Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Freida είπε:

Εχω 22/7 11.30 κ θελω να το ακυρωσω αλλα δε ξερω πως γινεται :)

Μην το ακυρώσεις ακόμα. Μπορεί να το θέλει κάποια άλλη κοπέλα. @xriszis μήπως ενδιαφέρεσαι; Επίσης είναι μια από το mammyland που ψάχνει ραντεβού. Να της πω μήπως το θέλει να της το μεταφέρεις; 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 29 λεπτά , winspert είπε:

Μου ειπε ο γιατρός οτι εφτασε μέχρι 4η ημερα...μετα αρχισε να εκφυλίζεται αν το λεω σωστα...Σημερα δλδ που ηταν 6η μερα δεν ειχε προχωρήσει...ειχε μείνει στην 4η κ ειχε αρχισει να χαλαει...Απλα ειχα πει να μην παρω τιποτα αλλο απο φαρμακα κ τωρα εχω μπει λιγο στο τρυπακι...Εχω μπερδευτει πολυ

Σε ευχαριστώ πολύ κοπελα μου...Ναι αυτα τα διαβασα...Ειναι ενα απο τα φάρμακα που λενε οτι μπορεις να τα παρεις το πολυ 5 ή 7 φορες;;; Δεν θυμάμαι καλα...Εχεις δικιο...Απλα δεν ξερω αν είναι στην ίδια κατηγορία με τα ενεσιμα.Δλδ σαν φαρμακο θα είναι σα να κανω ενεσεις; Ο γιατρός μου ειπε οτι δεν θα επιβαρυνω τον οργανισμό μου με αυτα αλλα ξερω οτι δεν είναι ακριβώς ετσι...Επισης η οβιτρελ ποσο αθωα είναι αν κανει καποια συνεχεια;

α κατάλαβα, οπότε έχεις μια εικόνα....εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!

πρίν από 12 λεπτά , Kiddo είπε:

Δεν έχω ακούσει ούτε διαβάσει κάτι τέτοιο.. ότι δηλαδή μπορείς να το πάρεις μέχρι 5 ή 7 φορές.. ίσως μια κοπέλα με περισσότερη εμπειρία να ξέρει κάτι περισσότερο.. 

Από αυτά που διαβάζω πάντα, έχω καταλήξει ότι τα ενέσιμα έχουν καλύτερα αποτελέσματα, βέβαια τείνουν να προτείνουν τα χάπια λόγο του οικονομικού καθότι πολύ πιο φθηνά! Όσο για το κατά πόσο πιο από όλα (χάπια ή ενέσεις) επιβαρύνουν περισσότερο την υγεία.. δεν ξέρω να στο απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά εφόσον και τα δύο επιρρεαζουν τις ορμόνες σίγουρα δεν είναι αθώα κανένα από τα δύο!

Ακόμα και η ovitrelle που αναφέρεις, δεν είναι "αθώα"! Πρόκειται για ανασυνδιασμενη χοριακη γοναδοτροπίνη..! Ο άντρας μου που κάνει μέρα παρά μέρα ένεση ovitrelle κάνει εξετάσεις κάθε 15 μέρες ορμονολογικες και κάθε 30 μέρες καρκινικούς δείκτες, εξετάσεις για το συκώτι, το προστάτη και γενικές αίματος.. οπότε σίγουρα τίποτα δεν είναι αθώο..!

όλα πρέπει να τα προσέχουμε τελικά....

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Moomin είπε:

α κατάλαβα, οπότε έχεις μια εικόνα....εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!

όλα πρέπει να τα προσέχουμε τελικά....

Εννοείτε!

@xriszis να είσαι καλά και εσύ γλυκιά μου! Να πάνε όλα κατ'ευχήν από εδώ και πέρα! Ότι καλύτερο..!

OiAXp2.pngbfhkp3.png

3 ώρες πρίν, Freida είπε:

Εχω 22/7 11.30 κ θελω να το ακυρωσω αλλα δε ξερω πως γινεται :)

+@silvy22Κορίτσια, αν ανταλλάξετε μεταξύ σας και περισσέψει ραντεβού, έχω υπόψη 2 κοπέλες που ψάχνουν. Τη μία την έκανα tag. Μην πάει χαμένο, επειδή είναι δυσεύρετα, γι᾽ αυτό το λέω...

πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

Όχι δεν είναι αντίστοιχο με τη clomiphene. Η clomiphene έχει δραστική ουσία το clomid citrate το οποίο είναι αντιοιστρογονο (όπως και το serpafar). Το Femara έχει δραστική ουσία τη Letrozole η οποία είναι μη στεροειδης αναστολέας της αρωματασης. Δεσμεύει ουσιαστικά τα ανδρογόνα και δεν επιτρέπει τη μετατροπή τους σε οιστρογόνα. Είναι φάρμακο για το καρκίνο το οποίο δεν ενδείκνυται για μη εμμηνόπαυσιακες γυναίκες αλλά επειδή έχει την ιδιότητα να αυξάνει την FSH & LH το χρησιμοποιούν οι γιατροί στην εξωσωματική καθώς με αυτό το τρόπο διεγείρονται οι ωοθήκες και παράγουν περισσότερα ωάρια από του ενός στο φυσιολογικό κύκλο. Το Femara επειδή ακριβώς είναι αναστολέας της αρωματασης και όχι αντιοιστρογονο δεν λεπταίνει το ενδομήτριο.

Σας το περιγράφω λίγο "απλά" τώρα..

@winspert κάθε φάρμακο επιβαρύνει τον οργανισμό και το depon ακόμα! Υπολογίζεις πάντα τα υπέρ και τα κατά και όταν τα υπέρ είναι περισσότερα ή πιο σημαντικά έναντι των αρνητικών πράττεις ανάλογα και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών.

Και όμως, εμένα ο γυναικολόγος μου όταν τα πήρα μου τα είχε περιγράψει σαν "αντιοιστρογόνα". Και ξέρω κι εγώ ότι μπορεί να λεπτύνουν το ενδομήτριο στον τρέχοντα κύκλο, τουλάχιστον σε εμένα το έκαναν...

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 8 λεπτά , konik είπε:

Μπράβο σωστά το μπέρδεψα με το serpafar......έχω όμως μια εντύπωση ότι και με τα φεμαρα δεν μεταφέρουν στον ίδιο κύκλο....

Δεν τίθεται θέμα καλέ! ^_^

Αυτό τώρα αν το κάνουν ή όχι και γιατί, δεν το γνωρίζω (έμβρυομεταφορά ή όχι εννοώ στον ίδιο κύκλο) ίσως έχει να κάνει και με το γιατρό αυτό και όχι τόσο με το φάρμακο.. ίσως και με την απόκριση της γυναίκας σε αυτό.. όπως και να έχει ο γιατρός είναι αυτός που θα κρίνει και πρόκειται για ένα πολυπαραγοντικό θέμα! Πάντως το Femara το ενδομήτριο δεν το επιρρεάζει..

πρίν από 10 λεπτά , Troia είπε:

+@silvy22Κορίτσια, αν ανταλλάξετε μεταξύ σας και περισσέψει ραντεβού, έχω υπόψη 2 κοπέλες που ψάχνουν. Τη μία την έκανα tag. Μην πάει χαμένο, επειδή είναι δυσεύρετα, γι᾽ αυτό το λέω...

Και όμως, εμένα ο γυναικολόγος μου όταν τα πήρα μου τα είχε περιγράψει σαν "αντιοιστρογόνα". Και ξέρω κι εγώ ότι μπορεί να λεπτύνουν το ενδομήτριο στον τρέχοντα κύκλο, τουλάχιστον σε εμένα το έκαναν...

Είσαι σίγουρη όμως ότι ήταν από το Femara; Αντιοιστρογονο δεν είναι σίγουρα πάντως!! 

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Kiddo είπε:

Είσαι σίγουρη όμως ότι ήταν από το Femara; Αντιοιστρογονο δεν είναι σίγουρα πάντως!! 

Τι να σου πω...Έτσι μου είχε πει εκείνος... Να μη θυμάμαι καλά; Θα τον ρωτήσω όταν ξαναμιλήσουμε. Τώρα πιστεύω ότι ήταν από εκεί η λέπτυνση, γιατί γενικά δεν είχα κάποιο θέμα απ᾽ ό,τι φάνηκε και γι᾽αυτό κατάφερα να κάνω και εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο και πήγαν όλα καλά στο τέλος...

4 ώρες πρίν, winspert είπε:

Οχι δεν εχω...Ηταν ωοληψια σε φκ...Τωρα μιλησα με το γιατρό...Μου εκανε μια προταση για τα φεμαρα....Πειτε μου βρε κορίτσια...Τα εχετε παρει; Είναι επικίνδυνα; Κανουν τιποτα; Επιβαρύνεται ο οργανισμός με φαρμακο; Απλα δεν ηθελα να παρω αλλα φαρμακα αλλα αυτα μου ειπε οως δεν θα με επιβαρυνουν

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου! Είμαι σίγουρη ότι θα βρεθεί σύντομα το τέλειο εμβρυάκι! 

Εγώ είχα πάρει femara τον Νοέμβριο και μου έδωσε μια τέλεια βλαστοκύστη που οδήγησε σε εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς ήταν παλινδρομη! Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ενδομήτριο, αλλά για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν είχα! Νομίζω ότι η clomiphene επηρεάζει το ενδομήτριο! 

1 hour ago, Kiddo είπε:

Όχι δεν είναι αντίστοιχο με τη clomiphene. Η clomiphene έχει δραστική ουσία το clomid citrate το οποίο είναι αντιοιστρογονο (όπως και το serpafar). Το Femara έχει δραστική ουσία τη Letrozole η οποία είναι μη στεροειδης αναστολέας της αρωματασης. Δεσμεύει ουσιαστικά τα ανδρογόνα και δεν επιτρέπει τη μετατροπή τους σε οιστρογόνα. Είναι φάρμακο για το καρκίνο το οποίο δεν ενδείκνυται για μη εμμηνόπαυσιακες γυναίκες αλλά επειδή έχει την ιδιότητα να αυξάνει την FSH & LH το χρησιμοποιούν οι γιατροί στην εξωσωματική καθώς με αυτό το τρόπο διεγείρονται οι ωοθήκες και παράγουν περισσότερα ωάρια από του ενός στο φυσιολογικό κύκλο. Το Femara επειδή ακριβώς είναι αναστολέας της αρωματασης και όχι αντιοιστρογονο δεν λεπταίνει το ενδομήτριο.

Σας το περιγράφω λίγο "απλά" τώρα..

@winspert κάθε φάρμακο επιβαρύνει τον οργανισμό και το depon ακόμα! Υπολογίζεις πάντα τα υπέρ και τα κατά και όταν τα υπέρ είναι περισσότερα ή πιο σημαντικά έναντι των αρνητικών πράττεις ανάλογα και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών.

Πιο ωραία δεν θα μπορούσες να τα πεις!!!! Σε ευχαριστούμε :)

• Ευχαριστώ 2

πρίν από 39 λεπτά , Troia είπε:

Τι να σου πω...Έτσι μου είχε πει εκείνος... Να μη θυμάμαι καλά; Θα τον ρωτήσω όταν ξαναμιλήσουμε. Τώρα πιστεύω ότι ήταν από εκεί η λέπτυνση, γιατί γενικά δεν είχα κάποιο θέμα απ᾽ ό,τι φάνηκε και γι᾽αυτό κατάφερα να κάνω και εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο και πήγαν όλα καλά στο τέλος...

Εχω την εντυπωση και εγω οτι για το femara  οτι ο γιατρος μου οταν το πηρα μου ειπε οτι ειχε αντιοιστρογονικη δραση.

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Οχι δεν εχω...Ηταν ωοληψια σε φκ...Τωρα μιλησα με το γιατρό...Μου εκανε μια προταση για τα φεμαρα....Πειτε μου βρε κορίτσια...Τα εχετε παρει; Είναι επικίνδυνα; Κανουν τιποτα; Επιβαρύνεται ο οργανισμός με φαρμακο; Απλα δεν ηθελα να παρω αλλα φαρμακα αλλα αυτα μου ειπε οως δεν θα με επιβαρυνουν

Αφού ήταν σε φκ ίσως ήταν απλώς ένας όχι και τόσο καλός κύκλος. Έτυχε. Πιστεύω στην επόμενη ωοληψια να μην έχεις θέμα. Το φεμαρα είναι για φκ τροποποιημένο; Γιατί έτσι μπορεί να βοηθήσει. Δεν σκεφτεσαι να μαζέψεις τρια τέσσερα εμβρυακια και μετά να τα βάλεις;

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 5 λεπτά , MaryH είπε:

Αφού ήταν σε φκ ίσως ήταν απλώς ένας όχι και τόσο καλός κύκλος. Έτυχε. Πιστεύω στην επόμενη ωοληψια να μην έχεις θέμα. Το φεμαρα είναι για φκ τροποποιημένο; Γιατί έτσι μπορεί να βοηθήσει. Δεν σκεφτεσαι να μαζέψεις τρια τέσσερα εμβρυακια και μετά να τα βάλεις;

Μακάρι να ηταν ετσι κ να εφταιγε ο κύκλος...Παρ ολα αυτά,το ωαριο ηταν ωριμο κ γονιμοποιηθηκε μια χαρα σε πρώτη φάση...Οποτε ισως να εφταιξε το σπερμα;;; Δεν ξερω...Επειδη θέλουμε ενα παιδακι ακομα δεν θα ηθελα να βαλω δυο μαζεμενα κ να εχω διδυμη κύηση αλλα ουτε και να μαζεψω 4 εμβρυα κ να πετύχω με την πρώτη κ τα αλλα να μεινουν...Ξερω οτι μπορεί να ζηταω πολλα...Μαλλον θα δοκιμάσουμε παλι σε φκ κ βλέπουμε...Θα απογοητευτω πολυ αν παρω τα φεμαρα κ κανω μονο ενα ωαριο...

Οσο γι αυτό που λετε κοριτσια..κ εμενα νομιζω σαν αντιοιστρογονα μου τα ανεφερε...

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Μην το ακυρώσεις ακόμα. Μπορεί να το θέλει κάποια άλλη κοπέλα. @xriszis μήπως ενδιαφέρεσαι; Επίσης είναι μια από το mammyland που ψάχνει ραντεβού. Να της πω μήπως το θέλει να της το μεταφέρεις; 

Ευχαριστώ πάρα πολύ @Troia!!! Με συγκίνησες! Φυσικά κ ενδιαφέρομαι. Έστειλα στην @silvy22 αν ανταλλάξει με την @Freida!!!

πρίν από 26 λεπτά , xriszis είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ @Troia!!! Με συγκίνησες! Φυσικά κ ενδιαφέρομαι. Έστειλα στην @silvy22 αν ανταλλάξει με την @Freida!!!

Ναι θα σε ενημερώσω, και γω εψαχνα απελπισμένα το ραντεβού  και ηδη απο ατυχίες έχουν περάσει 3 μήνες να βρω υπερυχο, θέλω να τα έχω ολα ετοιμα για την Τσεκουρα γιατί θέλει τα αποτελέσματα 

1 hour ago, winspert είπε:

Μακάρι να ηταν ετσι κ να εφταιγε ο κύκλος...Παρ ολα αυτά,το ωαριο ηταν ωριμο κ γονιμοποιηθηκε μια χαρα σε πρώτη φάση...Οποτε ισως να εφταιξε το σπερμα;;; Δεν ξερω...Επειδη θέλουμε ενα παιδακι ακομα δεν θα ηθελα να βαλω δυο μαζεμενα κ να εχω διδυμη κύηση αλλα ουτε και να μαζεψω 4 εμβρυα κ να πετύχω με την πρώτη κ τα αλλα να μεινουν...Ξερω οτι μπορεί να ζηταω πολλα...Μαλλον θα δοκιμάσουμε παλι σε φκ κ βλέπουμε...Θα απογοητευτω πολυ αν παρω τα φεμαρα κ κανω μονο ενα ωαριο...

Οσο γι αυτό που λετε κοριτσια..κ εμενα νομιζω σαν αντιοιστρογονα μου τα ανεφερε...

Δεν θυμαμαι το σπερμα σας ήταν τσεκαρισμενο; Γιατί όπως τα λες έχει μια λογική. 

6 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Δεν θυμαμαι το σπερμα σας ήταν τσεκαρισμενο; Γιατί όπως τα λες έχει μια λογική. 

Καλημέρα!!! Το κυριο θεμα μας είναι το σπερμα...Παρ ολα αυτα με βιταμίνες που παιρνει τωρα τρεις μηνες μπορω να πω οτι ηταν στα καλύτερά του...Μην φανταστεις...καπου στα 120,000 σπερματοζωάρια... Ελέγξαμε για μυκοπλασμα κ προχωρήσαμε..Δεν παιρνει κ πολλα

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Καλημέρα!!! Το κυριο θεμα μας είναι το σπερμα...Παρ ολα αυτα με βιταμίνες που παιρνει τωρα τρεις μηνες μπορω να πω οτι ηταν στα καλύτερά του...Μην φανταστεις...καπου στα 120,000 σπερματοζωάρια... Ελέγξαμε για μυκοπλασμα κ προχωρήσαμε..Δεν παιρνει κ πολλα

Καλημέρα!

Μπορείς να κάνεις τον κόπο να πάρεις άλλη μια φορά το εμβρυολογικο και να ρωτήσεις. Εγώ πχ που τη ρώτησα τι εικόνα είχαν και από το σπέρμα και από τα ωάρια, μου απάντησε και μάλιστα ήταν κ πολυ ευγενική. Μπορεί και ο γιατρός να ξέρει γιατί βλέπουν την "αναφορά" του εμβρυολογου για την πορεία του εμβρύου.

Διάβασα τα νέα σου, ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα.. Στη θέση σου, θα δοκίμαζα την πρόταση του γιατρου, μια φορά έστω. Είναι μεγάλη ταλαιπωρια η αγωνία του φυσικού κύκλου, μια φορά το έκανα και δε μου πήγε καλά. Αν χρειαστεί να ξανακάνω, θα το έκανα μόνο στη φάση αυτή που σου πρότεινε έτσι ώστε να διπλασιαστούν οι πιθανότητες

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα