Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , MaryH είπε:

Εχουν υπαρξει κι άλλες πανδημίες με τόσους νεκρούς όπως πχ ισπανική γριπη

Φυσικά, και παλαιότερες εποχές ούτε πού ήξεραν από τι πέθαιναν. Για τον 21ο αιώνα λοιπόν με τόση γνώση, τεχνολογία είναι αδιανόητο να πεθαίνει τόσος κόσμος. Άραγε οι άνθρωποι τότε αν είχαν την ευκαιρία θα εμβολιάζονταν; 

Όσον αφορά στις παρενέργειες, ρίξτε μια ματιά στις τόσες που έχουν τα φάρμακα που παίρνουμε. Δεν νομίζω να απέτρεψαν καμιά από το να τα πάρει. Δεν μπορείς να είσαι υπέρ ή κατά. Δεν είναι οπαδικό το ζήτημα. Όσον αφορά τώρα στην υποχρεωτικότητα, σε κάποιες επαγγελματικές ομάδες το θεωρώ κρίσιμο! Υπάρχει πάντοτε η επιλογή να αλλάξεις ρότα στη ζωή σου, αλλά δεν είναι επιλογή σου να γίνεις η αιτία να ασθενήσει ένας άλλος ή μια κοινότητα με ανεξέλεγκτες συνέπειες. 

Καλή ανοσία με όποιον τρόπο, να ευχηθώ! Να είμαστε καλά να τα λέμε. 

• Μου αρέσει 8

1 ώρα πρίν, Visit a vis είπε:

Μια κουβέντα μόνο: δεν είναι σε πειραματικό στάδιο το εμβόλιο. Ποιός το λέει αυτό! Ποτέ ξανά δεν έχουν νοσήσει εκατομμύρια ανθρώπων από ένα είδος ιού όπως συνέβη τώρα.
Με την κλιματική αλλαγή ετοιμαζόμαστε και για άλλα τέτοια πυκνά συχνά. 

Καθείς στο είδος του όμως, επομένως δεν επεκτείνομαι. 

Καλημερα.Σε πειραματικο σταδιο δεν ξερω αν ειναι αλλα αυτο που λενε αυτοι που εχουν επιφυλαξεις ειναι οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι   αν σε μια εγκυο πχ που μας ενδειαφερει εμας περισσοτερο μπορει στο μελλον να εχει καποιες αρνητικες παρενεργειες για το εμβρυο και το παιδακι στο μελλον. Δεν μπορουμε να ξερουμε ακομη πρακτικα.Τονιζω οχι οτι απαραιτητα θα προκαλεσει κατι αλλα απλα δεν το ξερουμε.

• Μου αρέσει 7

Διαφημίσεις

1 hour ago, anoulious είπε:

Καλημερα.Σε πειραματικο σταδιο δεν ξερω αν ειναι αλλα αυτο που λενε αυτοι που εχουν επιφυλαξεις ειναι οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι   αν σε μια εγκυο πχ που μας ενδειαφερει εμας περισσοτερο μπορει στο μελλον να εχει καποιες αρνητικες παρενεργειες για το εμβρυο και το παιδακι στο μελλον. Δεν μπορουμε να ξερουμε ακομη πρακτικα.Τονιζω οχι οτι απαραιτητα θα προκαλεσει κατι αλλα απλα δεν το ξερουμε.

Αυτο ακριβώς εννοουσα κ εγω...Δεν μπορει να είναι καλοι κ επαγγελματίες μονο οι γιατροί που λενε σε ολους μαζικα καντε το εμβόλιο κ ολοι οι αλλοι γιατροι που λενε μην το κανεις σε αυτη τη φαση ξαφνικα να είναι κακοι,ανεπαρκεις κ να πρέπει να τους παρουν την άδεια...Αμα ηταν τοσο καλο δεν θα ειχαν διχαστει...αυτο με προβληματίζει εμενα....

• Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Φυσικά, και παλαιότερες εποχές ούτε πού ήξεραν από τι πέθαιναν. Για τον 21ο αιώνα λοιπόν με τόση γνώση, τεχνολογία είναι αδιανόητο να πεθαίνει τόσος κόσμος. Άραγε οι άνθρωποι τότε αν είχαν την ευκαιρία θα εμβολιάζονταν; 

Όσον αφορά στις παρενέργειες, ρίξτε μια ματιά στις τόσες που έχουν τα φάρμακα που παίρνουμε. Δεν νομίζω να απέτρεψαν καμιά από το να τα πάρει. Δεν μπορείς να είσαι υπέρ ή κατά. Δεν είναι οπαδικό το ζήτημα. Όσον αφορά τώρα στην υποχρεωτικότητα, σε κάποιες επαγγελματικές ομάδες το θεωρώ κρίσιμο! Υπάρχει πάντοτε η επιλογή να αλλάξεις ρότα στη ζωή σου, αλλά δεν είναι επιλογή σου να γίνεις η αιτία να ασθενήσει ένας άλλος ή μια κοινότητα με ανεξέλεγκτες συνέπειες. 

Καλά, εγω δεν διάβασα το φύλλο οδηγιών των φαρμάκων μας.Εννοείται κανένα φαρμακο δεν είναι αθώο

21 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Το χεις κάνει; Εμένα το μετά με προβληματίζει...για τα ωάρια..είναι που είναι λίγα...

Σε μένα η γνωστή αιματολογος στο Έλενα μου είχε πει να αποφύγω γενικά τα εμβόλια κ να περιμένω αλλά θέλω να ξαναρωτήσω.

Καλά σου είπε, φαντάζεσαι να σου τύχει καμία παρενέργεια και μετά να πρέπει να κάνεις άλλες θεραπείες? Δεν μας φτάνει ο πονος μάς? Ειδικά εμείς που έχουμε την αμη στα Τάρταρα δεν έχουμε περιθώρια για καθυστερήσεις.

Μα και να κάνεις το εμβόλιο μπορείς άνετα να νοσησεις και να μεταδόσεις τον ιό και να γίνεις η αιτία να ασθενήσει κάποιος βαριά. Το εμβόλιο το κανουμε για  προστατέψουμε ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΜΑΣ και κανέναν άλλον. Γιαυτό και δεν συμφωνώ με τα προνόμια θα πρέπει όλοι να κάνουν τεστ εμβολιασμενοι και μη.

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Επισης υπαρχει και η πιθαντητα μεσω του εμβολιου να μας βαζουνε τσιπακι και να μας παρακολουθουν τα UFO. Ολες οι αποψεις σεβαστες ειναι. 

• Χαχα 9

Κοριτσια εγω την Τριτη ειχα ραντεβου με τον εξωσωματικο..εγω θα παω με δωρεα βεβαια..αλλα μας ειπε να κανουμε και οι 2 το εμβολιο και γρηγορα..την Δευτερα εχουμε κλεισει κιολας ραντεβου για την πρωτη δοση..

nzSsp2.png

13 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

Καλησπέρα, τι ηλικία έχεις, κ τι ορμόνες ;

Τι Ε2 κ τι lh είχες σε αυτόν τον κύκλο; 

Έχει Μεγάλη σημασία! 

Καλησπέρα, με τον γιατρό που είμαι τώρα με είδε μόνο υπερηχογραφικά. Μου έκανε κ μένα εντύπωση που δεν τσεκαραμε Ε2 πρώτα. Θα τον ρωτήσω όταν πάμε να τον επισκεφτούμε. Ελπίζω να μη ξαναγίνει. Σήμερα θα βάζαμε κατάψυξη αλλά τη πατήσαμε.

1 hour ago, giota1 είπε:

Καλά σου είπε, φαντάζεσαι να σου τύχει καμία παρενέργεια και μετά να πρέπει να κάνεις άλλες θεραπείες? Δεν μας φτάνει ο πονος μάς? Ειδικά εμείς που έχουμε την αμη στα Τάρταρα δεν έχουμε περιθώρια για καθυστερήσεις.

Μα και να κάνεις το εμβόλιο μπορείς άνετα να νοσησεις και να μεταδόσεις τον ιό και να γίνεις η αιτία να ασθενήσει κάποιος βαριά. Το εμβόλιο το κανουμε για  προστατέψουμε ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΜΑΣ και κανέναν άλλον. Γιαυτό και δεν συμφωνώ με τα προνόμια θα πρέπει όλοι να κάνουν τεστ εμβολιασμενοι και μη.

Μα αυτό προσπαθώ να γράψω ότι δεν θελω άλλες παρενέργειες. Όμως αν χρειαστεί θα το κάνω. Το θέμα είναι αν υπάρχουν εδώ κοπέλες που είχαν κάνει το εμβόλιο κ συνεχίζουν μια χαρά με τις ωοληψιες τους.

T4Rzp2.png

πρίν από 17 λεπτά , Moomin είπε:

Καλησπέρα, με τον γιατρό που είμαι τώρα με είδε μόνο υπερηχογραφικά. Μου έκανε κ μένα εντύπωση που δεν τσεκαραμε Ε2 πρώτα. Θα τον ρωτήσω όταν πάμε να τον επισκεφτούμε. Ελπίζω να μη ξαναγίνει. Σήμερα θα βάζαμε κατάψυξη αλλά τη πατήσαμε.

Μα αυτό προσπαθώ να γράψω ότι δεν θελω άλλες παρενέργειες. Όμως αν χρειαστεί θα το κάνω. Το θέμα είναι αν υπάρχουν εδώ κοπέλες που είχαν κάνει το εμβόλιο κ συνεχίζουν μια χαρά με τις ωοληψιες τους.

Πολύ πιθανόν να υπάρχουν, όμως προς το παρόν μη το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι άδικα. Συνέχισε την προσπάθεια σου και εύχομαι να μην χρειαστεί να βρεθείς στην δυσάρεστη θέση να την αναβάλλεις, καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος για κάθε μήνα που χάνετε ένα πολύτιμο ωάριο.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 29 λεπτά , Moomin είπε:

Εγω δεν τσεκάρω απαραίτητα τις ορμόνες αυτές. Αρκούμαστε στον υπέρηχο. 

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, EleniP είπε:

Η παγκοσμια εξειδικευμενη ιατρικη κοινοτητα μετα απο ερευνες εναμισι χρονου εχει καταληξει στο οτι δεν ειναι δυνατο να γνωριζουμε ποιοι θα νοσησουν σοβαρα ποιοι θα εχουν μελλοντικες επιπλοκες και ποιοι θα πεθανουν απο τον κορονοιο. Υγιεις ανθρωποι πεθαινουν καθε μερα. Οι λοιμοξιολογοι προτρεπουν ολους σε εμβολιασμο. Η μεταλλαξη Δελτα λενε οτι ειναι τρομερα μεταδοτικη και ολοι οι ανεμβολιαστοι θα νοσησουν το φθινοπωρο. Ηδη σημερα ειχαμε 2000 κρουσματα. Αλλα οι ασχετοι σε ειδικοτητα ελληνες γιατροι αποτρεπουν απο τον εμβολιασμο. Ε τι να πω τωρα. Ο καθενας παιρνει τα ρισκα για τον εαυτο του. Το θεμα ομως ειναι οτι οσο αυτοι σαμποταρουν τον εμβολιασμο τοσο εξαπλωνεται και μεταλλασεται η ασθενεια και κινδυνεουν τα παιδια που δεν μπορουμε να τα εμβολιασουμε. 

Και αν Εμβολιαστουμε γνωρίζεις τι επιπτώσεις έχει στις ωοληψιες κλπ? Εσυ ποτε εμβολιαστηκες και σε τι φάση είσαι? 

3 ώρες πρίν, giota1 είπε:

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου.. Με την αμη που έχω οι 3 μήνες(1 να τον κάνω και 2 να περιμενω να περασουν) είναι τρελό σενάριο για μένα.. Εδώ σκάω που κλείνουν τον αυγουστου. . Τρέχω με τον χρόνο να προλαβω κανα αυγό..

1 ώρα πρίν, giota1 είπε:

Πολύ πιθανόν να υπάρχουν, όμως προς το παρόν μη το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι άδικα. Συνέχισε την προσπάθεια σου και εύχομαι να μην χρειαστεί να βρεθείς στην δυσάρεστη θέση να την αναβάλλεις, καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος για κάθε μήνα που χάνετε ένα πολύτιμο ωάριο.

Έχεις δίκιο εύχομαι να είμαστε τυχερές...πιο πολύ απορία έχω, θα ρωτήσω κ κανένα γιατρό. Γιατί δεν έχω πετύχει κ καμιά γνώμη κοπέλας που έχει κάνει τα εμβόλια κ μετά ωοληψια.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

3 ώρες πρίν, EleniP είπε:

Επισης υπαρχει και η πιθαντητα μεσω του εμβολιου να μας βαζουνε τσιπακι και να μας παρακολουθουν τα UFO. Ολες οι αποψεις σεβαστες ειναι. 

Η μέσω του εμβολίου να σου βάλουν GPS   και να σου δίνει εντολές ο χειριστής σου. :lol:Τέτοια σατανικά πραγματα:ph34r:

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 7

πρίν από 25 λεπτά , Malntalia είπε:

Και αν Εμβολιαστουμε γνωρίζεις τι επιπτώσεις έχει στις ωοληψιες κλπ? Εσυ ποτε εμβολιαστηκες και σε τι φάση είσαι? 

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου.. Με την αμη που έχω οι 3 μήνες(1 να τον κάνω και 2 να περιμενω να περασουν) είναι τρελό σενάριο για μένα.. Εδώ σκάω που κλείνουν τον αυγουστου. . Τρέχω με τον χρόνο να προλαβω κανα αυγό..

Εγω απλα λεω οτι αντι να ακουμε τι λεει ο καθε γιατρος ασχετης ειδικοτητας να δουμε τι λενε οι ειδικοι. Αν το ψαξεις στα αγγλικα στο google βρισκεις τις επισημες ανακοινωσεις του ΠΟΥ του Αμερικανικου Οργανισμου Γονιμοτητας του Βρετανικου Οργανισμου Γονιμοτητας και αλλων αρμοδιων Οργανισμων. Ολοι λενε οτι ειναι ασφαλες να προχωρησεις σε εξωσωματικη μετα το εμβολιο απλα ισως οχι την ιδια εβδομαδα με τη δευτερη δοση σε περιπτωση που κανεις λιγο πυρετο η νιωθεις εξαντληση κτλ. Μαλιστα επειδη θεωρουν οτι οι εγκυες και τα κυοφορουμενα εμβρυα ειναι ομαδες υψηλου κινδυνου ως προς τον κορονοιο προτρεπουν σε αμεσο εμβολιασμο. 

• Μου αρέσει 4

3 ώρες πρίν, giota1 είπε:

Όχι, άνετα, αλλά εννοείται ότι υπάρχει πιθανότητα. Και δεν προστατεύεσαι μόνο εσύ που το κάνεις! Μειώνεις πολύ την διασπορά. Έτσι κάπως ξεμπερδέψαμε και με τη γρίπη. Με το εμβόλιο που βγήκε νωρίς. Δεν είναι δουλειά μου όμως να σε ενημερώσω ως προς αυτό. Θα απευθυνθείς σε ορθές πηγές ενημέρωσης και θα κρίνεις. 

Δεν είναι διχασμένοι οι γιατροί. Μιλάμε για το 90%  με το 10%  και κάποιοι επιμένουν να ακούν το 10%!

Τέλος, για τις παρενέργειες και τι μπορεί να προκληθεί στο έμβρυο ή το παιδί: μια ματιά στα ουτροτζεστάν που τα χω πάρει με τη σέσουλα όλα αυτά τα χρόνια. Δεν αναφέρω άλλα φάρμακα πχ οβιτρέλ κλπ! Η εξωσωματική και αν είναι μια μεγάλη βιομηχανία με πολλά κέρδη και για τις φαρμακοβιομηχανίες! Αλλά δεν σταματάμε… για εμένα θα ήταν υποκρισία να ψάχνομαι για το εμβόλιο ενώ μασώ αγόγγυστα τόσα και τόσα εδώ και χρόνια! 

• Μου αρέσει 6

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα