Recommended Posts

πρίν από 39 λεπτά , Malntalia είπε:

Μετά την οβιτρελ ποσες ωρες γίνεται η ωοληψια? Κάνω οβιτρελ σήμερα 22.30..

Μετα απο 36 ωρες καλη επιτυχια γλυκεια μου 

πρίν από 46 λεπτά , winspert είπε:

Το Σάββατο το πρωι θα πας... Μέχρι τις 10:30 το αργότερο θα εχει γινει η ωοληψια...Μαλλον κατα τις 9:30 το κόβω...Πολλη κ καλη επιτυχία σου εύχομαι...Εισαι από διέγερση ή με φυσικο;

Ναι Σάββατο πρωι.. μας ειπαν 8 να ειμαστε εκει αλλα δε βγαιναν οι ωρες.. σε ευχαριστω πολυ!! φυσικοοο (αν  και ειδαμε 2 σημερα)..με τετοια ΑΜΗ δε γινεται και τπτ αλλο..

πρίν από 20 λεπτά , Neverislate είπε:

Μετα απο 36 ωρες καλη επιτυχια γλυκεια μου 

Σε ευχαριστωω πολυ!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλησπέρα.. Την Δευτέρα το βράδυ έπρεπε να κάνω ovitrelle στις 22.00.κ εγώ το ξέχασα..... Κ την έκανα Τρίτη πρωί στις 09.00 αφού μίλησα με το κέντρο. Ωοληψια σε φυσικό είχα Τετάρτη πρωί στις οκτώ κ λόγω καθυστέρησης της ένεσης, μου πήραν το ωαριο στις 11.00.κ δεν προχώρησε η γονιμοποίηση λόγω μάλλον κακής ποιότητας ωαριου από ότι μου είπαν. Είναι δυνατόν να φτάιει ότι καθυστέρησα 11 ώρες να κάνω την ένεση?? 

1 hour ago, Malntalia είπε:

Ναι Σάββατο πρωι.. μας ειπαν 8 να ειμαστε εκει αλλα δε βγαιναν οι ωρες.. σε ευχαριστω πολυ!! φυσικοοο (αν  και ειδαμε 2 σημερα)..με τετοια ΑΜΗ δε γινεται και τπτ αλλο..

Σε ευχαριστωω πολυ!!

Καλή επιτυχία! Οι φυσικοί έχουν αποτέλεσμα, όμως θέλουν τον χρόνο τους και υπομονή από την πλευρά μας. Εγώ μόνο ετσι πηγαίνω :rolleyes:

On 22/6/2021 at 8:41 ΠΜ, Catalina είπε:

Από εξετάσεις, μέχρι και τη 2η προσπάθεια, ο σύζυγός μου είχε κάνει μόνο σπερμοδιάγραμμα, με όλες τις παραμέτρους κακές (ολιγο-ασθενο-τερατοσπερμία). Να σημειώσω ότι είχαμε πάει ήδη σε 2 ουρολόγους - ο 1ος τον ξεπέταξε λέγοντάς του 'μην ανησυχείς, με μια εξωσωματική όλα λύνονται' ( τόσο απλά μας τα είπε, καθηγητής Πανεπιστημίου), ο 2ος έδωσε μια αγωγή με ταμοξιφαίνη (αμφιλεγόμενη απ΄'ο,τι κατάλαβα) - και κανένας δε μας πρότεινε την εξέταση για τον κατακερματισμό DNA (ο 2ος μάλιστα, όταν τη ζήτησα, γιατί το είχα διαβάσει εδώ στο forum, μας είπε ότι δε χρειάζεται). Μετά τη βιοχημική μου, επισκεφθήκαμε  3ο ουρολόγο, τον κύριο Α., για τον οποίο μιλά και η @Troiaπαραπάνω - εκείνος εκτίμησε ότι υπάρχει σίγουρα υψηλός κατακερματισμός (το ελέγξαμε και ήταν 52%) και έδωσε αντιοξειδωτικά για 3 μήνες - coq10 και l-glutathione - μαζί με σαφείς οδηγίες για διατροφή, τρόπο ζωής κτλ. Αυτή την αγωγή ακολούθησε ο σύζυγός μου για 3 μήνες, πριν την 3η μας προσπάθεια. Θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο, αν και δεν ξαναμετρήσαμε τον κατακερματισμό. Επίσης, μας είπε ότι υπάρχει η μέθοδος με το υαλουρονικό οξύ (picsi) και να τη ζητήσουμε - και βασικά την ημέρα της ωοληψίας, πήρε ο ίδιος τηλέφωνο στο εργαστήριο και έκανε τις συνεννοήσεις. Θα συμφωνήσω δηλαδή με την @Troia απόλυτα ότι την καθοδήγηση σε  θέματα σπέρματος κακώς την περιμένουμε από τους εξωσωματικούς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) αλλά χρειάζεται ουρολόγος. Σε μας, μονάχα ο τωρινός εξωσωματικός ασχολήθηκε με το σπέρμα και βασικά συμφώνησε με τα αντιοξειδωτικά και ήθελε να περιμένει να προχωρήσει η θεραπεία με αυτά πριν κάνουμε την προσπάθεια.

Καλησπέρα, εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα  !ο άντρας μου έκανε ιώδιο πριν δύο χρόνια και το σπέρμα δεν έχει φτιάξει.υοαρζει κάποια κοπέλα εδώ που να έχει παρόμοια ιστορία;

Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , KoraliaP είπε:

Καλή επιτυχία! Οι φυσικοί έχουν αποτέλεσμα, όμως θέλουν τον χρόνο τους και υπομονή από την πλευρά μας. Εγώ μόνο ετσι πηγαίνω :rolleyes:

Ευχαριστω!! εσυ τι εχεις και κάνεις φυσικούς? ποσο καιρο? εχεις παρει τιποτα καλο???

12 ώρες πρίν, winspert είπε:

Εγω παλι σου εύχομαι να ειναι αυτο κ να εχεις βρει τη λυση στο προβλημα σου...Εγω ανηκω σε αυτο το μικρό ποσοστό κ οταν πηραμε τα αποτελέσματα ο γιατρός μου ειπε επι λέξει "βγαλαμε λαγο".... Το ερα δειχνει μονο ποια μερα ειναι ανοιχτο το παράθυρό σου...Τιποτα αλλο

Καλησπέρα κορίτσια, πως γίνεται αυτή η εξέταση; 

7 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Καλησπέρα.. Την Δευτέρα το βράδυ έπρεπε να κάνω ovitrelle στις 22.00.κ εγώ το ξέχασα..... Κ την έκανα Τρίτη πρωί στις 09.00 αφού μίλησα με το κέντρο. Ωοληψια σε φυσικό είχα Τετάρτη πρωί στις οκτώ κ λόγω καθυστέρησης της ένεσης, μου πήραν το ωαριο στις 11.00.κ δεν προχώρησε η γονιμοποίηση λόγω μάλλον κακής ποιότητας ωαριου από ότι μου είπαν. Είναι δυνατόν να φτάιει ότι καθυστέρησα 11 ώρες να κάνω την ένεση?? 

Ναι ειναι πιθανό. Η ένεση ωριμάζει το ωάριο και πυροδοτεί την ωορρηξία 36 ωρες μετα.

wRSzp2.pngm2gGp2.png

6 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

Ευχαριστω!! εσυ τι εχεις και κάνεις φυσικούς? ποσο καιρο? εχεις παρει τιποτα καλο???

χαμηλή ΑΜΗ και ειπαμε να ξεκινήσουμε ετσι για να κερδισω χρόνο μαζεύντας τα χαρτια της επιτροπής. εκανα 7ωοληψιες (7 συνεχόμενους μήνες) και είχαμε γονιμοποίηση εμβρύων (και κατάψυξη 3ων ημερών) στις 4 απο αυτές. Overall καλό αποτέλεσμα είχα, απλά θέλει υπομονή και διαχείριση της αποτυχιας. εμενα οι αποτυχίες ήταν 3 απανωτές και σκέφτηκα να τους παρατήσω… Ευτυχώς δεν το έκανα. Με τα έμβρυα που μάζεψα τώρα είμαι στην 2η ΕΤ μου :rolleyes:

• Μου αρέσει 5

8 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Καλησπέρα, εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα  !ο άντρας μου έκανε ιώδιο πριν δύο χρόνια και το σπέρμα δεν έχει φτιάξει.υοαρζει κάποια κοπέλα εδώ που να έχει παρόμοια ιστορία;

Καλημέρα!προσωπικά, δεν έχω καθόλου εμπειρία/γνώση της θεραπείας με ιώδιο και των παρενεργειών, έχετε επισκεφθεί όμως ουρολόγο; εξειδικευμένο στην αναπαραγωγή; έχει πάρει κάποια αγωγή ο σύζυγός σου για τα θέματα με το σπέρμα;

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πως γίνεται αυτή η εξέταση; 

Καλημέρα κοπελα μου...Η εξεταση αυτή είναι βιοψία ενδομητρίου...σου παιρνουν δειγμα δλδ τη μερα που κανονικα κανεις την εμβρυομεταφορα σου...για να δουν αν εκεινη την ημερα το ενδομήτριο είναι δεκτικο να εμφυτευσει το εμβρυακι σου...

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

17 ώρες πρίν, Troia είπε:

Το σπέρμα το έχετε ελέγξει με εξειδικευμένο ουρολόγο; 

Καλημέρα !!! ναι το σπέρμα το έχουμε κοιτάξει έχουμε ολιγοασθενοσπερμία οχι σε τραγικό βαθμό μασ βοήθησαν πολύ τα profertil και κάνουμε μικρογωνιμοποίησση

mUVMp2.png

1 ώρα πρίν, Love!!! είπε:

Καλημέρα !!! ναι το σπέρμα το έχουμε κοιτάξει έχουμε ολιγοασθενοσπερμία οχι σε τραγικό βαθμό μασ βοήθησαν πολύ τα profertil και κάνουμε μικρογωνιμοποίησση

Τεστ κατακερματισμού έχετε κάνει; 

πρίν από 7 λεπτά , Troia είπε:

Τεστ κατακερματισμού έχετε κάνει; 

@Love!!! Ναι το ίδιο θα σου έγραφα, αν κάνατε τεστ κατακερματισμού

On 25/6/2021 at 3:30 ΜΜ, Troia είπε:

Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα για ουρολόγο. Ο Λυμπερόπουλος που αναφέρει η @silvy22 είναι κέντρο σπερματολογίας και εκεί θα σας στείλει πιθανώς ο ουρολόγος για κάποιες εξετάσεις. Αλλά μην πάτε από μόνοι σας στο Λυμπερόπουλο. Περιμένετε να δείτε τι εξετάσεις θα σας ζητήσει ο ουρολόγος.

Καλό ουρολόγο έχει και η @Kiddo, αν θέλεις και άλλη μία σύσταση.

Ωραία σ ευχαριστώ!εμάς μας πρότειναν τον Κωνσταντινίδη..θα πάμε σε λίγες μέρες!

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα