Δεν ξερω εχω παθει πλακα ενω ημουν τοσο χαρουμενη. Ακομη δεν περασε μια μερα απο την εμβρυομεταφορ και θεωρω ηδη αποτυχημενη προσπαθεια. Τι να πω πια. Δε μας θελει καθολου. 
συγγνωμη για το μακρυ κειμενο και ευχομαι σε ολες οτι καλυτερο! Καλη επιτυχια σε ολες με θετικα αποτελεσματα μονο!  

Κορίτσι μου γλυκό , θα αυξήσεις το χάπι και θα δώσεις μια ευκαιρία στα εμβρυακια σου. Δε χάθηκε τίποτα ακόμη . Το πιο σημαντικό όμως είναι να είσαι ήρεμη , όσο πιο ήρεμη μπορείς , ειδικά σήμερα και αύριο . Χάιδευε την κοιλιτσα σου, και δώσε την ευκαιρία στα εμβρυακια σου να «γαντζωθούν». Τίποτα δε χάθηκε , καλή επιτυχία 

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 19 λεπτά , thalasa είπε:

Κορίτσι μου γλυκό , θα αυξήσεις το χάπι και θα δώσεις μια ευκαιρία στα εμβρυακια σου. Δε χάθηκε τίποτα ακόμη . Το πιο σημαντικό όμως είναι να είσαι ήρεμη , όσο πιο ήρεμη μπορείς , ειδικά σήμερα και αύριο . Χάιδευε την κοιλιτσα σου, και δώσε την ευκαιρία στα εμβρυακια σου να «γαντζωθούν». Τίποτα δε χάθηκε , καλή επιτυχία 

Ευχαριστω τοσο πολυ! Να εισαι καλα. Ηδη ηρεμησα λιγο με τα μηνυματα σας. 

πρίν από 27 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω εχω κανει ολικη θυρεοειδεκτομη. Και η tsh μου ανεβαινει με το παραμικρο. Ξεκιναω με tsh κατω απο 0,50 και πλεον δυναμωνω το χαπι προκαταβολικα σε κυκλο ετ και συχνες μετρησεις. Σιγουρα σε κυκλο ετ μια φορα την εβδομαδα και 3-4 ημερες προ ετ ενα τελικο τσεκαρισμα και λιγες μερες μετα την ετ..Ολα καλα θα πανε.Τωρα δινεις μια μαχη. Αυτος ειναι ο στοχος σου. Και μακρυα οπως ειπαμε το χαπι του θυρεοειδη απο αλλα χαπια! Καλη επιτυχια

Εννοειται θα ακολουθησω τη συμβουλη σου! Ευχαριστω παρα πολυ! Κ σε σενα οτι καλυτερο ευχομαι ❤️

Κορίτσια καλημέρα ήμουν σε ένα εξωσωματικο 1,5 χρονοόπου τον εμπιστευτηκα μετά από έ. τ μου είπε ότι περασα βιοχημικη  με 2μοναδες μόνο... Εκανα ορμονικο έλεγχο και περασα δυο μήνες τρόμου και θλίψης μ'αυτά που μου είπε.. Πήγα προχθες στο ελενα στον παπ.. δη και γέλαγε οι εξετάσεις μου ήταν καλες και φυσικά ποτε δεν περασα βιοχημικη.. Δηλαδή δυο μήνες έκλαιγα τζάμπα;;δεν καταλαβαίνω ας μου έλεγε καλυτερα ότι απλά δεν πετυχε η εξωσωματική με φόρτωσε τόσες ενοχές που έπαθα ορμονική διαταραχή

• Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 4

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ermionara είπε:

το ελυσες τελικα;

σου ευχομαι ολα τα καλα! 

Περισσότερο για αποβολές παρά για αδυναμία σύλληψης κατηγορείται η υψηλή tsh. Θα προλάβεις μια χαρά να την κατεβάσεις! Καλή επιτυχία!!! Αναμένουμε τα νέα σου...

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

16 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Σκεφτομουν μηπως χρειαζεται το ΕΡΑ αλλα μετα απο επιτυχη συλληψη σε μεταφορα σε φυσικο κυκλο εχει νοημα; δεν ξερω

Κοπελα μου καλημέρα...Εχω ξαναπει κ εγω πως ειχα βιοχημικη κ το παράθυρό μου ηταν μετατοπισμενο τελικα...Οποτε συζητησε το με καποιον γιατρό...Ποτέ δεν ξερεις...

Επισης καναμε σπερμοδιαγραμμα στο ιδιο κέντρο μετα απο 2 περιπου μηνες βιταμινων κ τα αποτελέσματα ηταν πολυ καλύτερα. Υπηρχε αυξηση στον αριθμό αλλα το σημαντικότερο για μένα είναι οτι υπηρχε ικανοποιητικος αριθμός σπερματοζωαρίων με ταχεια προωθητική κινηση αν το λεω σωστα κατι που ηταν "0" σε προηγούμενο σπερμοδιαγραμμα...Αφου να φανταστειτε είχα ελπιδες μηπως κ μεινω φυσιολογικα εγκυος...Αλλα δεν...Με την καινούργια περιοδο θα κάνουμε ωοληψια...Οσες ενδιαφέρονται για δοκιμη οι βιταμίνες είναι φτιαχτες απο φαρμακείο στην Αθήνα επειτα απο συνταγη ουρολογου... Εμας μας ταιριαξαν κ είναι η δεύτερη φορα που βλέπουμε διαφορα...

• Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

2 ώρες πρίν, Dora89 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ήμουν σε ένα εξωσωματικο 1,5 χρονοόπου τον εμπιστευτηκα μετά από έ. τ μου είπε ότι περασα βιοχημικη  με 2μοναδες μόνο... Εκανα ορμονικο έλεγχο και περασα δυο μήνες τρόμου και θλίψης μ'αυτά που μου είπε.. Πήγα προχθες στο ελενα στον παπ.. δη και γέλαγε οι εξετάσεις μου ήταν καλες και φυσικά ποτε δεν περασα βιοχημικη.. Δηλαδή δυο μήνες έκλαιγα τζάμπα;;δεν καταλαβαίνω ας μου έλεγε καλυτερα ότι απλά δεν πετυχε η εξωσωματική με φόρτωσε τόσες ενοχές που έπαθα ορμονική διαταραχή

Καλημερα κοριτσι! 
ισως καταλαβε λαθος ο γιατρος; Δε νομιζω να ειπε ψεμματα επιτηδες. Για ποιο λογο; Μαλλον εκανε λαθος. Κριμα που περασες ολη αυτη την ταλαιπωρια με την ορμονικη διαταραχη. Εκανες το καλυτερο νομιζω ομως να αλλαξεις γιατρο ωστε να εισαι με καποιον που του εχεις εμπιστοσυνη και να κανεις νεα αρχη. 
ολα θα πανε καλα! Δυστυχως πρεπει να περασουμε απο 40 κυματα η καθε μια διαφορετικα αλλα ολα θα πανε καλα στο τελος!  

πρίν από 30 λεπτά , winspert είπε:

Κοπελα μου καλημέρα...Εχω ξαναπει κ εγω πως ειχα βιοχημικη κ το παράθυρό μου ηταν μετατοπισμενο τελικα...Οποτε συζητησε το με καποιον γιατρό...Ποτέ δεν ξερεις...

Επισης καναμε σπερμοδιαγραμμα στο ιδιο κέντρο μετα απο 2 περιπου μηνες βιταμινων κ τα αποτελέσματα ηταν πολυ καλύτερα. Υπηρχε αυξηση στον αριθμό αλλα το σημαντικότερο για μένα είναι οτι υπηρχε ικανοποιητικος αριθμός σπερματοζωαρίων με ταχεια προωθητική κινηση αν το λεω σωστα κατι που ηταν "0" σε προηγούμενο σπερμοδιαγραμμα...Αφου να φανταστειτε είχα ελπιδες μηπως κ μεινω φυσιολογικα εγκυος...Αλλα δεν...Με την καινούργια περιοδο θα κάνουμε ωοληψια...Οσες ενδιαφέρονται για δοκιμη οι βιταμίνες είναι φτιαχτες απο φαρμακείο στην Αθήνα επειτα απο συνταγη ουρολογου... Εμας μας ταιριαξαν κ είναι η δεύτερη φορα που βλέπουμε διαφορα...

Φτιαχτές πως δηλαδή; Ποσό κοστίζουν;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

1 hour ago, winspert said:

Μπορείς να μου στείλεις ποιες είναι;

τωρα για το ΕΡΑ δεν ξέρω πραγματικά αν έχει νόημα αφού εμφυτεύτηκε κανονικά η βλαστοκύστη σε φυσικό κύκλο..

αν έχει νόημα να το κάνω..

ειπαμε να δοκιμάσουμε μια φορά με φρέσκιες βλαστοκυστες γιατί μέχρι στιγμής πάμε μόνο με κατεψυγμένες αλλα να περάσουν μερικοί μήνες να ξεκουραστώ και μετά πάλι...

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , mominthemaking είπε:

Λοιπόν ηθελα να σας πω.Κάναμε συνάντηση με τους εμβρυολογους και απέδωσαν τις μη γονιμοποιησεις στο σπερμα.είπαν θα κάνουμε picsi από δω κ περα για να βρίσκουν σπερματοζωάρια χωρίς κατακερματισμό και θα δοκιμάσουμε να βάλουμε 2 έμβρυα την επόμενη φορά που δεν το έχουμε ξανακάνει και το ένα τουλαχιστον να είναι φρέσκο.

οποτε θα συνεχίσω μερικές ωοληψιες να δούμε αν η καινουρια μέθοδος θα έχει διαφορά και βλέπουμε.

μας κάλυψαν οι απαντήσεις τους σε γενικές γραμμές.

αλλα τώρα ξεκούραση θάλασσα και διακοπές.

αισθανομαι πολύ κουρασμένη..

σας ευχαριστω πολύ για την ενθάρρυνση σας και περιμένω να ακουσω τα ευχάριστα νέα σας.

Δεν εχετε πάρει ποτέ έμβρυα δηλαδή; 

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 44 λεπτά , mominthemaking είπε:

Λοιπόν ηθελα να σας πω.Κάναμε συνάντηση με τους εμβρυολογους και απέδωσαν τις μη γονιμοποιησεις στο σπερμα.είπαν θα κάνουμε picsi από δω κ περα για να βρίσκουν σπερματοζωάρια χωρίς κατακερματισμό και θα δοκιμάσουμε να βάλουμε 2 έμβρυα την επόμενη φορά που δεν το έχουμε ξανακάνει και το ένα τουλαχιστον να είναι φρέσκο.

οποτε θα συνεχίσω μερικές ωοληψιες να δούμε αν η καινουρια μέθοδος θα έχει διαφορά και βλέπουμε.

σας ευχαριστω πολύ για την ενθάρρυνση σας και περιμένω να ακουσω τα ευχάριστα νέα σας.

Συγγνώμη, μάλλον κάτι έχασα! Δεν βγάζατε βλαστοκυστες; 

@winspert γίνεται, αν δεν σου κανει κόπος, να μου πεις κι εμένα τις βιταμίνες;

5 minutes ago, *Μυρτώ said:

Συγγνώμη, μάλλον κάτι έχασα! Δεν βγάζατε βλαστοκυστες; 

@winspert γίνεται, αν δεν σου κανει κόπο, να μου πεις κι εμένα τις βιταμίνες;

18 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Δεν εχετε πάρει ποτέ έμβρυα δηλαδή; 

Καλε ναι, εμβρυα ειχαμε απλα σε εναν χρονο φυσικων (10 ωοληψιες) 3 μονο γονιμοποιηθηκαν και τα 3 εγιναν βλαστοκυστες. Αυτο τους δειχνει οτι αν βρεθει το καλο το σπερματοζωαριο τοτε προχωραει το εμβρυο. Οποτε θα αλλαξουμε τεχνικη για να γονιμοποιουνται περισσοτερα. 

xu6xp2.png

1 hour ago, mominthemaking είπε:

Μπορείς να μου στείλεις ποιες είναι;

τωρα για το ΕΡΑ δεν ξέρω πραγματικά αν έχει νόημα αφού εμφυτεύτηκε κανονικά η βλαστοκύστη σε φυσικό κύκλο..

αν έχει νόημα να το κάνω..

ειπαμε να δοκιμάσουμε μια φορά με φρέσκιες βλαστοκυστες γιατί μέχρι στιγμής πάμε μόνο με κατεψυγμένες αλλα να περάσουν μερικοί μήνες να ξεκουραστώ και μετά πάλι...

Αυτό με τις φρεσκιες σας το πρότεινε ο γιατρός; Γιατί και στις τρεις ετ είχα πάει με κατεψυγμένα κ είχα εγκυμοσύνη στα τρία απ τα έξι έμβρυα. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει το άποτελεσμα

πρίν από 34 λεπτά , mominthemaking είπε:

Τι ωραία!!! Καλή ξεκούραση καλές βουτιές , καφεδακια και αγαπη με τον σύντροφο σου. 

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα