Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , konik είπε:

Εγώ την έκανα τον ίδιο μήνα...όμως τα φάρμακα έχουν ημερομηνία λήξης περίπου γύρω στο πεντάμηνο έχουν τα δικά μου......Κακώς σε πιέζει τόσο πολύ....να κάνεις ότι νιώθεις εσύ....μην κάνεις τίποτα υπό πίεση, γιατί έχει πολύ μεγάλη σημασία η ψυχολογία...

Αρα αφου εχουν ημερομηνια ληξης ενας λογος παραπανω να τα παρω αργοτερα

19 hours ago, Nephele78 said:

Οχι μια χαρα ειναι η προγεστερονη! Εγω στο λεω με σιγουρια διοτι μετραγα καθε βδομαδα σε ολο το 1ο τριμηνο !

ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , konik είπε:

Εγώ την έκανα τον ίδιο μήνα...όμως τα φάρμακα έχουν ημερομηνία λήξης περίπου γύρω στο πεντάμηνο έχουν τα δικά μου......Κακώς σε πιέζει τόσο πολύ....να κάνεις ότι νιώθεις εσύ....μην κάνεις τίποτα υπό πίεση, γιατί έχει πολύ μεγάλη σημασία η ψυχολογία...

Ξερεις τι?Δεν ειναι οτι δε θελω να το κανω,απλα θελω να το κανω οταν θα χουμε το κεφαλι μας ησυχο.Πού ξερεις?Μπορει και στις διακοπες να συλλαβουμε φυσιολογικα...!
Αυτος το θεωρει δεδομενο οτι παμε για εξωσωματικη.Νομιζω ολες εδω με νιωθετε.Τα ιδια περναμε πανω κατω

18 hours ago, Moomin said:

Σίγουρα θα φανούν και εμβρυικα στοιχεία! Η δική μου χοριακη δεν είχε καλή αύξηση αλλά ήταν στις αρχές της, από ένα σημείο και μετά όπως σου έγραψαν τα κορίτσια δεν διπλασιάζεται ακριβώς. Συζητα με το γιατρό και να πας όποτε σου πει για χοριακή. Να δείτε ότι συμπίπτει η εβδομάδα με το μέγεθος του σάκου. Με το καλό να ακούσετε και καρδούλα!

Καλημερα κοριτσι μου! σημερα θα παω απο εκει κι ελπιζουμε να δουμε τουλαχιστον αρχικα σακο μεσα στο ενδομητριο, καρδουλα μου ειπαν οτι θα ειναι νωρις ακομα. Α δεν το ηξερα αυτο για το μεγεθος του σακου σε συναρτηση με την εβδομαδα κυησης, σε ευχαριστω πολυ. Θα το ρωτησω.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 13 λεπτά , despina. είπε:

Ξερεις τι?Δεν ειναι οτι δε θελω να το κανω,απλα θελω να το κανω οταν θα χουμε το κεφαλι μας ησυχο.Πού ξερεις?Μπορει και στις διακοπες να συλλαβουμε φυσιολογικα...!
Αυτος το θεωρει δεδομενο οτι παμε για εξωσωματικη.Νομιζω ολες εδω με νιωθετε.Τα ιδια περναμε πανω κατω

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως σκέφτεσαι...και μεταξύ μας πολύ καλά το σκέφτεσαι...όντως μπορεί να είσαι πιο ήρεμη και να έρθει το καλοκαίρι που θα κάνεις τις διακοπές σου....ακολούθησε λοιπόν αυτό που σου λέει η καρδιά σου....

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , despina. είπε:

Κοριτσια καλημερα,
θελω να ρωτησω οσες περασατε επιτροπη,μετα απο ποσο καιρο μπορεις να πας να παρεις τα ενεσακια?
Γιατι θελω να κανω την εξωσωματικη το Σεπτεμβρη,ομως απο επιτροπη θα περασω αυριο.
Μπορω να παω να τα παρω τοτε?Επισης μπορεις στο ενδιαμεσο να αλλαξεις κεντρο εξωσωματικης ή εφοσον το φακελο στον εχει φτιαξει καποιο συγκεκριμενο κεντρο πρεπει οπωσδηποτε να συνεχισεις εκει?

Κ εγω θα σου πω να προσεξεις την ημερομηνία λήξης...Την εχω πατησει γι αυτό στο λεω...Πες οτι κατι πάει στραβα κ αργησεις λιγο,μην πανε χαμενες οι ενέσεις...

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

14 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Υπαρχουν 2 σχολες.Πχ ο Σφακ στον κυκλο της ετ δε θελει τιποτα να κανει.Το prp ενδομητριου το κανει στον προηγουμενο κυκλο.Ο γιατρος μου το κανει στην αρχη του κυκλου της ετ..3-4 ημερα. Και πολυ κοντα στην ετ και αυτος δε θελει αλλα θελει αρχη  κυκλου για να βοηθησει και το ενδομητριο να παχυνει..Καποιοι αλλοι γιατροι υποστηριζουν οτι πρεπει να γινεται κοντα στην ετ , οπως ακριβως εκανες εσυ,για να βοηθησει την ετ..Για αυτο ρωτησα...

Σημαντική και αυτή η διευκρίνιση. Διότι για την πάχυνση μπορεί να χρειαστεί πιο νωρίς αλλά και πριν την ετ θα τονώσει το ενδομήτριο. Εξαρταται από την κάθε περίπτωση.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

πρίν από 47 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχω ένα ραντεβού για το ενδοκρινολογικό τμήμα με την κυρία Βενάκη στο Έλενα αυτή τη Δευτέρα πού όμως δεν θα το χρειαστώ. Υπάρχει καμία που το χρειάζεται;

Να πω μονο οτι στην Βενακη εδωσα 60 ευρω σε απογευματινο ιατρειο κ με ξεπεταξε κανονικοτατα...προσωπικη αποψη παντα, μπορει αλλες κοπελες να εχουν αλλη γνωμη

27 minutes ago, despina. said:

Ελα ντε,πες μου εσυ!Με εχει πρηξει,οτι πρεπει να προλαβω λογω ηλικιας(40 ειμαι,βασικα ουτε καν,τον Ιουλιο τα κλεινω).Δε μου φτανει το αγχος μου...Γι αυτο σκεφτομουν να μην παω παλι τωρα και με πρηξει,να παω το Σεπτεμβρη που θελω εγω...
Αφου με ρωτησε 100 φορες γιατι δεν το κανω τωρα και του πα πως δε νιωθω ετοιμη,μου πε το αλλο!Να κανω τη διαδικασια με τα ενεσακια,να μου παρουν τα αυγα για συντηρηση και το Σεπτεμβρη να μου κανουν τη μεταφορα.Να πληρωσω αρα και συντηρηση!Κι ολο αυτο για 2 κυκλους περιοδου!Ιουλιου και Αυγουστου!Δηλ τι μπορει να αλλαξει τοσο τραγικα μεχρι το Σεπτεμβρη?
Αρα εφοσον πηρες εγκριση σου τα γραψε με την άυλη και πηγες και τα πηρες.
Την εξωσωματικη ποσο καιρο μετα την εκανες?Μπορουν να μεινουν καιρο στο ψυγειο?

Καλημερα κοπελα μου. Εγω περασα επιτροπη στο Αιγαλεω τον Νοεμβριο του 2020 αλλα τοτε μου ειχαν πει να παραλαβω τα φαρμακα απο το φαρμακειο του ΕΟΠΠΥ απο την επιτροπη στο Μαρουσι, οποτε τρεχαμε εως εκει, αλλα εχει περασει και καιρος οποτε δε ξερω μηπως ξαναλλαξαν τα πραγματα, θα σου πουν παντως σχετικα. Οπως σου ειπαν και οι κοπελες καλο ειναι να εχεις μαζι ενα ψυγειακι με παγοκυστες για τη μεταφορα των φαρμακων. Ζητα και οδηγιες αποθηκευσης εκει αν θες. Εγω ειχα αρχικα κανει φακελο με αλλο κεντρο για την επιτροπη και στην πορεια αλλαξαμε, δεν ειχα καποιο θεμα, μονο θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι και ο 2ος γιατρος θα θελει να χρησιμοποιησετε το ιδιο πρωτοκολλο αφου θα εχεις ηδη πια τα φαρμακα ψυγειο. Καλο ειναι να τσεκαρεις πρωτα. Επισης οταν παρεις τα φαρμακα απο επιτροπη κοιτα την ημερομηνια ληξης τους ειναι πολυ βασικο εφοσον θες να μπεις πιο μετα στη διαδικασια. Εγω λογω θεματων που προεκυψαν στην πορεια ενω ειχα παρει τα φαρμακα απο το χειμωνα, καθυστερησα κοντα 6 μηνες για την διεγερση ωστοσο δεν ειχαμε θεμα εφοσον τα ειχα αποθηκευσει σωστα.  Εσυ θα κανονισεις ποτε νιωθεις ετοιμη να μπεις στη διαδικασια, κανενας γιατρος, απλα συμβουλευτικα πολλες φορες μας παροτρυνουν και λογω ηλικιας να παμε πιο συντομα για να μη χανουμε χρονο, αλλα δε νομιζω οτι θα εχεις θεμα με 2-3 μηνες διαφορα εκτος αν ειδε κατι στις εξετασεις σου που τον κανει να πιστευει οτι καθε μερα ειναι πολυτιμη. 

Καλημέρα κορίτσια, έκανα χοριακή 12η μέρα (3ων ημ.έμβρυα) και το αποτέλεσμα ήταν 19. Μου είπαν να επαναλάβω σε 2 μέρες για να δούμε αύξηση. 

Ξέρω πως είναι χαμηλό αλλά μου είπε ο γιατρός πως δεν έχει χαθεί τίποτε αν γίνει καλή αύξηση. Πως σας φαίνεται?

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, Freida είπε:

Να πω μονο οτι στην Βενακη εδωσα 60 ευρω σε απογευματινο ιατρειο κ με ξεπεταξε κανονικοτατα...προσωπικη αποψη παντα, μπορει αλλες κοπελες να εχουν αλλη γνωμη

Εγώ έχω πάει αρκετές φορές πάντα στα πρωινά βέβαια αλλά μου κρατάει ιστορικό έχω ανοίξει και καρτέλα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη έχω την εντελώς αντίθετη άποψη. Το ραντεβού κρατάει πάντα από 15 έως 20 λεπτά. Την πρώτη κιόλας φορά ήμουν πάνω από μισάωρο

πρίν από 43 λεπτά , KoraliaP είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έκανα χοριακή 12η μέρα (3ων ημ.έμβρυα) και το αποτέλεσμα ήταν 19. Μου είπαν να επαναλάβω σε 2 μέρες για να δούμε αύξηση. 

Ξέρω πως είναι χαμηλό αλλά μου είπε ο γιατρός πως δεν έχει χαθεί τίποτε αν γίνει καλή αύξηση. Πως σας φαίνεται?

Φυσικά και εχεις πιθανότητες γιατί έγινε λίγο νωρις η χοριακη. Εγω κάνω την 14η μέρα με 3ης μέρας. Ίσως να έγινε και αργοπορημένη εμφύτευση.

Ποτε θα επαναλάβεις;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 55 λεπτά , KoraliaP είπε:

Φαίνεται ότι είσαι έγκυος! Θα κάνει τον δρόμο του. Έχω διαβάσει περιπτώσεις με 15 πρώτη χοριακή στις οποίες όλα προχώρησαν πολύ καλά και απέκτησαν το μωράκι τους. Και να σου πω να μην αγχώνεσαι θα αγχώνεσαι, το ξέρω. Οπότε, κάνε όσες χοριακές σου πει και να μην προδικάζεις τίποτα. Κακές έδωσαν μωράκια και πολύ καλές δεν έδωσαν. Όλα είναι σχετικά. Τόσα και τόσα ακούμε... 

Για σήμερα είσαι έγκυος! Συγχαρητήριαα! Ό,τι σου είπε ο γιατρός σου...

4 ώρες πρίν, Kalaleme είπε:

Καλημέρα κορίτσια, η ετ μου θα  γίνει προς τέλη Ιούνη. Εχουν τελειώσει οι βιταμίνες που έπαιρνα και σκεφτόμουν μήπως από τώρα κ στο εξής ξεκινήσω μια μικρή δόση από coq10 (30 ή 100 mg), έτσι για συντήρηση και μια μικρή τόνωση. Έχει νόημα λέτε; Κακό δεν κάνει, έτσι δεν είναι;

Αν δεις στο βιβλίο it starts with the egg, γράφει ότι το CoQ10 μαζί με τη Βιτ. E και την L-αργινίνη βοηθάνε στην πάχυνση του ενδομητρίου. Μαζί με όλα τα κόκκινα (φρούτα, χυμός ρόδι, γλυκοπατάτα, κόκκινο κρέας και ιδιαίτερα αρνί). Οπότε σίγουρα καλό θα σου κάνει. 

3 ώρες πρίν, despina. είπε:

Κοριτσια καλημερα,
θελω να ρωτησω οσες περασατε επιτροπη,μετα απο ποσο καιρο μπορεις να πας να παρεις τα ενεσακια?
Γιατι θελω να κανω την εξωσωματικη το Σεπτεμβρη,ομως απο επιτροπη θα περασω αυριο.
Μπορω να παω να τα παρω τοτε?Επισης μπορεις στο ενδιαμεσο να αλλαξεις κεντρο εξωσωματικης ή εφοσον το φακελο στον εχει φτιαξει καποιο συγκεκριμενο κεντρο πρεπει οπωσδηποτε να συνεχισεις εκει?

Γιατί πώς θα το μάθουν στην επιτροπή αν αλλάξεις κέντρο; Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Για τα φάρμακα νομίζω ότι έχεις ένα χρόνο περιθώριο από την ημερομηνία που περνάς επιτροπή. 

2 ώρες πρίν, despina. είπε:

Καλημερα!Δεν περναω απο επιτροπη στο Μαρουσι,περναω απο Αιγαλεω.
Οταν λες τα περνω ιδια ωρα δεν πρεπει να μου τα γραψει πρωτα ο γιατρος?
Εμενα για να καταλαβεις με πιεζει ο γιατρος με τον τροπο του να κανω την εξωσωματικη μεσα στο καλοκαιρι,ομως εγω για ψυχολογικους λογους θελω να την κανω μετα τις διακοπες.
Οποτε σκεφτομουν να παρω την εγκριση και να παω απλα το Σεπτεμβρη να μου τα γραψει ο γιατρος και τοτε να τα παρω.
Τα φαρμακα για να καταλαβω ειναι τα ιδια?Γιατι εχω ακουσει οτι το καθε κεντρο εχει το δικο του πρωτοκολλο.

Εμένα για να μου τα γράψει ο γιατρός του πήγα την απόφαση της επιτροπής. 

2 ώρες πρίν, konik είπε:

Α νόμιζα ότι περνάς από το Μαρούσι....Για το Αιγάλεω δεν ξέρω που είναι το αντίστοιχο φαρμακείο.....Ναί θα πρέπει να στα γράψει ο γιατρός σου και μετά να πας να τα πάρεις....Εμένα μου τα συνταγογράφησε ηλεκτρονικά και τα πήρα την ίδια στιγμή...Τώρα αυτό που ρωτάς για το αν μπορείς να πάρεις την έγκριση και να πάς να τα πάρεις από Σεπτέμβη δεν το γνωρίζω. Αλλά τι σημαίνει σε πιέζει????θα ξεκινήσεις όποτε είσαι έτοιμη....

@despina.Δεν υπάρχει άλλο φαρμακείο για φάρμακα εξωσωματικής. Από το Μαρούσι τα παίρνεις κι εσύ που περνάς Αιγάλεω. 

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 26 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Εγώ έχω πάει αρκετές φορές πάντα στα πρωινά βέβαια αλλά μου κρατάει ιστορικό έχω ανοίξει και καρτέλα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη έχω την εντελώς αντίθετη άποψη. Το ραντεβού κρατάει πάντα από 15 έως 20 λεπτά. Την πρώτη κιόλας φορά ήμουν πάνω από μισάωρο

Κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι,Ειχαμε παει με τον αντρα μου και μας ειδε εξωνυχιστικα!Ειναι ομως λιγο αποτομη...

1 ώρα πρίν, Melina80 είπε:

Καλημερα κοπελα μου. Εγω περασα επιτροπη στο Αιγαλεω τον Νοεμβριο του 2020 αλλα τοτε μου ειχαν πει να παραλαβω τα φαρμακα απο το φαρμακειο του ΕΟΠΠΥ απο την επιτροπη στο Μαρουσι, οποτε τρεχαμε εως εκει, αλλα εχει περασει και καιρος οποτε δε ξερω μηπως ξαναλλαξαν τα πραγματα, θα σου πουν παντως σχετικα. Οπως σου ειπαν και οι κοπελες καλο ειναι να εχεις μαζι ενα ψυγειακι με παγοκυστες για τη μεταφορα των φαρμακων. Ζητα και οδηγιες αποθηκευσης εκει αν θες. Εγω ειχα αρχικα κανει φακελο με αλλο κεντρο για την επιτροπη και στην πορεια αλλαξαμε, δεν ειχα καποιο θεμα, μονο θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι και ο 2ος γιατρος θα θελει να χρησιμοποιησετε το ιδιο πρωτοκολλο αφου θα εχεις ηδη πια τα φαρμακα ψυγειο. Καλο ειναι να τσεκαρεις πρωτα. Επισης οταν παρεις τα φαρμακα απο επιτροπη κοιτα την ημερομηνια ληξης τους ειναι πολυ βασικο εφοσον θες να μπεις πιο μετα στη διαδικασια. Εγω λογω θεματων που προεκυψαν στην πορεια ενω ειχα παρει τα φαρμακα απο το χειμωνα, καθυστερησα κοντα 6 μηνες για την διεγερση ωστοσο δεν ειχαμε θεμα εφοσον τα ειχα αποθηκευσει σωστα.  Εσυ θα κανονισεις ποτε νιωθεις ετοιμη να μπεις στη διαδικασια, κανενας γιατρος, απλα συμβουλευτικα πολλες φορες μας παροτρυνουν και λογω ηλικιας να παμε πιο συντομα για να μη χανουμε χρονο, αλλα δε νομιζω οτι θα εχεις θεμα με 2-3 μηνες διαφορα εκτος αν ειδε κατι στις εξετασεις σου που τον κανει να πιστευει οτι καθε μερα ειναι πολυτιμη. 

Σε ευχαριστω κοριτσι μου για τις πληροφοριες.Οχι δεν εχω καποιο θεμα εκτος της ηλικιας που πιεζει χρονικα.Το θεμα ειναι του συζυγου,στο σπερμα που υποτιθεται οσο καιρο κάνεις θεραπειες,τοσο καλυτερα.Τωρα συγκεκριμενα το ψαχνουμε με ανδρολογο.Οποτε ειναι κι ενας λογος που θελω να περασει το 3μηνο.Εχει κανει βεβαια αλλη μια αποτυχημενη αποπειρα θεραπειας,αλλα τωρα πηγαμε στον κο Ασβεστη και μας εδωσε πιο εξειδικευμενες εξετασεις.
Αρα για να καταλαβω,αλλη μερα περασες επιτροπη κι αλλη μερα σου γραψε ο γιατρος τα φαρμακα και πηγες να τα παρεις.Φαρμακειο απ'οσο ειδα εχει και Πειραια.Γιατι σε στελνουν Μαρουσι?

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα