Recommended Posts

4 ώρες πρίν, konik είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Να δω μήπως κάνω και αυτό πριν την επόμενη έμβρυομεταφορα

Εγω εκανα αντιστοιχο λεγεται ermap test ισπανια επισης κ μου στοιχισε 540€ και αποτελεσμα σε 4 βδομαδες.

3 ώρες πρίν, gkathinaster είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, καινούρια στο φορουμ αλλά όλο και μπαίνω να σας διαβάζω.. μολις γυρισα απο το ιάκεντρο στη θεσσαλονικη οπου πηγα για 2η σπερματεγχυση.. και φυσικα ειμαι πολυ απογοητευμένη ηδη, χωρις λογο, πολυ καλο σπέρμα, αλλα βγαζω ανα 3 μηνες πολυποδες κι ετσι η γυναικολογος μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω ξανα επεμβαση για πολυποδα 3η φορα στον ιδιο χρονο, αλλιως λεει κανε εξωσωματικη να τελειωνεις. Σκεφτομαι ν αλλαξω γυναικολογο.

Καλως ηρθες ,εμενα δεν με προχωραγε σε εξωσωματικη με τιποτα αν δεν αφαιρούσα τους 2 πολυποδες με υστεροσκοπηση (1 χρονο πριν τη πρωτη εξωσωματικη).γιατι βγαινουν συνεχεια αραγε; Καποιες γυναικες εχουν πολυποδακια κ δεν ενοχλουνε στη συλληψη.

• Ευχαριστώ 1

ZAeBp3.png

3 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ @Troia μου! ήδη της έχω στείλει μεηλ και θα προσπαθήσω και τηλεφωνικά μέσα στην εβδομάδα. Τι να προλάβει και η ίδια να δει.. ξερω τρέχει. 

Σκέφτομαι αν δεν καταφέρω να μιλησω μαζί της να πάω να κάνω μόνη μου ότι υπαρχει από πακέτο θρομβοφιλίας για να μην το έχω άγχος. 

Μπα, δεν θα σου το συνιστούσα, είναι εξειδικευμένες εξετάσεις, καλό είναι να μην πας όπου κι όπου. Συν τοις άλλοις, εκείνη θα σου γράψει ό,τι γράφεται. Πάντως στο τηλ. την βρίσκεις είτε πριν τις 11, είτε μετά τις 13:00, 14:00 που τελειώνουν τα ραντεβού.

2 ώρες πρίν, Moomin είπε:

@Troia @winspertβρήκα παλιό μήνυμα από μια κοπέλα που μου είχε στείλει τί δικαιολογητικά θέλει.

Τα δικαιολογητικά για το επίδομα είναι η απόφαση της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο να αναφέρει ημερομηνία της ωοληψίας και της εμβρυομεταφοράς + αποδείξεις, ταυτότητα και φωτοτυπία, φωτοτυπία λογαριασμού με iban κ το βιβλιάριο (ή αμκα δηλ.). Αν δεν είσαι άμεσα ασφαλισμένη αλλά έμμεσα στο σύζυγό θέλει κάποια υπεύθυνη δήλωση από εκείνον και φωτοτυπία του εκκαθαριστικού νομίζω

Δεν μου ζήτησαν φωτοτυπία ταυτότητας εμένα. Όμως ζητάνε σε φωτοτυπία την απόφαση της επιτροπής.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

6 hours ago, Troia said:

Πολύ άσχετος όποιος σας είχε στείλει στον ΕΦΚΑ, διότι δεν έχει να κάνει με υγειονομικές δαπάνε. @Melina80 Θα γίνεται με καμία εξουσιοδότηση, φαντάζομαι. Μπορείς να ρωτήσεις στα τηλέφωνα που σου έδωσα.

Ναι κοριτσι μου, θα παρω τηλ. Σε ευχαριστω! 

9 ώρες πρίν, Moomin είπε:

@Troia @winspertβρήκα παλιό μήνυμα από μια κοπέλα που μου είχε στείλει τί δικαιολογητικά θέλει.

Τα δικαιολογητικά για το επίδομα είναι η απόφαση της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο να αναφέρει ημερομηνία της ωοληψίας και της εμβρυομεταφοράς + αποδείξεις, ταυτότητα και φωτοτυπία, φωτοτυπία λογαριασμού με iban κ το βιβλιάριο (ή αμκα δηλ.). Αν δεν είσαι άμεσα ασφαλισμένη αλλά έμμεσα στο σύζυγό θέλει κάποια υπεύθυνη δήλωση από εκείνον και φωτοτυπία του εκκαθαριστικού νομίζω

Θυμάμαι ότι πέρσι κάπως αλλιώς λεγόταν εκεί που πήγαμε...αλλά μη μπερδεύω τα κορίτσια γιατί από τότε πολλά μπορεί να αλλαξαν. Θα χρειαστεί να το ξανακάνουμε κ μεις πάλι κάποια στιγμη. Μακάρι αν κλείνουμε ραντεβού  ηλεκτρονικα να είναι πιο εύκολο.

Να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη...πόσα χειρουργεία να κάνεις...

Σε μας είχαν κάνει κάνα μήνα να μπουν...ίσως κ λίγο παραπάνω.

Και που τα καταθέτουμε? Που πρέπει να απευθυνθουμε? 

Είδατε το σποτ για το 1ο συνεδριο υπογονιμοτητας; αυτό είναι το κείμενο.... 

Και ξαφνικά, έρχεται η μέρα που κλείνεις τα πολλά. Κι έτσι απλά, αρχίζει ο απολογισμός. Όχι γι’ αυτά που έκανες, αλλά γι’ αυτά που θα έπρεπε να έχεις κάνει. "Άντε τι κάθεσαι; Πότε θα παντρευτείς; Πότε θα γίνεις μάνα;". Κι αναρωτιέσαι: Πέρασες στο πανεπιστήμιο. Έπιασες μια καλή δουλειά. Γνώρισες τον άνδρα των ονείρων σου. Και ξαφνικά μαθαίνεις πως αυτό το 4 στον διψήφιο αριθμό της ηλικίας σου, δεν σου επιτρέπει να γίνεις μητέρα. "Τι έχω κάνει λάθος;". Τίποτα δεν έχεις κάνει λάθος. Απλά δεν γνώριζες. Αν ονειρεύεσαι να κάνεις την δική σου οικογένεια αύριο, φρόντισε να ενημερωθείς σήμερα», ακούγεται στο διαφημιστικό σποτ.

..... 

Πολύ υποτιμητικό και προσβλητικό θα έλεγα 

• Μου αρέσει 12

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Και ξαφνικά, έρχεται η μέρα που κλείνεις τα πολλά. Κι έτσι απλά, αρχίζει ο απολογισμός. Όχι γι’ αυτά που έκανες, αλλά γι’ αυτά που θα έπρεπε να έχεις κάνει. "Άντε τι κάθεσαι; Πότε θα παντρευτείς; Πότε θα γίνεις μάνα;". Κι αναρωτιέσαι: Πέρασες στο πανεπιστήμιο. Έπιασες μια καλή δουλειά. Γνώρισες τον άνδρα των ονείρων σου. Και ξαφνικά μαθαίνεις πως αυτό το 4 στον διψήφιο αριθμό της ηλικίας σου, δεν σου επιτρέπει να γίνεις μητέρα. "Τι έχω κάνει λάθος;". Τίποτα δεν έχεις κάνει λάθος. Απλά δεν γνώριζες. Αν ονειρεύεσαι να κάνεις την δική σου οικογένεια αύριο, φρόντισε να ενημερωθείς σήμερα», ακούγεται στο διαφημιστικό σποτ.

..... 

Μονο προσβλητικο; Αναρωτιεμαι αν εχουν καταλαβει σε ποιον αιωνα ζουμε και ποιο ειναι το κοινο τους. Καλα, για τους συμμετεχοντες δε θα το σχολιασω καν. Ουτε το γεγονος πως από τους 166 συμμετεχοντες μονο 40 ειναι γυναικες. Α! Και, ναι μεν  το συνεδριο υποτιθεται αφορα στην υπογεννητικοτητα των ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ αλλα κλασικα η γυναικα ειναι αυτη που τα εχει κανει ολα λαθος. Και τελος και χειροτερο, στοχος του συνεδριου ειναι πως : "Θα αναδειχθεί στις επιστημονικές διαλέξεις και συζητήσεις, η ανάγκη της επαγρύπνησης από την νεότητα, ακόμα και τη εφηβεία, για την προάσπιση της γονιμότητάς τους με τον σωστό οικογενειακό προγραμματισμό και με την επαναφορά του προτύπου δημιουργίας «πυρηνικής» οικογένειας ενωρίς".

Σοκ! Δηλαδη ας αρχισουμε να μιλαμε στα εφηβα παιδια μας για την αναγκη να κανουν παιδια. Και φυσικα μονο για την πυρηνικη οικογενεια. Ουτε γκει ζευγαρια ουτε μονογονεικες οικογενειες, τιποτα! Στοχος υποτιθεται του συνεδριου ειναι η αντιμετωπιση του δημογραφικου. Αντι η πολιτεια, την οποια εκπροσωπει στο συνεδριο η ΠτΔ, να σκεφτει να βοηθησει τις συγχρονες οικογενειες να κανουν παιδια, που εχουν εξαντληθει απο την ανεργια και την ανασφαλεια τοσα χρονια τωρα, που εμεις οι γυναικες του ιδιωτικου τομεα δεν τολμουμε-και να θελαμε-να κανουμε παιδια, γιατι ειτε θα απολυθουμε ειτε θα πρεπει να πηγαινουμε με την κοιλια τουρλα στη δουλεια και μετα επιστροφη αμεσα, την βρηκαν τη λυση: Ας πουμε στους εφηβους να κοιταξουν να κανουν παιδια νωρις. Εχω θυμωσει πολυ!

• Μου αρέσει 11

..... 

Καλημέρα. Θα έπρεπε να ντρέπονται για αυτό το διαφημιστικό μήνυμα. Φταίει η γυναίκα εργαζόμενη για την υπογεννητικότητα και όχι το σύστημα που δεν στηρίζει κανένα εδώ. Φταίει η γυναίκα εργαζόμενη και όχι η κρίση που μας πήρε όλους μπάλα και φτάσαμε μια μέρα να έχουμε δει το 4 μπροστά από την ηλικία μας και το μισθό μας 4 φορές μικρότερο. Και φταίνε οι γυναίκες για όλα και όχι η πολιτεία που δεν στηρίζει. Που κάνουμε εξωσωματική, δίνουμε 5000€ και μας επιστρέφουν 352€ λες και είμαστε ζητουλες. Τα έχω πάρει δεν ξέρω ποσο με το όλο θέμα...

• Μου αρέσει 12

Καλημέρα. Κορίτσια δεν το είδα το σποτ ακόμα. Ωστόσο τώρα που έφτιαξα καφεδάκι και χάζετω στα social media βρήκα στο insta μια υπέροχη ανάρτηση από την Ελεονώρα Μελέτη για το εν λόγω σποτ.η οποία αρνήθηκε να συμμετέχει και παραθέτει πολύ σωστά τους λόγους που δεν πρέπει να πιέζεται μια γυναίκα να κάνει παιδί.. και στο κλείσιμο αναφέρεται ότι η υπογεννητικότητα οφείλεται στη μη στήριξη της πολιτείας σε θέματα οικονομίας και παιδείας και όχι η γυναίκα 

• Μου αρέσει 5

..... 

Καλημέρα!

Όχι δεν το είχα δει.. συμφωνώ, προσβλητικό το λιγότερο και ευγενικά το θέτουμε! Ανατριχιασα και νευρίασα..! Το έψαξα λίγο και όσο διαβάζω αναστατώνομαι περισσότερο... Το πρώτο σχόλιο του άντρα μου όταν του το διάβασα.. "τι μ@λ@κιες είναι αυτές;! Ντροπή!" και είναι άντρας, έτσι;;  Είναι σε τόσα σημεία εντωμεταξύ προσβλητικό που τι να πρωτοσχολιάσει κάποιος;! Και όχι μόνο το σποτ αλλά και το συνέδριο το ίδιο..!!

Ότι τι;! "Άντε βρε γυναικούλα που κοίταξες την εκπαίδευση σου, την επαγγελματική σου καταξίωση και τώρα η χώρα οδηγείται στην υπογεννητικότητα εξαιτίας σου γιατί εσύ έφτασες 40 και δεν μπορείς να κάνεις πλέον παιδιά, αντί να αναπαράγεσαι, ενώ θα έπρεπε, από τα 18 σαν τη κουνελα γιατί αυτός είναι ο ρόλος σου; Αλλά δεν είναι ότι φταίς κιόλας..! Απλά είσαι ανενημερωτη!". Βγάζω καπνούς, απλά!

Και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά μιλάνε για τη προάσπιση της "πυρηνικής" οικογένειας σε ένα συνέδριο με κύριους ομιλητές άντρες που ουδεμία σχέση έχουν στη πλειονότητα τους με την υπογονιμότητα!! Φυσικά δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά για τους οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους για τους οποίους η χώρα έχει οδηγηθεί στην υπογεννητικότητα.. αλλά γιατί να το κάνουν κιόλας αυτό, αφού είπαμε! Η γυναίκα φταίει για όλα..!

Τελεί υπό την αιγίδα της κ.Σακελλαροπουλου κιόλας.... κρίμα! Πολύ κρίμα..!

• Μου αρέσει 9

OiAXp2.pngbfhkp3.png

7 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

..... 

Εμετικό θα το έλεγα! Η γυναίκα φαίνεται ως μηχανή τεκνοποίησης, που στόχο ζωής έχει μόνο τη γέννηση παιδιών και μόνο με αυτόν τον τρόπο φτάνει στην ολοκλήρωση! Η κακομοίρα η 40αρα που σπούδασε, που συνέχισε τις προπτυχιακες τις σπουδες, που δουλεψε, που ανελίχθηκε, που ερωτευτηκε, που ταξίδεψε, που χώρισε, που ξαναερωτευτηκε... έμεινε ακληρη, άρα τίποτα δεν πετυχε στη ζωή της! Εμετικό το λιγότερο! 

• Μου αρέσει 9

Διαφημίσεις

Στο τέλος θα τους ζητήσουμε και συγνώμη που δουλεύουμε από μικρά κορίτσια. Η επειδή βρίκαμε τον ανθρωπο μας στα γεράματα. Η ακόμα επειδή θελησαμε να σπουδάσουμε η δεν ξέρω τι άλλο!!! Δυστυχώς όμως πολλές δεν μπορούμε να πατήσουμε το κουμπάκι το μαγικό και τσουπ!!! Να έρθει το μωρό στην κοιλιά μας έτσι αβίαστα. 

Και άντε φταίω εγώ που δεν ενημερώθηκα. Αύριο τι θα λέω στην κόρη μου?? Άντε να τελειώσεις το λύκειο να κάνεις παιδιά?? Έχω ανατριχιασει και αηδιασει μόνο από τα σχόλια σας. Που μπορώ να το δω?? Ξέρει καμία?

• Μου αρέσει 5

Συμφωνω με οσα λετε,  απο την αλλη ειναι κ η ωμη αληθεια!! Νομιζω πως ολες μας βρισκομαστε σε αυτο το φορουμ επειδη δεν ειχαμε τη σωστη ενημερωση την ωρα που επρεπε..  τουλαχιστον να μη μιλησω για κοπελες που  προσπαθουν πολλα χρονια γτ ειναι αλλη κατηγορια απο αυτη που περιγραφεται στο σποτακι αλλα προσωπικα αν το παρω θεωρω πως αν ηξερα τι εστι αυτη η ρημαδα η αμη δεν υπηρχε περιπτωση να το εχω αφησει ετσι το θεμα... 

Και να προσθεσω πως ναι στην ανηψια μου καποια στιγμη θα της πω τι περασα για να το εχει στο πισω μερος του μυαλου της κ παραλληλα με τις σπουδες  κ την επαγγελματικη αποκατασταση να ξερει οτι τα πραγματα δυσκολευουν πολυ μετα τα 35...εαν κ εφοσον θελει οικογενεια..

• Μου αρέσει 3
  • Μπερδεμένη/-ος 1

πρίν από 28 λεπτά , Freida είπε:

Συμφωνω με οσα λετε,  απο την αλλη ειναι κ η ωμη αληθεια!! Νομιζω πως ολες μας βρισκομαστε σε αυτο το φορουμ επειδη δεν ειχαμε τη σωστη ενημερωση την ωρα που επρεπε..  τουλαχιστον να μη μιλησω για κοπελες που  προσπαθουν πολλα χρονια γτ ειναι αλλη κατηγορια απο αυτη που περιγραφεται στο σποτακι αλλα προσωπικα αν το παρω θεωρω πως αν ηξερα τι εστι αυτη η ρημαδα η αμη δεν υπηρχε περιπτωση να το εχω αφησει ετσι το θεμα... 

Και να προσθεσω πως ναι στην ανηψια μου καποια στιγμη θα της πω τι περασα για να το εχει στο πισω μερος του μυαλου της κ παραλληλα με τις σπουδες  κ την επαγγελματικη αποκατασταση να ξερει οτι τα πραγματα δυσκολευουν πολυ μετα τα 35...εαν κ εφοσον θελει οικογενεια..

Δεν ήξερες τι είναι η ΑΜΗ γιατί ο/η γυναικολόγος σου δε σε ενημέρωσε σχετικά. Είναι δουλειά του γυναικολόγου να κάνει μια κουβέντα και σε περίπτωση που δει ότι ναι, θες να φτιάξεις οικογένεια, αλλά όχι ακόμα, κάνε ρε αδερφέ μια εξέταση έτσι να την έχουμε. Η γυναικολόγος μου τα τελευταία 15 χρόνια, σε κάθε ετήσιο έλεγχο που κάναμε έλεγε πως πρέπει να προσέχω πάρα πολύ αν δε θέλω εγκυμοσύνη γιατί ανατομικά και λειτουργικά είμαι άψογη και θα πιάσω παιδί "για πλάκα". Αυτό το έλεγε από έναν υπέρηχο, χωρίς να ζητήσει  ορμονολογικες ή σαλπιγγογραφια ή οτιδήποτε άλλο. Και φτάνει η ώρα που προσπαθώ σχεδόν τρία χρόνια με τον άντρα μου και ήδη μετράω μια αποτυχημένη εξωσωματική. Δεν έχω χαμηλή ΑΜΗ ούτε κακό ορμονολογικο προφίλ, οπότε το ότι δεν τα τσεκαρα νωρίς δε με χαντακωσε. Πίστεψα όμως τα λόγια της (γιατί ήταν ευχάριστα προφανώς) και δε μπορούσα να διανοηθω την ταλαιπωρία που θα ακολουθούσε. Θέλω να καταλήξω, ότι είναι χρέος των γιατρών να ενημερώνουν, να μη φουσκώνουν μυαλά χωρίς λόγο, γιατί shit happens. Δεν πρέπει η γυναίκα να νιώθει ενοχες. Οι γιατροί είναι αυτοί πρέπει να κάνουν το χρέος τους

• Μου αρέσει 11

Εντωμεταξυ στο συνεδριο λεει συμμετεχουν «εκπροσωποι της Εκκλησιας και πεφωτισμενοι Ιεραρχες». Απο που και ως που ειναι αυτοι ειδικοι για την γονιμοτητα μας; Απαραδεκτα πραγματα. Ευτυχως η Προεδρος της Δημοκρατιας απεσυρε την αιγιδα της.

• Μου αρέσει 5

Καλημερα κοριτσια! Ερωτηση εχει κανει καποια κοπελα μεταφορα κατεψυγμένων εμβρυων και να εχει κανει καταστολη πριν με αρβεκαπ; 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα