Recommended Posts

9 minutes ago, Nastazia.k said:

Κορίτσι μου ναι περιγράφεις επίσης εμένα. Όπως τα λες μου τα διατύπωσε πρόσφατα ένας ενδοκρινολογος (απο Κύπρο εγώ) που είναι ο μόνος που ενδιαφέρθηκε πραγματικά να δει εξονυχιστικά την περίπτωση μου. Μου σύστησε μάλιστα όσο οξύμωρο και αν φαίνεται για εμάς τις DHEA πριν τη διεγερση και μου το ανάλυσε επιστημονικά. Σου στέλνω πμ 

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ

xu6xp2.png

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Θα φανεί όταν με το καλό γεννηθούν!! ;-) 

Καλημέρα σε όλες!! Είχε καμιά σας μετά από ετ και με τα τόσα που παίρνουμε έντονη αίσθηση δίψας; Ενώ πίνω τόσο πολύ νερό, νιώθω να διψώ συνεχώς...δεν έχω και ένα πιεσόμετρο μήπως έπεσε η πίεσή μου. 

Τα σάκχαρα ο να μετρήσεις!!!! 

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Δες και το σκαχαρο.Η αισθηση διψας παραπεμπει και σε σακχαρο

Αυτό ήξερα κι εγώ...αλλά βλέποντας τις εξετάσεις μου (πρόσφατα με έβαλε ο γιατρός να τα δούμε όλα) σχεδόν το αποκλείω. Αν συνεχιστεί το χάλι, θα τον πάρω τηλέφωνο. Ήπια πολύυυυ...όλο στην τουαλέτα είμαι. ;-)  Με καθησύχασε η κοπέλα που είχε το ίδιο αίσθημα από τα φάρμακα. Και αυξομειώσεις στη θερμοκρασία φέρνουν τα άτιμα. Αναφέρεται στις παρενέργειες. Για να μην σκάσει καμιά το αναφέρω. Τόσες που έχουν, άλλη φορά δεν τις ξαναδιαβάζω!! Το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να πετώ τα χαρτάκια με το που τα παίρνω. Αλλά δεν... 

• Μου αρέσει 1

1 ώρα πρίν, mominthemaking είπε:

κορίτσια έχω αρχίσει λίγο να ψάχνω το θέμα ωάρια και πολυκυστικές. Βρηκα λοιπον ενα προσφατο αρθρο που μιλαει για εναν καινουριο φαινοτυπο πολυκυστικων που ειναι πιο δυσκολος να τον αντιμετωπίσεις και περιέγραφε εμένα!

Αδύνατες γυναίκες με πολύ λίγα ανδρογόνα ψηλή ΑΜΗ χαμηλή FSH και υψηλή SHBG.

Μάλιστα έλεγε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η πολύ χαμηλή τεστοστερόνη (εγω έχω πάντα γύρω στο 10-20) είναι πολύ προβληματική και επηρεάζει τα ωάρια και τη σύλληψη.

και ότι δεν ξεκινάνε κύκλο εξωσωματικής εάν η SHBG δεν πέσει κάτω απο το 80 (εμένα είναι πάντα πάνω απο 135).

σε αυτές τις περιπτώσεις αν και είναι κουλό δίνουν dhea .

που θα βρω καποιον ενδοκρινολογο να μπορεσει να καταλαβει αυτο που θα του πω και να ασχοληθει με κατι τοσο αντικρουομενο;

Πολύ καλή ιδέα να επισκεφτείς έναν καλό ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής να σε κατευθύνει σε συνεργασία με κάποιον καλό εξωσωματικο που θα εξατομοκευσουν πάνω στο θεμα πολυκυστικες κ ωαρια

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

3 minutes ago, MaryH said:

Πολύ καλή ιδέα να επισκεφτείς έναν καλό ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής να σε κατευθύνει σε συνεργασία με κάποιον καλό εξωσωματικο που θα εξατομοκευσουν πάνω στο να πολυκυστικες κ ωαρια

εσυ με εβαλες σε σκεψεις και πολυ ορθως μαλλον. Δε μπορει να μου λενε ολοι οτι ειμαι κουλη ηπεριπτωση! Υπαρχει βιβλιογραφια για αντιθεσεις οπως οι δικες μου. δεν ανακαλυπτω τον τροχο αλλα μαλλον οι ελληνες γιατροι πρεπει να διαβαζουν και λιγη βιβλιογραφια πριν μας βαλουν σε κουτακια

• Μου αρέσει 2

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Visit a vis είπε:

Αυτό ήξερα κι εγώ...αλλά βλέποντας τις εξετάσεις μου (πρόσφατα με έβαλε ο γιατρός να τα δούμε όλα) σχεδόν το αποκλείω. Αν συνεχιστεί το χάλι, θα τον πάρω τηλέφωνο. Ήπια πολύυυυ...όλο στην τουαλέτα είμαι. ;-)  Με καθησύχασε η κοπέλα που είχε το ίδιο αίσθημα από τα φάρμακα. Και αυξομειώσεις στη θερμοκρασία φέρνουν τα άτιμα. Αναφέρεται στις παρενέργειες. Για να μην σκάσει καμιά το αναφέρω. Τόσες που έχουν, άλλη φορά δεν τις ξαναδιαβάζω!! Το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να πετώ τα χαρτάκια με το που τα παίρνω. Αλλά δεν... 

Κι εγω με τα φάρμακα είχα τέτοια συμπτώματα δίψα κ αυξομειώσεις θερμοκρασίας. Αφού έλεγα μια κρυώνω μια ζεσταίνομαι! Μην ανησυχείς

πρίν από 4 λεπτά , mominthemaking είπε:

εσυ με εβαλες σε σκεψεις και πολυ ορθως μαλλον. Δε μπορει να μου λενε ολοι οτι ειμαι κουλη ηπεριπτωση! Υπαρχει βιβλιογραφια για αντιθεσεις οπως οι δικες μου. δεν ανακαλυπτω τον τροχο αλλα μαλλον οι ελληνες γιατροι πρεπει να διαβαζουν και λιγη βιβλιογραφια πριν μας βαλουν σε κουτακια

Αυτό παλι να πρέπει να διαβάζουμε ξένη βιβλιογραφία αντι οι γιατροί ν ανοίξουν τα στραβά τους να ψάξουν με ξεπερνά. 

Οταν βλέπουν χαμηλές γονιμοποιησεις αλλά βλαστοκυστες στο 100% των εμβρύων δεν μπορεί να σου λένε φταίει η απόψυξη κ η κατάτμηση που δεν υπάρχει.

• Ευχαριστώ 1

On 13/5/2021 at 2:42 ΜΜ, winspert είπε:

Κοριτσια μου,τις βιταμίνες τις φτιαχνει το φαρμακείο του Ηλία Κατσογιαννη στην Αθηνα κ είναι δυο σκευάσματα.Το ενα εχει αργινίνη με καποια αλλα στοιχεία κ το αλλο είναι καρνιτινη. Συνολο για τρεις μηνες μας πηγε καπου 210€ (περίπου)...Μπορει να είναι αρκετα αλλα εμας σας λεω εκαναν δουλεια...Να φανταστειτε πως στο τελευταίο σπερμοδιαγραμμα είχαμε λιγοτερα απο 20.000 σπερματοζωάρια κ τωρα ηταν 120.000 κ με πιο καλα σπερματοζωάρια...Κ την αλλη φορα παλι ειχαμε δει διαφορα...Δοσολογια κ τροπο ληψης σας τα λενε εκεί στο φαρμακείο. 

Καλησπερα σας συγνωμη που επεμβαίνω απλα ετσι για την πληροφορία. Ο κυριος κατσογιαννης μου φτιαχνει οιστραδιολη. Τον προτεινε φαρμακοποιος φιλος διοτι εχει παρα πολυ καλο ISO. Ισως βοηθαει τα κοριτσια που αναζητουν λυση για την έλλειψη των cyclacur. 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Φυσικά και παίζουν ρόλο όλα αυτα που αναφερεις. 

Εγώ πάλι νομίζω ότι έπαιξε αρνητικό ρόλο το Τσέρνομπιλ. Υπάρχουν λύσεις πια όμως. Και πλασματάκια που περιμένουν για μια αγκαλιά.  

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Και εγώ αυτό πιστεύω ότι ίσως είναι δικά της κατεψυγμένα τα ωάρια.

Πάντως ρε κορίτσια να πω κάτι άσχετο 

Χτες όταν μου έδωσαν το χαρτί για να πληρώσω την εμβρυομεταφορα κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν κάνεις εμβρυομεταφορα με δωρεά ωαρίων η τιμή εκτοξεύεται και λέω κ εγώ τόσο μεγάλη διαφορά??

Στο Ρέα μου είχαν πει 4.500 για δωρεα

πρίν από 5 λεπτά , Ranoula είπε:

Καλησπερα σας συγνωμη που επεμβαίνω απλα ετσι για την πληροφορία. Ο κυριος κατσογιαννης μου φτιαχνει οιστραδιολη. Τον προτεινε φαρμακοποιος φιλος διοτι εχει παρα πολυ καλο ISO. Ισως βοηθαει τα κοριτσια που αναζητουν λυση για την έλλειψη των cyclacur. 

Εχεις απόλυτο δικιο...Κ εγω τον προτεινα στα κορίτσια για βιταμινες για το σπερμα κ ηθελα να πω κ για την οιστραδιόλη κ το ξεχασα...Πολυ χρήσιμη παρατηρηση

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Visit a vis είπε:

Και εγώ εχω ξηροστομια, και ειδικά το βράδυ παπούτσι το στόμα αλλα δεν δίνω σημασία πια. Το πρωί ηπια το Τ4 και μετα απο κανα 2 ωρο πριν φαω μέτρησα και ειχα ζάχαρο 105 πολύ μ φάνηκε, επηρεάζει το χαπι; χθες αμέσως μετα το φαγητό το μεσημεριανό 84, εχω αντίσταση στην ινσουλίνη αλλα μ ειπε η ενδοκρινολόγος να μην κάνω μετρήσεις οταν μείνω με το καλο μα το δούμε.. Μετράς θερμοκρασία; η απλα νιώθεις να φουντώνεις κ να η ξεφουντώνεις; οι ορμόνες θα μας τρελάνουν.. Στην προηγ αποτυχημένη ετ μετα το 0 εκανα θεραπεία με τον ομοιοπαθητικο να έρθει ο οργανισμός μου σε ισορροπία.. 

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Θα φανεί όταν με το καλό γεννηθούν!! ;-) 

Καλημέρα σε όλες!! Είχε καμιά σας μετά από ετ και με τα τόσα που παίρνουμε έντονη αίσθηση δίψας; Ενώ πίνω τόσο πολύ νερό, νιώθω να διψώ συνεχώς...δεν έχω και ένα πιεσόμετρο μήπως έπεσε η πίεσή μου. 

Εχεις μετρησει την προγεστερονη σου; Στην παλινδομη που ειχα πριν 3 χρονια, διψαγα σαν τρελη, γινομουνα μουσκεμα στον ιδρωτα το βραδυ και η προγεστερονη μου ηταν 290 στην 5η εβδομαδα της κυησης. Δυστυχως δεν ηξερα τιποτα τοτε και δεν ελεγξα σακχαρο.

2 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

κορίτσια έχω αρχίσει λίγο να ψάχνω το θέμα ωάρια και πολυκυστικές. Βρηκα λοιπον ενα προσφατο αρθρο που μιλαει για εναν καινουριο φαινοτυπο πολυκυστικων που ειναι πιο δυσκολος να τον αντιμετωπίσεις και περιέγραφε εμένα!

Αδύνατες γυναίκες με πολύ λίγα ανδρογόνα ψηλή ΑΜΗ χαμηλή FSH και υψηλή SHBG.

Μάλιστα έλεγε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η πολύ χαμηλή τεστοστερόνη (εγω έχω πάντα γύρω στο 10-20) είναι πολύ προβληματική και επηρεάζει τα ωάρια και τη σύλληψη.

και ότι δεν ξεκινάνε κύκλο εξωσωματικής εάν η SHBG δεν πέσει κάτω απο το 80 (εμένα είναι πάντα πάνω απο 135).

σε αυτές τις περιπτώσεις αν και είναι κουλό δίνουν dhea .

που θα βρω καποιον ενδοκρινολογο να μπορεσει να καταλαβει αυτο που θα του πω και να ασχοληθει με κατι τοσο αντικρουομενο;

Εγώ χθες πήγα σε ενδοκρικολόγο και μου έγραψε κάποιες ορμονικές που δεν έχω κάνει: τεστοστερόνη, προλακτίνη, ανδροστενεδιόνη, dhea-s κ.α.γιατί προφανώς επηρεάζουν την ποιότητα των ωαρίων. Μου είπε ότι καλώς έχω καταφύγει στην εξωσωματική γιατί έχω χαμηλή ΑΜΗ και προγεστερόνη. Νομίζω αν πας σε κάποιον καλό ενδοκρινολόγο και του πεις το ιστορικό σου και δει την εικόνα των ορμονολογικών σου εξετάσεων και του αναφέρεις τους προβληματισμούς σου πιστεύω ότι θα σου πει τι να κάνεις, αν χρειάζεται να κάνεις κάποιες άλλες εξετάσεις για περαιτέρω έρευνα....

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 11 λεπτά , happykar είπε:

Εχεις μετρησει την προγεστερονη σου; Στην παλινδομη που ειχα πριν 3 χρονια, διψαγα σαν τρελη, γινομουνα μουσκεμα στον ιδρωτα το βραδυ και η προγεστερονη μου ηταν 290 στην 5η εβδομαδα της κυησης. Δυστυχως δεν ηξερα τιποτα τοτε και δεν ελεγξα σακχαρο.

Να ρωτησω κατι χαζο.Το 290 ητανε πολυ σε ορια αφυσικου για τη συγκεκριμενη εβδομαδα ?Ή εννοεις αφου ητανε τοσο , λογικο να ανεβαινε και το σακχαρο και δεν το εψαξες?

3 minutes ago, flashdance said:

Εγώ χθες πήγα σε ενδοκρικολόγο και μου έγραψε κάποιες ορμονικές που δεν έχω κάνει: τεσεστοστερόνη, προλακτίνη, ανδροστενεδιόνη, dhea-s κ.α.γιατί προφανώς επηρεάζουν την ποιότητα των ωαρίων. Μου είπε ότι καλώς έχω καταφύγει στην εξωσωματική γιατί έχω χαμηλή ΑΜΗ και προγεστερόνη. Νομίζω αν πας σε κάποιον καλό ενδοκρινολόγο και του πεις το ιστορικό σου και δει την εικόνα των ορμονολογικών σου εξετάσεων και του αναφέρεις τους προβληματισμούς σου πιστεύω ότι θα σου πει τι να κάνεις, αν χρειάζεται να κάνεις κάποιες άλλες εξετάσεις για περαιτέρω έρευνα....

σε ευχαριστω πολυ κοπέλα μου

τις εχω κανει ολες αυτες τις εξετασεις και κανενας δε δινει σημασια στα αντικρουομενα ευρηματα. μου λενε εισαι απλα περιεργη περιπτωση. πολυκυστικες με ελλειψη τεστοστερονης και πολυ ψηλη φυλοσυνδετη ορμονη δεν εχουν δει. μια γατα ενδοκρινολογος μου εκανε μια δοκιμασια συνακτεν για να δει αν εχω θεμα στα επινεφριδια αλλα τιποτα

η προλακτινη μου ειναι πολυ χαμηλη τα τελευταια χρονια εχω ψηλη ΑΜΗ και φυσιολογικη προγεστερονη. ωορηξια κανω μονη μου απλα τα ωαρια μαλλον δεν ειναι πολυ στα καλα τους

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα