Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , konik είπε:

Κορίτσι μου το στα τεστ πως γίνεται ακριβώς? Εννοώ ποια μέρα του κύκλου και πόσο κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα?? Θυμάσαι κόστος????

Το ερα τεστ γίνεται ακριβως τη μερα που θα εκανες εμβρυομεταφορα δλδ περίπου 5 μερες μετα την ωορρηξία(το παρακολουθεις αιματολογικα κ υπερηχογραφικά) ωστε να δεις αν εχεις πεσει μεσα στο παράθυρο εμφύτευσης... Στην ουσια σου παιρνουν ενα κομματακι για βιοψια,το στελνουν Ισπανία κ αν θυμάμαι καλα κανουν περιπου δυο εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα...Οσο για το κόστος ηταν γύρω στα 700...εχει περασει κ καιρος...

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 55 λεπτά , KoraliaP είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! Τελικα η δική μου χοριακή επεσε και κατέληξε σε βιοχημικη.

Οποιαδήποτε συμβουλή για εξέταση/κίνηση απο εδώ και στο εξής καλοδεχούμενη :)

Να θυμησω πως ήταν η πρώτη μου προσπάθεια. Ο γιατρός μας παροτρύνει να προχωρήσουμε στον αμέσως επόμενο κύκλο με τα άλλα 2 κατεψυγμένα που έχω. Είναι θετικός και αισιόδοξος καθώς λέει βρήκαμε το παράθυρο εμφύτευσης και επίσης είδαμε πως η μήτρα και τα έμβρυα δύναται να κάνουν την δουλειά τους. 

Λυπάμαι πολύ για την κατάληξη. Είναι πολύ σπάνιο να πετύχεις με την πρώτη, αν και γίνεται και αυτό εννοείται, αλλά επειδή και η δική μου ιστορία έτσι ξεκίνησε, με βιοχημική, και η δεύτερη πήγε καλά, θα έλεγα κι εγώ αυτό που μου έλεγαν τότε, δηλαδή ότι αυτό είναι πολύ ελπιδοφόρο. Εγώ θα σου έλεγα τη Δευτέρα το πρωί να ενημερώσεις την Τσεκούρα, διότι τώρα με τη βιοχημική θα μπορέσει, αν το κρίνει, να σου κάνει και άλλες εξετάσεις που ίσως δεν σου είχε κάνει πριν που είχες πάει για απλή διερεύνηση. Εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή σου!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , winspert είπε:

Το ερα τεστ γίνεται ακριβως τη μερα που θα εκανες εμβρυομεταφορα δλδ περίπου 5 μερες μετα την ωορρηξία(το παρακολουθεις αιματολογικα κ υπερηχογραφικά) ωστε να δεις αν εχεις πεσει μεσα στο παράθυρο εμφύτευσης... Στην ουσια σου παιρνουν ενα κομματακι για βιοψια,το στελνουν Ισπανία κ αν θυμάμαι καλα κανουν περιπου δυο εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα...Οσο για το κόστος ηταν γύρω στα 700...εχει περασει κ καιρος...

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Να δω μήπως κάνω και αυτό πριν την επόμενη έμβρυομεταφορα

• Μου αρέσει 1

πρίν από 27 λεπτά , KoraliaP είπε:

Αυτές απ´όσο μπορώ να δω! Δεν έχω κάνει καθόλου θρομβοφιλιας. Αν δεν κανω λάθος όμως καλύπτομαι απο τις αντιπηκτικές που κάνω προληπτικα.

Αν πας στην Τσεκούρα τώρα με τη βιοχημική, θα σου κάνει και θρομβοφιλίας, ωστόσο για την κληρονομική θα χρειαστεί να πληρώσεις κάτι, διότι δεν γράφονται όλες.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 4 λεπτά , konik είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Να δω μήπως κάνω και αυτό πριν την επόμενη έμβρυομεταφορα

Εγω το εκανα αφου ειχα 4 αποτυχημενες προσπάθειες να φανταστεις...Συζητησε το με το γιατρό σου να δεις τι θα σου πει...Η αληθεια είναι οτι είναι λιγο πιο σπανιο κ οχι απο τα πρωτα που κανει κανεις...Αν μπορείς παρ ολα αυτα κακο δεν κάνει...Ποιο γιατρό εχεις;

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , winspert είπε:

Εγω το εκανα αφου ειχα 4 αποτυχημενες προσπάθειες να φανταστεις...Συζητησε το με το γιατρό σου να δεις τι θα σου πει...Η αληθεια είναι οτι είναι λιγο πιο σπανιο κ οχι απο τα πρωτα που κανει κανεις...Αν μπορείς παρ ολα αυτα κακο δεν κάνει...Ποιο γιατρό εχεις;

Τον ίδιο έχουμε....έχω ραντεβού την Δευτέρα.....έχω μια βλαστοκυστη ΑΑ στην κατάψυξη και θέλω πριν την επόμενη μεταφορά να έχω κάνει κάποιες ακόμα εξετάσεις....θα το συζητήσω βέβαια μαζί του και θα ακολουθήσω ότι μου πει . ...απλά εμένα ήταν η πρώτη προσπάθεια ούτε καν βιοχημική για αυτό αγχώνομαι....

πρίν από 10 λεπτά , silvy22 είπε:

Εμένα μου είπαν να τα περιμένω σε δύο μήνες.. Να τα πάρουμε να πάμε διακοπές  το τον Αύγουστο :x

Πήγε ο σύζυγος και ως ολιγομίλητος δεν ρώτησε πότε να τα περιμένουμε. Μπορεί να μην έχω τώρα πολλά έξοδα, αφού "κλωσσώ" σπίτι, αλλά οι τρύπες πάντα υπάρχουν. Λίγα, λίγα, ας έρθουν!!! Τέλη Ιουλίου μια χαρά θα είναι να ρθουν. 

Καλές διακοπές!!! :-) 

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 8 λεπτά , konik είπε:

Τον ίδιο έχουμε....έχω ραντεβού την Δευτέρα.....έχω μια βλαστοκυστη ΑΑ στην κατάψυξη και θέλω πριν την επόμενη μεταφορά να έχω κάνει κάποιες ακόμα εξετάσεις....θα το συζητήσω βέβαια μαζί του και θα ακολουθήσω ότι μου πει . ...απλά εμένα ήταν η πρώτη προσπάθεια ούτε καν βιοχημική για αυτό αγχώνομαι....

Αχ ναι ρε συ...Τα εχω κανει αχταρμα στο κεφάλι μου...Πες του αμα θες κ για τη δικη μου περίπτωση...κ αν νομιζετε καντε το προληπτικά!!!!

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 4 λεπτά , winspert είπε:

Αχ ναι ρε συ...Τα εχω κανει αχταρμα στο κεφάλι μου...Πες του αμα θες κ για τη δικη μου περίπτωση...κ αν νομιζετε καντε το προληπτικά!!!!

Να δω τι θα μου πει την Δευτέρα.......σε ευχαριστώ πολύ!!!

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

λοιπον Μπαινεις στο rantevoupedi
θελει τα στοιχεια σου απο το ταχις, πατας εκει που λεει νεο ραντεβου,
για  Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή (Εξωσωματική) και κλείνεις ραντεβού
εμενα μου εβγαλε εκει στο Αιγαλεω, αναλογα με το ΤΚ παει, εγω τα κατεθεσα 1 μηνα μετα και τα χρηματα μπαινουν σε 2 μηνες

2 μήνες;;εγώ τα κατέθεσα 1 μήνα μετά και τα 352 € μπήκαν σε δυο μερες

• Μπερδεμένη/-ος 1

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, καινούρια στο φορουμ αλλά όλο και μπαίνω να σας διαβάζω.. μολις γυρισα απο το ιάκεντρο στη θεσσαλονικη οπου πηγα για 2η σπερματεγχυση.. και φυσικα ειμαι πολυ απογοητευμένη ηδη, χωρις λογο, πολυ καλο σπέρμα, αλλα βγαζω ανα 3 μηνες πολυποδες κι ετσι η γυναικολογος μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω ξανα επεμβαση για πολυποδα 3η φορα στον ιδιο χρονο, αλλιως λεει κανε εξωσωματικη να τελειωνεις. Σκεφτομαι ν αλλαξω γυναικολογο.

πρίν από 17 λεπτά , Dora89 είπε:

2 μήνες;;εγώ τα κατέθεσα 1 μήνα μετά και τα 352 € μπήκαν σε δυο μερες

Αλήθεια; ωραια νέα αυτά, έτσι μου είπε ο κύριος στον κισε

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Εγω σιγουρα εχω παρει 3 φορες απο 350€....Ειναι σίγουρο αυτο που σου λέω...Δεν ξερω τι ισχυει πλεον...Απλα δεν ξέρω αν δικαιούμαι ξανα...Τοτε μου ειχαν πει 3 φορες...Αλλα εχουν περασει τοσα χρόνια...δεν μπορω να ξαναπαρω;

Καλο θα ηταν να κανεις κ για θρομβοφιλια γιατί μπορει μα μη σε καλυπτει κ η δοση που παιρνεις αν υποθέσουμε οτι υπαρχει θεμα...Κ φυσικα φανταζομαι εχει κανει κ ο σύζυγος τα απαραίτητα,ετσι; 

Το ερα μου εδειξε οτι πρέπει να τα βάζουμε μια μερα νωρίτερα...Οποτε η μονη βιοχημικη που ειχα ηταν οταν ειχαμε κανει εμβρυομεταφορα νωρις το πρωι(ενω σε ολες τις αλλες αργα το μεσημέρι)...Οποτε θεωρώ πως κατι ξεκινησε αλλα εκλεισε το παράθυρο κ απλα δεν ολοκληρώθηκε...Εγω βαζω πλεον μονο κατεψυγμενα αφου ανηκω στις λιγες περιπτώσεις οπου κανω εμφυτευση νωριτερα κνοχι αργότερα..Οποτε φτιάχνουμε βλαστοκυστες (οταν φτιάχνουμε) κ τις βάζουμε σε επόμενο κυκλο μιαερα νωρίτερα...Καλη επιτυχία σου εύχομαι

Κατάλαβα.. Το εχεις ψάξει όμως πολύ γι αυτο και θα πετυχεις αργα ή γρήγορα :)

Ο αντρας μου εχει κάνει σπερμοδιαγραμματα και καλλιεργεια. Ξέρω πως θα έπρεπε και εναν κατακερματισμό αλλά δεν τον έχουμε κάνει ακομη.

1 ώρα πρίν, Troia είπε:

Λυπάμαι πολύ για την κατάληξη. Είναι πολύ σπάνιο να πετύχεις με την πρώτη, αν και γίνεται και αυτό εννοείται, αλλά επειδή και η δική μου ιστορία έτσι ξεκίνησε, με βιοχημική, και η δεύτερη πήγε καλά, θα έλεγα κι εγώ αυτό που μου έλεγαν τότε, δηλαδή ότι αυτό είναι πολύ ελπιδοφόρο. Εγώ θα σου έλεγα τη Δευτέρα το πρωί να ενημερώσεις την Τσεκούρα, διότι τώρα με τη βιοχημική θα μπορέσει, αν το κρίνει, να σου κάνει και άλλες εξετάσεις που ίσως δεν σου είχε κάνει πριν που είχες πάει για απλή διερεύνηση. Εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή σου!

Σε ευχαριστώ πολύ @Troia μου! ήδη της έχω στείλει μεηλ και θα προσπαθήσω και τηλεφωνικά μέσα στην εβδομάδα. Τι να προλάβει και η ίδια να δει.. ξερω τρέχει. 

Σκέφτομαι αν δεν καταφέρω να μιλησω μαζί της να πάω να κάνω μόνη μου ότι υπαρχει από πακέτο θρομβοφιλίας για να μην το έχω άγχος. 

• Μου αρέσει 1

@Troia @winspertβρήκα παλιό μήνυμα από μια κοπέλα που μου είχε στείλει τί δικαιολογητικά θέλει.

Τα δικαιολογητικά για το επίδομα είναι η απόφαση της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο να αναφέρει ημερομηνία της ωοληψίας και της εμβρυομεταφοράς + αποδείξεις, ταυτότητα και φωτοτυπία, φωτοτυπία λογαριασμού με iban κ το βιβλιάριο (ή αμκα δηλ.). Αν δεν είσαι άμεσα ασφαλισμένη αλλά έμμεσα στο σύζυγό θέλει κάποια υπεύθυνη δήλωση από εκείνον και φωτοτυπία του εκκαθαριστικού νομίζω

Θυμάμαι ότι πέρσι κάπως αλλιώς λεγόταν εκεί που πήγαμε...αλλά μη μπερδεύω τα κορίτσια γιατί από τότε πολλά μπορεί να αλλαξαν. Θα χρειαστεί να το ξανακάνουμε κ μεις πάλι κάποια στιγμη. Μακάρι αν κλείνουμε ραντεβού  ηλεκτρονικα να είναι πιο εύκολο.

1 ώρα πρίν, gkathinaster είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, καινούρια στο φορουμ αλλά όλο και μπαίνω να σας διαβάζω.. μολις γυρισα απο το ιάκεντρο στη θεσσαλονικη οπου πηγα για 2η σπερματεγχυση.. και φυσικα ειμαι πολυ απογοητευμένη ηδη, χωρις λογο, πολυ καλο σπέρμα, αλλα βγαζω ανα 3 μηνες πολυποδες κι ετσι η γυναικολογος μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω ξανα επεμβαση για πολυποδα 3η φορα στον ιδιο χρονο, αλλιως λεει κανε εξωσωματικη να τελειωνεις. Σκεφτομαι ν αλλαξω γυναικολογο.

Να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη...πόσα χειρουργεία να κάνεις...

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Αλήθεια; ωραια νέα αυτά, έτσι μου είπε ο κύριος στον κισε

Σε μας είχαν κάνει κάνα μήνα να μπουν...ίσως κ λίγο παραπάνω.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

2 ώρες πρίν, gkathinaster είπε:

Καλησπέρα! Παρε καλύτερα μια άλλη γνώμη από άλλον γυναικολόγο. Η εξωσωματική έχει τις ίδιες δυσκολίες εμφύτευσης όταν έχεις πολύποδα, ιδίως αν έχει φλεγμονή στο περιβάλλον του. Επίσης με τις ορμόνες μπορεί να μεγαλώσει όπως και στην κύηση. Παρ όλα αυτά κάποιες φορές δεν δημιουργεί θέμα. Εγω είχα έναν μικρό αλλά κ εμφυτεύτηκαν έμβρυα και η εγκυμοσύνη πήγε καλά. Όμως σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις γυναικολόγο για το τι θα πράξεις από δω κ μπρος

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα