Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Το NGS ειναι μια εξετάσει που παίρνουν κύτταρα απο το ενδομήτριο για να δουν ποσο καθάρισες κ τι μικρόβια εχεις μεσα..γινεται οταν εχεις αποβολή κ στέλνετε το δείγμα στην  Ιταλία.

Α καταλα οκ εγώ είχα παλινδρομη αλλά βγήκε ο καρυωτυπος με τρισωμια 15 δυστυχώς!!!

2 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Ειναι μοριακος ελεγχος ενδομητριου με μεθοδο ngs δηλαλληλουχιση νεας γενιας.Συνηθως η χλωριδα του ενδομητριου χαρακτηριζεται απο την παρουσια γαλακτοβακιλλων σε ποσοστο μεγαλυτερο απο 90%  .Στο υπο αναλυση δειγμα που σου παιρνει ο γιατρος απο την 15η εως 25η μερα κυκλου (το αναλύουν οι Ιταλοί κ στελνουν απαντηση με μαιλ) εκει φαινονται καποια  βακτηρια κ μικροβια που τα ονοματίζουν ένα ενα πχ σε καποια γυναικα μπορει οι Γαλακτοβακιλοι  να ειναι σε ποσοστο 30% το οποιο δεν ειναι καλό..γιατι ιδανικα θελουμε ανω των 90% αλλα πχ μικροβια (σου γραφω ενα δειγμα) ειναι Firmicutes 13% Veilonika atypical 1% Proteovactiria 4% Nostocaceae 6%  Αλλα βακτήρια 2% Και τοτε δινει αγωγη ο γιατρος για να φτιαξει το ενδομητριο αλλιως η εμφυτευση αποτυγχάνει λογω αυτων  endometriome . It  ειναι το σαιτ .εγω το εκανα να αποκλεισω τυχον θεματα μικροβιων λογω 2 αποτυχημένων ετ.

Κατάλαβα σε ευχαριστώ γι την ενημέρωση εγώ είχα την 3 παλινδρομη και αυτή την φορά  ο καρυωτυπος έδειξε τρισωμια 15!!!Εμένα εμφυτευονται κανονικά αλλά τα χάνω λόγω χρωμοσωμιακων ανωμαλιών την 8η εβδομαδα !!!απλά τώρα φοβάμαι για το αν θα καθαρίσω γρήγορα με τόσες αποξεσεις!!!Θα ξανακάνω υστεροσκοπηση αλλά βρε γαμωτο 2 μήνες αντιβιωσεις και από το στόμα και εγχυσεις πάρα πολλά ΕΛΕΟΣ θα πάθω τίποτα!!!:(

• Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Μακάρι κοριτσια...Δεν ξερω...Απλα είναι ολα δυσκολα...Οι αδειες συνεχεια απο τη δουλειά,η αποσταση 250 κ 250 να παμε κ να ρθουμε κ ενα παιδι που θα το αφηνω συνεχεια πισω...Το εκανα οταν σεν ειχα υποχρεωσεις...τωρα μου φαίνεται βουνο...Θα το κανω προφανως αλλα είναι αλλιώς...Κ το παιδακι μου σαν εμβρυακι προχωραγε λιγο με καθυστερηση... Έφτασε να είναι 5ης μερας την 6η... Μακαρι να πάρει τα πανω του...Αλλα νομιζω πως δεν ηταν κ πολυ αισιοδοξη η εμβρυολογος...

Εχουν θεμα με την ενημερωση παντα αργαυν εμεις ομως σπαμε απο αγωνια 

Ευχομαι να  παει καλα το εμβρυακι σας 

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Ειναι μοριακος ελεγχος ενδομητριου με μεθοδο ngs δηλαλληλουχιση νεας γενιας.Συνηθως η χλωριδα του ενδομητριου χαρακτηριζεται απο την παρουσια γαλακτοβακιλλων σε ποσοστο μεγαλυτερο απο 90%  .Στο υπο αναλυση δειγμα που σου παιρνει ο γιατρος απο την 15η εως 25η μερα κυκλου (το αναλύουν οι Ιταλοί κ στελνουν απαντηση με μαιλ) εκει φαινονται καποια  βακτηρια κ μικροβια που τα ονοματίζουν ένα ενα πχ σε καποια γυναικα μπορει οι Γαλακτοβακιλοι  να ειναι σε ποσοστο 30% το οποιο δεν ειναι καλό..γιατι ιδανικα θελουμε ανω των 90% αλλα πχ μικροβια (σου γραφω ενα δειγμα) ειναι Firmicutes 13% Veilonika atypical 1% Proteovactiria 4% Nostocaceae 6%  Αλλα βακτήρια 2% Και τοτε δινει αγωγη ο γιατρος για να φτιαξει το ενδομητριο αλλιως η εμφυτευση αποτυγχάνει λογω αυτων  endometriome . It  ειναι το σαιτ .εγω το εκανα να αποκλεισω τυχον θεματα μικροβιων λογω 2 αποτυχημένων ετ.

Πόσο κοστίζει?

2 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Πόσο κοστίζει?

340€ κ αποτελεσμα σε 10-12 μερες στο μαιλ σου κ τηλ απο το γιατρο..απλα ενα δειγμα σου παιρνει με μεθη ή χωρις( αν αντεχεις).

ZAeBp3.png

8 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

340€ κ αποτελεσμα σε 10-12 μερες στο μαιλ σου κ τηλ απο το γιατρο..απλα ενα δειγμα σου παιρνει με μεθη ή χωρις( αν αντεχεις).

Μπαίνω στην κουβέντα σας γιατί πρώτη φορά βρήκα μαζεμένες τόσες πληροφορίες για αυτό το θέμα. Αν υπάρχουν μικρόβια στο ενδομήτριο ειναι ασυμπτωματικο να φανταστώ; Ξέρετε πότε είναι μια καλή στιγμή για να ελεγχθει κι αυτό, πχ μετά από πόσες αποτυχίες εμφύτευσης; 

Διαφημίσεις

Kοριτσια καλημερα, ξερει καμμια σας μια εξεταση αιματος που γινεται τη 2η μερα του κυκλου κ βλεπουν τους μικροοργανισμους της μητρας? χθες μου ειπε μια φιλη μου πως σωθηκε απο αυτη την εξεταση , της βρηκαν χλαμυδια στο ενδομητριο κ πηρε 3 μηνες αντιβιωση κ μετα εμεινε μονη της. Απλα επειδη εχουν περασει χρονια δε θυμοταν πως λεγοταν η εξεταση αυτη κ τη ψαχνω στο ιντερνετ κ δε τη βρισκω 

πρίν από 39 λεπτά , Freida είπε:

Kοριτσια καλημερα, ξερει καμμια σας μια εξεταση αιματος που γινεται τη 2η μερα του κυκλου κ βλεπουν τους μικροοργανισμους της μητρας? χθες μου ειπε μια φιλη μου πως σωθηκε απο αυτη την εξεταση , της βρηκαν χλαμυδια στο ενδομητριο κ πηρε 3 μηνες αντιβιωση κ μετα εμεινε μονη της. Απλα επειδη εχουν περασει χρονια δε θυμοταν πως λεγοταν η εξεταση αυτη κ τη ψαχνω στο ιντερνετ κ δε τη βρισκω 

Εγω το εκανα μαζι με τεστ παπ και το ngs που λεμε μαζι με ωοληψια «καλλιεργεια κολπικου υγρου»εγραφε και έλεγξαμε μυκοπλασμα ουρεοπλασμα  χλαμυδια κλπ 80€ πληρωσα.δεν την εκανα 2η μερα του κυκλου.ναι ,δεν εχεις συμπτωματα καθολου @Kalalemeεγω το εκανα μετα απο 2 αποτυχημενες για να αποκλεισω μητρα για να  μη κανω τζαμπα Ετ ,αλλα εγω επεμενα στο γιατρο να κανω διαφορα,οποτε δε ξερω να σου πω μετα απο ποσες αποτυχημενες,παντα σκεφτομουν οτι καλο ειναι να τα ελέγξω ολα διοτι δε με επαιρνε κ απο θεμα χρονου..

• Ευχαριστώ 2

ZAeBp3.png

πρίν από 47 λεπτά , Freida είπε:

(Pcr periodou legete)Alla Den einai poly aksiopisti eksetasi. Bgazei polla psebdos thetika mikrobia . H alli eksetasi pou sou grafei h nephele78 exei megaliteri aksiopistia 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Κοριτσια καλημερα. Ξερετε καθε ποσο πρεπει να διπλασιαζεται η χοριακη μετα τις 2400 ? Εκανα ελεγχο χθες μετα απο Τεταρτη ,δλδ 5 ημερες μετα και εχει ανεβει μεν αλλα νομιζω δεν ειναι καλος ο διπλασιασμος, ειναι 6420. Ειμαι να σκασω.....κανονικα θα πηγαινα για υπερηχο την ερχομενη βδομαδα για να δουμε κι εμβρυικα στοιχεια και καρδουλα αν ειμασταν τυχεροι, αλλα εχω φοβηθει πολυ και ζητησα απο γιατρο μηπως κανουμε υπερηχο σημερα. Τι λετε, με τις μοναδες αυτες φαινεται συνηθως τιποτα στον υπερηχο ή τσαμπα θα παμε? 

πρίν από 3 λεπτά , Melina80 είπε:

Κοριτσια καλημερα. Ξερετε καθε ποσο πρεπει να διπλασιαζεται η χοριακη μετα τις 2400 ? Εκανα ελεγχο χθες μετα απο Τεταρτη ,δλδ 5 ημερες μετα και εχει ανεβει μεν αλλα νομιζω δεν ειναι καλος ο διπλασιασμος, ειναι 6420. Ειμαι να σκασω.....κανονικα θα πηγαινα για υπερηχο την ερχομενη βδομαδα για να δουμε κι εμβρυικα στοιχεια και καρδουλα αν ειμασταν τυχεροι, αλλα εχω φοβηθει πολυ και ζητησα απο γιατρο μηπως κανουμε υπερηχο σημερα. Τι λετε, με τις μοναδες αυτες φαινεται συνηθως τιποτα στον υπερηχο ή τσαμπα θα παμε? 

fisika k tha deis sako k embriika stoixeia apo tis 1500 k meta ta blepeis ola.  Arkei na min exei arxaio yperixo o giatros 

Min se anxonei h xoriaki mporei na htan dyo embrya k na ypoxorise to ena.  

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

4 minutes ago, linaa said:

fisika k tha deis sako k embriika stoixeia apo tis 1500 k meta ta blepeis ola.  Arkei na min exei arxaio yperixo o giatros 

Min se anxonei h xoriaki mporei na htan dyo embrya k na ypoxorise to ena.  

Σε ευχαριστω για την απαντηση κοριτσι μου. Δε ξερω τι να σκεφτω  πραγματικα....μακαρι να ειναι ολα καλα. 

1 hour ago, linaa είπε:

(Pcr periodou legete)Alla Den einai poly aksiopisti eksetasi. Bgazei polla psebdos thetika mikrobia . H alli eksetasi pou sou grafei h nephele78 exei megaliteri aksiopistia 

τελεια, σας ευχαριστω πολυ και τις 2 @Nephele78 σωζεις ζωες :)) 

2 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Καλημερα.Δεν ειναι απαραιτητο να διπλασιάζεται η χοριακη σε 2μερες.σε 2μερες θέλουμε το λιγότερο 60%αυξηση κ διπλασιασμό σε 3 μερες,ολα καλΑ θα πανε!!ποια μερα ετ εισαι;

ZAeBp3.png

7 minutes ago, Nephele78 said:

Καλημερα.Δεν ειναι απαραιτητο να διπλασιάζεται η χοριακη σε 2μερες.σε 2μερες θέλουμε το λιγότερο 60%αυξηση κ διπλασιασμό σε 3 μερες,ολα καλΑ θα πανε!!ποια μερα ετ εισαι;

Καλημερα κοριτσι μου. Ειμαι στην 24η ημερα απο ετ. Δεν ξερω καθολου, εχω και πονακια στην περιοχη της κοιλιας σαν πονους περιοδου κι εχω ανησυχησει. Προγεστερονη επισης που μετραω ειναι σταθερη εδω και 5 ημερες στα 54,50. Μηπως θα επρεπε να εχει ανεβει λιγο παραπανω οσο προχωρανε οι μερες?

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

Ναι, είναι η εξέταση που διαφημίζει ο Τσιλιβάκος...Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τις πατέντες των παθολογοανατόμων...

3 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Εγώ αν επιτρέπεται θα ήθελα να ρωτήσω αν ο γιατρός σου σου είπε να κάνεις χοριακή σε αυτή τη φάση...Μάλλον όχι...Έχω διαβάσει εδώ ότι από ένα σημείο και μετά η χοριακή δεν διπλασιάζεται, και αυτό μου ακούγεται λογικό. Προσωπικά στην περίπτωσή μου δεν έμαθα ποτέ πώς εξελίχθηκε η χοριακή μου, έκανα τις 2 χοριακές που μου ζήτησε ο γιατρός μου, ακολουθούσα τις οδηγίες του και πήγα για υπέρηχο ακριβώς τη μέρα που μου είπε και όχι νωρίτερα. Και δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά, δηλαδή θέλω να πω ότι έκανα ό,τι μου είπε χωρίς να αμφισβητώ τις οδηγίες του (οι οποίες ήταν πολύ μετριοπαθείς) και τελικά διαπίστωσα ότι δεν κάναμε κάτι λάθος, δηλαδή επιβεβαιώθηκε σε ό,τι μου έλεγε. Κι επειδή διάβασα πιο κάτω ότι έλεγξες την προγεστερόνη σου, φαντάζομαι ότι ούτε αυτό σου το ζήτησε (το λέω δεδομένου ότι διαβάζοντας εδώ μάλλον είναι συγκεκριμένοι γιατροί που το ζητάνε αυτό). Για να μην μας το ζητάνε αυτό οι δικοί μας γιατροί, κάτι θα ξέρουν παραπάνω, αντίστοιχα για να το ζητάνε οι άλλοι γιατροί, κι εκείνοι κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Εμείς όμως κάναμε μια επιλογή, και πρέπει να της δείξουμε εμπιστοσύνη και να την ακολουθήσουμε. Τουλάχιστον γι' αυτή την προσπάθεια που κάνουμε μαζί τους τώρα. Συγγνώμη αν σου δίνω την εντύπωση ότι προσπαθώ να σε νουθετήσω, αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι: χαλάρωσε και απόλαυσέ το. Το ξέρω ότι ειδικά στο α' τρίμηνο κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο και ότι το άγχος και η αγωνία δεν σε αφήνει, αλλά δες σε πόσο καλή θέση είναι να έχεις πετύχει με την πρώτη προσπάθεια (ίσως και δίδυμα αν κρίνουμε από το ύψος της χοριακής σου) και αυτό θα πρέπει να σου λέει κάτι και για το γιατρό που εμπιστεύτηκες, αλλά και για τον οργανισμό σου, που κατέβαλες προσπάθεια και έκανες υπομονή ώστε να τον φέρεις σε μία καλή κατάσταση. Θα περιμένω τα νέα σου από τον υπέρηχο. Κάνε ό,τι σου λέει ο γιατρός σου, γιατί σε διαφορετική περίπτωση (π.χ. αν πας για υπέρηχο νωρίτερα), κινδυνεύεις να αγχωθείς περισσότερο.

πρίν από 42 λεπτά , Melina80 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου. Ειμαι στην 24η ημερα απο ετ. Δεν ξερω καθολου, εχω και πονακια στην περιοχη της κοιλιας σαν πονους περιοδου κι εχω ανησυχησει. Προγεστερονη επισης που μετραω ειναι σταθερη εδω και 5 ημερες στα 54,50. Μηπως θα επρεπε να εχει ανεβει λιγο παραπανω οσο προχωρανε οι μερες?

Επίσης αν τα πονάκια που νιώθεις μοιάζουν με τραβήγματα, αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό, καθώς η μήτρα σου μεγαλώνει και τεντώνεται. Αν θέλεις, μπες είτε σε κάποιο site παρακολούθησης της κύησης (εγώ βρίσκω πολύ καλό αυτό του Ιασώ) να διαβάσεις τι είναι φυσιολογικό να νιώθεις στην εβδομάδα που είσαι ή μπορώ να σου στείλω link να κατεβάσεις το βιβλίο που διαβάζω για την εγκυμοσύνη. Κάποια στιγμή εδώ κοντά μπορεί να δεις ροζ βλέννες, είναι επίσης φυσιολογικό, είναι επειδή σπάνε κάποια αγγειάκια στη μήτρα σου καθώς μεγαλώνει. Σκέψου ότι τα είδα αυτά 2 φορές και δεν πήρα καν το γιατρό να του το πω, είχα διαβάσει σχετικά και ήμουν προετοιμασμένη...

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα