Recommended Posts

1 ώρα πρίν, lenaki898 είπε:

Καλημέρα

Οπως έχω αναφέρει έκανα την πρώτη μου εξωσωματική σε κέντρο στην θεσσαλονίκη με δωρεά και απέτυχε...Ήθελα να επισημάνω το γεγονός ότι ο εξωσωματικός απο την Δευτέρα που βγήκε το αποτέλεσμα δεν με πήρε ούτε ένα τηλ είμαι υπερβολική? πραγματικά έδωσα 5500 χιλιάρικα σε εκείνο το κέντρο εντάξει δεν θέλω και ψυχολογική υποστήριξη αλλά και ένα τηλ απο τον γιατρό μήπως χρειάζεται κάποια περαιτέρω εξέταση κάτι τέλος πάντων.. 

Καλημερα.Λυπαμαι πολυ για το αποτελεσμα σου.Ειναι πολλες οι κοπελες που αποτυγχανουν στην πρωτη προσπαθεια με δωρεα και μετα πετυχαινουν.Εχεις αλλα εμβρυακια?Ευχομαι ολοψυχα να εισαι και εσυ μια απο αυτες.

Ως προς το γιατρο σου ,εχοντας μαστερ στις αποτυχιες , να σου πω οτι ειναι σχετικα νωρις. Μπορει να τηλ αργοτερα.Δηλαδη ο Σφακ επαιρνε τηλ συνηθως Σαβ ή Κυριακη που ειχε πιο ελευθερο χρονο. Μπορει να περιμενες και μια εβδομαδα να σου τηλ...Και ο γιατρος μου που τον ξερω χρονια σε μια πολυ καλη , θεωρητικα, προσπαθεια καποια στιγμη που δεν μου τηλ και ουτως ή αλλως θα βρισκομασταν λιγες μερες μετα και του εκανα παραπονα μου , μου ειπε οτι στεναχωρεθηκε τοσο που δεν ηξερε τι να μου πει..Ειχαμε ψαξει τα παντα ολα.Και επειδη ειναι αρκετα συναισθηματικος ανθρωπος τον πιστεψα.Ημουν σιγουρη οτι ελεγε αληθεια.

• Μου αρέσει 3

2 ώρες πρίν, Catalina είπε:

Ελένη Σπάθη ή Σπαθή (δεν είμαι σίγουρη πού τονίζεται), ακτινολόγος είναι.

Ευχαριστώ.. Σπαθή είναι μεγαλώσαμε μαζί στην Αυστραλία..

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Chrisla είπε:

Ευχαριστώ.. Σπαθή είναι μεγαλώσαμε μαζί στην Αυστραλία..

Αλήθεια;; Είναι εξαιρετική, πολύ σχολαστική, μου έκανε πόση ώρα υπέρηχο! και συνεννοήσιμη, απάντησε σε οολες τις ερωτήσεις/απορίες μου, πολύ καλή!

πρίν από 10 λεπτά , Catalina είπε:

Αλήθεια;; Είναι εξαιρετική, πολύ σχολαστική, μου έκανε πόση ώρα υπέρηχο! και συνεννοήσιμη, απάντησε σε οολες τις ερωτήσεις/απορίες μου, πολύ καλή!

Ναι....οι γονείς μας κάνουν παρέα ακόμη..

5 ώρες πρίν, lenaki898 είπε:

Καλημέρα

Οπως έχω αναφέρει έκανα την πρώτη μου εξωσωματική σε κέντρο στην θεσσαλονίκη με δωρεά και απέτυχε...Ήθελα να επισημάνω το γεγονός ότι ο εξωσωματικός απο την Δευτέρα που βγήκε το αποτέλεσμα δεν με πήρε ούτε ένα τηλ είμαι υπερβολική? πραγματικά έδωσα 5500 χιλιάρικα σε εκείνο το κέντρο εντάξει δεν θέλω και ψυχολογική υποστήριξη αλλά και ένα τηλ απο τον γιατρό μήπως χρειάζεται κάποια περαιτέρω εξέταση κάτι τέλος πάντων.. 

Δεν ξέρω σε ποιο κέντρο την έκανες, αλλά ο γιατρός σου σε έπαιρνε συχνά μόνος του τηλέφωνο; πάντα εγώ έπαιρνα για ραντεβού ή για να μιλήσω μαζί τους, ποτέ κανείς δεν με πήρε μόνος του, δεν το είχα αυτό από μόνο του για κριτήριο ευαισθησίας. Ούτε εγώ πέτυχα με την πρώτη με δωρεά, ούτε μ δεύτερη (βιοχημική), η τρίτη ήταν εγκυμοσύνη.

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , masra solena73 είπε:

Δεν ξέρω σε ποιο κέντρο την έκανες, αλλά ο γιατρός σου σε έπαιρνε συχνά μόνος του τηλέφωνο; πάντα εγώ έπαιρνα για ραντεβού ή για να μιλήσω μαζί τους, ποτέ κανείς δεν με πήρε μόνος του, δεν το είχα αυτό από μόνο του για κριτήριο ευαισθησίας. Ούτε εγώ πέτυχα με την πρώτη με δωρεά, ούτε μ δεύτερη (βιοχημική), η τρίτη ήταν εγκυμοσύνη.

Εμενα ο γιατρός μου με παιρνει παντα ο ιδιος ειτε για οδηγιες ειτε για να μου αιτιολογήσει την κατάληξη μιας προσπάθειας...Ποτε δεν με εχει παρει καποιος αλλος...Στους προηγουμενους που ημουν δεν τους ειχα ακουσει ποτε στο τηλέφωνο...Για μενα είναι σημαντικό... Αισθάνομαι ασφαλεια κ αμεσοτητα...Καποια αλλη κοπελα μπορει να πει οτι εμενα δεν με νοιάζει αυτό αλλα το αποτέλεσμα!!!! Σου εύχομαι πολλη κ καλη επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια @lenaki898

• Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 18 λεπτά , winspert είπε:

Εμενα ο γιατρός μου με παιρνει παντα ο ιδιος ειτε για οδηγιες ειτε για να μου αιτιολογήσει την κατάληξη μιας προσπάθειας...Ποτε δεν με εχει παρει καποιος αλλος...Στους προηγουμενους που ημουν δεν τους ειχα ακουσει ποτε στο τηλέφωνο...Για μενα είναι σημαντικό... Αισθάνομαι ασφαλεια κ αμεσοτητα...Καποια αλλη κοπελα μπορει να πει οτι εμενα δεν με νοιάζει αυτό αλλα το αποτέλεσμα!!!! Σου εύχομαι πολλη κ καλη επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια!!!!

Γεια σου winspert φαντάζομαι από λάθος απευθύνθηκες σ εμένα, ενώ ήθελες να το γράψεις αυτό στην lenaki898

πρίν από 16 λεπτά , masra solena73 είπε:

Γεια σου winspert φαντάζομαι από λάθος απευθύνθηκες σ εμένα, ενώ ήθελες να το γράψεις αυτό στην lenaki898

Απαντησα κ στις δυο σας οσον αφορα την επικοινωνία με το γιατρό επειδη το είχες σχολιασει κ την εχω ταγκαρει στο τελος για το "καλη επιτυχία!!!":wub:

• Χαχα 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

23 ώρες πρίν, Troia είπε:

H Τσεκούρα θα σε έστελνε για υπέρηχο στην Παλαιογιαννίδου και μόνο σε αυτήν. Αλλά για υπέρηχο διαγνωστικό, μέσα στα πλαίσια της διερεύνησης που θα σου έκανε για να δει την κατάστασή σου, και θα σου έλεγε επίσης να πας αμέσως μόλις σου τελειώσει η περίοδος. Η Παλαιογιαννίδου έχει απογευματινό ιατρείο και είναι η δ/ντρια του ακτινολογικού. Αν πήγαινες εκεί με παραπεμπτικό για τον υπέρηχο, δεν θα πλήρωνες τίποτα. Φίλη από εδώ που πήγε στην Τσεκούρα υπέρηχο από άλλο γιατρό του Έλενα, δεν τον αξιολόγησε, και της είπε να πάει στην Παλαιογιαννίδου...

Θα πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, ναι. Δεν έχω διαβάσει νωρίτερα, όταν λες ανεβασμένη, για πόσο ανεβασμένη μιλάς; Η προλακτίνη σχετίζεται άμεσα με το στρες και μπορεί να βγει πλασματικά υψηλή. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει η εξέταση "ρυθμός προλακτίνης" που θα σου γράψει ο ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και αν βγει φυσιολογική, δεν παίρνεις θεραπεία. Επίσης, υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για τη μέτρηση της προλακτίνης, ένας ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής που θα πας γι' αυτό το θέμα θα σου τους εξηγήσει. Θεωρώ ότι σε πολλές περιπτώσεις που δόθηκε distinex, όπως στη δική μου, δεν χρειαζόταν τελικά....

Ναι, γιατί πιέζονται οι μαστοί σου...Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να έχεις κάνει ντους το πρωί (γιατί μπορεί να τους πιέσεις), ούτε να έχεις έρθει σε επαφή το προηγούμενο βράδυ. Και υπάρχουν και άλλοι πολλοί κανόνες για τη μέτρησή της...

Τελικά το πιο σημαντικό είναι να βρεις καλους γιατρους να σε κατευθυνουν σωστα.. Νομίζω έχασα δυο μάλλον σημαντικά χρόνια με λάθος εξετάσεις και λάθος βηματα.. Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ με προσοχη όλες τις κοπέλες και προσπαθώ μόνη μου να κάνω σωστά βήματα τουλάχιστον μέχρι να βρω καινουργιο γιατρό.. Είναι απιστευτα σημαντική για καποιες απο εμας η δική σας εμπειρία, μένω σε χωριό και το να βρω που και ποιος θα μου γράψει μια εξέταση είναι Γολγοθάς

21 ώρες πρίν, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Όντως, ταβάνι έτσι και αλλιώς έβαλα με τον εαυτό μου τους τρεις κύκλους!!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ @Troia

Εγώ πριν 1 μισή μήνα είχα προλακτίνη 59. Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και με έβαλε να κάνω Ρυθμό προλακτίνης, δηλαδή αιματολογική μέτρηση σε χρόνο μηδέν και σε χρόνο είκοσι λεπτών αργότερα . Μου βγήκε 37 και 32 αντίστοιχα. Οπότε μου συνέστησε το dostinex, 1/4 του χαπιού μια φορά την εβδομάδα. Τώρα πέρασε μήνας και πρέπει να την ξαναμετρησω, ώστε να μου ρυθμίσει τη δόση αναλόγως . Ενώ η πρώτη γνώμη του γυναικολόγου μου ήταν κουλ, ότι εντάξει η τιμή είναι οριακή ,χωρίς να επιμείνει να πάρω κατι, δεύτερη γνώμη σήμερα από άλλον γιατρό ήταν πολύ πιο ανησυχητική, του τύπου ότι με τέτοιες τιμές δεν υπάρχει ενδομήτριο, δεν υπάρχει εγκυμοσύνη .

Ο γιατρός που είχα δεν κοιταγε ποτε εξετάσεις μόνο υπερήχους και δεν ηξερα ουτε ότι υπάρχουν ουτε τι είναι όλα αυτά δε μαφηνε να παω και σε ενδοκρινολογο τώρα τα ψάχνω που έφυγα από αυτόν. 40 πηγε η προλακτινη αλλά τώρα που το είπες το ενδομήτριο σ'αυτόν τον κυκλο ήταν 5,1 την 10 μέρα 

• Μου αρέσει 4

πρίν από 13 λεπτά , Dora89 είπε:

Τελικά το πιο σημαντικό είναι να βρεις καλους γιατρους να σε κατευθυνουν σωστα.. Νομίζω έχασα δυο μάλλον σημαντικά χρόνια με λάθος εξετάσεις και λάθος βηματα.. Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ με προσοχη όλες τις κοπέλες και προσπαθώ μόνη μου να κάνω σωστά βήματα τουλάχιστον μέχρι να βρω καινουργιο γιατρό.. Είναι απιστευτα σημαντική για καποιες απο εμας η δική σας εμπειρία, μένω σε χωριό και το να βρω που και ποιος θα μου γράψει μια εξέταση είναι Γολγοθάς

Ο γιατρός που είχα δεν κοιταγε ποτε εξετάσεις μόνο υπερήχους και δεν ηξερα ουτε ότι υπάρχουν ουτε τι είναι όλα αυτά δε μαφηνε να παω και σε ενδοκρινολογο τώρα τα ψάχνω που έφυγα από αυτόν. 40 πηγε η προλακτινη αλλά τώρα που το είπες το ενδομήτριο σ'αυτόν τον κυκλο ήταν 5,1 την 10 μέρα 

Τρεις μήνες έχω μάθει σχετικά με την κατάσταση μου και όλο τρέχω σε γιατρούς για να βγάλω μια άκρη και δυστυχώς αυτό που έχω αποκομίσει ήδη είναι θλιβερό...πρέπει να τους κηνυγας από πίσω όλη την ώρα και να τους πρηζεις αλλιώς δεν ενδιαφέρονται καν.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Τρεις μήνες έχω μάθει σχετικά με την κατάσταση μου και όλο τρέχω σε γιατρούς για να βγάλω μια άκρη και δυστυχώς αυτό που έχω αποκομίσει ήδη είναι θλιβερό...πρέπει να τους κηνυγας από πίσω όλη την ώρα και να τους πρηζεις αλλιώς δεν ενδιαφέρονται καν.

Συνεδρια σου λέει μετά!!!!! Εδώ δε μας βοηθάνε να βγάλουμε μια άκρη με τόσες εξετάσεις θεραπείες φάρμακα το συνέδριο θα μας σώσει... Σήμερα προσπαθουσαν τρεις γιατροί της συμφοράς στο κέντρο υγείας της περιοχης μου να μου γράψουν ρυθμό προλακτινης τρεις φορές λάθος το έγραψαν και τελικά δεν την έκανα.. Τρομερό!!! 

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
  • Λυπημένη/-ος 4

6 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Λυπαμαι πολυ για το αποτελεσμα σου.Ειναι πολλες οι κοπελες που αποτυγχανουν στην πρωτη προσπαθεια με δωρεα και μετα πετυχαινουν.Εχεις αλλα εμβρυακια?Ευχομαι ολοψυχα να εισαι και εσυ μια απο αυτες.

Ως προς το γιατρο σου ,εχοντας μαστερ στις αποτυχιες , να σου πω οτι ειναι σχετικα νωρις. Μπορει να τηλ αργοτερα.Δηλαδη ο Σφακ επαιρνε τηλ συνηθως Σαβ ή Κυριακη που ειχε πιο ελευθερο χρονο. Μπορει να περιμενες και μια εβδομαδα να σου τηλ...Και ο γιατρος μου που τον ξερω χρονια σε μια πολυ καλη , θεωρητικα, προσπαθεια καποια στιγμη που δεν μου τηλ και ουτως ή αλλως θα βρισκομασταν λιγες μερες μετα και του εκανα παραπονα μου , μου ειπε οτι στεναχωρεθηκε τοσο που δεν ηξερε τι να μου πει..Ειχαμε ψαξει τα παντα ολα.Και επειδη ειναι αρκετα συναισθηματικος ανθρωπος τον πιστεψα.Ημουν σιγουρη οτι ελεγε αληθεια.

Ευχαριστώ .. Ναι η αλήθεια είναι οτι τώρα όλα μου φταίνε..Με πήρε τελικά σήμερα το πρωί μου είπε οτι είχε γεμάτο πρόγραμμα και επίσης μου είπε να κάνουμε υστρεροσκόπηση πρίν την επόμενη εμβρυομεταφορά...έχω δυο στην κατάψυξη και σκέφτομαι να χαλαρώσω το καλοαίρι και να συνεχίσω μέτα...!!μακάρι να νιώσω αυτή τη χαρα να γίνω και εγώ μανούλαααα...!!!η αλήθεια είναι οτι τώρα κυριαρχεί η απογοήτευση

3 ώρες πρίν, masra solena73 είπε:

γενικά δεν με επερνε τηλ...νομίζω μόνο όταν βρέθηκε η δότρια....μακάρι όπως ξαναείπα να έχω και εγώ κάποια στιγμή θετικό αποτέλεσμα

• Μου αρέσει 3

πρίν από 19 λεπτά , lenaki898 είπε:

Ευχαριστώ .. Ναι η αλήθεια είναι οτι τώρα όλα μου φταίνε..Με πήρε τελικά σήμερα το πρωί μου είπε οτι είχε γεμάτο πρόγραμμα και επίσης μου είπε να κάνουμε υστρεροσκόπηση πρίν την επόμενη εμβρυομεταφορά...έχω δυο στην κατάψυξη και σκέφτομαι να χαλαρώσω το καλοαίρι και να συνεχίσω μέτα...!!μακάρι να νιώσω αυτή τη χαρα να γίνω και εγώ μανούλαααα...!!!η αλήθεια είναι οτι τώρα κυριαρχεί η απογοήτευση

γενικά δεν με επερνε τηλ...νομίζω μόνο όταν βρέθηκε η δότρια....μακάρι όπως ξαναείπα να έχω και εγώ κάποια στιγμή θετικό αποτέλεσμα

Καλησπέρα! Δεν ξερω σε ποιο κέντρο εισαι, κι εγω στη Θεσσαλονικη έκανα τις προσπαθειες μου με δωρεά, και τελικά τα κατάφερα. Δεν πιάνουμε όλες με την πρώτη αν κ μας φουσκώνουν τα μυαλά με ψηλά ποσοστά. Κάνε την υστεροσκοπηση αλλά πιθανόν να ήταν απλώς ατυχία κ η επόμενη να είναι η τυχερη

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

πρίν από 54 λεπτά , lenaki898 είπε:

Μπραβο του που σε πήρε. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να παίρνουν. Να ενημερώνουν τι πιστεύουν ότι δεν πήγε καλά. Ο τσιργ σε 3 αποτυχίες δεν εμφανίστηκε σε καμία. Με χίλια ζόρια τον βρήκαμε και τελικά μετά από ένα μήνα μας είδε. Τέτοια συμπεριφορά δεν την εχω ξανασυναντησει πουθενά. Απαράδεκτα πράγματα. 

On 15/6/2021 at 1:10 ΜΜ, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Λοιπόν , πήγα σήμερα στον Παπαριστειδη στο Έλενα. Αρχικά, μας πήραν το ιστορικό μια κυρία στο τμήμα εξωσωματικής του πρώτου ορόφου και ύστερα κατευθυνθηκαμε στον τρίτο όροφο, στο γραφείο του Παπ.  Μελέτησε λίγο τον φάκελο που είχε ετοιμαστεί προ ολίγου. Δεν μου ανέφερε τίποτα περί λαπαροσκόπησης υστεροσκοπησης , όπως ο ιδιώτης γυναικολόγος μου. Θεώρησε μεγάλο εμπόδιο την υψηλή μου προλακτίνη( κάνω ήδη θεραπεία ενός μήνα και τέλος της εβδομάδας θα την ξαναμετρησω) . Μου πρότεινε σε πρώτο στάδιο φυσική επαφή με παρακολούθηση ωορρηξίας από την αριστερή μου ανοιχτή σάλπιγγα, ύστερα σπερματεγχυση και τέλος εξωσωματική. Επιπλέον , δεν θορυβήθηκε από την χαμηλή μου αμη , διότι λέει είμαι και πολύ μικρή, 28 ετών . Μου έδωσε το τηλέφωνο του τμήματος , ώστε όταν αδιαθετησω να καλέσω να μου πουν ποτέ θα πάω για υπέρηχο . Η ερώτησή μου είναι : ξερετε τι παίζει με τους ενδοκολπικους υπερήχους στο Έλενα; Πάω πρώτα στο ταμείο ίσως για κάποιο παράβολο, μετά προς τα πού, ποιος γιατρός ενδέχεται να τον κάνει, μετά πάει αυτομάτως στον Παπ.,εγώ πως ενημερώνομαι στην πορεία; Οποιαδηποτε πληροφορία θα ήταν σημαντική.Σας ευχαριστω.

Αν την έχεις γραμμένη πας στο ταμείο για τα απογευματινά. Δεν είχα πληρώσει κάτι επιπλέον. Απλά έχει λίγο αναμονή η γιατρός. Αξίζει τον κόπο βέβαια. Νομίζω είναι η καλύτερη που έχω πάει.

• Μου αρέσει 1

Κοριτσια... όταν σας έρχεται η περιοδος απόγευμα,για παράδειγμα στις 5,πιανετε αυτη για πρωτη μερα ή την επόμενη;

Κ δεύτερη ερωτηση...στο Μητέρα τον Αύγουστο τι γίνεται; Κλεινει οπως κ ολα τα αλλα;

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα