Recommended Posts

1 hour ago, Didimakia είπε:

Καλημέρα κορίτσια έχω καιρό να γράψω...Έπιασα φυσικα μετα από αποξεση τον Δεκέμβριο άλλα δυστυχώς για τρίτη φορά παλι παλινδρομη στην 8η εβδομαδα χωρίς αιμα χωρίς τίποτα...Είμαι πολύ απογοητευμένη...θέλω να ρωτήσω τι άποψη έχετε για τα nkκύτταρα?Έχω κάνει τα πάντα παρεπιπτοντως!!!Ο γιατρός μου Σφακ. Δεν τα πιστεύει τι λέτε αξίζει να κανω και αυτή την εξέταση?το πιθανό είναι η χρωμοσωμιακη ανωμαλία περιμένω να βγει ο καρυωτυπος την επόμενη εβδομάδα!!!Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι ο προηγούμενος καρυωτυπος ήταν μια χαρά αν και έλεγε θήλυ όποτε μου είπε και η Λευκού ότι μπορεί το υλικό ν ήταν δικό μου και να μην έδειξε!!Παίζει κι αυτό?Τελοσπαντων παρακαλάω ειλικρινά να δείξει κάτι γι να δω πως θα πορευτω!!!Η ιστολογικη επίσης αρνητική!!

Ακόμα και η Τσεκούρα που μας τα μετράει (τα nk εννοώ) δεν είναι πεπεισμένη ότι αποτελούν αιτία αποβολών. Και για του λόγου το αληθές, σε εμένα τον Ιανουάριο βγήκαν αυξημένα και τώρα είμαι στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης...Οι περισσότεροι γυναικολόγοι επίσης δεν τα δέχονται...Τώρα βέβαια εγώ δεν είχα τόσες αποβολές στο ιστορικό μου και μπορεί γι' αυτό να τα αγνοήσαμε, αλλιώς ξέρω ότι τα ρίχνουν και με διατροφή, αλλά δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες...Ό,τι κι αν κάνεις, μην πας στον Τσιλιβάκο για να σου τα μετρήσει, το λέω επειδή συνεργάζεται με το Σφακιανούδη...

• Μου αρέσει 2

πρίν από 17 λεπτά , Anniee είπε:

Λυπάμαι για την εξέλιξη σου και μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα!

Εχω στο ενεργειακό μου 5 παλλινδρομες,  οι 4 φυσική σύλληψη και η 5η δοκίμασα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο,  πιο πολύ για να δω την δυναμική των εμβρύων κλπ , πέτυχα αλλά πάλι παλλινδρομη 

Σ όλο αυτό το διάστημα είχα ψάξει τ πάντα,  είχα καρυωτυπους καθαρούς εμβρύων,  ακομη και υλικό πλακουντα όλα καθαρά,  πήγα Τσεκούρα δεν βρήκαμε τίποτα,  πήγα ενδοκρινολογους και εκεί ζάχαρα θυροειδη κλπ καθαρά,  πήγα και Λευκού,  επίσης τίποτα! Δεν πήρα ποτέ απάντηση γιατί πέρασα όλα αυτά,  τυχαίο γεγονός άκουγα και νευριαζα περισσότερο! Έχω λοιπόν κάνει οτιδήποτε υπάρχει και δεν υπάρχει  , ειχα βαρεθεί να με τρυπανε,  να κάθομαι σε μια καρέκλα τξ γνωστή, ααα εννοείται υστεροσκοπισεις καλλιέργειες ενδομητριου κλπ 

Δεν πήρα ποτέ απάντηση! Η ηλικία μου τώρα 37 , αυτα ξεκίνησαν κάπου στα 33 σκέψου! Να μην στα πολυλογώ,  ειχα φοβηθεί και το σεξ , αφού η σύλληψη ερχοταν,  η συνέχεια γνωστή...

Τον Δεκέμβριο λοιπόν,  λέω ας βάλουμε και τα τελευταία εμβρυα,  πάντα σε φυσικό κύκλο,  ξεκίνησα λοιπόν παρακολούθηση,  εξετάσεις να δούμε κύκλο,  μάλιστα είχα 2 ωάρια που μου έλεγε ο γιατρός φαίνονται καλά να τα πάρω,  αλλά δεν ήθελα,  το ορμονικο προφίλ για εμβρυομεταφορά καλό,  ενδομητριο επίσης , αλλά λέω οκ πλησίαζαν γιορτές κλπ λέω αστο ας πάω από το νέο έτος,  είχα και λίγη άδεια,  η κλεισούρα που είχαμε,  λίγο κρασάκι καλή διάθεση κλπ σπίτι κλπ,  μας έκατσε πάλι μόνο του ! Φυσικά πέρασα ένα τρίμηνο εφιαλτικό από το άγχος,  αλλά τώρα είμαι λίγο πριν τον 7ο , δεν έκανα τίποτα διαφορετικό από άλλες φορές,  μονο αντιπηκτικες προληπτικά από τη Λευκού 

Τα γράφω πιο πολύ και για να δώσω θάρρος σ όλα τα κορίτσια,  αφού η μήτρα δίνει εγκυμοσύνη,  θα έρθει και η τελειομηνη με υγιή μωράκια,  όσο μπορούμε να έχουμε καλή διατροφή,  άσκηση σ ότι μπορούμε ο καθένας και θα συμβεί 

Και να απαντήσω και στο κορίτσι που ρωτάει για το εμβρυογενεσις,  εκεί μαζί με τον Μαστρομηνα έκανα την προσπάθεια άσχετα την κατάληξη του. 

Όποτε αφήνουμε την ηλικία,  ψάχνουμε από πριν ενδοκρινολογο,  αιματολογο,  ουρολόγο και πάμε πιο προετοιμασμενες για την προσπάθεια μας , και αφού θέλουμε να γίνουμε μανούλες θα το πετύχουμε!

Εύχομαι σ όλα τα κορίτσια,  καλή δύναμη, όλα κατευχην,  και μόνο θετικές χοριακες και καλη εξέλιξη κύησης!:x

Συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα 

Αντιπηκτικες δεν επαιρνες στις προηγουμενες περιπτωσεις  που ειχες παλλινδρομες ή επαιρνες και σταματουσες νωριτερα? Με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , anoulious είπε:

Αντιπηκτικες δεν επαιρνες στις προηγουμενες περιπτωσεις  που ειχες παλλινδρομες ή επαιρνες και σταματουσες νωριτερα? Με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια

Στην πρώτη εξωσωματική που έκανα ναι πήρα καθώς και σαλοσπιρ όπως και κορτιζόνη για λίγο,  σύμφωνα με την Λευκού,  δεν βοήθησαν όπως φάνηκε! Πριν την εξωσωματική είχα δει την Τσεκούρα,  έχοντας δηλ 3 παλλινδρομες,  δεν πρότεινε ότι χρειάζεται αντιπηκτικη,  ενώ αργότερα η Λευκού,  έδωσε πρωτόκολλο καθαρά προληπτικά ότι ανέφερα παραπάνω! Σ αυτήν την σύλληψη,  όταν της μίλησα,  μου ξεκίνησε αντιπηκτικη την οποία συνεχίζω 

Σ ευχαριστώ πολύ,  εύχομαι σύντομα μέσα από την καρδιά μου,  να διαβάσω τα δικά σου θετικά νέα,  είμαι σίγουρη ότι έρχονται,  μην σταματάς να ονειρεύεσαι και να παλεύεις :x 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 17 λεπτά , Troia είπε:

Ακόμα και η Τσεκούρα που μας τα μετράει (τα nk εννοώ) δεν είναι πεπεισμένη ότι αποτελούν αιτία αποβολών. Και για του λόγου το αληθές, σε εμένα τον Ιανουάριο βγήκαν αυξημένα και τώρα είμαι στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης...Οι περισσότεροι γυναικολόγοι επίσης δεν τα δέχονται...Τώρα βέβαια εγώ δεν είχα τόσες αποβολές στο ιστορικό μου και μπορεί γι' αυτό να τα αγνοήσαμε, αλλιώς ξέρω ότι τα ρίχνουν και με διατροφή, αλλά δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες...Ό,τι κι αν κάνεις, μην πας στον Τσιλιβάκο για να σου τα μετρήσει, το λέω επειδή συνεργάζεται με το Σφακιανούδη...

Κοπελα μου,επειδη τα nk μου τα ειχε βρει κ εμενα ο τζεφερακος αυξημενα κ εκανα συνεχεια intralipid, η τσεκουρα σου ειπε να κανεις κατι τελικα;

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 12 λεπτά , Anniee είπε:

Στην πρώτη εξωσωματική που έκανα ναι πήρα καθώς και σαλοσπιρ όπως και κορτιζόνη για λίγο,  σύμφωνα με την Λευκού,  δεν βοήθησαν όπως φάνηκε! Πριν την εξωσωματική είχα δει την Τσεκούρα,  έχοντας δηλ 3 παλλινδρομες,  δεν πρότεινε ότι χρειάζεται αντιπηκτικη,  ενώ αργότερα η Λευκού,  έδωσε πρωτόκολλο καθαρά προληπτικά ότι ανέφερα παραπάνω! Σ αυτήν την σύλληψη,  όταν της μίλησα,  μου ξεκίνησε αντιπηκτικη την οποία συνεχίζω 

Σ ευχαριστώ πολύ,  εύχομαι σύντομα μέσα από την καρδιά μου,  να διαβάσω τα δικά σου θετικά νέα,  είμαι σίγουρη ότι έρχονται,  μην σταματάς να ονειρεύεσαι και να παλεύεις :x 

Μου θυμιζεις πολυ εντονα μια περιπωση δικου ανθρωπου με πολλες παλλινδρομες που επαιρνε προληπτικα αντιπηκτικη.Την σταματουσε οταν τη σταματανε ( ποτε γινεται αυτο δεν ξερω) και την τελευταια φορα που τη συνεχισε μεχρι το τελος γεννησε το μωρακι της. Το καταγραφω και εγω και για τα υπολοιπα κοριτσια...Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Λιγα λιγοτερα θεματα να ειχα...Ανοσοανεπαρκεια, σακχαρο που τσιμπαει.. Τελοσπαντων..Ολα καλα.Τα αντιμετωπιζω.

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , anoulious είπε:

Μου θυμιζεις πολυ εντονα μια περιπωση δικου ανθρωπου με πολλες παλλινδρομες που επαιρνε προληπτικα αντιπηκτικη.Την σταματουσε οταν τη σταματανε ( ποτε γινεται αυτο δεν ξερω) και την τελευταια φορα που τη συνεχισε μεχρι το τελος γεννησε το μωρακι της. Το καταγραφω και εγω και για τα υπολοιπα κοριτσια...Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Λιγα λιγοτερα θεματα να ειχα...Ανοσοανεπαρκεια, σακχαρο που τσιμπαει.. Τελοσπαντων..Ολα καλα.Τα αντιμετωπιζω.

Ναι θυμάμαι το είχες αναφέρει,  η Λευκού στην πρώτη εξωσωματική ήταν κάθετη να συνεχίσω σ όλη την κύηση,  η διακοπή έγινε λόγω της παλλινδρομης ουσιαστικά!

Όλα λύνονται,  και το ζαχαρο ακόμη,  αφού το ξέρεις θα σε κατευθύνει ο ενδοκρινολογος άλλωστε 

πρίν από 16 λεπτά , Anniee είπε:

Ναι θυμάμαι το είχες αναφέρει,  η Λευκού στην πρώτη εξωσωματική ήταν κάθετη να συνεχίσω σ όλη την κύηση,  η διακοπή έγινε λόγω της παλλινδρομης ουσιαστικά!

Όλα λύνονται,  και το ζαχαρο ακόμη,  αφού το ξέρεις θα σε κατευθύνει ο ενδοκρινολογος άλλωστε 

Καποια λυνονται πιο ευκολα, καποια πολυ πιο δυσκολα( ανοσοανεπαρκεια)....Τελοσπαντων.. Ειμαι γνωστο "σκυλι" με απιστευτη υπομονη και επιμονη.

• Μου αρέσει 8

πρίν από 48 λεπτά , winspert είπε:

Κοπελα μου,επειδη τα nk μου τα ειχε βρει κ εμενα ο τζεφερακος αυξημενα κ εκανα συνεχεια intralipid, η τσεκουρα σου ειπε να κανεις κατι τελικα;

Μου είπε ότι η ίδια δεν είναι πεπεισμένη ότι αποτελούν αιτία αποβολών και όταν τη ρώτησα για τα intralipids μου απάντησε ότι διαφωνεί με τη χρήση τους, διότι παρεμβαίνουν στο ανοσοποιητικό μας σύστημα. Για τα αντιπατρικά που μου είχε προτείνει ο Τσιλιβακος, ούτε λόγος, έφριξε όταν το άκουσε και μόνο εγκληματία που δεν τον είπε...Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση τα αγνοήσαμε κυρίως επειδή το μόνο ιστορικό αποβολών που είχα ήταν 1 βιοχημική. Ξέρω όμως ότι πριν κάποια χρόνια είχαν ανακαλύψει στο Έλενα με τη συνεργασία κάποιου πανεπιστημίου κάποιο πρόγραμμα διατροφής που τα ρίχνει, αλλά η ίδια δεν το θεώρησε σκόπιμο να εστιάσουμε εκεί για την ώρα, οπότε δεν το συζητήσαμε καν...

• Ευχαριστώ 1

15 ώρες πρίν, ssisi2019 είπε:

Καλησπέρα και απο εμενα κορίτσια.Καλή επιτυχια σε όλες.

Δεν καταφε΄ρνω να διαβάσω πάντα όλα τα ποστ,προσπθαω να μένω ενημερωμένη...εχω μια μπέμπα 8,5 μηνων

Από την τελευταία μου διέγερση εχω κατεψυγμένα 'εμβρυακια και σκεφτομαι να προχωρησω σε ε/τ  τον άλλον μήνα

αγαπη γηηηηηη καλε ποτε έφτασε τοσο η μπουμπού σ.....πολλα φιλακια...ορμα φιλη το εχεις σ λεω

• Μου αρέσει 1

πρίν από 31 λεπτά , Anniee είπε:

Η Λευκού με την Τσεκούρα σε αυτό διαφέρουν και δεν το κρύβω ότι διαβάζοντας εδώ είχα μπερδευτεί...Δηλαδή έχω ακούσει περιπτώσεις που η Λευκού με καλές εξετάσεις δίνει προληπτικά αντιπηκτική αγωγή, ενώ η Τσεκούρα σε εμένα δεν έχει δώσει τίποτα, ούτε καν σαλοσπίρ...Τώρα ποια από τις 2 έχει δίκιο, δεν έχω ιδέα...Εφόσον ο γυναικολόγος μου είναι της ίδιας σχολής με την Τσεκούρα, ακολουθώ τη γραμμή τους και εύχομαι να έχουν δίκιο...

πρίν από 58 λεπτά , Anniee είπε:

Ναι, είδες, το έγραψα πριν, η Τσεκούρα δεν σου δίνει προληπτικά αν δεν χρειάζεσαι...

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ βλεπω που εχετε καποιες εμπειριες απο κεντρα κ γω τωρα θα ξεκινησω το ταξιδι της εξωσωματικης .εχετε ακουσει καλα λογια;εγω θα παω στο εμβρυογεννεσις με Μαστ…να .. ειναι καλη επιλογη;

Καλή αρχή κορίτσι μου και πολύ καλή τύχη! Εγώ σε αυτό το κέντρο και με αυτόν το γιατρό ήμουν τυχερή κι έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και γέννησα τον γιο μου! Επίσης, στο ίδιο κέντρο έκανα κι άλλες προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι! Πετύχαμε 2 εγκυμοσύνες, αλλά δυστυχώς ήταν παλινδρομες (αν και δεν νομίζω ότι ήταν λάθος απο τη μεριά τους, γιατί το ψάξαμε αρκετά και μάλλον βρήκαμε το πρόβλημα)! Επομένως, συμπερασματικά δηλώνω ικανοποιημένη! Εννοείται, βέβαια, ότι οι απόψεις διίστανται! 

Επίσης, επειδή κάπου διάβασα ότι "πούλησε" ο Μαστρο...την επιχείρηση στο Ιασώ κι όλοι έφυγαν κλπ,  δεν νομίζω ότι ισχύει! Κι αυτό, γιατί όταν ξαναπήγα το 2020/21 συνάντησα τους ίδιους ανθρώπους που είχα γνωρίσει το 2017 (από γιατρους μέχρι γραμματείς) ! Οι συνεργάτες γυναικολόγοι/εξωσωματιστές του κέντρου και τότε ήταν γυναικολόγοι/μαιευτήρες σε μαιευτήρια! Κι επιπλέον, επειδή δουλεύει κι η κόρη του ως εμβρυολόγος στο κέντρο, υποθέτω ότι θα ήθελε να κληροδότησει μια επικερδή επιχείρηση στην κόρη! Υποθέσεις κάνω βέβαια, χωρίς να βαζω και χέρι στη φωτιά! 

• Μου αρέσει 1

6 minutes ago, *Μυρτώ said:

Καλή αρχή κορίτσι μου και πολύ καλή τύχη! Εγώ σε αυτό το κέντρο και με αυτόν το γιατρό ήμουν τυχερή κι έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και γέννησα τον γιο μου! Επίσης, στο ίδιο κέντρο έκανα κι άλλες προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι! Πετύχαμε 2 εγκυμοσύνες, αλλά δυστυχώς ήταν παλινδρομες (αν και δεν νομίζω ότι ήταν λάθος απο τη μεριά τους, γιατί το ψάξαμε αρκετά και μάλλον βρήκαμε το πρόβλημα)! Επομένως, συμπερασματικά δηλώνω ικανοποιημένη! Εννοείται, βέβαια, ότι οι απόψεις διίστανται! 

Επίσης, επειδή κάπου διάβασα ότι "πούλησε" ο Μαστρο...την επιχείρηση στο Ιασώ κι όλοι έφυγαν κλπ,  δεν νομίζω ότι ισχύει! Κι αυτό, γιατί όταν ξαναπήγα το 2020/21 συνάντησα τους ίδιους ανθρώπους που είχα γνωρίσει το 2017 (από γιατρους μέχρι γραμματείς) ! Οι συνεργάτες γυναικολόγοι/εξωσωματιστές του κέντρου και τότε ήταν γυναικολόγοι/μαιευτήρες σε μαιευτήρια! Κι επιπλέον, επειδή δουλεύει κι η κόρη του ως εμβρυολόγος στο κέντρο, υποθέτω ότι θα ήθελε να κληροδότησει μια επικερδή επιχείρηση στην κόρη! Υποθέσεις κάνω βέβαια, χωρίς να βαζω και χέρι στη φωτιά! 

Γεια σου Μυρτουλα μου, ελπιζω να εισαι καλα!

Θέλεις να μας πεις τί βρήκατε μήπως και είναι κάτι που και άλλες κοπέλες πρέπει να ψάξουν;

τωρα πως θα προχωρήσεις;

xu6xp2.png

πρίν από 28 λεπτά , Troia είπε:

Η Λευκού με την Τσεκούρα σε αυτό διαφέρουν και δεν το κρύβω ότι διαβάζοντας εδώ είχα μπερδευτεί...Δηλαδή έχω ακούσει περιπτώσεις που η Λευκού με καλές εξετάσεις δίνει προληπτικά αντιπηκτική αγωγή, ενώ η Τσεκούρα σε εμένα δεν έχει δώσει τίποτα, ούτε καν σαλοσπίρ...Τώρα ποια από τις 2 έχει δίκιο, δεν έχω ιδέα...Εφόσον ο γυναικολόγος μου είναι της ίδιας σχολής με την Τσεκούρα, ακολουθώ τη γραμμή τους και εύχομαι να έχουν δίκιο...

Ναι, είδες, το έγραψα πριν, η Τσεκούρα δεν σου δίνει προληπτικά αν δεν χρειάζεσαι...

Ναι έτσι ακριβώς,  ενώ το ψάξιμο που έκαναν και οι δύο ήταν σχεδόν ίδιο,  ακομη και οι απαντήσεις στην περίπτωση μου,  η Τσεκούρα δεν δίνει,  η Λευκού το προτείνει έστω και χωρίς θέμα γιατί θεωρει ότι η κύηση από μόνη της κάνει θρομβωσεις,  ακολούθησα την Λευκού γιατί ήταν η τελευταία που με είχε δει και είχε βγάλει πρωτόκολλο 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 3 λεπτά , mominthemaking είπε:

Γεια σου Μυρτουλα μου, ελπιζω να εισαι καλα!

Θέλεις να μας πεις τί βρήκατε μήπως και είναι κάτι που και άλλες κοπέλες πρέπει να ψάξουν;

τωρα πως θα προχωρήσεις;

Όλα καλά εδώ! Εσύ είσαι καλά κορίτσι μου;

Πριν την δευτερη παλινδρομή είχα κάνει κολπική καλλιεργεια κι όλα ήταν τέλεια! Προφανώς σε λάθος διαγνωστικό κέντρο, γιατί η ιστολογική του εμβρύου έδειξε φλεγμονή στο ενδομήτρο! Με έστειλε ο ντοκ μου να κάνω μοριακό κολπικό έλεγχο και βρέθηκα θετική σε στρεπτοκοκο και σε αερόβια μικρόβια! Με δεδομένο ότι οι άλλες εξετάσεις ήταν καλές συν το ότι το σώμα μου μπορεί να ολοκληρώσει μια εγκυμοσύνη (άρα δεν έχει να κάνει η ανατομία κλπ) , καταλήγουμε στο ότι μάλλον εκεί είναι το θέμα! Είμαστε σε φάση που μόλις τελείωσε η "ντοπα" από αντιβίωση και παίρνουμε φουλ προβιοτικα και οι δυο! Και παλι σε κανα μήνα επανελεγχο! 

On 18/5/2021 at 9:28 ΜΜ, Ευαγγελιαα είπε:

Καλησπέρα βρε κορίτσια, πως ειστε;;

Μπορείτε να μου πείτε γιατί αυτή η "ακατανομαστη" Δεν έρχεται ΠΟΤΈ όταν τη θελουμε;;;

7 μέρες καθυστέρηση...Και με πάει πίσω στην εμβρυομεταφορα...ήδη έχασα ένα μήνα λόγω Πάσχα..  :-(

'Ασε, ακριβώς το ίδιο έχω πάθει κι εγώ!!! Και μου έπεσε το Πάσχα και τώρα δεν έρχεται η περίοδος για να ξαναξεκινήσω προετοιμασία!

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα