Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Έκανα σε αυτήν την προσπάθεια. Στα 550 νομίζω. Σε εμένα είχε αποτέλεσμα. Γρήγορη διαδικασία και για γυναίκες με πρόβλημα στην πάχυνση του ενδομητρίου (τις άλλες φορές έπαιρνα ένα σωρό σικλακούρ και το 7,5 με το ζόρι) νομίζω ότι βοηθά. Ανανέωση κυττάρων, κακό δεν κάνει καλό ίσως πολύ. Βοηθά και σε τυχόν φλεγμονές που μπορεί να υπάρχουν από όσα διάβασα μετά. 

Ποια μερα του κυλου σε σχεση με την ετ το εκανες?

10 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Κοριτσια καλημερα. Ξερετε καθε ποσο πρεπει να διπλασιαζεται η χοριακη μετα τις 2400 ? Εκανα ελεγχο χθες μετα απο Τεταρτη ,δλδ 5 ημερες μετα και εχει ανεβει μεν αλλα νομιζω δεν ειναι καλος ο διπλασιασμος, ειναι 6420. Ειμαι να σκασω.....κανονικα θα πηγαινα για υπερηχο την ερχομενη βδομαδα για να δουμε κι εμβρυικα στοιχεια και καρδουλα αν ειμασταν τυχεροι, αλλα εχω φοβηθει πολυ και ζητησα απο γιατρο μηπως κανουμε υπερηχο σημερα. Τι λετε, με τις μοναδες αυτες φαινεται συνηθως τιποτα στον υπερηχο ή τσαμπα θα παμε? 

Εννοειται οτι δεν διπλασιαζεται σ αυτο το νουμερο.Τσαμπα αγχωθηκες

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, anoulious είπε:

Ποια μερα του κυλου σε σχεση με την ετ το εκανες?

Εννοειται οτι δεν διπλασιαζεται σ αυτο το νουμερο.Τσαμπα αγχωθηκες

Αν μετρώ καλά, την 14η κάναμε το prp. Την 16η κάναμε την ετ. Γιατί ρωτάς; Παίζει ρόλο λες η ημέρα; 

Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Visit a vis είπε:

Αν μετρώ καλά, την 14η κάναμε το prp. Την 16η κάναμε την ετ. Γιατί ρωτάς; Παίζει ρόλο λες η ημέρα; 

Υπαρχουν 2 σχολες.Πχ ο Σφακ στον κυκλο της ετ δε θελει τιποτα να κανει.Το prp ενδομητριου το κανει στον προηγουμενο κυκλο.Ο γιατρος μου το κανει στην αρχη του κυκλου της ετ..3-4 ημερα. Και πολυ κοντα στην ετ και αυτος δε θελει αλλα θελει αρχη  κυκλου για να βοηθησει και το ενδομητριο να παχυνει..Καποιοι αλλοι γιατροι υποστηριζουν οτι πρεπει να γινεται κοντα στην ετ , οπως ακριβως εκανες εσυ,για να βοηθησει την ετ..Για αυτο ρωτησα...

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, Clouds είπε:

Έχει κάνει κάποια prp ενδομητρίου; Είχε αποτέλεσμα; Ποιο το κόστος;

Ηταν αρνητικό εκείνη την φορα, αλλα ειχα και μέτρια έμβρυα. Με το πάχος του ενδομητριου πρόβλημα δεν ειχα ποτε. Κόστος 900 ευρώ.

• Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

6 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Σίγουρα θα φανούν και εμβρυικα στοιχεία! Η δική μου χοριακη δεν είχε καλή αύξηση αλλά ήταν στις αρχές της, από ένα σημείο και μετά όπως σου έγραψαν τα κορίτσια δεν διπλασιάζεται ακριβώς. Συζητα με το γιατρό και να πας όποτε σου πει για υπέρηχο Να δείτε ότι συμπίπτει η εβδομάδα με το μέγεθος του σάκου. Με το καλό να ακούσετε και καρδούλα!

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, η ετ μου θα  γίνει προς τέλη Ιούνη. Εχουν τελειώσει οι βιταμίνες που έπαιρνα και σκεφτόμουν μήπως από τώρα κ στο εξής ξεκινήσω μια μικρή δόση από coq10 (30 ή 100 mg), έτσι για συντήρηση και μια μικρή τόνωση. Έχει νόημα λέτε; Κακό δεν κάνει, έτσι δεν είναι;

Κοριτσια καλημερα,
θελω να ρωτησω οσες περασατε επιτροπη,μετα απο ποσο καιρο μπορεις να πας να παρεις τα ενεσακια?
Γιατι θελω να κανω την εξωσωματικη το Σεπτεμβρη,ομως απο επιτροπη θα περασω αυριο.
Μπορω να παω να τα παρω τοτε?Επισης μπορεις στο ενδιαμεσο να αλλαξεις κεντρο εξωσωματικης ή εφοσον το φακελο στον εχει φτιαξει καποιο συγκεκριμενο κεντρο πρεπει οπωσδηποτε να συνεχισεις εκει?

πρίν από 14 λεπτά , despina. είπε:

Κοριτσια καλημερα,
θελω να ρωτησω οσες περασατε επιτροπη,μετα απο ποσο καιρο μπορεις να πας να παρεις τα ενεσακια?
Γιατι θελω να κανω την εξωσωματικη το Σεπτεμβρη,ομως απο επιτροπη θα περασω αυριο.
Μπορω να παω να τα παρω τοτε?Επισης μπορεις στο ενδιαμεσο να αλλαξεις κεντρο εξωσωματικης ή εφοσον το φακελο στον εχει φτιαξει καποιο συγκεκριμενο κεντρο πρεπει οπωσδηποτε να συνεχισεις εκει?

Κορίτσι μου καλημέρα...τα φάρμακα τα παίρνεις την ίδια ώρα εφόσον έχεις άυλη συνταγογράφηση....το φαρμακείο στο μαρούσι είναι στο ίδιο κτήριο με την επιτροπή. Να πάρεις παγοκυστες μαζί σου για να μεταφέρεις τα φάρμακα Μπορείς να πας και άλλη μέρα, αλλά γιατί να ταλαιπωρείσαι και να περιμένεις πάλι στην ουρά...Μόλις δώσεις τα χαρτιά σου για την επιτροπή πάρε και χαρτί αναμονής για το φαρμακείο για να μην καθυστερήσεις καθόλου. Τώρα αυτό για το κέντρο που μερωτάς δεν το γνωρίζω αλλά γιατί να μην μπορείς.

13 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Υπαρχουν 2 σχολες.Πχ ο Σφακ στον κυκλο της ετ δε θελει τιποτα να κανει.Το prp ενδομητριου το κανει στον προηγουμενο κυκλο.Ο γιατρος μου το κανει στην αρχη του κυκλου της ετ..3-4 ημερα. Και πολυ κοντα στην ετ και αυτος δε θελει αλλα θελει αρχη  κυκλου για να βοηθησει και το ενδομητριο να παχυνει..Καποιοι αλλοι γιατροι υποστηριζουν οτι πρεπει να γινεται κοντα στην ετ , οπως ακριβως εκανες εσυ,για να βοηθησει την ετ..Για αυτο ρωτησα...

Α μάλιστα! Από ό,τι έχω καταλάβει ο δικός μου το κάνει πολύ κοντά στην ετ γενικά. Ακόμη και την ίδια μέρα έχω ακούσει. Μπορεί να λειτουργεί αλλιώς σε κάθε οργανισμό. Αλλά μια ανανέωση κυττάρων μέσα μας και έξω μας, ως μεγαλοκοπέλα μιλώ, κακό δεν κάνει!!! ;-) 

• Μου αρέσει 2

Καλημέρα κορίτσια. Έχω ένα ραντεβού για το ενδοκρινολογικό τμήμα με την κυρία Βενάκη στο Έλενα αυτή τη Δευτέρα πού όμως δεν θα το χρειαστώ. Υπάρχει καμία που το χρειάζεται;

Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , konik είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα...τα φάρμακα τα παίρνεις την ίδια ώρα εφόσον έχεις άυλη συνταγογράφηση....το φαρμακείο στο μαρούσι είναι στο ίδιο κτήριο με την επιτροπή. Να πάρεις παγοκυστες μαζί σου για να μεταφέρεις τα φάρμακα Μπορείς να πας και άλλη μέρα, αλλά γιατί να ταλαιπωρείσαι και να περιμένεις πάλι στην ουρά...Μόλις δώσεις τα χαρτιά σου για την επιτροπή πάρε και χαρτί αναμονής για το φαρμακείο για να μην καθυστερήσεις καθόλου. Τώρα αυτό για το κέντρο που μερωτάς δεν το γνωρίζω αλλά γιατί να μην μπορείς.

Καλημερα!Δεν περναω απο επιτροπη στο Μαρουσι,περναω απο Αιγαλεω.
Οταν λες τα περνω ιδια ωρα δεν πρεπει να μου τα γραψει πρωτα ο γιατρος?
Εμενα για να καταλαβεις με πιεζει ο γιατρος με τον τροπο του να κανω την εξωσωματικη μεσα στο καλοκαιρι,ομως εγω για ψυχολογικους λογους θελω να την κανω μετα τις διακοπες.
Οποτε σκεφτομουν να παρω την εγκριση και να παω απλα το Σεπτεμβρη να μου τα γραψει ο γιατρος και τοτε να τα παρω.
Τα φαρμακα για να καταλαβω ειναι τα ιδια?Γιατι εχω ακουσει οτι το καθε κεντρο εχει το δικο του πρωτοκολλο.

πρίν από 2 λεπτά , despina. είπε:

Καλημερα!Δεν περναω απο επιτροπη στο Μαρουσι,περναω απο Αιγαλεω.
Οταν λες τα περνω ιδια ωρα δεν πρεπει να μου τα γραψει πρωτα ο γιατρος?
Εμενα για να καταλαβεις με πιεζει ο γιατρος με τον τροπο του να κανω την εξωσωματικη μεσα στο καλοκαιρι,ομως εγω για ψυχολογικους λογους θελω να την κανω μετα τις διακοπες.
Οποτε σκεφτομουν να παρω την εγκριση και να παω απλα το Σεπτεμβρη να μου τα γραψει ο γιατρος και τοτε να τα παρω

Α νόμιζα ότι περνάς από το Μαρούσι....Για το Αιγάλεω δεν ξέρω που είναι το αντίστοιχο φαρμακείο.....Ναί θα πρέπει να στα γράψει ο γιατρός σου και μετά να πας να τα πάρεις....Εμένα μου τα συνταγογράφησε ηλεκτρονικά και τα πήρα την ίδια στιγμή...Τώρα αυτό που ρωτάς για το αν μπορείς να πάρεις την έγκριση και να πάς να τα πάρεις από Σεπτέμβη δεν το γνωρίζω. Αλλά τι σημαίνει σε πιέζει????θα ξεκινήσεις όποτε είσαι έτοιμη....

πρίν από 6 λεπτά , konik είπε:

Α νόμιζα ότι περνάς από το Μαρούσι....Για το Αιγάλεω δεν ξέρω που είναι το αντίστοιχο φαρμακείο.....Ναί θα πρέπει να στα γράψει ο γιατρός σου και μετά να πας να τα πάρεις....Εμένα μου τα συνταγογράφησε ηλεκτρονικά και τα πήρα την ίδια στιγμή...Τώρα αυτό που ρωτάς για το αν μπορείς να πάρεις την έγκριση και να πάς να τα πάρεις από Σεπτέμβη δεν το γνωρίζω. Αλλά τι σημαίνει σε πιέζει????θα ξεκινήσεις όποτε είσαι έτοιμη....

Ελα ντε,πες μου εσυ!Με εχει πρηξει,οτι πρεπει να προλαβω λογω ηλικιας(40 ειμαι,βασικα ουτε καν,τον Ιουλιο τα κλεινω).Δε μου φτανει το αγχος μου...Γι αυτο σκεφτομουν να μην παω παλι τωρα και με πρηξει,να παω το Σεπτεμβρη που θελω εγω...
Αφου με ρωτησε 100 φορες γιατι δεν το κανω τωρα και του πα πως δε νιωθω ετοιμη,μου πε το αλλο!Να κανω τη διαδικασια με τα ενεσακια,να μου παρουν τα αυγα για συντηρηση και το Σεπτεμβρη να μου κανουν τη μεταφορα.Να πληρωσω αρα και συντηρηση!Κι ολο αυτο για 2 κυκλους περιοδου!Ιουλιου και Αυγουστου!Δηλ τι μπορει να αλλαξει τοσο τραγικα μεχρι το Σεπτεμβρη?
Αρα εφοσον πηρες εγκριση σου τα γραψε με την άυλη και πηγες και τα πηρες.
Την εξωσωματικη ποσο καιρο μετα την εκανες?Μπορουν να μεινουν καιρο στο ψυγειο?

πρίν από 2 λεπτά , despina. είπε:

Ελα ντε,πες μου εσυ!Με εχει πρηξει,οτι πρεπει να προλαβω λογω ηλικιας(40 ειμαι,βασικα ουτε καν,τον Ιουλιο τα κλεινω).Δε μου φτανει το αγχος μου...
Αρα εφοσον πηρες εγκριση σου τα γραψε με την άυλη και πηγες και τα πηρες.
Την εξωσωματικη ποσο καιρο μετα την εκανες?Μπορουν να μεινουν καιρο στο ψυγειο?

Εγώ την έκανα τον ίδιο μήνα...όμως τα φάρμακα έχουν ημερομηνία λήξης περίπου γύρω στο πεντάμηνο έχουν τα δικά μου......Κακώς σε πιέζει τόσο πολύ....να κάνεις ότι νιώθεις εσύ....μην κάνεις τίποτα υπό πίεση, γιατί έχει πολύ μεγάλη σημασία η ψυχολογία...

23 hours ago, Troia said:

Ναι, είναι η εξέταση που διαφημίζει ο Τσιλιβάκος...Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τις πατέντες των παθολογοανατόμων...

Εγώ αν επιτρέπεται θα ήθελα να ρωτήσω αν ο γιατρός σου σου είπε να κάνεις χοριακή σε αυτή τη φάση...Μάλλον όχι...Έχω διαβάσει εδώ ότι από ένα σημείο και μετά η χοριακή δεν διπλασιάζεται, και αυτό μου ακούγεται λογικό. Προσωπικά στην περίπτωσή μου δεν έμαθα ποτέ πώς εξελίχθηκε η χοριακή μου, έκανα τις 2 χοριακές που μου ζήτησε ο γιατρός μου, ακολουθούσα τις οδηγίες του και πήγα για υπέρηχο ακριβώς τη μέρα που μου είπε και όχι νωρίτερα. Και δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά, δηλαδή θέλω να πω ότι έκανα ό,τι μου είπε χωρίς να αμφισβητώ τις οδηγίες του (οι οποίες ήταν πολύ μετριοπαθείς) και τελικά διαπίστωσα ότι δεν κάναμε κάτι λάθος, δηλαδή επιβεβαιώθηκε σε ό,τι μου έλεγε. Κι επειδή διάβασα πιο κάτω ότι έλεγξες την προγεστερόνη σου, φαντάζομαι ότι ούτε αυτό σου το ζήτησε (το λέω δεδομένου ότι διαβάζοντας εδώ μάλλον είναι συγκεκριμένοι γιατροί που το ζητάνε αυτό). Για να μην μας το ζητάνε αυτό οι δικοί μας γιατροί, κάτι θα ξέρουν παραπάνω, αντίστοιχα για να το ζητάνε οι άλλοι γιατροί, κι εκείνοι κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Εμείς όμως κάναμε μια επιλογή, και πρέπει να της δείξουμε εμπιστοσύνη και να την ακολουθήσουμε. Τουλάχιστον γι' αυτή την προσπάθεια που κάνουμε μαζί τους τώρα. Συγγνώμη αν σου δίνω την εντύπωση ότι προσπαθώ να σε νουθετήσω, αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι: χαλάρωσε και απόλαυσέ το. Το ξέρω ότι ειδικά στο α' τρίμηνο κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο και ότι το άγχος και η αγωνία δεν σε αφήνει, αλλά δες σε πόσο καλή θέση είναι να έχεις πετύχει με την πρώτη προσπάθεια (ίσως και δίδυμα αν κρίνουμε από το ύψος της χοριακής σου) και αυτό θα πρέπει να σου λέει κάτι και για το γιατρό που εμπιστεύτηκες, αλλά και για τον οργανισμό σου, που κατέβαλες προσπάθεια και έκανες υπομονή ώστε να τον φέρεις σε μία καλή κατάσταση. Θα περιμένω τα νέα σου από τον υπέρηχο. Κάνε ό,τι σου λέει ο γιατρός σου, γιατί σε διαφορετική περίπτωση (π.χ. αν πας για υπέρηχο νωρίτερα), κινδυνεύεις να αγχωθείς περισσότερο.

Επίσης αν τα πονάκια που νιώθεις μοιάζουν με τραβήγματα, αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό, καθώς η μήτρα σου μεγαλώνει και τεντώνεται. Αν θέλεις, μπες είτε σε κάποιο site παρακολούθησης της κύησης (εγώ βρίσκω πολύ καλό αυτό του Ιασώ) να διαβάσεις τι είναι φυσιολογικό να νιώθεις στην εβδομάδα που είσαι ή μπορώ να σου στείλω link να κατεβάσεις το βιβλίο που διαβάζω για την εγκυμοσύνη. Κάποια στιγμή εδώ κοντά μπορεί να δεις ροζ βλέννες, είναι επίσης φυσιολογικό, είναι επειδή σπάνε κάποια αγγειάκια στη μήτρα σου καθώς μεγαλώνει. Σκέψου ότι τα είδα αυτά 2 φορές και δεν πήρα καν το γιατρό να του το πω, είχα διαβάσει σχετικά και ήμουν προετοιμασμένη...

@Troia μου ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα αγχωμενη και πρεπει να χαλαρωσω......απλα μεχρι να πατησουμε καπου στα σιγουρα για αρχη ξερεις πως ειναι. Εννοειται οτι παω παντα βασει οδηγιων του γιατρου και για εξετασεις, επανελεγχους κλπ. Τωρα για πειραματα ειμαστε?? απλα ηθελα να ρωτησω σχετικα με χοριακη επειδη με εβαλε παλι σημερα ο γιατρος για εξεταση. Ισως να ειδε λοιπον κατι που τον ανησυχησε.....δε ξερω. Κανουμε την προσευχη μας και θα δουμε πως παει! 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα