Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , mirtouli12 είπε:

Ισχύει και συμφωνω απόλυτα. Αν είσαι 27-28 πχ , που τα ωάρια σου είναι τέλεια, το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι είναι ότι δεν θα βρεις συντρόφο για τεκνοποίηση. Πολλω δε μάλλον να μπεις στη διαδικασία να παρεισ Ορμόνες.. Όταν περάσεις τα 35-36 τότε αρχίζεις να ψιλλιαζεσαι ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά. Και συνήθως από τότε ξεκινάνε τα προβλήματα με την ποιότητα των ωαρίων.. 

Entaksei an kaneis eksetaseis k exeis ena mpousoula mporeis k sta 35 aneta na kaneis tin katapsiksi ama deis oti den yparxei prooptiki gia paidi 

πρίν από 7 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έρχομαι να συμφωνήσω!!! Η πλάκα είναι ότιετα την παλινδρομη που είχα στα 36 έκτοτε δεν έκατσε εγκυμοσύνη ξανά. Οπότε η φθορά των ωαρίων από τα 35 και μετά είναι με αυξητικούς ρυθμούς.

Einai k oi giatroi xrysa an den se bazoun stin idea na kaneis kapoies eksetaseis apta 30 k den se baloun se ena dromo na ksereis pos tha kinitheis meta ta 35 fysika meta les den eixa idea. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 12 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Έρχομαι να συμφωνήσω!!! Η πλάκα είναι ότιετα την παλινδρομη που είχα στα 36 έκτοτε δεν έκατσε εγκυμοσύνη ξανά. Οπότε η φθορά των ωαρίων από τα 35 και μετά είναι με αυξητικούς ρυθμούς.

Ναι είναι όπως τα λες. 

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα. Ειναι 46 κλειστα τωρα.Σιγουρα με δωρεα. Της βρηκανε καλη δοτρια, την προσεξαν πολυ,γιατι να μην μεινει εγκυοςσε διδυμα?,..

Προχθες ειμαστε στην αγορα και ηρθε διπλα μας ,μια μαμα με διδυμακια. Φαινοταν ανω των 45. Λεω , συναδελφακια τα μωρα, χαχα! Αρχισανε κ να μουρμουριζουνε, πιασαν κουβεντα με τη μικρη μου

πρίν από 56 λεπτά , thalasa είπε:

Ναι καλε , κι εγώ πριν 10 χρόνια έκανα προσπάθεια να καταψυξω ωαρια , άσχετα που δεν τα κατάφερα λόγω της κατάστασης μου. Αυτές όλες τα ξέρανε αυτά πολύ καιρό πριν σίγουρα . Μπορεί να πήγε και με δωρεά βεβαια , who knows. Σε ποιο κέντρο πήγε άραγε , έτσι εγκυκλοπαιδικά αναρωτιέμαι 

Απ την αλλη αν ειναι με δωρεα , αυτο λες για ξεκαρφωμα. Οτι κατεψυξες ωαρια. Εγω σε καποιες στη δουλεια αυτο ειπα

• Μου αρέσει 4

1 hour ago, Visit a vis είπε:

Θα φανεί όταν με το καλό γεννηθούν!! ;-) 

Καλημέρα σε όλες!! Είχε καμιά σας μετά από ετ και με τα τόσα που παίρνουμε έντονη αίσθηση δίψας; Ενώ πίνω τόσο πολύ νερό, νιώθω να διψώ συνεχώς...δεν έχω και ένα πιεσόμετρο μήπως έπεσε η πίεσή μου. 

Δες και το σκαχαρο.Η αισθηση διψας παραπεμπει και σε σακχαρο

κορίτσια έχω αρχίσει λίγο να ψάχνω το θέμα ωάρια και πολυκυστικές. Βρηκα λοιπον ενα προσφατο αρθρο που μιλαει για εναν καινουριο φαινοτυπο πολυκυστικων που ειναι πιο δυσκολος να τον αντιμετωπίσεις και περιέγραφε εμένα!

Αδύνατες γυναίκες με πολύ λίγα ανδρογόνα ψηλή ΑΜΗ χαμηλή FSH και υψηλή SHBG.

Μάλιστα έλεγε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η πολύ χαμηλή τεστοστερόνη (εγω έχω πάντα γύρω στο 10-20) είναι πολύ προβληματική και επηρεάζει τα ωάρια και τη σύλληψη.

και ότι δεν ξεκινάνε κύκλο εξωσωματικής εάν η SHBG δεν πέσει κάτω απο το 80 (εμένα είναι πάντα πάνω απο 135).

σε αυτές τις περιπτώσεις αν και είναι κουλό δίνουν dhea .

που θα βρω καποιον ενδοκρινολογο να μπορεσει να καταλαβει αυτο που θα του πω και να ασχοληθει με κατι τοσο αντικρουομενο;

• Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

1 hour ago, mirtouli12 είπε:

Ισχύει και συμφωνω απόλυτα. Αν είσαι 27-28 πχ , που τα ωάρια σου είναι τέλεια, το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι είναι ότι δεν θα βρεις συντρόφο για τεκνοποίηση. Πολλω δε μάλλον να μπεις στη διαδικασία να παρεισ Ορμόνες.. Όταν περάσεις τα 35-36 τότε αρχίζεις να ψιλλιαζεσαι ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά. Και συνήθως από τότε ξεκινάνε τα προβλήματα με την ποιότητα των ωαρίων.. 

Καλησπέρα, να καταθέσω κ το δικό μου παράδειγμα που ενώ είχα τον σύντροφο χροοοονια κ πλέον είναι σύζυγος, πίστευα θα έρθει έτσι απλά ένα μωρό, και δεύτερο μετά. Κ τώρα τρέχουμε...θα έκανα κ γω κατάψυξη αν το ήξερα.

• Μου αρέσει 6

T4Rzp2.png

2 hours ago, νικηαντωνια81 said:

Αυτή η 49χρονη που σας έγραψα πριν για τα δίδυμα σε κάποιον Αθανασίου τα κατάφερε.

Αχ ο γιατρούλης μου .!! 

πρίν από 4 λεπτά , FAITH** είπε:

Αχ ο γιατρούλης μου .!! 

Αλήθεια; Μπηκα και διάβασα σχόλια για αυτόν και ομολογώ μόνο καλά έχουν γράψει εκτός από 2-3 όπου είναι αμελητέα.

Η @Chrisla μας μπορεί να πάρει πληροφορίες από εσένα γιατί της έδωσα το τηλ του.

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

8 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Αλήθεια; Μπηκα και διάβασα σχόλια για αυτόν και ομολογώ μόνο καλά έχουν γράψει εκτός από 2-3 όπου είναι αμελητέα.

Η @Chrisla μας μπορεί να πάρει πληροφορίες από εσένα γιατί της έδωσα το τηλ του.

Ναι αμε , ότι θέλει να με ρωτήσει .. Μόνο καλά έχω να πω γι αυτόν τον άνθρωπο και την ομάδα του !

Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Andri M είπε:

Και στη δική μου περίπτωση φαίνεται ότι τα ωάριά μου είχαν χαλάσει αρκετά νωρίς. Δεν ήμουν βέβαια και από τα συντηρητικά κορίτσια. Κάπνισμα, αλκόολ, πάρτυ, ξενύχτια κ.ο.κ. Στα 29 φυσική σύλληψη αλλά η χοριακή δεν ανέβαινε κανονικά... Στα 35 φυσική σύλληψη και παλίνδρομη στην 7η-8η εβδομάδα. Στα 36 φυσική σύλληψη και εξωμήτριο. Στα 37 φυσική σύλληψη και πάλι εξωμήτριο στην άλλη σάλπιγγα. Και μετά είδα τα χαϊρια μου με τις διεγέρσεις και τις γονιμοποιήσεις. Και με τους φυσικούς. Πάλι καλά που είχα βαρύνει τόσο ψυχολογικά και πήρα την απόφαση να πάω με δωρεά γιατί δεν θα έβλεπα φως...Και τώρα είμαι έγκυος στον τέταρτο και περιμένω και εγώ δίδυμα! Στα 42 :) 

Κι εγω που ήμουν συντηρητικουρα δεν είχα ούτε πολλά ωάρια ούτε ιδιαιτέρως καλά. Και σε συνδυασμό με το κακό σπερμα ένα παραπάνω. Βέβαια πετύχαμε το ένα το καλό στα 33 και έχω τον γιο μου.

• Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

3 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Κι εγω που ήμουν συντηρητικουρα δεν είχα ούτε πολλά ωάρια ούτε ιδιαιτέρως καλά. Και σε συνδυασμό με το κακό σπερμα ένα παραπάνω. Βέβαια πετύχαμε το ένα το καλό στα 33 και έχω τον γιο μου.

Τί να πω...ίσως παίζουν και κληρονομικοί παράγοντες, ίσως να παίζει ρόλο και η εποχή που ζούμε, οι τροφές που τρώμε.

Εφόσον έχεις πείσμα και αποφασιστικότητα, θα συνεχίσεις και θα τα καταφέρεις κάποια στιγμή!

πρίν από 4 λεπτά , Andri M είπε:

Τί να πω...ίσως παίζουν και κληρονομικοί παράγοντες, ίσως να παίζει ρόλο και η εποχή που ζούμε, οι τροφές που τρώμε.

Εφόσον έχεις πείσμα και αποφασιστικότητα, θα συνεχίσεις και θα τα καταφέρεις κάποια στιγμή!

Φυσικά και παίζουν ρόλο όλα αυτα που αναφερεις. 

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 33 λεπτά , Andri M είπε:

Και στη δική μου περίπτωση φαίνεται ότι τα ωάριά μου είχαν χαλάσει αρκετά νωρίς. Δεν ήμουν βέβαια και από τα συντηρητικά κορίτσια. Κάπνισμα, αλκόολ, πάρτυ, ξενύχτια κ.ο.κ. Στα 29 φυσική σύλληψη αλλά η χοριακή δεν ανέβαινε κανονικά... Στα 35 φυσική σύλληψη και παλίνδρομη στην 7η-8η εβδομάδα. Στα 36 φυσική σύλληψη και εξωμήτριο. Στα 37 φυσική σύλληψη και πάλι εξωμήτριο στην άλλη σάλπιγγα. Και μετά είδα τα χαϊρια μου με τις διεγέρσεις και τις γονιμοποιήσεις. Και με τους φυσικούς. Πάλι καλά που είχα βαρύνει τόσο ψυχολογικά και πήρα την απόφαση να πάω με δωρεά γιατί δεν θα έβλεπα φως...Και τώρα είμαι έγκυος στον τέταρτο και περιμένω και εγώ δίδυμα! Στα 42 :) 

Πωπω φυσιολογικές συλλήψεις!!! Άσχημη κατάληξη δυστυχώς παρόλα αυτά όμως έμενες εγκυουλα. Έτσι κ εγώ μετά την παλινδρομη έλεγα δε μπορεί θα μείνω έγκυος στο αψε σβήσε!!! Αμ δε....να έχω και τον γυναικολόγο μου να μη με κατευθύνει σωστά να ψάχνω βρε αδερφέ. Έλεγε αδύνατη είσαι θα πιάσεις αμέσως έλεος όμως!!! 

Ευτυχώς υπάρχει η λύση της δωρεάς που δίνουν ελπίδα σε πολλες κοπέλες.

Με το καλό να αγκαλιασεις τα διδυμακια σου!!!

πρίν από 20 λεπτά , Andri M είπε:

Ο εξωσωματικος μου μίλησε για την κληρονομικότητα ότι παίζει σημαντικό ρόλο. Φαντάσου μου είπε ότι είμαι σε προεμμηνοπαυση και με ρώτησε αν η μητέρα μου είχε νωρίς κλημακτηριο. Στη μητέρα μου σταμάτησε η περίοδος στα 43. Εγώ όμως έχω κάθε μήνα κανονικά και με παραξένεψε καπως

• Μου αρέσει 1

49 minutes ago, mominthemaking said:

κορίτσια έχω αρχίσει λίγο να ψάχνω το θέμα ωάρια και πολυκυστικές. Βρηκα λοιπον ενα προσφατο αρθρο που μιλαει για εναν καινουριο φαινοτυπο πολυκυστικων που ειναι πιο δυσκολος να τον αντιμετωπίσεις και περιέγραφε εμένα!

Αδύνατες γυναίκες με πολύ λίγα ανδρογόνα ψηλή ΑΜΗ χαμηλή FSH και υψηλή SHBG.

Μάλιστα έλεγε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η πολύ χαμηλή τεστοστερόνη (εγω έχω πάντα γύρω στο 10-20) είναι πολύ προβληματική και επηρεάζει τα ωάρια και τη σύλληψη.

και ότι δεν ξεκινάνε κύκλο εξωσωματικής εάν η SHBG δεν πέσει κάτω απο το 80 (εμένα είναι πάντα πάνω απο 135).

σε αυτές τις περιπτώσεις αν και είναι κουλό δίνουν dhea .

που θα βρω καποιον ενδοκρινολογο να μπορεσει να καταλαβει αυτο που θα του πω και να ασχοληθει με κατι τοσο αντικρουομενο;

Κορίτσι μου ναι περιγράφεις επίσης εμένα. Όπως τα λες μου τα διατύπωσε πρόσφατα ένας ενδοκρινολογος (απο Κύπρο εγώ) που είναι ο μόνος που ενδιαφέρθηκε πραγματικά να δει εξονυχιστικά την περίπτωση μου. Μου σύστησε μάλιστα όσο οξύμωρο και αν φαίνεται για εμάς τις DHEA πριν τη διεγερση και μου το ανάλυσε επιστημονικά. Σου στέλνω πμ 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα