Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Visit a vis είπε:

Μου είχε τύχει λίγο πριν την 2η προσπάθειά μας. Μου είπε ο γιατρός να την επαναλάβω και όντων από 40+ που ήταν είχε κατέβει νομίζω κάτω και από 10. Είναι ευάλωτη. Σκέψου ότι ανεβαίνει αν κοιμάσαι μπρούμυτα. Συστήνουν να μην την κάνουμε νωρίς το πρωί, αλλά αρκετή ώρα μετά το πρωινό ξύπνημα. Λογικά θα σου πει να την επαναλάβεις και αν επιμένει ψηλά θα σε κατευθύνει να τη ρυθμίσετε αλλιώς.

Διάβασα πωςμε ανεβασμενη προλακτινη δυσκολα έχεις εγκυμοσυνη άρα θα πρεπει να βρω ενδοκρινολογο

πρίν από 42 λεπτά , Dora89 είπε:

Διάβασα πωςμε ανεβασμενη προλακτινη δυσκολα έχεις εγκυμοσυνη άρα θα πρεπει να βρω ενδοκρινολογο

Σε ποια φάση είσαι; Και είναι γενικά ανεβασμένη; Εννοείται πρέπει να συζητήσεις με τον γυναικολόγο σου και δεν ξέρω για ενδοκρινολόγο. Εγώ αυτή την εμπειρία είχα με την προλακτίνη. Σε λίγες ώρες είχε αλλάξει η τιμή της. Ρυθμίζεται εύκολα από όσο ξέρω. Μια φίλη έκανε θεραπεία προ ετών για την εξωσωματική της. Από άγχος της ανέβαινε εκείνης. 

Θα βρεις την άκρη...αλλά αν διαβάζεις στο διαδίκτυο, νομίζω ότι δεν θα την βρεις!:roll: Απορώ πώς ζω, όταν μπλέκω με αναζητήσεις στο ίντερνετ!! :lol:

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, 

Λοιπόν , πήγα σήμερα στον Παπαριστειδη στο Έλενα. Αρχικά, μας πήραν το ιστορικό μια κυρία στο τμήμα εξωσωματικής του πρώτου ορόφου και ύστερα κατευθυνθηκαμε στον τρίτο όροφο, στο γραφείο του Παπ.  Μελέτησε λίγο τον φάκελο που είχε ετοιμαστεί προ ολίγου. Δεν μου ανέφερε τίποτα περί λαπαροσκόπησης υστεροσκοπησης , όπως ο ιδιώτης γυναικολόγος μου. Θεώρησε μεγάλο εμπόδιο την υψηλή μου προλακτίνη( κάνω ήδη θεραπεία ενός μήνα και τέλος της εβδομάδας θα την ξαναμετρησω) . Μου πρότεινε σε πρώτο στάδιο φυσική επαφή με παρακολούθηση ωορρηξίας από την αριστερή μου ανοιχτή σάλπιγγα, ύστερα σπερματεγχυση και τέλος εξωσωματική. Επιπλέον , δεν θορυβήθηκε από την χαμηλή μου αμη , διότι λέει είμαι και πολύ μικρή, 28 ετών . Μου έδωσε το τηλέφωνο του τμήματος , ώστε όταν αδιαθετησω να καλέσω να μου πουν ποτέ θα πάω για υπέρηχο . Η ερώτησή μου είναι : ξερετε τι παίζει με τους ενδοκολπικους υπερήχους στο Έλενα; Πάω πρώτα στο ταμείο ίσως για κάποιο παράβολο, μετά προς τα πού, ποιος γιατρός ενδέχεται να τον κάνει, μετά πάει αυτομάτως στον Παπ.,εγώ πως ενημερώνομαι στην πορεία; Οποιαδηποτε πληροφορία θα ήταν σημαντική.Σας ευχαριστω.

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Visit a vis είπε:

Σε ποια φάση είσαι; Και είναι γενικά ανεβασμένη; Εννοείται πρέπει να συζητήσεις με τον γυναικολόγο σου και δεν ξέρω για ενδοκρινολόγο. Εγώ αυτή την εμπειρία είχα με την προλακτίνη. Σε λίγες ώρες είχε αλλάξει η τιμή της. Ρυθμίζεται εύκολα από όσο ξέρω. Μια φίλη έκανε θεραπεία προ ετών για την εξωσωματική της. Από άγχος της ανέβαινε εκείνης. 

Θα βρεις την άκρη...αλλά αν διαβάζεις στο διαδίκτυο, νομίζω ότι δεν θα την βρεις!:roll: Απορώ πώς ζω, όταν μπλέκω με αναζητήσεις στο ίντερνετ!! :lol:

Το Σεπτέμβριο θα κάνω την επόμενη εξωσωματική μέχρι τότε δουλειά να μαζέψω λεφτά!!!!! Και εξετάσεις μήπως βρω τι φταίει!!!! Ο μέχρι τώρα εξωσωματικος μου δε μαφηνε να κάνω εξετάσεις και εγώ σαν προβατακι ακολουθουσα!!! 

20 ώρες πρίν, giota1 είπε:

Καλησπερα σας. Εχω μια ερωτηση εκ μερους φιλης που δεν ειναι στο φορουμ. Θελει να κανει εξωσωματικη και ο γυναικολογος της την προτρεπει να την κανει στο Newlife στην θεσσαλονικη με τον Αθ.Πα. εχει καποια εμπειρια απο το κεντρο και τον γιατρο?

Μου τον είχε συστήσει μια γνωστή μου γιατρός κ έκανα μια επίσκεψη. Στη δική μου περίπτωση έπρεπε να μου προτείνει να συνεχίσω με δανεικά, το έκανε και είχε δίκιο κ δεν θυμάμαι κάτι αρνητικό στην επικοινωνία μαζί του. Δεν συνέχισα εκεί κ δεν θυμάμαι γιατί ακριβώς, ενδεχομένως να χρειαζόμουν χρόνο να χωνέψω την ιδέα τότε. Δυστυχώς, εγώ είχα κ πρόβλημα στη μήτρα που δεν είχα εντοπίσει γιατί δεν φαινόταν τίποτα στους απλούς υπέρηχους κ δεν μου μίλησε για υστεροσκόπηση, άρα αν προχωρούσα μαζί του θα αποτύγχανα, όπως απέτυχαν κ οι προηγούμενες εξωσωματικές μου. Πέρα από αυτό, όμως, δεν θα ήμουν αρνητική ούτε για το κέντρο του, ούτε για τον ίδιο. 

• Ευχαριστώ 1

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Διάβασα τις συζητήσεις σας σχετικά με το συνέδριο κ νταξει είμαστε το καλύτερο καφέ όλων των φόρουμ μακράν αυτό το πίστευα ανέκαθεν γιατί έχω χαζεψει κ άλλα φόρουμ κατά καιρούς.

Συμφωνώ με όλα όσα λέτε. 

Θα συμφωνήσω ότι το ημιμόνιμο καλό θα ήταν να μη γίνεται γιατί χαλάει η ποιότητα του νυχιού κ ότι αν έχεις λιπαρά νύχια κ τα βάψεις μετά από τρεις μέρες σου χαλάει το πεντικιούρ αν βάλεις κλειστό. Γενικώς εγώ δεν κάνω μανικιούρ γιατί έχω λιπαρά χέρια και πεντικιούρ μόνο κανονικό κ κάνω προσευχές να κρατήσει. Επίσης με έχει κουράσει όλο αυτό με τα ημιμόνιμα δεν το θεωρώ καν σικ ,απόδειξη η καρυ η μπράτσο που ποτέ δεν είχε βαμμένο νύχι. Οπότε όταν άκουσα ότι βλάπτει την γονιμότητα ένας λόγος παραπάνω για να μη νιώθω κ ενοχές που είμαι πλέον η μόνη χωρίς ημιμόνιμο κ χωρίς καλοφτιαγμένο νύχι. Έχω ακούσει αρσενικό σε παρέες να λέει ότι εγώ αν η γκόμενα δεν έχει ημιμόνιμο δεν την πηδ... Τι περιμένεις από αυτήν την καταραμένη κενωνια μετά; Μόνο κακόγουστα σποτακια. 

Να πω ότι με χαλάει που βγαίνει η κάθε ινσταγκραμερνινφλουενσερφασιοαικο να πει τη μλκια της μετά κ να φανεί ευαισθητοποιημένη.το βιντεάκι της Συνατσάκη μια μλκια το λιγότερο μόνο για την ενημέρωση στα σχολεία είχε δίκαιο αλλά άσχετο με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση κ το πορνό. Ωραίο μαλλί είχε βέβαια όπως πάντα.

Απο την άλλη χαίρομαι γυναίκες όπως η Γαρμπή.που δεν κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους κ λένε τα σύκα σύκα κ τη σκάφη σκάφη.

Όσο για τους παπάδες Ντάνο Πάντο κτλ εμετουλης φασιστο φαλλοκρατικος. Κρίμα γιατί έτσι σακουλιαζονται κ οι καλοί πνευματικοί ,οι καλοί γιατροί κ οι καλοί επιχειρηματίες. 

Α κ επίσης κεγω παντρεμένη από τα 28 πλήρως παραπληροφορημενη από τον γυναικολόγο μου ο οποίος χωρίς να ελέγξει ανδρικό παράγοντα πήγε να μου κάνει θεραπεία με κλομιφαινη κ ενώ ήμουν 90 κιλά. Να φάω δλδ λίγες ορμόνες έτσι για το χαβαλε. Επίσης το να σου λένε βιασου γιατί πάει το χανεις το τρένο μετά τα σαραντα δεν είναι πληροφόρηση. Το ξέρουμε όλες νομίζω. Δεν το θεωρώ ιατρικό νέο. 

Επίσης εμετουλης η έκφραση βρήκα τον άνδρα των ονείρων μου...

Ωραία τα έγραψες κορίτσι! Τι κάνει το αγοράκι σου; Πως είστε;

2 ώρες πρίν, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Λοιπόν , πήγα σήμερα στον Παπαριστειδη στο Έλενα. Αρχικά, μας πήραν το ιστορικό μια κυρία στο τμήμα εξωσωματικής του πρώτου ορόφου και ύστερα κατευθυνθηκαμε στον τρίτο όροφο, στο γραφείο του Παπ.  Μελέτησε λίγο τον φάκελο που είχε ετοιμαστεί προ ολίγου. Δεν μου ανέφερε τίποτα περί λαπαροσκόπησης υστεροσκοπησης , όπως ο ιδιώτης γυναικολόγος μου. Θεώρησε μεγάλο εμπόδιο την υψηλή μου προλακτίνη( κάνω ήδη θεραπεία ενός μήνα και τέλος της εβδομάδας θα την ξαναμετρησω) . Μου πρότεινε σε πρώτο στάδιο φυσική επαφή με παρακολούθηση ωορρηξίας από την αριστερή μου ανοιχτή σάλπιγγα, ύστερα σπερματεγχυση και τέλος εξωσωματική. Επιπλέον , δεν θορυβήθηκε από την χαμηλή μου αμη , διότι λέει είμαι και πολύ μικρή, 28 ετών . Μου έδωσε το τηλέφωνο του τμήματος , ώστε όταν αδιαθετησω να καλέσω να μου πουν ποτέ θα πάω για υπέρηχο . Η ερώτησή μου είναι : ξερετε τι παίζει με τους ενδοκολπικους υπερήχους στο Έλενα; Πάω πρώτα στο ταμείο ίσως για κάποιο παράβολο, μετά προς τα πού, ποιος γιατρός ενδέχεται να τον κάνει, μετά πάει αυτομάτως στον Παπ.,εγώ πως ενημερώνομαι στην πορεία; Οποιαδηποτε πληροφορία θα ήταν σημαντική.Σας ευχαριστω. 

H Τσεκούρα θα σε έστελνε για υπέρηχο στην Παλαιογιαννίδου και μόνο σε αυτήν. Αλλά για υπέρηχο διαγνωστικό, μέσα στα πλαίσια της διερεύνησης που θα σου έκανε για να δει την κατάστασή σου, και θα σου έλεγε επίσης να πας αμέσως μόλις σου τελειώσει η περίοδος. Η Παλαιογιαννίδου έχει απογευματινό ιατρείο και είναι η δ/ντρια του ακτινολογικού. Αν πήγαινες εκεί με παραπεμπτικό για τον υπέρηχο, δεν θα πλήρωνες τίποτα. Φίλη από εδώ που πήγε στην Τσεκούρα υπέρηχο από άλλο γιατρό του Έλενα, δεν τον αξιολόγησε, και της είπε να πάει στην Παλαιογιαννίδου...

4 ώρες πρίν, Dora89 είπε:

Θα πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, ναι. Δεν έχω διαβάσει νωρίτερα, όταν λες ανεβασμένη, για πόσο ανεβασμένη μιλάς; Η προλακτίνη σχετίζεται άμεσα με το στρες και μπορεί να βγει πλασματικά υψηλή. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει η εξέταση "ρυθμός προλακτίνης" που θα σου γράψει ο ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και αν βγει φυσιολογική, δεν παίρνεις θεραπεία. Επίσης, υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για τη μέτρηση της προλακτίνης, ένας ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής που θα πας γι' αυτό το θέμα θα σου τους εξηγήσει. Θεωρώ ότι σε πολλές περιπτώσεις που δόθηκε distinex, όπως στη δική μου, δεν χρειαζόταν τελικά....

4 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Σκέψου ότι ανεβαίνει αν κοιμάσαι μπρούμυτα.

Ναι, γιατί πιέζονται οι μαστοί σου...Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να έχεις κάνει ντους το πρωί (γιατί μπορεί να τους πιέσεις), ούτε να έχεις έρθει σε επαφή το προηγούμενο βράδυ. Και υπάρχουν και άλλοι πολλοί κανόνες για τη μέτρησή της...

• Μου αρέσει 3

πρίν από 24 λεπτά , MaryH είπε:

Ωραία τα έγραψες κορίτσι! Τι κάνει το αγοράκι σου; Πως είστε;

Καλά προσπαθώ να θηλάσω ο μόνιμος νταλκας μου αλλά κατά ταλλα όλα καλά.ειναι γλύκας κ είμαι in love.εσενα η μπουτου σου τι κάνει; Χρονίζει τώρα ε;

• Μου αρέσει 1

3KLYp2.png

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Πριν  απο πέντε χρόνια πήγαινες στο ισόγειο στα μεγάλα γκισέ σου έκοβαν μια μηδενική απόδειξη και ανέβαινες στο τμήμα εξωσωματικής έδινες την απόδειξη και τον υπέρηχο τον έκανε ο Παπαριστειδης. Ο ίδιος σε ενημερώνει. Κοιτα η προσέγγιση για κανα δυο τρεις κύκλους δεν ειναι κακή. Και σίγουρα να κανεις μια σπερματέγχυση δεν χάνεις κατι. Εχεις το ηλικιακό περιθώριο για ολα αυτα.

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

6 ώρες πρίν, Dora89 είπε:

Καλημερα ξέρει κάποια κοπέλα από προλακτινη;;;μου ανέβηκε από 23 σε 39 

πρίν από 46 λεπτά , Καντι είπε:

Πριν  απο πέντε χρόνια πήγαινες στο ισόγειο στα μεγάλα γκισέ σου έκοβαν μια μηδενική απόδειξη και ανέβαινες στο τμήμα εξωσωματικής έδινες την απόδειξη και τον υπέρηχο τον έκανε ο Παπαριστειδης. Ο ίδιος σε ενημερώνει. Κοιτα η προσέγγιση για κανα δυο τρεις κύκλους δεν ειναι κακή. Και σίγουρα να κανεις μια σπερματέγχυση δεν χάνεις κατι. Εχεις το ηλικιακό περιθώριο για ολα αυτα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Όντως, ταβάνι έτσι και αλλιώς έβαλα με τον εαυτό μου τους τρεις κύκλους!!! 

1 ώρα πρίν, Troia είπε:

H Τσεκούρα θα σε έστελνε για υπέρηχο στην Παλαιογιαννίδου και μόνο σε αυτήν. Αλλά για υπέρηχο διαγνωστικό, μέσα στα πλαίσια της διερεύνησης που θα σου έκανε για να δει την κατάστασή σου, και θα σου έλεγε επίσης να πας αμέσως μόλις σου τελειώσει η περίοδος. Η Παλαιογιαννίδου έχει απογευματινό ιατρείο και είναι η δ/ντρια του ακτινολογικού. Αν πήγαινες εκεί με παραπεμπτικό για τον υπέρηχο, δεν θα πλήρωνες τίποτα. Φίλη από εδώ που πήγε στην Τσεκούρα υπέρηχο από άλλο γιατρό του Έλενα, δεν τον αξιολόγησε, και της είπε να πάει στην Παλαιογιαννίδου...

Θα πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, ναι. Δεν έχω διαβάσει νωρίτερα, όταν λες ανεβασμένη, για πόσο ανεβασμένη μιλάς; Η προλακτίνη σχετίζεται άμεσα με το στρες και μπορεί να βγει πλασματικά υψηλή. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει η εξέταση "ρυθμός προλακτίνης" που θα σου γράψει ο ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και αν βγει φυσιολογική, δεν παίρνεις θεραπεία. Επίσης, υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για τη μέτρηση της προλακτίνης, ένας ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής που θα πας γι' αυτό το θέμα θα σου τους εξηγήσει. Θεωρώ ότι σε πολλές περιπτώσεις που δόθηκε distinex, όπως στη δική μου, δεν χρειαζόταν τελικά....

Ναι, γιατί πιέζονται οι μαστοί σου...Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να έχεις κάνει ντους το πρωί (γιατί μπορεί να τους πιέσεις), ούτε να έχεις έρθει σε επαφή το προηγούμενο βράδυ. Και υπάρχουν και άλλοι πολλοί κανόνες για τη μέτρησή της...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ @Troia

πρίν από 49 λεπτά , Eva92 είπε:
6 ώρες πρίν, Dora89 είπε:

Καλημερα ξέρει κάποια κοπέλα από προλακτινη;;;μου ανέβηκε από 23 σε 39 

Εγώ πριν 1 μισή μήνα είχα προλακτίνη 59. Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και με έβαλε να κάνω Ρυθμό προλακτίνης, δηλαδή αιματολογική μέτρηση σε χρόνο μηδέν και σε χρόνο είκοσι λεπτών αργότερα . Μου βγήκε 37 και 32 αντίστοιχα. Οπότε μου συνέστησε το dostinex, 1/4 του χαπιού μια φορά την εβδομάδα. Τώρα πέρασε μήνας και πρέπει να την ξαναμετρησω, ώστε να μου ρυθμίσει τη δόση αναλόγως . Ενώ η πρώτη γνώμη του γυναικολόγου μου ήταν κουλ, ότι εντάξει η τιμή είναι οριακή ,χωρίς να επιμείνει να πάρω κατι, δεύτερη γνώμη σήμερα από άλλον γιατρό ήταν πολύ πιο ανησυχητική, του τύπου ότι με τέτοιες τιμές δεν υπάρχει ενδομήτριο, δεν υπάρχει εγκυμοσύνη .

6 ώρες πρίν, ssisi2019 είπε:

εκεί πέτυχε η κουμπάρα μου ετών 41 με φυσικούς,είναι κέντρο που δε θέλουνε και πολύ τα φάρμακα και θα σ το πουνε αν υπάρχει υπόνοια ότι δε θα ανταποκριθείς σ αυτά.Σοβαρο κέντρο από,τι έχω καταλάβει

Εχει καλο ορμονικο προφιλ αν και 39 ομως αυτο δεν λεει κατι παιζουν πολλα ρολο.

3 ώρες πρίν, masra solena73 είπε:

Μου τον είχε συστήσει μια γνωστή μου γιατρός κ έκανα μια επίσκεψη. Στη δική μου περίπτωση έπρεπε να μου προτείνει να συνεχίσω με δανεικά, το έκανε και είχε δίκιο κ δεν θυμάμαι κάτι αρνητικό στην επικοινωνία μαζί του. Δεν συνέχισα εκεί κ δεν θυμάμαι γιατί ακριβώς, ενδεχομένως να χρειαζόμουν χρόνο να χωνέψω την ιδέα τότε. Δυστυχώς, εγώ είχα κ πρόβλημα στη μήτρα που δεν είχα εντοπίσει γιατί δεν φαινόταν τίποτα στους απλούς υπέρηχους κ δεν μου μίλησε για υστεροσκόπηση, άρα αν προχωρούσα μαζί του θα αποτύγχανα, όπως απέτυχαν κ οι προηγούμενες εξωσωματικές μου. Πέρα από αυτό, όμως, δεν θα ήμουν αρνητική ούτε για το κέντρο του, ούτε για τον ίδιο. 

Αχ πως σε καταλαβαινω κιεγω λογω φλεγμονης επερνα αρνητικα και οταν βρηκαμε το προβλημα μεταφεραμε ενα εμβρυακι που παληνδρομησε..!

• Λυπημένη/-ος 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα