Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , MaryH είπε:

Κρίμα κοριτσάκι μου. Έχεις αλλα εμβρυακια ;

Οχι δεν εχω...Ηταν ωοληψια σε φκ...Τωρα μιλησα με το γιατρό...Μου εκανε μια προταση για τα φεμαρα....Πειτε μου βρε κορίτσια...Τα εχετε παρει; Είναι επικίνδυνα; Κανουν τιποτα; Επιβαρύνεται ο οργανισμός με φαρμακο; Απλα δεν ηθελα να παρω αλλα φαρμακα αλλα αυτα μου ειπε οως δεν θα με επιβαρυνουν

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 4 λεπτά , winspert είπε:

Οχι δεν εχω...Ηταν ωοληψια σε φκ...Τωρα μιλησα με το γιατρό...Μου εκανε μια προταση για τα φεμαρα....Πειτε μου βρε κορίτσια...Τα εχετε παρει; Είναι επικίνδυνα; Κανουν τιποτα; Επιβαρύνεται ο οργανισμός με φαρμακο; Απλα δεν ηθελα να παρω αλλα φαρμακα αλλα αυτα μου ειπε οως δεν θα με επιβαρυνουν

Κριμα βρε κορίτσι μου, επίσης να ρωτήσω ποσες φορές επιτρέπετε να τα πάρουμε? ειτε σε ενα χρονο ? ειτε κατα της διαρκεια της ζωής μας

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, silvy22 είπε:

Έχει κάποιο κορίτσι ραντεβού με την Τσεκούρα μέσα στον Ιούλιο?
έχω 5/7 11 το πρωί και θέλω να το αλλάξω γιατι 5 και 6/7
θα λείπουμε, αν γίνεται να το ανταλλάξουμε

Εχω 22/7 11.30 κ θελω να το ακυρωσω αλλα δε ξερω πως γινεται :)

πρίν από 33 λεπτά , winspert είπε:

Koριτσακι μου καντο εχω φιλη που το εκανα και ειναι εγκυος νομιζω λεγεται φυσικος τροποποιημενος, εθναι σαν μινι ivf, και εγω εκει νομιζω θα καταληξω γιατι οι τελευταίες μου βλαστοκυστες δεν ειναι και πρωτης ποιότητας, αυτη η παλιοαποσταση μας τρωει...

πρίν από 57 λεπτά , winspert είπε:

Έχω πάρει εγώ κλομιφαινη είναι αντίστοιχη ουσία με το φεμαρα....είναι όμως καλύτερο από την κλομιφαινη......το κακό με αυτά τα χάπια είναι ότι λεπταίνουν το ενδομήτριο....όχι όμως σε όλες τις κοπέλες....σε εμένα ως πούμε δεν δημιούργησε θέμα στο ενδομήτριο.....

• Ευχαριστώ 2

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, konik είπε:

Έχω πάρει εγώ κλομιφαινη είναι αντίστοιχη ουσία με το φεμαρα....είναι όμως καλύτερο από την κλομιφαινη......το κακό με αυτά τα χάπια είναι ότι λεπταίνουν το ενδομήτριο....όχι όμως σε όλες τις κοπέλες....σε εμένα ως πούμε δεν δημιούργησε θέμα στο ενδομήτριο.....

Το λεπταινουν για τον κυκλο που τα παιρνεις ετσι; Εμενα δεν με πειράζει αυτό γιατί ετσι κ αλλιως θα τα βαλω σε επομενο...Απλα θελω να μου πει οποια κοπελα ξερει ποσο "αθωα" είναι τα φεμαρα...Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εδω αλλα δεν θυμάμαι...

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Σήμερα ηταν 6ης μερας... Όταν λες αξιολόγηση τι εννοείς; Να μου στείλουν με μειλ για παράδειγμα την εξελιξη του; Θα με παρει ο γιατρός πιο μετά

Από το τηλέφωνο να σου πουν αν είναι 4ΑΑ π.χ. ή 4ΒΑ κλπ. θα το καταψυχατε και θα το βαζατε σε τεχνητο κυκλο; Γιαυτό ίσως περίμεναν να δουν τελικά πώς θα εξελιχθεί. Εγώ θα ρωτούσα και πόσο ήταν την 5η μέρα. Μη νομίζεις, τις άλλες φορές δεν ρωτούσα στο προηγούμενο κέντρο, έβλεπα τη μορφολογία στην εμβρυομεταφορά. Αλλά δεν πρέπει να είμαστε ενήμερες; Για τα χαπια δεν ξερω καθολου να σου πω, δεν εχω παρει. Ίσως με λίγο μπουσάρισμα που λένε να βγάλεις ωάρια να έχετε να επιλέξετε...

T4Rzp2.png

πρίν από 16 λεπτά , winspert είπε:

Το λεπταινουν για τον κυκλο που τα παιρνεις ετσι; Εμενα δεν με πειράζει αυτό γιατί ετσι κ αλλιως θα τα βαλω σε επομενο...Απλα θελω να μου πει οποια κοπελα ξερει ποσο "αθωα" είναι τα φεμαρα...Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εδω αλλα δεν θυμάμαι...

Σωστά για τον κύκλο που τα παίρνεις.....τώρα πόσο αθώα είναι αυτά θα σε γελάσω.... Σίγουρα δεν είναι και ότι το καλύτερο μιας και δεν μπορείς να τα παίρνεις συνέχεια.....τίποτα άλλωστε από αυτά που παίρνουμε δεν είναι αθώα....

2 ώρες πρίν, konik είπε:

Όχι δεν είναι αντίστοιχο με τη clomiphene. Η clomiphene έχει δραστική ουσία το clomid citrate το οποίο είναι αντιοιστρογονο (όπως και το serpafar). Το Femara έχει δραστική ουσία τη Letrozole η οποία είναι μη στεροειδης αναστολέας της αρωματασης. Δεσμεύει ουσιαστικά τα ανδρογόνα και δεν επιτρέπει τη μετατροπή τους σε οιστρογόνα. Είναι φάρμακο για το καρκίνο το οποίο δεν ενδείκνυται για μη εμμηνόπαυσιακες γυναίκες αλλά επειδή έχει την ιδιότητα να αυξάνει την FSH & LH το χρησιμοποιούν οι γιατροί στην εξωσωματική καθώς με αυτό το τρόπο διεγείρονται οι ωοθήκες και παράγουν περισσότερα ωάρια από του ενός στο φυσιολογικό κύκλο. Το Femara επειδή ακριβώς είναι αναστολέας της αρωματασης και όχι αντιοιστρογονο δεν λεπταίνει το ενδομήτριο.

Σας το περιγράφω λίγο "απλά" τώρα..

@winspert κάθε φάρμακο επιβαρύνει τον οργανισμό και το depon ακόμα! Υπολογίζεις πάντα τα υπέρ και τα κατά και όταν τα υπέρ είναι περισσότερα ή πιο σημαντικά έναντι των αρνητικών πράττεις ανάλογα και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών.

• Μου αρέσει 5

OiAXp2.pngbfhkp3.png

πρίν από 22 λεπτά , Moomin είπε:

Από το τηλέφωνο να σου πουν αν είναι 4ΑΑ π.χ. ή 4ΒΑ κλπ. θα το καταψυχατε και θα το βαζατε σε τεχνητο κυκλο; Γιαυτό ίσως περίμεναν να δουν τελικά πώς θα εξελιχθεί. Εγώ θα ρωτούσα και πόσο ήταν την 5η μέρα. Μη νομίζεις, τις άλλες φορές δεν ρωτούσα στο προηγούμενο κέντρο, έβλεπα τη μορφολογία στην εμβρυομεταφορά. Αλλά δεν πρέπει να είμαστε ενήμερες; Για τα χαπια δεν ξερω καθολου να σου πω, δεν εχω παρει. Ίσως με λίγο μπουσάρισμα που λένε να βγάλεις ωάρια να έχετε να επιλέξετε...

Μου ειπε ο γιατρός οτι εφτασε μέχρι 4η ημερα...μετα αρχισε να εκφυλίζεται αν το λεω σωστα...Σημερα δλδ που ηταν 6η μερα δεν ειχε προχωρήσει...ειχε μείνει στην 4η κ ειχε αρχισει να χαλαει...Απλα ειχα πει να μην παρω τιποτα αλλο απο φαρμακα κ τωρα εχω μπει λιγο στο τρυπακι...Εχω μπερδευτει πολυ

πρίν από 4 λεπτά , Kiddo είπε:

Όχι δεν είναι αντίστοιχο με τη clomiphene. Η clomiphene έχει δραστική ουσία το clomid citrate το οποίο είναι αντιοιστρογονο (όπως και το serpafar). Το Femara έχει δραστική ουσία τη Letrozole η οποία είναι μη στεροειδης αναστολέας της αρωματασης. Δεσμεύει ουσιαστικά τα ανδρογόνα και δεν επιτρέπει τη μετατροπή τους σε οιστρογόνα. Είναι φάρμακο για το καρκίνο το οποίο δεν ενδείκνυται για μη εμμηνόπαυσιακες γυναίκες αλλά επειδή έχει την ιδιότητα να αυξάνει την FSH & LH το χρησιμοποιούν οι γιατροί στην εξωσωματική καθώς με αυτό το τρόπο διεγείρονται οι ωοθήκες και παράγουν περισσότερα ωάρια από του ενός στο φυσιολογικό κύκλο. Το Femara επειδή ακριβώς είναι αναστολέας της αρωματασης και όχι αντιοιστρογονο δεν λεπταίνει το ενδομήτριο.

@winspert κάθε φάρμακο επιβαρύνει τον οργανισμό και το depon ακόμα! Υπολογίζεις πάντα τα υπέρ και τα κατά και όταν τα υπέρ είναι περισσότερα ή πιο σημαντικά έναντι των αρνητικών πράττεις ανάλογα και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών.

Σε ευχαριστώ πολύ κοπελα μου...Ναι αυτα τα διαβασα...Ειναι ενα απο τα φάρμακα που λενε οτι μπορεις να τα παρεις το πολυ 5 ή 7 φορες;;; Δεν θυμάμαι καλα...Εχεις δικιο...Απλα δεν ξερω αν είναι στην ίδια κατηγορία με τα ενεσιμα.Δλδ σαν φαρμακο θα είναι σα να κανω ενεσεις; Ο γιατρός μου ειπε οτι δεν θα επιβαρυνω τον οργανισμό μου με αυτα αλλα ξερω οτι δεν είναι ακριβώς ετσι...Επισης η οβιτρελ ποσο αθωα είναι αν κανει καποια συνεχεια;

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Freida είπε:

Εχω 22/7 11.30 κ θελω να το ακυρωσω αλλα δε ξερω πως γινεται :)

4 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Έχει κάποιο κορίτσι ραντεβού με την Τσεκούρα μέσα στον Ιούλιο?
έχω 5/7 11 το πρωί και θέλω να το αλλάξω γιατι 5 και 6/7
θα λείπουμε, αν γίνεται να το ανταλλάξουμε

Κορίτσια μου, εφόσον κάνετε "τραμπα" τα ραντεβού σας και ελευθερωθεί αυτό της @silvy22 από ότι κατάλαβα, μιλήστε με την @xriszis η οποία χρειάζεται και αυτή ένα.. να βοηθήσουμε και τη κοπέλα..!

• Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

14 minutes ago, Kiddo said:

Κορίτσια μου, εφόσον κάνετε "τραμπα" τα ραντεβού σας και ελευθερωθεί αυτό της @silvy22 από ότι κατάλαβα, μιλήστε με την @xriszis η οποία χρειάζεται και αυτή ένα.. να βοηθήσουμε και τη κοπέλα..!

Αχ βρε @Kiddo θα βαλω τα κλάματα που με σκέφτηκες! Να είσαι καλα!

Ναι εδώ είμαι διαθέσιμη @Freida @silvy22 αν κάνετε τράμπα τα δικά σας!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 6 λεπτά , winspert είπε:

Μου ειπε ο γιατρός οτι εφτασε μέχρι 4η ημερα...μετα αρχισε να εκφυλίζεται αν το λεω σωστα...Σημερα δλδ που ηταν 6η μερα δεν ειχε προχωρήσει...ειχε μείνει στην 4η κ ειχε αρχισει να χαλαει...Απλα ειχα πει να μην παρω τιποτα αλλο απο φαρμακα κ τωρα εχω μπει λιγο στο τρυπακι...Εχω μπερδευτει πολυ

Σε ευχαριστώ πολύ κοπελα μου...Ναι αυτα τα διαβασα...Ειναι ενα απο τα φάρμακα που λενε οτι μπορεις να τα παρεις το πολυ 5 ή 7 φορες;;; Δεν θυμάμαι καλα...Εχεις δικιο...Απλα δεν ξερω αν είναι στην ίδια κατηγορία με τα ενεσιμα.Δλδ σαν φαρμακο θα είναι σα να κανω ενεσεις; Ο γιατρός μου ειπε οτι δεν θα επιβαρυνω τον οργανισμό μου με αυτα αλλα ξερω οτι δεν είναι ακριβώς ετσι...Επισης η οβιτρελ ποσο αθωα είναι αν κανει καποια συνεχεια;

Δεν έχω ακούσει ούτε διαβάσει κάτι τέτοιο.. ότι δηλαδή μπορείς να το πάρεις μέχρι 5 ή 7 φορές.. ίσως μια κοπέλα με περισσότερη εμπειρία να ξέρει κάτι περισσότερο.. 

Από αυτά που διαβάζω πάντα, έχω καταλήξει ότι τα ενέσιμα έχουν καλύτερα αποτελέσματα, βέβαια τείνουν να προτείνουν τα χάπια λόγο του οικονομικού καθότι πολύ πιο φθηνά! Όσο για το κατά πόσο πιο από όλα (χάπια ή ενέσεις) επιβαρύνουν περισσότερο την υγεία.. δεν ξέρω να στο απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά εφόσον και τα δύο επιρρεαζουν τις ορμόνες σίγουρα δεν είναι αθώα κανένα από τα δύο!

Ακόμα και η ovitrelle που αναφέρεις, δεν είναι "αθώα"! Πρόκειται για ανασυνδιασμενη χοριακη γοναδοτροπίνη..! Ο άντρας μου που κάνει μέρα παρά μέρα ένεση ovitrelle κάνει εξετάσεις κάθε 15 μέρες ορμονολογικες και κάθε 30 μέρες καρκινικούς δείκτες, εξετάσεις για το συκώτι, το προστάτη και γενικές αίματος.. οπότε σίγουρα τίποτα δεν είναι αθώο..!

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

πρίν από 19 λεπτά , xriszis είπε:

Αχ βρε @Kiddo θα βαλω τα κλάματα που με σκέφτηκες! Να είσαι καλα!

Ναι εδώ είμαι διαθέσιμη @Freida @silvy22 αν κάνετε τράμπα τα δικά σας!

Ναι εννοείτε θα σε ενημερώσω 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 33 λεπτά , Kiddo είπε:

Μπράβο σωστά το μπέρδεψα με το serpafar......έχω όμως μια εντύπωση ότι και με τα φεμαρα δεν μεταφέρουν στον ίδιο κύκλο....

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα