Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , silvy22 είπε:

ολες για την ιδια κοπέλα λέμε,εγώ ειμαι στο γεννεσις αλλα μετα την μεταφορά δεν μέτρησα παλι κατι..ισως αν ειχα κατι χαμηλο να χρειαζοταν να ξαναμετρησω..

Εγω πολλα πραγματα τα αποφασιζω μονη μου. Δηλαδη και να μην μου ελεγε ο γιατρος παλι θα μετρουσα. Πχ tsh την εχω πατησει στο παρελθον.Τωρα τη μετραω συνεχεια.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 8 λεπτά , Geek girl είπε:

καλησπερα! κορίτσια θέλω τα φώτα σας... έκανα δεύτερη μέρα του κύκλου ορμονικές εξετάσεις. Έχει καμία ιδέα για τις τιμές;;; Τις έστειλα και στο γιατρό, αλλά μέχρι να μου απαντήσει, σκεφτηκα εσάς. Είναι υψηλη η προγεστερόνη μου; γνωρίζει καμία;;

FSH: 6,8

LH: 1,5

E2: 86,5

PRG:7,0

PRL: 5,5

Την προγεστερόνη τη μετράμε 21η μέρα του κύκλου.

Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω πολλα πραγματα τα αποφασιζω μονη μου. Δηλαδη και να μην μου ελεγε ο γιατρος παλι θα μετρουσα. Πχ tsh την εχω πατησει στο παρελθον.Τωρα τη μετραω συνεχεια.

Συμφωνω κ εγω το εκανα. κ κατα τη διαρκει της εγκυμοσυνης. ζητουσα μονη μου ελεγχο αντισωματων τοξοπλασματος καθε μηνα κ καλλιεργεια κολπικου υγρου κ ελεγχο απωλειας αμνιακου κ μετρηση τραχηλου κ διαφορα αλλα...σε καθε επισκεψη.. π καποιοι τα κανουν 2 3 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη...αλλα αν.εχεις καει στο χυλο...φυσας κ το γιαουρτι π λενε...οπως κ πριν την ετ εκανα μονη καλλιεργειες κοπλικου υγρου ουρων κ tsh ft4 προλακτινη κλπ (αυτα οκ μ.τα ζητουσε κ η ενδοκρινολ)..αλλα ηθελα να μαι σιγουρη απο ολες τις πλευρες ...

• Μου αρέσει 2

πρίν από 22 λεπτά , Geek girl είπε:

καλησπερα! κορίτσια θέλω τα φώτα σας... έκανα δεύτερη μέρα του κύκλου ορμονικές εξετάσεις. Έχει καμία ιδέα για τις τιμές;;; Τις έστειλα και στο γιατρό, αλλά μέχρι να μου απαντήσει, σκεφτηκα εσάς. Είναι υψηλη η προγεστερόνη μου; γνωρίζει καμία;;

FSH: 6,8

LH: 1,5

E2: 86,5

PRG:7,0

PRL: 5,5

Για δευτερη ημερα κυκλου εαν μας ενδειαφερει ο κυκλος για ετ , οποτε μετραμε και prg, ειναι υψηλη. Δειχνει κυκλο με οχι τοσο καλη εμφυτευσιμοτητα. Η τιμη ειναι σε ng/ ml ;

πρίν από 13 λεπτά , anoulious είπε:

Για δευτερη ημερα κυκλου εαν μας ενδειαφερει ο κυκλος για ετ , οποτε μετραμε και prg, ειναι υψηλη. Δειχνει κυκλο με οχι τοσο καλη εμφυτευσιμοτητα. Η τιμη ειναι σε ng/ ml ;

Είναι σε ng/ml. Δε θα κάνω ετ σε αυτον τον κύκλο. Αλλά στον επόμενο. Από μόνη μου πήγα και έκανα  τις εξετάσεις. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι μπορω να κάνω; Διορθώνεται;

Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Geek girl είπε:

Είναι σε ng/ml. Δε θα κάνω ετ σε αυτον τον κύκλο. Αλλά στον επόμενο. Από μόνη μου πήγα και έκανα  τις εξετάσεις. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι μπορω να κάνω; Διορθώνεται;

Εγω προσωπικα δεν ξερω εαν μπορεις να κανεις κατι. Καταστολη εχω κανει μονο μια ή δυο φορες και δε θυμαμαι. Να μας πουνε και τα υπολοιπα κοριτσια οταν κανεις καταστολη απο τον προηγουμενο κυκλο περα απο την Ε2 και την lh δεν επηρεαζεται και η prg? 

Σε καθε περιπτωση το πιο πιθανον ειναι να ετυχε απλα ο κυκλος. Δεν ασχολεισαι και ο επομενος θα ειναι καλος. Καλη επιτυχια

• Μου αρέσει 2

Οι τιμές που έγραψα πιο πάνω ειναι μετα απο καταστολή και μακρύ πρωτόκολλο αλλα προγεστερονη μετρήσαμε μόνο την 1η μέρα της ετ, συζήτησε το με το γιατρό σου αν κατι σε απασχολεί, εμενα μου έβγαλε αυτό το πρωτόκολλο σύμφωνα με το ιστορικό μου και τις εξετάσεις μου @Geek girl

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, Love!!! είπε:

Καλημέρα κούκλα...

Εγώ και τις 2 φορές που έκανα ετ μου ήρθε περίοδος κανονικότατα... και είχα τρελαθεί τότε νόμιζα ότι κάτι δεν έγινε σωστά. Αλλα συμβαίνει σε πολλές κοπέλες.... 

Αλήθεια?? είχες κανονική ροή τη μέρα της αναμενόμενης περίοδου και ήσουν εγκυος??

Τελικα τα πάντα γίνονται... να σου ζήσει!!!

ναι είχα κ μαλιστα κ κοματια απο αιμα....κ γω οταν το ειδα ειπα παει αυτο ηταν...ομως η χοριακη μ ειχε αλλη αποψη....ευχομαι οπως εγω απεκτησα το παιδι μ ετσι να το αποκτησουν κ ολες οι κοπελες εδω μεσα..

κ οπως ειπες κ εσυ ΝΑΙ ΟΛΑ ΓΊΝΟΝΤΑΙ...

1 ώρα πρίν, Andri M είπε:

Σε εμένα δεν μου μέτρησε ο Κούρτης, όταν του το ζήτησα μου είπε ότι ήμουν καλυμμένη και η εγκυμοσύνη μου έχει πάει καλά.

Οι γνώμες για τη μέτρηση διίστανται. Κάποιοι γιατροί υποστηρίζουν ότι η μέτρηση δεν είναι έγκυρη γιατί επηρεάζεται από τη λήψη προγεστερόνης. 

ουτε εμενα  με μέτρησε.. κ νομίζω  αυτη ειναι η τακτική τ. ετσι δουλεύει ο ιδιος.

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια τι σημαίνει μια χαμηλή οιστραδιόλη τη δεύτερη μέρα; Πρώτη φορά παίρνω τιμή κάτω από τα φυσιολογικά όρια. Είναι κακός κύκλος; Περιμένω τηλ του γιατρού να μου πει κ εκείνος αλλά δεν έχω υπομονη

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

εμένα μου μετρησε 1η μερα ετ και ειχα 500 ε2 και 50 prg μου λεει ειναι πολύ καλές οι τιμές συνεχίζεις την αγωγή , είχα διαβάσει εδω στο καφε για μια κοπέλα που είχε ταλαιπωρηθεί πολύ να αποκτήσει μωράκι και είχε εντοπίσει το πρόβλημα οτι της επεφτε η προγεστερόνη

Αριστες οι τιμες σου.

4 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Κι εγώ νομίζω θα νιώθω πιο καλά αν τις μέτραω!θα το προτείνω στον γιατρό μου και ελπίζω να συμφωνήσει!ποιες είναι οι τιμές που πρέπει να κυμαίνονται γνωρίζεις;

Επειδη δεν ειμαστε γιατροι θα σου πω αυτα που εχω δει απο την εμπειρια μου σε συνδυασμο με οσα εχω ακουσει απο γιατρους παντα με καποια επιφυλαξη για το τι θα σου πει τελικα ο γιατρος σου. Λοιπον για prg την ημερα της ετ ή μετα στην αναμονη τα ελαχιστα απαιτουμενα ορια ειναι για prg 25 περιπου ng/ml και Ε2 περιπου 150 pg/ ml. AΛΛΑ για καλυτερες ιδανικες τιμες και σν ο γιατρος  ειναι ψειρας θα ζητησει prg 40 pg/ml και Ε2 πανω απο 150 περιπου 200-250.Δηλαδη με τις αρχικες τιμες δε θα ανησυχησεις αλλα λογικα θα σου πει να ανεβασεις τη δοσολογια. Ολα αυτα στο περιπου.

• Μου αρέσει 2

19 hours ago, Natty86 said:

Καλησπερα κοπέλα μ! Και βασικά καλησπερα σε όλες ( εχω πολυ καιρό να μπω) αυτό που είπες επειδή το εχω κ εγώ αυτο με τα ξυπνήματα και γενικότερα μια μήτρα πολυ ανησυχη από την έμβρυο μεταφορά κ μετα, είδα κ έπαθα να με ακουσει κάποιος.. Διότι ξυπναγα κ εγώ στον υπνο μου από πονους κάτι που γενικά δεν το εχω.. Επειδή έχω αλλάξει γιατρό κ επιτέλους αυτους τουλάχιστον με άκουσε μου είπε ότι συνήθως αυτές οι έντονες αντιδράσεις υποδεικνυουν κάτι ανοσολογικο κ μια αισθηση της μητρας να απορρίψει τα έμβρυα.. Όποτε οι σκέψεις που κάνεις δεν είναι καθόλου παράλογες.... Εμενα το πλάνο μ είναι την επόμενη φορά να λάβω κορτιζόνη για λίγο καιρό ( δυστυχώς ) και κυρίως να μεταφέρω κατεψυγμένα αφου ο οργανισμός μου ηρεμήσει απ τα φάρμακα... Η αλήθεια είναι πως πάω για την τεταρτη έμβρυο μεταφορά πλεον και παρόλο που κόψαμε τη διαδικασία στη μέση και τα βάλαμε στην άκρη αδιαθετησα 23η μέρα ( πολυ νωρίς για μένα) όποτε οι εικασίες του δόκτωρ ότι τα φάρμακα σε εμένα προκαλουν μια αποδιοργάνωση ορμονική και μια επιβάρυνση παραπανω δείχνει να στέκει γαι αρχή... 

Κι εγώ τα ίδια κοπέλα μου.

Έντονους πόνους σε κάθε μεταφορά,πετυχημένη και μη όμως.αυτό πως να εξηγείται;;

Νόμιζα από την προγεστερονη ότι ήταν..

56 minutes ago, Kalaleme said:

Κορίτσια τι σημαίνει μια χαμηλή οιστραδιόλη τη δεύτερη μέρα; Πρώτη φορά παίρνω τιμή κάτω από τα φυσιολογικά όρια. Είναι κακός κύκλος; Περιμένω τηλ του γιατρού να μου πει κ εκείνος αλλά δεν έχω υπομονη

Ποσό χαμηλή;καλό είναι,δείχνει δυναμική ωοθηκών σε συνδυασμό με καλή fsh ασε που δε βγάζεις άκρη πιστευω.σε κύκλους με fsh 6 και οιστραδιολη 40 ειχα κύστη και σε κύκλους με fsh 8 και οιστραδιολη 49 καλή βλαστοκυστη

5 hours ago, anoulious said:

Αυτο που εννοω ειναι οτι τωρα ειναι αργα , αν ειναι περιοδος σημαινει οτι εχει ηδη πεσει η prg και δεν" προλαβαινει" να την ανεβασει. Εμενα σε δικη μου ετ καποια στιγμη που τις μερες της αναμονης μετρησα prg και ητανε 36  ο γιατρος επικοινωνησε και μου ειπε τη θελουμε να παραμεινει πανω απο 40 και μου αυξησε τη δοση. Εγω ξεροντας το 25 ng/ml σαν  το ελαχιστο  περιπου απαιτουμενο οριο ημουν χαλαρη αλλα αυτος επεμενε.

Αν η χοριακη της ειναι θετικη σαφως και θα τη μετρησει για να αυξησει τη δοση για να βοηθησει την κυηση να παραμεινει.

Αλήθεια;πάνω από 40 ε;εμένα πάντα εκεί οριακά είναι.στην πετυχημένη μεταφορά ήταν 37 μια εβδομάδα μετά την ετ τις άλλες φορες που ήταν αποτυχημένες ήταν 42

xu6xp2.png

πρίν από 10 λεπτά , mominthemaking είπε:

Κι εγώ τα ίδια κοπέλα μου.

Έντονους πόνους σε κάθε μεταφορά,πετυχημένη και μη όμως.αυτό πως να εξηγείται;;

Νόμιζα από την προγεστερονη ότι ήταν..

Ποσό χαμηλή;καλό είναι,δείχνει δυναμική ωοθηκών σε συνδυασμό με καλή fsh

Αλήθεια;πάνω από 40 ε;εμένα πάντα εκεί οριακά είναι.στην πετυχημένη μεταφορά ήταν 37 μια εβδομάδα μετά την ετ τις άλλες φορες που ήταν αποτυχημένες ήταν 42

Ολες οι τιμες που γραφεις ειναι πολυ κοντα.Καλες γενικα ασχετα απο το αποτελεσμα που μαλλον οφειλεται σε αλλους λογους.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 15 λεπτά , mominthemaking είπε:

Ποσό χαμηλή;καλό είναι,δείχνει δυναμική ωοθηκών σε συνδυασμό με καλή fsh ασε που δε βγάζεις άκρη πιστευω.σε κύκλους με fsh 6 και οιστραδιολη 40 ειχα κύστη και σε κύκλους με fsh 8 και οιστραδιολη 49 καλή βλαστοκυστη

Μόλις 17. Μόλις μιλήσαμε, μου ειπε ότι ξεκιναω διεγερση. Κόλλησα λιγο, αλλά για να το λέει, φαντάζομαι δε θα το ρισκαρε...

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα